DYNAMO ZAGREB VOOR RUNNERS UP-CUP GEWIPT Moedig FC Twente liefdevol door Vrouwe Fortuna gesteund Scheidsrechter achtte hands van Jeuring niet opzettelijk Lippens in „Oranje" Publiek gaf zijn favorieten een zetje in de rug Eredivisievoetballen contra uitgeverij VOETBALPROGNOSE Nederlanders reden goed in Hamar Vijfde gouden medaille voor awa Duyndam eerste KNMV en KNAC vragen minister steun voor aanleg snelheidscircuit GRIEPAANVAL Runners Up-cup HANDS Tussenstand toto F.A.-cup DONDERDAG 17 DECEMBER 1970 Verschrikt keek doelman Daut- bevgovic de bal na, die door Jeu ring in de touwen werd gedrukt. Vlak achter Jeuring, slechts ten dele zicht baar, René van de Kerkhof, die ook een kansje wagen. ENSCHEDE FC Twente verdiende zijn plaats bij de laatste acht in het Runners Up-Cup-toernooi. Ook al had de ploeg in de thuiswedstrijd tegen Dy namo Zagreb weer een verschrikkelijke fout van doelman Dautbegovic nodig om te scoren. Maar anders dan vorige week in Zagreb heeft Twente gedurende lange perio den de wedstrijd gemaakt. Vooral in de eerste helft was de tomeloze geestdrift van de Twentenaren voldoende 0111 de betere techniek van Dynamo Zagreb te neutraliseren. In de tweede helft drukte de inspanning van voor de rust zwaar op Twente. Stap voor stap veroverde Dynamo het middenveld. Steeds wankeler werd de schrale voorsprong van 10, die Jeuring in de twintigste minuut Twen te had geschonken. De ruim 25.000 toeschouwers werden stiller en stiller. De afweer in de verde diging, die De Vries steeds ernstiger ging missen, werd stroever. Twente, uitgespeeld, had het niet meer. Op dat moment, er was nog iets meer dan vijf tien minuten te spelen, hinkte Eddy Achterberg de sintelbaan op. Achter berg smeekte, nee gelastte het legioen zich nog een keer achter de ploeg te plaatsen. Het publiek gehoorzaamde. '■m Hm- ENSCHEDE Tsjik Cajkovski, de kleine Zuidslavische trainer, brieste onmiddellijk na afloop van woede. ..Die' drie Engelsen hebben ons ge nomen. Twee strafschoppen hebben ze van ons gestolen. Dat was geen fair play. De arbiter was trouwens ook fout bü het doelpunt van Twente na drie minuten". Tegenover de spontane uitdrukkingen van Caj kovski meteen na het einde kort daarna werd hy weer vriendeiyk, en beminneiyk bijna zelfs stond het rustige oordeel van scheidsrechter Lyden: „Het eerste doelpunt van Twente? Nogal duideiyk. Hinderlijk buitenspel. De eerste handsbal? De verdediger werd uit zun evenwicht gebracht en kon daardoor hands niet voorkomen. De tweede keer? De man kreeg de bal gewoon tegen zyn arm. Noch de grensrechter, noch ik heb ben dat anders kunnen zien tenmin ste". Kees Rijvers, Twente's trainer, had in al zijn tevredenheid ook kritiek. „Het is voor ons onbegrijpelijk, dat het doelpunt van Van Iersel, die buitengewoon goed speelde, werd af gekeurd. Voor ons was dat ver schrikkelijk. Door de griep, vorige week opgelopen op het vliegveld van Twente, was de conditie niet best. Na de rust is dat duidelijk geble ken. Met twee doelpunten voor sprong zouden wij lucht en rust ge had hebben. Nu moest je hopen, dat Jeuring, Drost, Huve en de anderen het zouden kunnen volhouden. Als je een ruimere voorsprong hebt, kun je andere initiatieven ne men, een speler eerder vervangen, desnoods direct in de rust". De griep, voor de wedstrijd zaten de spelers nog te hoesten en te blaf fen in de kleedkamer, werkte rem mend op het hele ploegverband. „Ik heb er natuurlijk niet over gepraat. Je gaat niet zelf de moraal aantas ten, maar de jongens voelen het zelf zo duidelijk. In deze toestand hadden zij het eerste doelpunt dringend no dig. Je kreeg door die niet volmaak te conditie gekke dingen. De blacks out van Jeuring, toen hij hands maakte, de kansen die René van de Kerkhof miste. Maar wat wil je? Het is een speler van 19 jaar, die onze ploeg moet maken. Zo'n man moet nog groeien. Je mag niet alles van lem verwachten. Vergeleken bij vo rige week was er ook winst. De or ganisatie in onze verdediging klopte veel beter. Huve kon zijn taak nu volledig aan en Kees van Iersel heeft extra sterk gespeeld". Rijvers denkt nog niet aan de vol gende tegenstander. „Dat probleem doet zich pas over twee maanden voor. Het belangrijkste voor ons zijn de competitiewedstrijden tegen ADO en MVV. Zondag zal blijken of de spelers vanavond de griep hebben kunnen uitzweten, of dit het diepte punt is geweest, of dat wij er nog niet overheen zijn". FC Twente nam in ieder geval het zekere voor het onzekere. De taak van de spelers na het succes was: onder de wol. Zo spoedig mogelijk. Hans Posthumus is giteren letter lijk en figuurlijk bij Feijenoord onder het mes gegaan. Verzorger Ge rard Meijer nam de eerste medische controle op zich en werkte meteen de nagels van Posthumus wat bij, terwijl manager Gus Brox belangstellend toe keek. Strijd om de bal tussen v.l.nr. Gracanin, René van de Kerkhof, Vabec en Miljkovic. tl HAMAR De Nederlandse schaats kernploeg heeft woensdag in Hamar, waar men een trainingskamp heeft op geslagen, deelgenomen aan internatio nale wedstrijden. Ard Schenk eindigde op twee afstanden als tweede. Op de 500 meter moest hij de Noor Johan Lind vöör laten gaan (41,2 tegen 41,3 seconden) en op de vijf kilometer liet de jonge Noor Willy Olsen 7.51,7 note ren tegen Schenk 7.52,6. Peter Nottet verkoos de 3000 meter boven de 5000 meter en de Loosduiner duldde met een tijd van 4.35,0 niemand voor zich. Eddy Verheyen won de 1000 meter in 1.26,8 vöör Jan Bazen, die tweetiende seconde mèèr nodig had. Het was zes graden onder nul. De voornaamste resultaten zijn: 500 m: 1. Johan Lind (Nw.) 41,2 sec.; 2. Ard Schenk (Ned.) 41,3; 3. Jan Bazen (Ned.) 41,4; 4. Marten Hoekstra (Ned.) 41,5; 5. Piet de Boer (Ned.) 41,9; 6. Eppie Bleeker (Ned.) 42,5; 7. Eddy Verheyen (Ned.) 42,9; 8. Peter Nottet (Ned.) 43,0; 9. Kees Verkerk (Ned.) 43,1. 1000 meter: 1. Verheyen 1.26,8; 2. Ba zen 1.27,0; 3. Bleeker 1.27,7. 3000 meter: 1. Nottet 4.35,0; 2. Jan Bols (Ned.) 4.35,2; 3. Jappie van Dijk (Ned.) 4.39,7; 4. Ronnie Nooitgedacht (Ned.) 4.40,3; 5. Piet Vink (Ned.) 4.40,5. 5000 meter: 1. Willy Olsen (Nw.) 7.51,7; 2. Schenk 7.52,6; 3. Verkerk 8.00,9. AMSTERDAM Wat bondscoach Fadrhonc niet deed, hebben de lezers van een bekend sportblad wèl gedaan. Zij kozen de voor de Duitse bundesliga- club spelende Nederlander Willy Lip pens voor 't Nederlands elftal, dat op 27 december in Den Haag voor éen bene fietwedstrijd zal aantreden tegen in Nederland spelende buitenlanders. Weer stonden 25.000 Twentenaren luid keels achter hun ploeg en die „kick" stimuleerde het elftal tot een laatste verweer, dat plotseling niet meer chao tisch, maar overtuigend was. Twente had een zetje in de rug gehad en dat animeerde de ploeg tot een laatste krachtsinspanning, die de voorsprong tot het eindsignaal van de uitstekende scheidsrechter Lyden overeind hield. FC Twente begon de wedstrijd alsof er slechts een half uur moest worden gevoetbald. Dynamo schrok duidelijk van de overmoed van Twente, dat in Zagreb zo tam was gestart. Dautbego vic, de slanke doelman, schrok het meest en in de derde minuut greep hij helemaal mis op een vleugelschot van Willy van de Kerkhof. Arbiter Lyden floot de treffer echter weg wegens hin derlijk buitenspel van Jan Jeuring. Die tegenslag deed de Twentse storm niet afnemen en onder druk van de voortdurend beweeglijke Twenténaren maakte Zagreb meer fouten. De drift, die het hele Twentse elftal bezielde. had echter tot resultaat, dat de kansen te gehaast werden behandeld en dat de ene treffer, in de 21e minuut, ronduit op een gelukkige manier werkelijkheid werd. Uit een ver schot van Van Iersel liet Dautbegovic de bal los. Jeuring was er nog sneller bij dan René van de Kerkhof en gaf Twente reden voor uit bundig gejubel: Twente Wilde mééh 'Dé veröë&ffêg* stopte Dynamo koel en overtuigend af. Pahlplatz, Huve en ook rechtsachter Van Iersel hielden Dynamo onder druk. Een corner van René van de Kerkhof werd bijna direct een doelpunt en een kogel van Jeuring keerde Dautbegovic bekwaam. Er kwam echter slijtage in de Twent se ploeg. Het grotere gemak, waarmee Dynamo (Ramljak, Lalic, Pric en Milj kovic) de bal behandelde, dwong Twen te alle reserves aan te spreken wilde het niet onder de voet worden gelopen. Het lukte, al had Schrijvers kort voor de rust het geluk, dat Rora na een mi- strap van de uitstekende Drost de bal van zijn rechter voet in handen van de Twente-doelman liet rollen. In de tweede helft bezat Twente de macht, uit de eerste periode niet meer. De* griepaanval, die de ploeg door het lange oponthoud vorige week door de douane had moeten doorstaan, was niet zonder gevolgen gebleven. Twente moest stoom afblazen en nadat René van de Kerkhof in de beginfase van de tweede helft twee keer de kans onge bruikt had gelaten Twente door een tweede doelpunt voldoende lucht te ge ven, was er nog slechts één ploeg, die speelde: Dynamo. Ernstig voor Twente was ook het uit vallen van de aan zijn dijbeen gebles seerde Willem de Vries, de rust brenger HAARLEM Zes voetballers hebben woensdagmiddag in een kort geding voor de presisent van de rechtbank in Haarlem geëist, dat het vonnis van de Haarlemse rechtbank over een uitgave van drukkerij „De Spaarnestad" bij voorraad uitvoerbaar wordt verklaard. De voetballers, Th. Lazeroms, S. Rog geveen, G. Haak, H. Wery, A. Grau- mans en L. Schoenmaker, hadden in november een civiele procedure aange spannen tege drukkerij „De Spaarnes tad" over de uitgave van het plakboek „fotogalerij", waarin foto's van voetbal lers kunnen worden verzameld, wier beeltenissen zijn gepubliceerd in het voetbalweekblad „Eén Nul", even eens van „De Spaarnestad". Volgens het vonnis van de Haarlemse rechtbank moet de drukkerij de uitgave van „fotogalerij" stopzetten. „De Spaar nestad" gaat echter door met deze uit gave, omdat zij overweegt bij het ge rechtshof in Amsterdam in beroep te gaan, waarvoor zij drie maanden tijd heeft. De zes voetballers, en met. hen 263 voetballers uit de eredevisie, waren hierover niet tevreden en vragen thans het vonnis bij voorraad uitvoerbaar te verklaren, welke bepaling niet in het vonnis van de rechtbank was opgeno men. Mr. H. J. Huffer, raadsman van „De Spaarnestad", verbaasde zich erover, dat de voetballers deze eis stellen om dat gedaagde toch gelegenheid moet hebben in beroep te gaan. Dit heeft zij tot nu toe niet gedaan, omdat juridische adviezen worden ingewonnen. Pleiter gaf de verzekering, dat het niet de be doeling is de zaak slepende te houden, maar dat het een principieel geval be treft. Daarom zullen de voetballers er zich bij moeten neerleggen, dat de zaak in hoger beroep behandeld wordt. Ver wacht wordt dat nog vóór de zomerva kantie het arrest is gewezen. Pleiter vond het vreemd dat bij de procedure zes voetballers een beslissing vroegen, terwijl het er thans 269 zijn. Hij verze kerde dat, als „De Spaarnestad" de zaak zou verliezen, zij niet alleen aan dacht zal besteden aan de zes, maar ook aan de overige voetballers. Ook sprak mr. Huffer zijn verbazing uit over het feit, dat er van de voetbal lers twee hebben gesolliciteerd bij de redactie van het voetbalblad „Eén Nul". Mr. J. L. Janssen van Raay. raads man van de Vereniging van Contract Spelers, optredend namens alle voet ballers, meende dat, nu de Haarlemse rechtbank in eerste instantie een uit spraak heeft gedaan door te verklaren, dat „De Spaarnestad" een onrechtmati ge daad heeft verricht, de drukkerij er zich onmiddelijk bij moet neerleggen. Het is prachtig, dat hoger beroep zal worden aangetekend, maar volgens pleiter moet „De Spaarnestad" zich nu al houden aan de uitspraak en niet ver der gaan met het plegen van een on rechtmatige daad. De president van de Haarlemse rechtbank zal woensdagmiddag 23 de cember uitspraak doen. BANGKOK Het 17-jarige Japanse zwemstertje Yoshimix Nishigawa heeft woensdag haar vijfde gouden medaille veroverd tijdens de Aziatische Spelen, die in Bangkok wórden gehouden. Ze won de 200 meter wisselslag in 2 min. 26,5 sec., een tijd die drie seconden bo ven het wereldrecord ligt van de Amerikaanse Claudia Kolb. Eerder won Yoshimix Nishigawa de 100 en 200 meter vrije slag en maakte zij deel uit van twee estafetteploegen, die zegevier den. ANTWERPEN Leo Duyndam heeft woensdag in het Antwerpse sportpaleis een race over 60 ronden achter Derny- motoren voor beroepsrenners gewon nen. Tweede werd de Belg Hooybërghs en derde Gerben Karstens. In een koppelrit over 80 ronden ein digde het duo Van Midden/Karstens als derde achter De Bosscher/Van de Vij ver (Bel) en Daelemans/Claes (Bel). Wim Bravenboer en de Belg Verdooren legden beslag op de tiende plaats. TURIJN Juventus heeft zich woensdag door een overwinning van 2-0 op Pecsi Dozsa geplaatst voor de kwartfinales van het toernooi om de Runners Up-cup. De Italianen hadden de eerste wedstrijd tegen Pecsi Dozsa gewonnen met 1-0. De doelpunten voor Juventus werden ver in de tweede helft 85e en 87e minuut, gemaakt door Pietro Anas- tasi. Er waren slechts 6000 toeschou wers. in het centrum naast de driftige en speelse Epie Drost. Benno Huve moest terug van het middenveld naar de ach terste vier en naast invaller Notten posteerde ook Jan Jeuring zich op het middenveld. Twente had de adem niet meer om lange verbindingslijnen te on derhouden en kromp daardoor de af standen zoveel mogelijk in. De Van de Kerkhof-tweeling werd alleen gelaten in de spits. Twente hoopte erop zijn aanvallers met lange trappen aan het werk te houden, maar dat ging niet op. De gerichte opbouw uit de eerste helft was verdwenen. Dynamo drong steeds nadrukkelijker aan door sterk werk van Lalic, Vabec en de flankverdedi gers Gracanin en Miljkovic. De offen sieve kracht van Twente werd nog ver der gedecimeerd door het vertrek van René van de Kerkhof, zestien minuten voor tijd. Ook zijn vervanger, Rooks, was een middenveldspeler. Maar Twente hield nog een paar po sitieve punten in handen: de voor sprong van 10 en de zekerheid, dat Dynamo in zijn overmacht niet half zo gevaarlijk was als Twente voor de rust. De Twentse aanval rolde toen door op snelheid, ook al ging dat ten koste van de nauwkeurigheid. De acties van Dy namo hadden rustpunten npdig omdat Gucmirtl," Bravic en Vabec niet het ri sico van een mislukte pass durfden te nemen. Het technisch knappe spel van Dynamo bleef daardoor steriel en traag van opzet. De soms wankelende achter hoede van Twente werd daardoor in staat gesteld steeds weer de gaten te dichten. Van Iersel, Drost en de onver zettelijke Jeuring waren daarin mees ters. Dezelfde Jeuring echter bracht de ondergang van Twente binnen handbe reik. Een kwartier voor tijd speelde hij bij een hoge voorzet van rechts de bal met de hand. Scheidsrechter Lyden gaf de strafschop echter niet, omdat hij vond, dat Jeuring door Rora zó uit zijn evenwicht was gebracht, dat hij die handsbal niet kon voorkomen. Vlak daarop gebeurde vrijwel hetzelfde en wéér bedekte de scheidsrechter de overtreding van Jeuring met de mantel der liefde. De fortuin liet Twente niet in de steek en Epie Drost en Piet Schrijvers deden na de interventie van Eddy Achterberg buiten de lijnen ten opzichte van het publiek de rest. Drost door weer enige lijn in de defensie te brengen, Schrijvers door een magnifie ke redding op een van dichtbij gelost schot van Lalic. Tien minuten voor tijd, toen het hele Diekmanstadion weer eensgezind en luidruchtig achter zijn ploeg stond, gaf Dynamo Zagreb zich gewonnen. In de slotfase nam Twente, moegevochten, maar nog net niet helemaal uitgeput, het initiatief, dat zo lang en dreigend bij Dynamo was geweest, weer terug, om na een wedstrijd, waarin Piet Schrijvers geen tiende van het werk had moeten doen, dat hij in Zagreb opknapte, wipnend de kwartfinales van het toernooi om de Runners Up-Cup binnen te stappen. DEN HAAG De besturen van de Koninklijke Nederlandse Automobiel Club en de Koninklijke Nederlandse Motorrijders Vereniging hebben de Mi nister van Cultuur, Recreatie en Maat schappelijk Werk, mej. mr. M. A. M. Klompé in een brief gevraagd, of zij kunnen rekenen op financiële steun van dit departement bij de voorberei ding van de aanleg van een nieuw cir cuit voor snelheidswedstrijden. Zij wijzen er in hun brief op, dat de gemeenteraad van Zandvoort zich on langs in principe heeft uitgesproken voor de opheffing van het plaatselijke circuit en dat er ernstig rekening mee moet worden gehouden, dat het circuit ook inderdaad zal verdwijnen. „Wij vertrouwen, dat het Zandvoortse cir cuit", aldus de brief, „niet op zeer korte termijn zal verdwijnen. Maar het is wel hoog tijd om de mogelijkheden voor een planologisch goed passend perma nent circuit elders in den lande serieus te overwegen". Een voorlopige schatting leert ons, dat een circuit, dat aan de internatio nale eisen voldoet, een investering vergt van acht- a tienmiljoen gulden, exclusief de grondprijs. Beide organisaties voorzien, dat het niet mogelijk is zonder financiële steun van overheidswege de piannnen af te ronden. „Reden waarom wij", aldus be sluit de brief, „uwe excellentie verzoe ken ons te willen berichten, of ter zake in principe gerekend zal mogen worden op een bijdrage van het Ministerie van Cultuur Recreatie en Maatschappelijk Werk. en zo ja, in welke orde van grootte zo'n bijdrage zou kunnen lig gen". DEN HAAG Bij de sporttotolisator in Den Haag kwamen tot woensdag binnen: 1 melding voor de eerste prijs, 56 meldingen voor de tweede prijs, 821 meldingen voor de derde prijs en 552 meldingen voor de extra prijs. LONDEN De uitslagen van de woensdag in Engeland gespeelde wed strijden in de tweede ronde van het toernooi om de Football Association- cup zijn: Workington Chesterfield 3-2; Bradford City Lincoln City 2-2 (na verl.). Beide clubs spelen nogmaals tegen elkaar. EREDIVISIE 0 FC Utrecht Haarlem1 0 Feijenoord Ajax3 0 Go Ahead Holland Sport1 0 NEC NAC1 0 MVV PSV2 0 ADO FC Twente3 0 DWS Sparta2 0 Volendam Excelsior1 0 Telstar AZ '671 EERSTE DIVISIE GVAV HVC1 SC Cambuur SVV1 De Graafschap DFC1 0 Wageningen Vitesse3 Willem II FSC1 Helmond Sport Heerenveen1 Heracles Veendam1 0 FC Den Bosch Blauw Wit1 TWEEDE DIVISIE Fortuna VI. VVV3 Hermes DVS SC Drente1 RBC Roda JC2 Eindhoven NOAD1 Baronie PEC2 0 Limburgia AGOVV3 0 Volewijckers SC Gooiland3 EDO ZFC2 De wedstrijden met 0 ervoor staan op het totoformulier voor zondag a.s.

De Vallei | 1970 | | pagina 15