„Wijsheid betrachten in provinciaal subsidiebeleid GROOT TEKORT AAN STUURLIEDEN Lijstverbinding bij Kamerv erki ezi nir GROOTHANDELS- OVKR Engeland wil in 8 jaar volledige bijdrage in EEG „Fotograferen in het weekend? In het donker zeker!" VVD-fractie in algemene beschouwingen Grote over financiën zor» van gemeenten Pleidooi voor spoorlijn Arnhem- Apeldoorn T. Boers «aat uit de Staten Onderzoek naar naam Van Nelle op kopjes Geef Amsterdam buitenhaven bij IJmuiden SURINAAMSE SCHUT JUIST OP SI TER NÓG GEPAKT Proefrijden met pantserwagens in Lauwerszee INDOLA WEER IN OPMARS R.V.S. NEEMT ZENITH OVER o Rederijen nemen maatregelen IIIPIIOL W etsontiverp ingediend Maak int weekend géén foto's- U mocht er eens plezier in krijgen DONDERDAG 17 DECEMBER 1970 (Van een onzer redacteuren) ARNHEM „Ik ben zeker geen tegenstander van provinciale subsidies voor culturele doeleinden maar ik krijg uit enkele passages in de „Nota heleidaange- legenheden-1971" het gevoel dat hier de balans naar een ander uiterste door slaat. Het opnemen van subsidiebedragen in de provinciale begroting lijkt mij juist maar het gaat toch wat ver wanneer vervolgens het provinciaal bestuur op allerlei manieren laat nagaan welke wegen er zijn om deze gelden te besteden. Laten we niet de schijn op ons laden dat we nauwelijks weten hoe we van de provinciale gelden af moeten komen". Dit zei gisteren mevrouw J. van der Spek- 1 room Meesters namens de VD-fractie 'm de Provinciale Staten van Celder- land in de bijdrage san haar fractie aan de algemene beschouwingen over de provinciebegroting-1971. Mevrouw Van der Spek sprak de rede uit van de op dat moment nog buitenslands vertoevende fractievoorzitter ir. J. Baas. c5 o In de rede van de VVD-fractievoor- zitter werd grote aandacht gewijd aan de positie van het liberalisme in deze tijd. .,Het oude liberalisme zette zich destijds af tegen de horigheid aan ver ouderde tradities, het nieuwe sociale li beralisme zet zich af tegen de horigheid aan organisatie, bureaucratie en tech nocratie," aldus mevrouw Van der Spek. die nader inging op de „mode woorden" inspraak en hearing. ..Wij zouden inspraak en hearing willen bun delen tot de reële mogelijkheden om bouwstenen aan te dragen ten behoeve van de besluitvorming. Wij zijn voor standers van openheid, maar niet met de intentie via inspraak en hearing de kiezer de illusie te geven dat zij mee besturen. Groot is de verantwoordelijk heid van de bestuurder, toezicht en controle van de Staten kunnen effectief zijn onder voorwaarde van grote zelf beheersing en zelfbeperking van de Staten." Volgens ir. Baas en mevrouw Van der Spek is het vormen van dertig ge westen in ons land. in plaats van elf provincies weinig doeltreffend, zonder verdere ingrijpende wijzigingen. Zij vroegen wanneer een structuur schets voor de provincie door GS aan de Staten zal worden voorgelegd. De VVD'er ir. J. N. Kooij, die voor zijn fractie de financiële aangelegenhe den behandelde, noemde de overall vooruitzichten voor de kapitaalmarkt nu niet beter dan - in 1969, wellicht slechter. w.,deze keer is er bij GS klaarblijkelijk geen sprake van onge rustheid over de provinciale investerin gen in 1971." De heer Kooij vroeg GS In hoeverre in de afgelopen jaren de investeringen van de provincie getem poriseerd zijn. ..Ervan uitgaande dat dit niet het ge val is geweest zou ik willen stellen dat het doen van betalingen a fonds perdu, bijv. bij de aankoop van natuurterrei nen door derden die daarvoor ook had den kunnen lenen in plaats van het volgen van een systeem van bijdragen gelijk aan rente en aflossing, ertoe ge leid heeft dat nu een beroep op de cen trale financiering moet worden gedaan met. de daaraan thans in hoge mate in herente realiseringsonzekerheid," aldus de heer Kooij. ZEER MOEILIJK In de budgettaire .sfeer is. aldus de liberale woordvoerder, de financiële positie van de gemeenten waarvoor GS mede zorg dragen, een uiterst moeilij ke. Scherpe kritiek had hij op de „naar f\ GELDERSE STATEX: (N an een onzer redacteuren) ARNHEM Bij de begrotingsbe handeling in de Provinciale Staten van Gelderland heeft CHL'-fractievoor/.it- ler H. Alberts namens de fracties van KVP, CHU en ARP gepleit voor een spoorlijn Arnhem-Apeldoorn. „Wij be schouwen het als uitermate onbevredi gend dat twee zo belangrijke provincie- kernen als Apeldoorn en Arnhem niet direct per rail met elkaar verbonden zijn: een verbinding van Apeldoorn met Zwolle en de verdere noordelijke provincies zou zéker geen overbodige ln\e zijn", aldus de heer Alberts. Verder was hij van mening dat de nu aanwezige hoofdverbindingen per rail in Gelderland gehandhaafd moeten worden dit geldt ook voor de met op heffing bedreigde lijnen Nijmegen-Tiel en Zutphen-Winterswijk. De heer Al berts nodigde GS uit door middel van een studie te laten onderzoeken of voor alle gemeenschappen en dorpen verbin dingen pér openbaar vervoer met de grotere centra aanwezig zijn die daar mee kunnen beantwoorden aan de daarvoor te stellen doeleinden ten aan zien van een volledige ontplooiing van elke inwoner van de provincie. Hij vroeg GS ook de luchtverbindingen op korte afstanden niet uit het oog te ver liezen: een centraal gelegen luchthaven in Gelderland met verscheidene heliha vens zou zeker tot' de mogelijkheden moeten behoren. Mevrouw ir. T. van den Doel- Grondsma (PvdA) was het helemaal niet eens met het voorstel van de NS-directie om een groot aantal laad- en losplaatsen op te heffen. ..Het be houd van de vervoerscapaciteit per spoor is voor de ruimtelijke ordening een belangrijke zaak", vond zij. De PvdA-woordvoerster vroeg zeer grote aandacht van GS voor de openbaar- vervoersproblematiek. mijn mening slecht overdachte" circu laire van de minister van Binnenlandse Zaken van 31 augustus die op de factor sociale zorg en het uitkeringspercentage betrekking had. ..Het komt mij voor dat de nadelige gevolgen voor de gemeenten in Gelder land vele miljoenen zullen bedragen; wellicht zijn nieuwe stappen van GS in dezen op hun plaats. Ook na de invoe ring van de Wet verruiming gemeente lijk belastinggebied, wellicht per 1 fe bruari 1971, zal de gemeentelijke fiscale autonomie minimaal blijven." Hij vond het beschikbaar stellen door de rege ring van f400 miljoen voor consolidatie een „slechte directe compensatie voor het wegvallen van de mogelijkheid van burgerzinleningen." De financiële expert van de PvdA- fractie, de heer H. Vermeulen, zei in zijn maidenspeech in de komende jaren wat meer spanning in de begrotingspo sitie van de provincie te verwachten als gevolg van het: feit dat bij een lichaam als de provincie, met een stimulerende, coördinerende, toezichthoudende en ad viserende taak, naar verhouding de personeelslasten een zeer groot deel van het budget in beslag nemen, terwijl juist deze personeelskosten waarschijn lijk van alle categorieën het scherpst zullen stijgen. „Enerzijds zal ter voor koming van overmatige spanningen waakzaamheid geboden zijn dat het provinciefonds voldoende voeding blijft houden om deze „zware" personeels structuur van de provincie niet te on dergraven, anderzijds zal voortdurend aandacht besteed moeten worden aan een doelmatige inzet van het arbeid- potentieel". De heer Vermeulen betoogde dat ook het dun bevolkte gebied van een naar verhouding grote provincie aandacht gaat vragen: milieubeheer, recreatie e.d. Dit vraagt studie, advies, toezicht etc. van de provinciale ambtenaren en heeft consequenties voor de verdeels leutel voor het provinciefonds. Naar zijn mening maakt de begroting van inkomsten en uitgaven van de pro vincie een solide indruk, de vormgeving i* uitgebalanceerd en door reeds jaren bestaande regels sterk geaccentueerd door traditie en vaktechniek. De heer Vermeulen sprak de wens uit dat de presentatie van de provinciale begro ting ook wat moderner zou gebeuren en wees daarbij op de naar zijn mening voortreffelijke begrotingsfolder van de gemeente Zwolle. Nadat ook hij aandacht aan de bur gerzinleningen had besteed besloot hij: „De financiële nood van de Gelderse gemeenten overschaduwt het in goede doen verkeren van de provinciale geld middelen. Het totaalbeeld van het fi nanciële welzijn van de totale Gelderse gemeenschap roept bij mij ontevreden heid en verbittering op. en ook een stuk wrok jegens deze rijksregering die het niet redt om er wat redelijks van te maken". Mevrouw ir. T. van den Doel- Grondsma (PvdA), toonde zich verheugd over het op komst zijn van de nieuwe inspraakprocedure bij de ruimtelijke ordening. Zij vroeg ook iets te doen aan een grotere openbaarheid van het werk van de Provinciale Planologische Com missie. Mevrouw Van den Doel onder streepte de urgentie van het vaststellen van het streekplan-Veluwe. „Er is veel onzekerheid bij de gemeenten". BOOMGAARDEN Zij betreurde dat een zo hoog per centage bomen in de fruitteeltsector op de nominatie staat gerooid te wor den. „Deze boomgaarden trekken enorm veel belangstelling; waarom worden ze niet tot natuurmonument verklaard. We zouden aan de eigena ren een premie in de orde van groot te van de rooipremie kunnen verle nen; de provinciale financiën laten het wel toe," aldus mevrouw Van den Doel. Mr. F. Plate sprak de algemene be schouwing van D"66 wél uit hoewel hij zoals gemeld aanvanklijk van plan was het niet te doen. Na een kort ordedebat, waarin de voorzitters van de fracties van KVP en PvdA hem vroe gen de beschouwing wél uit te spreken, kwam hij aan dit verlangen tegemoet. De heer Plate en zijn fractiegenoten bleken erg veel kritiek op het beleid van GS te hebben. „De beantwoording van de over de begroting gestelde schriftelijke vragen was in véle geval len oppervlakkig, soms zelfs slordig, uw EXIG UI) ER ACTIE BIXDIXG RECHTS c5 (Van een onzer redacteuren) ARNHEM De heer T. Boers uit Ederveen, het enige statenlid van Bin ding Rechts, heeft gisteren in zijn bij drage aan de algemene beschouwingen over de provinciebegroting aangekon digd dat hij per I januari a.s. voor het statrnlidmaatschap zal bedanken. Hij wordt opgevolgd door de Frens H. Frans uit Nunspeet. De heer Boers, die al verscheidene jaren lid van de Gelderse staten is, zei dat hij door de toeneming van werk zaamheden op zijn landbouwbedrijf niet genoeg tijd meer voor het staten lidmaatschap beschikbaar kan stellen. Sinds de Binding Rechts-fractie nog maar één lid telt is het werk van dit statenlid uiteraard verzwaard. toezeggingen van nota's moeten ook wat concreter worden; wanneer ver schijnen de beloofde nota's over bijv. openheid en openbaarheid, de Veluwe- randmeren, de tweede woning etc.?" D'66 betreurt ook .dat niet méér met alternatieven gewerkt wordt. Zo wordt aan de Staten o.m. de mogelijkheid om zélf tussen verschillende mogelijkheden af te wegen onthouden. De meerjaren- nota 1971-1976 vond mr. Plate meer een cijfernota dan een beleidsnota op lan gere termijn. ,.D'R6 acht het onontbeer lijk dat het langere-termijnbeleid op dezewi jze gekwantificeerd wordt maar hier doet het gemis aan duidelijk om schreven doelstellingen zich wel het. sterkst voelen." Ook geeft de fractie er de voorkeur aan de volgende meerja- rennota op een vroegere tijdstip te be handelen. MEER RIJ STROKES Ten aanzien van het verkeer be pleitte mr. Plate een concentratie (om natuur en landschap te beschermen). „Lawaai en stank zullen daardoor minder worden verspreid. Dit bete kent dat bijv. aan één autoweg met acht rijstroken de voorkeur wordt gegeven boven twee met vier rijstro ken op betrekkelijk geringe afstand van elkaar. Deze concentratiezouook toegepast moeten worden bij de hoogspanningsleidingen en de pijplei dingen. Optimale aandapht moet aan het openbaar vervoer gegeven wor den." Aan het voortbestaan van de provin cies in hun huidige vorm hecht D'66 .weinig waarde: „Ze functioneren erg onbevredigend". Om ten aanzien van de bestuurlijke organisatie een volwaardi- geg esprekspartner van het rijk te zijn zouden GS moeten beschikken over een rapport van een wetenschappelijke in stelling die een model van een geweste lijk verband zou moeten toepassen op Gelderland en omgeving. Het instituut van prof. dr. G. A. Wissink in Nijmegen is volgens D'66 in staat op korte ter mijn zo'n onderzoek in te stellen. De heer H. W. van den Brink (KVP-CHUrARP) vroeg o.m. nadere in formaties met betrekking tot de z.g. niet-bestuurlijke bejaardenoorden in Gelderland. De SGP'er J. Mulder hield een betoog waarin hij het provinciaal bestuur o.m. vroeg niet met de geest .van deze tijd mee te gaan. ..Het lijkt wel of in onze tijd alle taboes opge ruimd moeten worden. Seks'lijkt nu wel een beschaafd tijdverdrijf gewor den te zijn. Ook zouden wij uw college willen verzoeken de vaak gebruikte term ..leefbaarheid" niet lichtvaardig te gebruiken daar alles wat wij hier bezit ten of verwerven maar een verbeurde gift van Boven is". De heer Mulder vroeg o,m. aandacht voor moeilijke po sitie van de fruittelers en soepelheid ten aanzien van bestemmingsplannen. GS antwoorden vandaag op de be- schouwingen van de Statenfracties. ROTTERDAM Enkele Nederlandse rederijen hebben maatregelen genomen om te voorzien in het grote tekort aan stuurlieden. Naar schatting hehben de scheep vaartmaatschappijen in de grote han delsvaart gebrek aan circa driehonderd bemanningsleden, in de rangen van tweede, derde en vierde stuurman. De Holland-Amerika Lijn (HAL) in Rotterdam heeft de functie van stuur mansmaat ingevoerd. Zijn taak is de Advies in rapport: AMSTERDAM Op k orte termijn moet voor het Amsterdamse havenge bied een buitenhaven worden aange legd bij IJmuiden. Tot deze conclusie komt het Engelse bureau Inbucon, dat in opdracht van gemeente en bedrijfsleven een rapport heeft opgesteld over de ontwikkelings kansen van de Amsterdamse haven. Met zo'n buitenhaven bij IJmuiden zou worden voorkomen dat het scheep vaartverkeer, dat Rotterdam straks niet meer kan verwerken, afvloeit naar het buitenland. Volgens de onderzoekers is daarom met de aanleg van deze haven, die vooral moet worden ingericht voor de ontvangst van zeer grote ertstankers en containerschepen, een nationaal be lang gemoeid. Volgens het rapport ziet de toekomst van het Amsterdamse havengebied er zonder deze buitenhaven zeer somber uit. Mocht er niets gebeuren, dan wordt een groei van het goederenverkeer voorspeld van nauwelijks vier miljoen tot 26 miljoen ton in de komende twin tig jaar. Met een buitenhaven zou in 1990 de goederenstroom ongeveer tachtig mil joen ton omvatten. Deze hoeveelheid zou worden verkregen door de activi teiten in de buitenhaven en 'een verdere industrialisatie van het bestaande zee havengebied. De Engelse onderzoekers zijn ervan uitgegaan dat het goederenpakket van alle» Nederlandse zeehavens in 1990 734 miljoen ton zal omvatten. SCHIPHOL De Rijkspolitie heeft op Schiphol de 23-jarige los-werkman Louis N. gearresteerd, verdacht van po ging tot doodslag op een 24-jarige Rot terdammer. N. stond op het punt om terug te vliegen naar zijn geboorteland Surina me. Hij wordt, ervan verdacht in het Rotterdamse Katendrecht de 24-jarige H. B. Maduro met een pistool in de borst te hebben geschoten. DEN' HAAG Binnenkort zullen in do drooggevallen Lauwerszee proeven worden genomen met pantserwagens. Het ministerie van defensie wil de bo dem testen voor het gebruik van rups voertuigen. De landmacht heeft tijdelijk twee pantserwagens beschikbaar gesteld. De proef /.al tot half januari duren. De mogelijkheid bestaat dat de Lauwerszee tot oefenterrein zal worden verklaard. DEN HELDER De vissersboot IJ muiden 118 Gerdia heeft gistermiddag het stoffelijk overschot van de schipper G. A. van der Star van de sinds 18 november vermiste Texelse kotter 26 „De tijd zal het leren" gevonden stuurlieden bij hun werk te assisteren, ook bij het wachtlopen. Zijn opleiding is evenwel te beperkt om zelfstandig de wacht te mogen waarnemen. OPLEIDING De HAL heeft vijftien stuurmansma ten in opleiding genomen. Negen van hen hebben inmiddels een theoretische opleiding van twaalf weken achter de rug. Zij volgen nu aan boord van de schepen een praktische scholing van een half jaar. Het is de bedoeling van de HAL nog vijftien stuurmansmaten op te leiden. Zij krijgen de gage van een vierde stuurman* Daarmu^t wordt ,/evcn pro cent van hun gage up een rontegevehde spaarrekening geboekt. Bij de Koninklijke Ned. Lloyd varen zogenaamde assistent super-cargo's. Ook zij ontlasten de stuurlieden van een deel van hun werk. Bij de kleine handelsvaart, de zoge naamde kustvaart, is er ook een tekort aan stuurlieden. Van Nievelt, Goudriaan en Co. in Rotterdam heeft een interne opleiding in het leven geroepen om het matrozen mogelijk te maken als tweede stuur man te varen. De cursus duurt zes we ken. De rederij helpt deze tweede stuur lieden, die met toestemming van de scheepvaartinspectie in deze functie mogen varen, financieel óok om het di ploma stuurman te halen. Deze laatste mogelijkheid bestaat eveneens bij het Verenigd Scheepvaart Bedrijf (Vermaas en Maatschappij Vrachtvaart) in Rotterdam. DEN HAAG Als het parlement tij dig instemt met een woensdag bij de Kamer ingediend wetsontwerp, zal het hij de komende Kamerverkiezingen, op 28 april 1971. mogelijk zijn binnen een zelfde kieskring ingediende kandidaten lijsten te verbinden. Het wetsontwerp is een gevolg van het desbetreffende advies, dat de staatscommissie Cals Donner de commissie die advies uitbrengt over wijzigingen van de Grondwet em de Kiesvyet in meerderheid gaf. Mo menteel is het onmogelijk ingediende kandidatenlijsten met elkaar te verbin den. Lijstverbinding heeft als voor deel, dat de op elk der verbonden lij sten uitgebrachte stemmen bij elkaar worden geteld. Er bestaat dan de moge lijkheid, dan in totaal meer zetels wor den gehaald, dan wanneer de lijsten niet verbonden waren geweest. De staatscommissie Cals Donner stel de, dat opheffing van het in 1923 inge voerde verbod van lijstverbinding het samengaan van partijen bij de verkie zingen vergemakkelijkt. Partijen, die tot samenwerking bereid zijn, maar voor wie een fusie of een gezamenlijke kandidaatstelling niet of nog niet tot de mogelijkheden behoort, krijgen dan de mogelijkheid om door het aangaan van een lijstverbinding hun politieke over eenstemming te demonstreren en zij maken, aldus de meerderheid van de staatscommissie, kaïns op een beschei den premie in de vorm van een extra zetel. De op de verbonden lijsten geko- UTRECHT Indola-Electric NV zal het jaar 1970 met een positief resultaat afsluiten. De NV die de afgelopen vier jaar zware verliezen heeft geleden, voerde in 1969 een drastische reorgani satie door. Dat betekende onder meer ontslag voor 180 werknemers van het eleotronisch bedrijf in Utrecht. De di rectie heeft nu meegedeeld, dat de or derportefeuille. mede dank zijn Emi Verkoop NV. al gevuld is voor de eerste negen maanden van 1971. Óp het industrieterrein Overvecht in Utrecht worden woensdag de nieuwe fabriek én de kantoren van Indola- Electric en Emi Verkoop NV geopend. In de fabriek werken nu 250 mensen, maar de outillage laat een uitbreiding van vijftig procent toe. De nieuwe fa briek gaat zich specialiseren in de fa bricage van .ventilatoren en electroni- sche regelapparatuur voor de| industrië le en agrarische sector. Penetratie Duitse markt ROTTERDAM Aan de NV Roller dam.se Verzekering-fspciëtciten (RVS) deel uitmakende van de Amfas Groep NV. zijn door de Alte Leipziger Gruppe te Frankfurt alle geplaatste aandelen van de Duitse levensverzekeringmaat schappij Zenith Volks- und Lebensver- sicherung A G te Saarbrücken overge dragen. zo hebben de Alte Leipziger Gruppé en de Amfas Groep gezamen lijk bekendgemaakt. De Zenith Volks- und Lebensversi- cherung is werkzaam in de gehele Bondsrepubliek en in Berlijn. De maat schappij heeft een verzekerd bestand van ca. DM 100 min. Door de koop van deze maatschappij kan de Amfas Groep haar levensverzekeringsactiviteiten van Nederland en België uitbreiden tot West-Duitsland. De naam van de ven nootschap zal binnenkort worden ge wijzigd in Roveso RVS Lebenversiche- rung AG. De directie wordt gevoerd door dr. H. Nobel en mr. J. Spoel, die tevens direc teur van de RVS in Rotterdam blijft. zen Kamerleden, zullen zo zij al niet te zamen een fractie gaan vormen, een nauwere band met elkaar hebben dan wanneer de lijsten onverbonden waren gebleven. De^ lijstverbinding kan dus een zekere samenbundeling van partij en tot gevolg hebben, terwijl door het tot stand brengen van stembusakkoorden een kiesgerechtelijke mogelijkheid tot forma'isering wordt geboden. Het is niet de bedoeling lijstverbinding in alle gevallen volledig te honoreren. Voorkomen moet worden, dat combina ties van nieuwe zeer kleine partijen langs de weg 'van lijstverbinding toe gang tot de Tweede Kamer verkrijgen. Als een of meer gecombineerde lij sten de kiesdeler niet haalt wordt bij de vaststelling van de uitslag ervan uitgegaan, dat de lijsten niet verbonden zijn geweest. Zij komen dan. bij gebre ke van de kiesdeler, niet voor een zetel in aanmerking. ROTTERDAM De economische con troledienst vindt het merk van Van Nel le op de theekopjes, die dit bedrjjf tegen inlevering van 1880 punten geeft, te klein. Maandag zal de economische politie rechter in Rotterdam daarover een wijs oordeel moeten geven. De bedrijfsjurist van Van Nelle. mr. W. van Dop. zegt dat Van Nelle de klacht van de economische controle dienst als muggenziften beschouwt. Volgens de wet op het Cadeaustelsel mag een onderneming slechts branche- verwante artikelen ten geschenke ge ven waarhij de naam of het kenmerk van het bedrijf „in het oog vallend" moet zijn. LiUJ Jll DEN HAAG Het algemeen indexcijfer van de groothandel- sprijzen is over september in vergelijking met dat over augus tus met 4 punten gedaald, nl. van 178 naar 174 (basis 1948 100). Het indexcijfer voor de landbouwprodukten daalde t.o.v. augustus met 112 punten. De in dexcijfers voor de grond- en hulpstoffen en voor de afgewerk te produkten bleven gehandhaafd op het niveau van augustus. De daling van het algemeen in dexcijfer en van het indexcijfer voor de landbouwprodukten is in hoofdzaak loe te schrijven aan de met het seizoen verband houden de daling van de aardappelprij zen, die dit jaar echter sterker was dan in voorgaande jaren. Bij de landbouwprodukten daalden voorts de prijzen van rundvee en eieren, waartegen over een stijging stond van de prijzen van granen, melk-af-pro- ducent en kaas. Tengevolge van de oplopende trapsportkoslen stegen bij de grond- en hulpstoffen de invoer prijzen van ruwe aardolie. De in voerprijzen van tinerts en walse- rijprodukten vertoonden een da ling. Bij de hulpstoffen liepen de prijzen van steenkolen, stookolip en elektriciteit voor grondver- bruik op. Bij de afgewerkte produkten werden prijsstijgingen waargeno men bij metselstenen en straat klinkers en voorts bij stro. Tar webloem en vetten en oliën daal den in prijs. De indexcijfers van januari 1969 af zijn niet zonder meer vergelijkbaar met de indezcijfers over 1968 en voorgaande jaren, doordat van januari 1969 af in dexcijfers zijn berekend exclusief btw. LONDEN Engeland* Europese on derhandelaar Geoffrey Kippon heeft In het Lagerhuis meegedeeld, dat de rege ring bij eventuele toetreding tot de EEG. acht jaar lang een geleidelijk ho ger wordende bijdrage aan de F.F.G- begroting wil leveren. Daarmee heeft Engeland duidelijk positie gekozen in de kwestie van de overgangsperiode voor de financiële bijdrage. In de vergadering van de EEG-minis- terraad van maandag, die aan dezelfde kwestie was gewijd, hield Frankrijk, met steun van België en Luxemburg, vast aan de eis, dat Engeland binnen vijf jaar volledige financiële aanpassing aan het EEG-stramien bereikt moet hebben. Ook wilde Frankrijk, dat de Britten met een hogere financiële bij drage zouden beginnen dan Rippon had aangeboden. De andere EEG-landen waren voor een periode van acht jaar. waarin ge leidelijk de Britse contributie verhoogd zou .worden. Om deze twee standpunten te verzoe nen, stelde België voor de kwestie tot een een later stadium van de onder handelingen met Engeland uit te stel len. Engeland heeft zich akkoord ver klaard met een overgangsperiode van vijf jaar voor aanpassing van landbouw en industrie, maar wil net als andere EEG-leden acht jaar de tijd hebben ter regeling van het financieel aspect. Zou Engeland inderdaad begin 1973 EEG-lid worjden. zoals steeds meer wordt ver wacht, dan zou Engeland pas in 1981 het volledige aandeel in de begroting gaan betalen, terwijl de overige zes dat in 1978 gaan doen. De Franse aandrang op spoedige Britse betaling is begrijpelijk, daar een groot deel van de gemeenschappelijk# begroting besteed wordt aan subsidië ring van de hoge produktiekosten in d« landbouwsector, vooral in Frankrijk. ADVERTENTIE Bent u ook zo iemand die alleen in de vakantie foto's maakt? En dan nog alleen vóór zonsondergang. Zo is dat, roept u enthousiast, kijk maar. En daar zijn ze weer. De zonover goten vakantiekiekjes. Aardig hoor. Maar als uw kinderen later naar.vroeger" informeren, krijgen ze wel 'n erg eenzijdig beeld van hun verleden. Altijd vakantie. En altijd overdag. Zo'n moeite is het toch niet om ook in uw mini-vakantietje uw camera paraat te houden. Of wilde u soms tegenwerpen dat er in uw weekends nooit iets gebeurde? Als u eventjes nadenkt, weet u wel beter. Zorg het hele jaar voor een schietklare camera. Kompleet met filmpje. Kompleet met flits. Trekt u nu niet meteen een afwijzend gezicht. Uw gezin heeft recht op een fotografisch nachtleven. Waarbij nog komt: flitsen is heus geen heksentoer. Ieder fototoestel kan het. Te inspannend? Kom kom, er staat heel wat tegenover. Want voortaan legt alle mooie en malle gebeurtenissen van het hele jaar voor eeuwig vast. Overdag en 's avonds. Buiten en thuis. Zorg dus hel hele weekend voor 'n geladen fototoestel. Want eigenlijk is filmen uw enige excuus om in 't weekend geen foto's te maken. Ga snel uw licht opsteken bij de vakman, uw fotohandelaar.

De Vallei | 1970 | | pagina 13