Veenendaal potdicht door controle-actie van politie „Je weet nooit wat "s nachts langs de weg zit Muurtje brengt waterpoloërs in dieper water Raadsman onthult: Bier en makreel tegen speciaal politietariel' Privé boodschappen met politiewagen Artikel 26 \>rs snuffelen in de kou VERLOVINGSRINGEN Horlogerie v. Manen Kerstzang in Oude kerk Valleibad dicht VEEMARKT UTRECHT Amerongense raad op woensdag Aanval Stemmenspei Kerstbakje Koorzang Kerstwijding Verkoopdag Bijdragen Kerstnacht- dienst Benoemiiiji Jeugddienst V olkskerstzaii" Kerst-in Soos 1900 gulden Nieuw or«el Reductie Ontduiking CHEVROLET Raad Renswoude 22 december Gratis keuring autolichten VAN WOUT BLAUWKOUS yEENENDAAL - Donder- dagnacht, vrijdagochtend, 't is ijskoud met een klamme mist. Wat je noemt dieven- weer. Veenendaal zit dicht, potdicht in meer dan een opzicht. Het bijzondere is ditmaal, dat je op elke in- en uitvalsweg politieposten moet passeren. Alles en iedereen wordt aangehou den. Papierencontrole, snuf felen naar mogelijke bor reltjes. een kijkje in de ba gageruimte. VERRASSING 99 VRAAG GEWOONTE VIS Hoofdbrekens met de Kerstdagen over het eten Caferette Veenendaal VRIJDAG 18 DECEMBER 1970 Mensen die voor het eerst van hun le ven in geaulomobiliseerde toestand komen te verkeren schijnen vaak te denken, dat er grote groepen mede mensen zijn die nooit ergens komen. Zij inviteren dan bijvoorbeeld een bejaard echtpaar om op het nog be schikbare kunstleder te komen zitten om ze vervolgens een dienst te bewij zen met een middagtripje door eigen gemeente. Het heeft op het eerste ge zicht iets filantropisch, maar uitein delijk is het niet veel meer dan ge motoriseerd vlagvertoon. Het gaat in wezen niet om anderen te laten ge nieten van de idylle van de omge ving, maar meer om het zelf genieten van het wagentje. Dat beleef je nu eenmaal dubbel als je een ander on der de indruk ziet komen van het geen waar zo n pas verworven bezit in korte tijd allemaal toe leiden kan. Wij hebben een poosje terug de eer van zon toertje genoten. In een nagel- nieuw dafje. Weliswaar in een stan daarduitvoering, maar ontegenzegge lijk een karretje dat er wezen mocht. Voor zover wij het althans konden beoordelen, want wij vinden al het overdekte materiaal waarmee je ja kunt verplaatsen nog altijd een ver nuftig verlengstuk van de woonbe- huizing. Als je eenmaal een auto moet onderhouden merk je dat niet meer zo. Dan ga je iets anders beden ken om je over het toegeëigende wel vaartsverschijnsel te verkneuteren. Dat waren dan wij voor het niet nader aan te duiden echtelijke stel op die bewuste middag. Driek zat een beetje afgunstig naast de vrouwelijke helft van de autobezit ters, dat grootmoedig mij de plaats naast de bestuurder had aangeboden. Een gebaar dat verband hield met het feit, dat in de prijs geen tweede asbakje begrepen was. En ik moest toch ergens met de as van de feestsi- gaar heen. Bij nadere beschouwing kan ik de ja loezie van Driek niet aan het niet bezitten van zo'n autootje toeschrij ven, maar meer aan het feit dat hij een rijbewijs had en ik niet. Hoewel hij in jaren niet veel voor mij onder deed. Het dafje was gemakkelijk ver klaarbaar, Ze hadden hun eigen huis- je riant te gelde gemaakt, voordat de kinderen alles konden inrekenen en waren in een interkerkelijk woonge legenheid] e getrokken. De mielen stonden veilig aan te groeien op de Nut en van de rente en de a.o.w. konden 'n wonen rijden ruim worden voldaan. Dat was het niet wat Driek dwars zat, want uiteindelijk was dat ook voor ons bereikbaar geweest. Maar' geen rijbewijs. Ze zei het later niet met zoveel woorden, maar ik kon wel merken dat ze op dat punt het ver trouwen in mij miste, laat staan in zichzelf. Dat gemis reageerde zij naderhand af op de twee nieuwe leden van de au- tobezittende klasse. „Ze dachten zeker dat we nooit ergens komen", zei Driek bitter. De manier waarop wij onderweg op de verschil lende bezienswaardigheden attent werden gemaakt was inderdaad te opgelegd geweest. Het werd ons alle maal gepresenteerd alsof we ons aan de andere kant van de evenaar be vonden. maar in werkelijkheid reden we op de Kanaalweg met het gezicht op een onderneming die zich toelegt op de terugwinning van onder meer metalen, kort gezegd de schroothoop van De Ruiter. „Dat gaat de gemeente miljoenen kos ten" vertelde de reisleider, terwijl hij z'n vinger in de richting van de doorn in het oog van de stedebouwers priemde. „Hou je handen maar aan het stuur" zei de vrouw „straks leggen we alle maal in de Vaart." Hij negeerde de aanmerking van de bijrijder, nam een stootje gas terug om ons de kans te geven de hoop des aanstoots vanuit een andere gezichts hoek te bekijken. „Hadden ze het maar jaren eerder gekocht" ging hij voort „dat had miljoenen gescheeld, maar ja, met een hoop dwarse kop pen tegenover mekaar bereik je niet veel". Hij bleef gooien met miljoenen tot we in de remise van de SIB terug waren. „Die auto gun ik ze best" verklaarde Driek toen we 's avonds nog wat na- keuvelden over de rally, „maar rijjen leert ie nooit". Wout Blauwkous ADVERTENTIE VOOR Op graveren kan gewacht worden. Hoogstraat 28, Veenendaal EDE Naar traditie wordt ook dit Jaar het kerstgebeuren in zang en mu ziek herdacht in de oude kerk aan de Grotestraat te Ede. Deze feestelijke kerstwijding is vol gende week donderdagavond 24 decem ber om 8 uur. Medewerking verlenen het Hervormd Zangkoor „Jubilate" on der leiding van Fulps V. Valstar, de organist J. van Rossem uit Ede terwijl de meditatie wordt gehouden door drs. J. H. van de Bank, hervormd predikant te Ede. In tegenstelling tot voorgaande jaren zal het koor zich opstellen direkt voor het orgel zodat er goed contact is met dirigent en organist. Na de kerstwijding wordt een collec te gehouden voor het fonds ten behoeve van restauratie en uitbreiding van de orgels in de hervormde kerken. (Van een onzer verslaggevers) Zoals overal in Nederland voerde ook het Veenendaalse politiekorps vannacht een intensieve controle uit op het ver keer dat de gemeente binnen kwam en wilde verlaten. Vier posten van vier man. op de Nieuweweg bij de afrit van de rijksweg, op de hoek van de Buurt- laan-oost en de Prins Bernhardlaan, de hoek Groeneveldselaan-Parallelweg en de Kerkewijk. Hoofdmoot van de actie: artikel 26, de schrik van de borrelende automobi listen. Korpschef hoofdinspecteur K. Huiskamp heeft het een paar uur gele den tijdens de briefing in de kantine van het politiebureau allemaal uit de doeken gedaan. Een kentekenbewijs dat niet op naam van een aangehouden be stuurder staat moet worden ingenomen. Het wordt opgestuurd naar de Rijks dienst voor het Wegverkeer. Daar kan men het weer terugkrijgen. Geen goede papieren? Zeg maar een peeveetje aan (proces-yerbaal). We controleren op de goede staat van de banden. Deugen ze niet, dan mag er niet verder worden gereden. Hetzelfde geldt als stuurin richting of remmen niet in orde zijn. Nog een belangrijk puntje: kijk wie en wat er in de auto zit. Ook de re cherche wil wel eens weten „wat er 's nachts allemaal langs de weg zit". Je weet nooit, je kunt het treffen. Ja, ook in het dashbordkastje kijken... Een kleine twintig man waren van nacht bij de Veenendaalse actie betrok ken. Zo kon het gebeuren dat vele tien tallen automobilisten, bromfietsers en wat dies meer zij eens nauwkeurig op hun vingers werden gekeken. Net als vroeger, bij een onverwacht proefwerk op school. Onverwacht, ofschoon derge lijke acties elk jaar zo tegen de feest dagen worden gevoerd. Eén belangrijk verschil misschien, in vroegere jaren was het altijd in de nacht van vrijdag op zaterdag. De donderdagnacht werd nu gekozen bij wijze van verrassing. Je hebt van die mensen die tegenwoordig vrijdags een beetje kopschuw zijn. Er werd rekening gehouden met alle eventualiteiten. Je kan nooit weten wat voor gespuis zich in de nachtelijke uren vertoont. Houd het pistool onder hand bereik, consigneerde de korpschef. Zorg dat je er vlot bij kunt als het nodig is... De uren verstreken, ijzig langzaam. Het plan was door te gaan tot een uur of vier vanmorgen. Hoe later het werd, hoe vaker het voorkwam dat mensen lieten weten nu al een keer of vier, vijf te zijn aangehouden. De procedure was dan verder vrij simpel: ze toonden een formulier dat ze bij de eerste, controle hadden meegekregen, en konden door rijden. Sommige mensen haalden zich aller lei zorgen in hun hoofd. Bij een van de posten kwam een man, die een late vi site had afgelegd, informeren of hij ei genlijk wel naar huis mocht rijden. Het waarom van die vraag was niet duide lijk. Kennelijk verkeerde hij in de ver onderstelling hij had al een tijdje door het raam naar de steeds maar stoppende auto's gekeken dat ieder een meteen maar een of andere bekeu ring kreeg. Een koud nachtje, dat in elk geval. Vandaar ook dat er een speciale wagen rond réed om voor de inwendige mens te zorgen; kroketten en hete koffie voor stampvoetende politiemensen. Een van hen op de extra koude Nieuweweg ont hulde: „Ik heb zoveel kleren aan dat ik nooit kan omvallen..." In vier uur tijds controleerde de poli tie 463 motorvoertuigen waaronder bus sen, vrachtauto's, enz. en twaalf brom fietsen en fietsen. Aan één automobilist werd eeK'rijverbod opgelegd omdat hij niet letterlijk aan het „glaasje op, laat u rijden" gevolg had gegeven. Bij de overige weggebruikers werd geen alcoholgebruik geconstateerd"^ Zeventien automobilisten konden geen rijbewijs tonén en elf personen hadden geen kentekenbewijs bij zich. Drie auto's voerden een ondeugdelijke ver lichting en van zeven auto's voldeden de banden niet aan de eisen. Een auto mobilist negeerde het stopteken van de politie- Hij zal vandaag worden opge spoord. Totéte/ aanvoer 3888 (weekaanvoer 4358); runderen 1188; vette kalveren 25; graskalveren 146; nuchtere kalveren 801; schapen 1317; varkens boven 100 kg 382; bokken en geiten 29. Prijzen (in guldens): melk- en kalf- koeien, per stuk 1225-1480; kalf vaarzen, p. stuk 1000-1250; vare koeien, p. stuk 825-1025; pinken, p. stuk 625-870; stie ren, p. stuk 825-1575; graskalveren, per stuk 440-670; nuchtere kalveren, p. stuk 40-80; fokkalveren, p. stuk 105-350; schapen, p. stuk 95-130; lammeren, per stuk 100-175; bokken en geiten, p. stuk 16-78; vette koeien, le kwal. per kg gesl. gew. 4.60-4,95; 2e kwal. per kg gesl. gew. 4,00-4,60; 3e kwal. per kg gesl. gew. 3,70 -4,00; vette kalveren le kwal. per kg lev. gew. 4,05-4,50; 2e kwal. per kg lev. gew. 3.55-4,05; 3e kwal. per kg lev. gew. 3,05-3,55 nuchtere kalveren, per kg lev. gew. 1,40-1,80; slachtzeugen, per kg lev. gew. 1,45-1,55; jonge slachtzeugen, per kg lev,. gew. 1,60-1,70. Overzicht (resp. handel en prijzen). Melk- en kalfkoeien: willig, ruim prijs houdend; vette koeien: rustig, even ho ger; vare koeien: rustig, prijsh.; vette kalveren: matig, lager: graskalveren: redelijk, nauw prijsh.; nuchtere kalve ren: rustig, vast; fokkalveren: lui AMERONGEN De gemeenteraad van Amerongen houdt woensdag 23 de cember de laatste vergadering van 1970. Om 7 uur beging de behandeling van de agenda, waarop de volgende punten staan: Richtlijnen inzake de toepassing van de woonruimtewet 1947. Verlening gemeentelijke garanttie inz. het bouwen van een premiewoning t.b.v. A. Mej. A. J. en G. C. J. Brouwer te Amersfoort. B. M. D. J. Wiegerink te Rotterdam. Kasgeldleningen en rekeningcourant- gelden voor 1971. Voorstel tot straatnaamgeving. Aanbieding gemeentebegroting en be drijf sbegrotingen 1971. Gemeenschappelijk regeling brand weer. Uitkering ineens 1970. VEENENDAAL Aan het 25-meter bassin van het overdekte Valleibad zullen voorzieningen worden getroffen in verband met wedstrijden in de watcrpolo- competitie van de Kon. Ned. Zwembond. De KNZB eist namelijk een minimale waterhoogte van 1.80 meter voor wed strijden in de tweede klas en hoger. De Veenendaalse Zwemclub het eerste herenteam speelt in de eerste klas van de KNZB heeft de afgelopen twee jaar ontheffing van deze eis gekregen, omdat het water aan de „ondiepe" kant van het Valleibad niet hoger kon wor den opgevoerd dan tot 1.53 meter. Deze dispensatie loopt echter dit jaar af en zal door de KNZB beslist niet worden verlengd. Zouden aan het bad geen voorzienin gen worden getroffen dan was de Vee nendaalse Zwemclub genoodzaakt om een aantal thuiswedstrijden ergens an ders te spelen. De waterpolocompetitie draait namelijk ook in de koude maan den door. Door de voorzieningen die nu zullen worden getroffen is het waterpolo ge red en VZC uit de zorgen. Om het bad achter de bestaande lage badrand zal een 45 cm hoog en 20 cm breed muurtje worden gemetseld, waardoor de waterhoogte tot 1.80 m kan worden „opgevijzeld". Het muurtje wordt aan beide kanten betegeld: aan de binnenkant met een kleur die zoveel mogelijk overeenkomt met de blauwachtige tint van de bad- wanden en aan de buitenkant in een kleur die aansluit bij de crème-kleurig® perrons. Bovenop komt anti-slip na tuursteen. Alleen bij walerpolowedstrijden zal het water tot de maximale hoogte wor den opgepompt. Normaal blijft de ge wone hoogte gehandhaafd, omdat an ders het overloopsysteem niet werkt. Men zal de uitvoering van het werk zoveel mogelijk samen laten vallen met de schoonmaakbeurt waar het bad aan toe is. Zondag a.s. gaat het bad al dicht. Hoe lang het werk zal duren is niet precies te zeggen, maar op enkele we ken moet wel worden gerekend. UTRECHT Het Ambtenarengerecht heelt het beroep van de ex-hoofdagent van de Utrechtse politie J. Taal verworpen. Daarmee, stelde het gerecht het college van Utrecht, dat vorig jaar de hoofdagent had ontslagen in verhand met „ontoelaatbare gedragingen4" in het gelijk. DeHieer Taal was' voor het. Ambtena rengerecht verschenen, met zijn raads man. rar. Smits, die had geconcludeerd, dat het ontslag „onredelijk was" en dat het zou moeten leiden tot een nietig- Het overnemen van artikelen is soms gevaarlijker dan het schrijven, omdat aan het eerste meestal een vorm van bladvulling doorgaans minder aandacht wordt besteed. Dat heeft ds. Th. Rutters te Baarn. ein dredacteur van „Om Sions Wil", het orgaan van de classis Amersfoort van de christelijke gereformeerde kerken (waaronder o.a. ook Veenen daal valt) ondervonden. Hij nam „De Valled" overigens ook uit de Deventer kerkbode een stukje over waarin bepaalde gedra gingen van „kerkmensen" werden gehekeld. In de stijl van de tien ge boden werd hierin gezegd, dat men de woensdagavond en de vrijdag avond dient te vrijwaren van kerke lijke vergaderingen en bijeenkom sten opdat dan Koning Voetbal en Koning Klant op de koopavond tot hun recht kunnen komen. Meerdere lezers van het blad hebben hierop de redactie aangevallen. De eindredacteur betuigt zijn spijt en excuses voor de plaatsing. Niet zozeer om de inhoud van de „gebo den" als wel om de stijl. Hij kan er begrip voor opbrengen dat er spot gedreven wordt met het feit, dat kerkelijke activiteiten op die avon den geboycot worden, maar niet met de wijze waarop. Achteraf is hij het er mee eens dat men niet in formu leringen die aan de bijbel zijn ont leend dingen onder de aandacht van de lezers mag brengen. Dit leek op misbruik, zelfs op heiligschennis. Dat de werkelijkheid op woens dag- en vrijdagavond blijkbaar in Deventer zo is kan waar zijn, maar volgens ds. Rutters niet in de chr. gereformeerde gemeenten. Voor alle zekerheid calculeert hij een mogelij ke vergissing in. In samenwerking met de rooms- katholieke kerk, de Ned. Protestan ten Bond en de gereformeerde kerk wordt a.s. dinsdagavond in d e her vormde Andrieskerk te Amerongen een volkskerstzangavond gehouden. Naast samenzang wordt er een stemmenspei opgevoerd onder de ti tel „Wie zal zich daarover verwon deren?" Evenals vorige jaren zullen de be jaarde en zieke gemeenteleden van de hervormde gemeente voor de feestdagen weer een kerstbakje krij gen. De diaconie verzorgt de feest- znding. Zondag jl. is er in de Vee nendaalse hervormde kerken voor gecollecteerd. Waar anders de dolfijnen hun staaltjes van „natte" acrobatiek ten beste geven worden a.s. maandag kerstliederen gezongen. In het Dolfi narium in Harderwijk zingen dan koren uit Kampen, Zwolle, Harder wijk en Heerde, onder leiding van Willem Hendrik Zwart uit Kampen. Verder verleent de trompettist Har ry Sevenstern medewerking. Het Dolfinarium is door de directie gra tis beschikbaar gesteld, evenals ver voer door diverse busondernemin gen. De bijeenkomst is speciaal be doeld voor bejaarden, zieken, min- der-validen en kinderen uit kinder tehuizen. De hervormde jeugdvereniging „Immanuël" houdt a.s. woensdag avond een kerstwijding in één van de bijgebouwen van de Sionskerk te Veenendaal.De avond is gebaseerd op het kerstevangelie. Er is zang, declamatie enz. De muziekgroep „Weerklank" o.l.v. Rik Valkenburg verleent medewerking. Iedereen vooral bejaarden en eenzamen zijn welkom. Nog maar een deel van de op brengst van de verkoopdagen is het bedrag van 2200 gulden dat de kerk voogdij van de hervormde gemeente in Eist in ontvangst mocht nemen. De verkoopdagen worden georgani seerd door de vrouwenkrans „Wees een Zegen". Ruim 72.500 gulden is er tot nu toe aan vrijwillige bijdragen binnen bij de hervormde gemeente in Leersum. Ongeveer 23 procent van de lidma ten betaalde de kasgelden voor de generale synode niet, ofwel één op de vier lidmaten. Voor 10 procent daarvan was het bezwaarlijk om te betalen. De anderen lieten het om andere redenen afweten. hun spreekbeurt, hetgeen toch wel te doen gebruikelijk is, staat er niet bij. Waarschijnlijk niet, daohten we, waardoor de preken weer niet te duur worden. Met grote blijdschap geven wij kennis... Dit is het thema van de Kerstnachtdienst, uitgaande van de Hervormde Gemeente en de Gere formeerde Kerk, die gehouden zal worden op donderdag 24 december om 22.30 uur in de Cunerakerk te Rhenen. In dez e dienst zal ds. P. L. J. Wa penaar de prediking verzorgen en ds. J. Goldschreding de liturgie. Or ganist is Leo van Stempvoort. Mede werking zal verleend worden door een trompettist en de zangvereni ging „Eben Haëzer'i. Benoemd en inmiddels ook beves- cj Benoemd en inmiddels ook beves tigd tot ouderlingen-kerkvoogd van de hervormde gemeente te Leersum zfjn de heren A. Bos en A. de Lange. Jeugdouderling werd de heer G. van de Wilt. De volkskerstzang in Leersum vindt zondagavond a.s. plaats in de rooms-katholieke kerk. De samen zang wordt ondersteund door de muziekvereniging E.M.M.. een koor van de bond van plattelandsvrou wen o.l.v. mej. Kleijnjan en een jeugdgroepje o.l.v. mevr. J. H. En gelhart. Uit de raad van de gereformeerde kerk te Veenendaal is een commissie benoemd die zich nader zal oriënte ren' op het jongerenwerk in de „Soos" (het voormalige pastoriege bouw naast de Brugkerk). Ee kerkeraad wil graag meer we ten van dit werk. De commissie gaat met de Sooscommissie praten over aard en doelstelling van dit stuk jeugdwerk. De bazaar en de verloting die de vrouwenvereniging „Wees een ze gen" van de hervormde gemeente te Overberg hadden georganiseerd hebben netto 1900 gulden opge bracht. Een „kerst-inn" wordt gehouden op eerste en tweede kerstdag in Re- hoboth te Leersum. Van 's morgens half twaalf tot 's avonds negen uur kan iedereen daar terecht voor een kopje koffie, een praatje, een spelle tje of het draaien van een gezellig grammofoonplaatje. De orgelcommissie van de her vormde gemeente te Leersum heeft het huidige instrument afgekeurd. •Waarschijnlijk komt er volgend jaar een nieuw orgel. Het geld is bijna al binnen: toegezegd of reeds geschon ken. Korting is er niet bl j als u geen predikant bent en u wilt gebruik maken van de aanbieding die in het gereformeerde Centraal Week blad wordt geadverteerd. Op een eerste klas camping zijn caravans en bungalows te huur. Predikanten die in Locarno willen spreken mogen er tegen speciaal tarief in. Of ze dan ook nog gehonoreerd worden voor Zondag 20 december is er weer een Jeugddienst in de Andrieskerk in Amerongen. Op deze vierde ad ventszondag zal voorgaan rev. G. A. Brucks uit Zeist. Aan deze dienst zal medewerking worden verleend door een zanggroep van Youth for Christ, genaamd „Life en Light Singers". Rev. Brucks zal spreken over het onderwerp „Zin en onzin van onze Kerstfeestviering". Kerken zouden auteurswet ontdui ken. Het bureau voor muziekau- teursi;echten BUMA. heeft een arti kel gepubliceerd onder de titel Au- teursrechtbelangen, waarin men de belangen verdedigt van de dichters en componisten, die hebben meege werkt aan een nieuwe gezangenbun del van de kerk .Het artikel protes teert tegen de poging van de kerk om te ontkomen aan de auteurswet. Het BUMA heeft een, brief ontvan gen van de praeses van het mode ra men van de Hervormde synode. Vol gens het bureau gaf de praeses hier in een zeer originele interpretatie van de auteurswet. Deze heeft nl. ontkend, dat het zingen van liederen in een openbare eredienst zou mo gen worden beschouwd als een uit voering van muziekwerken. Op deze manier kan volgens het BUMA het meezingen van een refrein door het publiek in een feestzaal dus ook geen uitvoering van muziekwerken worden genoemd. Het BUMA kan zich best voorstellen dat de kerk aan de auteurswet probeert te ontkomen. Als van alle diensten die er in de kerken in Nederland gehouden wor den, één gulden aan het BUMA wordt betaald, dan zou er alleen uit de hervormde kerk binnen een jaar een ton beschikbaar komen. De Rooms-katholieke Kerk heeft reeds het recht van de componist op een uitvoeringsvergoeding erkend, want zij betaalt jaarlijks een bescheiden bedrag voor de uitvoering van ge wijde muziek. verklaring op grohd van ëèn tijdens het vooronderzoek begane formele fout: de hoof dagen* zou kennis hebben,, kunnen nemen van een tweede, uitge breider proces-verbaal. De heer Taal was onder meer ontsla gen omdat hij in diensttijd met een dienstauto privé-boodschappen zou hebben gedaan bij een bank en een meubelzaak. De zaak was aan het rol len gekomen toen de politie een keer was getipt door een burger, die flesjes bier in een politieauto hoorde ramme len en die zag hoe twee agenten één daarvan was Taal op straat een fles je aanboden aan burgers die zij blijk baar kenden. Er is toen bij de Utrechtse politie een uitgebreid onderzoek ingesteld naar be paalde gewoonten en gebruiken, die ei genlijk niet door de beugel zouden kunnen. Uiteindelijk kwamen er wat vermaningen en het ontslag van de hoofdagent uit de bus. „Maar", had Taal zich verweerd, „wat ik deed was de gewoonte bij de politie; ze moeten mij niet grijpen voor wat ze allemaal doen." En de raadsman had voor het Amb tenarengerecht opgesomd wat er alzo tot die „vaste gewoonten en gebruiken" kan worden gerekend. Aan de politie werden door een han delaar tegen groothandelsprijzen vaak makrelen geleverd, die niet meer naar de detaillisten konden; regelmatig kwa men politiemannen op de groentevei ling „ook mensen van de Porsche- groep, het spijt me" die er een „ap peltje" aten; in de melkcentrale kwa men 's nachts vaak agenten „om het bedrijf te bekijken". Zij dronken er vaak een flesje melk en toen er later „kartonnetjes" kwamen, namen ze die mee naar huis; van slijters kregen poli tiemensen kratjes bier tegen geredu ceerde prijs; zaterdags ging regelmatig gebak, dat maandag niet meer kon worden verkocht, naar het politiebu reau met 10 pet. korting; „twintig ha len, tien betalen", was dikwijls een vast tarief als politie vis haalde; een auto matiekhouder zei tegen zijn bediende, dat politieagenten beter achter de auto maat iets konden nuttigen. Hoofdagent Taal maakte het in de periode, toen hij dienst deed aan het bureau ..Wittevrouwenbrug" mee dat adjudanten en brigadiers kroketten mee aten en dat zelfs eenmaal een in specteur in codetaal via de mobilofoon liet weten, dat hij wel trek had in een hartige hap. Als „klap op de vuurpijl", zo vertelde mr. Smits, was er in Utrecht eens een politieman, die zo vaak vis ging halen, dat hij naar de vishandelaar werd genoemd. Namens de gemeente voerde raads man mr. C. Cruys aan, dat het wat hoofdagent Taal betrof om een complex van gedragingen ging, die een zo ern stig karakter hadden, dat daarmee het ontslag volkomen was gerechtvaardigd. Volgens mr. Cruys waren al die „toe standen", door zijn iegenpleiter opge somd, geen schering en inslag geweest, maar incidentele gevallen, waarin een einde was gemaakt door de korpslei ding. Volgens mr. Gruys had klager (hoofdagent Taal) een „slecht en beden kelijk" voorbeeld gegeven aan een hem vergezellende jongere politieman. ADVERTENTIE Maar DAMES dat moet u toch weten! Bij Caferette Veenendaal ligt de Kerstfolder voor u klaar, en vergeet uw zorgen dan maar. Nieuweweg 153, tel. 10138 RENSWOUDE De gemeeneraad van Renswoude vergadert dinsdag avond 22 december om 8 uur in het gemeentehuis. Op de agenda staan de volgende punten: Aangaan gemeen schappelijke regeling van de keurings dienst van slachtdieren en vlees van de kring Scherpenzeel met de gemeente Barneveld; (zie voorstel en ontwerp besluit). Aanwijzing voorrangsweg Bar- neveldsestraat; (zie voorstel en ont- werp-besluit). Vaststelling vergoedin gen voor het bijwonen van raads- en commissievergaderingen; (zie voorstel en ontwerp-regeling van Gedeputeerde Staten). Wijziging Algemeen Ambtena renreglement, Arbeidsovereenkomsten verordening, Wachtgeldverordening, Uitkeringsverordening en de Verplaat singskostenverordening; (zie voorstel en ontwerp-besluiten). Uitkering 400,-" aan gemeente-personeel; (zie voorstel en ontwerp-besluit). Wijziging verorde ning tot regeling van de ziektekosten voorziening voor ambtenaren; (zie voorstel en ontwerp-besluit). Definitie ve vaststelling explotatievergoeding 1970 aan de Vereniging tot Stichting en Instandhouding van een School met de Bijbel, afdeling Lager-onderwijs; (zie ontwerp-besluit). Vaststelling subsidie regeling ten behoeve van de gymnas tiekvereniging „Renswouw" en vast stelling tarieven gebruik gymnastieklo kaal; (zie voorstel en ontwerp-beslui ten). Verlening krediet voor het aan schaffen van keerwanden t.b.v. de we- genzoutbergplaats; (zie voorstel). Vast stelling Uitkerings- en pensioenveror dening Wethouders; (zie voorstel en ontwerp-besluit). Verlening krediet t.b.v. gemeentehuis; (zie voorstel). Richtlijnen woonruimtewet; (zie voor stel en ontwerp-besluit). RHENEN De afdeling Rhenen van de Vereniging voor Veilig Verkeer or ganiseert maandag 21 en dinsdag 22 de cember 's avonds van 7 tot 9 uur in de autobus-garage van de NBM aan de Verlengde Trambaanweg in Rhenen een gratis verlichtingskeuring voor motor voertuigen. Medewerking verlenen de NBM, de Firma De Haas, de Firma v.d. Kolk en de Firma De Rhoter, door technici en apparatuur geheel gratis beschikbaar te stellen. Er kan dus met vier teams ge lijk worden gekeurd, zodat het wachten tot een minimum wordt beperkt. De automobilisten wordt door de or ganisatoren verzocht eraan te willen meewerken, dat op de eerste avond de mensen zich melden met de namen die beginnen met A en eindigen met M, de tweede avond komen dan in aanmer king de namen van N t/m Z.

De Vallei | 1970 | | pagina 3