Berlij ijnse kwestie stond 29 sept. op scherp E.E.G. liep vast op Fransen Weer doden in Amman HALF MILJOEN TSJECHEN LIT PARTIJ GEZET V.N. tegen Portugal Nieuw serum tegen rabies Over de grenzen Arbeidsconflict blijft bestaan Modder smoort acties in Vietnam Strenge winter Argentijns paardevlees via ons land als biefstuk in Duitse magen Bomaanslagen in Athene Optreden Brandt in Warschau „overdreven zeggen Duitsers Bomaanslag in Vietnam Kogel voor twee nazi-helpers Veldmaarschalk Slim overleden GEEN STAP Kerstsprookje van De Gaulle RUSSEN WEKEN VOOR WESTEN Calley verwachtte alleen vijanden Duitse schildwacht vermoord rouwelijke generaal bij V.S.-luehtmaclit V Oostduits soldaat naar vrijheid DINSDAG 15 DECEMBER 1970 x WEER LICHT IN ENGELAND FRANKFORT Argentijns pa ar de vlees komt via Nederland in Westduitse restaurants op tafel als runderbiefstuk, aldus hebben West duitse politieautoriteiten bekendge maakt. De politie van Frankfort heeft bij controle in een vleespakhuis 3950 kg van het onwettig ingevoerde vlees aangetroffen. Bij klanten van de groothandelaar bij wie de partij werd gevonden is 110 kg achterhaald. 211 kilo is niet teruggevonden, die biefstukken zijn waarschijnlijk opgegeten. Het openbaar ministerie in Dort mund heeft bekendgemaakt dat in de afgelopen maanden minstens 300 Ion van het Argentijnse paardevlees illegaal in West Duitsland is inge voerd en daar is verkocht als „filet steak". Het vlees wordt, aldus de politie, uit Argentinië in kisten van 30 kg naar Nederland uitgevoerd. De politie van Unna heeft in ver band met de vleessmokkel een 26jarige Westduitser zoon van een abattoir-eigenaar, gearresteerd. Zij zoekt naar een Nederlander die bij de zaak zou zijn betrokken. De Duitser heeft bekend. LONDEN Veldmaarschalk Lord William Slim, voormalig gouverneur van Australië en chef van de Britse generale staf is maandag op 79-jarige leeftijd in Londen overleden. Gedurende de tweede wereldoorlog leidde hij de strijd tegen de Japanners in Birma, waarbij hij grote bewonde ring oogstte van zijn eigen troepen. Bij zijn soldaten en miljoenen Australiërs was hij bekend als „oom Bill". Lord Slim, die tijdens de eerste we reldoorlog dienst nam in het Britse le ger als gewoon soldaat en opklom tot de hoogste rang, werd tien dagen gele den bewusteloos aangetroffen in zijn Londense woning. Hij werd overge bracht naar het koning Edward hospi taal voor officieren, waar hij maandag is overleden. ATHENE Maandagochtend is de school voor politieke wetenschappen Pantios in Athene door een ontploffing beschadigd. Drie mensen werden ge wond. Op drie plaatsen Un de stad waren maandagochtend bommen gevonden, een bij een benzinestation, een bij een kantoor van een luchtvaartmaatschappij en een derde in een tuin bij de kadet- tenschool. De ontploffing in de school voor poli tieke wetenschappen blijkt veroorzaakt te zijn door een fles butaangas in de cantine. Drie studenten werden gewond •n vijf kregen een shock. BONN Bij een onderzoek van het Hamburgse weekblad ,„Der Spiegel" is gebleken, dat 48 procent van de ondervraagde Westduitsers het „over dreven" vindt, dat Bondskanselier Brandt bij zijn recente bezoek aan Warschau knielde voor het monument in de voormalige Joodse wijk. 41 pro cent vond het een „passend gebaar", terwijl elf procent geen mening had. Het merendeel van degenen die Brandts optreden afkeurden, was in de leef tijdsgroep 30 tot 60 jaar. De jongeren en degenen die ouder waren dan 60 jaar bleken over het algemeen wel waardering voor het gebaar te hebben. LONDEN Het personeel bij de Britse elektriciteitsbedrijven heeft besloten de stiptheidsactie te beëindigen die het Britse volk een weeklang veel moeilijk heden heeft bezorgd. Het bespit werd bekendgemaakt na een bijeenkomst van de vier bij de actie betrokken vakbonden van de 125.000 elektriciens. Het loonconflict blijft echter onopgelost en de noodtoestand is nog niet opge heven, uit vrees voor te groot gebruik van elektriciteit ineens. Het besluit viel na urenlange onderhandelingen tussen minister van Arbeid Robert Carr, de Britse Elektriclteitsraad en afgevaardigden van de vier vakbonden waar in het personeel van de elektriciteitsbedrijven is ondergebracht. De hoofdonderhandelaiar van de vak bonden, Frank Chappie, deelde de pers mee dat de actie niet slechts opgeschort was, maar volledig voorbij was. Over het feit dat de banden hun actie hebben opgegeven zonder dat ook maar enige regeling in het loongeschil is be reikt, zei hij: „Wij hebben de mogelijk heid gekozen om ieder zich over de toe stand te laten bezinnen. Wij maken hiermee een gebaar om ons vertrouwen in deze natie te bewijzen." Verwacht wordt dat een deel van het elektriciteitspersoneel weer normale dienst zal doen, dat wil zeggen met in begrip van overwerk, wat het in de af gelopen week heeft geweigerd te ver richten. De elektriclteitsraad gelooft dat het wel tien dagen kan duren voordat de energie-voorziening weer op hoog ni veau is, maar Chappie meent dat de stroomvoorraad niet later dan het ko mende weekeinde weer normaal zal zijn. Het enige wat de energie-arbeiders van de regering in ruil verlangen, is dat zij niet beticht zullen worden van schuld aan de modelactie. Chappie erkende dat het stopzetten van de actie ook te maken had met de houding van het publiek, dat steeds meer geïrriteerd is door het uitvallen van het licht en de verwarming. „Dit is de enige manier waarop wij het recht kunnen zetten", zei de onder handelaar. „Wij willen het land zijn rechtmatig deel geven. Wij willen niet om dootrinaire redenen nog eens 24 uur gaan discussiëren." In afwachting van volledig herstel van de stroomvoorziening heeft de elektriciteitsraad het publiek dringend de raad gegeven, het stroomgebruik tot het uiterst noodzakelijke te beperken, of dat anders nieuwe, ernstige stroom storingen verwacht kunnen worden, Inmiddels schijnt de oplossing van het loonprobleem dat aan de modelactie ten grondslag lag, geen stap nader tot een oplossing te zijn gekomen. Zelfs is men nog niet gevorderd in beantwoor ding van de vraag, op welke wijze men over het conflict moet gaan praten. Op de vergadering van gisteren lag het voorstel ter tafel, het loonootnflict voor te leggen aan een bijzonder hof van onderzoek, dat een onpartijdige uitspraak moet doen. Geen van beide partijen is echter verplicht zich bij zo'n uitspraak neer te leggen. Victor Feather, secretaris-generaal van het vakbondscongres (TUC), vond dat de betrokken bonden zich zeer ver zoeningsgezind hadden opgesteld, en dat van de regering wel een antwoord mag worden verwacht. Voorts was hij van mening dat een hof van onderzoek noodt de verant- SAIGON Twee granaten zijn maandagavond ontploft tijdens een godsdienstplechtigheid in een tempel in de Mekong Delta, aldus heeft het Zuidvietnamese hoofdkwartier in Sai gon bekend gemaakt. Zeven Vietnamezen, vijf burgers en twee soldaten werden bij de ontploffing gedood, en 82 gewond. Het incident had plaats in een tem pel op de markt van Long Trung bij Cai Lay, 70 km ten zuidwesten van Saigon. PARIJS De uitgever van de werken van wijlen generaal De Gaulle heeft in grote oplaag een sprookje gedrukt, dat de Franse oor logsleider aan de vooravond van Kerstmis 1941 via de Engelse radio de Franse kinderen vertelde. De vertelling begint als volgt: „Er was eens een land dat Frankrijk heette". Volgens De Gaulle was er geen mooier en beter land dan dit, maar er was een wrede en jaloerse buurman De uitgeverij Pion heeft al meer dan 100.000 exemplaren van het sprookje gedrukt. LONDEN De gespannen betrek kingen tussen Oost en West hebben eind september van dit jaar bijna ge leid tot een militaire confrontatie in de kwestie-Berlijn, zo heeft een Britse zegsman onthuld. De moeilijkheden ontstonden op 29 september toen de Sovjet-Unie de drie Westelijke geallieerden formeel liet weten, dat de luchtcorridors tussen West-Berlijn en West-Duitsland geslo ten zouden worden. In een onmiddellijke reactie op dit bericht hebben de Franse, Britse en Amerikaanse regeringen toen besloten, om militaire vliegtuigen door de corri dors te sturen als deze maatregel van kracht zou worden. De Britse zegsman verklaarde dat de ze beslissing het risico inhield van een gevaarlijke militaire confrontatie, maaar, zo zei hij, de Westelijke geal lieerden waren van mening dat men dit risico moest lopen. De hele kwestie liep met een sisser af toen Russische diplomaten meedeelden dat de Russische bekendmaking op een vergissing had berust. Westerse functionarissen waren daar echter niet van owertuigd. Zij geloof den eerder dat de Russen hun maatre gel afgelast hadden, omdat zij onder de indruk waren gekomen van de gedeci deerde maatregel van de Westelijke mogendheden. Het bericht bereikte Londen het eerst en de Britse minister van Buitenlandse Zaken, sir. Alec Douglas-Home werd om 22.00 uur W.E.T. ingelicht. De Brit ten hebben onmiddellijk de Ameri kaanse president Nixon op de hoogte gebracht, die toen in het kader van zijn Europese reis een bezoek bracht aan Napels. Ook de Franse president Pom pidou werd van de Russische maatregel op de hoogte gesteld. In gezamelijk overleg vla de telefoon werd toen besloten om met militair op treden te reageren gezamenlijk de Rus- siche dreiging. Alle betrokken militaire en politieke autoriteiten werden in staat van Russische gebracht en kregen de opdracht zich voor verdere orders gereed te houden. woordelijkheid van overnemen om het beoordelen. de regering kan inflatiegevaar te Place d'Etoile wordt toch Place Charles De Gaulle PARIJS De Place de L'Etoile te Parijs zal vandaag officieel her doopt worden in Place Charles De Gaulle. De Parijse gemeenteraad, die van zijn aanvankelijk genomen besluit scheen te willen terugko men, heeft dit gisteravond gehand haafd met 44 tegen 41 stemmen. Dit gebeurde op voorstel van een vrouwelijk gemeenteraadslid, me vrouw Jeanine Alexandre-Debray. Zij is de moeder van de jonge revolutionair, Régis Debray, die in Bolivia gevangen wordt gehouden. In haar voorstel zei ze, dat de Parijse gemeenteraad bezig ioas zich in de ogen van de wereld on sterfelijk belachelijk te maken door terug te komen van een vier weken geleden genomen eenparig besluit. Voor alle zekerheid was het besluit enkele dagen later in de vorm van een proces-verbaal aan alle gemeenteraadsleden toe gezonden, zonder dat iemand van de leden hierop een correctie had gevraaagd. Tevens was er gisteren een ze kere druk uitgeoefend op de ge meenteraad door de omgeving van president Pompidou en door de minister-president, Chaban Del- mas, die bij de plechtigheid de re gering zal vertegenwoordigen, om niet meer van het besluit terug te komen. De familie De Gaulle had van haar kant laten weten niets te heb ben tegen de herdoop van de Place de l'Etoile. Zij zou zich eerder ver zetten tegen het geven van de naam van generaal De Gaulle aan enig andere Parijse weg of plein. Algemeen is men in Parijs van gevoelen, dat men erover kan twis ten, of de namen van Nation, Bastille République, Concorde, Champs Elysées en Etoile eigen dom zijn van de Parijse gemeente raad, zodanig dat die naar belie ven kan veranderen, of dat zij de onveranderlijke symbolen zijn van de geschiedenis van de natie. Maar dat de gemeenteraad bin nen een maand kan terugkomen van een unaniem genomen besluit, dat drie dagen later stil bekrach tigd is, vindt men onaanvaardbaar. BRUSSEL Het gesprek tussen de zes over een besluit om op 1 januari aanstaande van start te gaan met de monetaire en economische unie, is volkomen mislukt. Na vier uur ver gaderen in de nacht van maandag op dinsdag moesten de ministers beslui ten, dat ze er niet uitkwamen. In de eerste helft van januari zal er op nieuw over deze kwestie in Brussel gesproken worden, evenals over het gemeenschappelijke standpunt van de zes ten aanzien van de onderhande lingen met de Britten, waarover het gesprek maandag ook mislukte. De EEG-raad kende maandag weer eens een ouderwetse marathonzitting van 's ochtends tot diep in de nacht, een mislukte zitting na welke minis ter Luns concludeerde, dat de Fran sen „in een overigens vriendelijk duel met de Nederlanders", niet be reid gebleken waren tot die wijzigin gen van het verdrag van Rome die een werkelijke economische en mone taire unie nodig heeft. Wat dat be treft hebben de Fransen één front van de vijf tegenover zich gevonden, die wel van mening zijn dat in de beginfase van deze unie de doelstel lingen al bepaald moeten zijn en dat die doelstellingen niet te bereiken zijn zonder overdracht van bevoegd heden van de staten naar het com munautair niveau. Bovendien dient er dan nog een controle te komen van een Europees parlement dat meer heeft dan alleen adviserende bevoegdheden. Duidelijk is geworden dat de Fransen niet willen sleutelen aan de bestaan de gemeenschappelijke organen en de huidige werking daarvan, wat onder meer wil zeggen dat ze niet bereid zijn het unanimiteitsbeginsel van de raad prijs te geven om zodoende te allen tijde hun veto te behouden over in het kader van de unie te nemen beslissingen. Waar de Fransen, zo is ook heel duide lijk geworden, slechts in geïnteres seerd zyn is in.de eerste fase van de monetaire unie. Die fase houdt on der meer in een geleidelijke verklei ning van de marges voor koers schommelingen tussen de valuta's van de lidstaten. Verder wensen de Fransen wel een gemeenschappelijk monetair beleid ten aanzien van der de landen en ten aanzien van inves teringen in Europa door derde lan den, wensen die in raadskringen om schreven worden als slechts middelen om een blok tegen de Amerikaanse dollar te vormen. FORT BENNING Drie getuigen décharge in het proces tegen luitenant Calley, die wordt beschuldigd van moord op 102 inwoners van het Viet namese dorp My Lai, hebben verklaard, dat kapitein Medina,, Calley's meerdere, opdracht had gegeven My Lai te vernie tigen. In My Lai waren geen burgers, alleen vijanden, zo zeiden de getuigen. Zij verklaarden dat zij Calley zelf nooit burgers hadden zien schieten. Op de vraag of Medina ook had be volen vrouwen en kinderen dood te schieten, zei een van hen: „Vrouwen en kinderen doodden ons ook". De verdedigers van de luitenant trachten de jury er van te overtuigen dat de C-compagnie slechts Viet-Cong- strijdres in het dorp verwachtte aan 'e treffen en dat een groot aantal burgers reeds dood was toen Calley en zijn man nen in My Lai aankwamen. AMMAN Bij twee incidenten in Amman zijn vier politiemannen en een soldaat om het leven gekomen, zo is maandag bekendgemaakt door een commissie van Arabische landen die toezicht moet houden op de naleving van de overeenkomst tussen de Jor daanse autoriteiten en de Palestijnse commandostrijders, gesloten na de ge vechten in september. De commissie liet weten dat de inci denten zich zondag hebben voorgedaan toen Bahi Ladgham, de Tunesische voorzitter van de commissie, in Noord-Jordanië vertoefde. De vier politiemannen kwamen om toen „onverantwoordelijke elementen" een aanval deden op een politiepost, gevestigd in een ziekenhuis en de sol daat werd gedood bij een aanval op een legervoertuig. In de verklaring van de commissie wordt voorts gezegd, dat het centrale comité van de Palestijnse bevrijdings organisatie de aanvallen heeft veroor deeld en zijn leden opdracht heeft ge geven de aanvallers op te sporen. Dit is inmiddels gebeurd. „Zij die verantwoordelijk worden geacht voor de aanvallen, zijn gearresteerd en door het centrale comité aan de Jordaanse autoriteiten overgedragen", aldus de verklaring. A Economisch vrachtautovervoer in optima forma! Gezien door een automobilist in Stuttgart. Het lijkt een oplossing voor het massa-vervoer van goederen. Deskundigen zullen het wel nader bekijken. MARBURG Een bewaker van een Westduits militair brandstofdepot in de omgeving van Marburg in de deelstaat Hessen is maandagmiddag aangevallen en gedood. Dit heeft de politie bekend gemaakt. Het is niet bekend, of er een of meer daders waren en wat het motief was. Op 29 januari 1969 pleegden drie anarchisten een overval op een mu nitie-opslagplaats bij Lebach in Saar land, waarbij vier parachutisten in koelen bloede werden gedood en een vijfde ernstig gewond. MOSKOU Twee mannen zijn ter dood veroordeeld en drie anderen kre gen gevangenisstraffen van 15 jaar, omdat zij ten tijde van het beleg van Leningrad in de Tweede Wereldoorlog met de Duitsers hadden gecollaboreerd. Het Russische persbureau Tass maakte bekend, dat de vijf mannen in een proces in Leningrad, dat drie maanden heeft geduurd, schuldig be vonden werden aan oorlogsmisdaden. Ivan Morozof en Aleksej Lyaptsjenko werden veroordeeld tot de dood door de kogel. Alexander Stroganof, Konstantin Samarenko en Konstantin Vinogradof kregen ieder 15 jaar. Tass zei dat de vijf veroordeelden hadden deelgenomen aan „mai telingen en moorden" in het Gatsjina-gebied na bij Leningrad. Zij waren ingedeeld bij een strafdetachement van het 18e Duit se leger. PRAAG De leider van de Tsje choslowaakse communistische partij Gustav Husaik, heeft in een maandag gepubliceerde rede bekendgemaakt, dat bijna een half miljoen communisten uit de partij zijn getreden of gezet sinds het begin van de hervormingsbeweging van 1968. In een donderdag jl gehouden toe spraak tot het centrale comité van de Tsjechoslowaakse partij zei Husaik, dat er na zuiveringen ongeveer 1,2 miljoen leden zijn overgebleven. Hij zei verder, dat de communisten niet slechts het marxisme en leninisme met dje mond moeten belijden, maar zich ook als communisten moeten gedragen. Hij vindt bovendien, dat meer arbeiders en jonge mensen moeten worden aange worven als partijleden. Dr. Husak waarschuwde ultra-linkse krachten, dat zij een einde moeten ma ken aan de gewoonte om buiten het partijverband kritiek op het partijbe- leid te uiten. „Interne partijzaken kun nen slechts binnen de partij besproken worden", aldus Husak. De Tsjechoslowaakse partijleider leg de er eveniwel de nadruk op, dat het voornaamste gevaar voor het commu nisme in Tsjecho-Slowakije van de rechtse krachten en niet in de eerste plaats van de ultra-linkse oppositie te verwachten is. Husak heeft aangekondigd dat het reeds enkele malen uitgestelde partij congres wellicht in 1971 gehouden zal kunnen worden. Het congres, dat een nieuw centraal comité moet kiezen, zou in september 1968 moeten zijn gehouden, maar in au gustus'van dat jaar kwam de invasie. Stefan Sadofsky, vice-premier van de nationale regering van Slowakije, is maandag zonder opgaaf van redenen van zijn functie ontheven. Sadofsky, die tot de gematigde vleugel van de communistische partij behoort, gold als een van de naaste medewerkers van de voormalige partijleider Alexander Dub- cek. WASHINGTON President Nixon heeft de 49-jarige kolonel Jeanne Holm benoemd tot eerste vrouwelijke brigade generaal bij de Amerikaanse luchtmacht. NEW YORK De algemene verga dering van de Verenigde Naties heeft geëist dat Portugal een einde maakt aan zijn koloniale oorlog tegen het volk van Angola, Mozambique en Portugees Guinee. De 127 lidstaten tellende algemene vergadering eiste, dat Portugal deze ge bieden onafhankelijkheid zou verlenen en drong er bij de landen van de Noor- datlantische verdragsorganisatie (NA VO) op aan, dat zij Portugal geen hulp meer zullen bieden, die het land kan gebruiken om zijn campagne in deze Afrikaanse gebieden voort te zetten. Een resolutie waarin een aantal strenge maatregelen vón de kant van de leden van de VN werden aangekon digd, werd met 94 stemmen voor, 6 te gen en 16 onthoudingen aangenomen. De Verenigde Staten, Groot-Brittan- nië, Brazilië, Spanje, Portugal en Zuid-Afrika stemden tegen. en machines staan f in de brei van A Mensen i machteloos y modder in Vietnam. Slechts de i tanks zijn met hun machtige mo- J toren en rupsbanden nog tegen het i taaie ongerief opgewassen: soms i moeten zij hun werkelijke taak dan ook even ruilen voor die van sle- per. De Amerikanen hebben soms met de taf,tie vijand modder nog i meer moeite dan met de taaie Viet-Cong. Tn Praag is de winter strenger dan ooit ingevallen. Terwijl er materieel voor de Tsjechen en Siowaken tekort aan kolen, dekens, sommige levensmiddelen en schaarste in velerlei andere artikelen heerst, is geestelijk het klimaat verschrikkelij ker dan ooit tevoren. Misschien was het onder Novotny in de puur-stalinistische tijd iets erger. Maar toen was er nog de hoop, dat het beter kon worden. Nu heeft het neo-stalinisme zijn intocht gedaan en de kans op een nieuwe verbetering is verder dan ooit. De Tsjechen en Siowaken, twee jaar ge leden een volk dat opveerde, waar de kans op „communisme met een men selijk gezicht", werkelijkheid scheen te worden, zijn nu een dof, passief en wezenloos volk. De kans dat voortschrijdende terreur een halt kon worden toegeroepen is voorbij. De bijeenkomst van het cen trale comité, heeft de harde lijn be vestigd. Er is geen kans op stoppen van de diehards van de linkervleugel. Integendeel. De bezem van ijzerdraad raast door de oude partijleden. TVa Dubcek, is nu ook Cernik gevallen. De positie van Husak, zo broeder lijk omhelsd door Breznjef c.s. op het Oostberiynse vliegveld Schönewald, is wankel. Zijn pogingen om een heksen jacht tegen te houden hebben gefaald. Alleen president Svoboda is als orna ment nog gehandhaafd. De vraag is hoelang? Svoboda en Dubcek hadden Cernik in april 1968 tot premier benoemd op het hoogtepunt van de liberaliserings periode, die in het Westen bekend werd als „de Praagse lente". Hij bleef gedurende 22 woelige maanden eerste minister. In januari 1970 kreeg Cernik de veel minder belangrijke post van minister voor Technische- en Investeringsont- OLDRICH CERNIK de woestijn in wikkeling. Vijf maanden na deze be noeming, nam hij zijn ontslag en werd ambteloos burger. f^ernik is ongeveer 25 jaar lid geweest van de communistische partij. Tus sen 1960 en mei 1970 heeft hij in ieder Tsjechoslowaaks kabinet een minister post bekleed. Dubcek heeft geweigerd toe te geven dat hij fouten had gemaakt toen hij uit de party werd gezet. Cernik zou daarentegen zelfkritiek heb ben geleverd en dit was waarschyn- lijk de reden waarom hy zes maanden langer in de party kon biyven dan Dubcek. De officiële reden voor de uitstoting van Cernik werd niet bekend gemaakt. TVTa de uitstoting van de vroegere pre- mier is Ludvik Svoboda de enige lei der van betekenis uit de Praagse lente die nog lid is van de communistische party. In de resolutie werd geen melding ge maakt van de party-status van Anto- nin Novotny, de stalinist, die voor Dubcek partyleider was. Novotny's lidmaatschap is in 1968 opgeschort. De huidige partyleider Gustav Husak zou getracht hebben om Novotny uit de gelederen van de party te verwy- deren. Maar de extremisten in het Praagse bewind hebben zich hier te gen verzet, omdat hierdoor de schuld van „Dubcekisten" in de ogen van het publiek geringer zou worden. Dit is waarschy'nlyk ook de reden waar om de party een nieuwe politieke ana lyse niet heeft gepubliceerd, waarin zou zjjn aangetoond dat de crisis van 1968 zyn oorsprong vond in de periode van het beleid van Novotny, zoals zo- velen hoopten. De vraag blyft: zouden de huidige machthebbers werkeiyk zich verbeel den het volk wys te kunnen maken, dat oude communisten niets anders zijn geweest, dan „knechten van het Westen". Dat geloven zy zelf ook niet. Maar met de Russische knoet in eigen land, valt er niet veel meer te geloven. Alleen maar te accepteren. WASHINGTON Een Amerikaanse deskundige heeft een vaccin tegen de rabies ontwikkeld dat, beproefd op die ren in het laboratorium, een groot suc ces heeft opgeleverd en, naar hij hoopt, zal kunnen voeren tot bescherming van de mensen tegen het dodelijke virus. Die geleerde is dr. T. J. Wiktor van het Wistar institute in Philadelphia. Hij tracht een vaccin te ontwikkelen dat zowel preventief werkt als genezend dus als iemand aan rabies is blootge steld. Dr. Wiktor maakte bekend dat apen, besmet met rabies, enkele uren na de besmetting met het nieuwe vaccin wer den behandeld, en in leven bleven. De huidige behandeling van een mens die door een dolle hond is gebe ten bijvoorbeeld is langdurig en pijn lijk, want hij moet een groot aantal injecties ondergaan, rechtstreeks in de maag. Het nieuwe vaccin heeft onder meer het voordeel, dat het antistoffen vormt die actief de infectie bestrijden. COBURG (W.-Duitsland) In het af gelopen weekeinde heeft een 18-jarige soldaat van het Oostduitse volksleger een collega-grenswacht ontwapend en is daarna over de grens naar Beieren ge vlucht, aldus de Westduitse politie.

De Vallei | 1970 | | pagina 6