Veenendaals dagblad Buiten Wijze mannen zagen er ook geen gat in VIER BRANDEN AANGESTOKEN IN ALKMAAR Noodtoestand in Spanje Loondebat via tv en radio Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Veenendaal Eén week voorwaardelijk voor leerling- verpleegster Twee vrouwen omgekomen hij botsing frites-saus Frisdrank en bier duurder Staking niet algemeen Vijfendertig pet. appelen- en perenoogst werd uit de markt genomen Doodvonnissen verwacht Twente-Dynamo Zagreb op tv Weinig wind EIGEN NIEUWSDIENST - Aan de algemene werk- onderbreking van een uur hebben vooral op de grote bedrijven vanmorgen zeer veel mensen deelgenomen. Het algemene beeld was, dat bij de grote bedrijven vrijwel overal het werk werd neergelegd, terwijl de in de kleinere bedrijven en vooral in de winkels het personeel normaal doorwerkte. Asyl 1 IN ARNHEM OP BINNENHOF Niet algemeen Noors kabinet kreeg vertrouwen Meteoor-personeel in De Steeg haalt stakingsuren in DEN HAAG - Er is een reële kans op een kabinetscrisis over de lonen. Het kabinet is gisteravond in een extra- vergadering bijeengeweest in het kabinet van premier De Jong. De beraadslagingen eindigden omstreeks midder nacht. MONSERRAT IN ZELHEM De nieuwe elegante flus (geen fles, geen bus) met 500 gram tijdelijk van 1,95 voor 1.65 nu ook in een flus Bur. voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaan 28, Veenendaaf, Telef. 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red Giro 1321600. Losse nummers 0,25; VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opgericht in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advertentietarieven op aanvraag. DINSDAG 15 DECEMBER 1970 - 44e JAARGANG no. 293 Werk werd in meeste bedrij ven neergelegd Op Schiphol was de staking vrijwel algemeen, waardoor zeker tien vliegtuigen niet konden opstijgen. Bij de NS werkte men normaal door, al kwamen hier en daar wat vertragin gen voor. De uitzendingen van Hilversum 1 en 3 werden om elf uur onderbro ken, alleen de NCRV bleef op Hilversum in de lucht met de heruitzending van een hoorspel. De school-t.v., die had moeten zenden tot halftwaalf. werd om elf uur zwart. Ook het ANP onderbrak het werk. Op het telexnet werden alleen berichten over de stakingsactie gegeven. In Rotterdam legde men b\j de meeste grote bedrijven om precies elf uur het werk neer. De verwachting was, dat in een aantal havenbedrijven de werk onderbreking langer dan een uur zou duren. Het openbaar vervoer in Rotter dam ondervond geen hinder van de sta king Trams en bussen reden normaal. In de hal van het Rotterdamse Cen traal Station namen ongeveer 150 stu denten en scholieren deel aan een zit- actie. Zij belemmerden de toegang tot de perrons. In Den Haag reden de trams en bus sen van de HTM hun ritten uit, maar gaven daarna vrijwel algemeen gevolg aan de stakingsoproep. In de Haagse binnenstad was de werkonderbreking zeer goed te merken. Winkels en waren huizen zagen geen klanten binnenko men, hoewel 't winkelpersoneel in veel zaken bereid was door te werken. Bij Philips staakten bijna alle hand arbeiders. De beambten werkten door. In Groningen werd vrijwel algemeen *t werk neergelegd. Ook de taxi's reden daar niet. De politie deelde mede, in Groningen tussen elf en twaalf uur „al leen het allernoodzakelijkste te doen". ¥~|oor het afnemen van het uilen- volk werd er van de sfeer der winterweken iets afgeknabbeld, dat we spoedig als een gemis voelen, want in deze tijd is er buiten so wieso weinig te koop. Toen wij nog veel meer dan nu middenin de bossen woonden, hoorden wij vaak genoeg de Bosuil reeds in de ad- ventsweken zijn minnelied tremole- ren; het moet dan een lauwe avond wezen, willen we er de ware be zieling en inspiratie in horen. On gezien in de nacht zweefde zo'n zangerige uil boven de verspreide huizen van het dorp en rustte op het Schuurbergje van Hendrik, want daar kwamen licht muizen op het kippevoer af en zó donker kon het niet wezen, of de diepbrui ne kijkers van de nachtelijke jager en zijn fijn gehoor realiseren de prooi tussen de ruigte en ploeg- voor. Springer de bosmuis, die wij omtrent hetzelfde uur op de zolder van het huis hoorden ritselen, knabbelen en knagen, kon in haar vuistje lachen, wanneer zij het jo delen van deze vijand vernam, want zij was ter plaatse tegen zijn boze bedoelingen volkomen gevrij waard. Indien mijn vrouw nu en dan niet een klemmetje zette, om dat zij vreesde voor teveel inkwar tiering, waren deze chamois-fluwe- len medebewoners beveiligd tegen alle perikelen. In de natuur lopen ze veel groter gevaren; nochtans verschijnen ze niet vaak in de wo ningen der mensen. In de stad worden ze vervangen door de in aantal afnemende gewone huis muis; ik houd meer van Springer met de grote brede, afgeronde oren, de spiegelende kijkers, het kangoeroeachtige springen en de satijnw'tte onderkant. Overdag ver neemt men niets van zo'n nacht diertje; het begint bij het aanbre ken van de duisternis acte-de-pré- sence te geven, ja feitelijk ver raadt het pas zijn aanwezigheid, wanneer aHes volkomen stil is in huis. Als winterslaper mogen we deze kwieke springmuis niet be schouwen; zij hamstert en kan goed tegen de kou. 15-12-'70 A. B. WIGMAN In Arnhem reden de stadsbussen wel, maar zetten de chauffeurs van de streekbussen hun wagens stil. Bij de AKU werkte de produktie-afdelingen door, de onderhoudsmensen staakten. In Utrecht werd bij de meeste grote bedrijven gestaakt. Daar ging ook een vergadering van de commissie sociale verzekeringen van de SER niet door, omdat de werknemersvertegenwoordi gers aan het begin van de bijeenkomst verklaarden dat zij de vergadering zou den onderbreken. De werkgeversver tegenwoordigers waren daarover zo ont stemd, dat zij het gebouw verlieten. Om elf uur bezette een groep van enige honderden stakende bouwvakkers het Binnenhof in Den Haag. waar zjj zich toegang verschaften tot het gebouw van de Tweede Kamer. Kamer-voorzitter Van Thiel onder brak de vergadering van de KVP-frac- tie voor een gesprek met de bouwvak kers en de fractie van de PvdA schorste de beraadslagingen in eigen kring. De socialistische fractie-voorzitter drs. J. M. den Uyl ging ook in debat met de bouwvakkers, evenals ook NVV-voor- zitter Kloos. VEENENDAAL De staking was in Veenendaal niet algemeen. Bjj tenmin ste drie bedrijven werd normaal ge werkt: te weten Firet, Camira en Staf- lex V.S.W. Bij de overige bedrijven werd voornamelijk alleen in de produktie- afdelingen het werk neergelegd, behalve bij S.K.F. waar ook het kantoorperso neel het werk voor een uur onderbrak. Verschillende directies bezien nog in hoeverre zij de staking van invloed la ten zijn op de loonbetaling van deze week. Bij de Scheepjeswolfabrieken krijgen de werknemers de gelegenheid het uur in te halen. De busdiensten van de firma De Haas functioneerden normaal. Bij de Ned. Buurtvervoer Mij. ontstond op sommige lijnen vertraging. De storing die zich vanmorgen voordeed in de elektrische waterverwarming had niets met de sta king te maken. In de nacht van maan dag op dinsdag ging er iets mis met de overschakeling op de nachtstroom. Op verzoek van de vakcentrales had gisteravond een gesprek plaats tussen de vakcentrales en (o.m.) de fractievoorzitters uit de Tweede Kamer. V.l.n.r. Mer- tens (NKV), Biesheuvel (ARP), Schmelzer (KVP), Van Mierlo (D'66), Kloos (NVVJ en Lanser (CNV). KABINET KRAAKT ONDER DE LONEN Bloedtransfusiezaak ROTTERDAM De rechtbank in Rotterdam heeft dinsdagmorgen de ne gentienjarige Rotterdamse leerlingver pleegster Paula I". veroordeeld tot een week voorwaardelijke gevangenisstraf. De rechtbank achtte bewezen dat door haar schuld in juli van dit jaar in het Sint-Franc iscus Gasthuis in de Maasstad een 68-jarige patiënt overleed doordat zij de zieke bloed van een ver keerde bloedgroep toediende. De offi cier van justitie had veertien dagen ge leden drie maanden onvoorwaardelijke gevangenisstraf tegen Paula F. geëist. OSLO De Noorse coalitieregering van premier Per Borten heeft maandag avond met 75 stemmen voor en 74 tegen het vertrouwen van het parlement ge kregen. De kwestie was gesteld naar aanleiding van de crisis over het verho gen van de belastingen op het goederen vervoer. DEN HAAG Blijkens een medede ling vam het produktschap voor groen ten en fruit werden er vanaf het begin van dit seizoen tot 30 november jl. in ons land 53.2 miljoen kg peren uit de markt genomen ingevolge de EEG in- tervenitieregeling en 27.5 miljoen kg ap pelen, m.a.w. 35 procent werd uit de markt genomen of voor veevoer be stemd. Voor België bedroeg het kwantum fruit dat uit de markt werd genomen in dezelfde periode 3.2 miljoen kg appelen en 11.8 miljoen kg peren terwijl er in Frankrijk 44 miljoen kg appelen en 15 miljoen kg peren uit de markt werden genomen. Veruit vooraan, vooral met de peren staat Italië, want in dit land werden tot eind november 530 miljoen kg peren uit de markt genomen en 20 miljoen kg appelen. Voor de vier landen samen bedroeg het totale kwantum peren dat uit de markt werd genomen tot eind novem ber 610 miljoen kg en 94.7 miljoen kg appelen. ALKMAAR In Alkmaar is zo is de stellige overtuiging van de po litie maandagavond en -nacht op vier plaatsen brand gesticht, nadat za terdagochtend vroeg al op drie plaat sen onder verdachte omstandigheden branden hadden gewoed. De branden van maandagavond en -nacht braken uit op twee ver uit el kaar gelegen gedeelten van het com plex van de firma Hoogen.straaten, op de eerste verdieping van het gebouw van de Kamer van Koophandel en in een auto op een parkeerplaats van een Alkmaarse wasserij. De Alkmaarse brandweer kreeg as sistentie van de brandweren van Hei- loo. Ouddorp en Bergen. Eerst kwamen meldingen binnen van uitslaande branden in het gebouw van de Kamer van Koophandel en in een kleine opslagplaats van Hoogenstraten. Bij de Kamer van Koophandel, waar de eerste etage geheel uitbrandde, werden op drie plaatsen sporen van brandstich ting gevonden. Op 28 mei jl. was in hetzelfde gebouw brand ontdekt, die op zeven plaatsen bleek te zijn aangesto ken. Toen kon men het vuur vrij snel bedwingen. Nadat de branden bij de Kamer van Koophandel en in de opslagplaatsen van Hoogenstraaten waren bedwongen, werd vuur ontdekt in een grote hal van genoemde fabriek, waar duizenden blikken doperwten van de firma Peter Verburg uit Noord-Scharwoude werden opgeslagen. Hier greep de brand zo snel om zich heen, dat de brandweren zich moesten beperken tot, het voorkomen va^ een .uitbreiding tot andere delen van het complex. De brand in een auto bij de Alkmaarse wasserij was men spoedig meester. Omwonenden bij de fabriek van Hoogenstraaten verklaarden een jonge man met een donker uiterlijk in een kleine rode Fiat 850 te hebben zien we grijden van de plaats van de brand. DE STEEG Het fabrieksperso- neel van N.V. Betonfabriek De Me teoor heeft op voorstel van de on dernemingsraad besloten om de des tijds gestaakte uren in verband met de 400,- uitkering" alsnog in te halen. De gestaakte uien werden destijds wel door de directie doorbetaald in verband met de ..verwarrende in formaties voor radio en televisie." Directie en personeel vertrouwen, dat de goede overleg-sfeer die door de staking was verstoord, hiermee weer is hersteld. De premier had eerder een gesprek gevoerd met de fractieleiders van de vier regeringspartijen. Dat onderhoud ging vooraf aan het gesprek tussen de frac ties van de Tweede Kamer en vertegenwoordigers van de vakcentrales, dat op verzoek van de vakcentrales plaatshad. Drs. Schmelzer. fractieleider van de KVP, hield gisteravond mét fractie leden van ARP en CHU rekening met een crisis. De „wijze mannen", die door het dagelijks bestuur van de KVP waren uitgenodigd om le bemiddelen hadden toen ook al laten weten dat ze A Een Spaanse politieman maakt hier een Indische student duide lijk, dat de weg naar de abdij Mont- serat is afgesloten. De student wilde het klooster bezoeken, waar ca. 300 intellectuelen en kunstenaars bijeen waren uit protest tegen het Basken- proces in Burgos. MADRID De Spaanse regering heeft gisteravond voor heel het land de noodtoestand afgekondigd, op de vooravond van de uitspraak in het krijgsraad proces tegen 16 Basken in Burgos. Generaal Francisco Franco heeft de maatregel bekendgemaakt, na een spoed zitting met zijn kabinet, die een uur duurde. In een regeringsverklaring wordt ge zegd dat artikel 18 van de Spaanse wet op de burgerrechten voor zes maanden is opgeschort. De politie is nu gemach tigd personen te arresteren en gevan gen te houden voor onbepaalde tijd. De regeringsverklaring leidde onmid dellijk tot speculaties dat de krijgsraad in Burgos vandaag doodvonnissen zal uitspreken. Sinds het proces begonnen is in Bur gos hebben in Spanje talloze protestde monstraties plaats gehad. 13 dagen ge leden werd de Westduitse consul in San Sebastian Eugen Beihl door baskische separatisten ontvoerd. De Baskische guerrilla organisatie ETA heeft gedreigd dat Beihl hetzelfde lot zal ondergaan als de Basken, die in Burgos terecht hebben gestaan. Het was voor het eerst sinds 24 ja nuari 1969 dat voor heel het land de noodtoestand werd afgekondigd. Toen gold de maatregel een periode van drie maanden. Op 4 december van dit jaar heeft de regering reeds de noodtoestand voor de Baskische provincie Guipuzcoa afge kondigd. De „sit-in" van een 300-tal intellec tuelen en kunstenaars in het befaamde klooster van Montserrat in de bergen boven Barcelona is gisteravond geëin digd. De politie controleerde wel de identi teit van de betogers, die uit de abdij kwamen, maar liet hen verder ogehin- derd vertrekken. De betogers, die eerste hadden aangekondigd dat het beleg voor onbepaalde tijd zou voortduren, schijnen later tot ontruiming te hebben besloten om de abdij niet in moeilijk heden te brengen. Van welingelichte zijde is meegedeeld dat de Spaanse minister van Binnen landse Zaken, Tomas Garicano, de abt van het klooster telefonisch had laten weten dat de actie van de Catalaanse intellectuelen een provocatie was. De abt zou hem geantwoord hebben: „dat is het proces in Burgos ook". O ZELHEM Twee vrouwen zijn maandagmiddag om het leven gekomen bij een airtobotsing te Zelhem. Het zijn de 40-jarige weduwe J. van der Poel en de 46-jarige mevrouw A. J. Siebelink- Zandwijk, .beiden waren afkomstig uit Vorden. Een vrachtauto week uit voor een jongen die op een onverlichte fiets reed en kwam in botsing met een tegemoet komende auto, die daarna in een sloot terechtkwam. Vervolgens botste de vrachtauto tegen een tweede auto, waar in beide dames zaten. Zij waren op slag dood. geen formule hadden werkgevers en -nemers tafel te brengen. gevonden om weer aan één „Ik ben van nature bptimistisch, maar ik sluit de mogelijkheid van kort sluiting niet uit. Ik hoop echter dat de goede wil van de Kamers zal zegevie ren", zei chmelzer. De vier regeringspartijen willen nu dat in elk geval de regering de verwer king van de 400 gulden in de lonen terug draait van 1 juli naar 1 januari a.s. Met name de confessionele fracties hebben nog enkele andere zaken die de regering zou moeten honoreren, willen deze fracties de loonmaatregel kunnen aanvaarden. Het is echter de vraag of de regering zover wil terugkrabbelen. Zo neen, dan is de kans op een kabinetscrisis in wel ke vorm dan ook, aanwezig. In de Tweede Kamer spraken gister avond fractieleiders en loondeskundi- gen met vertegenwoordigers van de vakcentrales. Daarbij hebben de vak centrales erop gewezen dat een even tueel besluit van de Kamer om de 400 gulden alsnog op 1 januari in de cao's te verwerken, absoluut niet tege moet komt aan de fundamentele be zwaren van de vakbeweging tegen de hele loonmaatregel. De vakcentrales deden een dringend beroep op de Kamer om de „heilloze weg" van een loonrem niet ih te slaan en de maatregel af te keuren. Bij de Tweede Kamer waren gister avond al meer dan driehonderd tele grammen binnengekomen waarin de loonmaatregel wordt afgewezen. HILVERSUM De NOS-televisie zendt vandaag een rechtstreekse repor tage uit van het loondebat in de Twee de Kamer tot circa 18.30 uur via Neder land II. Het avondprogramma via Nederland I en Nederland II ondergaat in verband met de reportages van het loondebat de volgende wijzigingen. KRO Ned. II: 20.20 uur tot plm. 20.30 uur; NOS Ned. I: plm. 20.30 uur tot 22.00 uur; NOS Ned II: vanaf 22.00 uur; AVRO Ned I: in een eventuele avond pauze van het debat: Televizier. Het commentaar bij de reportages wordt verzorgd door Joop van Os. De KRO heeft toestemming gekregen om na 24.00 uur door te gaan met de radiio-uitzendingen, zolang als nodig is vor de verslaggeving van de debatten in de Tweede Kamer over de loonmaat regelen. De KRO zal vanavond regel matig de stand van zaken in de Kamer melden. Het avondprogramma is daar door geheel gewijzigd en zal naast de reportages bestaan uit gevarieerde mu ziek. Het aangekondigde KRO-pro- gramma komt vrijwel geheel te verval len. HIVERSLM De NOS-tclevisic zal woensdagavond de voetbalwedstrijd FC TwenteDynamo Zagreb rechtstreeks uitzenden. Gistermiddag is met de KNVB en de clubs overeenstemming bereikt. De uit zending begint om 20.00 uur via Neder land I. Commentator is Henk Terlingen, De NOS-radio zendt maar tien minu ten van deze wedstrijd uit: tussen 21.40 en 21.50 uur via Hilversum 2. ADVERTENTIE Rema DEN HAAG Maandag wordt het bier vier tot vijf cent per flesje duur der. De prijs van frisdranken gaat op 2 januari omhoog met zeven cent per gezinsfles en vier cent per klein flesje. De prijsstijgingen zijn goedgekeurd door de minister van economische zaken. De fabrikanten beroepen zich op duur dere grondstoffen en diensten van der den die bij de produktie van bier en frisdranken worden gebruikt, alsmede op de verhoging van de b.t.w. Weersverwachting van het KNMI tot woensdagavond: Droog weer met wolkenvelden. Weinig wind en dezelfde temperaturen als van daag of iets lagere. Morgen: zon op 08.42, onder 16.29 uurj maan op 20.09, onder 11.29 uur.

De Vallei | 1970 | | pagina 1