Veenendaals dagblad Noodtoestand in haven Szczecin Buiten NS RIJDT MET TE VEEL OUD MA TERIEEL Spanning stijgt in Spanje Betogingen voor en tegen Franco Shell en Philips betalen stakings- uur niet Itemm Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Italiaanse communisten tegen Poplse C.P. VERHOGING HONORARIUM TANDARTSEN Ondernemingsraad: PAS 1 FEBRUARI VERHOGING MOTORRIJTUIGENBELASTING FLORA'S BLOEMEN BRENGEN GEZELLIGHEID frites-saus Grootofficier Dapperheids- orde van Kameroen Vrij zacht GEBREK AAN DEMOCRATIE99 Bedreigd roofwild 1 WARSCHAU - Terwijl gistermorgen de onrust in Polen geluwd scheen, kwamen gistermiddag nieuwe berichten binnen, dat de toestand daar weer verergerd is. Lintje voor Luns: GDANSK Landelijk experiment Plaatselijke werkgroep consumentenbond in Apeldoorn grote sortering kerststukjes, bloeiende planten snijbloemen Fa. A. P. v. Ginkel De nieuwe elegante flus (geen fles, geen bus) met 500 gram tijdelijk van 1,95 voor 1.65 nu ook in een flus Weinig verandering voof t**&acfie en administratie: Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, To!if. Ciw.-S-tC^O (ad.-n,), 10757 en 10355 (red Giro 1321600. Losse nummers 0,25; VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opgericht in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advertentietarieven op aanvraag. VRIJDAG 18 DECEMBER I970 - 44e JAARGANG no. 296 WEER ONLUSTEN IN POOLSE STEDEN A Een gevolg van de ongeregeldheden in de Poolse Oostzee-havens. Werk- Heden bezig niet hprstel in da havenstad Gdansk, van Ignt.arenpalen en Me bij de V nerkeerszüilen, die revolte sneuvelden ROME De Italiaanse communisti sche partij heeft woensdagavond uiting gegeven aan haar medeleven met de slachtoffers van de onlusten in Polen en gezegd het optreden van de politie bij de incidenten te betreuren. De communistische vakbond van me- T")oor de berichten en films van de gruwelijke overstromings ramp, die Oost-Pakistan trof, nam ik het suggestieve boek van Guy Mountfort ,,The vanishing Jungle" nogeens ter hand, want dit gaat over het gebied dat door de vloed golven uit de Baai van Bengalen duizenden vierk. km overspoeld werd: de onafzienbare delta van Brahmapoetra, Ganges e.a. brede stromen. Zij ligt niet ver van Cal cutta en staat bekend als de Sun- derbans en de Chittagong. Behalve dozijnen foto's komen er in dit alarmerende boek ook mooie kaar ten in kleuren voor, waardoor je beter georiënteerd raakt dan door kaartjes in de krant. Ik heb de uitgave 20 juli ld. besproken in deze rubriek; zij werd door de ca tastrofe actueel, Of ook de tijgers er een klap door hebben meegekregen, weet ik niet. Ze worden voortdurend van andere zijde dan natuurlijke be proevingen waarschijnlijk ernstiger bedreigd. Veertig jaar geleden leefden er in het Indo-Pakisian Subcontinent nog minstens 40.000, doch thans wordt het cijfer op plm. 1900 geschat en daarvan leven de meeste in reservaten (maximum in Oost-Pakistan 100 of zelfs maar 50). De terugloop is te wijten aan de mens, die de tijgers achtervolgt tot in de waterrijke wildernis van de Sunderbans moerassen, waar ze zich amfibisch gedragen. De meeste zijn gevreesd als mensen aanvallers man-eaters") en daarom kregen Mountfort en zijn excursie genoten nauwkeurige aan wijzingen van de twee begeleiden de shikaris van het Departement of Forests, beiden tijgerjagers van professie, evenals hun voorzaten. Trekkend in een groep, moest een hunner gewapend vóórop en de an der achter lopen, want dit roofwild valt bij voorkeur van achteren aan. Iemand, die er alles van afweet, is Tahawar Ali Khan, die zelfs een adembenemend boek schreef over de Royal Bengal Tiger: ,,The man- eaters of the Sunderbans" 18-12-'70 A. B. WIGMAN taaiarbeiders heeft een Oproep gericht tot de Italiaanse arbeiders om de situa tie in Polen te bespreken op vergade ringen in de fabrieken. In een officiële verklaring zei de grootste communistische partij in het Westen, dat de oorzaak voor de onlus ten gezocht moest worden in het ont breken van „socialistische democratie" in Polen. De verklaring werd uitgegeven door het Politburo van de Italiaanse partij. Volgens de Italiaanse partij hadden de Poolse autoriteiten de economische situatie diepgaand moeten bespreken met de arbeiders en hun vakbonden. „Als dit niet gebeurt", aldus de verkla ring, „dan wordt de deur opengezet voor de acties van provocerendé ele menten, die het socialisme vijandig ge zind zijn". Volgens het persbureau Interpress, „hebben dfe aanstichters om de span ning nog te vergroten misbruik ge maakt van het feit dat enkele dagen geleden de consumentenprijzen waren verhoogd. De verandering in de prijzen was volgens de Polen onvermijdelijk. Het was volgens de partij in het belang van de economische ontwikkeling van dit land." HOEDEN - BONTMUTSEN PETTEN Hoofdstraat 75 - VEENENDAAL HERENMODE UTRECHT - Het bruto-honorarium dat tandartsen in 1971 zullen ontvangen voor de behandeling van ziekenfond spatiënten is met 9.96 procent verhoogd. Ook de kosten die de fondsverzekerden zelf moeten bijbetalen worden ver hoogd. De hierover door de partijen bereikte overeenstemming moet nog worden goedgekeurd door de Ziekenfondsraad en de minister van Economische Zaken. De tarieven voor particuliere patiën ten zijn nu juist een jaar geleden met acht procent verhoogd. Over een even tuele nieuwe verhoging is nog niets te zeggen. Zoals alle andere prijzen vallen ook de tandartstarieven onder de alge mene prijsbeschikking. De ziekenfondsraad heeft besloten de richtlijnen voor de betaling van plas- tisch-chirugische behandelingen te ver ruimen. Van de operatie moet dan wel een positief effect te verwachten zijn met betrekking tot het persoonlijke pro bleem van de verzekerde. Terwijl de Poolse premier Jozef Cyrankiewicz met sombere slem en gezicht voor radio en t.v. een opsomming gaf van de incidenten in dc Baltische haven steden Gdansk, Sopot en Gdynia, waarbij hij tevens toegaf dat daar reeds twin tig doden gevallen waren, kwamen nieuwe berichten over /ware gevechten in de havenstad Szczecin aan de Oostzee, vlakbij de grens van Oost-Duitsland aan de mond van de Oder. Ook in Gdynia en Gdansk braken nieuwe gevechten üif, Cyrankiewicz' noemde de toestand „een van de meest tragische in de Poolse geschiedenis". De premier gaf tevens de „volksmilitie" machtiging om bij ongeregeldheden zonder pardon op 'demonstranten te schieten. Tegelijk kwam uit Warschau het be richt dat in de achtertuin van de Rus sische ambassade een bom was ont ploft,, iets fat de Sovjets zelf later te genspraken'. Het nieuws uit Polen is nog steeds zeer beperkt. Er wordt zeer strenge censuur uitgeoefend. Men is aangewe zen op het nieuws van de radiostations, van reizigers die het land uit mogen en het schaarse nieuws van het Poolse of ficiële persbureau. De Zweden hebben een schip vol re porters vlak buiten de Poolse territo riale wateren gestationeerd. Gezien de nadruk die Cyrankiewicz legde op het aanvaarden van het Pools-Duitse verdrag, maakt men op, dat een deel van de onrust misschien ook een gevolg is van dit verdrag. De economische onrust door de plotselinge zeer grote prijsverhogingen is ondanks de toegezegde vage salarisverhogingen, toch altijd wei als de grootste oorzaak van de opstand aan te wijzen. Volgens in Bonn ontvangen dingen van een radiostation in heeft de "stad een „grote r.i ferj Veel gebouwen zouden zaaiers" fen „nfisdödigfe elementen" had den deze branden gesticht, aldus deze Poolse radiozender. Zij hadden ook winkels geplunderd. De bevolking wordt herhaaldelijk opgeroepen zich aan het uitgaansverbod te houden. „De ordehandhavende autoriteiten zijn voor uw veiligheid en bescherming genoodzaakt op te treden tegen de ver stoorders van de vrede", aldus radio Szczecin. Tussen 18.00 en 06.00 uur mag nie mand op straat verschijnen, aldus ra- dio-Szczecin. Uit de laatste uitzending bleek niet of de incidenten in de 315.000 inwoners tellende stad, slachtoffers hadden geëist. De aangekondigde maatregelen ko men praktisch neer op de afkondiging van de noodtoestand. DEN HAAG Minister Luns heeft er weer drie onderschei dingen bij. Kameroen benoemde onze minister van buitenlandse zaken tot Grootofficier in de Dapperheidsorde. Hij had trou wens al eerder een (lagere) on derscheiding in diezelfde oreïe ontvangen. In de Staatscourant van giste ren staat, dat mr. Luns ook verlof is verleend om benoemingen tot Grootofficier in de orde van de republiek Indonesië en tot groot kruis in de orde van de Ster van de socialistische federatieve re publiek ZuidSlavië. Het aantal Nederlandse en bui tenlandse onderscheidingen van de minister is daarmee gestegen van 51 tot 54. UTRECHT De ondernemingsraad van de N.S. is bezorgd over het ma- terieelpark van het bedrijf. De raad vindt dat er bij de N.S. te veel oud materieel rijdt. Door het intensieve gebruik en de hoge snelheid, met na me bij de nieuwe dienstregeling „spoorslag 70", treden defecten op. Het huidige materieel is overbezet. Radio-Gdansk berichtte donderdag avond, dat het in deze Oostzeehaven opnieuw tot heftige gevechten was ge komen. In de radiouitzending werd gezegd dat „bendes straatschenners" aanvallen hadden gedaan op vrachtwagens die voedsel vervoerden. Een groot aantal vrachtwagens werd vernield, aldus radio Gdansk. Een functionaris van de Poolse lucht vaartmaatschappij LOT heeft donder dagavond meegedeeld, dat vastgestelde vluchten van Szczecin naar Warschau zijn afgelast. Een reden hiervoor werd niet gegeven. Ook de vluchten naar Gdansk zijn afgelast. In bepaalde grote steden in Polen zijn door de autoriteiten een aantal voorzorgsmaatregelen getroffen naar aanleiding van de onlusten in Gdansk en Szczecin. In de Poolse hoofdstad wordt in het openbaar niet gesproken over de ge beurtenissen van de laatste dagen. Maar deze gebeurtenissen zijn wel het onderwerp van gesprekken in kleine kring. Men betreurt de gewelddaden en de doden en heeft begrip voor de arbei ders van de marinewerven aan de Oostzee. Het publiek in de Poolse hoofdstad neemt een afwachtende hou ding aan en men vraagt zich niet zon der zorg af, wat de eventuele gevolgen van de incidenten in Gdansk en andere Poolse steden zullen zijn. Reizigers, die uit Gdynia komen, heb ben inmiddels verteld, dat de stad vol komen afgesneden is door de politie en militairen. De Poolse vice-premier zou namens de regering geweigerd hebben elke loonsverhoging in overfeging te ne men. De behandeling van het tweede punt zou hij naar de vakbonden verwe zen hebben. Kociolek heeft namens de partij voortdurend het voeren van een harde lijn bepleit, in het bijzonder tegen de intellectuelen en de katholieke kerk. BARCELONA Meer dan 100 lera ren, kloosterzusters en priesters van een seminarie te San Cugat, in de buurt van Barcelona, hebben een zit- staking gehouden als protest tegen de nieuwe veiligheidsmaatregelen van de Spaanse regering. Maandag had de regering-Franco de politie toestemming gegeven om ieder een te arresteren die men wilde, en de arrestant voor onbepaalde tijd vast te houden. De „sit-in" in het seminarie was de tweede dergelijke actie in Barcelona IIN VIJF DAGEN TIJDS. Eerder had den 300 kunstenaars intellectuelen zich gedurende 48 uur opgesloten in het be- EINDHOVEN DEN HAAG Philips en Shell zullen dc werknemers die dins dag aan de z.g. werkonderbreking van één uur hebben deelgenomen het salaris over dit uur inhouden. De Philips-werknemers zijn of worden in de gelegenheid gesteld via een ex tra uur de schade in te halen. In Huizen hebben maar weinig Phi lips-werknemers de inhaalactie be nut. DEft HAAG De voorgestelde ver hoging met 30 procent van de opcenten op de motorrijtuigenbelasting zal een maand later moeten ingaan dan aan vankelijk de bedoeling was. Donderdag hebben de ministers Bakker van Ver keer en Waterstaat en Witteveen van Financiën de Kamer voorgesteld de verhoging niet te laten ingaan op 1 fe bruari a.s., doch op 1 februari 1971. Het is namelijk niet mogelijk gebleken het verhogingsvoorstel nog dit jaar zowel door de Tweede als door de Eerste Ka mer te laten behandelen. De opbrengst van de opcenten van de motorrijtuigenbelasting wordt gestort in het rijks wegenfonds De verhoging tot 174 opcenten met een maximum van f224,— per jaar is noodzakelijk om de inkomsten van het Rijkswegenfonds te kunnen aanpassen aan de gestegen kos ten van de wegenbouw. Thans bedra gen de opcenten nog 134 met een maxi mum van f 172 per jaar. nedictijner klooster van Montserrat. Maandag werden deze mensen door de politie gedwongen naar buiten te gaan. Er werd niemand garresteerd. Vandaag vroeg ontplofte er in een warenhuis te Barcelona een bom. De schade was ge ring, niemand liep letsel op. Saboteurs hebben getracht de pijplei ding tussen Rota en Torrejon op te bla zen. Dit is donderdagavond door de po litie van Saragossa meegedeeld. De aanslag, die dinsdag al gepleegd is, heeft geen ernstige schade aangericht, aldus de politie. Via deze pijpleiding wordt vliegtuigbrandstof overgebracht van Rota (Zuid-Spanje), naar de Ame rikaanse luchtmachtbasis in Torrejon, bij Madrid. In Rota is een Amerikaanse basis voor Polarisraketten. Ongeveer 2000 personen hebben in de straten van Luik betoogd tegen het proces in Burgos. De betoging was georganiseerd door de christelijke en algemene Belgische vakbonden. Ook in andere buitenlandse steden werd tegen Franco betoogd. De Spaanse president generaal Fran co heeft donderdag het paleis „Pardo" verlaten om bij het „oosters paleis" ge tuige te zijn van een betoging van on geveer 100.000 mensen, die hun steun aan de regering-Franco wilden betui gen. Ook de Spaanse prins Juan Carlos de Bourbon, die als opvolger van Fran co is aangewezen, is bij het „oosters paleis" naar de demonstratie gaan kij ken. Madrïleense aanhangers van de regering Franco heffen de arm voor de fascistengroet tijdens de van daag gehouden steunbetoging van on geveer 100.000 mensen op het plein voor het Oosters Paleis". Volgens een der ondernemingsraadsle den zijn er 's ochtends tijdens dt1 aanvang van de reizigersdienst bij het samenstellen van de treinen ge middeld dertig tot veertig rijtuigen tekort. (Die zijn dan niet beschikbaar omdat ze in onderhoud moeten of omdat ze móeten worden gerepa reerd). Doordat het oude materieel onderhoudsintensiever is en onder meer wegens geldgebrek de afgelopen jaren in de levering vah nieuw mate rieel een achterstand is ontstaan, zit de NS „krap in het vel" met reserve- materieel. „Wij zijn wat betreft onze investeringen natuurlijk grotendeels afhankelijk van de overheidsgelden uit Den Haag", aldus een NS-woord- voerder. De spoorwegen hebben vooral behoefte aan elektrisch materieel voor snel verkeer op lijnen met veel dicht bij elkaar geleegn stopplaatsen. Wat be treft de gestroomlijnde reizigerstrein stellen is de orderportefeuille 1971 tol en met 1973 alsvolgt: er zijn veertig 1;wee-wagenstellen besteld bij Werk spoor (aflevering vertraagd) en 30 bij Talbot* in Aken (oorspronkelijk een Werkspoororder), voor 18 twee- wagenstellen moet er nog een order worden geplöatst. Als eerste gemeente in Nederland is in Apeldoorn een werkgroep van de Nederlandse Consumentenbond ge vormd, die zich door middel van een zestal commissies speciaal bezig zal houden met de behartiging van de plaatselijke consumenten belangen. Als het experiment want 'dat is het slaagt zullen ook in andere gemeenten dergelijke werkgroepen gevormd woe den. In Venlo en Enschede is men ï?<r~' Apeldoorn reeds in deze richting doen de. De zes commissies die bestaan uit Apeldoornse leden van de Consumen tenbond, zullen zich speciaal bezig hou den met verkoopavonden, openbaar vervoer, prijsvergelijking levensmidde len, idem hobby-artikelen, itjem ge bruiksartikelen gn aferessieve verkoop methodes. Iedere commissie, bestaande uit ongeveer zeven personen, heeft daarmee haar eigen terreinen gekregen. Over de werkwijze zullen de Apel doornse commissies zich aangezien hel hier om een geheel nieuwe aanpak gaat, zich nog moeten beraden. ADVERTENTIE BLOEMSIERKUNST FLORA - Kerkewijk 27 TUINCENTRUM - Nieuweweg 13 DEN HAAG De centrales van ambtenarenorganisaties zijn het met staatssecretaris Van Veen (Binnenland se Zaken) eens dat de uitkering ineens van dit jaar met ingang van 1971 ge heel In de overheidssalarissen kan wor den verwerkt. Dit betekent dat de ambtenaren een salarisverhoging krijgen van f33,35 gulden per maand. ADVERTENTIE (Van onze weerkundige me dewerker) Het weer blijft ook gedurende het weekeinde aan de zachte kant Er wordt lucht aangevoerd vanuit het zuidwesten tussen een diepe IJslandse depressie en een zich handhavend hogedrukgebied bo ven Frankrijk en Spanje. De lucht is vochtig, waardoor de kans op bewolkingmist en mot regen aanhoudt. De middagtemperaturen in Gel derland kunnen plaatselijk circa 6 graden Celsius bereiken, wat on geveer normaal is voor de tijd van het jaar, Wanneer het in deze tijd zacht blijft, is er voor de rest van december meestal geen belangrijk winteroffensief meer te verwach ten. Alleen in Rusland wordt mo menteel 5 tot 10 graden ge meten, maar deze kou wordt niet geëxporteerd. Verleden jaar om deze tijd had Nederland al 15 of meer vorst- en sneeuwdagen gehad, Weersverwachting van het KNMI van vrijdagavond tot zaterdagavond. Opge maakt te 11.15 uur: Op vele plaatsen nevel of mist, maar geen neerslag van betekenis. Zwakke tot matige zuidwestelijke wind. Weinig verandering in temperatuur. Zon op 08.44, onder 16.29 uur. Maan op 23.44, onder 12.10 uur.

De Vallei | 1970 | | pagina 1