Akkoord over verdrag tegen vliegtuig kapingen Vanavond stem van 'X' op tv sharing? Gevolgen regeringszege voor het loonzakje MOLUKKERS SPELEN VOOR RECHTER OPEN KAART Premies sociale verzekeringen 1 januari anders Van 12 tot 2" Sanering van IJsselwater urgent, zegt werkgroep het mooiste cadeau 'n Prisma horloge! Op derde dag proces: Zuiveringsprogram in drie fasen VERHOEVEN Ook tweeling vrijgelaten Ook f 500 voor bijstands marechaussee (verdacht van brandstichten PRISMA Bondsdag tegen Nederlandse „smeer pijp" T elefoongidsen wat fleuriger OVERLEGGEN Meteen plaat vindt iedereen zto draai BOUW JOURNALISTEN METAAL OMHOOG MALEIS Een platenbon is altijd raak VERHOEVENS /VIEUX u proeft het - franse esprit VAN STREEK STENGUN VERRADER PARADIJS Een platenbon is altijd raak DONDERDAG 17 DECEMBER 1970 DEN HAAG Vierenzeventig van de 76 delegaties naar de internationale di plomatieke conferentie over het kapen van vliegtuigen zijn gisteren in Den Haag akkoord gegaan met het ontwerp-verdrag waarin de strafbaarstelling van kape- rijen is geregeld. Agerije en Chili onthielden zich van stemming. De belangrijkste punten uit de ont- wcrp-overeenkomsten zijn: Elke kaper wordt zonder uitzonde ring strafrechtelijk vervolgd. Het kapen van vliegtuigen wordt 7waar gestraft. De overeenkomst mak worden be schouwd als een wettelijke basis om vliegtuigkapers uit te leveren. De ontwerp-overeenkomst moet nog door enkele regeringen worden onder tekend. Verschillende delegaties wilden er nog nader met haar regeringen over overleggen. Daarna moet het verdrag aan de parlementen ter ratificatie wor den voorgelegd. De Verenigde Staten, Engeland, Frankrijk, Japan en Nederland behoor den gisteren al tot de ondertekenaars. De Russische delegatie achtte de kans groot, dat haar regering het verdrag alsnog in Moskou zal ondertekenen. Een aantal landen, waaronder Alge rije. Tansania, het oostblok en Israël wilde zich niet bij voorbaat verplichten om vliegtuigkapers strafrechtelijk te vervolgen. Zij geven de voorkeur aan een geval voor geval beoordeling. De verplichte uitlevering van kapers stuitte eveneens op bezwaren. Verschei dene landen wilden een uitzondering maken voor kapers die politiek asiel vragen. Tenslotte willen Algerije, Chili, Kon go-Brazzaville en Libanon ook niet ga randeren dat elke kaper zwaar zal wor den gestraft. ADVERTENTIE Een platenbon is altijd raak f 5,- 7,SO 10,-15,-20,-25,- DELFT Na nieuws en reclame van acht uur zal de televisie vanavond via beide netten opnieuw de stem laten ho ren van meneer X. de vermoedelijke moordenaar van de 21-jarige Ada Lansbergen-Hölscher, op wie de Delftse politie al meer dan drie weken jacht maakt. De stem werd enkele dagen na het misdrijf op een bandje opgenomen, toen meneer X voor de tweede keer naar de Delftsche Courant belde en de tails van het misdrijf verstrekte. Nog dezelfde dag werd het bandje in de actualiteitenrubriek van de Vara voor de televisie afgedraaid. Daarop kwamen bij de politie in Delft meer dan honderd tips binnen van mensen die de stem meenden te herkennen. Een team van dertig re chercheurs heeft die tips inmiddels al lemaal nagetrokken. Ze hebben geen resultaat gehad. ADVERTENTIE 1) Hartig hapje: Toastje met stukje gemarineerde haring of rolmops. Garneren met tomaat. 2) Kippers: Zó op 't brood óf even bakken met mes puntje boter óf kort kOKen in bodempje water. 3) Bokking: Gefileerd of gesneden. Garneren met dun schijfje augurk. 4) Maatjesharing: In mootjes op toast (met stukje tomaat). Cocktail: 1 dl. room. 2 dl. tomatenketchup, 4 dl. mayonaise en naar .smaak sherry of cognac VELP Een inwoner van Velp heeft een anonieme brief met vijftienhonderd gulden gewetensgeld naar de dienst ge meentewerken gestuurd. In de brief stond dat de afzender de dienst eens voor dit bedrag had ópge- licht. De Velpse ambtenaren hebben er geen idee van wie het geld heeft ge stuurd. Zij hebben de vijftienhonderd gulden aan het college van burgemees- Ier en wethouders afgedragen. DEN HAAG De regering heeft be sloten het personeel van het wapen der koninklijke marechaussee, voor zover dat dit jaar daadwerkelijk is ingezet voor het verlenen van militaire bij stand, even.als het politiepersoneel, in aanmerking te nemen voor een uitke ring ineens. Deze uitkering, die ƒ500,- zal bedragen, wordt in de loop van de maand december uitbetaald. ADVERTENTIE DEN HAAG Diep in de nacht van dinsdag op woensdag deelde mi nister Itoolvink (sociale zaken) aan de Kamer mee, dat de regering de inhoud van de loonmaatregel zou veranderen. Op deze manier wilde hij tegemoet komen aan de bezwa ren van de Kamer. Het moet iedereen die de debatten voor de televisie heeft gevolgd, ge duizeld hebben van cijfertjes en percentages. Wat is er nu veranderd? Waar zijn de werknemers nu aan toe? 1. De gevolgen van de loongolf van vierhonderd gulden mogen, zo besloot het kabinet in de nacht van dinsdag op woensdag, vanaf 1 ja nuari in de cao's worden verwerkt. Er behoeft niet te worden gewacht tot de dag, waarop de bestaande cao zou eindigen. Als werkgevers en werknemers t. overeenstemming komen, mag de vierhonderd gulden dus vanaf nieuwjaar in de cao worden opgeno men. Dit betekent dat de lonen ge middeld een kleine drie procent zul len kunnen stijgen. Dit betekent niet dat er weer een extra uitkering van 400,per 1 januari zal komen! Wel, dat iedere werknemer elke maand iets extra's in zijn loonzakje krijgt. Omdat in dit najaar aan ie dere werknemer, ongeacht zijn loon, vierhonderd gulden mocht worden uitgekeerd, kan het percentage ho ger of lager zijn. Wie het minimum loon krijgt, zal ongeveer vijf procent meer in zijn loonzakje vinden; voor wie dertigduizend gulden per jaar verdient is dit percentage uiteraard veel lager. In de oorspronkelijke loonmaatre gel stond dat de gevolgen van de vierhonderd gulden pas op 1 juli f971 in de cao's zouden mogen wor den verwerkt. 2. Als een cao moet worden ver nieuwd, gaat de loonmaatregel wer ken. In de eerste drie maanden mag dan los dus van de verwerking van loongolf ten hoogste drie procent loonsverhoging worden ge geven. Na drie maanden komt hier ten hoogste één procent bij. Oor spronkelijk wilde minister Roolvink de eerste drie maanden drie procent geven en daarna twee procent. De vorige week vrijdag gaven we drie voorbeelden; de cao voor de bouw, het contract voor de journalis ten en de metaalcao. We geven nu de veranderingen in deze contracten na de wijziging van de loonmaatre gel: Dé cao voor de bouw moet op 1 januari worden vernieuwd. Dan mag de loongolf in het contract worden opgenomen. Bovendien komt er een loonsverhoging van drie procent, die moet dienen als tegemoetkoming in te verwachten prijsstijgingen. Op 1 april komt er nogmaals een procent bfj. Vanaf 1 juli kan in volle vrij heid een nieuwe cao worden afge sloten. De cao voor de journalisten ein digt op 30 juni 1971. Zij kunnen, als ze met hun werkgevers hierover tot een akkoord komen, op 1 januari de loongolf in hun cao verwerken. Op 1 april krijgen ze een aanpassing van hun lonen aan de gestegen prijzen. De loonmaatregel begint voor hen op 1 juli te werken met als gevolg: drie procent loonsverhoging op 1 juli 1971 en nogmaals een procent op 1 oktober. Na 1 januari 1972 kunnen ze zonder enige hindernis nieuwe loonsverhogingen overeenkomen. De metaal-cao eindigt op 31 de cember 1971. Vanaf 1 december 1971 een jaar na d e afkondiging van de loonmaatregel gaat deze voor dit contract gelden. Op 1 januari 1971 krijgen de metaalbewerkers 'een loonsverhoging van 2,75 procent plus een aanpassing van hun lonen aan de prijsstijging. Bovendien kan de loongolf in hun contract worden op genomen. Op 1 juli 1971 vinden ze weer meer in hun loonzakje omdat de lo nen dan wederom aan de prijzen worden aangepast. Zoiets zou voor de derde keer in januari 1972 moe ten gebeuren, maar dit gaat niet door. Dan werkt immers de loon maatregel. Op die datum krijgen ze wel de drie procent, die volgens de loonrem voor de eerste drie maan den is toegestaan. Op 1 april 1972 komt er een pro cent bij en vanaf 1 juli 1972 kunnen nieuwe loonsverhogingen worden af gesproken. Er zijn nog twee vragen. Gaat het werkelijk besteedbaar loon tijdens de loonmaatregel toch omhoog, zoals met name de drie christelijke frac ties in de Tweede Kamer verlang den? En vervolgens: worden de lonen nu minder in de hand gehouden? Juist dat in de hand houden was toch het doel van de loonrem? We zullen hier geen ingewikkelde berekeningen geven. Kort en goed: in de periode van de loonmaatregel kan elke werknemer er ongeveer een half procent beter op worden. Aangenomen is dan wel, dat de ver werking van de loongolf geen nieu we loonsverhoging is, maar alleen een handhaving van het loonpeil, dat in 1970 als gevolg van de vier honderd gulden al was bereikt. De oorspronkelijke maatregel zou een loonsverlaging van een half procent hebben betekend. De regering heeft dus in de nacht van dinsdag op woensdag een pro cent matiging „weggegeven". DEN HAAG „Uw kinderen spelen met Nederlandse kinderen", zei de president van de Haagse recht bank gisteren tegen een van de be zetters van de Indonesische ambassa deur. „Hoe denkt u dat de Nederlan ders die bezetting opnemen?" „Ik heb er helemaal niet om gevraagd om naar Nederland te komen", ant woordde de verdachte, de 46-jarige Matheus P., leider van het contingent dat de Zuidmolukkers in het noorden, van ons land aan de bezettingsploeg had geleverd. Hoewel hij daarmee de vraag van de president niet beantwoordde, legde hij wel de kern bloot van de achter grond van de actie met de berechting waarvan de Haagse rechtbank zich deze hele week bezig houdt. Matheus sprak alleen Maleis en werd daarom via een tolk gehoord, maar de president, prof. mr. W. F. C. van ADVERTENTIE f 5,- 7,50 10,-15,- 20,- 25,- DEN HAAG Voor de sociale verzekeringswetten gaan volgend jaar enkele nieu we premies gelden. De premies zullen als volgt luiden: VOLKSVERZEKERINGEN 1971 1970 Alg. Ouderdomswet aow 9.9% 9,9 Alg. Weduwen- eri Wéfcen awAv 1,5% >4,5 Aig. kinderbijslagwet 2,0°'.i 2,15% Alg. wet bijz. ziektekosten v 1,6% 1,29% WERKNEMERSVERZEKERING Kinderbijslagwet loontrekkenden 3,3% 3,3 Wet arbeidsongeschiktheidsverzekering wao 5,6% 5,3 Werkloosheidswet (werkloosheidsverz., premie voor helft voor rekening v/h Rijk) 0,8% 0,8 Ziekenfondswet 7,7% 7,5 De verzekerden in de bejaardenverzekering van de ziekenfondswet zijn voor 1971 de volgende premies verschuldigd: INKOMEN tot 6.264 6.264—7.274 7.2749.132 1 9.132—10.989 voor ongehuwden De aow- en aww-uitkeringen worden met ingang van 1 januari met twee procent verhoogd. Samen met de te verwachten verhoging van ca. drie pro cent op grond van de stijging van het indexcijfer van de regelingslonen, zul len de aow- en aww-uitkeringen met ca. zeven procent stijgen. Los van de normale verhogingen en van de uitkering-ineens aan oud-inva- per week 5,15 10,30 12,90 18,05 12,90 per maand 22,40 44,80 56,00 78,40 56,00 liden, is voor hen een extra variabele regeling getroffen. De premies bejaardenverzekering van de ziekenfondsen, die aanvankelijk ne gentien procent omhoog zou gaan, zul len met tien procent worden verhoogd om de premielast ovor de bejaarden zo laag mogelijk te houden. Bij wijze van uitzondering is hiertoe een bedrag van tien miljoen gulden uitgetrokken als te gemoetkoming in de premie. HILVERSUM De KRO-radio heeft woensdag de 500ste „Van twaalf tot twee" uitgezonden. De presenta tor van het programma Ted de Braak ontving om. twee schalen kaas uit handen van Joris Schouten van de ru briek „Wij van 't land". DEN HAAG In verband met een zware belasting met afvalwater is een sanering van de IJssel urgent. Zo luidt een van de voornaamste conclusies van de door de minister van Verkee» en Waterstaat ingestelde „Werkgroep sa nering IJssel" in een zojuist verschenen rapport. In dit rapport wordt er onder meer opgewezen dat de IJssel (afvoerweg van Rijnwater) water levert, dat in toe nemende mate wordt gebruikt voor een groot deel van Nederland ten noorden AMSTERDAM Het politieonder zoek naar de brand in het Amsterdam se pension Johnny op 5 december, waarbij negen gastarbeiders onkwa- men, is vastgelopen. Na pensionhouder S. S. is nu ook de vijftienjarige twee ling Adri en Wiegert W. vrijgelaten. De kinderrechter liet de tweeling gaan, omdat hij na een nader' verhoor geen redenen aanwezig achtte, om de broers nog langer in preventieve hech tenis te houden. De jongens voogdijpupillen hebben tijdens de vele ondervragingen door de politie steeds ontkend iets met de brand te maken te hebben. Him ver klaringen waren op sommige punten echter tegenstrijdig. Wiegert W. woon de de laatste tijd in het pension in de Amstelstraat. ADVERTENTIE ANNO 1792 vraag het uw slijter van de grote rivieren. De slechte kwali teit van het aangevoerde water en de groeiende hoeveelheid op de IJssel ge loosd afvalwater, zo heeft de werkgroep na een uitgebreid onderzoek vastge steld, vormen een ernstige bedreiging voor dit gebruik. De reeds in Duitsland sterk verontreinigde Rijn is een van de belangrijkste bronnen van vervuiling van het IJsselwater. De huidige belas ting van de IJssel door afval bedraagt 1,1 miljoen inwonerequivalenten (één inwonersequivalent komt overeen met de hoeveelheid afvalwater die één in woner per jaar loost). Omstreeks 1980 zal de belasting zijn gestegen tot 1,6 miljoen in\k>nerequivalenten. In het licht van deze cijfers is de werkgroep van mening dat de sanering van de IJssel dient te worden aangevat ongeacht de maatregelen die in het bui tenland langs de Rijn worden genomen. Daarbfj moet gestreefd worden naar een kwaliteit die het IJsselwater ge schikt maakt voor de bereiding van drinkwater. Door het inrichten van zuiveringsin stallaties voor een bedrag van 90 mil joen kan de belasting in 1985 zijn te ruggebracht tot 60.000 inwonerequiva lenten. In het rapport doet de werkgroep het voorstel om in drie fasen tot de gewen ste toestand van het IJsselwater te ko men. Voorts wordt opgemerkt dat grote zuiveringsinstallaties relatief voordeli ger zijn dan kleine en dat ook uit ex ploitatie-oogpunt grote installaties de voorkeur verdienen. Van de te nemen maatregelen komt naar het oordeel van de werkgroep slechts biologische zuive ring of een daarmee gelijkwaardig procédé in aanmerking. ADVERTENTIE 3 gouden dameshorloge, sierlijk- klein model 129,- b gouden dameshorloge, klassieke uitvoering 159,- C gouden dameshorloge, moderne vormgeving 175,- verzekerd tegen verlies en diefstal BONN Alle drie partijen in de Bondsdag hebben woensdag de West- duitse regering in een motie gevraagd alle juridische en politieke protestmo gelijkheden tegen de Nederlandse smeerpijp in de Eems-Dollard te benut ten. De fracties vrezen dat de Neder landse plannen schadelijk zijn voor de kust van Oost-Friesland. De sociaaldemocratische afgevaardig de Georg Peters deed woensdag een scherpe aanval op de aanleg van een Nederlandse smeerpijp. HENGELO. De Nederlandse tele foongidsen krijgen een wat fleuriger en moderner jasje. Nog voor januari zal de eerste gids-nieuwe-stijl in het telefoondistrict Hengelo verschijnen met op de geplastificeerde omslag een foto zal elk jaar anders zijn. zondere telefoonnummers moest naar de achterzijde verhuizen. De omslag foto zalelk jaar anders zijn. De toelichtingen voorin kregen een nieuwe kortere tekst en werden voor zien van aardige illustraties. De in de oude gids vermelde „voorwaarde van aansluiting" heeft men laten verval len. Hattum, had voldoende Indische ja ren om zijn vragen tweetalig te stel len. „Men wilde de ambassadeur tangkappen, hè?" (grijpen), vroeg hij. En de jongste rechter, mr. J. J. de Groot, begon ook ai in het Maleis, zodat mr. H. W. J. Droeoen, een van de twee verdedigers, op een gegeven ogenblik met een vriendelijke glim lach opmerkte: „Dat laatste heeft de verdediging niet verstaan". De 48-jarige Zadraak T. verstond even min Nederlands. Hij was evenals Ma theus oud-soldaat uit het Koninklijk Nederlands-Indisch Leger. Op ver zoek van de verdediging legde hij uit hoe zij in Nederland waren terecht gekomen. „Na de opheffing van het Knil heb ik gevraagd naar mijn eigen kampong op Ambon te worden terugestuurd, maar ik moest eerst op de boot naar Nederland". Bij aankomst In Neder land hadden deze uitsluitend Maleis sprekenden tijdens hun eerste maal tijd op „vaderlandse" bodem een in het Nederlands gestelde brief gekre gen, waarin hun ontslag werd aange zegd. Volgens het proces-verbaal van de poli tie had hij eerst gezegd pas te zijn meegegaan naar Wassenaar toen Ma theus hem had gedwongen. Toen de president daarover begon, lichtte mr. Droesen echter snel toe dat hij die verklaring had afgelegd in de eerste periode in het huis van bewaring, toen hij zo van streek was geweest dat de psychiater zich met hem had moeten bemoeien. Zadraak zag toen bijvoorbeeld voortdurend vrouwen op het dak van het huis van bewaring, ook buiten de bezoekuren. De president vond het vreemd over die behandeling niets in de stukken te hebben gevonden, temeer omdat de officier nog met de rechter-commis- saris had overlegd of Zadraak wel in het huis van bewaring te houden was. De officier, mr. dr. H. van 't Veer, haastte zich uit te leggen dat het maar een tijdelijke inzinking was geweest; daarom had de officier het niet nodig gevonden daar in de stuk ken melding van te maken. Overigens deden de vijftien overvallers, in leeftijd, variërend van twintig tot 48 jaar, die op de derde dag van het proces voor de rechtbank verschenen, geen van allen ietstat aan hun eerder afgelegde verklaring'. Zo kwam Julianus L. (22) er rond voor uit dat hij met een stengun drie sal vo's op de hoofdagent Moolenaar had afgevuurd. „Ik schoot opzettelijk in de grond, in de richting van de agent. Ik dacht dat hij dan zijn pistool zou weggooien en zich overgeven; maar hij bleef doorlopen in mijn richting. Ik liep verder de oprijlaan af en wil de bij de ingang nog een keer schie ten, maar toen weigerde mijn sten- gun." (Uit het onderzoek van het Ge rechtelijk Laboratorium was al ge bleken dat de heer Moolenaar door een kogel van kleiner kaliber dan van een stengun om het leven wai gekomen). Een man als Marcus T. (22) gaf vol mondig toe een van de personeelsle den van de ambassadeur een knie- stoot tussen de benen te hebben gege ven. „Hij is een Ambonees en ik kan niet aanzien dat één van mijn volk voor de Indonesiërs werkt", zei Mar cus fel. Hij had met anderen drie gijzelaars te gen de muur gezet toen ir. Manusa- ma, die de Zuidmolukkers beschou wen als hun president, als bemidde laar naar de ambtswoning kwam. „Als de politie van de gelegenheid gebruik maakt om ons aan te vallen, gaan jullie eraan", was gedreigd. Willem de F. (22) had de Ambonees in Indonesische dienst zelfs met het hoofd tegen de muur geslagen. „Ik beschouw hem als een landverrader". Willem had volgens het reclasserings- rapport vele Nederlandse vrienden. „De verhouding met hen wordt door deze zaak natuurlijk niet beter", op perde de president. „Dat kan me niet schelen", was het prompte antwoord. „Maar u heeft toch ook een Hollands meisje?" „Die loopt niet weg", sprak Willem zelfverzekerd. Zijn medestrijder Ferry T., een brede Zuidmolukker van 31 jaar, was iets minder zeker geweest van de vrou welijke Nederlandse reacties. Hij is getrouwd met een Nederlandse die gisteren op de tribune zat en op ver zoek van de verdediging vertelde hij; „Ik had tevoren gedacht: Er zijn vier mogelijkheden, dood, gevangenne ming, ontslag en echtscheiding. Ik dank God dat dat laatste niet is ge beurd". Hij was bij de actie met een geweer gewapend geweest en hij vertelde graag dat hij niet bang was geweest het ook te gebruiken, al had hij in feite maar één schot gelost, en dat nog per ongeluk. „Ik stond op wacht. Mocht de politie komen, dan krijgt zij de volle laag; mocht een gijzelaar weglopen, dan krijgt hij de volle laag". Ook al was hij er maar een paar maan den geweest hij was geboren in Djakarta werd hij lyrisch toen mr. Droesen met hem over Ambon begon. „Dat is gewoon een paradijs". „Waarom gaat u er dan niet naar te rug", vroeg de advocaat. „Ik zou van daag nog willen, maar het kan niet zolang het onder het juk van Indone sië zit", sprak Ferry vastbesloten. ADVERTENTIE 15,- 7,50 ÏO.. 15.- 20.- 25.-

De Vallei | 1970 | | pagina 7