Veenendaals dagblad MORGEN STIPTHEIDSACTIE OVERHEIDSPERSONEEL Vanavond gesprek vakcentrales met leiders Kamerfracties Buiten Moeite met loon maatregel Den Haag merkt weinig van proces Zuid-Molukkers Cernik uit partij gezet Protest van gastarbeiders GEEN LICHT IN DE BRITSE STAKING Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei MANUSAMA BRACHT MOLUKSE HONGER STAKERS TERUG IN TIEL Garage ontploft, man dood Abonnementsprijzen „WIJZE MANNEN" WILLEN BEMIDDELEN IN LOONCONFLICT Jacht-notities Jongeren hielden demonstratie in Roolvinks tuin Mr. MARIJNEN IN ZIEKENHUIS Af en toe zon UTRECHT - Vanmiddag om 2 uur is voor de president van de arrondissementsrechtbank in Utrecht een kort geding begonnen dat de NS op verzoek van de regering heeft aangespannen tegen de drie vervoersbonden, die hun leden hebben geadviseerd morgen van 11 tot 12 uur het werk neer te leggen. Door dat advies dreigt morgen bij de NS een chaos te ontstaan. GEEN ZIN FRACTIELEIDERS CONFESSIONELEN CONFLICT NOODTOESTAND AFGEKONDIGD De nieuwe elegante flus (geen fles, geen bus) met 500 gram tijdelijk van 1,95 voor 1.65 nu ook in een flus Bur. voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telef. 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.), Giro 1321600. Losse nummers 0,25; VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opgericht in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. J Advertentietarieven op aanvraag. MAANDAG 14 DECEMBER I970 - 44e JAARGANG no. 292 Kort geding om advies aan NS'ers om te staken De heer A. F. Jentjens, voorzitter van de Katholieke bond van vervoerperso neel, heeft vanochtend meegedeeld dat de drie vervoersbonden bij hun advies blijven. Tijdens een gesprek met de minister en staatssecretaris van binnenlandse za ken is gebleken dat het stakingsparool van de vakcentrales voor dinsdagochtend van 11 tot 12 uur niet voor het aan een stakingsverbod gebonden over heidspersoneel geldt. Dat heeft ook betrekking op de politie en brandweer. De drie samenwerkende bonden van overheidspersoneel hebben hun leden wel opgeroepen tot een stipte dienst uitoefening. Hoewel de veiligheid (po litie, brandweer) niet in gevaar komt, zal een dergelijke actie duidelijk merk baar worden, o.m. op de luchthavens en bij het openbaar vervoer. Emkele vooraanstaande Nederlanders zijn in principe bereid, op uitnodiging van het KVP-bestuur, de rol van „wij ze man" ter bemiddeling in het loon- conflict te aanvaarden. De namen worden genoemd van drs. J. W. de Pous, voorzitter van de SER, prof. dr. P. J. A. M. Steenkamp, de heer A. Middelhuis, oud-voorzitter van het NKV, en de heer M. Ruppert, oud- voorzitter van het CNV en lid van de Raad van State. De „wijze mannen" willen eerst nagaan of er in hun be middelingspoging een minimale kans op succes zit. Het overleg dat zij daarover gisteravond zijn begonnen is vandaag voortgezet. In kringen van werknemers en werkgevers was men gisteravond niet optimistisch over de kans op suc ces. DEN HAAG De voorzitter van de Tweede Kamer heeft de fractievoor zitters uitgenodigd voor een gesprek met de leiders van de drie vakcentra les vanavond over de loonmaatregel van de regering. De voorzitter van de Tweede Kamer doet de uitnodiging op grond van een vanmorgen ontvangen telegram van de lieren Kloos, voorzitter van het NW; Mertens, voorzitter van het NKV en Lanser, voorzitter van het CNV. Dezen verzochten om een gesprek op maandag 14 december in de avonduren met het senioren-convent en eventueel sociale deskundigen uit de onderscheidene frac ties. Het gesprek zal om 20.15 uur plaats hebben in het gebouw der Kamer. rFo zou ik de bundel verhalen en ervaringen van jagers „Jacht in bos en veld(uitg. L. J. Veen A'dam f 29,50 geïll.) misschien het beste kunnen karakteriseren, al was „memoires" ook goed ge weest. Geen der beide schrijvers (L. Smelt Woodland en Jacq. Brou wers) zijn meer in leven; zij weidwerken reeds sinds tal van jaren in de eeuwige jachtvelden, doch hun geest leeft bij het groe ne gilde. De eerste was 40 jaar lang hoofdredacteur van „De Ned. Jager" en „Het Jachtbedrijf", waarin ik hem bijna van het be gin af bewonderde om de stiptheid, waarmee elke week zijn hoofdarti kel verscheen. De N.J. dateert al van 1895 en ziet er hedendaags fraai verzorgd en door vele mede werkers gesteund met pen en ca mera, als een modern tijdschrift uit. Vroeger kon men het eerder een krant zonder pretenties noe men. Wel, er bevonden zich bij de na latenschap van Smelt een menigte aantekeningen bij Brouwers' bij dragen, die de moeite van publi- katie loonden; deskundig bewerkt en gemoderniseerd heeft „Ama teur" ze persklaar gemaakt. Al bums met foto's van befaamde ja gers gingen naar het in wording zijnde Jachtmuseum. Het is ge noeglijk te lezen, hoe de stijl zich wijzigde, maar weidelijkheid werd gepropageerd als heden in de ve- natorische pers. Ook zag ik tot mijn vreugde een bladzijde gewijd aan de noodzaak van een jacht- examen, want niet allen, aan wie een jachtakte werd uitgereikt, doch die alle ervaring in het revier derven, er maar op los schieten en te weinig fatsoen opbrengen, mo gen zich jagers noemen. „Ama teur" voegt nog een paar bijdragen van eigen hand aan de verzame ling toe, n.l, over wedervaren in bos en veld als ook „volksgevoe lens jegens het jachtwezen". De il lustraties (o.a. reprodukties naar schilderijen van wijlen J. A. Schrijner) schenken een prettige en passende afwisseling met de tekst 14-12-70 A. B. WIGMAN Volgens drs. S. C. Bakkenist, voorzit ter van het Verbond van Nederlandse Ondernemingen VNO, (de werkgevers) heeft een bemiddeling geen enkele zin als de werknemers niet van plan zijn hun looneisen in een percentage vast te leggen. Vandaag zullen de werkgevers afzonderlijk de zaak opnieuw bespre ken. „Ik geloof niet dat staking tot groot produktieverlies zal leiden", zei drs. Bakkenist. „Desondanks is het een ern stige zaak. Ik vind het onverantwoord dat de vakcentrales opwekken tot een staking". „Zij hebben gezegd dat de loonmaat regel van de regering grote arbeidson rust zal veroorzaken, maar nu nemen zij verder zelf het initiatief en dat lijkt op breekijzer-politiek. Ik geloof dat zij op de verkeerde weg zijn. Wij zullen moeten leren dat de ver houdingen harder zijn geworden". BREDA/UTRECHT Op de ver gadering van het partijbestuur van de K.V.P., zaterdag in Breda, noem de het bestuurslid Van der Gun die de gedachte van de „wijze man nen" lanceerde de loonmaatregel van de regering ondoelmatig en nauwelijks te realiseren. Hij vond dat het gezag van de overheid wordt aangetast en dat de nationale economie onder zware druk wordt gezet door de loonexplo sie die in de tweede helft van '71 en in '72 zal volgen „De verschillen tussen werkne mers en werkgevers zijn te ver waarlozen in verhouding tot het doel dat men zich heeft gesteld. Over een matiging in de lonen is ieder het eens", aldus de heer Van der Gun. Hij werd bijgevallen door de vice- vooritter van de Katholieke Bond van Vervoerspersoneel, P. H. van Zeil, die tevens bestuurslid van de KVP is. Ook de KVP-voorzitter Van der Stee meende dat de werknemers er door de loonmaatregel het eerste maatregel het eerste halfjaar op halfjaar op achteruit gaan. Fractieleider drs. Schmelzer zei dat zijn fractie wil bekijken hoe voor de eerste helft van 1971 een reële loowkoatenverbetering kan worden bereikt. De fractieleider van de C.H.U., Mellema, vroeg zich af of de ingreep in de lonen enig succes zal hebben. Persoonlijk betreurde hij het zeer, dat de gevolgen van de loongolf niet op 1 januari, maar pas op 1 juli in de c.a.o.'s mogen worden verwerkt. Werkgevers en werknemers waren het nu juist op dat ene punt eens: verwerken op 1 januari. Het is mogelijk dat het d insdag in de Tweede Kamer tot een conflict komt tussen de regeringspartijen, er is ook kans op een conflict met het kabinet. Dat moet dan aftreden of de Kamer moet worden ontbonden. „Wij zullen dinsdag bijzonder be hoedzaam moeten manoeuvreren", aldus de cJi.-fractieleider. De anti-revolutionaire fractielei der Biesheuvel noemde ook in Utrecht de loonmaatregel een van de vele onderdelen van het rege ringspakket om de oververhitting van de economie af te remmen. Hoewel zij daarover al tweemaal heeft vergaderd heeft de a.r.-fractie nog geen standpunt over de loon maatregel bepaald. DEN HAAG De duizenden op weg naar hun werk in Den Haag hebben vandaag weinig of niets gemerkt van de strenge veiligheidsmaatregelen, die justitie en politie hebben getroffen voor de vandaag begonnen openbare behan deling van de rechtszaak tegen de in totaal 35 verdachten in de kwestie van de overval van de Zuidmolukkers op de ambtswoning van de Indonesische am bassadeur in Wassenaar op 31 augustus van dit jaar. Op de toevoerwegen naar de residen tie viel niets van een verscherpt toe zicht te bespeuren, zoals wel het geval was, taen president Suharto van Indo nesië een staatsbezoek aan ons land bracht. In Den Haag was alleen de wijk, waar de kanselarij van de Indo nesische ambassade ligt, hermetisch af gesloten met dranghekken, terwijl de politie zich voorzien had van helmen en karabijnen, zoals ook in Wassenaar bij de oprijlaan naar de villa van de Indo nesische ambassadeur. Overvalwagens had de politie in de omgeving van de rechtbank in zijstra ten geparkeerd. De belangrijkste ver keersader Wassenaarseweg zou worden afgesloten, maar om half negen kon het verkeer er nog gebruik van maken. Ook bij de Scheveningse gevangenis was een verhoogde waakzaamheid te constateren. De gehele nacht werd door marechaussees wacht gelopen rond het gebouwencomplex. Maandagmorgen vroeg werden verse bewakingstroepen aangevoerd. Bij het verlaten van het terrein van de gevangenis botste een lege arrestantenwagen op een auto van de Haagse politie. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. PARAMARIBO De Surinaamse re gering zal bij de „Raad van de Lucht vaart" in beroep gaan tegen de beslis sing van de Rijksluchtvaartdienst in de kwestie van de SLM. PRAAG Oldrich Cernik, de vroe gere Tsjechoslowaakse premier, die na de invasie van zijn land in 1968 gevan kelijk naar Moskou was gebracht, is uit de communistische partij gestoten. De uitstoting van de 49-jarige Cernik werd verleden week geratificeerd door het centraal comité en bekendgemaakt in de partijresolutie. Zo is Cernik net als de vroegere se cretaris-generaal van de Tsjechoslo waakse partij Alexander Dubcek, met wie hij in de liberalisering van 1968 nauw heeft samengewerkt, in ongenade gevallen. De uitstoting van Dubcek werd in ju ni van dit jaar bekendgemaakt. Zowel Cernik als Dubcek zijn ten tij- ze van de invasie op 21 augustus 1968 naar Moskou gebracht, waar de Russi sche leiders hen en de Tsjechoslowaak se president Ludvik Svoboda op 26 au gustus onder bedreiging „het akkoord van Moskou" afdwongen, waarin de aanval van de Russische troepen werd gelegaliseerd. Cernik heeft in oktober 1968 met de Russische premier Aleksej Kosygin de onderhandelingen gevoerd over het verdrag waarbij de aanwezigheid van de Russische troepen op Tsjechoslo waakse grondgebied werd geregeld. AMSTERDAM Twaalfhonderd buitenlandse werknemers in protest voor pension Johnny in de Amster damse Amstelstraat, waar tien dagen geleden negen gastarbeiders ver brandden. De demonstranten protesteerden tegen het Amsterdamse huisvestings beleid. Zij boden burgemeester Sam- kalden een brief aan waarin een be tere logiesverordening en een stren gere controle op de veiligheidsmaat regelen wordt geëist. Ook drongen de protesterenden aan op verbeterde en aangepaste woonruimte voor buiten landse werknemers. De rumoerige tocht werd bij pen sion Johnny even onderbroken voor een stille plechtigheid: aan de gebla kerde deur werd een krans gehangen. HILVERSUM Gistermiddag heb ben zestig jongeren op de stoep en in de tuin van het huis van minister Rool- vink (sociale zaken) in Hilversum gede monstreerd tegen de loonmaatregelen van de regering. Luidruchtig gaven zij uiting van hun verontwaardiging. Minister Roolvink was niet thuis. De demonstranten hebben enige tijd voor zijn deur en in de tuin gezeten tot on genoegen van omwonenden. Zij plakten tenslotte de petitie die zij minister wil den overhandigen, op de deur. AMSTERDAM De postbestellers van Den Haag en Amsterdam zullen hun stiptheidsactie verscherpt voortzet ten tot na Nieuwjaar. Dit besloten zij zaterdag op drukbezochte vergaderin gen in beide steden. De Rotterdamse bestellers komen morgenavond bijeen om te beslissen of zij de actie zullen voortzetten tot 4 januari. (Van een onzer verslaggevers) TIEL De president van de Vrij Zuidmolukse Republiek in Nederland, ir. J. A. Manusama heeft de vier Zuidmolukse jongeren, Josef Timise- la. Peter Timisela, Vicky Latumahina en Semi Pattipeilohy die vanaf woensdagmorgen 9 december op het Binnehof in Den Haag in hongersta king waren gegaan, zondagmiddag aelf naar hun woonplaats Tiel terug gebracht. Bij zijn aankomst in Tiel verklaarde hij, dat de actie die moest worden beëindigd omdat de politie niet lan ger toestemming gaf voor het bivak op het Binnenhof, „veel succes heeft gehad, vooral omdat deze geweldloos was". Ir. Manusama had kritiek op de wijze, waarop de jongens zondag waren be handeld in het Zuidwal Ziekenhuis in Den Haag. Hij noemde deze „onmen selijk". De jongens werden door de politie naar het ziekenhuis gebracht voor onderzoek. Een arts stelde vast, dat het viertal wel verzwakt was, maar niets mankeerde. Volgens ir. Manusa ma zou in het ziekenhuis niemand bereid zijn geweest, ook de politie niet. een taxi te bellen voor de hon gerstakers, die naar het bureau van de Zuidmolukse vereniging in de Ba- zarstraat wilden. Ir. Manusama: „De jongens konden daar zelf niet komen, ze durfden het niet aan, omdat ze te zwak waren. Dank zij de hulp van een omstander zijn ze toch in de Bazarstraat terecht gekomen..." De heer Mamusama bracht de jongens zondagmiddag omstreeks vier uur naar de woning van de heer Latuma hina in de Did. Vijghstraat, de voor zitter van de wijkraad en vader van een van de hongerstakers. Daar kwa men ze weer wat op verhaal en wer den onder meer begroet door de Tiel- se wethouder G. J. van Uitert. Ir. Manusama zei ook veel bewondering te hebben voor de ouders van het viertal. „Ik ben erg blij met hun po sitieve instelling. Hun ben ik ontzet tend dankbaar..." HEINKENSZAND De 47-jarige I. Cappon is in zijn woonplaats Heinkens- zand (Zeeland) om het leven gekomen toen hij met zijn personenauto zijn ga rage binnenreed. De garage ontplofte doordat er lp-gas uit de auto ontsnapte. De muren van de garage stortten het dak kwam op de auto terecht. LONDEN De Britse minister voor de Werkgelegenheid, Robert Carr, is er zondagavond niet in geslaagd het con flict in de elektriciteitsbedrijven nader tot een oplossing te brengen. Hij sprak gedurende zeven uur met vertegen woordigers van de vakbonden en van de elektriciteitsraad, waarin de werk gevers zijn verenigd. Tevoren waren werkgevers en werk nemers overeengekomen, dat zij om de instelling van een commissie van on derzoek zouden vragen met een over eengekomen samenstelling en met om schreven bevoegdheden. Deze commis sie zou de looneisen van het elektrici- teitspersoneel moeten onderzoeken. De vakbonden die een loonsverhoging van 25 procent eisen, verklaarden zich bereid hun langzaam-aan-actie te sta ken, als genoemde commissie wordt in gesteld. Volgens welingelichte kringen probeert minister Carr de vakbonden te bewegen, hun actie te beëindigen zon der er op te staan, dat de commissie zich uitsluitend met hun looneisen be zig houdt. Naar verluidt wil de regering dat de commissie deze eisen in ruimer verband beziet en b.v. ook rekening houdt met het inflatieprobleem. Met het oog op de stiptheidsactie van het 125.000 man tellende elektriciteits- personeel, is zaterdagmiddag de nood toestand afgekondigd. Het is daarbij verboden elektriciteit te gebruiken voor reclamedoeleinden, etalageverlichting en schijnwerpers, op straffe van drie maanden gevangenis en/of een boete van 100 pond (860 gulden). De maatregelen zullen heden aan het parlement worden voorgelegd en, mits aanvaard, 28 dagen van kracht blijven. Om vier uur vannacht schortten de vakbondsvertegenwoordigers, die na het gesprek met minister Carr afzon derlijk beraadslaagden, hun overleg op tot elf uur vanmorgen. Zij verklaarden, dat zij niet akkoord konden gaan met enige wensen van de minister ten aan zien van het kader waarin genoemde commissie haar onderzoek zoir moeten doen. ADVERTENTIE Retma" ADVERTENTIE ~70 50 extra O. voeten warmte postbus 787 haarlem DEN HAAG Burgemeester mr. V. G. M. Marijnen van Den Haag heeft zijn voorzitterschap door de gemeente raad voortijdig moeten onderbreken. In verband met de voortgezette kosten stijgingen zijn de Nederlandse dagbla den genoodzaakt hun abonnements prijzen te verhogen. De minister van Economische Zaken heeft toestemming voor deze verhoging verleend. Met ingang van 1 januari 1971 zijn onze abonnementsprijzen als volgt vast gesteld: f 1,80 per week f 5,50 per maand f 16,25 per kwartaal Van abonnees, die een machtiging heb ben verstrekt tot automatische perio dieke afschrijving van hun abonnements geld vav hun bank- of girorekening, zullen w$ gaarne aannemen, dat zij ermede akkoord gaan, dat bij de eerst volgende afschrijving de nieuwe abon nementsprijs wordt aangehouden. De directie. Weersverwachting van het KNMI van maandagavond tot dinsdagavond. Opge maakt te 11.15 uur: Plaatstelijk een bui, maar ook enkele zonnige perioden. In de n.acht en och tend hier en daar mist. Overwegend matige wind tussen west en noord. De zelfde temperaturen als vandaag of iets lagere. Zon op: 08.41 u„ onder 16.2& u. Maan op 18.53 u., onder 11.07 u.

De Vallei | 1970 | | pagina 1