Over de grenzen MOSKOU VERTRAAGT RAKETPROGRAM Luns wil toelaten Peking tot V-raad bepleiten Saragat tegen onruststokers relatiegeschenk? Kandidaat Een Pontiac is een gelukkig bezit. Pleidooi voor sterkere V.N. België wordt duurder Steeds meer militairen en technici Lonen in EEG stegen fors Israëlisch protest tegen proces in Leningrad Pontiac tijd juiste tijd Indon. generaal smokkelde wapens Miljoen Duitsers uit Polen? Tekstschrijver verlaat Nixon Nog geen akkoord in Helsinki Mevrouw Ghandi wil maharadja's toch weg Louis TSeeis iveer boven water Gratis appels voor reizigers Noodtoestand in Eritrea MODERN MINISTER LAIRD VAN MENING: Einde noodtoestand in Engeland Meer verkeersdoden in Duitsland Israëlische actie in Libanon DONDERDAG 17 DECEMBER 1970 MEER DAN 20.000 RUSSEN IN EGYPTE BEIROET De Sovjet-Unie heeft op dit moment reeds meer dan 20.000 mili tairen en technici in Egypte, aldus meldden betrouwbare berichten uit Cairo die in Beiroet zijn ontvangen. In de afgelopen weken zouden enkele duizenden Russen in Egypte zijn aange komen. ter versterking van de daar reeds aanwezigen teneinde 't raketstelsel van Egypte uit te breiden en te bezetten. Voorheen schatte men het aantal Russen op rond 17.000, nu zouden er „veel meer dan 20.000" zijn. De berichten zijn in tegenspraak; met berichten in de Egyptische pers, dat de Sovjet-Unie zich, zou voorbereiden op het terugtrekkeA van militairen en technici. De Russen hebben grote spoed gezet achter de opleiding van Egypte- naren voor de bediening van de SAM-2 en SAM-3 raketten en het daarbij be horende radarsysteem. Het toestromen van nieuw Russisch personeel zou volgens waarnemers ook een gevolg kunnen zijn van het blij vende gebrek aan vertrouwen van Mos kou in de Egyptische kundigheid wat betreft de bediening van de raketten. De Russen zouden ook bezorgd zijn dat een van de geheime SAM-3 raket ten in Israëlische handen zou kunnen vallen, zoals verleden jaar met een ra darstation is gebeurd.' Dit station werd door Israëlische commando's overval len, ontmanteld én per helikopter naar Israël overgebracht. De bescherming van veel SAM-3 in stallaties wordt dan ook door Russische militairen uitgevoerd. Ook vliegvelden vanwaar Russische piloten met Migs-21 vluchten uitvoeren boven Egyptisch ge bied worden door Russische militairen bewaakt. Inmiddels gaat de bouw van nieuwe raketinstallaties in verhoogd tempo voort. Op 5 februari loopt het bestand af Veel van de nieuwe raketinstallaties worden gebouwd dicht bij dorpen in de Nijldelta. Aanvallen op de installaties door de Israëli's zullen zeker ook slachtoffers onder de burgerbevolking tot gevolg hebben en dit zou in het Westen natuurlijk slecht worden ont vangen. Een raketinstallatie is onlangs gereed gekomen vlak bij het beroemde beeld van Farao Ramses in Memfis, 18 km ten zuiden van. Cairo. De raketinstallaties bevinden zich langs eeri lijn die loopt van Alexandrië naar de Golf van Suez. Tussen Cairo en het Suez-Kanaal en bij de Asoeseandam bevinden zich grote concentraties van raketinstallaties. In de 50 km bestandszone aan beide zijden van het kanaal, zouden nu aan Egyptische zijde ongeveer 50 raketin- stallaties operationeel zijn. In ongeveer 15 installaties zouden zich SAM-3 ra ketten bevinden. Dit zeer modern wapen tegen ge vechtsvliegtuigen die laag komen aan vliegen, kan worden vergeleken met de Amerikaanse Hawk raketten. Hoewel de raketinstallaties waarover Egypte nu beschikt bijzonder modern en uitgebreid zijn meent men in weste lijke militaire kringen, dat de Israëli sche luchtmacht de installaties toch nog zou kunnen uitschakelen als het tot e?n nieuwe oorlog komt. Maar er zouden daarbij ongetwijfeld veel vliegtuigen verloren gaan. Westelijke diplomaten in Cairo zijn van mening dat het bestand waar schijnlijk op 5 februari weer verlengd zal worden, indien de Egyptenaren een manier vinden om hun gezicht te red den. President Sadat heeft verklaard BRUSSEL De toeneming van de loonsom per werknemer in de EEG wordt dit jaar op 14 procent geraamd. Dat is het grootste stijgingspercentage sinds de inwerkingtreding van het ver drag van Rome. In Italië was de stij ging met 18 procent het grootst, dan volgen Duitsland met 15 procent en de andere landen met percentages liggend tussen 11 en 12,5, aldus het jongste maandelijks conjunctuuroverzicht van de EEG. In de laatste maanden van het jaar zijn de lonen het hardst gestegen in Duitsland en Nederland. De produktivi- teitsstijging per werknemer is terugge lopen en daardoor komt de loonstijging des te sterker tot uiting in een stijging van de arbeidskosten per eenheid pro- dukt. JERUZALEM Het Israëlische par lement is in een bijzondere zitting bij eengekomen om te protesteren tegen het proces in Leningrad tegen 11 men sen, die worden beschuldigd van poging tot vliegtuigkaping. Volgens de Israëli sche vice-premier Jigal Allon hebben zeven van de 11 verdachte onmisken baar Joodse namen. „Wij zouden niet verbaasd zijn als sommige verdachten zelfs een misdaad zouden „bekennen" die ze niet gepleegd hebben, in overeenstemming met de beste tradities van het Stalin-tijdperk, aldus Allon. Hij zei dat sinds juni 35 Joden zijn gearresteerd in verband met de be weerde poging een vliegtuig naar Hel sinki te kapen. Volgens onbevestigde berichten, staan de elf mensen terecht wegens overtreding van een wetsartikel over verraad, waarop maximaal de doodstraf staat. Ook elders in Israël wordt tegen het proces geprotesteerd. dat het bestand niet zal worden ver lengd tenzij Israël komt met een tijd schema voor de ontruiming van de be zette Arabische gebieden. Mochten de vijandelijkheden weer uitbreken dan zal Egypte naar men in Cairo meent de Sovjet-Unie onder zwa re druk zetten voor de levering van offensieve wapenen. De tot nu toe gele verde wapenen zijn uitsluitend voor de defensie geschikt. ADVERTENTIE Eén Pontiac maakt u blij omdat het zo'n mooi horloge is. j Een Pontiac maakt u tevreden omdat het zo'n goed horloge Is. Pontiae met fraai gediamanteerde zwaar gouden band t 575.- Pontiac met sierlijke. solide gouden band v.a. 1325 - Met tang collier. Zeer charmant Doublé v.a. f 125.- Wordt het geen tijd dat u eens bij een Pontiac-dealer gaat kijken naar de nieuwe collectie? WASHINGTON De Amerikaanse minister van defensie, Meivin Laird, heeft verklaard, dat er „enige voorlopi ge aanwijzigingen" zijn dat de Sov jet-Unie de uitvoering van haar pro gram voor de aanmaak van interconti nentale raketten van het type SS-9 vertraagt. Naar het oordeel van enige deskundigen in het Pentagon, zou Mos kou de streefgetallen voor zowel de SS-9 als de kleinere SS11 verlagen, al dus de bewindsman. Het Pentagon gelooft, dat de Sov jet-Unie op het ogenblik een kleine 300 raketten van het type SS-9 voor opera- DJAKARTA De Indonesische ge neraal Hartono zal voor het hoog mili tair gerechtshof terecht moeten staan op beschuldiging van medeplichtigheid aan wapensmokkel voor Biafra. In maart is in Indonesië een aantal offi cieren gearresteerd omdat zij meege werkt zouden hebben aan het smokke len van Engelse wapens naar Biafra. MüNCHEN Naar mededeling van het Westduitse rode kruis hebben de Poolse autoriteiten ermee ingestemd in het repatriëringsbeleid ook etnische Duitsers op te nemen, die Polen willen verlaten maar geen familieleden in West-Duitsland hebben. Tot nu toe mochten alleen etnische Duitsers met familieleden naar de Bondsrepubliek vertrekken. Sedert 1955 hebben volgens het rode kruis 380.000 etnische Duitsers dit gedaan, krachtens een overeenkomst tussen beide regerin gen. Volgens een Westduitse rode-kruis woordvoerder is de nieuwe overeen stemming bereikt tijdens overleg tussen beide nationale rode-kruisorganisaties te Warschau, dat hervat werd na on dertekening van het Pools-Westduitse verdrag tot normalisering der betrek king. De belangrijkste consequentie daarvan was Westduitse aanvaarding van de Oder-Neisselinie als Poolse West-grens. In Bonn wordt geschat dat meer dan een miljoen ethnische Duitsers Polen willen verlaten, maar in Polen zelf wordt hun aantal op enige tienduizen den geraamd. LONDEN De Britse regering heeft besloten de noodtoestand te beëindigen, zo heeft de voorzitter van het Lager huis, Willian Whitelan, bekendgemaakt. De noodtoestand werd zaterdag afge kondigd, vanwege de stiptheidsactie van de werknemers bij het elektrici teitsbedrijf. Sinds de werknemers maandag hun actie beëindigen is nergens meer het uitvallen van de stroom gemeld. De re gering heeft van het afkondigen van de noodtoestand alleen gebruik gemaakt om de lichtreclames en de etalagever lichting te verbieden. DEN HAAG Minister Luns (Bui tenlandse Zaken) zal, eventueel sa men met andere landen, het initiatief nemen om communistisch China op te nemen in de Veiligheidsraad in de plaats van Taiwan (Formosa). De Tweede Kamer aanvaardde gis termiddag met ruime meerderheid een motie van mr. Van der Stoel (pvda), waarin dit werd gevraagd. Minister Luns had al eerder gezegd dat hij de motie zou uitvoeren. Tai wan zou, volgens de uitspraak van de Kamer, wel lid moeten blijven van de Algemene Vergadering van de Verenigde naties. Minister Luns me.ent dat ons land i* geval di plomatieke betrekkingen met het re gime zou moeten onderhpu^eil. ïri" een tweedè motie-Van dèr Stoèl, cfie eveneens werd aangenomen, wordt bepleit voor een permanent overle gorgaan voor veiligheidsvraagstukken in Europa. De Kamer verwierp een socialistische motie, waarin o.a. stond dat de minis terraad van de Navo volgende keer Luitenant-generaal Johannes Steinhoff heeft woensdag officieel het opperbevel over de Westduitse lucht macht overgedragen aan luitenant- generaal Günter Rail tijdens een plech tigheid die plaatshad op de luchtmacht basis Nörvenich. Steinhoff, (57), wordt met ingang van 1 april voorzitter van het militair comi té van de NAVO. Rail, (52), voerde tot nu toe het bevel over een luchtmaohteskader in Keulen. WASHINGTON James Keogh, de voornaamste schrijver van de redevoe ringen en toespraken van president Nixon, heeft woensdag zijn ontslag in gediend. De 54-jarige Keogh wil weer in de journalistiek terug. Volgens een mededeling van het Witte Huis, is de 40-jarige Rayprice tot opvolger van Keogh benoemd. Over de redenen van zijn ontslag heeft Keogh gezegd, dat dit is geba seerd op zijn beginsel, dat „een man in het algemeen datgene moet doen wat hij het beste kan". Daarom wilde hij weer journalist worden, een beroep dat hij dertig jaar heeft uitgeoefend. Het werken voor Nixon noemde hij „een van de grootste ervaringen in mijn le ven". De president had in een brief aan „dear Jim" er zijn spijt over uitgespro ken dat Keogh zijn staf ging verlaten. WIESBADEN In de eerste negen maanden van dit jaar zijn in West- Duitsland bij 273.848 verkeersongeluk ken 13.364 mensen om het leven geko men. Dit is 14 procent meer dan in het voorafgaande jaar. In totaal werden dit jaar 388.210 mensen gewond, hetgeen ten opzichte van de eerste negen maan den van 1969 een stijging van 12 pro cent betekent. Deze cijfers zijn woens dag bekendgemaakt door het Westduit se bureau voor de statistiek in Wiesba den, NEW YORK Het secretariaat, van de Verenigde Naties is ondanks de in spanning van de diverse secretaris sen-generaal en'zijn staf, wellicht toch niet het doeltreffende belangrijkste or gaan van de volkerenorganisatie dat de- oprichters voor de geest stond. Door de buitengewone druk die leden staten op de secretaris-generaal en zijn voornaamste adviseurs hebben uitgeoe fend, zijn in sommige gevallen kwali teit en kwantiteit ten koste gegaan van het streven naar een snelle en betere geografische verdeling, aldus de schei dende voorzitter van de vijfde commis sie van de assemblee. De Nederlanders dr. J. P. Bannier. Deze commissie, die sinds 1 januari 1964 door dr. Bannier werd geleid, houdt zich bezig met ad ministratieve en begrotingskwesties. HELSINKI De Amerikaanse en Russische onderhandelaars in Helsinki, die woensdag het einde van de derde fase van de Salt-besprekingen over be perking van de kernbewapening nader den, schijnen nog niet zover te zijn ge komen dat een formeel akkoord over bespreking van de ontwikkeling en aanmaak van strategische wapenen in zicht is. De gedelegeerden in Helsinki waren niet bereikbaar voor commentaar op berichten uit Washington dat de Sov jet-Unie wellicht onlangs de bouw van haar SS-9 „superraketten" zou hebben getemporiseerd. De SS-9 vormt een belangrijke be dreiging voor de kleinere Amerikaanse Minuteman ICBM-raket. Beperking van de ontwikkeling en bouw van de SS-9 is een van de voornaamste oog merken van de Amerikaanse onderhan delaars. Woensdag hebben de delegaties drie uur vergaderd in de Russische ambas sade teneinde een overzicht op te stel len van de besprekingen der afgelopen zes weken. De derde Salt-ronde is op 2 novem ber in de Finse hoofdstad begonnen* niet in Lissabon moet worden gehou den. Ook moties van de PSP (erken ning van de DDR en van Noord-Viel- nam) en van de D'66-er Imkamp (uit breiding ontwikkelingshulp aan Cu ba) kregen geen steun van de rege ringspartijen. NEW DELHI De premier van In dia, mevrouw Indira Ghandi, heeft op een bijeenkomst van de Eerste Kamer van het parlement, waar het heet toe ging, gezegd dat „zonodig" de grondwet van het land zal worden veranderd, om haar in staat te stellen de klasse der prinsen (maharadja's) af te schaffen. Dit was enige tijd geleden gebeurd, namelijk in september, maar toen had het Opperste Gerechtshof beslist, dat de regering hiermee in strijd met de grondwet had gehandeld. De prinsen waren „afgeschaft" door middel van een presidentieel decreet. Mevrouw Ghandi zei dat zij thans „alle apecten van de beslissing van het Opperste Gerechtshof grondig gaat be studeren" en de minister van Binnen landse zaken. Mirdha, voegde hieraan toe, dat hij niet door zal gaan de vor sten jaarlijkse uitkeringen uit de staatskas groot 6,4 miljoen dollar te ge ven, voor de uitspraak van het ge rechtshof inderdaad grondig onder de loep was genomen. Het aantal Indiase maharadja's, de vorstelijke staatsruiveniers, bedraagt 278. Tot hen behoren vrij onbelangrijke figuren maar ook velen die machtig en zeer rijk zijn. BRUSSEL De Belgische zanger Louis Neefs, die dinsdag door studen ten in Mechelen werd „gekidnapt' is al weer vrij. Woensdagochtend brachten de studen ten hem in het groot auditorium van hun instituut en vandaar vertrokken ze, met de zanger, in optocht naar de Grote Markt, waar ze Neefs „ter be schikking stelden" van het stadsbe stuur. De zanger is tijdens de recente gemeenteraadsverkiezingen in de Me- chelse raad gekozen. Zoals bekend zetten de studenten deze ontvoeriiigsactie op touw om meer aandacht te krijgen voor de actie die ze voeren voor herwaardering vap de graaa van technisch ingenieur waar voor ze studeren.. BEIROET Een Libanese militaire woordtvoerder heeft woensdag ver klaard dat in de nacht een Iraëlisch patroule tot het dorp Blida op Libanees gebied is doorgedrongen en daar vier onbewoonde huizen heeft opgeblazen. ROME Na twee dagen van onrust onder de Italiaanse arbeiders en stu denten heeft president Giuseppe Sara gat zijn stem verheven tegen de extre mistische groeperingen in het land, die er volgens hem op uit zijn de Italiaanse democratie te laten stranden. Deze groepen moeten volgens hem „opgespoord en geëlimineerd" worden. De president had deze verklaring vervat in een openbare condoleance- boodschap voor de 23-jarige student Saverio Saltarelli, die zaterdag bij be togingen in Milaan om het leven was gekomen. Sedertdien zijn overal in het land be togingen gehouden tegen vermeend po- litiegeweld. Inmiddels is uit een lijkschouwing gebleken, dat Saltarelli niet door een hartafwijking, zoals aanvankelijk was vermoed, was omgekomen, maar een fatale, harde klap tegen de borst had opgelopen. Die klap is vermoedelijk veroorzaakt door een van de traangas granaten die de politie had afgevuurd bij de verspreiding der betogers, die te gen het proces in Burgos protesteerden. Gelijk met een oproep tot de justitië le autoriteiten, de zaak-Saltarelli gron dig uit te zoeken, veroordeelde presi dent Saragat de „illegale initiatieven en gewelddaden waarvan Milaan al gerui- BRUSSEL De treinreizigers in België krijgen van 17 tot 23 december allemaal gratis drie appels. Gastvrou wen zullen die appels uitreiken op sta tions en in de treinen. De gratis-appel-actie is een initiatief van het Belgisch verbond van coöpera tieve tuinvouwveilingen, dat op deze manier wil protesteren tegen de „weg- geefprijzen" die appels momenteel ma ken en tegen de fruitberg in Europa. In totaal gaat het verbond 65 tot 70 ton appels uitdelen, dat zijn er onge veer 450.000. De reizigers krijgen een „melange" van Golden Delicious, Cox Orange en Jonathans. De uitdeling be gint donderdag op de lijnen Oosten- de-Brussel en Kortrijk-Dendermord. Alle belangrijke spoorlijnen in België komen daarna aan de beurt. me tijd het toneel vormt". In Rome wordt rekening gehouden met de mogelijkheid dat Saragats aan sporingen zullen leiden tot eenzelfde houding van extremisten van beide zij den als een jaar geleden na de bomaan slag te Milaan, waarbij 16 mensen het leven verloren. De man die van deze aanslag wordt verdacht, de anarchist Pietro Valpreda, vertoeft nog steeds in voorarrest. tioneel gebruik gereed, dan wel nog in aanbouw heeft. Ruim 250 hiervan zou den operationeel zijn. Minister Laird voegde hier echter aan toe, dat het in het verleden wel is voorgekomen dat een jaar met geringe activiteiten op het gebied van de con structie van intercontinentale raketten gevolgd werd door een periode met een versterkte activiteit. Woordvoerder Friedheim van het Pentagon wilde zich niet uitlaten over de vraag, of een en ander verband houdt met de zogenoemde Saltbespre- kingen in Helsinki. Daar proberen Amerika en Rusland te komen tot een wederzijdse bespreking in de kernbe wapening. Minister Laird verklaarde voorts, dat Moskou in het afgelopen jaar de proe ven met raketten van de typen SS-9 en SS-11 heeft uitgebreid. Deze twee ra ketten, die de kern vormen van het Russische arsenaal van intercontinenta le raketten, zijn beproefd met elk drie koppen. De SS-9 kan worden uitgerust met drie koppen van elk vijf megaton. De goedkopere SS-11 is van het het zelfde kaliber als de Amerikaanse Mi nuteman. De Russen zouden over onge veer 800 van deze raketten beschikken. Daarnaast hebben zij nog ca 300 an dere intercontinentale raketten, zodat hun totaal komt op ongeveer 1.500. De Amerikanen zouden ca 1.050 op land gestationeerde intercontinentale raket ten bezitten. BRUSSEL In België zullen de ver koopprijzen volgens een voorspelling van economen van de universiteit van Brussel, in 1971 met gemiddeld 5,5 pro cent stijgen. Zulks is verklaard in verband met de invoering, op 1 januari, van de B.T.W. Ten aanzien van de voorspellingen kan nog worden gezegd, dat zij deze hebben gebaseerd op „te voorziene fac toren". Omdat er ook „onbekende fac- toren"zullen gaan optreden is het, om het bij die 5,5 procent te houden, nood zakelijk dat een grote discipline wordt betracht, aldus deskundigen. Het laatste land van de Euromarkt dat deze „EEG-belasting" zal gaan in- voerèn, en wel op 1 januari 1972, is Italië. ADDIS ABEBA Keizer Haile Se lassie van Ethiopië heeft woensdag voor het grootste deel van Eritrea de noodtoestand afgekondigd. De betrok ken gebieden zijn rechtstreeks onder het gezag van de minister van defensie, generaal Kebbede Gabre, gesteld. Volgas het. decreet hebben enige niet mét riarhe genoemde regeringen op hun grondgebied:/ ..banctle^ji" opgeleid en van moderne wapens" voorzien, waarmee deze mannen naar Eritrea zijn gekomen om de eenheid van het land en de Ethiopische soevereiniteit te ondermijnen. Kennelijk wordt hierbij gedoeld op leden van het militante „Moslim-front voor de bevrijding van Eritrea", die verantwoordelijk worden gesteld voor aanslagen op verscheidene officiële personen. Vorige maand kwam de commandant van de Ethiopische di visie die in Eritrea is gelegerd, generaal Tesjome Irgoetoe, om het leven toen hij in een hinderlaag liep. In het decreet is bepaald dat bepaal de zones verboden gebied zijn. Dit geldt o.a. voor een strook van tien km langs de kust van de Rode Zee en langs de grens met Soedan. De Ethiopische mi nister van Defensie kan opdracht ge ven, dat de inwoners van deze gebieden moeten worden weggevoerd. Eritrea was een Italiaanse kolonie, totdat dit gebied in de Tweede Wereld oorlog in 1941 onder Brits militair be stuur kwam. Overeenkomstig een reso lutie van de algemene vergadering van de Verenigde Naties van 2 december 1950, werd het gebied op 15 september 1952 overgedragen aan Ethiopië. Eritrea werd toen een autonoom gebied binnen de federatie van Ethiopië en Eritrea, onder de Ethiopische Kroon. Op 14 no vember 1962 werd deze federatie een eenheidsstaat, waarbij Eritrea volledig binnen Ethiopië werd geïntegreerd. Verleden maand werd in Tripoli door het front bekend gemaakt dat het in Eritrea een geheime bijeenkomst hield, waarop een aantal Arabische landen, waaronder Libië en Syrië, waren verte genwoordigd. ADVERTENTIE YSIie over twee jaar in 1972 voor do democratische party het Witte Hui* zal proberen te veroveren op de re publikeinen, voor wie naar het zich nu laat aanzien president Nixon zal optreden is thans reeds een over heersende politieke vraag in de Ver enigde Staten. Senator Edmund S. Muskie is by de democraten koploper, gevolgd door senator Edward M. Kennedy. Muskie verheugt zich nu reeds in zyn rol. De officiële aankondiging van zijn kandidatuur zal nog enige tyd op zich laten wachten, maar komen doet ze. Het is slechts een kwestie van tijd. Intussen is Muskie al op het pad. Hü spreekt zich scherper en sneller uit over grote ontwikkelingen in binnen- en buitenland en is van plan de vol gende maand een buitenlandse rei* te maken om zijn prestige in de bui tenlandse politiek te versterken. Een recente peiling toonde dat Muskie met 46 tegen 40 procent voor ligt op Nixon. Muskie acht dit op dit ogenblik van geen betekenis. Er zullen „ups and downs" komen, zegt hy. Ik heb geluk gehad, maar de voorsprong is niet het resul taat van opzettelyke planning. De 56-jarige Muskie geniet van politie ke campagnes, de vroegere en toekom stige. Hy is zo juist voor een derde termyn herkozen voor de senaat met 62 procent van de stemmen in Maine. Maar naast zijn tentoongespreid poli tieke fatalisme en het gepraat over geluk, vormt hy een methodisch plan, o.m. inhoudend het lidmaatschap van de belangrijke Senaatscommissie voor buitenlandse zaken, enige buiten landse reizen, aankondiging van de kandidatuur („een kwestie van tim ing". zegt Muskie, „maar het wordt heslist niet de eerste van het nieuwe jaar"), een grotere en betere organi satie, vergaring van commentaren en documentatie, en het verkrijgen van geld, naar schatting acht miljoen dol lar. T^ennedy zou de zwaarste tegenstander *v worden, indien hy tegen zyn uit spraak in zich toch beschikbaar stelt. Muskie zei: „Hy heeft gezegd geen kandidaat te zyn. Ik wil geen twijfel uitspreken over wat hy heeft gezegd. Maar met de aanhang zoals die uit de EDMUND MUSKIE wie weet peilingen bljjkt, kan hij op elk ogen blik van gedachten veranderen, even als ik dat kan". Wat de uiteindelijke tegenstander be treft, zei Muskie dat hy Nixon kwets baar vindt, vooral na de verkiezingen van 3 november, die zijn een terug slag voor hem geweest. Hij probeerde iets te bereiken, zei Muskie, en is hierin gefaald. Naar de reactie van het land te oordelen, heeft hij ver loren. Misschien treedt hy niet vastberaden genoeg op om tegenover de democra tische kansen op het Witte Huis zijn rol als topman te dramatiseren. Maar van waar Muskie thans is, was het een lange weg naar waar hy was, toen de Verenigde Staten zyn naam voor het eerst vernamen. TVa de eerste nederlaag van de demo- craten in de presidentsverkiezingen van 1968, rees senator Edward M. Kennedy omhoog als de koploper in zyn party voor de kandidatuur in 1972. Het ongeluk in Chappaquidick bracht daarin verandering, maar de naam van de senator uit Massachusetts blijft men noemen in gesprekken over de wedloop naar het Witte Huis. Kennedy zegt dat hy gesuggereerd heeft tevergeefs overigens dat zyn naam verdwijnt uit de peilingen omdat hy niet geïnteresseerd is. Maar er zyn aanwyzingen, dat de 38-jarige senator, er in het geheel niet ongelukkig over is dat zyn naam er is - en het nog goed doet ook. Kennedy is duidelyk niet van plan om zyn afzwering van nationale aspiratie* in 1972 te benadrukken. Volgens de genen die zijn gedachten kennen, is zyn redenering deze: dat als hy te veel terzijde gaat staan, de party mis schien minder aandacht zal besteden aan wat hij de eerstkomende twee jaar over de nationale problemen te zeggen heeft. Kennedy heeft verklaard zich gebonden te voelen om de 6-jarige ambtsperiode als senator volledig uit te dienen. Maar in de politiek is niets zeker, en afwijzing van een kandidatuur is her roepbaar. Het spel ^an Kennedy Iykt veel op dat van kandidaten die buiten de voor verkiezingen blyven en vasthouden aan hun status van niet-kandidaat. Toen Kennedy na het ongeluk waarbij Mary Jo Kopechne de dood vond af viel, schoot Muskie omhoog. Kennedy zegt nu, dat de voorsprong van Mus kie onoverkomelyk kan zyn. Maar in de peilingen blyft Kennedy de naaste concurrent van Muskie. Volgens een der recente peilingen heeft Muskie de steun van 49 procent der democra ten en Kennedy van 45 procent. Toen die peiling werd verruimd tot alle kiezers, sprong Muskie naar 54 pro eent tegen Kennedy 36.

De Vallei | 1970 | | pagina 11