Groeiende onrust Felle aanval in Kremlin Pravda op andersdenkenden Arbeidsonrust in Engeland .S.-deserteur mag blijven in Duitsland Boek van de Maand: Dagboekvan Van Gogh. Tot 4 januari 1L9Ü Minder lucifers in het doosje doen Indonesië vraagt meer hulp Onbegrip SAINT LAURENT LIET RAMPULUB BOUWEN Over de grenzen Beethoven tussen Oost West en Te veel kwik in visconseryen (daarna 24J>0) liegtuigongelukken échte ~W graan-genever die is van verhoeven! DWARSDRIJVER Rassen d iscri mi natie in Beieren VRIJDAG 18 DECEMBER 1970 MOSKOU De Pravda, hel officiële dagblad van de coniniunRlische partij in de Sovjet-Unie, heeft een oordeel geveld over de politieke andersdenkenden in het land. Deze vormen „een kleine bende van schelmen en schizofrenen" die „de waardigheid van hel Sovjet-volk zwartmaken" door gebruik te maken van „valse en smerige aantijgingen". De aanval besloeg een halve pagina en het artikel was ondertekend door „I. Aleksondrof", dat is de naam die de redactie steeds gebruikt voor bepaalde bijdragen van belangrijke aard. In de aanklacht krijgt vooral de nieuwste Nobelprijswinnaar voor de letterkun de Alexander Solzjenitsyn er>an langs, maar ook tal van andere minder be kende figuren krijgen een veeg uit de pan. MOSKOU De Westduitsea m- bassadeur in Moskou, dr. Helmut Allardt, heeft gisteravond een Beet- hovenherdenking verlaten op het ogenblik dat een Oostduitse culture le autoriteit ging spreken. De bijeenkomst en het concert werden gehouden in het Bolsjoi- Theater. De heer Allardt ging heen uit pro test omdat men hem niet van tevo ren had verteld dat de Oostduitse onderminister van Cultuur, Kurt Bork, een toespraak ging hoqden. In die toespraak loofde Bork „de Oostduitse waardering voor de grote viering van het Beethoven-jubileum in de Sovjet-Unie". De Westduitse ambassadeur ver klaarde naderhand dat men de ver toning tot een Oostduits-Russische affaire had gemaakt, en dat ze Beet hoven in de Sovjet-Unie afschilde ren als een „communistische compo nist". Hij was heengegaan, omdat hem niet de kans was gegeven zijn land te verdedigen. Na Bork sprak de Sovjet-compo nist Sjoslakovitsj, en als sluitstuk werd Beethoven» negende sympho- nie uitgevoerd. De eerste acht maten van het koor „Alle Menschen werden Brüder" worden als herkenningsmelodie van de Oostberlijnse radiozenders ge- uikt. gebruikt. Spijtig voor degenen die de 200 jaar geleden geboren kunstenaar voor hun politieke karretje willen spannen is wellicht, dat Van Beetho ven uit Nederlandse ouders is gebo ren in Bonn. de huidige hoofdstad van de Bondsrepubliek en zich zijn hele leven als Oostenrijker heeft be schouwd. ROME Van zendingen tonijn en zwaardvis in blik die uit Japan in de Verenigde Staten waren ingevoerd, is onlangs een deel voor menselijke con sumptie afgekeurd omdat het kwikge- halt.e van de inhoud van de blikken te hoog was. Het was de eerste maal dat de Sov jet-pers het bestaan van een groep in eigen land heeft erkend van lieden, die het met het regime niet eens zijn. Uit het artikel kan blijken, dat het Kremlin zich ongerust maakt over de aandacht die de andersdenkenden in het Westen ten deel wordt. „De schotschriften van A. Sozlejnit- syn over de Sovjet-Unie zoals „De eer ste kring" en „Kankerpaviljoen", die de prestaties van de heldhaftige overwin ningen van ons moederland en de waardigheid van het Sovjet-volk zwartmaken, bleken geschikt materiaal te vormen voor de laatste anti-Sov- jet-kampagne in het Westen," aldus de Pravda. Collega's van Solzjenitsyn hadden ge tracht deze schrijver te bewegen „zijn vaardigheid niet te misbruiken en hem in het openbaar de les te lezen voor de onzin die om zijn naam heen in het westen is geopenbaard." Maar Solzjenitsyn weigerde zich iets aan te trekken van de raad van zijn vakgenoten, „en dreigde, dat. als zijn anti-Sovjetstukken niet werden gepu bliceerd, deze hun weg naar het buiten land zouden vinden. Het artikel doet daarna een uitval naar de historicus Andrei Amalrik, die op 12 november tot drie jaar werkkamp was veroordeeld wegens „belastering van de Sovjet-Unie." „De pers in het Westen", aldus Praw- da, „beschouwt Amalrik als de schep per van „adembenemende, briljante werken, maar in feite hebben die niets te maken met de werkelijke geschiede nis, maar met zijn eigen schandaleuze misdadige historie." In 1961 was Amalrik uit de universi teit van Moskou verwijderd wegens het behalen van slechte resultaten en het afwezig-zijn bij de colleges. „Hij begon eerst door zijn vaders boekerij te verpatsen en werd toen een klaploper. Daarna stelde hij zich op de hoogte met de organen der Sovjet-jus- titie en maakte toen, volgens hem, een „onvrijwillige reis." (Amalrik is de auteur van een boekje getiteld „Onvrijwillige reis naar Sibe rië." dat gaat over een man, die naar Siberië verbannen was geweest.) De Prawda beschuldigt dan de Wes terse pers teveel belangstelling Ie heb ben geschonken aan een andere dwars drijver, Vladimir Boekofsky. „De hoofdredacteuren (in het Westen) hebben alles gedaan om Boekofsky af te schilderen als een autoriteit op het gebied van het leven in de Sovjet-Unie, maar in werkelijkheid wist deze jonge man met zijn schaamteloze gezicht al leen maar de weg te vinden naar de woningen van de buitenlandse corres pondenten. Hij is net zo'n mislukkeling als Amalrik, en zijn „werk" bestaat uit het bezoeken van de woningen van de buitenlandse journalisten en deze tegen betaling van goedkope geschenken an ti-Sovjet onzin te verkwanselen. In het artikel worden ook nog de uit het land ontkomen schrijvers Anatoli Koeznetsof en Valery Tarsis genoemd. Van deze mensen wordl gezegd, dat „zij zich laten gebruiken in het Westen voor het spuien van anti-Sovjetlaster." LONDEN De vakbond van brand weerlieden heeft de 27.000 Britse spuit gasten opgeroepen, alleen te reageren op noodoproepen. Dit in verband met het afbreken van de loononderhande lingen met de werkgevers. Een woord voerder van de brandweerlieden heeft verklaard, dat een loonsverhoging van 5,5 procent was aangeboden, maar deze was volgens de bond niet voldoende. De vakbond van luchtvaartpersoneel, die 40.000 werknemers vertegenwoor digt, heeft opgeroepen de stiptheidsac tie op het Londense vliegveld Heathrow uit te breiden. Het nu drie dagen du rende geschil gaat over een aangeboden salarisverhoging van 4.5 pet. De Britse luchtvaartmaatschappijen worden door deze actie getroffen. De op een na grootste de British European Airways, het ergst. De maatschappij, die voor Kerstmis een aanbod van on geveer 130.000 passagiers verwacht, zal waarschijnlijk de werkzaamheden moe ten staken. Een woordvoerder van de grootste maatschappij, de British Over seas Airways Corporation, achtte even wel een algehele sluiting onwaarschijn lijk, al zullen wel een aantal vluchten komen te vervallen. BERLIJN Een vroegere medewer ker van Adolf Eichmann, Richardt Hartmann, is in Berlijn tot zes jaar ge vangenisstraf veroordeeld wegens me deplichtigheid aan moord in twee ge vallen. Hij heeft tijdens de tweede wereld oorlog meegewerkt aan transporten van Joden naar vernietigingskampen. ADVERTENTIE Schenkortje voorde kerst zo'n rasecht Schiedammertje uit de grote distilleerderij van Dirkzwager. Er is zonnige vieux en zuivere jonge van Floryn. Extra zorgvuldig gedistilleerd en mild van smaak. Fijn om puur te drinken. Pittig in longdrinks. Of n hem kort drinkt of lang, u houdt met Floryn een heel goed glas in de hand. Dat proeft u wel. FLORYN UT DB GROTE DlST1LLERRDERIJ VAN M. DIRKZWAGER SCHIEDAM 5? BONN „De atmosfeer in West- Duitsland bevalt mij uitstekend! Héél wat heter dan in de Verenigde Staten. Amerika is voor mij als neger nooit een echt vaderland geweest. Ik wil voorgoed in West-Duitsland ADVERTENTIE Dit is het verhaal van Vincent van Gogh. Zoals u 't nooit eerder hebt gezien. Met 250 foto's, kleurenreprodukties en facsimile's. Dit is het verhaal van Vincent van Gogh zoals u het nooit eerder hebt gelezen. Met de belangrijkste passages uit de talloze brieven die hij schreef aan zijn broer Theo, zijn zuster Willemien en zijn vrienden Bernard en Van Rappard. Dit is het boek van de schilder èn de schrijver. Een scherpgesfoken zelfportret waarin niets is geromantiseerd, niets is verdoezeld. Koop het 'Dagboek' van Van Gogh. Voor uzelf. Of voor iemand die 't waard is. Dngbóèk ^uVatiGogh ^misaesmmLi blijven!" Dit zei gisteren in Bremen de Ameri kaanse deserteur James Henry Grant (32). die als eerste asiel heeft gekregen in de Bondsrepubliek als slachtoffer van „rassenvervolging". James Grant., die intussen is ge trouwd met een Duitse uit Bremen, In geborg Blaser (24). heeft acht jaar van ellendige verwikkelingen moeten door staan. totdat een Westduitse rechtbank hem eindelijk het recht gaf om als vrij man in Duitsland te wonen. Grant een onderwijzerszoon uit de Amerikaanse staat Mississippi was sergeant in het. Amerikaanse leger, duitse havenstad Bremerhaven leerde Toen hij gelegerd was in de WEst- hij bij een promenadeconcert zijn late re vrouw kennen. Het was liefde op het eerste gezicht Al in 1962 maakte hij het paar trouwplannen, maar het leger weigerde de vereiste toestemming tot dit huwe lijk te geven. Toen James en Ingeborg toch wilden doorzetten, werd de sergeant plotseling overgeplaatst naar de Amerikaanse staat Maryland. Toen hij ook daar bleef aandringen op toestemming tot zijn hu welijk, volgde de aankondiging van een overplaatsing naar Vietnam. „Er is geen twijfel dat opzettelijk werd geprobeerd dit huwelijk tussen blank en zwart te verhinderen", zegt hij. Grant besloot toen te deserteren. Vlak voor zijn vertrek naar Vietnam nam hij een paar dagen verlof, vloog naar Bremen, en nam samen met zijn verloofde de wijk naar Zweden. In het hoge noorden kon Ingeborg het tenslotte niet uithouden. Op goed geluk keerde het paar terug naar West-Duitsland. Daar werd James Grant in oktober 1968 gearresteerd als deserteur. Toch kwam hij weer op vrije voeten, aange zien hij niet behoorde tot een eenheid van de NAVO. In december van dat jaar konden Ja mes en Ingeborg eindelijk trouwen. Toch bleef de kans op hernieuwde arrestatie of een uitwijzing uit Duits land als het zwaard van Damocles bo ven het hoofd van de jongegetrouwden hangen. Na een langdurig behandeling heeft de administratieve rechtbank van Ans- bach (Beieren) die beslist over het lot van vluchtelingen nu die vrees voor goed weggenomen. De rechtbank beschouwt de tegen werking die Grant bij zijn trouwplan nen ondervond als een kennelijk dwarsbomen van zijn huwelijk met het oog op de huidskleur. Grant geldt daar om als slachtoffer van rassenvervol ging, en heeft op grond daarvan recht op asiel. Onder de negers bij de Amerikaanse strijdkrachten in Europa heerst veel verbolgenheid en frustratie, omdat zij zich het slachtoffer voelen van rassen discriminatie. Tot deze slotsom is een commissie gekomen, die in opdracht van het ministerie van Defensie in Wa shington een onderzoek heeft ingesteld naar aanleiding van talrijke rassenrel- len tussen Amerikaanse militairen in West-Duitsland. De commissie beveelt aan de officie ren en onderofficieren die er blijk van geven geen gevoel te hebben voor ras senkwesties, van hun commando te ontheffen. LONDEN Men kan als de kosten van de grondstoffen zijn gestegen, de prijs van de lucifers verhogen om dit op te vangen, maar men kan ook minder lucifers in een doosje doeh. Deze laatste oplossing is gekozen dooi de Britse luciferfabrikant Bryant and May, die heeft bekendgemaakt, dal er voortaan geen 44 maar nog slechts 41 lucifers in een doosje van vijftien cent zullen zitten. Dit is de tweede keer dit jaar dat Bryant and May minder lucifers in hun doosjes doen. ROTTERDAM Indonesië heeft voor het nieuwe begrotingsjaar, dat op 1 april a.s. begint 640 miljoen dollar hulp gevraagd aan de donorlanden. Dit is veertig miljoen dollar meer dan was toegezegd voor het begrotingsjaar 1970-1971. De gevraagde hulp bestaal voor 480 miljoen dollar uit financiële hulp en voor ongeveer 160 miljoen dol lar uit voedselhulp. Dit is donderdagmorgen door minis ter Udink van Ontwikkelingshulp in een persconferentie meegedeeld, na af loop van de conferentie van de landen en de internationale instellingen, die gezamenlijk hulp verlenen aan Indone sië. Een aantal landen kon in deze confe rentie reeds een bedrag aan hulp toe- i" MüNCHEN Twee piloten van Ma rokkaanse luchtmacht zijn donderdag door brandstofgebrek met hun straalja ger boven Beieren neergestort en dode lijk verongelukt. Later moest een andere Marokkaanse straaljager ook door brandstofgebrek een noodlanding maken in Beieren. Volgens het westduitse ministerie van binnenlandse zaken maakten de lestoe- stellen een vlucht van Frankrijk naar Manching bij in Goldstadt in Beieren. ADVERTENTIE fr/ ANN01792 'n zuiver natuurprodukt zacht smaakvol exclusief zeggen voor het financiële jaar. Neder land heeft 35 miljoen dollar toegezegd, dat is twee miljoen dollar meer dan over het jaar 1970-1971. De Verenigde Staten verhoogden hun hulp van 120 tot 125 miljoen dollar. De internationale Instellingen (de Wereldbank en de Aziatische ontwikke lingsbank) hebben samen ongeveer 105 miljoen dollar toegezegd voor 1971 72, of negen miljoen dollar meer dan voor 1970'71. De toezegging van het Verenigd Koninkrijk bedraagt vier miljoen dol lar, die van België eveneens vier mil joen (vorig jaar 2,6 miljoen dollar)., en die van Australië vijftien miljoen dol lar, of een miljoen dollar meer dan over 1970 71. In totaal is al voor 292 miljoen dollar aan hulp toegezegd. Alleen Japan, West-Duitsland en Frankrijk konden, voornamelijk om be grotingstechnische redenen, nog geen toezegging doen. Deze landen droegen tezamen 166.3 miljoen dollar bij in 1970 71. Nederland heeft voorts aan techni sche hulp ook iets meer dan voor het lopende jaar toegezegd. Voor het lopen de jaar was deze hulp zestien miljoen dollar. De algemene indruk, die de Wereld bank van de Indonesische economische toestand heeft, is dat deze na de afgelo pen jaren van het streven naar stabili satie, nu begonnen is te groeien. Er is beweging in gekomen en het ziet er naar uit dat de vooruitgang, die ten slotte valt te constateren zich de ko mende jaren zal voortzetten. De prijzen zijn stabiel, de investerin gen nemen toe en de produktie, zowel van de industrie als van de landbouw, stijgt. De rijstproduktie is dit jaar met vijf procent gestegen en ook in 1971 wordt een stijging van vijf procent ver wacht. De produktie van ruwe olie is dit jaar met tachtig procent gestegen en de produktie van de olieraffinaderij en in Indonesië nam met 25 procent toe. 1/ erstmis is zodra men de oostelijke grenzen gepasseerd is. niet alleen een religieus feest, zoals in ons land, maar meer nog vaak een combinatie van Sint Nieolaas en een gematigd carnaval. Er wordt op de avond voor de grote feestdag of op de vroege morgen, aan het uitdelen van geschenken gedaan. En of dat nu het Kerstkindje, de Kerstman of Vadertje Vorst is, ieder Duits. Pools, Russisch of Tsjechisch kind ziet er met verlangen naar uit. Desgewenst kan men zoals in Engeland en de V.S. de geschenken nog in oude (liefst rode) kousen verpakken, maar komen moeten ze. En op de avond zelf wordl er naar ge lang de beurs, binnen of in restau rants, gegeten. In vele landen ontaardt dit in een ge weldig eetfeest, iets wat in Nederland ook steeds meer dreigt en/of in een drankfecst. Hoe meer oostelijk, hoe meer er aan ergernis valt te verstou wen en hoe groter de hoeveelheden drank worden en hoe wilder en woes ter de gevolgen. l^en mens Is altijd gevoelig voor een 1 aanslag op zijn portemonnaie. Dubbel gevoelig is hij, als dat gebeurd, vlak voor hij een belangrijke aankoop moet doen of vlak voor de feestdagen. Met het oog op het bovenstaande lijkt het wel of liet Poolse bewind van de communistische partijleider Gomoelka, om moeilijkheden gevraagd heeft, toen het vlak voor Kerstmis een prijsver hoging van twintig procent aankon- VLADISLAF GOMOELKA digde en daartegenover geen loons verhoging. Als men dan weet, dat een aanslag op de lonen in een kalm land aan de Noordzee net geleid heeft tot een werkonderbreking dan kan men de reactie van de wat spontaner reage rende Polen licht begrijpen. Zij gingen ook staken. Eerst de mensen in de havensteden. Hier immers is het contact met het altijd nog veel welvarende Westen het grootst. Gdansk. Gdynia en Sopot behoren bo vendien tot de etalage van het nieuwe Polen. De terugtrekkende Duitsers vernielden in deze steden een schat aan histori sche gebouwen en de luchtaanvallen van de Rode luchtmacht op de zich volgens Hitiers bevel hardnekkig ver dedigende laatste rest van de Wchr- macht, deden de rest wel. Zacht gezegd er bleef geen steen op de ander. De Polen hebben dit minitietis geres taureerd. Steen voor steen uit de chaos opgevist werd opnieuw geplaatst, beeldhouwwerk hersteld. W'aar de stenen ontbraken werden deze apart gebakken. Alleen al de restauratie van de binnen stad van Gdansk kostte zo tegen de 300 miljard guldens. Maar het resultaat mocht er dan. ook; zijn. Na twintig jaren was er weer oude gloed die deze historische stad recht deed. Geen wonder dat de Polen graag pronk ten met het resultaat. Het. zag er uit, als een complete Hanze stad in de middeleeuwen. Door de lange banden met het Westen, hadden de steden bovendien iets van de fleur en zwier overgehouden. En tenslotte zijn de Polen een stijlvol en temperamentvol volk dat een eigen sfeer weet te scheppen, e inwoners van Gdansk waren vaak uit de oostelijke gebieden verdreven Polen. Hun land was aan de Kussen afgestaan. Geen wonder dat deze lieden niet be paald overliepen van sympathie voor de oosterbuurman. Hun aanwezigheid droeg echter ook hjj tot een soort pioniersgeest. Ieder voel de zich zo'n beetje als een Nederlan der in een nieuwbouwwijk. De oude banden zijn gekapt. Men is op zich zelf en elkaar aangewezen. De nieuwe industrie en de handel zorg den voor snelle welvaart, meer dan in het oude Polen. iVIet kennelijk onbegrip voor de situa- x tie hebben economen in Warschau de nieuwe prijsverhoging doorgedre ven. Misschien wel te verklaren. Er werd in de hang naar iets eigens veel gekocht, men moest wat afromen wil de men de concurrentie voorblijven. Maar hoe slrcht het kan vallen in het toch wel duidelijk door het commu nisme niet zeer aangetaste Polen, is nu weer eens bewezen. Na de jaarbeursopstand in Poznan, nu dit. Dat nam men niet en er werd gedemon streerd en gevochten. De zenuwachtige en onzekere politie schoot. Toen was de boot aan en de deur los voor de elementen die altijd bij zulk een si tuatie profiteren willen. Er kwamen troepen en tanks, er vielen doden. Opnieuw is weer eens bewezen, dat het oosthlok bij het minste, de rode leer in de steek laat. Boedapest, Praag, Pozan, Gdansk. Tekens aan de muur. L>' PARIJS De verantwoordelijkheid van de gemeenteraad van Saint Lau- rent-du-Pont waar enige tijd geleden bij een rampzalige brand in de nachtclub 5-7, 146 jongens en meisjes omkwamen schijnt veel verder te gaan dan men aanvankelijk dacht. Gebleken is namelijk dat de kwestie in feile teruggaat tot 1969. Toen was de club 5-7 ondergebracht in een houten chalet midden in een woonwijk van het dorp. De bevolking beklaagde zich «chter steeds heftiger over het burengerucht dat na sluitingstijd, vooral zaterdags nachts, werd gemaakt. Daarom liet de gemeenteraad op ei gen initiatief en op eigen kosten een nieuwe nachtclub bouwen op een stuk gemeentegrond twee kilometer buiten het dorp. Deze versie is in lijnrechte tegenspraak met de verklaringen van de burge meester en van de raad na de ramp zalige brand. Zij deden het toen voorkomen alsof zij nauwelijks op d« hoogte waren met het bestaan van d« nachtclub.

De Vallei | 1970 | | pagina 13