J. v. Donselaar (CHUen ARP): Gemeente en middenstand moeten samen om de tafel Belastingverhoging niet onvermijdelijk Ir. M. P. F. C. A. Timmermans (VVD): „Publiceer lopende meerjarenplannen..." Uitspa ttingen nemen hand over hand toe E. P. v. DIJK: DEEN SMEET MET MODDER Mr. J. Deen (PvdA): Ik kan mij ,niet verweren Vechten tegen een muur van welwillende watten Mevrouw I. E. Clous (onafh.) Natuurvorsers naar museum Aanval op ex-wethouder W. E. v. Laar (SGP): Herv. jeugdraad houdt markt voor Pakistan POSITIEF ACHTERBERG HUISVESTING ETIKET STADHUIS PLAN ONTBREEKT BELACHELIJK DINSDAG 15 DECEMBER 1970 ALG. BESCHOUWINGEN RAAD RHENEN „Dat de beleidsnota, woorom wij het college enkele jaren geleden vroegen, zou uitgroeien tot het huidige boekwerk heeft onze stoutste verwachtingen overtrof fen. Wij zijn u er erkentelijk voor, hoewel enige beperking aanbevelenswaardig is", aldus gisteravond de heer J. van Donselaar, namens C.H.U. en A.R.P. „Het college stelt dat een uitbreiding van het dienstenpakket alleen mogelijk is door de belasting te verhogen. Wij vragen ons af of dat wel de enige mogelijkheid is". Door reorganisatie van het huidige dienstenpakket en zorgvuldig afwegen van prioriteiten is er o.i. nog wel enige ruimte te vinden. Ten aanzien van de middenstand wil het college passen op de plaats maken. Wij achten dit een bijzonder negatief standpunt. De middenstand gaat moei lijke jaren tegemoet. Wil Rhenen een winkelcentrum van enige betekenis houden, dan zullen we een winkelappa raat moeten hebben dat ook de toekom stige consument aanspreekt. Om dit te bereiken dienen college en middenstand zich te beraden over de toekomst. De gemeente kan hierbij stimulerend wer ken door besprekingen met de midden stand te organiseren en niet alleen rap porten ter kennisgeving aan de RMC te sturen. Nogmaals verzoeken wij u de directie van Ouwehand te bewegen het systeem van de tienbadenkaart tegelijk te intro duceren met de uitgifte van abonne- ELST De Cultuur-natuurhistori sche Vereniging „Zuidoost Utrecht" gaat zaterdag 19 december een bezoek brengen aan het museum „It Noflik Sté" in Otterlo. Er zal een rondleiding plaatsvinden met vooraf een korte lezing over alles wat het museum bevat. Er is een enor me verzameling tegels en ander aarde werk uit vele eeuwen te zien, met de meest fraaie voorstellingen. Elstenaren en Ame rongers dienen zich in Eist op de Woudweg te verza melen. Via Rhenen, waar het verzame len bij Ouwehand's Dierenpark ge schiedt, gaat de route daarna via Wa peningen naar Otterlo. Veenendaalse leden wordt verzocht rechtstreeks daarheen te gaan. Men wordt om 2.15 uur aan het museum verwacht, adres Eikenzoom 10. Voorts ligt het in de bedoeling, dat door eigen leden begin volgend jaar weer een z.g. „Doe het zelf"-avond wordt georganiseerd. Leden met een in teressante hobby kunnen zich aanmel den bij secretaris D. Pezarro, Utrecht sestraatweg 37 te Ame rongen. menten", aldus de heer Van Donselaar „Wij hopen dat wethouder Glasbergen, anders dan in het verleden, hier nu ook achter staat. Grote gezinnen behoren naar ons vevoelen goedkopere abonne menten te kunnen krijgen. De gemeen te kan dit mogelijk maken door een nader te bestuderen vorm van subsidie te verlenen. Dit lijkt ons rechtvaardig omdat ook andere takken van sport worden gesubsidieerd." Met de ideeën van het college over openheid en in spraak kunnen de fracties van de ARP en de CHU zich grotendeels verenigen. Het organiseren van hearings werpt volgens hen all en resultaten af als er een direct belang van de betrokkenen in het geding is. Is dat niet het geval, dan ontaardt een hoorzitting snel in een overloze discussie. „Een goed voor beeld was de hearing die het college enige jaren geleden in Rhenen en Eist hield, een slecht voorbeeld was die welke onlangs werd georganiseerd over de begroting: de belangstelling was mi nimaal. Wij moeten er -als gemeentebe stuur voor waken zoveel accent te leg gen op inspraak dat wij aan uitspraak niet meer toekomen. Men moet hieruit niet concluderen dat wij tegen elke vorm van inspraak geen beletsel voor een daadkrachtig beleid mag vormen." Onze partijen stellen zich niet ex treem rechts of links op, aldus de heer Van Donselaar. Aan revolutionaire en andere zogenaamde duidelijke uitspra ken hebben wij geen behoefte. Om deze reden verwijt men ons dat wij niet dui delijk zijn. Wij menen onle taak echter het best te volbrengen door ook de ko mende jaren de positieve punten in de huidige stormachtige ontwikkeling zo veel mogelijk te stimuleren." De heer Van Donselaar toonde zich zeer tevreden over de samenwerkings vorm met de ARP die gisteren, door middel van de gecombineerde beschou wingen werd gedemonstreerd. Blij was hij ook dat het zakelijke contact met de SGP na een „storing" in de afgelopen maanden weer grotendeels is hersteld. „Op alle raadsleden, maar speciaal op u, meneer de voorzitter, doen wij een beroep om de team geest te bevorde ren..." J. VAN DONSELAAR RHENEN „In de beleidsnota wordt hier en daar over meerjarenplannen ge sproken, maar om tot een beter inzicht te komen in het totale begrotingsbeleid adviseren we u over te gaan tot een overzichtelijke publikatie van alle lopende meerjarenplannen. Deze kunnen dan in het vervolg gelijktijdig met de begroting behandeld worden. Dit investeringsplan kan dienen als basis voor het college en alle andere geïnteresseerden bij het successievelijk aanbieden van de concept besluiten", aldus ir. Timmermans (VVD). De VVD-fractie had kritiek op de presentatie van de gemeenterekening 1969. Zonder vermelding van de begro tingscijfers van dat jaar is een zinnige discussie uitgesloten. Bovendien dienen belangrijke verschillen tussen deze RHENEN „Het beleid is gericht op een politiek van „voor elk wat wils". De stem van het volk wordt gehoord en gevolgd, in plaats dat er rekening wordt ger houden met Gods woord en inzettingen", zo begon S.G.P.'er W. E. van Laar gister avond de algemene beschouwingen van zjjn fractie. „Ook in onze gemeente nemen de uitspattingen hand over hand toe. De zonde wordt onbeteugeld uitgeleefd, en de overheid maakt zich mede schuldig aan de ver gaande ongerechtigheid. De openbare gelegenheden zoals cafés, danszalen en ontmoetingscentra werken hier aan mee „Het pleit niet voor hen die een zgn. rechtse politiek voorstaan, dat deze ge legenheden ook op zondag geopend zijn", aldus de heer Van Laar. „Wat zal het nog worden wanneer straks onze stad een aanloophaven heeft? Ook het beleid ten opzichte van deze zaak doet ons met bange gevoelens de toekomst tegemoet zien." Toen hij op de begroting zelf inging, merkte de heer Van Laar om te begin nen op dat zijn fractie zich niet kan verenigen met het bedrijven van sport op kosten van de gemeenschap. Spe ciaal doelde hij daarbij op het geraam de bedrag van ruim een ton voor voor zieningen op het Candia-sportveld. De fractie zal tevens stemmen tegen het subsidiebeleid betreffende uitgaven aan sport, recreatie en cultuur. „Tegen openbaarheid van vergaderin gen van B. en W. en commissies", aldus de heer Van Laar. Evenals de VVD- woordvoerder kantte hij zich tegen de wijze waarop mr. Deen zich in een in terview heeft uitgelaten over de burge meester. Zo komen interne zaken op straat, vond hij. „Wij concluderen eruit dat de conflicten van de PvdA zelfs tot binnen ons college zijn doorgedrongen." De SGP-fractie toonde zich tamelijk tevreden over de situatie in het plaat selijke onderwijs. Men zou echter graag meer aandacht besteed zien aan moge lijkheden tot hoger onderwijs binnen de gemeentegrenzen. Speciaal denkt men daarbij aan de zgn. middenscholen. Wat de woningbouw betreft, de heer Van Laar raadde de wethouder aan om maar eens naar Den Haag te gaan „om iets los te maken", en dan speciaal wo ningwetwoningen. Extra aandacht dient voorts te worden besteed aan Achter berg. „Als bij de eerstvolgende herziening van de belastingtarieven de begrafenis rechten omhoog gaan, bestaat dan de mogelijkheid dat Eist een aula op de begraafplaats krijgt?" vroeg de SGP-woordvoerder. „Al is het maar een eenvoudig gebouwtje. Momenteel kan men sprekers daar nauwelijks ver staan door de drukte op de rijksweg." Eztra aandacht vroeg de heer Van Laar voor het volgende: „Het verblijdt ons dat goede aandacht wordt besteed aan de gemeentelijke landerijen, maar ook voor Achterberg verzoeken wij met klem om ontheffing van KI. „Dit druist niet alleen in tegen de inzettingen van de Schepper, maar ook tegen de natuur. Het is uw college bekend dat ook het afgelopen jaar zeer veel gust vee in de meent liep. terwijl over de KI altijd de loftrompet is gestoken." Tot besluit van deze algemene be schouwing spreken wij de hoop uit dat voornamelijk de buurtschap Achterberg de volledige aandacht mag hebben, en dat er een krachtige en doorgaande ontwikkeling tot stand zal komen", al dus de heer Van Laar. twee grootheden van commentaar voor zien te worden, zodat men ook tot een verantwoording komt. Discussies over een belangrijk pro bleem als de milieuverontreiniging winnen beduidend aan inhoud, wanneer men de statistiek erbij betrekt. Maar, als b.v. de ene groep beweert dat de Rijn een rioolbuis is en de andere spreekt over een aanzienlijke kwali teitsverbetering van het water, is be sluitvorming bijzonder moeilijk. Overigens is het zoeken naar een in dex, die maatgevend is voor ons Rhe- nens natuurschoon ook een benade ringswijze die de burger aanspreekt. Nu de huidige Raad voor bijna de helft uit nieuwe leden bestaat, achten wij het wenselijk dat het College de raadsleden informeert over de bestem mingsplannen o.a. plan „Donderberg". Dit zou kunnen tijdens een informele bijeenkomst. Het college kan nu wel zeggen, „kom bij ons uw licht opste ken", maar wij menen dat aan weder zijdse uitwisseling van gegevens ook niet voorbijgegaan moet worden. De sterke toename van de woningbe hoefte in Rhenen heeft onze aandacht opgeëist. Een stijging lag wel in de lijn der verwachtingen, doch een dergelijk hoog percentage hadden wij niet voor zien. Dat vrije-sectorbouw, naast de bouw van bejaardenwoningen, woning wetwoningen en premie woningen in onze gemeente gerealiseerd wordt, heeft onze instemming. Daarnaast doen we een dringend be roep op uw College, grotere aandacht te besteden aan de huisvestingsproblemen van de minder draagkrachtigen. Gezien de door het College gepubliceerde cij fers moet een krachtig doorstromings- beleid worden gestimuleerd. We zijn overtuigd, dat een niet onbelangrijk deel van de Rhenense bevolking in te „goedkope" huurwoningen is gehuis vest. Een beroep op dit deel van de bevolking, te willen meewerken kunnen we niet achterwege laten. Het College mag ook niet schuwen zo mogelijk maatregelen te nemen, die weliswaar weinig populair zijn, maar zeer effec tief. We begrijpen, mijnheer de voorzit ter, dat het College zich beraadt over de plannen voor een nieuw gemeen tehuis. Natuurlijk moet hierbij de blik op de toekomst gericht zijn. We hopen slechts, dat de nu nog heersen de woningbehoefte, tegen de tijd dat de plannen voor een dergelijke bouw meer definitieve vormen aannemen, sterk zal zijn teruggedrongen. Voor dien zal het ons moeilijk vallen met de bouw akkoord te gaan. Zoals u weet heeft het bestuur van „Huis ten Dale" bij de N.B.M. het ver zoek ingediend de lijndienst Utrecht- Arnhem naar de nieuwbouwwijken van Rhenen-Hoog te verleggen. De hel lende wegen en de afstand naar het stadscentrum zijn vooral voor vele ou dere mensen een groot bezwaar. Wij verzoeken het College ook op haar beurt al haar invloed aan te wenden om alsnog tot een bevredigende oplos sing van dit probleem te komen. T.a.v. de sport en recreatie willen we ons graag positief uitspreken over de voor 1972 voorgenomen aanleg van Ir. TIMMERMANS twee tennisbanen in Eist. Alvorens we ons definitief uitspreken over de aanleg hiervan, dringen we bij het College er op aan de sportcommissie te verzoeken vooral de belangen van alle sportver enigingen in Eist tegen elkaar af te we gen en de mening van de „tennisclub Rhenen" te horen. Tot slot, mijnheer de voorzitter, nog een enkel woord over het image van uw College; dit naar aanleiding van een interview met de ex-wethouder, de heer Deen. in het Vrije Volk van 30 november j.l. Ons inziens past het niet de Burgemeester publiekelijk een poli tiek etiket op te plakken en hem te betitelen ais een partijgenoot, te meer daar eerder gedane uitlatingen van de heer Deen ons moesten doen geloven dat de voorzitter van het College als een liberaal element beschouwd moet worden. Ook de verdere ontboezemin gen van de ex-wethouder dragen be paald niet bij tot een verhoging van het aanzien van het College. Mededelingen over hooglopende ru zies en zo meer, tussen twee partijge noten, nog wel verenigd in één College, zijn voor ons een niet te verteren zaak. Toch, mijnheer de voorzitter blijft onze blik op de toekomst gericht en hopen dat een conflictsituatie als in het verle den, in het huidige College niet zal voorkomen. TIEL De hervormde jeugdraad in Tiel wil op zaterdag 19 december marktvèrkoop houden van gebruiks voorwerpen, produkten van handenar beid en eventueel appelbeignets en der gelijke om geld in te zamelen ten bate van Oost-Pakistan. Het bedrag dat de jeugdraad overhoudt zal aan het Rode Kruis in Den Haag worden overgedra gen. RHENEN De heer E. P. van Djjk (Vrjje Partjj) noemde de begroting voor 1971 buitengewoon belangrijk, niet alleen voor het gemeentebestuur maar voor de hele bevolking. „Het is een uitgekiend stuk, waarvan je alleen maar wat zou kunnen zeggen als je zou kunnen aangeven waar je de financieringsmiddelen vandaan zou moeten halen. En daarom wil ik me beperken tot algemeenheden". De heer Van Dijk bracht daarna naar voren dat hij zich nimmer meer zou laten verleiden tot hoorzittingen zoals' die van de raadsfracties, waar alleen maar opmerkingen mochten worden ge maakt en waar niemand antwoord kreeg. De rattenkwestie voor de bene denstad is volgens de heer Van Dijk een kwestie voor de hele gemeente. Er zal meer politietoezicht moeten komen opdat de talrijke verkeersovertredingen die worden gemaakt de kop worden in gedrukt. De voorwaarden van de hin derwet zullen strakker moeten worden nageleefd. Er moet niet met twee ma ten worden gemeten wanneer er één een schuur bouwt zonder vergunning en een ander voor een gebrekkig kind géén vergunning krijgt om de schuur te vergroten om er voor z'n kind speel ruimte te maken. Hij drong er voorts op aan, dat ieder een „heer in het verkeer" blijft. In dit verband wees hij op de vele ongeluk ken in de Grebbebocht, die hij ging vergelijken met de dodenkruising in d# Meent waarvoor onlangs 35.000,- was uitgetrokken. „Allemaal voor de Dolle Mina's in het verkeer", riep de heer Van Dijk uit. Verwijzend naar een artikel in „Het Vrije Volk" van 30 november jl„ waar in mr. J. Deen (PvdA) zoals de heer Van Dijk het noemde „naar de burge- RHENEN Mr. J. Deen, voorzitter van de PvdA-fractie, reageerde op de aantijgingen van diverse raadsleden gisteravond betreffende het interview dat op 30 november werd gepubliceerd met de opmerking ,dat dit het produkt van een journalist is geweest. Hij be treurde de plaatsing ervan en vond dat zijn persoon te kijk was gezet. Erger vond hij dat dit ook met de burgemeester was gebeurd. „Het kwa lijke van de zaak is, dat ik mij niet kan verweren"., aldus de heer Deen. In een persoonlijk schrijven had hij de burge meester al te kennen gegeven hoezeer hij een en ander betreurde. In zijn algemene beschouwing be lichtte mr. Deen o.m. de voorlichting en openheid. Hij vond dat hierin vooruit gang valt te bespeuren. Over de toe komstige gewestvorming sprak hij zeer uitvoerig, en vroeg voorts aandacht voor de woonwagenbewoners, de bui tenlandse werkkrachten, voor de oude re inwoners van Rhenen en wachten den op huisvesting. Mr. Deen diende een motie in voor een billijke en oordeelkundige verde ling van gemeentelijke huurwoningen. Huurders die daarin gezien hun inko men niet thuishoren zullen naar duur dere woningen moeten verhuizen. De noodzaak van een derde zwembad in Rhenen zag de heer Deen niet. Hij vond dat eerst moet worden onderhan deld met Ouwehand. Levert dat geen resultaat op, dan kan men aan een der de bad gaan denken. De heer C. Hensen pleitte namens de fractie voor bacteriologisch onderzoek van het water en sprak over de vuil stortplaats in de Rijn. Hij verzocht het college aandacht te besteden en aan de bestrijding van luchtverontreiniging en autokerkhoven, die als paddestoelen uit de grond rijzen. Hij bepleitte tevens een deskundig onderzoek naar het lozen van kalvergier en kippemest in sloten. Mej. Dirkse vervolgens hield een pleidooi voor leerlingen die het op school moeilijk hebben. Zij dienen op alle mogelijke manieren te worden bij gestaan. In Eist moet nodig een open bare kleuterschool komen, vond zij, en wel in het centrum van het dorp. De nieuwé openbare légere school moet daar op korte termijn worden gereali seerd. Mr. DEEN E. P. VAN DIJK meester, naar wethouder Van Lienden en feitelijk naar de hele raad met mod der had gesmeten" zei de heer Van Dijk dat de heer Deen in de laatste vier jaar dat hij wethouder is geweest de hele raad had „bedonderd". Hij noemde het een handelwijze van een kwajon gen. „Ik ben het heus niet altijd een« met de burgemeester", aldus Van Dijk. „maar dergelijke schrobberingen zijn toch wel het laatste wat je kunt doen". Het oude stadhuis op de Markt was Van Dijk nog steeds een doorn in het oog. Hij drong er op aan zo snel moge lijk bij de minister aan te kloppen oin maatregelen te kunnen nemen. Het kerkhof in Eist moet beter schoonge- houden worden. Het onderhoud moet in eigen hand worden genomen. De wo ningbouw is verwaarloosd. Er moet bij de hogere instanties op hogere woning toewijzing worden aangedrongen. De kleine man wordt de dupe, ook van het loonbeleid van de regering. „We komen er niet met loonsverhogingen. We moe ten uit de vicieuze cirkel van lonen en prijzen. Ook de belastingen gaan schrikba rend omhoog. „Konden we maar tol heffen op de Rijnbrug, dan waren we in één jaar uit de zorgen." De heer Van Dijk vond het altijd nog jammer dat tegenover het verdwijnen van de vroe gere veerpont geen andere inkomsten zijn komen te staan. Over de plastic zakken van de reinigingsdienst was spreker het ook niet eens. „We zijn nu veel duurder uit", en de heer Van Dijk, maakte een rekensommetje. RHENEN „En ze dronken een kop, en ze vertelden een mop, en smoorden de openheid in de knop". Met deze rijmregels besloot Rhenes onafhankelijk raadslid mevrouw I. E. Clous-Veen haar (eerste en laatste) algemene beschou wing, waarin zij zich niet met cijfers bezig hield, maar vrijwel uitsluitend kri tiek uitte op de beleidsnota van burgemeester en wethouders. Mevrouw Clous zei gisteravond dui delijke uitspraken in die nota te heb ben gemist. „Al lezend bevang je een grote depressie. Het lijkt niet zozeer vechten tegen de bierkaai maar tegen een muur van welwillende watten! Alle nieuwe ideeën worden onder de loep genomen, alle open deuren worden in getrapt, maar voor Rhenen, nee voor Rhenen „waar de «huidige bestuur spraktijken redelijk voldoen" is geen andere aanpak nodig. Nou, daar sta ja dan", aldus mevrouw Clous. Over de planning van het beleid merkte mevr. Clous op: „Een in deze tijd van kapi- taalschaarste uiterst moeilijke taak voor een gemeentebestuur, vooral otn- dat in de kapitaalsdienst de ramingen van investeringen voor uit te voeren werken in het nieuwe jaar niet mogen worden opgenomen." We weten allemaal wat onder de mensen leeft aan gerechtvaardigde wensen voor verbetering van hun leef milieu; zeker iedere week verschijnt een ingezonden stukje in de een of an dere krant. Maar een behoorlijk meer jarenplan ontbreekt... Hoe kan het ook anders, want bij de opstelling van zo'n plan moet de bevolking meespreken en meebeslissen wét er voorgaat: tennis banen of een jeugdhonk, een sportzaal of een aanloophaven, rioolwaterzuive ring of een nieuw gemeentehuis. Maar dan moet die bevolking inzicht en over zicht hebben en waar haalt ze dat van daan? Op deze wijze kwam mevrouw Clous tot een vurig pleidooi voor betere voor lichting, door middel van een voorlich tingsblad. Het hoofdstuk milieuhygiëne komt er wel erg karig af, vond mevruw Clous. Alleen de rioolwaterzuiverings installatie wordt genoemd. Maar ook de open vuilstortplaats aan de Rijn be hoort een blijvende zorg voor het ge meentebestuur te zijn. De vervuiling van straten en plantsoenen moet, ook via de scholen, worden bestreden. Veel aandacht besteedde mevrouw Clous aan de politieke democratisering. „Het eerst dat opvalt is, dat alle voorbeelden van toepassing en alle alle bereidheid tot verandering, negatief zijn uitgevallen. Dit is een merkwaardig symptomatisch effect van de hele uitwerking van het onderwerp: verbetering van de verhou ding overheid-burgerij door grotere openheid en openbaarheid. Als B. en W. moeten aangeven wat hun eigen denk beelden zijn... formeert zich die dikke ondoordringbare wattenmuur. Dan is er o zo veel begrip, hetzelfde dat premier De Jong zo overvloedig bij de hand heeft. Maar concreet iets reali seren? Nee, dan is er grote tevreden heid met de toestand zoals die is, wor den er bezwaren naar voren gebracht die in wezen niet tellen, en wordt iede re mislukking uit het verleden graag aangevoerd om in het heden niet op nieuw te hoeven experimenteren..." Even later zei mevr. Clous: „Hoorzit tingen? Prachtig. Maar alleen als de plannen praktisch vast staan en slechts wijzigingen op onderdelen kunnen wor den aangebracht, anders wordt het „oe verloos gezwam". Weer dat negatieve. Op welke ervaring kan het college hierin bogen?" „Het mooiste antwoord van B. en W. is voor mij vervat in de toelichting op de verhouding overheid-pers", aldus mevr. Clous. „Gesteld wordt dat de ge meentelijke voorlichting het best via de plaatselijke nieuwsbladen gegeven kan worden. B. en W. geven de plaatselijke redacteuren daarmee vrij spel, mits er een goede verhouding bestaat. Waarom in 's hemelsnaam? De pers ziet het be lang van democratisering voor de ge wone burger in, de gemeente vraagt plaats voor zakelijke mededelingen en betaalt daarvoor. Klaar? Nee, zegt het college, dat wordt te duur, dat gaat wel 25.000,kosten..." Mevrouw Clous wees toen echter op Wageningen, waar een voorlichtingsambtenaar 8 maal per jaar een brochure laat verschijnen. Dit kost minder. „Ik lach om die raming van 25.000,maar ik kan er ook om huilen, want het is tekenend voor de hele mentaltteit waarin de beleidsnota is gesteld. Met alle middelen: èfhouden die toenadering tot de bevolking, zelfs met belachelijke cijfers", aldus me vrouw Clous. Zij pleitte er voorts voor dat het ge meentehuis desnoods 1 maal per 2 we ken 's avonds wordt opengesteld, zodat inwoners van Eist en Achterberg er ge makkelijker terecht kunnen. MEVROUW CLOUS

De Vallei | 1970 | | pagina 5