Vis houdt fit Molukse verdachten als „vrijheidshelden" Lichtpuntje in donkere dagen Mertens voorspelt loonexplosie hij aanvaarding van regeringsbeleid „Openbaar onderwijs" steunt Elbertschool Van moord op melkhandelaar verdachte man psychiater" Luns had het zwaar Zuidkoreaanse veerboot vergaan CBS: prijspeil in november niet estegen Vier van 35 verdachten gisteren voor rechter OPEN BRIEF AAN KAMER GESTOOFDE VIS MET PAPRIKA PROF. TINBERGEN BEVORDERD TOT GROOT OFFICIER ON. LEIDER UITLOKKING „ANDER VERBOD" ONGEFUNDEERD DINSDAG 15 DECEMBER 1970 DEN HAAG Vrijheidshelden met een kinderlijk geloof in de rechtvaar digheid van hun actie, die trots zijn zelfs hun aandeel erin, min of meer op de koop toenemend dat de actie een politieman het leven heeft gekost, al zeggen zij dat te betreuren. Dat is de indruk die gisteren vier Zuidmolukkers maakten die als eersten in de rij van 35 voor de Haagse recht bank moesten verschijnen voor hun rol in de bezetting van de Wassenaarse woning van de Indonesische ambassa deur. „Nederland moest inzien dat de RMS (de Republiek der Zuid-Molukken) een rechtvaardige zaak is. Negentien jaar lang hebben wij bewezen een vreemdzaam volk te zijn maar bij het bezoek van president Su harto aan Nederland kon dat niet zo blijven. Daarom kwam er toen een klein beetje geweld", sprak Nelis U. (36) uit Capelle aan den IJssel. Hij had in het woonoord IJsseloord Paul C. T. (41) geholpen bij de voorbe reiding van de actie tegen de ambtswo ning. Daarvoor had hij onder meer de bekendmaking gestencild die de bezet ters na het binnendringen van de ambtswoning hadden uitgegeven. „In die bekendmaking wordt ge dreigd met het doden van de gijze laars", zei de president, prof. mr. W. F. C. van Hattum. „Is dat een klein beetje geweld?" Indien er mensen hadden moeten worden gedood, dan had dat niet aan ons maar aan de houding van de Indo nesische en de Nederlandse regering gelegen. Er vallen bij de RMS ook do den, honderden, duizenden", sprak de tengere Nelis fier. Hij was pas op 15 oktober gearres teerd bij de kolossale razzia op IJsse loord, samen met Paul C. T. (41). Nelis is secretaris van de Zuidmolukse orde dienst, de KPK, waarvan Paul voorzit ter is. Paul noemde zich gisteren, toen hij als eerste voor de rechtbank verscheen, zelf de leider van de bezetting, al was hij niet zelf meegeweest, „ik neem de hele verantwoordelijkheid op me". Het plan was niet helemaal van hem afkomstig geweest. Toen bekend was geworden dat president Suharto Neder land zou bezoeken en premier De Jong een verzoek had afgewezen om te be middelen voor een gesprek tussen Su harto en ir. Manusama, de president van de RMS in ballingschap, was er overal onder de Zuidmolukkers in Ne derland onrust onstaan. Vooral de jongeren hadden actie ge wild. Paul was in het overleg betrok ken, vertelde hij gisteren in gebroken Nederlands, toen er al een plan was voor een aanslag op president Suharto. „Er waren voor mij toen vier mogelijk heden: „Ik kon meedoen met de aan slag, ik kon weigeren, ik kon naar de politie gaan, en ik kon andere wegen zoeken, kanaliseren dus. Zoals gebleken is heb ik de vierde mogelijkheid geko zen: geen aanslag, maar een bezetting en gijzeling om een gesprek af te dwin gen". Daarbij was aanvankelijk het plan geweest behalve de ambtswoning ook het Indonesische consulaat in Amster dam en de ambassade in Den Haag te bezetten, maar op het laatste ogenblik, de avond voor de 31ste augustus, was de actie beperkt tot Wassenaar. 's Ochtends vroeg voor het vertrek van de 33 deelnemers aan de overval afkomstig uit Zuidmolukkers-groepe- ringen van Groningen tot Middelburg en Venlo, zodat de actie een duidelijk landelijk stempel zou dragen had hij hen ook toegesproken. „Heeft u nog gezegd dat ze niet mochten schieten?", onderbrak de pre sident de herhaling van de gloedvolle toespraak. „Ik heb er de nadruk op gelegd dat zo mogelijk vuurcontact moest worden vermeden", sprak Paul in militaire ter men. De uitlokking die Paul te laste is ge legd, zal de officier van justitie dus geen moeilijkheden opleveren. Iets las tiger ligt dat bij Nelis. Hij erkent wel dat hij tevoren wapens heeft gekocht de bezetters beschikten behalve over geweren en pistolen ook over een ma chinepistool maar niet voor de actie in Wassenaar. De door hem gekochte wapens zouden bestemd zijn geweest voor de afgelaste bezetting van de ambassade, waarvan hem de leiding was toevertrouwd. De actie in Wassenaar was ter plaats geleid door Mozes S. (34), wiens gering- baarde uiterlijk even bijbels was als zijn naam. „Ik ben als eerste de oprij laan opgegaan", sprak hij met onverho len trots. „Ik had opdracht gegeven niet raak te schieten, de jongens moch ten alleen terugschieten als er tegen stand van de Indonesiërs kwam, maar ze mochten niet schieten op de politie of andere Nederlanders. Dat dat'toch is gebeurd beschouw ik als een vergis sing". De laatste verdachte van gisteren de zaak duurt nog de hele week de 21-jarige Mattheus S., één van de „ge wone" bezetters, had een andere laco nieke verklaring toen de president vroeg waarom allerlei deuren waren ingetrapt en kapotgeschoten: „Wij kwamen in een vreemd pand en dan verwacht u van ons toch niet dat wij overal de sleutel van hadden?" De Haagse politie heeft in totaal ze ventien demonstrerende Ambonezen aangehouden, verhoord en met een pro ces-verbaal weer vrijgelaten. BRUSSEL Voor de aanvang van een vergade ring van ministers van de EEG-lan den gistermiddag in Brussel, wilde de Nederlandse minis ter van buitenland se zaken een ring van zijn vinger schuiven. Zo te zien kostte het hem nogal wat moeite. KITAKI OES J OE Een Zuidko reaanse veerboot, die een dienst on derhoudt tussen Poesan en het eiland Tsedjoe, is dinsdagochtend vroeg ge zonken. Volgens de eerste berichten zouden van de ruim 250 opvarenden er tot dusver slechts tien zijn opgepikt Onder de schepen die hulp bieden, bevinden zich vier Japanse patrouille vaartuigen. De veerboot was de 365 ton metende „Myan-Myan". DEN HAAG Het prijspeil is vol gens het Centraal Bureau voor de Statistiek in november niet gestegen. Het indexcijfer van de prijzen van gezinsconsumptie, dat is gebaseerd op de basis van 1964, is onveranderd 135,0 gebleven. Weliswaar zijn de prijzen voor brood, koek, gebak, margarine, en eieren ge stegen, maar deze stijging werd ruimschoots goedgemaakt door een daling van het gemiddelde prijspeil voor aardappelen, groenten en fruit. Vergeleken met de eerste elf maanden van 1969 is het prijspeil voor het ge- zins verbruik met 4,3 procent toegeno men. SCHIPHOL Een lichtpuntje in deze donkere dagen. Maandagmiddag arriveerde de lichtkoningin uit het Zweedse Gotenburg, de 20-jarige Annette Lindahl, met haar gevolg in Nederland. Rechter verbood NS'ers te staken UTRECHT Het kort geding tus sen de Nederlandse Spoorwegen, in op dracht van de Nederlandse regering, en de drie vervoersbonden draaide gister middag in feite om één zaak: het 3 no vember bij de Tweede Kamer ingedien de wetsontwerp, dat spoorwegperso neel niet langer strafbaar stelt wanneer het staakt. „Die strafbepaling stamt nog uit de tijd, dat het spoorwegpersoneel in over heidsdienst was", lichtte mr. M. G. Rood uit Amsterdam dat wetsontwerp toe namens de drie gedaagden, de bon den van vervoerspersoneel. „Nu zijn de Nederlandse Spoorwegen een aparte naamloze vennootschap met een eigen cao." „Geen enkele officier van Justitie zal daarom een spoorwegman vervolgen als hij nu meedoet aan de proteststa king, want de minister van Justitie heeft ruim een maand geleden het te gengestelde voorgesteld." „En die minister van Justitie maakt deel uit van dezelfde regering die de loonmaatregel heeft uitgevaardigd waartegen zich nu het protest richt." Mr. Rood was er verbaasd over, dat mr. Droogleever Fortuyn uit Den Haag, pleitend namens de NS, als rijksadvo caat dat wetsontwerp niet had ge noemd. Deze werd daarom gedwongen dat in zijn repliek wel te doen. „Er kan wel een andere verbodsregeling voor die strafbepaling in de plaats komen, zoals bijvoorbeeld die voor de rijk sambtenaren," verweerde mr. Drooglee ver Fortuyn zich. „Bovendien, de oude wet is nog niet afgeschaft. Nu sporen de bonden in elk geval aan tot strafba re feiten." De landsadvocaat voorspelde, dat een staking van het spoorwegpersoneel vandaag niet bij een uur zou blijven. „Het spoorboekje is een zeer nauw in elkaar gezet werkstuk. Eén trein te laat vangen de spoormensen nog wel op, maar niet alle treinen die te laat zijn." Volgens de spoorwegen zelf zou de ac tie nog tot morgen voelbaar zijn. „Dat is wel onaangenaam maar zo'n actie is beslist niet catastrofaal voor de NS," had mr. Rood even eerder betoogd. „Sinds er intercity treinen rijden, rijdt er bovendien zelden meer een trein op tijd." „Het doel van deze actie is veel be langrijker," hield de pleiter van de bonden, de president van de rechtbank, prof. mr. V. J. A. van Dijk, voor. „Alle Nederlandse werknemers zijn opgeroe pen om de regering door middel van dit stakingsprotest ertoe te bewegen af te zien van de loonmaatregel. De ver- voersbonden hebben zich alleen maar geconformeerd aan die oproep van de vakcentrales. Dat is veel belangrijker dan dat de treinen en bussen enige tijd stilstaan." Dat stilstaan zou volgens mr. Droog leever Fortuyn anders wel de nodige gevaren voor de treinreizigers kunnen opleveren. „Om het gevaar van uitstap- AMSTERDAM Het Amsterdamse gerechtshof is gisteren begonnen met de behandeling in hoger beroep van de zaak tegen de 34-jarige scheepswerk- tuigkundige Ronald S. Hij wordt ervan verdacht op 21 oktober 1968 de 78-jarige melkhandelaar-kruidenier Reijer Royé in diens winkeltje in Am sterdam te hebben doodgeslagen en be roofd. Ronald S. verklaarde onschuldig te zijn aan de dood van Royé. Voorts vroeg hij om een psychiater die hij zelf kon kiezen. Hij achtte de door het openbaar ministerie aangewezen psy chiater en psycholoog niet in staat een objectief beeld van zijn karakter te ge ven. In mei veroordeelde de rechtbank in Amsterdam S. tot vijftien jaar met af trek, de maximumstraf. Er was levens lang tegen hem geëist. De zaak wordt donderdag voortgezet. pen middenin de polder of stoppen bij overwegen te bezweren, mogen de trei nen alleen op de stations stilstaan," al dus mr. Droogleever Fortuyn. „Maar dan is het risico van ongelukken toch niet uitgesloten." „Daar komt bij, dat de NS zelf straf baar zijn. Zij hebben een vervoerplicht tegenover reizigers en verladers", zei de landsadvocaat, de Spoorwegenwet han terend. Mr. Rood: „Ook het Europees Sociaal Handvest erkent het recht van werkstaking. Laten wij nu even voor bijgaan aan die zielige reizigers, die zo maar middenin de polder kunnen uit stappen, maar ons aan de feiten hou den: aan de oproep van de vervoers- bonden aan hun leden onder het spoor wegpersoneel." „Er is al een aangepaste dienstregeling, die al vóór elf uur van kracht wordt. De treinen staan veelal nog korter dan een uur stil." „Het is geen ndg, geen week, het is een uur. Dergelijke korte proteststakin gen zijn niet onrechtmatig te achten. Het hele Nederlandse bedrijfsleven ligt een uur stil. Daarom is de vordering van de NS-directie, pion van de rege ring in dit spel, ongefundeerd." Dat was het moment voor de advocaat van de bonden om de president toch maar al vast te adviseren de eis van de NS- directie, geen staking, anders een boete van vijf ton per overtreding, maar af te wijzen. „Als u die eis inwilligt, ont staan er een levensgevaarlijk risico, want dan moeten de bonden binnen twee uur tegen hun leden zeggen: geen actie voeren. En wat gebeurt er dan als een lastige jongen toch zijn kop in de wind gooit en er treinen middenin de polder of op overwegen blijven staan?" De landsadvocaat vond die opmer king van mr. Rood aan het adres van de president, „als u een verbod tot sta king uitvaardigt loopt de zaak uit de hand", wat zorgelijk. „Dan hebben de bonden hun mensen niet in de hand", zei mr. Droogleever Fortuyn. Mr. Rood ten slotte: „Er kunnen ook rampen gebeuren zonder acties. De bonden hebben de spoorwegmensen op gewekt de veiligheidsmaatregelen vol ledig in acht te nemen." Mr. Rood werd bijgestaan door het Twee-Kamerlid voor de KVP, mr. J. R. van Schaik, juridisch adviseur van het Nederlands Katholiek Vakverbond. UTRECHT De Kamerleden die het regeringsbeleid onderschrijven, schepen ons land halverwege 1971, zo niet eer der, op met een loonontploffing. Dit schrijft de voorzitter van het Ne derlands Katholiek Vakverbond, de heer P. J. J. Mertens, in een open brief aan de Tweede Kamer. ADVERTENTIE (4 personen) 4 in dobbelsteen- i tjes gesneden uien, 250 gr in vieren gesneden tomaten, 1 of 2 in schijven gesneden, ontpitte paprika's in boter of olie in een vuurvaste kom half gaar stoven. De gezouten visfilets van kabeljauw of schelvis (600 gr)öp de groente leggen, stukjes boter erop verdelen, schotel afdekken met aluminiumfolie of perka mentpapieren ca. 20 minuten In een hete oven gaar laten worden. Met tomaten-ketchup be druipen en opdienen met aardappelpuree. Vraag recepten bi] uw vishandelaar of bij het Produktschap voor Vis en Vlsprodukten. Wassenaareeweg 20, Den Haag. Moeilijkh eden bij verdrag over vliegtuigkaping DEN HAAG Prof. dr. J. Tinbergen ontving uit handen van minister Udïnk de versierselen behorende bij de benoeming (bij bevordering) van Groot Officier in de Orde van Oranje Nassau t.g.v. zijn afscheid als voorzitter van de Nationale Adviesraad voor ontwikkelingshulp. DEN HAAG De diplomatieke conferentie die, op uitnodiging van de internationale organisatie voor de bur gerluchtvaart, in het Congresgebouw in Den Haag de laatste hand legt aan de vaststelling van een internationaal verdrag over vliegtuigkaping, heeft maandag een zeer stroef verloop ge had. Grote vertraging in de behandeling in de plenaire vergadering heeft het ar tikel opgeleverd, dat bepalingen bevat over de plicht tot vervolging van vlieg tuigkapers in het land waar ze worden gepakt. Vertegenwoordigers van Arabische staten waren tegen de formulering dat een vliegtuigkaper zou moeten worden vervolgd „wat de reden voor kaping voor hem ook moge zijn geweest". Dat was de vertegenwoordigers van die sta ten een veel te sterke formulering. Na eindeloze discussie is op voorstel van mede de Sovjet-Unie een formule ring aangenomen die zeer veel steun kreeg. Nu komt er in het verdrag te staan dat een vliegtuigkaper moet wor den vervolgd „zonder welke uitzonde ring dan ook". Verscheidene delegaties, ook die van Nederland, zijn van oordeel dat het verdrag door deze zinsnede eerder ster ker is geworden dan zwakker. Maandagavond was de conferentie nog niet verder gevorderd dan artikel 8, dat bepalingen moet bevatten over uitlevering. Omdat de gedelegeerden het ook hier nog niet over de juiste formuleringen eens konden worden, zal er, in tegenstelling tot de verwachting, ook vandaag nog worden vergaderd. Het staat te bezien of er dan nog ge noeg tijd is voor de drukker het ver drag woensdagmiddag om half vijf ter tekening gereed te hebben. Het is de bedoeling dat de vertegenwoordigers die het verdrag mogen tekenen van hun regeringen dat woensdagmiddag zullen doen. Verwacht wordt dat niet alle representanten van de 77 landen die ter conferentie aanwezig zijn daar toe zullen overgaan. AMSTERDAM Het hoofdbestuur van de „Vereniging voor openbaar onderwijs" en het bestuur van de „Raad van de adviesorganen voor het openbaar onderwijs", stellen zich vol ledig achter het streven de samen werking tussen de openbare Elbert school in Zwolle en de ouders te ver sterken. Zij zijn van mening dat ver antwoorde hulp en bijstand van de ouders bij het onderwijskundig pro ces geleid door de onderwijzers, in de openbare school bevorderd dient te worden, mits de verantwoordelijkheid van de docenten van de school voor deze bijstand verzekerd blijft. De besturen menen dat op het punt van de assistentie van de onderwijzer in de Nederlandsé' onderwijswetgeving een leemte bestaat en streven ernaar dat op dit punt voorzieningen worden voorbereid. Zij roepen alle betrokke nen in Zwolle, personeel, ouders, wethouder, gemeenteraad en inspec tie op hun waardevolle arbeid binnen het huidige kader van de onderwijs wetten in goede samenwerking voort te zetten. De ouderraad ven de gemeente Am sterdam heeft zich achter de ouders en de leiding van de Elbertschool ge schaard. Het bestuur van de ouder raad noemt de wijze, waarop ouders van leerlingen van de Zwolse school bij het onderwijs worden betrokken „een voorbeeld van het in de praktijk brengen van echte vernieuwing en verbetering, zoals wij die graag op grote schaal toegepast zouden will- wen zien". „Als u het regeringsbeleid bevestigt, pakt u van de Nederlandse werknemers een reeds verworven recht vierhon derd gulden per jaar af. Dan bent u ervoor verantwoordelijk dat in het eer ste halfjaar 1971 het werkelijk besteed bare inkomen niet omhoog, maar ach teruit gaat. Ik voorspel u dat er dan een crisis zal ontstaan in onze samenle ving zoals we na de oorlog nog niet hebben gekend." „U hebt vergeten wat het voor de mensen betekent ineens een lagere reë le beloning te krijgen. U hebt vergeten dat vier miljoen werknemers onrecht vaardig worden behandeld en u hebt vergeten wat daarvan de gevolgen kun nen zijn", aldus de heer Mertens.

De Vallei | 1970 | | pagina 7