1ste Spoedig Gelderse raad voor de arbeidsmarkt Gelderse Staten willen „ander" begrotingsdebat \olle aandacht voor opstelling streekplannen week-i TROW* Personeel van octrooiraad demonstreerde VERPLICHTE PENSIOEN- REGELING HUISARTSEN fepietpaiinf haarworm Gedeputeerde drs. A. H. Vermeer: Werkwijze onbevredigend GEWESTEN BLJRGERZUS Gedeputeerde 1 au Verschuer: Auto van het jaargekozen FRUITTEELT Een alfabetische dleren-encyclopedle met elke week een nieuwe aflevering Interessante beschrijvingen, briljante Illustraties en kleurenfoto's, ln totaal 3000 bladzijden, week-af leveringen, gemakkelijk op te bergen In 7 prachtige verzamelbanden met goud-opdruk, een sieraad In uw boekenkast. Bestel nu de eerste verzamelband, tljdel(|k van 9,76 voor 4,50. Verkrijgbaar bij o.a. warenhuizen, de boekhandel,tUdschrlftenhandel, supermarkten en kiosken. Épectriip dweil. V*?. vjmm VRIJDAG 18 DECEMBER 1970 ,,rn«t»et (Van een onzer redacteuren) ARNHEM Begin volgend jaar kan de regionale raad voor de arbeidsmarkt in Gelderland zijn werk beginnen; de voorbereidingen zijn bijna rond. De raad krijgt achttien leden; zes werkgevers, zes werknemers, drie gemeentelijke ver tegenwoordigers, één provinciale vertegenwoordiger, één afgevaardigde van de Kamers van Koophandel en één onafhankelijke figuur uit universitaire kring die voor het voorzitterschap aangezocht zal worden. Het ETI en het districts bureau voor de arbeidsvoorziening zullen als adviseurs fungeren. Dit deelde gedeputeerde drs. A. R. Vermeer donderdag mee bij de beantwoor ding van de algemene beschouwingen over de provinciale begroting-1971 in de Gelderse Staten. Het bericht werd door de Staten met vreugde ontvangen want in de afgelopen periode is ook in de Statenzaal vele malen de wens om tot spoe dige oprichting van de raad voor de arbeidsmarkt te komen naar voren ge bracht. De heer Vermeer uitte felle kritiek op de „oostelijke" passage in het enkele maanden geleden gepubliceerde rapport van het Centraal planbureau over de ontwikkeling van de Nederlandse eco nomie. „Wat daarin over het oosten van het land staat, lijkt nergens naar, de inhoud is erg teleurstellend". Hij kan nog niet optimistisch zijn ten aanzien van de mogelijkheid van een institutionalisering van het interprovin ciaal overleg (een soort pendant van de Vereniging van Nederlandse Gemeen ten). Het provinciaal bestuur van Gel derland is er een voorstander van, maar in een aantal andere provincies wordt deze gedachte niet zo duidelijk overgenomen. Wel wordt thans op grif fiersniveau gedacht over de stichting van een interprovinciaal documentatie centrum. GS zullen overleggen in hoeverre aan de door de staten geuitte wens, een po pulaire versie van de provinciale be groting samen te stellen, tegemoetgeko- mén kan worden. „Een probleem is echter aan wie deze versie precies ge zonden zou moeten worden." zei de heer Vermeer, van mening dat de ge meenten het. wat dit laatste betreft, wat gemakkelijker hebben. Wat de pro vinciale financiën betreft deelde de ge deputeerde mee, dat de provincies sa men volgend jaar alles zullen moeten ondernemen om de beschikking over méér financiële middelen te krijgen. De meerjarenplanning is nog onvolmaakt, „maar we zijn, geloof ik op de goede weg". (Van een onzer redacteuren) ARNHEM Provinciale Staten van Gelderland hebben gisteravond met algemene stemmen hun goedkeu ring gehecht aan de begroting-1971 en de*, meerjarenplanning 1971-1976, zij het met de (gebruikelijke) aantekening dat de fracties van de SGP en Binding Rechts aan enkele onderdelen van de begroting hun goedkeuring onthielden. Ook op de tweede dag van de provin ciale begrotingsbehandeling werd van verschillende zijden naar voren ge bracht dat in de wijze van begrotings behandeling verandering moet komen. „Deze manier van behandeling is onbe vredigend," zei geduputeerde drs. A. R. Vermeer aan het begin van zijn ant woord. Hij wees op de lawine van schriftelijke vragen (ongeveer 560) over de begroting die voor de mondelinge behandeling door GS beantwoord moe ten worden. De heer Vermeer reageer de een beetje boos op het verwijt van de fractie van D'66 die gezegd had dat verscheidene vragen (de heer Plate noemde woensdag tien voorbeelden) op pervlakkig en slordig beantwoord wa ren. „Goed, dat zijn er dan tien, maar dan blijven er toch nov honderden ant woorden over die beter waren," aldus de gedeputeerde, een constatering die de voorzitter van de fractie van D'66 glimlachend overnam. Gezien een aantal uitlatingen van ge deputeerden en andere statenleden mag verwacht worden dat het seniorencon vent in de loop van 1971 zal bijeenko men om over de wijze van behandeling van de begroting 1972 te spreken. DEN HAAG Meer dan tweehon derd personeelsleden van de internatio nale octrooiraad hebben gisteren in Den Haag een demonstratieve optocht gehouden van Scheveningen naar hun kantoor aan de Nieuwe Parklaan en aan hun afdeling personeelszaken aan de Badhuisweg. Zij willen een salaris verhoging van twintig procent. In de internationale octrooiraad wer ken de nationale instellingen van Ne derland, België, Luxemburg, Frankrijk, Zwitserland, Engeland, Turkije en Mo naco samen. De vakbond van het per soneel vindt dat sinds 1957 de salaris sen niet meer zijn verhoogd dan over eenkomt met de stijging van de kosten van het levensonderhoud. UTRECHT Als eerste groep van beoefenaren van een zelfstandig beroep heeft de Landelijke Huisartsenvereni ging. LHV, zichzelf donderdag in Utrecht een verplichte pensioenregeling opgelegd in het kader van het bij de Tweede Kamer aanhangige wetsont werp betreffende de verplichte deelna me in een beroepspensioenregeling. De LHV heeft zelf een belangrijke bijdrage geleverd aan het tot stand komen van het wetsontwerp. Nadat gistermiddag alle gedeputeer den hun aandeel in het antwoord had den uitgesproken stelde ir. Joh. Visser (PvdA) voor geen replieken te houden en het alleen maar bij de bespreking van moties te houden. ..De begroting is nu schriftelijk en mondeling uitputtend behandeld; als er nog vragen over zijn kunnen ze best in de betreffende com missies aan de orde gesteld worden," aldus de heer Visser, daarin bijgevallen door zijn (waarnemend) fractievoorzit ter prof. ir. C. T. de Wit. De meerderheid voelde daar echter niet voor. Mr. Plate vond dat het nu pas allemaal echt kon beginnen. „Giste ren hebben we u de voorlezing van on ze algemene beschouwingen willen be sparen, nu komt het debat," vond hij. Ook KVP-fractieleider F. J. Hermsen verzette zich tegen de idee van ir. Vis ser die daarna zijn voorstel (zuchtend) introk. Bij de daarop volgende replieken viel op dat D'66 niet fractieleider Plate naar het spreekgestoelte afvaardigde maar zijn fractiegenoten drs. D. Eisma en R. J. Ovezall die drie moties (over het fi nanciële beleid) indienen en later na het antwoord van drs. Vermeer weer introkken. Een merkwaardige zaak was dat de fractie van de Boerenpartij (twee leden) nu pas met haar algemene beschouwingen kwam; fractieleider M. van den Brink was woensdag afwezig. Vanmorgen kwamen provinciale sta ten opnieuw bijeen; nu stond als be langrijkste punt het rapport van de commissie „werkwijze" op de agenda. Met belangstelling zien GS uit naai het resultaat van het overleg in de Ste dendriehoek (Apeldoorn, Deventer en Zutphen) over de stichting van een nat industrieterrein aan de IJssel (nabij de brug in de E8). Gedeputeerde H. J. A. Verberk ging uitvoerig in op de vele opmerkingen die de statenleden aan de gewestvorming gewijd hadden. Hij deelde mee dat 18 januari in Den Haag een bespreking plaatsvindt tussen staatssecretaris Van Veen (Binnenlandse Zaken) en verte genwoordigers van de provinciale be sturen. Dan zal gesproken worden over de methodiek van de voorbereiding van de structuurschets bestuurlijke organi satie. „Binnenlandse Zaken wil 1971 be steden aan de opstelling van de struc tuurschets en gaat dat in overleg met provincie- en gemeentebesturen doen", zei de heer Verbeek die aankondigde dat na 18 januari terzake aan een Gel ders werkplan begonnen zal worden. Hij benadrukte dat het in het geheel niet de bedoeling is dat de besprekin gen die op dit ogenblik in Gelderland tussen gemeentebesturen over eventue le gewestvorming plaatsvinden in af wachting van de nieuwe ontwikkeling stopgezet worden. In Gelderland vigeren thansf 140 ge meenschappelijke regelingen (in heel Nederland ongeveer 1300). „We gaan ook informeren naar de betekenis van deze regelingen als indicatie voor ge westvorming. Volgende maand zullen we gaan bekijken welke studies over de bestuurlijke organisatie moeten plaatsvinden. Wellicht zal in 1971 al op dracht gegeven moeten worden aan een wetenschappelijk instituut om ons op dit gebied bij te staan", aldus 'de heer Verberk. Hij memoreerde dat in fe bruari waarschijnlijk het ontwerp- gewestwet bij de Tweede Kamer inge diend zal worden. Gewesten zullen pri mair belast zijn met regionale zaken en taken die de krachten van de gemeente te boven gaan. Ten slotte kondigde de gedeputeerde aan dat ook met de buur provincies over de gewestvorming ge sproken zal worden, Zeer bezorgd toonde de heer Verberk zich over de situatie ten aanzien van de gemeen tefinanciën: „Inderdaad is er sprake van een onhoudbare toestand". Volgens de gedeputeerde heeft de rege ring terecht een eind gemaakt aan de burgerzinleningen, het besluit heeft de provincies en gemeenten overigens wél overvallen. In oktober vond hierover nog overleg in Den Haag plaats, toen werd met de provinciale besturen afge sproken dat het punt nader aan de orde zou komen. Plotseling kwam vorige week echter het bericht over de beëin diging van de mogelijkheid om burger zinleningen te sluiten. Over de werking van de centrale fi nanciering zal opnieuw overleg tussen de ministers Beernink en Witteveen enerzijds en de jvng en het Interpro vinciaal Overleg anderzijds plaatsvin den. De heer Verberk waagde het niet over de centrale financiering in 1971 voorspellingen te doen. Over de gevolgen van de verschui ving van de kosten sociale zorg van gemeente naar rijk is nog niet veel te zeggen. Een in de afgelopen maanden gehouden enquête heeft niet veel re sultaat opgeleverd. „Ik heb de indruk dat het een overhaaste, niet goed doordachte beslissing van de regering geweest is om hiertoe over te gaan, men heeft in Den Haag ten onrechte gezegd: wat macro klopt moet ook micro kloppen, maar in de praktijk laat wel wat anders zien", aldus een felle gedeputeerde Verberk die hier aan toevoegde dat de maatregel van verschuiving van kosten sociale zorg in Gelderland volgens voorlopige ge gevens voor een zéér klein gedeelte van de gemeenten wat winst opgele verd heeft, maar voor tientallen an dere gemeenten een' stuk tekort op de begroting. (Van een onzer redacteuren) ARNHEM „De provinciale pla nologische dienst is met voortvarend heid bezig met de voorbereiding van een aantal streekplannen. Ik erken mét de heer Achterstraat het grote nut van een ruimtelijke structuurschets voor Gelderland maar we moeten ons nü concentreren op de opstelling van de AMSTERDAM Citroëns tussenmo del, de Citroën GS, is gekozen tot auto van het jaar. Als tweede kwam de Volkswagen K 70 uit de bus. Citroëns prachtige, maar peperdure Coupé, de SM. werd derde. Op de vierde en vijfde plaats eindigden respectievelijk de Opel Manta en de Range Rover. De titel „auto van het jaar" wordt toegekend door een jury van veertig internationale autojournalisten. De or ganisatie van de verkiezing berust bij het Nederlandse autoblad Autovisie. Citroën bracht de GS deze zomer uit om het enorme gat in het verkooppro gramma tussen de Eendenfamilie en de grote Citroëns te vullen. De GS komt dit voorjaar in Neder land op de markt in twee uitvoeringen, van 7.995 en 8.695 gulden. streekplannen én de daarbij te volgen inspraakprocedure". Dit zei gedepu teerde mr. O. W. A. baron van Ver- schuer donderdag in zijn antwoord op de algemene beschouwingen over de provinciebegroting in de Provinciale Staten van Gelderland. GS hechten ook grote waarde aan in tergemeentelijke structuurplannen waarvan er enkele in voorbereiding zijn, op de Veluwe bijv. voor de ge meenten Apeldoorn, Epe, Heerde en Hattem, voor Groot Vaassen en voor Ermelo-Harderwijk. Voor een provin ciale bijdrage in de kosten van deze structuurplannen als zodanig was mr. Van Verschuer niet geporteerd („het is een zaak van de gemeenten"), wél voor goed samenspel tussen provincie en ge meenten ten aanzien van het onderzoek voor streek- en structuurplannen. Het streekplan-Veluwe moet vol gens de planning in 1974 door pro vinciale staten worden vastgesteld; de tijd die voor opstelling en inspraak rest is hard nodig. De heer Van Verschuer voelde niets voor de suggestie van mevr. ir. T. van den Doel-Grondsma (PvdA) om te bevorderen dat de pro vinciale planologische commissie haar werk meer in het openbaar zou gaan doen. In de PPC zit ook een aantal ver tegenwoordigers van ministeries. Veel aandacht besteedde de gedepu teerde aan de situatie in de fruitteelt. „Alle huidige regelingen zijn onvolledig alles ADVERTENTIE over dieren of onduidelijk," vond hij. Het is een vraagstuk met verschillende facetten: het sociale (mensen die op een onaan vaardbaar bestaansminimum moeten leven), de concentratie van de afzei en het landschap. Volgende week wordt in Arnhem een bespreking gew(jd aan de landschappelijke aspecten van de fruitteelt; aan deze bespreking neemt o.a. de Belangengemeenschap Gelders Rivierengebied deel. „Met het lot cul- tuurmonumen van de boomgaarden zqn we er niet, het gaat ook om het onder houd", aldus de heer Van Verschuer. „We hebben een landschapsplan nodig". Gedeputeerde mr. S. J. Wijnperle sprak voorzichtig de hoop uit dat de Koningspleybrug bij Arnhem begin 1976 klaar zal zijn. De planvaststelling wordt begin 1971 verwacht. Wil men tot een spoorlijn Arn- hem-Apeldoorn(-Zwolle) komen dan zullen daarvoor harde feiten en cijfers nodig zijn. Ongeveer zes jaar geleden is een poging om tot herstel van deze spoorlijn te komen in de Staten op niets uitgelopen. Zeer veel aandacht zal het college, aldus mr. Wijnperle, vol gend jaar (ook) wijden aan het open baar vervoer in het Rivierengebied. Gedeputeerde mej. mr. J. M. C. van Driel memoreerde o.a. dat Gelderland volgens een recent rapport ongeveer 150 „commerciële" bejaardenoorden heeft met samen ongeveer 2500 bewo ners; het aantal niet-commerciële be jaardenoorden beloopt in deze provincie 200 met ca. 15.000 bewoners. Haar collega mr. H. P. Jager deelde mee dat hij met de waterschapsbestu ren aan het overleggen is over de reor ganisatie van de Gelderse waterschaps structuur. De oriënterende besprekin gen komen op korte termijn rond en daarna zet mr. Jager zich aan het ont werpen van een visie op deze proble matiek. Hij betreurde dat de drie zui veringschappen bij gebreke aan goed keuring van de Kroon nog niet aan het werk kunnen. Een spoedige beslissing in D enHaag wordt verwacht. Bij de replieken diende mevr. ir. T van den Doel-Grondsma (PvdA) een motie in (mede ondertekend door le den van de andere grote fracties) waarin gesteld wordt dat al het mo gelijke gedaan zal moeten worden om de laad- en losplaatsen van NS in Gelderland te behouden; daarvoor pleiten drie aspecten: dat van het be drijfsleven, van de spreiding van de werkgelegenheid en van een niet nog ver onderdruk zetten van de wegen. „De bedrijfseconomische motieven van de NS-directie om tot sluiting over te gaan wegen minder zwaar dan deze aspecten," aldus de motMb die door GS overgenomen werd.

De Vallei | 1970 | | pagina 9