Wetsontwerp ingediend: het staat in de sterren! Plan voor „sex-tv vanuit vliegtuig Molukse jongeren ook in rechtszaal krijgshaftig Premie Spaarplan - De Zilvervloot Veringa deelt mee in Kamer: Onderzoek naar salarissen bij het onderwijs Ruim 200 tips over 'X' na af dn aaien handje via tv Bö GC7 Juwelierhzaak beroofd MTO-LERAREN DEMONSTREERDEN AANVANG PROCEDURE AL NA I JAAR HUWELIJK MOGELIJK Marechaussees ontevreden over bijstand-geld Man overlijdt in politiecel Stafbestuur universiteit afgetreden 't Was erg gezellig. Samen bij de juwelier gekeken. Die schakel armband kostte f245.-, dus meteen gekocht. Echt goud natuurlijk. WENNEKER-ROOSENDAAL 99 Spaart u nog niet? Spaartual? GEEN TOEVAL NIET TOLEREREN LUDIEK OOM Man tracht ei<*en huis in brand te steken TOT AUGUSTUS „Je hoeft niet te wachten tot je jarig bent. Als je graag een gouden armband wilt hebben, dan krijg je 'm gewoon. De juweliers van Nederland. VRIJDAG 18 DECEMBER 1970 Echtscheidingstermijn bekort tot een halfjaar DEN HAAG Minister Polak (justitie) wil de termijn waarna pas als regel echtscheiding en scheiding van tafel en bed kan worden uitgesproken, bekorten tot een half jaar. In een reeds bij de Tweede Kamer ingediend wetsontwerp stelde de minister enige tijd geleden een termijn van één jaar voor. Een echtscheidingsprocedure kan be ginnen als het huwelijk minimaal één jaar heeft geduurd (was twee jaar). Mr. Polak heeft in antwoord op vra gen uit de Tweede Kamer nog meer wijzigingen in het wetsontwerp aange bracht. Na scheiding van tafel en bed kan een huwelijk, zo stelt de minister nu voor. terstond worden ontbonden (was na één jaar) en op eenzijdig ver zoek na drie jaar (was na vijf jaar). De minister handhaaft onverkort als enige grond voor scheiding de duurza me ontwrichting van het huwelijk. Het wetsontwerp wordt wel aangevuld met een nieuwe bepaling over het bezoe- krecht na de scheiding. Bij het nemen van een beslissing over het gezag over een minderjarig kind kan, zo stelt de minister nu voor, de rechter desge vraagd een regeling treffen voor de gang van de andere ouder met het kind. Eventueel kan later de kinderrechter dat nog doen. Verder moet de rechter kinderen van veertien jaar en ouder zo mogelijk horen voordat hij een regeling betreffende het gezag over de kinderen treft. Volgens het oorspronkelijke wetsont werp begon de procedure voor echt scheiding met een verzoekschrift aan de rechter. De minister wil de schei dingsprocedure die door een van de echtgenoten aanhangig wordt gemaakt nu laten beginnen met een dagvaar ding. Het verzoekschrift is alleen moge lijk als beide echtgenoten gezamenlijk scheiding vragen. APELDOORN Het hoofdbestuur van de marechaussee-vereniging heeft In een donderdag uitgegeven verklaring gezegd, de maatregel om 500,- extra 1e geven aan de marechaussees die daadwerkelijk politiebijstand hebben verleend, „onbegrijpelijk en onaan vaardbaar" te vinden. De 500,-, aldus het hoofdbestuur, wordt wel aan het gehele politieperso neel toegekend, hetgeen begrijpelijk genoemd wordt. De beperkte toepassing van de maat regel voor de marechaussees is voor het hoofdbestuur aanleiding zich daartegen te verzetten. In de verklaring wordt de verwachting uitgesproken dat de rege ring alsnog bereid zal zijn op haar be slissing terug te komen. DEN BOSCH De 23-jarige kok B. A. en de 22-jarige C. S. uit Amsterdam zijn donderdag door de rechtbank te Den Bosch ieder veroordeeld tot tien maanden gevangenisstraf met aftrek van voorarrest wegens het overvallen van de vrouw van de Chinese restau ranthouder Ci Man Woo te Eindhoven in haar woning en het stelen van 47.800 gulden. DELFT De politie van Delft is gis teravond overstroomd met meer dan 200 telefoontjes, nadat de stem van „mijnheer X", degene die zegt de moord op de 21-jarige Ada Lansber- gen-Hölscher te hebben gepleegd, op nieuw via de tv was afgedraaid. Het aantal reacties was het dubbele van het aantal dat binnenkwam, nadat het bandje voor de eerste keer (via de radio) was afgedraaid. De Delftse re cherche zei dat er opnieuw enkele zeer interessante tips bij waren. ROTTERDAM De 64-jarige J. de S. uit Rotterdam is gisteren in een cel van het politiebureau Boezemsingel in Rotterdam overleden. De man was ter ontnuchtering ingesloten. In de cel werd hij onwel. Hij werd overgebracht naar het Bergwegziekenhuis, waar de dood werd geconstateerd. ADVERTENTIE AMSTERDAM Als de plannen van Jan Wenderholt, eigenaar van het sex- blad Chick niet voortijdig worden ver stoord, gaat op 26 december, *s nachts om twaalf uur, de eerste illegale sex- tv-uitzending de Nederlandse ether in. De uitzending wordt verzorgd vanuit een vliegtuig en kan Worden ontvangen in een straal van dertig kilometer rondom Amsterdam. Voor ontvangst moet worden afgestemd op. de kanalen 37, 38 of 39. „Grote bedrijven treden als sponsor op. Alle kosten enkele tien duizenden guldens zijn daardoor vol ledig gedekt", aldus Jan Wenderholt. Voor het vliegtuig wordt gezorgd door de internationale luchtvaartmake laardij Clark Air. Volgens directeur J. Mulderink in Amsterdam zijn er nauwelijks risico's (bijv. arrestatie). „We maken gewoon een rondvlucht. Als de passagiers aan boord iets doen W&t niet door de beugel kan, is de luchtvaartmaatschappij daar voor niet aansprakelijk. Bovendien wordt opgestegen en geland in het bui tenland." De zendapparatuur komt uit Londen. Chick-Amsterdam heeft voor volgende uitzendingen het aanbod gekregen de complete apparatuur van de voormalige REM over te nemen. „Voorlopig zijn na 26 december uit zendingen gepland op 25 januari en op 2 maart. Maar we proberen zo snel mo gelijk een officiële omroep te worden", aldus Jan Wenderholt. DEN HAAG „Mena", riep een van de Zuidmolukse verdachten gistermiddag bfj het verlaten van de rechtszaal krijgshaftig. „Moeria", klonk het veelstemmige antwoord van de tribune. Daarmee was deze Zuidmolukse strijdkreet (iets in de trant van Allen klaar? Vooruit dan) compleet. 'Daarmee was bovendien treffend de sfeer gekarakteriseerd waarin deze vierde dag van de berechting door de Haagse rechtbank van de bezetting van de ambtswo ning van de Indonesische ambassadeur, zich had afgespeeld. Het was de dag waarop de felsten, de radicaalsten onder de bezetters voor de rechter kwamen, de jongeren die veel meer voor gewelddadige actie voelden dan de ouderen die tenslotte de overval op de Wassenaarse ambtswoning had den voorbereid en geleid. „Het spijt me dat de bezetting werd ADVERTENTIE Om te sparen met het Premie Spaarplan moet u 21 zijn. En niet ouder dan 59. Wonen in Nederland, 't Belastbaar inkomen mag in'69 niet hoger zijn geweest dan 15.000 gulden. Als u tussen de f 25, en f 250,— per jaar spaart ontvangt u een premie van 20%. Belastingvrij. Om aan de Zilvervloot te beginnen moet je ten minste 15 zijn. En niet ouder dan 20 (oud militairen 23). De inleg is max. f 300,en min. f 30, per jaar. Premie is 10% over inleg-plus-rente. Belastingvrij. Dan weet u, dat u de hoogste premie ontvangt wanneer u tijdig voor het einde van het jaar het max. spaarbedrag inlegt. Kijk het even na en stort dit jaar bij als het kan. Inlichtingen bij de vele aangewezen instellingen en bij het Ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid afd. Voorlichting bezitsvor ming, Antwoordnummer 51, Den Haag. Postzegel plakken hoeft niet. opgeheven. Ik had tot het eind willen doorvechten", sprak bijvoorbeeld Jon ker M. (29) uit Moordrecht. „Ik was ge komen met één doel: mezelf opofferen voor de strijd van de Zuid-Molukken". Het leek geen toeval dat de meesten van de vijftien Zuidmolukse verdachten van gisteren ook al hadden meegedaan aan de aanval op de Indonesische am bassade in Den Haag in 1966. Daar was toen brand gesticht door jonge Zuidmo- lukkers nadat bekend was geworden dat de president van „hun" (onder grondse) Republiek der Zuid-Molukken, dr. Soumokil, was gefusilleerd. „Bij de bepaling van de straf hebben we er destijds rekening mee gehouden dat u diep geschokt was door de dood van dr. Soumokil", zei de president, prof. mr. W. F. C. van Hattum, tegen Kosmus J. T., die in 1966 voor de brandstichting twee maanden tucht school had gekregen. „Maar in het von nis stond ook uitdrukkelijk dat niet kon worden geduld dat op het Nederlands grondgebied verblijvenden hun politie ke oogmerken door middel van misdrij ven proberen te verwezenlijken. Daar uit heeft u blijkbaar geen lering ge trokken en dat zit de rechtbank hoog". „De Nederlandse regering kan dit niet tolereren", benadrukte prof. Van Hattum nog eens. „De Nederlandse regering wil haar belangen in Indonesië niet verliezen", gaf Kosmus vrijmoedig terug. „Dat zal u wel verteld zijn", sprak prof. Van Hattum vaderlijk, „maar wij hebben in Nederland een Wetboek van Strafrecht dat het binnendringen van iemands woning verbiedt en dat geldt niet alleen voor u, maar voor iedereen". Bennie M. (20) had zelf een handgra naat als bewapening meegenomen, „ge kocht in Arnhem omdat hij zo goed koop was". Bennie was de eerste ondertekenaar van een pamflet dat in april onder de Zuidmolukse jongeren was verspreid en waarin de ouderen als een soort salon vechters („krossie-jagers") werden beti teld. „Zij durven alleen te vergaderen, maar geweld is wat je moet toepassen". „Dat is een opruiend geschrift",con stateerde prof. Van Hattum verontrust. „Staat u daar nog achter?" „Ja", klonk het zonder aarzelen. De werkstudent Franklin J. P. (24) vertelde in accentloos hooghartig Ne derlands ook nog steeds achter dat ma nifest te staan. Hij had zelf met een groepje radicale Zuidmolukse jongeren al in januari plannen gemaakt voor een actie („een ludieke ordeverstoring") op 17 augustus, de Indonesische onafhan kelijkheidsdag. „Toen later het bericfrt kwam dat Suharto Nederland zou be zoeken, moesten we wel overgaan tot- geweld, zoals nog steeds gebruikelijk is in Indonesië". Hij had daarop het plan gemaakt voor een aanslag op de Indonesische president, maar dat was overgenomen door oudere Zuidmolukse leiders. Zij hadden zoals maandag is gebleken het plan gewijzigd in een actie voor het afdwingen van een gesprek tussen pre sident Suharto en hun president, ir. Manusama (die vandaag met vijf ande ren als getuigen van de verdediging zal worden gehoord). Op een vraag van de verdediging wilde hij wel zeggen: „Ik heb zeer be paald niets tegen de Nederlanders". Johannes T. (22) uit Assen had mee gedaan omdat hij zijn oom wilde doden, die op de Indonesische ambassade werkt. Hij nam deze oom hoogst kwa lijk dat deze probeerde zijn vader tot teruggaan naar Indonesië te bewegen. Freddy W. (32), één van de drie ver dachten die in een jack in camouflage- kleuren voor de rechtbank verscheen, was zo boos geweest dat hi'j alles wat hij in de woning van de Indonesische ambassadeur tegenkwam, had stukge maakt. „Ik voelde dat ik op Indonesisch grondgebied was", zei hij, overigens ju ridisch onjuist. „Toen dacht ik: Dit is mijn tijd, nu kan ik wraak nemen voor alles wat ze op Ambon hebben gedaan". Laurens H. (34), die op de ambtswo ning de Zuidmolukse vlag had gehesen nadat deze eerst met het strijkijzer van de ambassadeur was opgestreken, was meegegaan zonder precies te weten wat de actie tot doel had. Op de vraag van de president „Wat wilde u van Suharto", kwam van hem dan ook ronduit het antwoord: „Zijn kop eraf slaan". AMSTERDAM Vier Engels spre kende mannen hebben donderdag de koopavond in Amsterdam benut door een plateau met horloges ter waarde van tienduizenden gulden, te roven uit een vitrine van de juwelierszaak Kiek in de Leidschestraat. Terwijl de verkoper de vier mannen te woord stond, moet één van hen kans gezien hebben de plateau weg te ne men. De verkoper merkte de diefstal kort na hun vertrek. Hij sloeg alarm, maar de vier konden ongemerkt in de drukte van de koopavond verdwijnen. LEIDSCHENDAM In een vertwij felde poging zich te wreken voor de openbare verkoop van zijn bungalow, heeft de 41-jarige J. M. R. uit Leid- schendam gisteren zijn huis in brand gestoken. Tot een verwoestende brand kwam het niet. De politie was snel ter plaatse, omdat de man al eerder met brand stichting had gedreigd. De schade bleef beperkt tot enkele verbrande gordijnen en een gat in het plafond. R. was al enige tijd overspannen. Zijn woning werd woensdag openbaar geveild, nadat er beslag op was gelegd. Hij is voorlo pig ingesloten. Bijna duizend leraren bij het technisch onderwijs trokken gis teren, terwijl de Tweede Kamer de begroting van Onderwijs en Weten schappen behandelde, door Den Haag. Het ging hun vooral om verbetering van hun salaris. ,,Een historische toestand" en steek niet de draak met ons" waren twee van de leuzen die werden meegedragen. DEN HAAG Minister Veringa (onderwas en wetenschappen) heeft gisteren In de Tweede Kamer een grootscheeps onderzoek aangekondigd naar de salarispositie van het hele onderwijzend personeel van kleuterleidsters tot en met leraren bU het voortgezet onderwijs. Het is de eerste keer dat een dergelijk onderzoek wordt ingesteld. AMSTERDAM/DEN HAAG Het centraal bestuur van de weten schappelijke staf van de Universiteit van Amsterdam is afgetreden. De vertegenwoordigers van de facultei ten plaatsen zich unaniem achter het voorstel van het stafbestuur, om de zetels ter beschikking te stellen. Het stafbestuur is heengegaan om dat het vindt dat het geen enkele invloed kan uitoefenen op het be stuur van de universiteit. Het be stuur is het ook niet eens met de beslissing van de gemeenteraad van Amsterdam, het universiteitsbestuur aan te passen aan de nieuwe wet op het bestuur van het hoger onderwijs van minister Veringa. De voorzitter van Het centraal be stuur, drs. R. van de Velde, had gis teren op de vergadering waar tot af treden werd besloten, scherpe kri tiek op het gebrek aan beleid van het hoogste bestuursorgaan van de Amsterdamse universiteit. Voorts zei hij over aanwijzingen te beschikken, dat de oude structuur van het be stuur van de universiteit weer min of meer zal worden hersteld. „In dat geval hebben we liever dat de bestuurshervormiing volgens ,.$le wet-Veringa wordt ingevoerd, anders blijven de curatoren het voor het zeggen hebben", zei drs. Van de Velde. Hij noemde het betreurenswaardig dat minister Veringa wel aan de rijksuniversiteit in Groningen heeft toegestaan, een bestuursvorm te handhaven die afwijkt van de nieu we wet maar dat hij dit voor Am sterdam niet wilde. Het centraal bestuur zal zijn werk blijven doen tot dat er een nieuw bestuur is gekozen. Minister Veringa (onderwijs en wetenschappen) heeft goede hoop dat er een overgangsregeling kan worden getroffen voor het bestuur van de Universiteit van Amsterdam. Hij zei dat gisteren in de Tweede Kamer. Volgens de minister moet het mo gelijk zijn dat in Amsterdam, even als bij de Rijksuniversiteit van Gro ningen, op deze manier een aanloop wordt genomen tot de uitvoering van de wet Veringa, die onlangs door het parlement is aanvaard. Minister Veringa was het bij de be handeling van zijn begroting met de Kamer eens, dat de salarissen in het onderwijs beter op elkaar afgestemd moeten worden. Op die manier kan o.a. het verloop van onderwijzers bij het basisonderwijs worden teruggedrongen. Het onderzoek duurt tot augustus volgend jaar. Minister Veringa zegde toe dat. zo nodig, al per 1 januari 1972 voorstellen zullen worden ingediend om de bestaande situatie te verbeteren. Staatssecretaris Grosheide zal nog deze kabinetsperiode een ontwerp voor een nieuwe wet op het basisonderwijs indienen. Hij wil nog bekijken of ook het kleuteronderwijs, dat nu apart ge regeld is, in de wet kan worden opge nomen. De staatssecretaris vond het nog te vroeg om zich nu al uit te spreken voor één wet, zoals de socialist Laban in een motie had gevraagd.' De teruggang van leerlingen aan pe dagogische academies (de vroegere kweekscholen) zal pas kunnen worden omgebogen, als er over enkele jaren meer leerlingen zijn met het diploma hoger algemeen vormend onderwijs (havo). Staatssecretaris Grosheide voel de weinig voor gerichte maatregelen om het beroep van onderwijzer aari- Het experiment met de zogenaamde middenschool voor leerlingen van elf tot vijftien jaar gaat volgend jaar in ieder geval door. De staatssecretaris waarsfchuwde dat dit type school voor zichtig moet worden ingevoerd, omdat er honderden bestaande scholen bij be trokken zijn. Minister Veringa zei dat op het mi nisterie gewerkt wordt aan een interne reorganisatie. Hij had begrip voor de kritiek van de Kamer dat de bouw van scholen wordt vertraagd, omdat het soms erg lang duurt voordat een ver gunning wordt verstrekt. Aanvragen voor kleine voorzieningen zullen nu met voorrang worden behan deld, aldus de minister. De achterstand kan volgend jaar zijn weggewerkt. Ge streefd wordt naar verkorting van de administratieve procedure, met name ook bij de toekenning van uitkeringen. Staatssecretaris Grosheide verzette zich tegen het amendement van de op positie, waarin werd gepleit voor meer maatregelen voor de werkende jonge ren. Er zou volgens hem worden gedis crimineerd, als alleen de groep zestien jarigen, die nu nog onder een voor waardelijk arbeidsverbod vallen, vol gend jaar een dag vorming per week zou krijgen. Ook een amendeniAit van de WD-er Vonhoff, die een Aanvullende cursus wilde voor havo-leraren -bij het middel baar technisch onderwijs, vond de staatssecretaris discriminerend ten op zichte van andere groepen. Voor een voorstel van mr. Masman (PvdA) om meer geld uit te trekken voor regionale en gemeentelijke dien sten, die het onderwijs moeten begelei den, voelde staatssecretaris Grosheide evenmin iets. UTRECHT De Utrechtse gemeen teraad heeft donderdag de nota van B. en W. over het muziekcentrum aan het Vredenburg aanvaard. Alle fractie ver klaarden zich er voor. ADVERTENTIE 99

De Vallei | 1970 | | pagina 7