Veenendaals dagblad VONNIS IN BURGOS NOG NIET OPENBAAR Stiptheidsactie postboden door ABYA opgeschort Tanks en troepen smoren opstand in Noord-Polen Van Houten sluit en ontslaat vijfhonderd man Burgers krijgen overhand bij militaire rechtspraak GESTOLEN POSTAUTO TERECHT Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Buiten HH POLAK WIL VERKEERSZONDAREN RIJDEN OP ZONDAG VERBIEDEN MINISTER DOOPTE DE EERSTE VARENDE JEUGDBIBLIOTHEEK Alle hengelaars straks mogelijk in één „club" Driekwart van CNV-jongeren is tegen één vakcentrale RELLEN NA PRIJSSTIJGING EISEN ZEKER 6 DODEN UTRECHT - Het overlegorgaan van de drie vakcen trales heeft gisteravond de volgende uitgangspunten vast gesteld Asyl 3 AKKOORD NIET VOLDOENDE VOORBEELD ONTMANTELD Iets hogere temperaturen De nieuwe elegante flus (geen fles, geen bus) met 500 gram tijdelijk van 1,95 voor 1.65 nu ook in een flus SIT-IN ZEER ERNSTIG Bur. voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telef. 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.). Giro 1321600. Losse nummers 0,25; VA Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opgericht in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advertentietarieven op aanvraag. DONDERDAG 17 DECEMBER I970 - 44e JAARGANG no. 295 V akbonden eisen forse loonstijging na 1 juli handhaving van het standpunt dat de lonen in 1971 een reële stijging te zien moeten geven en aanvaarding van de loonmaatregel als feitelijk gegeven. De combinatie van deze twee uitgangspunten betekent dat na de periode van loonmatiging extra forse loonsverhogingen noodzakelijk zullen zijn. BURGOS Betrouwbare zegslieden te Burgos zeggen, dat het militair tri bunaal reeds overeenstemming heeft bereikt over de vonnissen tegen de 16 Baskische nationalisten. De vonnissen zullen echter pas vanavond of vrijdag openbaar worden gemaakt. De militaire aanklager had tegen 6 van de 16 beklaagden de doodstraf geëist, en tegen allen een totaal van 724 jaar gevangenisstraf. Naast de 16, worden voor het tribu naal 11 leden van de ondergrondse or ganisatie ETA bij verstek berecht. De zegslieden beweren dat de vonnissen thans op schrift worden gesteld door een typiste. Eerst moeten leden vas het tribunaal de tekst controleren, voordat tot publikatie kan worden overgegaan. De Franse regering heeft die van Spanje benaderd ten gunste van de Baskische nationalisten. In verband met het proces te Burgos zijn vandaag op tal van plaatsen in Frankrijk korte proteststakingen ge houden door in totaal enige miljoenen vakbondsleden. In Parijs staakten de ondergrondse en de busdienst het be drijf gedurende vijf minuten. De officiële opening van het Picas- so-museum te Barcelona die na al te zijn uitgesteld nu bepaald was op aan staande vrijdag zal voor onbepaalde tijd niet doorgaan. Dit is, naar men zegt, op wens van de schilder, in ver band met de huidige politieke toestand in Spanje. In Burgos hebben 5 tot 10 duizend Spaanse fascisten woensdag een beto ging gehouden, waarbij zij trouw aan de dictator generaal Franco en zijn be wind betuigden. frommelige schuurtjes en een slordige hilt vormen voor win ters verblijf een aanlokkelijk mi lieu, veel begeerlijker dan de mo dernste etage of luxe flat. Wezels niet zeldzaam zoeken onder dak in een houtstapel of zaag- schuurtje met velerhande mogelijk heden voor mondkost en gerieflijk heid. In 't echte boerenland, dat je hoe langer hoe minder ziet, waar zalen en heemsteden schilderach- tigd omringd staan door de pêle- mêle van allerlei bouwsels, hok ken, verlaten stallen en ongeregel de opstanden, zolders met kostelij ke wanordelijkheid, in jaar-en-dag niet meer geruimd, en talloze ver scholen hoeken en gaten, welke on gedachte kansen aan het gedierte beloven, kan licht een bunzing hui zen, die er op ratten en muizen jaagt. Voor zulk een bijzondere klant was het bij ons lang niet groot en ordeloos genoeg, maar bovenal ontbeerden zij er het agra rische land en het water. De paar bunder van Hendrik waren te klein voor deze viervoeter met eisen en allure. Een gebied als de Gelderse Vallei waar evenwel door ruil verkaveling en waterschap de mo gelijkheden sterk verminderden was geknipt voor de bunzing en er leefden dus ook verscheidene van gers, die hem in de winternacht met scherpe hondjes speurden. Op een dood-enkele plaats kwam in de ze oorden nog de zeldzame steen marter voor, doch meer naar de bossen trok de boommarter, die zijn huid blijkbaar redelijk goed weet te redden, zolang er maar holle bomen, duiven en eekhoorns zijn. Het is en blijft een gast van hoge standing, die we nooit en ner gens een strobreedte in de weg mo gen leggen. 17-12-70 A. B. WIGMAN Het bestuur van de afdeling Breda van de „Katholieke bond van over heidspersoneel" heeft het aftreden geëist van de bondsvoorzitter de heer A. C. M. Weijters, omdat hij als KVP-Kamerlid zijn stem heeft uitge bracht vóór de loonmaatregelen van de regering „Zijn positie is thans onmoge lijk geworden", aldus dit bestuur. Ook het bestuur van de NKV-centra- le Breda heeft in een brief aan het overlegorgaan van de drie vakcentrales ten felste geprotesteerd tegen de hou ding van uit de vakbeweging afkomsti ge Tweede-Kamerleden bij de stem ming over de loonmaatregelen van de regering. „Opnieuw heeft een aantal van onze eigen mensen in de Tweede Kamer de vakbeweging verraden", al dus deze brief. De NKV-centrale in Breda meent dat de vakbeweging er goed aan zou doen voorlopig alle overleg in de Sociaal- Economische Raad en de Stichting van de Arbeid op te schorten. De centrale vroeg de loonmaatregelen niet te aanvaarden en „hard terug te slaan". (Aan dit verzoek voldoen de 3 centrales dus niet). De vakcentrales stellen nadrukkelijk, dat het de volledige vrijheid van de bonden is om al dan niet contracten af te sluiten, maar zij bevelen de bonden aan, zich bij onderhandelingen op deze twee uitgangspunten te baseren. Er kunnen zich omstandigheden voor doen, aldus het overlegorgaan, met na me wanneer werkgevers afwijken van gesloten overeenkomsten of de bereid heid daartoe vertonen, waarin de bon den niet lijdelijk zullen toezien. In een toelichting op deze uitspraak zei de heer Kloos, dat de vakbeweging zelf het initiatief zal nemen als blijkt dat werk gevers zwarte lonen betalen, „maar dan niet om het tegen te houden". DEN HAAG Minister Polak (Justitie) vindt dat spoe dig een bepaling ingevoerd moet worden waarbij het ver- keersovertreders verboden wordt op bepaalde dagen zo als zon- en feestdagen te rijden. Hij antwoordde dit in de Eerste Kamer op vragen van het Kamerlid dr. E. Brongersma. Staatssecretaris Wiersma verklaarde dat het spoedig via een wijziging van de We genverkeerswet mogelijk zal zijn autowrakken weg te sle pen. DEN HAAG Het bestuur van de Algemene Bond van Ambtenaren heeft woensdagavond besloten de leden onder het bestellend personeel van de PTT te adviseren de stiptheidsactie van het PTT-personeel op te schorten. De RK- en Christelijke bonden hadden al beslo ten de actie te beëindigen. Op zaterdag 19 december wordt te Amsterdam een ABVA-vergadering gehouden met de leden om de ontstane stituatie te be spreken. Gezien de standpunten, die tijdens het overleg van woensdagmiddag wer den ingenomen door de Nederlandse Christelijke Bond van Overheidsperso neel, de Katholieke Bond van Over heidspersoneel de directie van PTT en minister Bakker van verkeer en water staat werden ingenomen, heeft het AB- VA-bestuur besloten de leden niet te adviseren de actie te beëindigen zoals de NCBO en KABO deden UTRECHT Driekwart van de jon ge leden van het Christelijk Nationaal Vakverbond is tegen één grote vakcen trale. Dit blijkt uit een enquête die „Werkende jeugd", de jongerenorgani satie van het CNV, onder 300 CNV-jon- geren heeft gehouden. Als het CNV werd opgeheven en al leen aansluiting mogelijk zou zijn bij het NKV zou 71 procent maar liever ongeorganiseerd blijven. Wanneer het NVV het enig alternatief zou zijn zou dit laatste percentage 77 procent bedra gen. Hieruit blijkt, aldus de en enquêteurs, dat het grootste deel van de jongeren de voorkeur geeft aan het bestaan van het CNV mits zij zich in derdaad als christelijke organisatie ma nifesteert. maar mee te delen, dat de actie moet worden geschorst. Gistermiddag zijn de katholieke en christelijke bonden, de centrale directie van de PTT en minister Bakker tot overeenstemming gekomen op de vol gende punten De periode waarover een extra overwerkvergoeding wordt gegeven wordt verlengd met een halve maand. De periode zal zich uitstrekken van 1 december tot 15 januari. De extra-vergoeding is bepaald op 250 gulden. Andere groepen PTT-ers buiten de bestellers die in december onder zware belasting hun werk moe ten verrichten, zullen vt>or een nader te bepalen uitkering in aanmerking ko men. De minister is bereid aan verbete ring van de lonen van de jeugdige be stellers te werken. Verder zullen mogelijkheden gezocht worden om nevenfactoren als zware fy sieke arbeid, het langdurig zwaar belast zijn, vroege begintijden, gebrek aan vrije zaterdag, buitenwerk beter te ho noreren. De Algemene Bond van Ambtenaren toonde zich wel bereid verder deel te nemen aan de besprekingen, doch ver klaarde dat hij zich niet kan aansluiten bij de twee andere bonden, omdat hij de verkregen overeenstemming niet voldoende acht. De minister en de twee confessionele vakbonden verklaarden echter dat de oorspronkelijke voorstellen van de bon den op tafel blijven liggen als inzet voor verdere besprekingen. DEN HAAG In de Nederlandse hengelaarswereld nu verdeeld in verschillende verenigingen bestaan plannen om te komen tot één grote lan delijke organisatie. Een uit de bestaan de organisaties voortgekomen werk groep is samen met een aantal advi seurs bezig hier voor plannen uit te werken. Er zou een organisatie kunnen komen met ongeveer 350.000 leden. Ieder van hen, zo is de bedoeling van de werk groep, zou met dezelfde visvergunning terecht kunnen op alle openbare wate ren met verpacht visrecht in het gehele land. Thans zijn er voor de 300.000 ha vis water in Nederland 6000 zesjarige huurcontracten voor visrecht van kracht. U.S.S.R. WARSCHAU Het officiële Poolse persbureau PAP heeft thans toegegeven dat troepen met hulp van tanks hebben moeten optreden in de Oostzee-steden Gdansk, Gdynia en Zoppot om de orde te herstellen. Er z(jn officieel zes doden gevallen, maar onofficieel moeten het er veel meer z(jn. Btf de politie en militairen moeten ook doden en gewonden zijn. De Oostzee-steden z(jn van de buitenwereld afgeslo ten. Telefoon en telegraaf z(jn afgesneden, wegversperringen beletten bezoekers om de steden te bereiken, het luchtverkeer en trein en bus z(jn onderbroken. In sommige steden, zoals de haven Szczecin en Poznan, zjjn sympathiestakingen met de betogers in Gdansk gemeld. WEESP De reeds 155 jaar bestaande Kon. Fabrieken C. J. van Houtum en Zn. te Weesp, waarvan de aandelen in handen zijn van de Amerikaanse firma's Peter Paul en W. R. Grace, gaat volgend jaar sluiten. Van de 583 werknemers komen er 500 op straat te staan. Gezien de leeftijdsopbouw van het personeel, de meeste mannelijke werknemers zijn al op gevorderde leeftijd, zal het voor velen moeilijk zijn nieuwe werkgelegenheid te vinden. Vooral ook omdat er in Weesp weinig mogelijkheden zijn. AMSTERDAM Minister Klompé had het gisteren wat moeilijk toen z>j in Amsterdam de eerste varende jeugdbibliotheek van Nederland moest dopen. Pas na diverse vergeefse pogingen van de bewindsvrouwe spatte de champagne fles tegen de „boekenboot" uiteen. De Duitse chocoladefabriek Leonard Monheim in Aken neemt de produktie en merknaam van Van Houten over. Een klein gedeelte van het personeel kan bij deze fabriek in dienst treden, hetgeen voor betrokkenen uiteraard talrijke consequenties met zich mee brengt. Volgens adjunct-directeur H. G. Zwaneveld wist het personeel reeds wat hen te verwachten stond. Zij zou den het kalm en rustig hebben opgeno men. Het kleine arbeidsbureau in Weesp (twee man) kan, volgens de di recteur G. Greven, zonder uitbreiding de ontslaggolf niet verwerken. In vakbondskringen wordt de aan staande sluiting van de fabriek in Weesp diep betreurd. Een bestuurder van de Algemene Bedrijfsbond Voe- dings- en Genotmiddelen gaf als com mentaar: „Hier heb je weer zo'n voor beeld van een familie N.V. die ver zuimd heeft op tijd te investeren". „De aandeelhouders", zo verklaarde direc teur P. de Fouw, „zullen trachten tot een faire afvloeiingsregeling te komen, waarbij zoveel mogelijk de ouderen de aandacht zullen hebben. Daarbij wordt de fusiecode van de Sociaa-Economi- sche Raad gehanteerd". Over die af vloeiing wordt echter al twee maanden met de vakbonden onderhandeld. Grote problemen zullen ook ontstaan DEN HAAG Niet het militaire, maar het burgerlijke element moet over heersen in de samenstelling van mili taire rechtbanken: de krijgsraden en het hoog militair gerechtshof. Ook de militaire politierechter, een nieuwe figuur in het toekomstige militair strafprocesrecht, zal een burger moe ten zijn. Tot deze conclusie zijn de ministers Po lak van Justitie en Den Toom van Defensie gekomen. Zij willen als nieuwe naam voor de krijgsraad militaire rechtbank en voor het Hoog Militair Gerechtshof militair gerechtshof. Voorgesteld wordt zowel de president als het vas te lid te kiezen uit gewone rechters, die zoveel mogelijk aan de gewone rechtspleging deelnemen. „Daardoor", aldus de ministers, „krijgt de onaf hankelijkheid van de militaire rech terlijke macht meer accent". Wat de samenstelling van het Hoog Mi litair Gerechtshof betreft denken de ministers aan: een president en twee raadsleden uit de gewone rechterlijke macht en twee raadsheren-hoge offi cieren. voor de mensen, die tot het eind toe eigenlijk niet gemist kunnen worden. De vraag is of hier een ontslagvergun ning moet worden verleend. Van Houten gaat door tot 1 juli, waarna de ontmanteling volgt. Daarna moet tot eind 1971 nog zo'n man of ne gentig het werk afronden. Volgens de president-directeur van Van Houten, de Amerikaan T. A. Fowler zijn in Neder land fusiebesprekingen mislukt. On danks dat de chocoladeindustrie in ons land bezig is zich dit jaar te herstellen, en het verbruik van chocolade weer toeneemt, heeft Van Houten alleen al in de eerste negen maanden van dit jaar een verlies geleden van zes miljoen gulden. Verscheidene reorganisaties, die al eerder 500 ontslagen tot gevolg had den, deden daaraan niets af. (Zie verder pag. 2) Plunderaars in de Poolse haven stad Gdansk bezig in een kleding magazijn. Het opvallende is, dat het Poolse regeringsfoto-persbureau C.A.F. deze foto verspreid heeft, ter wijl het persbureau P.A.P. toen nog met geen woord over de opstandige beweging had gesproken. HEERLEN In het stadscentrum van Heerlen heeft een politiepatrouille afgelopen nacht een woensdagmiddag gestolen postauto klem gereden. In de auto bevonden zich drie jongelui. Na hun aanhouding verklaarden zij, dat zij de wagen op de Brunsummerheide on beheerd hadden aangetroffen tijdens een droppingstocht van de middelbare school welke zij bezoeken. In de auto werd nog slechts één post zak aangetroffen. Weersverwachting van het KNMI van donderdag tot vrijdagavond, opgemaakt te 11.15 uur: Half tot zwaar bewolkt met voorna melijk in het noorden van het land plaatselijk enige regen. Overwegend matige, aan de kust tijdelijk krachtige zuidwestelijke wind. In het algemeen iets hogere temperaturen dan vandaag, maar in het zuidoosten vannacht lichte vorst. Zon op 08.44, onder 16.29 uur. Maan op 22.34, onder 11.59 uur. ADVERTENTIE Rema frites"saus De rellen begonnen met proteststa kingen en optochten tegen de door de Poolse regering aangekondigde prijs stijgingen van twintig procent, waarte genover geen loonsverhoging staat. Dit heeft de reeds slechte economische toe stand nog verergerd en de uitbarsting van woede kwam prompt daarop. Tijdens de onlusten waarbij ook vrouwen zich tegen de oprukkende troepen en tanks teweerstelden, werd geplunderd en brand gesticht in win kels en kantoren. De politie kon vanaf het eerste ogenblik de toestand niet aan en moest het leger te hulp roepen. Woensdagavond berichtten reizigers die uit Gdansk in de Poolse hoofdstad terugkeerden dat de straatgevechten bijna afgelopen waren. Verslaggevers die naar deze stad toe wilden, werden op ongeveer 100 km voor de stad door de politie, die alle toegangswegen heeft geblokkeerd, teruggestuurd. Volgens onbevestigde berichten zijn tankeenheden naar de stad gestuurd, maar op de hoofdweg van Warschau naar Gdansk werden geen troepenbe wegingen waargenomen. Op de weg was maar weinig verkeer en slechts vrachtwagens met speciale papieren werden door het politiecordon gelaten. Reizigers uit Gdansk hebben meege deeld dat de arbeiders in de fabrieken en op de scheepswerven algemene „sit-in" stakingen houden. In de drie steden is „tot nader order" een uitgaansverbod ingesteld van zes uur 's avonds tot 5 uur 's ochtends. Volgens onbevestigde berichten zou den de mijnwerkers in Silezië uit soli dariteit met de betogers in Gdansk in staking zijn gegaan. Er waren geen be richten over ongeregeldheden in dit ge deelte van Polen. De berichten over de aanleiding tot de onlusten in Gdansk spreken elkaar tegen. Volgens de Trybuna Ludu van van morgen begonnen de ongeregeldheden toen de arbeiders in de scheepswerven het werk neerlegden en in optocht door de straten van de stad trokken. „Zolang er geen gewelddaden werden gepleegd hebben de militie, de oproerpolitie en de soldaten afgezien van het gebruik van geweld". Waarom de optocht was, meldde het blad niet. De krant zei dat de autoriteiten ech ter moesten optreden tegen de „avontu- risten en herrieschoppers, die zich ach ter de ruggen van de scheepswerf arbeiders verborgen en de handhavers van de openbare orde aanvielen". Volgens een ooggetuigeverslag van een westerse diplomaat had de zaak zich echter heel anders voorgedragen. De diplomaat zei dat de onlusten maan dagmiddag uitbraken, toen de arbeiders van de scheepswerven een vreedzame betoging hielden om te protesteren te gen de verhoging van de voedselprij zen. Toen de militiemannen in de gaten kregen dat zij in de minderheid waren, raakten zijn in paniek en begonnen te schieten. Dit was het ernstigste gevecht tijdens de onlusten en het grootste aan tal slachtoffers viel in dit incident. Toen werd plotseling overal in de stad spontaan betoogd, aldus de diplo maat. De demonstranten zongen de in ternationale en deden aanvallen op het hoofdkwartier van de partij. Een aantal betogers trachtte het spoorwegstation van de stad in brand te steken. Het station liep slechts gerin ge schade op. Radio-Gdansk gaf woensdagmorgen een ooggetuigeverslag van een Poolse journalist, die de situatie als „zeer ern stig" omschreef. „In het centrum van de oude stad (Gdansk) braken her en der branden uit. De mannen van de militie voerden verwoede bluspogingen uit doch als zij er al in slaagden dan stormde de menigte onmiddellijk weer toe en deed de vlammen weer oplaaien. Openbare gebouwen werden geplun derd en in brand gestoken, autobussen en vrachtauto's, warenhuizen, winkels en kiosks werden vernield. De gewelddaden brengen de bloedige „broodopstand" van de jaarbeursstad Poznan in 1956 weer in herinnering. De laatste maal dat uit Polen ongeregelhe- den van enige omvang werden gemeld was in maart 1968, toen in verscheidene steden studentenbetogingen tegen het verbod van een toneelstuk werden ge houden, waarbij het tot gevechten met de politie kwam. Honderden studenten werden toen gewond en een onbekend aantal werd gearresteerd.

De Vallei | 1970 | | pagina 1