Veenendaals dagblad Arrestaties in zaak-Manson Populariteit Nixon gedaald SER acht verbod verticale prijs binding onjuist NS kwam Schiphol te hulp Zorgen over discriminatie Rust keert weer in Polen ZEVENTIEN DODEN EN HONDERDEN GEWONDEN BIJ BRAND IN BRAZILIË Buiten Bij botsing 5 doden In Nevada besmetting met radio activiteit VOOR TIJDIG (TV) KERSTFEEST Doornspijk trok per abuis alle subsidies militaire huizen in Auto's in VS moeten binnen zes jaar „schoon" zijn Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Vrij zacht weekeinde Swetlana in verwachting twee doden EÉN OP TWINTIG AUTO'S IS VERKEERSGEVAARLIJK Buit f 600.000 bij bankoverval in Aken Remmen defect LEIDEN WIL LEGALISERING DRUG-HANDEL VW-fabriek verwoest Bedreigd roofwild 2 SCHIPHOL - Ten minste tweeduizend luchtreizigers zijn gisteren de dupe geworden van de mist die Schiphol in zijn greep hield. TE WEINIG H.H. Adverteerders! Bur. voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telef. 08385-10550 (adm.)t 10757 en 10955 (red.), Giro 1321600. Losse nummers 0,25; Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opgericht in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advertentietarieven op aanvraag. ZATERDAG 19 DECEMBER I970 - 44e JAARGANG no. 297 HORST In Horst (L) zijn vrijdag middag de 69-jarige mevr. P. de Kuij- per-Gerritsma en de 75-jarige mevr. M. Stax-Everaerts om het leven gekomen doordat een vrachtauto op de Venlose- weg door een defect aan de remmen van de weg schoot. De vrachtwagen raakte eerst een tegemoetkomende auto en een lantaarnpaal en reed toen het troittoir op. De beide vrouwen waren op slag dood. De vrachtauto kwam tot stilstand te gen een meubelwinkel, die zware scha de opliep. De beide chauffeurs kwamen er zonder verwondingen af. LOS ANGELES De politie van Los Angeles heeft vrijdag drie vrouwe lijke leden van de „hippiefamilie" van Charles Manson gearresteerd. Het drie tal de 27-jarige Catherine Share, de 22-jarige Lynnette Fromme en de 18-ja- rige Ruth Ann Morehouse worden beschuldigd van poging tot moord, Z(j zouden hebben getracht een vrouwelijke getuige in de zaak-Manson door middel van een dodelijke hoeveelheid LSD om het leven te brengen. WASHINGTON Blijkens het re sultaat van een onderzoek naar de openbare mening in Amerika is het percentage Amerikanen dat het beleid van president Nixon goedkeurt, sinds november van 57 tot 52 gedaald. Dit is een dieptepunt in de twee jaar die Nixon nu staatshoofd is. De stijging van de werkloosheid tot 5,8 procent kan verantwoordelijk zijn voor deze daling in populariteit. DEN HAAG Met 21 tegen 17 heeft de Sociaal-Economische Raad zich vrijdagmiddag ervoor uitgesproken de staatssecretaris van Economische Zaken te adviseren geen gevolg te geven aan het voornemen van het kabinet de ver ticale prijsbinding duurzaam bij de wet te verbieden. De raad sprak zich daar mee uit voor een zgn. misbruik-wetge- ving in plaats van, zoals nu het geval is, voor een zgn. verbodswetgeving. De voorstemmers voor de misbrui- kwetgeving treft men aan onder de in dustriële werkgevers, ondernemers in midden- en kleinbedrijf en in land bouw, en onder het merendeel der kroonleden van de raad. Voorstanders van de verbodswetgeving vindt men bij de gehele vakbeweging en bij enkele kroonleden. Staatssecretairs Van Son van Econo mische Zaken had de raad in december 1968 verzocht het kabinet zo spoedig mogelijk te adviseren over de wense lijkheid en de inhoud van duurzame wettelijke voorzieningen op het gebied van de vertikale prijsbinding. In 1964 zijn op grond van de wet economische mededinging maatregelen tegen de ver tikale prijsbinding genomen. Die rege ling, die op grond van die wet met in gang vart 15 juni 1969 verviel, is bij wet met drie jaar verlengd tot 15 juni 1972. Prof. dr. A. van Doorn, voorzitter der commissie van voorbereiding, merkte ter toelichting van het ontwerp ad vies o.m. op dat er in de commissie op vele essentiële punten overeenstemming bestond, zowel op micro- als op ma cro-economisch gebied. De standpunten die over vertikale prijsbinding worden ingenomen hangen vaak af van de plaats die men in de nationale econo mie inneemt. Het gaat niet om het voor of tegen vertikale prijsbinding, maar om de vrijheid vertikale prijsbinding al dan niet toe te passen. (Van onze weerkundige medewer ker) In de luchtverdeling verandert nog weinig. Daardoor zal het weer vandaag en morgen overwegend bewolkt zijn, met plaatselijk mist. Wind uit zuidwest tot zuid houdt de temperatuur boven normaal. In Gelderland liggen de maxima op een niveau van 6 tot 8 graden Cel- cius. Na zondag neemt de kans op op klaringen toe na de passage van een koufront met wat regen of een bui uit het westen. Op de weer kaart zijn een hogedrukgebied bo ven Frankrijk en de Alpen en een lagedrukgebied bij IJsland de do minerende systemen. Mist hield 2000 luchtreizigers aan de grond SAO PAULO BU een brand in de Volkswagenfabriek te Sao Bernardo do Campo in de Braziliaanse staat Sao Paulo, vrijdagmorgen, zijn minstens 17 mensen omgekomen. Honderden zijn gewond. Veel slachtoffers zouden nog onder het puin van de verwoeste fa briek liggen. Men acht de mogelijkheid van een aanslag niet uitgesloten. Een vijftigtal mensen vertoonden ver giftigingsverschijnselen als gevolg van de inademing van dampen van che mische produkten, die vlam hadden ge vat. In de middag werd het vuur hier en daar weer aangewakkerd door de wind. Bij de fabriek werken ruim 25.000 mensen. De produktie zal zeker drie maanden stilliggen. Ook in de che mische fabriek „Dia Dema" in Sao Paulo is vrijdag brand uitgebroken. Een tankwagen die benzine loste, ont plofte en het vuur verspreidde zich over de hele fabriek. De brand schijnt nu bedwongen te zijn. Ook hier houdt men rekening met de mogelijkheid van een aanslag. CO f\ngetwijfeld is het een verheu- gend bericht uit New Delhi over de beschermende maatrege len, die getroffen worden om het laatste restant van de tijgers te redden. Guy Mountfort dezelfde van ,,The Vanishing Jungle" meent, dat dit prachtige roofdier slechts door snel en besluitvaardig handelen van de betrokken rege ringen nog zal kunnen blijven voortleven, in zijn natuurlijke mi lieu en zich niet jammerlijk be hoeft te vervelen en te degenere ren in diergaarden en circussen. Er werd alvast besloten de Konings tijger op de lijst van de meest be dreigde diersoorten te plaatsen, d.w.z. in het Red Data Book, waar in al zes ondersoorten zijn opgeno men. Feitelijk komt voor hen, die zich India van de eerste helft on zer eeuw herinneren, zo'n bericht als een schok. Zij zullen met smart overwegen, dat, indien de achter uitgang in het huidige tempo door gaat, de tijger tegen het einde der 20e eeuw waarschijnlijk overal zal zijn uitgestorven. De wildreserva ten lijden nl. zwaar onder de druk van land-opeisende projecten, uit breiding van terreinen voor de bos bouw, stroperij, het binnendringen van landbouw en veeteelt, alsook door bont- en trofeeënhandel. Het is overal in de (wereld hetzelfde liedje: de verwoestende invloed door de mens op de oorpronkelijke natuur van wildernis, moeras, sa vanne, weidegronden enz., waar door de prooidieren verdwijnen en met hen noodgedwongen het grote roofwild, dat zich tot man-eater gaat ontwikkelen. Op papier geniet het bescherming genoeg, doch in de praktijk leggen vele van de gro te katten het loodje. De gewoonte van de jaren omtrent Wereldoor log I om in Z.O.-Azië grootscheep se tijgerjachten te organiseren voor VIP's en vorstelijke persgnen is vrijwel voorbij. In 1912 schoot een gezelschap van Koning George V van Engeland er in elf dagen 39 en in 1965 kon een maharadja er nog op pochen dat hij in totaal 1150 tij gers had bemachtigd! Laten wij hopen dat er zij het op 't nipper tje betere dagen zullen aanbre ken. 19-12-'70 A. B. WIGMAN Onder hen bevonden zich honderden reizigers, die op weg waren naar hun vakantiebestemmingen in Oostenrijk en Zwitserland. Hoewel tenslotte toch nog een aan zienlijk aantal reizigers - zij het met veel vertraging - per vliegtuig kon vertrek ken, moest voor velen ander vervoer worden gezocht. Zo lieten enkele reis bureaus 's avonds bussen rijden naar Brussel om vakantiegangers daar te la ten beginnen aan hun vliegreis. Aan de vooravond van het drukste weekeinde van het jaar verzocht de KLM dringend aan de Nederlandse Spoorwegen om grote aantallen passa giers over te nemen. De samenwerking met de NS noemde de KLM in de loop van de avond voorbeeldig, hoewel de extra drukte de NS wel ongelegen kwam. Passagemensen van de KLM werkten op het Amsterdamse Centraal Station zij aan z(j met medewerkers van de spoorwegen in een poging zoveel mo gelijk gestrande reizigers per trein weg te helpen. Aan de internationale treinen werden extra wagons gekoppeld. Op Schiphol konden slechts nu en dan vliegtuigen opstijgen wanneer de mist tijdelijk wat minder dik werd. Het groot ste probleem voor de KLM was dat zij te weinig toestellen voorhanden had. Veel vliegtuigen, die in de loop van de dag hadden moeten vertrekken, konden eerder op de dag niet landen. Ze weken uit naar luchthavens in de omringende landen. De drukte op Schiphol was overstel pend. Verschillende reisbureaus stuurde extra assistentes naar de luchthaven om gestrande passagiers b(J te staan. MARSSUM Bjj verkeersongelukken gistermiddag in het Noordfriese Mars- sum zfln vijf mensen omgekomen. Door de mist was het zicht In Mars sum ten hoogste dertig meter. Het eerste ongeluk ontstond toen een auto bij een inhaalmanoeuvre door een tegemoetkomende tankauto werd ver pletterd. Alle vier inzittenden werden op slag gedood. Het zijn de veertigjarige luchtmacht-adjudant P. M. Hartman uit Leeuwarden, zijn evenoude vrouw A. B. Hartman-Schut, hun twaalfjarig doch tertje J. J. Hartman en een zuster van de heer Hartman, de 49-jarige J. Schen kel-Hartman uit Den Haag. De 28-jarige lerares A. Adema uit Drachten die achter de heer Hartman reed kon niet tijdig meer remmen en botste tegen hem op. Zij was eveneens op slag dood. Kort tevoren had op de Afsluitdijk nog een botsing met dodelijke afloop plaats. Eveneens bij een inhaalma noeuvre in dichte mist botste een auto op een personenauto die werd bestuurd door de 64-jarige fabrieksarbeider T. Groeneveld uit Minnertsga. Hij kwam om het leven. Vier andere inzittenden werden gewond. DEN HAAG Eén op de twintig gekeurde auto'S is verkeersgevaarlijk. Dit is de voornaamste conclusie, die de ANWB uit zijn in oktober in Den Haag gehouden winterkeuring heeft getrokken. Het betreft hier de resultaten van 853 keuringen. Van deze auto's was 1/3 ouder en 2/3 jonger dan 5 jaar. De verkeersgevaarlijke wagens waren op één na allemaal ouder dan 5 jaar. Hieruit blijkt dus, dat maar liefst een kleine 15 pet. of 1 op de 7 auto's uit deze categorie een gevaar op de weg is, aldus de toeristenbond. De bond meent dat deze percentages bij een verplichte keuring nog veront rustender kunnen worden, omdat het hier slechts vrijwillige keuringen be treft. In de meeste gevallen hadden de gevaarlijke auto's een in hoge mate doorgeroest draaggedeelte, bijna lekke remleidingen, ernstige gebreken aan de stuurinrichting en/of een of meer gladde banden, zo besluit de ANWB zijn mededeling. WASHINGTON Na een onder grondse Amerikaanse kernontploffing woensdag op het proefterrein in Nevada is vrijdag, zoals ook reeds woensdag, radio-activiteit boven de grond waar genomen, die vermoedelijk ook tot een lichte besmetting van de omgeving buiten het proefterrein zal leiden. Ongeveer 600 employés van de Ameri kaanse commissie voor atoomenergie zijn vrijdag van het proefterrein in vei ligheid gebracht. Het proefterrein ligt ongeveer 100 kilometer ten noorden van Las Vegas. Een woordvoerder van de commissie heeft verklaard dat in de kleding van 175 personeelsleden geringe hoeveelheden radioactieve stof zijn ge vonden. De straling was echter niet gro ter dan dat nog toelaatbaar wordt ge acht. Een radio-actieve wolk zou zich langzaam in noord-noordwestelijke rich ting bewegen. Tijdens de proef was het gehele personeel geëvacueerd. AKEN Bij een bankoverval in Aken hebben drie mannen vrijdagavond min stens 600.000 mark (circa 600.000 gulden) buitgemaakt. Kort voor de sluiting waren drie man nen, die kousen over het hoofd hadden getrokken en bewapend waren, de hal van het bankgebouw binnengedrongen, waar zich toen, behalve de 40 man per soneel, nog enkele klanten bevonden. De overvallers losten verscheidene scho ten die echter niemand troffen. Eén van hen sprong over de balie en greep het geld uit de brandkast terwijl de anderen het personeel in beeftvang hiel den. De overvallers vluchtten via een zij-ingang die alleen aan ingewijden be kend kan zijn. Zij gingen er vandoor in een auto, die een Nederlands kenteken had. De nummerplaat was drie dagen geleden van een Nederlandse auto in Bad Neuehahr gehaald. LEENDE Drie mannen hebben gis termiddag een gewapende overval ge pleegd op de Boerenleenbank in Leende (bij Eindhoven). Ze verdwenen met een buit van ca. 15.000. Twee van de man nen drongen de bank binnen en eisten van de kassier geld. De derde bleef in de auto. Na de overval reden de han- nen weg in de richting Eindhoven. In de Hilversumse TV-studio's was het deze week al helemaal Kerstmis. Voor het programma „Tus sen Kerstmis en Nieuwjaar"dat Eerste Kerstdag door de VARA wordt uitgezonden, repeteerden van links naar rechts Truus Speyk, de vader van musicus Harry de Groot, Willy Alberti en tante Leen. WARSCHAU In Polen schijnt de rust geleidelijk terug te keren, terwijl partij- en regeringsinstanties koorts achtig nagaan, hoe de voornaamste grieven van de bevolking zoveel moge lijk kunnen worden weggenomen, zon der dat de economie van het land ern stig wordt geschaad. In de hoofdstad Warschau zijn al enige dagen verscheidene werkgroepen van het centrale partijcomité bijeen. Ook elders in het land worden bijeen komsten gehouden om een oplossing voor de problemen te zoeken. De ar beiders, die al talrijke protestbrieven hebben gezonden naar aanleiding van de omstreden prijsverhogingen wensen een algemene loonsverhoging van 20 procent om de stijging van de kosten van levensonderhoud op te vangen, De autoriteiten zouden hun hebben laten weten, dat men in een rustige sfeer altijd een regeling kan vinden voor de moeilijkste vraagstukken. DOORNSPIJK De raad van Doorn spijk heeft vrijdagavond bij vergis sing de subsidies voor alle zes mili taire tehuizen in deze gemeente voor een jaar onmogelijk gemaakt. Twee leden van de SGP-fractie stemden bij vergissing voor een voorstel van Pro gressief Akkoord om alle subsidies aan militaire tehuizen af te schaffen. De „Progressieven" waren met dit ver gaande voorstel gekomen, nadat een „rechtse meerderheid" had besloten het humanistische militaire tehuis géén subsidie te verlenen. De militaire tehuizen in Doornspijk, be stemd voor de militairen in het leger kamp 't Harde zullen het nu zonder steun van de plaatselijke overheid moeten stellen. Eén der raadsleden had een suggestie om uit de moeilijk heden te komen: het vrijstellen van plaatselijke belastingen. De raad van Doornspijk bestaat uit vijf tien leden, vijf van de SGP, vijf van de CHU/AR-fractie en vijf van Pro gressief Akkoord. Het voorstel om ook het militair tehuis van 't humanistisch verbond een subsidie te geven van de AR-wethouder werd verworpen met zeven stemmen voor en acht te gen. Het voorstel om alle subsidies te laten vervallen kreeg acht stemmen voor (twee per abuis) en zeven tegen. Op een in het Pentagon gehou den persconferentie vertelde de Amerikaanse onderminister voor de strijdkrachten, F. W. Render, dat de verbolgenheid en de frustra ties van de negers bij de Ameri kaanse legerafdelingen in West- Europa een gevaarlijk punt be reikt hebben. Hij verklaarde, dat hij bijzonder strakke richtlijnen ge geven had om aan iedere vorm van discriminatie een eind te maken. PHOENIX, (Arizona) Swetlana Stalin, de 44-jarige dochter van de voor malige overleden Russische leider, ver wacht een kind. Dit heeft een woord voeder van haar man vrijdag bekend gemaakt. De baby zal waarschijnlijk laat in het voorjaar van 1971 ter wereld komen. Swetlana is gehuwd met de 58-jarige Amerikaanse architect William Wessley Peters. Zij heeft reeds twee kinderen, nl. een zoon die arts is en Jozef heet, naar zijn grootvader, en een dochter Yekaterina, die-zij in, Moskou achterliet toen zij naar het Westen uitweek. WASHINGTON Het Amerkaanse congres heeft vrijdag een wet tegen de luchtverontreiniging aangenomen, waar bij is bepaald dat alle auto's in de Ver enigde Staten binnen zes jaar „schoon" zullen moeten zijn. Krachtens deze wet zal de Amerikaanse auto-industrie voor 1 januari 1975 een „schone motor" heb ben moeten gefabriceerd. In Warschau was de situatie vrijdag normaal, al zag men meer militie dan gewoonlijk. In Krakow en Wroclaw groepten de bewoners in het centrum zwijgend samen als teken van solidari teit met de eisen van de arbeiders in het gebied van Gdansk en Gdynia. In deze steden was het rustig. Vol gens het Poolse persbureau PAP is in de haven het werk hervat. Intussen werd in de stad gewerkt aan het herstel van de schade die bij de onlusten in het begin van deze week werd aangericht. In Gdansk is o.a. de hal van het on langs geheel gemoderniseerde station verwoest. Het daarnaast gelegen renais- sancegebouw, waarin de organisatie voor hogere techniek is gevestigd, is uitgebrand, terwijl ook een grote levens middelenwinkel veel schade heeft opge lopen. Volgens het plaatselijk blad „Glos Wybrzeza" zijn zes inwoners om het leven gekomen en in totaal 115 mensen zwaar gewond en ongeveer 140 licht gewond. De schade aan de ge bouwen en voertuigen schatte het blad op 80 miljoen zloty (volgens de officiële koers bijna 70 miljoen gulden). Voor Szczecin, waar donderdag de on geregeldheden hun hoogtepunt hadden, gold vrijdagavond weer een uitgaans verbod, dat van zes uur tot zes uur in de ochtend van kracht is. LEIDEN De gemeenteraad van Leiden heeft vannacht een motie aan genomen, waarin een zo spoedig moge lijke legalisering van de handel in en het gebruik van hasjiesj en marihuana wordt bepleit. De motie die was ingediend door de kabouter Fr. Gerkema, kreeg voorts de steun van de fracties van de PvdA, D'66, DS'70, PSP en KVP en een deel van de VVD-fractie. De Staten-Gene- raal zal van de motie op de hoogte wor den gebracht. ADVERTENTIE Hiermede maken wij uer op opmerk zaam dat advertenties voor de krant van maandag 28 december a.s. op donderdag 24 december om 14.00 uur in ons bezit dienen te zijn. ADV. EXPL.

De Vallei | 1970 | | pagina 1