„Ik ben trots op deze 35 Zuid-Molukkers" Vergaderingen van Statencommissies worden openbaar R USSISCH SCHIP RAMT HEMBR UG Krachtproef voor tante Pos Mammoetbestelling van de Posterijen 150 MILJOEN EXTRA VOOR DEFENSIE LIGA Eritrea Over de grenzen Ir. Manusama bij Wassenaar-proces SOFTENON- PROCES BEËINDIGD Landelijke alcohol controle had succes STUDENTEN BETOGEN IN ALGERIJE Meer dan 400 tips over stem „meneer X" I I Nu ook in Gelderland Treinverkeer wekenlang onmogelijk Sir Chichester weer op weg Den Toom dient wetsontwerp in zo lang ze in de groei zijn! WARM ONTHAAL AANSPRAKELIJK GERBRANDY OMMEZWAAI TIEN MILJOEN VAKANTIE Mijn vader vindt me een flinke vent! Dat kan ook niet anders. Ik eet op tijd mijn Liga. Kom maar op, ik kan tegen een stootje! i. ZATERDAG 19 DECEMBER 1970 DEN HAAG Gisteren was het in het proces tegen de „35 van Wassenaar" de dag van de getuigen décharge. De voornaamste daarvan was wel ir. Ma nusama. Toen hij aan het slot van de middag als getuige naar voren kwam, rezen de 35 als één man van de zitbanken op. Zij gingen weer zitten toen de president van de rechtbank, mr. Van Hattum naar de personalia van de 60-ja- rige ir. J. A. Manusama vroeg: „U bent conrector van een christelijke scholen gemeenschap in Rotterdam?" „Ik ben in de eerste plaats president van de re publiek der Zuid-Molukken" was het antwoord. Ir. Manusama stelt dat de Zuidmo- lukse zaak een zuiver politiek probleem is. Voor een oplossing daarvan heeft hij driemaal in de afgelopen twintig jaar getracht een gesprek met de Indonesi sche regering te krijgen: in 1956 bij de Bandoeng-conferentie heeft hij de Pa kistaanse vertegenwoordiger bemidde ling van de Pakistaanse regering ge vraagd. Pakistan voldeed aan het ver zoek, maar de Indonesische regering gaf de Pakistaanse regering te ver staan, dat zij zich niet met andermans zaken moest bemoeien, aldus ir. Manu sama. „In 1962 volgde een tweede poging tot contact. Maar toen bleek dat de Indo nesische regering alleen met ons wilde praten om de aansluiting van Nieuw-Guinea bij Indonesië te bespoe digen. De derde poging werd in april van dit jaar ondernomen. Via de Indo nesische ambassadeur werd een ge sprek met president Soeharto aange vraagd bij diens komst naar Nederland, maar er kwam geen antwoord", aldus ir. Manusama. Hij zegt nog altijd een gesprek te wensen. „Het Zuidmolukse probleem moet worden opgelost. Alleen kunnen wij niet zo blijven doorgaan als tot nu toe. Wij hebben ook ons eergevoel: als er een gesprek moet komen, dan moet eerst de bereidheid daartoe van de an dere kant maar eens worden getoond. Wij blijven er niet om vragen, stelt de heer Manusama met nadruk. Ir. Manusama verklaart niets te heb ben afgeweten van de bezetting van de residentie in Wassenaar. Wel had hij in augustus aangekondigd dat de Zuidmo- lukkers president Suharto een „Warm onthaal" zouden bereiden. Naar aanlei ding daarvan had hij in augustus met mr. Droessen besprekingen gevoerd om op alle consequenties van eventuele ge beurtenissen te zijn voorbereid. Ir. Ma nusama had toen zelfs de mogelijkheid van een bezetting van het Indonesische oonsulaat niet uitgesloten. „Toen ik op 3 augustus van de bezet ting hoorde zei ik: dat is fantastisch. Maar toen ik een half uur daarna ver nam dat de heer Mooienaar bij de be zetting gedood was voelde ik de grond onder me wegzinken", aldus ir. Manu sama. „Ik betreur de dood van de heer Moolenaar ten zeerste en ook dat er bij de demonstratie in Scheveningen zoveel politiemannen gewond zijn geraakt. Maar al had ik de bezetting niet nodig om door te gaan, ik vond het wel pret tig: door deze gebeurtenis zal de Ne derlandse regering haar beleid tegen over ons zoals zij het tot nu toe heeft gevoerd, niet kunnen voortzetten. Ik ben trots op deze 35 Zuidmolukkers, maar nog meer ben ik diep getroffen door wat zij overhebben voor de zaak van de RMS. Maar ik heb ook tegen deze jongens gezegd: we moeten er be slist geen systeem van maken", aldus ir. Manusama. „Waren de jongens het daarmee eens?" wil mr. Droessen weten. „Voor een groot deel wel", weet de Zuidmo lukse leider, die zegt zich mede-aan sprakelijk te voelen voor de gebeurte nissen in Wassenaar. „Het was immers van mij afkomstig dat we Soeharto een warm onthaal zouden geven". Ir. Manusama geeft toe dat hij het vasthouden van gijzelaars door de be zetters een moeilijke zaak vond. „Ik heb ze aangespoord om de gijzelaars vrij te laten, maar wel de residentie nog enkele dagen bezet te houden". Tenslotte had hij de 31e augustus tot de 33 gezegd: „Ga nu maar, jullie hebben je taak volbracht". Ir. Manusama vindt het in het alge meen onjuist om met geweld te streven naar een oplossing voor het probleem van de RMS, maar billijkt het gebruik van geweld in zeer bijzondere omstan digheden. Hij vindt het begrijpelijk dat voor velen met de komst van Soeharto de maat vol was. „U bent eigenlijk te beschouwen als een president zonder grondgebied", zegt mr. Droessen, nadat ir. Manusama zijn verhaal gedaan heeft. „Dat was Ger- brandy in Londen ook", reageert deze. De slotvraag van de zitting is aan de rechtbankpredident: „Als u geweten had dat de 33 met zoveel wapens naar Wassenaar wilden gaan, wat had u daarvan gevonden?" „Dat had ik niet goed gevonden", zegt de president van de RMS. Mr. Van Hattum deelt vervolgens nogmaals mee dat het proces zal wor- (Van een onzer redacteuren) ARNHEM Provinciale Staten van Gelderland zijn van mening dat de ver gaderingen van de Statencommissies in beginsel openbaar en slechts bij uitzon dering besloten dienen te zijn. In een gistermiddag met j/ü tegen 21 stemmen aangenomen motie worden gedeputeer de staten uitgenodigd de provinciale commissie openheid en openbaarheid te vragen „een nadere uitwerking van de ze opvatting met voorrang voor te be reiden". De motie, die ondertekend werd door de heren mr. F. Plate (D'66), T. Boers (Binding Rechts) ir. J. Achterstraat (AR), prof. ir. C. T. de Wit (PvdA) en mr. M. F. F. A. de Nerée tot Babberich (D'66), kreeg de stemmen van de frac ties van de rrote meerderheid van de PvdA. de KVP en de VVD, de fracties van de ARP en D'66 In hun geheel en de eenmansfractie van Binding Rechts. Bij de tegenstemmers behoorden ook de zes gedeputeerden; zij deden dat primair om procedurele redenen. Zowel de commissaris der Koningin mr. H. W. Bloemers als gedeputeerde drs. A. R. Vermeer wezen erop dat GS enkele maanden geleden de provinciale com missie openheid en openbaarheid in stelden en in de opdracht aan de com missie ook het punt van de openbare commissievergaderingen opnamen. Het zou, aldus GS, niet juist zijn eerst zo'n opdracht te geven en dan, terwijl de commissie nog aan het werk is, een principe-uitspraak over de openbare commissievergaderingen te doen. Op vallend was dat vrijwel alle statenle den in principe niet tegen openbaarheid van commissievergaderingen bleken te zijn; als de procedure-bezwaren er niet geweest zouden zijn zou de motie-Plate nog veel meer stemmen gekregen heb ben. In het aan de stemming voorafgaande debat (naar aanleiding van het rapport „werkwijze staten" van de commis- sie-Oostlander) kwam ook de WD-er ir. J. N. Kooij met een motie waarin hij vroeg nu al (direct) een proef te nemen met het openbaar maken van de verga deringen van twee commissies, waaron- der de financiële. „Dan kunnen we straks, samen met het rapport van de commissie openheid-openbaarheid, ook de proef beoordelen". De motie was echter kansloos en ir. Kooij zwaaide met bijna al zijn fractiegenoten om naar de motie-Plate. De KVP-fractie was aanvankelijk niet zo geporteerd voor de motie-Plate omdat zij eerst de commissie openheid en openbaarheid haar werk wilde laten afmaken, maar toen AR-fractieleider ir. J. Achterstraat In zijn verdediging van de motie naar voren bracht dat nfi, in de Staten, de politieke beslissing over de openbaarheid van commissieverga deringen zou moeten vallen en de heer Vermeer niet definitief kon verklaren dat GS t.z.t. met een voorstel daartpe zonden komen besloot de groter meer derheid van de KVP-fractie haar steun toch aande motie te geven. Een motie van de D'66-er drs. D. Eis- ma waarin de voorzitter van de com missie openheid-openbaarheid, gedepu teerde Vermeer, gevraagd werd met de commissie te praten over een open baarmaking van de vergaderingen van deze commissie haalde het niet; slechts twaalf statenleden bleken ervóór te zijn. In het debat over de werkwijze van de staten werden tal van suggesties ge daan die op korte termijn door GS be sproken en daarna opnieuw ter discus sie gesteld zullen worden. den voortgezet op dinsdag 5 januari met de requisitoiren en de pleidooien. De 35 worden aan het eind van de middag in ploegjes teruggebracht naar het huis van bewaring in Scheveningen. Het transport wordt telkens weer bege leid door een groep motorrijders van de politie, enkele personenwagens met be wakers en twee overvalwagens waarin met helmen en karabijnen uitgeruste politiemannen. Evenals de andere da gen van het proces blijft het in de zwaar bewaakte omgeving ran het ge rechtsgebouw aan de Jan van Nassau- sfcraat rustig. ALGIERS Honderden studenten van de universiteit van Algiers sebben gisteren een officieel demonstratiever bod genegeerd om te protesteren tegen wantoestanden bij het hoger onderwijs. Het kwam in het stadscentrum tot felle gevechten met de politie, waart»ij het normale leven rond de universi teitsgebouwen in het centrum tot stil stand kwam. De studenten zijn verbolgen over de huns inziens overladen collegezalen, het gebrek aan lectoren en hoogleraren en het uitblijven van reeds lang geëiste univesitalre hervormingen. De demonstraties waren de eerste studentenbetogingen in het land, sedert de afzetting van president Ahmed Ben Bella door een militaire junta onder leiding van het huidige staatshoofd Houari Boumedienne in juni 1965. ALSDORF Door een rechtbank te Aken is gisteren het thalidomide (softe- non) proces geseponeerd zonder dat een uitspraak is gedaan. Het proces heeft twee en een half jaar geduurd. Het is beëindigd omdat de bewijzen, dat het middel leidde tot misvormingen van ongeboren kinderen met elkaar in tegenspraak waren. De vijf verdachten in het proces, vooraanstaande medewerkers van de chemische fabriek Grünenthal, versche nen voor de eerste keer voor het ge recht, op 27 mei 1968. Zij werden be schuldigd van het toebrengen van li chamelijk letsel en het overtreden van de Duitse wetten op verdovende midde len, door de vervaardiging en verkoop in West-Duitsland, van thalidomide van 1957 tot 1961. De fabriek heeft een fonds gesticht ter grootte van 100 miljoen D.-mark, waaruit uitkeringen zullen worden ge daan aan mismaakte kinderen. Boven dien zal Grünenthal nog 4 miljoen mark uitkeren aan volwassenen die het kalmerende middel hebben gebruikt, en als gevolg daarvan zenuwstoornissen hebben gekregen. DELFT Het aantal tips, dat de Delftse politie heeft binnen gekregen nadat donderdagavond op de televisie via Nederland 1 en 2 het bandje met de stem van „meneer X", de vermoedelij ke dader van de Delftse wurgmoord, in de ether was gebracht, is in de loop van de nacht van donderdag op vrijdag en vrijdagochtend opgelopen tot meer dan vierhonderd. De telefoon staat bij de Delftse poli tie nog niet stil. Volgens hoofdinspec teur J. M. M. van der Ven werd slechts een klein gedeelte van de tips bij poli tie in andere plaatsen doorgegeven. Tachtig tips lenen zich volgens hem voor een nader onderzoek. De overige zijn over het algemeen te vaag. ZAANDAM Gistermiddag werd in dichte mist een pijler van de Hembrug aangevaren door het 9.200 ton grote Russische schip „Komsomoletz Uzbe- kystana". Het gebeurde toen de Hem brug voor het scheepvaartverkeer was geopend. Een deel van de brug is van zijn plaats geschoven. Ook de boot liep ernstige schade op. Het drukke trein verkeer over de brug werd volkomen lamgelegd. Later op de dag bleek, dat de Hem brug enkele weken niet voor spoorweg verkeer kan worden gebruikt. Ir. J. W. Hofman, hoofd van de afdeling bruggen van de Nederlandse Spoorwegen, deelde dit 's middags na een globaal technisch onderzoek mede. De zuidelijke aanloop van de brug (het gedeelte van de vaste wal naar de eerste pijler) is over een afstand van 4,5 meter verschoven. Dit bruggedeelte is ook ingedeukt. Boven dien is de pijler zelf boven de waterlijn ernstig beschadigd. Over de schade on der de waterlijn is nog geen zekerheid. Mogelijk zal een duiker daarnaar een onderzoek instellen. Ir. Hofman taxeert de schade aan de brug (exclusief de nog onbekende scha de aan de pijler) op een half miljoen gulden. De hoofdverkeersleiding van de Ne derlandse Spoorwegen is inmiddels druk bezig met het ontwerpen van een nooddienstregeling, die maandag aan staande zal ingaan. Voorlopig vervoe ren de Nederlandse spoorwegen de treinreizigers voor de Zaanstreek en de kop van Noord-Holland met bussen (rechtstreeks) en met treinen (via Haar lem-Uitgeest). Tijdens de spitstijden DEN HAAG De posterijen zullen vandaag een krachttoer uithalen en door het inzetten van een maximaal beschikbare capaciteit aan bestellend personeel in het gehele land een mammoetpostbestelling gaan uitvoe ren. Daardoor hoopt men zaterdag middag uiterlijk twee uur alle nog op de postkantoren aanwezige brieven en periodieken bezorgd te hebben. Bovendien zal in bijna het gehele land ook het massadrukwerk op ge noemd tijdstip zijn besteld en zal al leen de kerstpost nog zijn overgeble ven. Maar ook aan deze post zullen de posterijen hun uiterste krachten geven, opdat ook deze post voor de kerst nog bezorgd zal zijn. Dit verklaarde vrijdagmiddag de hoofddirecteur van de posterijen, drs. Ph. Leenman. Op grond van de erva ringen van vorige jaren is de heer Leenman ervan overtuigd dat de plaatselijke directeuren hun uiterste best zullen doen om zaterdag schoon schip te hebben, zodat de verwachte lawine van kerstpost volgende week toch nog tijdig bezorgd kan worden. Vol lof was hij over het personeel, dat zich op dit ogenblik volledig in zet. Hij wees op de steun van hulp krachten, vakantie hebbende studen ten en militairen, met dien verstande, dat onder militairen moesten worden verstaan ptt-ambtenaren, die zich op het ogenblik in de militaire dienst bevi de Evenals voorgaande jaren hebben deze vakkundige krachten op het ogenblik kerstverlof. Zij hebben toestemming om bij de PTT te mogen werken, zodat zij er nog iets kunnen bijverdienen. Zoals ieder jaar komt er de week voor kerstmis nog een lawine aan post los en naar de mist kijkend filo sofeerde hoofddirecteur Leenman: Als het zo blijft met het weer, dan wordt het een mooi weekend voor de mensen om te gaan schrijven. Dan zullen wij zondag beslist niet kunnen volstaan met één buslichting, maar zullen wij er tweemaal op uit moe ten. Anders puilt de post de bussen uit. Het is normaal, dat er dagelijks minstens tien miljoen stuks post wor den verwerkt, een getal, dat In deze piekdagen voor de Kerstmis minstens drie keer zo hoog ligt. Drs. Leenman sprak dan ook van gigantische hoe veelheden, maar meende, zonder de moeilijkheden waarvoor de post staat te willen kleineren, dat de kerstpost toch nog voor de kerstdagen zal zijn bezorgd. Hij wees er- daarbij op, dat de post daarvoor volgende week maar vier dagen heeft. Gezien de grote hoeveelheden post merkte drs. Leenman verder op, dat de moeilijkheden niet alleen bij de bestelling liggen, maar #dat ook het sorteren een enorm probleem vormt. Ook hier worden hulpkrachten inge zet. Met verlangen ziet de heer Leenman dan ook uit naar de komende vakan tie van de middelbare scholieren, van wie velen er graag bij de post een extra centje willen bijverdienen. De postbeambten zelf verrichten vrijwil lig op grote schaal overwerk. zullen extra treinen worden ingescha keld, omdat de bussen het grote aanbod dan niet aankunnen. Treinreizigers naar de Zaaanstreek en de rest van Noord-Holland wordt aangeraden zo veel mogelijk van de omgeleide treinen gebruik te maken. Het is de eerste ker na de oorlog dat het treinverkeer naar nooNoord-Hol- land via de Hembrug zo'n ernstige en langdurige stagnatie oplevert. PLYMOUTH De beroemde zeezei ler Sir Francis Chichester is gisteren zijn nieuwe grote tocht begonnen. Hij vertrok, in dichte mist, naar Bissau in Portugees Guinea. Vandaar zeilt hij in zijn eentje in de nieuwe Gypsy Moth 6 naar Nicaraqua. Die grote oversteek is ruim 4.000 mijlen lang. Het nieuwe schip van Chichester is veel kleiner dan de Gypsy Moth 4, waarin hij in 1967 een tocht om de aardbol had gemaakt waarbij hij, in 226 dagen tijds, 28.000 mijlen had afge legd. Sir Francis Chichester is 69 jaar oud. DEN HAAG Minister Den Toom heeft bij de Tweede Kamer een wets ontwerp ingediend, dat beoogt de ko mende vijf jaar 150 miljoen gulden extra voor defensie uit te trekken: 30 miljoen gulden in 1972 en 120 miljoen in de vier daarop volgende jaren. Zoals bekend hebben de ministers van defensie van tien Europese Navo- 1 and en op 1 december In Brussel in be ginsel overeenstemming bereikt over een extra infrastructuurprogramma van 420 miljoen dollar. Dit programma, dat voorziet in de bouw van betonnen u- vormige vliegtuigbeschermingen en het opzetten van een communicatiesysteem te velde, was tevens oorspronkelijk be doeld om de Amerikaanse regering in staat te stellen beter weerstand te bie den aan de druk van het Congres om de troepensterkte in West-Europa te verminderen. De kosten van dit programma wor den over de tien landen omgeslagen krachtens de verdeelsleutel, die geldt voor het infrastructuurprogramma, waaraan ook de Verenigde Staten en Canada deelnemen, waarbij het. aandeel van de VS en Canada door de Europese landen wordt gedragen. Budget-technisch wordt de post „in ternationale verplichtingen in verband met infrastructuur", die op de begro ting 1971 124 miljoen gulden vermeldt, tot 274 miljoen verhoogd. De definitieve verdeling van de kos ten hangt mede van het verloop van onderhandelingen tussen West-Duits- land en Engeland af en zal in de loop van februari worden gemaakt. De En gelse regering heeft, evenals diverse andere landen, reeds besloten tot een versterking van de nationale defensie en men verwacht dat het Engelse aan deel in het infrastructuurprogramma mede wordt bepaald door de omvang van een Westduitse bijdrage aan de Britse nationale defensie-inspanning. DEN HAAG De landelijke alco holcontrole, die de politie in de nacht van donderdag op vrijdag heeft geno men, heeft de volgende resultaten op geleverd: 43 Bestuurders verkeerden zodanig onder drankinvloed dat zij werden aan gehouden; tegen hen werd proces verbaal opgemaakt. In 2 gevallen moest hiertoe een achtervolging worden inge zet. Daarenboven waren 44 bestuurders zodanig onder invloed dat hen verder rijden werd verboden. In 2521 gevallen bleken de autopapie ren niet in orde te zijn. In 244 gevallen werd proces-verbaal opgemaakt voor het rijden met gladde banden. In verband met de verlichting wer den 720 processen-verbaal opgemaakt. Tijdens de actie werd 1 gestolen voertuig achterhaald. De bestuurder werd ingesloten. Bovendien kon iemand worden aan gehouden wiens opsporing was ver zocht. Gezien de slechte weersomstan digheden (mist) geven met name de cij fers betreffende het drankgebruik en het aantal malen dat gladde banden werden geconstateerd indicaties voor het nut van dergelijke acties, aldus de centrale politie verkeerscommissie. ADVERTENTIE T^e rebellen die in Eritrea al acht jaar ageren tegen de regering te Addis Abeba en die wensen dat hun provincie een onafhankelijke staat wordt, zijn zich de laatste twee maanden weer druk aan het weren. Duizenden mensen, voornamelijk vrou wen en kinderen, zijn de laatste tijd weggevlucht en hebben zich naar het aangrenzende Soedan begeven. Er zijn geveohten geweest, overvallen en moorden. De plaats van Eritrea op de kaart, het wordt begrensd door de staat Soedan, en in het westen, door de Rode Zee tot ongeveer de plaats waar de golf van Aden begint, maakt het gebied alleen al door deze geografische lig ging tot een „gevarenzone". Deze week heeft de regering te Addis Abeba de noodtoestand afgekondigd voor twee-derde van Eritrea, met de bedoeling daar de rust en de orde te handhaven „in verband met de infil tratie van bandieten die de steun ge nieten van vreemde regeringen". TTe landen die de onafhankelijkheids beweging van Eritrea steunen zijn, in de Arabische wereld, Libië en Syrië en daarbuiten, alhoewel tot op zekere hoogte, de Sovjet-Unie en Communistisch China. De regering van keizer Ilaile Selassie krijgt al lang Amerikaanse militaire en economische steun. In Ethiopië is een Amerikaanse groep militaire ad viseurs aanwezig die 100 man telt. In Washington gelooft men dat de op standige beweging in Eritrea, een ge bied dat veel buitenlandse overheer sing heeft gekend, „eigen maaksel" is, maar men wil toch niet de gevaren uitschakelen die zouden kunnen ont staan uit het feit dat zowel de VS als de Sovjet-Unie in Eritrea belangen hebben, die op hun beurt weer iets te maken hebben met het Arabisch- Israëlische conflict. In hoofdsteden in het Westen is verno men dat het aantal vluchtelingen dat de twee laatste maanden, en wel hoofdzakelijk in november naar de Soedan is getrokken, ongeveer 17.000 bedraagt. Waarom er geen mannen en jongens van acht of negen jaar en ouder bij waren kan, meent men, twee redenen hebben. Ten eerste dat er veel mannen en jon gens in Eritrea door het leger worden vastgehouden om te voorkomen dat zij zich bij de verzetsbeweging aan sluiten, en ten tweede dat duizenden HAILE SELASSIE lastig dit reeds gedaan hebben, waarna men de vrouwen en kinderen naar veiliger oorden stuurde. Over de recente gevechten in Eritrea tussen de rebellen en de overheid is weinig bekend. Wel bijvoorbeeld dat de rebellen niet lang geleden drie bruggen hebben opgeblazen die deel vormen van de voornaamste verbin ding tussen Asmara «n Soedan, via Keren en Agordat. Op 21 november heeft de opstandige beweging op de weg naar Keren een legerconvooi in een hinderlaag gelokt. Tot degenen die hierbij het leven verloren behoorde generaal-majoor Tejome Ergetoe, de 52-jarige bevel hebber van het Ethiopische tweede leger. Zijn dood is in Ethiopië toener- tijd bekendgemaakt. De Ethiopische militairen zouden na derhand hun tegenstanders hebben vervolgd en vernietigd. "Volgens Westerse deskundigen beho ren tot het bevrijdingsfront tus sen de 1500 en de 2000 mannen. De totale bevolking van Eritrea bedraagt 1,6 miljoen zielen. Tot de opstandelingen behoren zowel moslims als christenen maar deze laatsten worden thans meer en meer uit de organisatie geweerd. Het me rendeel van de inwoners is moham medaans, in tegenstelling tot Ethiopië waar de meeste inwoners Koptische christenen zijn. Het leger van Ethiopië is 40.000 man sterk. Een klein deel daarvan is door de Amerikanen opgeleid. De kleine luchtmacht beschikt over straaljagers van Amerikaanse makelij. Per jaar ontvangt Ethiopië van de VS 12 a 13 miljoen dollar aan militaire, en 20 miljoen dollar aan economische hulp. Wat de bewapening der rebellen in Eri trea betreft, deze zou bestaan uit lichte wapens afkomstig uit de lan den van Oost-Europa en China. Bij bepaalde acties heeft h<4 Ethiopische leger al wapens van Sovjet-makelijk buitgemaakt, waaronder het snelvu- rende Sovjet-makelij van het type AK-14. Het rebellen-radiostation is gevestigd in Damascus. Door dit station is in het begin van dit jaar bekend ge maakt dat de Syrische regering de rebellen een zeer belangrijke gelde lijke steun zal geven. Eritra heeft gestaan onder koloniaal Italiaans en onder Brits bestuur en daarna werd het een tijdlang een be- heersschapsgebied van de VN. In 1962 werd het de 14e provincie van het keizerrijk Ethiopië, dat toen in totaal 25 miljoen inwoners ging tel len. Het besluit van het parlement in Addis Abeba werd over het algemeen zeer slecht ontvangen in de nieuwe pro vincie, en de lange traditie van rebel lie werd er nieuw leven door ingebla zen.

De Vallei | 1970 | | pagina 5