driebanden Ajaded Sjaak Swart: „Gelijk spel tegen Feijenoord is natuurlijk al winst" Ton Sijbrands speelde remise Alleen Hert ha is in staat Johan Cruyff te kopen m SPORT IN '7 WEEKEND Voordelig uit gedurende defeestdagen Weekendretours Avondretour 2+-kaart li Titelstrijd 1 x IS goed Come bach van Beloessowa en Pvotopopof Giebmans won Speel uw sper in Zuidlaren Weer onderzoek in affaire Moore Olympisch project gaat meer dan miljard kosten Aanloop nodig Alleen hoeperman en Gantwarg kwamen tot winst Slecht Benefietduel AMSTERDAM Sinds Jo han Cruyff zijn portie werk in de Ajax-aanval weer voor hon derd procent levert, is het pro bleem van versterking der Am sterdamse schutterslinie minder urgent geworden. Beter gezegd: het probleem is verschoven naar het eindde van het seizoen. LIPPENS MILJOJS AIRSCLUB Okker zevende op ranglijst best betaalde spelers voordelig uit met NS TAFELTENNIS Ereklassers vormen belangen veren iging ZATERDAG 19 DECEMBER 1970 si) ort ARNHEM Het toernooi om het Nederlands biljartkampioenschap drie banden is vrijdag in Arnhem voortgezet. De uitslagen van de derde ronde wa ren: Van Bracht 60 45 7 1.333 Popeyus 43 45 9 0.955 Doggen 45 68 4 0.661 De Wilde 60 69 6 0.882 Van Aart 60 74 5 0.810 De Jong 51 74 4 0.689 De Ruyter 60 57 5 1.052 Teegelaar 57 57 6 1.000 Na drie ronden is de stand: 1. Van Bracht 4 matchp., alg gemid. 0.971; 2. Teegelaar 4/0.898; 3. De Jong^ 4 0.822; 4. De Wilde 4/0.779; 5. Doggen 3 0.800; 6. De Ruyter 2/0.948; 7. Van Aart 2 0.724; 8. Popeyus 1/0.863. De uitslagen van de eerste avondpar tijen zijn: De Ruijter 60 78 5 0.769 De Wilde 57 78 5 0.730 De Jong Popeyus 60 76 5 0.789 53 76 6 0.697 LONDEN De Engelse voetballers Bobby Moore en Bobby Charlton zijn opnieuw voor de rechter verschenen in verband met een nieuwe ontwikkeling in de zaak van de armband die Moore in Bogota (Colombia) gestolen zou heb ben. De beide voetballers legden op ver zoek van de Colombiaanse regering verklaringen af aan de Londense rech- ter-commissaris sir Frank Milton. Na dit onderzoek verklaarde Bobby Moore: „Ik doe er alles aan om deze zaak tot een einde te brengen. Ik wil mijn naam zuiveren, omdat ik nog steeds onder verdenking lijk te staan". MÜNCHEN Het bouwproject van de Olympische Spelen 1972 in München gaat 1,35 miljard gulden kosten. De raad van toezicht van de Olym- pia-bouwmaatschappij maakte vrijdag in München bekend, dat dit bedrag over eenkomt met een vorig jaar gemaakte raming. Bij dit bedrag komt nog 40 miljoen voor een perscentrum, een wor stel- en judohal en een botenhuis voor kano's en ongeveer 150 miljoen gulden voor verwachte prijsstijgingen. AMSTERDAM Ooit zal Ajax weer zonder Sjaak Swart voetballen. En dat zal toch even gek staan. Want Sjaak Swart lijkt onverwoestbaar. Hij draaft al eenentwintig seizoenen blijmoedig door de Amsterdamse Watergraafsmeer. Hij werd in vijftien jaar een haast niet weg te denken facet in Ajax' topformatie. En juist in de gespannen dagen voor het duel met Feijenoord. een treffen dat in de competitie een lang nagalmende klap kan geven, heeft Swart (met Ajax) laten zien dat de grote vorm er weer is. Steunend op zijn hecht doortimmerde vertrouwen in de kracht van Ajax stelt Swart (de laatste maanden gematigd meelopend in Ajax' langharige mode): „Wat dat betreft heb ik gewoon gelijk gekregen. Ik heb in het begin van het seizoen al gezegd, dat we weer erg goed zouden gaan voetballen". Aangezien geloof in eigen kunnen een van de pijlers is waarop hij zijn be staan heeft geschoeid combineert hij die opmerking met: „Wat mezelf be treft verbaast het me niet zo. Ik heb bijna altijd een aanloop van een paar wedstrijden nodig. In het begin van de competitie speel ik meestal niet zo sterk, maar aan het einde ben ik vrij wel altijd helemaal in vorm". Sjaak Sjaak Swart, in jarenlange trouwe dienst vergroeid met Ajax dat hij als „de beste club van Nederland" beschrijft is er in die gemoedstoestand niet toe geneigd een tegenstander te vrezen. Zorgeloos een bierviltje ver kruimelend deelt hij in Ajax' restau rant mee: „Wanneer wij zondag net zo sterk spelen als tegen Utrecht kunnen we in Rotterdam bijna niet verliezen". En éven voorzichtiger: „Als we tegen Feijenoord gelijk spelen is dat natuur lijk al winst". Swart loopt al zo lang in de vaste selectie van de Amsterdamse vereni ging rond. dat veel voetbalkijkers hem in zijn 32ste jaar als een wat oudere speler beschouwen. Dat is een van de stellingen die hem duidelijk licht prik kelen. Pinnig uit de zwarte kraalogen blikkend roept hij: „Ik begrijp niet waarom daar altijd over gepraat wordt. Ik voetbal toch niet als een oude man". Later blijkt, dat hij zijn afscheid van AMSTERDAM Alleen de Russen Iser Koeperman en Anatoli Gantwarg kwamen vrijdag in de eerste ronde van het tweede internationale Suikerdam- toernooi, dat in Amsterdam wordt ge speeld, tot winst. Gantwarg won van de Franse kam pioen Hisard in een uitstekend gespeel de aanvalspartij, waarin zijn tegenstan der niets had in te brengen. De manier waarop Koeperman Cazemier versloeg was niet minder fraai. In het midden spel verraste de Rus de Zwitser met een tijdelijk schijfoffer, wat Cazemier ernstig nadeel betrokkende. In een zeer voordelige stand voor Koeperman- Cazemier moest in twee minuten nog DEN HAAG De enige van de 775.552 deelnemers aan sporttoto no. 22 van afgelopen zondag die de der tien kruisjes juist heeft ingevuld, krijgt daarvoor een bedrag van 265.398 gulden. De cijfers van sport toto 22 zijn: deelnemers: 775.552; in leg f 1.685.069; Het prijzenbedrag is 758.281. Eerste prijs: 265.398. één mel ding. Tweede prijs: 189.570 56 mel dingen, elk bruto 3385. Derde prijs i 265.398. 932 meldingen, elk f 284.70. Extra prijs: f 37.914, 631 meldingen, elk 60,00. vijftien zetten doen-won de Rus door een fraaie combinatie met een slag. De derde Rus, wereldkampioen An- dris Andreiko, moest tegen de secuur- verdedigende 49-jarige Amerikaan Smith genoegen nemen met een pun- tendeling. Geen van de Nederlanders kwam tot een zege. De Europese en na tionale kampioen Ton Sijbrands ver kreeg wel groot voordeel tegen de Se- negalees Baba Sy, maar in het eindspel bleek dit juist niet genoeg voor twee punten. De Fransman Mostovoy was dicht bij een overwinning op Van der Sluis, maar het vier om twee eindspel mondde toch uit in remise. De jongste deelnemers van het toer nooi, de Nederlanders Wiersma en Drost (beiden 17 jaar), speelden een ui terst ingewikkelde partij. In een tame lijk vergevorderd.stadium had Drost de beste kansen, maar Wiersma kon, be hoedzaam manoeuvrerend, toch de ne derlaag ontlopen. De uitslagen van de eerste ronde zijn: GROOTMEESTERGROEP: Hisard (Fra) Gantwarg (Rus) 0-2; Andreiko (Rus) Smith (VS) 1-1; Ca zemier (Zwi) Koeperman (Rus) 0-2; Mostovoy (Fra) Van der Sluis (Ned) 1-1; Sijbrands (Ned) Baba Sy (Sen) 1-1; Drost (Ned) Wiersma (Ned) 1-1. MEESTERGROEP: Hermei ink (Ned) De Jong (Ned) 2-0; Van Heerde (Ned) Werner (Ned) 1-1; Damelincourt (Fra) Pippel (Ned) 0-2; Kaderabek (Tsj) Steijntjes (Ned) 1-1; Kemp (Ned) Metsjanski (Rus) 2-0; Claessens (Bel) Bastiaannet (Ned) 1-1. Ton Sijbrands (r) in actie tegen de Se- negalees Baba Sy. HILVERSUM Het programma „Studio Sport" dat de NOS-televisie morgen van 19.30 tot 20.20 uur en van 21.10 tot 21.35 uur via Nederland 2 uit zendt, bevat behalve flitsen van voet balwedstrijden de volgende onderwer pen: judo-landenwedstrijd Frankrijk- Nederland in Parijs; Nederlands kampioenschap biljar ten ere-klasse driebanden in Arnhem; interland-schaatswedstrijden Noor- wegen-Nederland in Oslo; tafeltenniswedstrijd Delta Lloyd - Mariestad Bois in Amsterdam; basketballwedstrijd Flamingo's - Rotterdam Zuid in Haarlem; volleybalwedstrijd België - Neder land in Antwerpen. In het sportprogramma „Langs de Lijn" van de NOS-radio, dat wordt uit gezonden van 14.02 tot 18.00 uur via Hilversum 3 wordt aandacht besteed aan: wedstrijden in het betaald en ama teurvoetbal; rechtstreekse reportage schaatsin- terland Noorwegen-Nederland in het Bisletstadion in Oslo; rechtstreekse reportage volleybal wedstrijd België - Nederland in Ant werpen overzicht Belgisch voetbal; overzichten zaalkorfbal, zaalhand bal, paardenkoersen in Hilversum en het suikerdamtoernooi. Bovendien zal de NOS-televisie mor gen van 16.30 tot 16.55 uur via Neder land 1 een reportage uit zenden vanuit Antwerpen van de volleybalontmoeting België - Nederland. het betaalde voetbal pas over „twee of drie jaar ziet naderen". Ondanks zijn uitgebreide staat van dienst bij Ajax (en dus in het nationale topvoetbal) werd Swart nimmer gepre zen als een van de grote talenten van zijn tjlub. En nooit werd hij een vaste keus voor het Nederlandse elftal. De man die van zichzelf zegt: „Ik ben onbescheiden genoeg om te weten dat ik een goede voetballer ben" heeft die zaken gesignaleerd. Dank zij zijn pant- serstalen zelfvertrouwen („Ik ben altijd optimist") stapte hij over dergelijke punten heen, want: „Ik word nu een maal te laag aangeslagen. Als ik een doelpunt maak of voorzetten geef waaruit doelpunten komen schrijft ie dereen „Swart was slecht". Dat ik vaak een opdracht krijg, waardoor ik niet aan scoren toekom, ziet niemand. Ge woon, Swart was slecht, uit". De stelling, dat zijn spel zich kwali tatief langs grillige lijnen kan bewegen wijst hij met stelligheid van de hand: „Ik speel erg zelden een echt slechte wedstrijd. Laat ik het zo zeggen: ik voetbal wel eens minder gelukkig". Swart hoort zeer duidelijk niet bij de categorie koele profs, die er van uit gaan, dat zij te velde slechts een werk verrichten. Hij „weet, dat voetbal werk is", maar „ervaart dat niet vaak. Eigen lijk alleen bij de training. Als er gelo pen moet worden of zo. De wedstrijden zelf zou ik niet kunnen missen. Dat is toch geweldig: elke zondag iets anders. Als ik niet betaald zou worden zou ik tóch voetballen. En als ik er mee stop wil ik er in elk geval iets in blijven doen. Trainen of zo". En op die manier blijkt Swart ge huwd met voetbal. Zozeer, dat hij het nog altijd mooi vindt, wanneer mensen in zijn sigarenwinkel over gespeelde of komende wedstrijden beginnen. Praten over voetbal? „Altijd gezellig". Nu mag gesteld worden dat Swart over die sport een leuk woordje moet kunnen meebabbelen. Eenentwintig sei zoenen en op weg naar zijn zevenhon derdste wedstrijd. En na de voetballe rij? Trouwhartig over de tafel blikkend zegt Swart: „Dan hoop ik op een bene fietwedstrijd. Dat zou na al die jaren niet zo gek zijn dacht ik. Daarnaast heb ik uiteraard nog wel andere ambities, maar daar kan ik nog niets over zeg gen". Een benefietwedstrijd voor Swart gek? Als Ajax geen benefiet speelt voor een man die eenentwintig jaar blééf en dan zegt „Weggaan bij Ajax? natuur lijk niet". Voor wie zou zo'n duel dan wél moeten worden georganiseerd? Terwijl trainer Michels aanvankelijk zocht naar een klasse-aanvaller, waar mee hij al deze maand zijn team had kunnen versterken, kan hij er nu rustig de tijd voor nemen om de Europese markt af te stropen. Hoewel wij geloven dat de lucht tus sen Ajax en Cruyff dusdanig is opge klaard dat het ons niet zou verbazen indien binnenkort toch een meerjarig contract zou worden getekend, moeten wij er voorlopig nog rekening mee hou den, dat Cruyff aan het einde van dit seizoen vertrekt. Voor 1,2 miljoen gul den en dan naar een buitenlandse club. Op die conditie is de markt voor de Amsterdamse schutter echter erg klein. Het mag dan waar zijn dat Barcelo- na-coach Vic Buckingham met regel matige tussenpozen verkondigt, dat hij Cruyff gaat kopen, maar de Spaanse voetbalwereld is nog steeds hermetisch gesloten voor buitenlands talent en als de voortekenen niet bedriegen, zal dat voorlopig ook nog wel zo blijven. Het zelfde geldt voor Italië en daarmee zijn dus de twee best betalende landen voor de Amsterdammer gesloten. VERHIJ REIS Als we van oud-Ajax-coach Bucking ham moeten geloven dat het hem ernst is met zijn koopplannen, dan kan het alleen zo zijn, dat hij Cruyff koopt en hem daarna verhuurt aan een Franse of een Zwitserse club... Het zou mis schien niet eens zo'n kwade gok zijn. Immers, terwijl de spelersmarkt in Eu ropa bijzonder flauw is, blijft de vraag naar produktieve aanvallers groot. In de berichten over mogelijke trans fers komen we voortdurend dezelfde namen tegen: Cruyff, Lippens (Rot Weiss Essen), Grabowski (Eintracht Frankfurt), Müller en Roth (Bayern München). Merkwaardig is dat bij het nemen van die namen ook steeds weer dezelf de clubs als mogelijke kopers worden genoemd. Voor de Duitse spelers zijn dat de Nederlandse clubs Ajax en Feij enoord. Zowel voor Lippens als voor Grabowski toonden deze Nederlandse verenigingen belangstelling. Ajax heeft over Lippens, de in Essen spelende Nederlander, geruime tijd ge leden besprekingen gevoerd, in de pe riode toen men nog aan een aankoop in december dacht. Over het bedrag, dat in de Duitse kranten wordt genoemd (1,3 miljoen gulden), kan Ajaxpenning- meester Timman alleen maar lachen: „Dat zou nog meer zijn dan wij voor Cruyff vragen...!" Het fabeltje van deze overtrokken waarde van Lippens is waarschijnlijk in de wereld gekomen omdat men in West-Duitsland ongeveer de vraagprijs voor Cruyff kent en omdat men gere deneerd heeft, dat dit bedrag dan be schikbaar zou zijn voor diens vervan ger. Ajax-coach Michels is in Mönchen-Gladbach gaan kijken bij de wedstrijd van Borussia tegen Eintracht Frankfurt. Dat hij daar heen zou zijn gegaan om Grabowski te bekijken werd door voorzitter Van Praag tegengespro ken. „Het ging om een andere speler, maar de expeditie is op niets uitgelo- JOHAN CRU IJ FF gaan of blijven pen. De koop gaat niet door." Naar wie heeft Michels dan gekeken? Eén van de aanvallers van Borussia? Heynckes misschien of Netzer? Men doet er bij de Amsterdamse club nogal geheimzinnig over. Toen een dezer dagen Roth zijn con tract met Bayern met drie jaar ver lengde, werd gemeld dat de onderhan delingen met een Zwitserse club en met het Berlijnse Hertha BSC daarmee wa ren afgekapt. Hertha BSC, die naam komt men bij elk bericht over transfers van aanval lers eveneens tegen. Hertha is een rijke club. Het is de enige Bundesliga-club in de enclave West-Berlijn en ze trekt in het machtige Olympisch Stadion ge middeld zo'n zestigduizend toeschou wers. Hertha is daarmee een „miljo nairs-club" van het kaliber Feijenoord geworden; een club die er op z'n Ne derlands gezegd „wat tegenaan kan smijten". Toen wij onlangs Frans de Munck vertelden, dat het gerucht ging dat zijn FC Brugge een bod op Cruyff had ge daan. schudde hij het wijze hoofd en zei: „Eén-twee-tiende miljoen, dat kun nen wij toch nooit betalen! Als de Spaanse en Italiaanse grenzen gesloten blijven, dan blijft er in Europa nog maar één club over, die Cruyff kan ko pen: Hertha." DALLAS De Nederlandse tennis crack Tom Okker heeft in het jaar 1970 een bedrag van 61.797 dollar gewonnen. Daarmee is hij zevende op de ranglijst van de best betaalde spelers, van wie de Australiër Rod La ver voor het eerst in de geschiedenis met 1453 dollar de 200.000 dollar-grens overschreed. De tien best betaalden: 1. Rod Laver (Aus) 201.453 dollar; 2. Ken Rosewall (Aus) 140.455; 3. Roy Emerson (Aus) 96.845; 4. John. Newcombe (Aus) 78.251; 5. Pancho Gonzales (VSt) 77.365; 6. To ny Roche (Aus) 67.232; 7. Tom Okker (Ned) 61.797; 8. Fred Stolle (Aus) 43.448; 9. Roger Taylor (GBr) 42.101; 10. An dres Gimeno (Spa) 41.375. Het lijkt ook daarom zo voor de hand liggend, dat we het in die richting moe ten zoeken, omdat Hertha aan het vele geld, dat beschikbaar is niets heeft voor wat betreft de Duitse spelers die op het Berlijnse verlanglijstje staan of ston den, zoals Roth en (ook weer) Lippens. Duitsland kent immers nog zijn maxi- mumtransferbedragen en die zijn zo laag, dat er van een onderlinge handel in topspelers in West-Duitsland nauwe lijks sprake is. Ook wat Hertha BSC betreft zegt men bij Ajax echter van niets te we ten: De club heeft op geen enkele wijze contact met ons gezocht MOSKOU Loedmilla Beloessowa en Oleg Protopopof, het Russische kunst- rijpaar, dat eens olympisch goud ver wierf en grossierde in Europese en we reldtitels, hebben in Moskou een come back gemaakt met een gemoderniseerd programma. Tijdens een daar gehouden internationaal ijsfestival eindigden zij als derde achter twee andere Russische paren: Galina Karelina/Georgi Proskoe- rin (tweede) en Loedmilla Smirnova/ Andrei Soeraikin. De wereldkampioenen Irina Odnina en Alexei Oeljanof waren niet van de partij wegens griep van Irina. ZUIDLAREN De Westduitse ruiter Karl-Heinz Giebmans heeft vrijdag tij dens het internationale indoor-concours hippique in Zuid-Laren met „The Saint" een springconcours „Speel uw spel" gewonnen. De combinaties moesten in een tijd van 60 seconden over tien hindernissen met een maximale hoogte van 1.40 me ter springen. Het is# toegestaan een hin dernis verscheidene'keren te nemen om aldus het puntentotaal zo hoog moge lijk op te voeren. In eerste instantie behaalde Gieb mans evenveel punten als zijn landge noot Wolfgang Kun: 960. In de barrage, waarin de toegestane tijd was terugge bracht tot 40 seconden, kwam Gieb mans tot 670 punten. Kun, die reed op „Agent" en die donderdag een dubbele overwinning behaalde staakte na drie foutsprongen de strijd en verliet het parcours. De uitslag is: 1. Karl-Heinz Giebmans (Wdl.) met „The Saint", 960 punten (eerste na bar rage). 2. Wolfgang Kun (WD1) met „agent" 960; 3. Harvey Smith (GB) met „Summertime" 880: 4. David Broome (GB) met „Jeremy", Sönke Sönksen (Wdl.) met „Agill", en Jan Maathuis (Ned.) met „Prince Polysson B", allen 830; 7. Achab von Buchwaldt (Wdl.) met „Savado" 800; 8. Wolfgang Kun met „Athlet" 790; 9. Bert Heyman (Ned.) met „Pluto" en Judy Boulter (GB) met „Funny Girl" beiden 770. Anton Ebben heeft vrijdagavond met Remeau een nationaal jachtspringcon- cours tabel C gewonnen. De uitslag was (12 hindernissen, max. hoogte 1.30 m): 1. Ebben met Rameau 59.2 sec.; 2. Schoenmaker met Urey 59.6; 3. Heins met Palerma 60.5; 4. Brugman met Goldy 60.6; 5. Schoenmaker met Mont Blanc 61.4, ADVERTENTIE (prijs dagretour 11.-) vrijdag 25 december heen, zaterdag of zondag terug, vrijdag 1 januari heen. zaterdag of zondag terug. (prijs van een enkele reis één kwartje); ook geldig op de vrijdagen 25 december en 1 januari vanaf 18 uur. nu ook verkrijgbaar op de vrijdagen 25 december en 1 januari. AMSTERDAM Dc tien tafeltennis, verenigingen, die uitkomen in de Ne derlandse ereklasse, Hebben in Amster dam een belangenvereniging opgericht. De vereniging wil in de toekomst be trokken worden bü het vooroverleg be treffende maatregelen, die het hoofdbe stuur van de Nederlandse tafeltennis- bond (NTTB) neemt en die betrekkingen hebben op de landelijke verenigingen. Een eerste daad van deze belangen vereniging was het versturen van een telegram naar het hoofdbestuur van de NTTB, waarin men aandringt op het nog een jaar uitstellen van een nieuwe competitievorm en op een onderhoud. In dit laatste heeft het hoofdbestuur in middels toegestemd. De nieuwe competitievorm, die het bestuur van de NTTB voor ogen staat, komt voor de landelijke verenigingen op het volgende neer: het instellen van een ereklasse van zes clubs (in plaats van de huidige twaalf), van een reserve-ere klasse van zes clubs (nieuw), van een hoofdklasse van 12 clubs (in plaats van 24) en een reserve-hoofdklasse van 24 club (nieuws). Het belangrijkste bezwaar van de clubs is het feit dat om de plaat sen in deze klassen gestreden mo§t wor den in de tweede helft van de compe titie '70-'71, die binnenkort begint. Men vindt dit een te korte termijn.

De Vallei | 1970 | | pagina 7