Hulde aan redders Panters na zege kampioen Dienstoproep genegeerd; zes weken achter tralies leeröam-glias, iadereen dat het duurd VA Negentien pond in drieën Ederveense drieling gezond en wel thuis Ambtsgebed blijft in ere Loten in Amsterdam In Utrechtse staten Beesten we» uit kom van gemeente Vragen van hearing nu voor B. en W. Schcrpé»ÉzeeT „PAMPIER" GING TELKENS DE KACHEL IN Uit de oude doos door Rik Valkenburg Ten toonstelling Expositie en beatavond van „Niks-Nut" Bestemmings plan buitengebied lan ger open NCVB houdt kerstavond Oud papier voor Ons Genoegen Volleybal Uw huzaren-salade of Russische eieren vanaf 2,p.p. Petit Restaurant Maison Kramer Dc kols Strop of kogel corduroy pakken 67,50 compleet REBERGEN DONDERDAG 17 DECEMBER 1970 VEENENDAAL Burgemeester P. Bode ontving gisteren in het raadhuis de heren J. van Dijk en A. van Eden om hen namens de Maat schappij tot redding van drenkelin gen te huldigen. De beide heren haalden op 16 april van dit jaar de 8-jarige Anton de Kievit uit het wa ter van een vijver in De Groene Velden, waardoor het kind van de verdrinkingsdood werd gered. De heer Van Eden. onderwijzer van beroep, kreeg een medaille met inscriptie, een draagmedaille en een diploma. De heer Van Dijk nam een brief met een dankbetuiging namens de maatschappij in ontvangst en een boek. De medaille voor de heer Van Eden was extra, omdgt hij degene was die mond op mond beademing op het jongetje De Kievit toepaste. Begin mei werden de heren al door het gemeentebestuur zelf ge huldigd. Bij die gelegenheid kregen ze een cadeaubon van gelijke waar de. VEENENDAAL Het is de heren van Panters gelukt om in Utrecht de fel vechtende Athlon-ploeg een 13 nederlaag toe te brengen en daardoor het kampioenschap van de eerste klasse A in de wacht te slepen. Panters is nu de hele competitie ongeslagen gebleven, doch moest tot vijfmaal toe, vaak onno dig. een gelijk spel toestaan. Ook tegen Athlon werd het enkele weken geleden in Veenendaal een draw, maar ditmaal heeft Panters het juiste concept tegen het slechts 1 punt onder Panters geklasseerde Athlon ge vonden. Door een zege van Athlon was deze ploeg kampioen geworden, maar deze jonge ploeg kwam ditmaal duide lijk /capaciteiten te kort om het voor treffelijk draaiende Panters-team naar een nederlaag te spelen. Panters won verdiend en werd ongeslagen kampioen, (1—3). Panters heeft de zaken van meet af aan drastisch aangepakt. Men bracht in de eerste set de sterkste formatie bin nen de lijnen om Athlon wat te tem men. Het werd aanvankelijk een gelij- kopgaande strijd, met Athlon sterk in de aanval en een Panters-formatie, die met taktische ballen de strijd in even wicht hield. Na lange tijd was de stand 910 be reikt en bij 912 scheen Panters regel recht op de eerste setwinst af te steve nen. Maar Athlon kwam furieus terug tot 1112. Panters ging echter rustig door met tactisch spel en won even la ter deze eerste set met 1215 (01). In de tweede set in de beginfase een zelfde beeld. Tot 76 bleven de hard werkende teams dicht bij elkaar. Toen begon Panters wat te veel fouten te maken door diverse ballen uit te slaan, waardoor Athlon de gelegenheid met beide handen aangreep om uit te lopen. Het werd 108 en 1419 voor de Utrechters. Wat Panters ook deed; het wilde niet meer lukken en Athlon won verdiend met 159 (11). Een gelijk spel was voor Panters vol doende om het kampioenschap binnen te halen, dus werd de derde set belang rijk. Weer was het aanvankelijk Athlon dat fel doch wat nerveus van start ging met een daverend offensief. Panters bleef overeind en bestookte Athlon eveneens met harde smashes van Gert Bovenschen en de ingevallen jonge Hans Pilon. terwijl de routiniers bij herhaling door eveneens niet af te stop pen smashes, maar vooral veel tacti sche manoeuvres de rust in de ploeg hielden en veel punten vergaarden. Na de stand 5—7 liep Panters op deze manier achter elkaar weg naar 612. Maar Athlon dacht niet aan opgeven. Het wist wat er in deze set op het spel stond en middels time-outs, spelerswis- sels en wederom felle aanvallen kon het terugkomen tot 1013. Het werd bij de stand 1214 zelfs nog even pre cair voor Panters, maar de laatste punt (weer een tactisch geplaatste bal achter het Athlon-blok) liet niet lang op zich wachten. Panters won deze belangrijke derde set met 1215 en stond op 12. Het was al kampioen. In de laatste vierde set veroorloofde Panters zich om drie vaste spelers uit het team te houden om de wisselspelers een kans te geven. Athlon was zo dui delijk aangeslagen door het verlies van de derde set en het kampioenschap, dat het langzaam mahr zeker de strijd ging opgeven. In eerste instantie hield het nog wel gelijke tred tot 89. maar toen Thedo Tuinstra en Tinao Kroes de set-ups van aanvoerder Herman Leusink en Hedda Buys afdoende gingen afwerken was er geen houden meer aan. Dirk van Bek- kum verdédigde in de slotfase gran dioos en mede daardoor greep Panters via de .stand 911 met 1015 de volle winst. (13). Het kampioenschap was een feit. AMERONGEN De nieuwe jonge- rengroepering „Niks-Nut" in Amerongen organiseert van 20 december tot en met 1 januari een jongeren-kunstexpositie in het Dorpshuis. De geëxposeerde voorwerpen zijn gemaakt door jongereh uit de omtrek. De tentoonstelling zal dagelijks open zijn van 2 tot 4 uur. en van 7 uur tot 9.30 uur 's avonds, behal ve op zon- en Kerstdagen en Oudejaar savond. Op 2 januari komt de „CCC Folk- Blues Inc." naar het Dorpshuis om een concert te geven. Dit begint om half acht. O SCHERPENZEEL Geen varkens, schapen en koeien meer in de bebouwde kom. Dat stellen burge meester en wethoudersde gemeen teraad voor. Daartoe moet de Alge mene Politieverordeningw ordenge- wijzigd. B. en W.zegg en dat klachten van inwoners zijn binnengekomen over overlast van het vee in het dorp. Veehouderij ni de bebouwde kom heeft allerlei bezwaren, vooral van hygiënische aard. De vliegen die vooral 's zomers bij de beesten én statferi rondzwermen kunnen een rol spelen bij de ver breiding van sommige besmettelijke ziekten, vinden zij, zoals tyfus, para- tyfus en dysenterie. Ook een aantal besmettelijke vormen van huiduit slag zouden door vliegen kunnen worden overgebracht. De stank die vaak aan de veehou derij is verbonden heeft ook gevol gen, maar die liggen meer op het terrein van de geestelijke volksge zondheid, zo oordeelt het college. voor de kerstdagen Bestelt u tijdig s.v.p. VEENENDAAL DeVeenendaalse gemeenteraadsleden L. L. Coini, C. G. van Hal, II. Hicnsch en J. de Ruiter hebben burgemeester en wethouders een aantal schriftelijke vragen gesteld, die ook naarvoren kwamen op de hea ring van politieke partijen op 29 okto ber. Opvallend hierbij is, dat KVP-er M. G. H. Hendriks niet behoort tot de ondertekenaars van de vragenlijst, of schoon hij indertijd het initiatief nam voor de organisatie van de hearing. De vragen zijn: Is het mogelijk voor elke apotheek in Veenendaal een vaste parkeerplaats te reserveren voor bezoekers, die dringend en snel medicijnen behoeven? Is het mogelijk, dat bij verdergaande luchtvervuiling (van fabrieken en au to's) van gemeentewege 24-uurs-analyses worden opgesteld.? Is er voldoende aandacht voor het vervuilingsprobleem in de gemeente? (gedacht wordt o.a. aan het willekeurig vuil-storten). Wordt er voldoende aandacht besteed bij alle saneringsplannen aan het be houd van de resterende „historische" overblijfselen van Veenendaal, inclusief begroeiingen en aanplanting? Wordt er bij de bepaling van de wo ninggrootte voldoende aandacht besteed aan „bijzondere gevallen", zoals kleine gezinnen, vrijgezellen, enz? Zijn er mogelijkheden om te komen tot het bouwen van vrij gezellen wonin gen? Is het mogelijk om bij openbare ge bouwen rekening te houden met de toe gankelijkheid voor invalieden, c.q. om alsnog voorzieningen aan te brengen in bestaande openbare gebouwen? Is het college bereid een dringend verzoek te richten aan de P.T.T. om meer openbare telefooncellen aan te leggen op centrale punten? Om vernie lingen tot een minimum te beperken gaan de gedachten uit naar plaatsen bijvoorbeeld bij benzinestations, het politiebureau en enkele winkels. Wordt het geen tijd om in het cen trum van de gemeente een openbaar dames- en herentoilet aan te leggen? <o SCHERPENZEEL Zeven bezwaar schriften zijn bij de gemeente Scher- penzeel ingediend tegen het bestem mingsplan voor het buitengebied dat in het gemeentehuis ter inzage heeft gele gen. De raad krijgt maandagavond een voorstel van B. en W. voorgelegd ter vaststelling van dit plan. De bezwaren afkomstig van particulieren, en van de Nederlandse Gasunie, het. Landbouw schap en de contactcommissie voor na tuur- en landschapbescherming. LEERSUM Op veelvuldig verzoek ls besloten dat de tentoonstelling „Leersum toen" in het gemeentehuis van Leersum ook na aanstaande zater dag, 19 december geopend zal zijn, en wel van half drie tot vijf uur. Door Rik Valkenburg Aan het loten en in dienst gaan, waren vroeger soms merkwaardige bele venissen verbonden. Hoewel Nederland ook toen een democratie was, lag de gezagsverhouding toch wel heel anders dan nu het geval is. Gezag was gezag en dat had men te eerbiedigen. De voorschriften van de wet moesten stipt worden nagekomen. Theoretisch Ls dat nu nog wel het geval, maar in de praktische uitoefening is er toch wel verschil, hoewel men zich mo menteel wel eens afvraagt waar het tenslotte op zal uitlopen. We spraken een zeer oude Veenendaler die ons een aardig verhaal wist te vertellen. „Als jongen ging ik naar Duits land en ik ben daar tien jaar geble ven. In die tijd kwam ik drie keer naar Veenendaal met verlof. In vroeger tijd kon je in Duitsland een betere „botram" verdienen dan hier. Toen het zover was kreeg ik in Duitsland (want ik bleef Nederlan der) een oproep om te loten voor de militaire dienstplicht. Die loterij moest in mijn geval plaatsvinden in de hoofdstad des lands. Dus moet ik naar Amsterdam. We waren met een groep van 7.000 lotelingen en ik trok 't nummer 4990 en was daarmee vrijgeloot en kon weer terug naar de „Heimat." Toen er tien jaar voorbij waren ging ik weer terug naar het oude Veen. In middels brak de eerste wereldoorlog uit en toen kregen de vrijgeloten een oproep om te gaan dienen bij de Landstorm. In dit geval kwam dat er op neer dat je gewoon bij het leger terecht kwam. Nu wist de overheid blijk baar niet dat ik inmiddels weer in Holland zat, want ze stuurde mijn oproep naar Duitsland (aan het adres van een Duitse oom) en die gooide het „pampier" zo de kachel in. Dat was in 1916. De ene oproep na de andere ver ging het op deze wijze terwijl ik hier in Veenendaal rustig mijn gang kon gaan. Ik wist er wel van af. maar ik „deej of ik uit m'n neus bloeide"... De overheid stelde na tuurlijk verschillende dingen in het werk maar ze verschalkte me niet, omdat ze me absoluut wel 2 jaar in Duitsland zocht. Keer op keer kwam daar de postbode en keer op keer ging het pampier de kachel in. Totdat... Op een keer kwam weer de PTT-man, toen de oom, of oud-oom, niet thuis was maar wel zijn vrouw. De PTT-er (een stipte) overhandigde de oproep aan mijn oud-tante, die argeloos naar het adres keek en mijn naam ontdekte. O meneer, zei ze tot de postbode, die man woont hier al lang niet meer. Die woont bij Rhenen in Holland. De stipte PTT-er gaf een en ander door naar Nederland en nu was ik de klos. Ik schrok toen er een forse oproep in de brievenbus verscheen. Op straffe van dit en dat moest ik me melden in Heerenveen (Friesland). Dat was in 918! Dat was nogal een Keulse reis, „mer afijn, ik gong op stap." Met het „spoor" naar Amersfoort. Sneltrein Zwolle enzovoorts. Einde lijk kwam ik in Heerenveen aan en stapte daar uit de stoomtrein. On middellijk werd ik door een gewa pende politieman in de kraag gegre pen. „In naam der wet, je bent mijn arrestant!" „Dat kan niet man, ik ben nog nooit in Heerenveen ge weest, wat hebt u my dan te arreste ren? „Moet jij vandaag in dienst?..." „Ja!"... „Dan heb ik toch de goede te pakken. Kom mee op de tram..." Ik kon mee en werd alleen op de tram gezet. Er liep toen' namelijk een trammetje van Heerenveen naar Sneek. Tja, dat duurde wel even. Nauwelijks stapte ik in Sneek uit, of ik werd weer gearresteerd door een politieman. We gingen per bo.ot naar Balk. De man vroeg of ik zin had in een kop koffie. Nu dat had ik wel. We gingen ergens binnen en te gelijk besefte ik dat ik er ingetip- peld was, want ik werd hier twee uur vastgehouden. Er werd geïnfor meerd en zo en ik werd onder zwaar geleide, lopend naar Gaasterland ge bracht, waar ik terstond voor de krijgsraad gedaagd werd. Er werd een stuk voorgelezen waarin steeds voorkwam: De strop of de kogel! Ze probeerden me fiks bang te maken. Toen begon het ver hoor. Ze verweten me dat ik aan geen enkele oproep gehoor had ge geven. Ik verweerde me door te zeggen dat. ik na de eerste de beste oproep me gemeld had, en dat was nu! Dat was de volle waarheid. Ik hoef de er niet bij te zeggen dat ik van de oproepen in Duitsland afwist, want: die waren verkeerd „geadresseerd", zo was het nou ok nog weer es een keer"... Afijn het ging zo een poosje heen en weer en het liep er op uit dat ik zes weken werd opgesloten. Ik had het er niet best, nee. Ik viel in die zes weken 11 pond af! Toen werd ik plotseling overgeplaatst naar Amers foort en kwam gewoon bij de Infan terie terecht. Tja, zo gong da vrog- ger...." Loten in het oude Amster dam ■MM RENSWOUDE De Ned. Christen Vrouwen Bond in Renswoude houdt woensdag 23 december een Kerstavond onder leiding van presidente mevrouw Hosang. Op deze avond wordt de Kerstliturgie gevolgd, die is samenge steld door de landelijke NCVB. Het be stuur heeft mevrouw Benschop-van Eek uitgenodigd om te declameren, en een koortje van leden zal kerstliederen ten gehore brengen. ADVERTENTIE Rebergen heeft zojuist ontvangen in marine-RAF-blauw en rose voor de speciale prijs van EN ALS KERSTAANBIEDING 2 COJO OVERHEMDEN voor 25,- in de kleuren crème, wit, bleu en groen of 12,90 per stuk Hoofdstraat 100 - Tel. 10205 Patrimoniumlaan 65 - Tel. 10261 ADVERTENTIE Een geschenk van Leerdam.daar maakt u iemand gelukkig mee. Want Leerdam-glas is heel mcoi, heel apart. En keus genoeg. De prijs? Voor ieder een betaalbaar. Zo betaalbaar dat u, wij allemaal, gewoon dagelijks Leer dam-glas óp tafel kunnen zetten. Gaat u deze week eens kijken. nv vereer <gde glasfabrieken EDERVEEN Bijna 19 pond in drieën bij moeder op schoot. De drie ling van de heer en mevrouw Van Gin- kel-Vlastuin aan de Schras te Ederveen kwam gisteren thuis. Acht weken heb ben de hoopjes sinds hun geboorte in het streekziekenhuis in Bennekom doorgebracht. Ze zijn alle drie kerngezond, en zich onbewust van het feit dat zij het gezin Van Ginkel van vijf op acht leden heb ben gebracht. Drie meisjes zijn het. Betty, Caroline en Jeanette zijn de cou veuse al weer vergeten. Jeanette moest er 3 dagen. Caroline 5 dagen en Betty 2Va week. Voor de dametjes is een aparte ka mer ingericht, waar ze elk in een splin ternieuwe wieg liggen. Vader en moe der Van Ginkel zijn er evenals hun drie eerste kinderen al een beetje aan ge wend. Maar samen met verpleegster Lucine v.d. Top uit Ede hebben ze er hun handen vol aan. Wie is wie? blijft voorlopig een lastige vraag. Zelfs me vrouw Van Ginkel kan de babies al leen uit elkaar houden aan de hand van armbandjes waar de namen op slaan. UTRECHT Het ambtsgebed blijft in ere bij de Utrechtse Statenzittingen. Een voorstel om het af te schaffen, dat gisteren uitvoerig werd besproken werd met 32 stemmen tegen en twintig voor verworpen. Utrecht is hiermee een van de vier Nederlandse provincies, die het uitspreken van het ambtsgebed bij het begin van de Statenvergaderingen handhaaft. Het voorstel om met deze traditie te breken kwam van de heer Harteveld (PAK). Het handhaven van het ambst- gebed was zijns inziens een punt van groeiende onvrede bij tal van statenle den. „Is het ambstgebed nog wel een zinvolle en waarachtige zaak", zo vroeg hij zich af. „Bij de instelling van het ambtsgebed was er sprake van een al gemeen aanvaard cultuurpatroon, waarbij het ambtsgebed kon worden gezien als zijnde representatief voor wie het werd uitgesproken. Het cul tuurpatroon en de opvattingen-over tal van zaken zijn inmiddels gewijzigd." De heer Harteveld wees er verder op dat de laatste tijd tal van bestuurlijke formaties breken met het ambtsgebed. Hoewel 'hij er van overtuigd was, dat hier zeer sterk persoonlijke gevoelens een rol spelen meende hij anderzijds, dat ook in dit opzicht rekening moet worden gehouden met gevoelens van mensen die het ambtsgebed niets meer zegt. Mej. Haars vertolkte de mening van de prot. chr. fracties toen zij vertelde prijs te stellen op handhaving van het ambtsgebed. „Wij geven hiermee te kennen dat de overheid het gezag uit Gods hand heeft ontvangen en wij ho pen dat de grote eensgezindheid en verdraagzaamheid in deze staten zich zal manifesteren in het handhaven van het ambtsgebed." De heer Denig (D'66) zag het staten lidmaatschap als een uiting van de wil van de kiezers en en wilde met deze zienswijze alle gevoelens van verdraag zaamheid ontkoppelen aan de handha ving van het gebed. De heer De Kruis (SGP) betreurde het dat Gods Woord ook als openbare Godserkenning steeds meer wordt losgelaten. De heer Middelweerd (KVP) zag het ambtsgebed weer anders: ..Het is een soort handreiking ter bezinning op de taak die we als Statenleden hebben tt vervullen". Hij deed een beroep op alle eindelijke beslissing in verdraagzaam heid te aanvaarden. Mr. Smits (GPV) had alleen waarde ring voor de zakelijke wijze waarop het PAK het voorstel had voorgedragen en toegelicht. Het voorstel zelf noemde hij armoedig, lijdende aan innerlijke te genstrijdigheden, stijlloos en niet vrij van onoprechtheid. Wat de laatste kwa lificatie betreft kreeg hij de waarschu wing van dc voorzitter dat hij zich daarmee op de rand van het geoorloof de begaf. Volgens rle heer Schuttevaer (VVD) had het PAK een gelukkiger moment kunnen kiezen voor dit voorstel dan uitgerekend de decembermaand. Hij wenste evenwel niet mee te werken aan aanschaffing van iets dat voor sommige mensen heilig is. Bij stemming bleek de meerderheid voor handhaving van het amtsgebed. AMERONGEN Leden van da Amerongst muziekvereniging „Ons Ge noegen" gaan zaterdag oud papier op halen. Men verzoekt de inwoners oude kranten, tijdschriften e.d. zoveel moge lijk gebundeld langs de straat te zetten, vanaf 's morgens 9 uur.

De Vallei | 1970 | | pagina 5