„Veel bedrijven Achterberg al boven middelmaat uit" Rhenen valt straks onder Veluwedoom en Utr. Heuvelrug „Een hechte eenheid ontbreektzegt directeur Willemsen van asyl Hazenberg in Amerongen „Praat niet van dierenbescherming" Asyl kan slechts met,schooienin stand blijven Kerst-inn iii Leersum Niet nog meer uitwegen op Cuneraweg Belt v dan «van a.n.b. VAM voor afv oer van huisvuil Voorlichting agrariërs al 'n jaar op bredere schaal: ACTIVITEITEN HOGER PEIL ONTWIKKELING Nieuwe indeling van V.V.V.'s ^MERONGEN - „Dierenbescherming?" praat me er niet van, zegt de 34-jarige II. Willemsen, directeur van het nationale dierenpark de Hazenberg te Amerongen. Met een beetje samenwerking tussen allerlei afdelingen en asiels zou er zoveel goed werk verricht kunnen worden. Het gaat tenslotte om de dieren. ACTIE UNIEK UVJINUCKÜAI* 1/ Uc^tMbuK IV/O £^uim een jaar geleden wer de oprichting een feit van de Vereniging voor Bedrijfsvoorlich ting Zuid-Oost Utrecht, een voortzetting van de vereniging Rhenen-Veenendaal. Het is een volkomen neutrale instelling, of schoon de bestuursleden afkom stig zijn van verschillende stand sorganisaties. Het voordeel van die neutraliteit is dat bij de agra riërs nauwelijks weerstanden worden opgeroepen, en dat dus de vergaderingen, voorlichtings avonden, cursussen en excursies redelijk goed worden bezocht. Leden die bij verschillende orga nisaties zijn aangesloten komen op deze wijze ook gemakkelijker met elkaar in contact. De ver standhouding is momenteel uit stekend. In dit interview geeft voorzitter J. G. G. Rauw een overzicht van het werk van de vereniging, samen met de advi seur A. Tijsseling. Voorzitter Rauw Adviseur Tijsseltig RHENEN Voordat voorzitter Rauw iets vertelt over de activitei ten van de bedrijfsvoorlichting in troduceert hij nog eens de heer A. Tijsseling. adviseur van de vereni ging. „Hij is onze bedrijfsvoorlich- ter. We noemen hem heel populair onze huisdokter. Hij is in dienst van het consulentschap voor de rundvee houderij in de provincie Utrecht, en zijn rayon bestrijkt de gemeenten Rhenen, Veenendaal, Leersum, Ame- rongen, Renswoude, Woudenberg en een deel van Maarsbergen. Hij geeft voor onze vereniging voorlichting op alle gebieden van de veehouderij, de akkerbouw en de veredeling". Daaronder verstaat men dan varkens, kippen, mestkuikens en bijvoorbeeld ook kalveren. De heer Tijsseling is in de gemeente Rhenen en vooral in Achterberg geen onbekende. „Ik ben hier beslist geen vreemdeling in Jeruzalem", zegt hij zelf. „Dat komt doordat ik in de vijftiger jaren hier al werk zaam was in het kader van de zo succesvol verlopen streekverbete- ring. De mensen kennen me prak tisch allemaal wel". ,,De heer Tijsseling regelt voor onze vereniging' ook alle mogelijke voorlichtingsavonden en cursussen. Hij zorgt voor sprekers, kortom we hebben een enorme steun aan hem", zegt voorzitter Rauw. ..En is er voorlichting nodig op één van de bedrijven, dan is de heer Tijsseling eveneens de man die daarvoor zorgt. Een kleine negentig leden profiteren er al van. Niet- leden krijgen ook voorlichting, maar meestal worden ze daarna direct lid. Zo'n lidmaatschap kost maar weinig. De contributie bedraagt 0,60 per ha met een minimum jaarbedrag van 5,00. Dan krijgen de mensen bovendien al het voorlichtsmateriaal thuis gestuurd, waaronder het maandblad „Bedrijfsvoorlichting"." De nieuwe vereniging werd 10 no vember 1969 in „La Montagne" op gericht. In het achterliggende jaar was men al bijzonder actief. De heer Rauw noemt enkele voorbeelden van die activiteiten. „We hebben al een paar cursussen achter de rug, zoals die over de rundveehouderij en de varkenshou derij. De laatstgenoemde cursus was bijzonder interessant. In de loop van de cursusweken zijn er zes verschil lende sprekers geweest, die het be drijf van top tot teen onder de loep hebben genomen. En als klap op de vuurpijl zijn wq na afloop ervan op uitnodiging van de coöperatie „Landbouwbelang" op excursie ge weest naar onder andere bedrijven in Houten en Schalkwijk. Op één bedrijf had men 50 fok- zeugen, op een ander 200 fokzeugen en dan was er nog een mestbedrijf bij met 120 stuks. In „La Montagne" hadden we ook een voorlichtings avond over de rundveevoeding. Die renarts Boom uit Veenendaal heeft op een middag een demonstratie ge geven in klauwverzorging. Op een avond werd de veeverlossing behan deld. Dr. Boom was daarbij voorzien van de vrouwelijke voortplantings organen van het rund. Hij had zelfs een baarmoeder van een koe in een plastic zakje bij zich. Dat was een zeer interessante bijeenkomst. Er was ook heel wat belangstelling voor, dat kunt u zich voorstellen. Er zijn nog talrijke andere voor lichtingsbijeenkomsten geweest in de achterliggende periode, bijvoor beeld over veevoeding, beweiding, gezondheidszorg, melken en mel- kwinning, huisvesting, fokkerij, eco nomische aspecten van de rundvee houderij, kortom te veel om op te noemen. Het klapstuk was wel de excursie naar Texel, dat ook uit landbouwkundig oogpunt de moeite van het bezoeken waard is. Er werd een boerderij bezocht, waar naast melkkoeien een groot aantal schapen werd gehouden". Desgevraagd vertelt de heer Tijs seling, dat veel bedrijven in Achter berg al boven de middelmaat uitko men. Deels is dat volgens hem een gevolg van het werk dat hij destijds gedurende een reeks van jaren deed in het kader van de streekverbete- ring en het is ook een gevolg van het werk van de voorlichtingsver eniging. „Vooral de bedrijven van de jonge boeren in Achterberg sfeken er met kop en schouders bovenuit. Goedkopere voorlichting kunnen de mensen niet krijgen: het kost niets. We werken ook nauw samen met de Praktijkschool in Barneveld. Daar worden tweejarige cursussen gegeven gedurende één dag per week. Die cursussen zijn speciaal gericht op de varkens^ en pluimvee houderij, die juist voor deze streek zo belangrijk zijn. De oppervlakte van de bedrijven is meestal te klein en dan moet het gezocht worden in de veredeling. De ontwikkeling van Achterberg is momenteel „lil". De gemeenteraad van Rhenen heeft maandagavond nog besloten adhesie te betuigen aan het rekest dat door een groot aantal inwoners van Achterberg naar Ge deputeerde Staten is gezonden om die ontwikkeling te versnellen. „Ons bestuur en onze leden voelen ook veel voor doorvoering van een ruil verkaveling, maar daarvan zal voor lopig wel niets komen. Trouwens ruilverkaveling is niet het doel van onze vereniging. Het gaat ons om de technische voorlich ting, om die in neutraal verband van de grond te doen komen en daarmee zijn we al een heel eind op de goede weg", aldus voorzitter Rauw. „Maar de ontwikkeling en vooral het aan leggen van een goede riolering en afwatering spreekt ons natuurlijk evenzeer aan". „Ja", zegt mevrouw Rauw, „ik zal blij zijn als we de kinderen niet meer met de auto naar school be hoeven te brengen. Dat ze de school kunnen bereiken zonder natte voe ten op te lopen". „Nu we een jaar bestaan gaan we binnenkort een bezoek brengen bij de grootste grondbezitter in Achter berg, het gemeentebestuur van Rhe nen. We zullen onze bestuurders be naderen met het verzoek eveneens lid te worden van onze vereniging. Ergens is dat toch wel heel belang rijk". aldus de enthousiaste voorzit ter Rauw. Het bestuur van de vereniging be staat, naast voorzitter Rauw, die lid is van de CBTB-Rhenen. uit de heren W. de Jong en J. van Ge- sink (ULG-Rhenen), J. A. Elen- baas (PJGU-Rhenen), C. van Gm- kel (CBTB-Rhenen), M. Doornen- bal erf ,T. J. ter Méaten (CBTB- Veenendaal). voor Vaartandaal 17.30 uur 10550 V.n 17.30- 1"|079 19.30 uur 1 'U 't ZaUrd. v. 14.30-17.30 Voor Rhonon 3328 Nwo Veanondaakowof IS9 UTRECHT Het provinciaal be stuur van utrecht i« op zoek naar alter natieven voor de vuilverbranding. In dit licht moet de prijsopgave worden gezien die het college van gedeputeerde staten heeft gevraagd bij de VAM, de maatschapping die met name in het westen al een reputatie geniet bij de afvoer van het huisvuil. De offerste is een dezer dagen door gedeputeerde sta ten ontvangen. Tijdens de behandeling van de begroting van 1971 zal deze ma terie nader onder ogen worden gezien. Deze mededeling deed het lid van ge deputeerde staten mr. Hooft Graafland tijdens de gisteren gehouden vergade ring van provinciale staten. Tot dusver ring van provinciale staten. Tot dusver werden de gemeenten Bunnik en Zeist genoemd als mogelijke vestigingsplaat sen van een centrale vuilverbrandings installatie voor de gehele provincie Utrecht. De prijsopgave die aan de VAM is gevraagd betekent niet dat het provin ciaal bestuur is afgestapt van het sy steem van de vuilverbranding. Zo lang niet is gebleken dat een andere wijze van verwerking van vaste afvalstoffen dan h£t verbranden van die stoffen zo wel in het belang van de milieuhygiëne als in het financieel belang van de ge meenten aanbeveling verdient ziet het provinciaal bestuur geen reden een an der standpunt, in te nemen. De ondetoon in de woorden van jhr. mr. Hooft Graafland duidde er echter op dat met een VAM-oplossing van het Utrechtse huisvuilprobleem ernstig re kening moet worden .gehojiden te meer daar vuilverbranding als een kostbare aangelegenheid moet worden gezien. RHENEN In het Slot te Zeist werd gisteren een ledenvergadering gehouden van de A.N.V.V., de Algemene Nederlandse Vereniging voor Vreemdelingenverkeer, onder voorzitterschap van jhr. mr. Van Holthe tot Echten, de zoon van de vroegere burgemeester van Rhenen. Uit het gehele land werd deze belangrijke vergadering bezocht door afgevaardigden van provinciale VVV's, Streek-VVV's en plaatselijke VVV's. Het belangrijkste punt van de agenda was wel het eindrapport van de structuurcommissie inzake de gebiedsindeling van het VVV-wezen. Dit rapport werd met algemene stemmen aanvaard. Dit houdt in, dat er over heel Neder land 28 hoofdkantoren zullen komen. In de provincie Utrecht zullen deze kanto ren worden gevestigd in de stad Utrecht, in Zeist en wellicht in Amers foort. In de provincie Gelderlan in de plaatsen Apeldoorn, Zutphen, Nijme gen, Tiel en Arnhem. De Rhenen se WV is tot nog toe aan gesloten bij zowel de Streek VW Zuid-Veluwezoom als bij de Provinciale Utrechtse Bond voor Vreemdelingen verkeer. De oorzaak hiervan ligt in het feit, dat Rhenen precies op de grens ligt van de provincies Utrecht en Gel derland. Het ligt na de nieuwe gebiedsindeling in het voornemen de provincie Utrecht op te delen in vier gebieden, namelijk Gooi- en Eemland, Vecht en Plassen, Midden-Utrecht, Het Polderland en de Utrechtse Heuvelrug. In de provincie Gelderland wordt overwogen naast de reeds bestaande drie grote streekver- banden op te richten de stichting VVV-Arnhem en Veluwezoom en een stichting VVV Nijmegen e.o. Hoewel momenteel nog niet bekend is op welke wijze de reorganisatie zal worden doorgevoerd, omdat hieraan nu pas kan worden gewerkt omdat eerst bet voorstel voor de nieuwe gebiedsin deling moest worden aangenomen, staat al wel vast, dat de VVV in Rhenen óók in de toekomst zal blijven ressorteren onder de Veluwezoom en onder de nieuw op te richten streek VVV „Utrechtse Heuvelrug." De samenwerking zal een federatief karakter krijgen. De centrale bureaus, voor Rhenen dus Zeist en Arnhem, LEERSUM In gebouw Rehoboth aan de Scherpenzeelseweg wordt op Eerste en Tweede Kerstdag van 11 uur 's morgens tot 9 uur 's avonds een „Kerst-inn" gehouden. Mensen die thuis of elders niet bij de kerst beho rende huiselijkheid en gezelligheid vin den, zijn daar welkom. De Floraliavereniging heeft voor dit doel f 75,- geschonken, 's Middags treedt met Kerstmis een jeugdmuziek- groepje op. Men kan er voorts koffie drinken, gezelschapsspelletjes doen ?n lezen. Iedereen kan komen en gaan wanneer hij zelf wil. Consumpties zijn gratis, gchool kindfoyfrvoor tekeningen als v'ersiérinf^van Reho both. worden straks verantwoordelijk voor zowel de wervende als voor de recep tieve taken in het gehele werkgebied. UTRECHT Geen nieuwe uitwegen meer op de Cuneraweg. Zo beslisten gisteren provinciale staten bij hun af wijzing van een beroep dat H. Bunt en R. van Dijk hadden ingesteld naar aan leiding van een weigering ontheffing te verlenen. De heer H. Bunt is langs de Cuneraweg met nieuwbouw begonnen op gezag van een Rhenense ambtenaar, die hem bij het verlenen van de bouw vergunning de verzekering heeft gege ven dat eenuitweg v rijwel zeker zou worden verleend. De staten vonden het sneu voor de appellant maar wensten geen precedent te scheppen voor toekomstige woning bouwers langs de Cuneraweg en beslis ten dat de heren Van Dijk en Bunt het met een uitweg moeten doen. „Een uit weg meer betekent automatisch meer verkeer", aldus gedeputeerde Letschert en dat staat de verkeersintensiteit van de Cuneraweg niet toe. De heer De Kruijf verzette zich tegen de onge- grondverklaring omdat hij het bezwaar van de verkeersveiligheid niet zo dui delijk zag. Het aanleggen van parallelwegen aan weerszijden van de Cuneraweg zou vol gens verschillende statenleden de op lossing zijn ten dienste van de ver keersveiligheid, maar een dergelijke oplossing ligt zelfs niet in het verre verschiet. Gedeputeerde Letschert wees ook op de aanleg van de S6 die onge twijfeld de verkeersdruk op deze noord-zuid-verbinding zou verminde ren. Ook daarover wilde hij in tijd ge meten geen enkele toezegging doen. De stunt van de Rhenense ambtenaar zou in de toekomst kunnen worden on dervangen, zo overwogen verschillende statenleden door een noot aan de bouwverordening toe te voegen, dat een aparte vergunning is vereist voor een uitweg. Het beroepschrift van de her^n Bunt en Van Dijk weéd zonder hoofdelijke stemming verworpen. De heren De •Krufjf. ep^Iaanschoten yer- fóort: In de province Gelderland In de gestemd. De Hazenberg moe thet bijna geheel van particulieren hebben. Het asiel kan slechts met schooien in stand worden gehouden. De afdeling dierenpension le vert niet voldoende op om de kosten van het voeden en verzorgen van zwerf dieren, voornamelijk honden en katten, te dragen. Het werk wordt momenteel verricht door de heer Willemsen met assistentie van een jong enthousiast meisje. Het is geen kleinigheid wat er gedaan moet worden. Gemiddeld lopen er steeds zo'n veertig dieren rond, maar de laatste tijdwaren het tachtig stuks. Veel teveel. De opzet van een asyl is de opvang van zwerfdieren en het zoeken van nieuwe bazen voor hen. Ook wordt de politie assistentie verleend bij het opsporen en vangen van zwervende honden en katten. Dat laatste is vooral van belang voor de verkeersveiligheid en de gezondheid. Hoe vaak veroorzaakt niet een loslo pend dier een ongeluk! En het is ook heel goed mogelijk dat ondervoede, zie ke dieren ziekten verspreiden. De nood zaak van verzorging, voeding en onder dak van huisdieren kan daarom ieder mens duidelijk zijn. Desondanks gebeurt het niet zelden dat eigenaars genoeg van hun huisdier krijgen. De gevoeligsten onder hen stappen naar een asyl en zeggen: „Ik heb een zwerfdier gevangen, wilt u het verzorgen". Maar." zegt de heer Wil lemsen, „we kennen dat type mensen allang. Ze kunnen het dier wel in het asyl kwijt, maar dan tegen betaling. Zo'n asyl kan niet van de wind bestaan, voedsel is duur en zo'n stel beesten vreet heel wat". Tachtig dieren hadden tot vorige week onderdak en verzorging in de Ha zenberg en het zag er naar uit dat de aanvoer niet zou ophouden, terwijl de aanvragen beneden peil bleven. Een kleine actie had overweldigend resul taat: binnen een paar dagen was het asyl zeventig beesten kwijt". En alle maal terecht gekomen op zeer goede adressen", vertelt de heer Willemsen trots. Op het ogenblik lopen op de twee en een halve bunder van de Hazenberg weer een vijfentwintigtal honden en katten. De dertien die begin deze week nog het asyl bevolkten, waren al wat oudere beesten. Vermoedelijk zullen zij hun dagen in de Hazenberg slijten. Sommige mensen denken dat overtolli ge dieren afgemaakt worden. Daar is echter geen sprake van. De medische noodzaak moet vaststaan, vóór dieren arts Bakker uit Langbroek met een in jectie pijnloos een einde aan het leven maakt. Deze dierenarts is in de Hazenberg een belangrijk man. Iedere hond of kat die binnenkomt gaat eerst in quaran taine. wordt geobserveerd en eventueel behandeld wanneer hij ziek blijkt te zijn. Is het dier gezond bevonden, dan wordt het ingeënt tegen een aantal veel voorkomende kwaaltjes. Pas daarna, en dan is het dier al een paar weken in het asyl, krijgt het een plaatsje in één van de negen weitjes van de Hazen berg. Bij het publiek heersen wel meer misverstanden, ontdekte de heer Wil lemsen. De mensen zien een aantal honden buiten lopen en denken dan dat die dieren dag en nacht, ook bij slecht weer daar moeten blijven, be Hazen berg heeft echter een bijzonder goede accommodatie, waaronder bijvoorbeeld een centraal verwarmd nachtverblijf. Het quarantainegebouwtje noemt de heer Willejnsen uniek in Nederland. De dierenarts heeft er een aparte behan delkamer en ook nog een kantoortje. Samenwerking, het zit hem erg hoog. De heer Willemsen heeft wel enkele goede contacten, maar hij vindt het te weinig. De dierenbescherming moest landelijk een hechte eenheid zijn, dan konden meer dierenbeschermers en asylbeheerders iets voor elkaar beteke nen en gezamenlijk effectiever strijden voor het hulpeloze dier. In de omgeving van de Hazenberg is het slechts het dierenziekenhuis de Wagenrenk te Ben- nekom en de afdeling Rhenen van de dierenbescherming. waarmee goede contacten onderhouden worden. Het zijn vooral honden en katten die het asyl bevolken. Toevallig verzorgt de heer Willemsen momenteel ook een stel marmotten. In het westen van het land komt het veel voor dat asyls te maken krijgen met vogels die het slachtoffer zijn geworden van allerlei vervuiling. Met dat probleem van de milieuverontreiniging is men op de Ha zenberg nog niet geconfronteerd. ..Het is hier nog een beetje schoon", zegt-de beheerder. Willemsen maakt nog wel eens wat mee. Met drie agenten en een hulpje heeft hij vorig jaar zomer eens een hele middag achter een loslopende herders hond aangejaagd. Het dier liet zich niet vangen. De volgende dag kwamen een paar kinderen uit een woonwagenkamp met de hond aanzetten. Ze hadden hem zo kunnen pakken, want het dier ver trouwde de kinderen. Van volwassenen moest de hond nog lange tijd niets heb ben. Mensen willen nog wel eens hulp vaardig zijn. Dan bellen ze de Hazen berg bijvoorbeeld op met de medede ling dat ergens een hond of een kat uit een auto gegooid is. De heer Willemsen was eens op jacht naar een hond met drie jongen die in een grote doos in de buurt van Overberg „uitgezet" waren. Willemsen heeft de dieren niet kunnen pakken, maar toen hij weer thuis kwam bleek tweemaal te zijn opgebeld. Zijn vrouw was meegedeeld dat er weer een stel honden uit een auto ge gooid was. Het nummer van de wagen hadden de tipgevers netjes opgenomen. Het zou de auto van de heer Willemsen geweest zijn.

De Vallei | 1970 | | pagina 3