N.V.G. wil ziekte onderscheppen NEDERLAND IS TOCH GOEDKOOP Muziek van, en film over, Ludwig van Beethoven Liederen in Kerstsfeer op AVRO-televisie Net van consul tatie bureaus nodig Tom Poes en de erf pachter Op vakantie met Teleac RONOTITIES Woensdagavond op de tv: programmaos MORGEN Eerste tests Bijsturing UIT DE KERKEN Vatbaarheid Vrouwen Uit onderzoek blijkt: Zijn leven MARTEN TOONDER STRIP Indeling n Lofzang DINSDAG 15 DECEMBER 1970 COMPUTERS MOETEN DE DOKTERS VOOR ZIJN DEN HAAG Sinds enige weken heeft de computer in Nederland er een nieuwe belangrijke rol bij gekre gen: hoeder van onze gezondheid. Uit de gegevens, die hem met bladzijden vol worden gevoerd, moet hij diagno ses stellen en voorspellingen doen. Het gebruik van de computer in de gezondheidszorg is nog niet bekend, maar ligt wel voor de hand. Hij heeft in het bedrijfsleven ai getoond progno ses voor de toekomst voor het bedrijf te kunnen geven, wanneer hij tenmin ste goed is geprogrammeerd. Hetzelfde kan in de gezondheidszorg, waar hij dan aanwijzingen geeft over een even tueel te verwachten ziekte. Bekend is bijvoorbeeld dat vroege onderkenning vein de grote moorde naars de hart- en vaatziekten en kanker (in één van alle vier sterfgeval len zijn zij de doodsoorzaak) van groot belang is. Stuwende kracht achter deze plannen is de Nederlandse Vereniging tot Be vordering van de Gezondheidsbewa king. De NVG heeft tot doel langs wet tige weg de gezondheidszorg voor de individuele mens te bevorderen. Zij wil daarvoor in het land een net van con sultatiebureaus oprichten, waar ieder een kan worden getest. Iedereen, zegt de NVG, moet er van worden door drongen hoe belangrijk de preventieve medische controle is, ten eerste omdat de optimale vitaliteit van de mens kan worden gehandhaafd en ten tweede omdat af takelingsverschijnselen als aderverkalking, hart- en vaataandoe- ningen, hoge bloeddruk, spier- en bot- aandoeningen, nieuwvormingen, gees telijke achteruitgang en psychosomati sche stoornissen in het allervroegste stadium kunnen worden ontdekt en be handeld. Hierdoor blijft veel menselijk geluk gewaarborgd. De vereniging is vorig jaar opgericht en heeft in oktober van dit jaar de eer ste tests afgenomen. Zij heeft consulta tiebureaus in Utrecht aan de Mau- ritsstraat 106 in Leiden aan de Boerhaavelaan 8 en binnenkort in Amsterdam. De oprichters zijn particu lieren: de heer J. Agterberg, accoun tant, de heer C. B. de Sterke, inkoper bij een grote oliemaatschappij en me vrouw H. E. Verlinden, medisch assis tente. In het bestuur zitten bijvoorbeeld artsen en specialisten. Dat menselijk geluk zit de vereniging hoog. Ziekten zijn als wolken. Als de hemel maar blauw is, is er geen vuiltje aan de lucht, zeggen de oprichters. Maar dat schoonhouden van het zwerk is in Nederland nog niet ingeburgerd. Pas wanneer zich een kwaal voordoet stappen wij naar de dokter. Wij stellen ons lichaam daarmee ver achter op on ze auto, die wel ieder jaar een grote en doorsmeerbeurt krijgt. In de centra, die in groten getale in steden moeten verrijzen komt het voor al aan op de bijsturing van de adspi- rant patiënt. De vereniging haalt hierbij voorbeelden aan uit de ruimte vaart. Als een raket naar de maan uit zijn koers raakt, kan hij vanaf de grond met een kleine correctie in de gewenste baan worden gebracht. Zon der voortdurende controle kan zo'n ra ket al ver uit zijn koers zijn geraakt voordat dat wordt ontdekt, waardoor een ingrijpende koerswijziging nodig wordt. Dat is niet alleen veel moeilij- NED. HERV. KERK Beroepen te Soest als predikant voor bijzondere werkzaamheden (g.stelijk verzorger .Zonnegloren'): H. W. Col- stee te Zuidlaren - te Dedemsvaart: A. W. J. A. Knorth te Diepenveen - ie Spijkenisse: G. E. Huizing te Haamstede. Aangenomen naar Nieuw- en St. Joosland: C. J. Kraai, kand. te Holy- sloot (gem. A'dam) - naar De Bilt: W. A. Vlasblom te Willige-Langerak - naar R'dam-Centrum (citypasto raat): A. J. Hoorn te Vlaardingen. Bedankt voor Stolwijk: J. C. Schuurman te Putten - voor Jaars veld, R'dam-Delfshaven en A. van Brummelen te Hierden. GEREF. KERKEN Beroepen te Zonnemaire-Brouwers- haven: P. A. de Bres, kand. te Dor drecht. Aangenomen naar Berkel: J. A. Bjs te Porne - naar Roosendaal: H. H. Zomer, kand. te Kampen. ker, maar ook het risico dat men faalt is groter. Gezondheidsbesturing zo zegt de NVG, stelt dezelfde eisen: Iedereen moet door de jaren heen aan een nauwkeurig systematisch onderzoek worden onderworpen. Alleen dan is het mogelijk de geringste afwijkingen te registreren en ze door een minimale in greep te corrigeren. Een onbemande raket kan niet wor den bijgestuurd als men niet beschikt over exacte informatie over de ver schillende systemen van die raket. Dat geldt ook voor de gezondheidsbesturing. Ook in het menselijk organisme zjjn er allerlei systemen zoals warmteregeling, hormonen enz. die met geautomatiseer de uiterst moderne middelen moeten worden gemeten, mathematiser worden verwerkt en in een computerprogram ma worden vastgelegd. De vereniging wijst er met nadruk op dat de mens hierbij niet overbodig is of vervangen kan worden. Zoals Arm strong bij de maanlanding het „stuur" kon overnemen toen de computer zich vergiste zo zal de mens een arts of een psycholoog bij het bijsturen van Teleac gaat volgend jaar voor het eerst vakantie-uitstapjes orga niseren voor cursisten. Deze nieu wigheid wordt geïntroduceerd in het kader van een televisiecursus Frans voor beginners (20 lessen), die op 19 december begint en tot volgend jaar mei duurt. Aansluitend-op de cursus organi seert Teleac een tiendaagse cursus in samenwerking met de Volksho geschool Meridon, Centre Cülturel Franco-Neerlandais, en de Bond van Nederlandse Volksuniversitei ten. In Frankrijk zelf zal men dan praktijk kunnen opdoen door het volgen van een programma, dat de cursisten in aanraking brengt met de Franse geschiedenis, cul tuurmonumenten, keuken, film kunst, schrijvers, kranten, zangers en bewoners in het bijzonder van Parijs en omgeving. In het Gelders programma van de RONO wordt op woensdag 16 de cember aandacht geschonken aan de Statenvergadering, die op die dag wordt gehouden. In het RONO- Radiojoumaal van donderdag en eventueel vrijdag krijgt de Staten vergadering verdere aandacht. In hetzelfde programma wordt een discussieprogramma uitgezonden over het culturele leven op de NW-Veluwe en de functie, die hier bij het Cultureel Centrum in Har derwijk vervult. Dit gesprek staat onder leiding van de heer J. de Graaf, die verbonden is aan de Stichting Noord-West-Veluwe. mensen het laatste woord hebben. Wel is het zo dat veel para-medisch perso neel opgeleide assistenten het werk van artsen kunnen overnemen. De onderzoekcentra krijgen namelijk te doen met drie soorten klanten, zij die gezond zijn en gezond moeten blij ven, zij bij wie gronden aanwezig zijn voor een ziekte en zij die echt ziek zijn. In de eerste twee gevallen kan de as sistente het af. Ook bij het verder han delen in het geval de computer bepaal de ontwikkelingen heeft gesignaleerd geeft hij aanwijzingen. Alleen in geval drie, wanneer men te maken krijgt met een echte zieke, treedt de arts op. Hij kan dan alle tijd aan de patiënten be steden. Voorlopig moet de vereniging er zijn inmiddels vierhonderd leden, die vijftien gulden betalen voor het lid maatschap zich beperken tot twee onderdelen van het uitgebreide pro gramma in de „voorkomkunde". Dat zijn de Harcon-test waarbij met de computer de vatbaarheid van man nen voor 'n hartaanval wordt berekend. Harcon is afgeleid van Harvard Coro nary (coronary is kransslagader) en is ontwikkeld door de wereldberoemde hartspecialist en voormalig lijfarts van president Eisenhower dr. Paul Dudley White. De gegevens (gewicht, leeftijd, bloeddruk, cholesterolgehalte) van de man, die moet worden onderzocht, ko men in de computer, die is geprogram meerd naar Nederlandse eisen. In een paar seconden valt af te lezen wat er over de ontwikkeling in de toe komst mag worden verwacht. Een Har- contest kost 105 gulden. De test duurt twintig minuten en is pijnloos (behalve de bloedafname). Voor vrouwen vindt de NVG de me dische begeleiding tijdens en na de overgangsjaren belangrijk. De vrouw is beter beschermd tegen hartaanvallen, maar na haar zestigste jaar heeft zij net zoveel kansen en zij komt zelfs op een punt dat zij de man in gaat halen. Haar hormonenstelsel beschermt haar, diezelfde hormonen brengen in de overgang de narigheden. Het vroegtij dig constateren van overgangsmoeilijk heden is ook bij de test voor vrouwen belangrijk. Kanker aan de baarmoeder komt bij dit onderzoek vanzelf aan het licht. Moeilijker ligt het bij borstkan ker omdat voor het ontdekken daarvan nog een arts nodig is en de NVG be schikt nog niet over voldoende dokto ren om een dergelijk uitgebreid onder zoek op touw te zetten. De test voor vrouwen begint in ja nuari. De complete test, die twee uur duurt, kan het volgend jaar ook al be ginnen. Alleen is daarvoor het benodig de geld nog niet aanwezig. Dat het er van komt is zeker, meent de vereniging, die van mening is dat ziekten op een vitaal mens geen vat hebben en die als motto voert: Het is beter te voorkomen dan te genezen. LONDEN Nederland is nog steeds een van de goedkoopste lan den in Europa. Dat is de conclusie van een onderzoek dat het Engelèe blad Financial Times deed naar de kosten van een voedselpakket en een avondje uit. De huur van een moderne, ge heel gemeubileerde en uitgeruste driekamerflat in een goede buurt is in ons land, op Nieuw Zeeland na. met f 648,- het goedkoopst in heel de wereld. Dat geldt ook voor dames- en herenkleding. De Financial Times beschouwt bij het avondje uit als een feestje voor vier personen met een maal tijd in een goed restaurant, een be zoek aan een nachtclub, en een taxirit van acht km. Dat is het duurstg in New York met f 810,-. In Athene kost het 544,32, in Brussel 534,24 in Parijs f 366,34, in Kopenhagen f 363,20, in Dusseldorf f 331,20, in Londen f f322,92, in Amsterdam of Rotter dam f 214,20, in Madrid f 207,72 en in Dublin f 203,94. Het door het Engelse blad sa mengestelde voedselpakket bestaat uit 1 kg beste biefstuk, 2 kg kip, 12 grote verse eieren, 2 kg aardappe len, 1 kg rijst, 1 kg. boter, 1 liter slaolie, 1 liter goedkope tafelwijn, 1 kg suiker, 1 kg witbrood, een blik oploskoffie (125 gram), een blik perziken, een grote tube tandpas ta, zeep, waspoedereen rol toilet papier. een fles asperine (100 stuks) en 500 gram tafelzout. Dat pakket is in ons land, op landen als Spanje, Portugal en Joegoslavië na, het goedkoopste met f 60,62. Stockholm is het duur ste met het voedselpakket: f 119,-, gevolgd door Moskou f 103,68, Brussel f 82,80, Dusseldorf f 80,60, Dublin f 66,42, Wenen f 62,75 en Londen f 61,06. Tenslotte blijkt ook een fles Schotse whiskey nergens zo goed koop te zijn als in Nederland. Ter gelegenheid van het feit, dat het morgen precies 200 jaar geleden is dat Ludwig van Beethoven werd geboren, wijdt de NOS-televisie het grootste gedeelte van haar program ma van morgenavond aan deze grote componist. Onder meer zal worden uitgezon den een concert door het Concertge bouworkest onder leiding van gast- dirigent Rafael Kubelik. Uitgevoerd worden de Leonore Ouverture no. 3 en de Tweede Symfonie. Het betreft hier een co-produktie in kleur van de NOS en de Duitse televisie-produgtiemaatschappij UNITEL, die deel uitmaakt van een reeks door UNITEL geproduceerde en nog te produceren concerten, waarvan niet alleen de NOS, maar ook andere televisie-organisaties in en buiten Europa reeds een aantal hebben uitgezonden. De regie van de co-produktie be rustte bij Ake Falk en NOS-regis- seur Fred Bosman, de produktie bij Fritz Buttenstedt en Jan Venema. chef afdeling Culturele Zaken NOS-televisie. De vele dagen duren de opnamen werden het vorige jaar in juni in het Amsterdamse Con certgebouw gemaakt. TELEVISIE NEDERLAND I 18.45 NOS: (K De Woefs en de La ma ars. 18.55 (K) Journaal. 19.04 AVRO: TopPop: Popshow. 19.30 Tips voor je toekomst: infor matief progr. over beroepskeu ze. 20.00 NOS: (K) Journaal. 20.20 AVRO: (K) Lijmen, TV-spel (dl. 3). 21.10 Peyton Place, TV-feuilleton. 22.00 AVRO's Televizier-Magazine. 22.50 (K) Utrechts Byzantijns koor en het Haags Matrozenkoor: Liederen in Kerstsfeer. 22.55 NOS: (K) Journaal. 23.00-23.30 TELEAC: Modelbegrip in wetenschap en techniek - les 11. NEDERLAND II 18.45 NOS: (K) De Woefs en de La ma ars. 18.55 (K) Journaal. 19.04 Den Haag vandaag. 19.09 Kunstrubriek. 19.30 KRO (K) De dwaze wereld van Tommy Cooper, TV-serie. 20.00 NOS: (K) Journaal. 20.20 KRO: (K) De Admiraal, afleve ring uit de TV-serie Mod Squad. 7056 Tom Poes was opnieuw naar liet raadhuis gegaan om nog eens met Dorknoper te praten. Hij zat in de gang op een bank te wachten tot de hoogge plaatste ambtenaar hem kon ontvangen, en na enige tijd zag hij de burgemeester uit het kantoortje komen. De magistraat had een kaart van de Zwarte Bergen in de hand en was in diep nadenken ver zonken. Maar daardoor liet Tom Poes zich niet afschrikken. „Een ogenblikje, burgemeester", riep hij. „Kunt u me misschien helpen om aan het adres van Grit van de Gorregrot te komen? Dorknoper wil me dat alleen maar geven als er leges en kosten be taald worden en daar wil heer Bom mel niets van horen. Maar het wordt tijd, dat er met die heks gepraat wordt! Anders gaan er akelige dingen met de stad gebeuren, dat is zeker!" „Kosten en leges moeten betaald wor den", mompelde de magistraat afwezig. „Dat zijn nu eenmaal de voorschriften" Zo sprekende liep hij verder naar de uitgang, maar in de deuropening bleef hij aarzelend staan, en keek naar de neer vallende regen. „Een tochtje naar de Gorregrot in de Zwarte Bergen", dacht hij. „In dit weer! En ik heb toch al een zwakke maag. De reis trekt me nu niet zo erg aan, en ei genlijk is Tom Poes een handig ventje die het misschien wel met die oude dame in orde kan maken..." Weense studio's over het leven van Ludwig van Beethoven maakte. De regisseur doelde met zijn titel op de lofzang die Beethoven op de Franse keizer Napoleon componeerde toen deze Wenen naderde. De compo nist was toen nog vol bewondering voor de onoverwinnelijke veldheer die, naar hij dacht, vrijheid, gelijkheid en broederschap zou brengen. Dat viel hem echter tegen toen hij Napoleon nader als dictator en ijdele vorst leer de kennen. Hij weigerde tenminste de uitnodiging die de keizer hem zond toen deze Wenen was binnengetrok ken. Na deze belediging vluchtte Beethoven naar vrienden in Honga rije. De opdracht aan de keizer boven de Eroica had hij toen al geschrapt. De film volgt nauwkeurig al de be kende anecdotes uit het leven van de beroemde componist: zijn vele liefdes, het langzame proces van zijn voortschrijdende doofheid, zijn groeiende eenzaamheid en de met ondankbaarheid beantwoorde gene genheid voor zijn neef Karl. De enige die hem door de jaren trouw blijft is zijn vroegere leerlinge gravin Theresa van Brunswijk, die hem door vele moeilijkheden heen helpt. De verfilmde passages van Beet- hovens leven worden begeleid door de die tijd ontstane muziek: de Mond- schein Sonate, de Appassionata, Fide- lio en tenslote de hymne ,,An die Freude". Walter Kolm-Veltée verzorgde met grote nauwkeurigheid de historische achtergronden van dit kunstenaars leven en regisseerde met vaste hand Ewald Balser in de hoofdrol en ver der Oscar Werner als neef Karl, Ma rianne Schönauer als Beethovens be schermvrouwe en Judith Holzmeister als de verliefde bewonderaarster Guilietta, die voor een romantisch intermezzo in de film zorgt. De muzikale leiding van de film werd toevertrouwd aan prof. Hanns Knappertsbusch, die medewerking kreeg van de Wiener Philharmoniker, het Weense Staatsoperakoor en de Wiener Sangerknaben. Het programma van de „Beet- hovenavond" is als volgt ingedeeld: 20.85-20.50 uur: Uitvoering van de Ouverture Leonore no. 3 door het Concertgebouworkest o.l.v. Rafael Kubelik. 0 20.50-22.15 uur: „Eroica", een film over het leven van Ludwig van Beethoven. 0 22.15-22.50 uur: Uitvoering van de Tweede Symphonie door het Con certgebouworkest o.l.v. Rafael Kubelik. Ludwig van Beethoven werd op 16 december 1770 in Bonn geboren. Hij was van vaders zijde van Zuid- Nederlandse, van moeders zijde van Duitse afkomst. Hij genoot zijn mu zikale opleiding zowel in zijn ge boortestad als later in Wenen, waar hij een groot gedeelte van zijn leven doorbracht en o.a. Haydn tot leer meester had. „Beethoven", aldus Ot to Glastra van Loon, „was de eerste en misschien wel de enige figuur van absolute grootte in de nieuwe tijd der muziekgeschiedenis, de mu zikale romantiek". De grote tragiek in Beethovens le ven begon in 1796, toen hi jzijn ge hoor begon te verliezen en na enige jaren volslagen doof werd. Beetho ven stierf op 26 maart 1827 in We nen. Zijn begrafenis werd een rouw- plechtigheid van het gehele volk. Hij liet een zeer omvangrijk oeuvre na, waarvan een groot gedeelte nog steeds tot de geliefdste werken der muziekliteratuur behoort. Behalve het concert door het Con certgebouworkest zendt de NOS-tele visie ook „Eroica" uit, een film die Walter Kolm-Veltée in 1949 in de Ook de AVRO zendt in de periode rond de kerstdagen vanzelfsprekend enkele programma's uit, die vooral in het teken staan van het kerstge beuren. Op de dinsdagen 15 en 22, vrijdag 18 en zondag 20 december is zulks het geval met een serie korte televi sieprogramma's, getiteld „Liederen in Kerstfeer", die reeds eerder in de Sint Vituskerg te Hilversum zijn op genomen. De liederen worden afwisselend gezongen door het Utrechts Byzan tijns Koor onder leiding van dr. My- roslaw Antonowycz en het Haags Matrozen Koor onder leiding van Sipke de Jong. In het eerste programma, van avond van 22.50 tot 22.55 uur via Nederland 1, hoort men „Boh pred- witsjnyj" '(De God der eeuwen) en 21.10 Brandpunt Special. 21.55 (K De klop op de deur, TV- feuilleton. 22.45-22.50 NOS: (K) Journaal. DUITSLAND I (Reg. progr.: NDR: 18.00 Observa ties in een ziekenhuis. 18.30 (K) Act. 18.45 (K) Zandmannetje. 18.55 (K) Nordschau-Magazin. 19.26 (K) No vellen aus dem wilden Westen, tv-serie. 19.59 Progr. overz. WDR: 8.20-8.45, 10.20-10.45 en 12.10-12.35 Schooltelevisie. 18.00 (K, Boekbe spreking. 18.30 (K) Voor de kleuters. 18.40 (K) Nws. 19.25 (K) Drei im Morgenland, tv-serie). 20.00 (K) Journaal en weerber. 20.15 (K) Ein Platz für Tiere, film. 21.00 (K) Wir wollen Blumen und Marchen bauen, film. 22.50 (K) Nws., commentaar en weerber. DUITSLAND II 18.05 (K) Act. en muz. 18.40 (K) Die Maultrommel - Kleine Ursache, muz. progr. 19.10 (K) Abenteuer im Regenbogenland, tv-serie. 19.45 (K) Nws., act. en weerber. 20.15 (K) Sport. Aansl.: auto-test, en nws. 21.00 (K) Mit Schirm, Charme und Melone, tv-serie. 21.50 Impulse, edu catief magazine. 22.20 (K) Nws. en weerber. 22.30 (K) Rep. over kleur lingen in Zd.-Afrika.; plm. 23.00 Einde. TELEVISIE NEDERLAND I 10.45-12.00 NOS/NOT: Schooltele visie. 17.00-17.30 KRO: Kinderprogr. DUITSLAND I 10.00 Nws. 10.05 Journaal van gis teravond. 10.30 Reportage. 11.15 Die Umschau. 12.15 Soultime, amus. progr. 12.50 Internationaal perso- verz. 13.00-13.30 Journaal. 16.35 (K) Nws. 16.40 (K) Kinderprogr. 17.10 Quiz. 17.55-18.00 (K) Nws. DUITSLAND II 17.10 (K) Kinderprogr. 17.30 (K) Nws. en weerber. 17.35 (K) Progr. voor de oudere kijkers. Aansl.: Voorbeelden v. goede daden. RADIO HILVERSUM I NCRV: 7.00 Nws. 7.11 Het levende woord. 7.16 (S) Op het eerste gehoor: klassieke muz. (gr.). (7.25 Horen en Zien; 7.30 Nws.; 7.32-7.50 Hier en Nu: act.). TROS: 8.00 Nws. 8.11 Luis ter uit., én thuis..: verz. pl. progr. voor de militairen. (8.30-8.32 Nws.; 9.00-9.10 Gymnastiek voor de huis vrouw). 9.35 Voor de kleuters. 9.50 Vier eeuwen muziek, muzikale le zing. 10.15 Voor de vrouw. 11.00 „Yo bajo del monte" (Herdersliedje); in de tweede uitzending, op vrijdag 18 december van 22.45 tot 22.50 uur via Nederland 2, worden „Maria die soude naar Bethlehem gaan" en „Nowa radistj stala" (De herders ko men Christus aanbidden) ten gehore gebracht. Voorts hoort men op zondag 20 december van 22.40 tot 22.45 uur via Nederland 1 „Baile de Nadal" (Op de 25ste december) en „Ne platsj ra- chyle" (De troostzang voor Rachel na de kindermoord); op dinsdag 22 december van 22.50 tot 22.55 uur via Nederland 1 „Nebo i Zemla" (Hemel en aarde juichen voor het pasgebo ren Christuskind) en „Stille nacht, heilige nacht". De samenstelling en regie van „Liederen in Kerstsfeer" hebben respectievelijk Jos Cleber en Leen Timp. Nws. 11.03 Aktua-Magazinenws., nieuwtjes, rep., commentaren en muz. 11.55 Med. KRO: 12.00 (S) Van twaalf tot twee: gevar. progr. (12.22 Wij van het land; 12.26 Mededelin gen t.b.v. land- en tuinbouw; 12.30 Nws.; 12.41 Act.; 13.00-13.05 Raden maar..) 14.00 Huisbezoek: pastoraal gesprek. NCRV: 14.10 (S) Klassieke gewijde muz. (opn.). 15.00 In 't zil ver: progr. voor oudere luisteraars. 16.00 Nws. 16.03 Voor de kleuters. 16.15 Hoorspel voor de jeugd. 16.30 (S) Jeugdland. 17.30 NCRV en Bloc: actueel progr. met muzikale illustra ties. (Overheidsvoorlichting: 17.50-18.00 Tekst en uitleg. Een drie wekelijkse rubriek van het ministe rie van O W. Drs. R. L. Schuursma, htofd van het documentatie-cen- trum van de Stichting Film en We tenschap spreegt over het onder werp: Audio-visuele media - wat zijn dat eigenlijk voor dingen? 18.30-18.41 Nws.). NOS: 19.00 Open baar Kunstbezit. 19.10 Je leert er 'n beetje mee te leven...(I), docu mentaire over weduwnaars. 19.50 Progr. voor blinden en slechtzien den. 20.00 (S) Radio Kamerorkest en Nederlands Operakoor: Die Entführung aus dem Serail, opera van Mozart (opn). (In de pauze: plm. 21.35 In en om de opera: operakro niek). 22.30 Nws. 22.38 (S) Cosa No stra - ook Uw zaak. 23.55-24.00 Nws. HILVERSUM II VARA: 7.00 Nws. 7.11 Ochtend gymnastiek. 7.20 (S) Dag Woensdag: muz. en informatie, (plm. 7.33 Van de voorpag.). VPRO: 7.54 Deze dag. VARA: 8.00 Nws. 8.11 Act. 8.22 (S) Dag woensdag (vervolg). 9.00 VA RA-radio week blad voor de woens dagochtend, gevar. progr. met om 9.35 Waterstanden; 9.40 Schoolradio; 10.45 Voor de kleuters; 11.00 Nws.; 11.03 Koffiepauze. 12.00 (S) Licht strijkorkest. 12.25 Goede wijn be hoeft geen kras: opnieuw uitge brachte opnamen uit de geschiedenis van de jazz- en amus. muz. 13.00 Nws. 13.11 Act. 13.25 Speelruimte: progr. met gesproken portret, muz. hoorspel en rep. (16.00-16.02 Nws.) 17.02 (S) NAR: Nederlandse Arties ten Revue. 17.55 Med. 18.00 Nws. 18.11 Act. 18.20 Uitz. van het GPV. 18.30 (S) Klink Klaar, zonder non sens. 19.30 Nws. 19.35 Buitenlands Weekoverzicht. 19.45 (S) VARA- Dansorkest en solisten. 20.10 Prome nade Orkest met zangsoliste: amus. muz. 20.45 Confrontatie: discussie- progr. 21.15 Nou, en...: satirisch progr. 21.40 (S) Stereo-Pop: popmuz. 22.30 News. 22.38 Med. 22.43 Act. 22.55 (S) Muz. van deze eeuw: mod. pianomuz. en liederen (opn.). 23.55-24.00 Nws. HILVERSUM III AVRO: 9.00 Nws. 9.02 Van Meet af aan: lichte platen. 10.00 Nws. 10.03 Radiojournaal. 10.06 Arbeidsvitami nen: populair verz. pl. progr. (11.00 Nws.). 12.00 Nws. 12.03 Zet 'm op: licht pl. progr. (13.00 Nws.; 13.03-13.06 Radiojournaal.) 14.00 Nws. 14.03 Gimmick: pl. progr. 15.00 Nws. 15.03 Muziek Boetiek. 16.00 Nws. 16.03-18.00 Lichte platen. (17.00 Nws.; 17.02-17.05 Radiojournaal.).

De Vallei | 1970 | | pagina 9