1 tu tdmondson: Fischer's trouwe bewaker. A" een ongeslagen zwaarge wicht-bokser, die in zijn vrije tijd schnabbelt als privé-detective en uitsmijter, wandelt Edmond Ed mondson rond in de ring van de schaakarena in het Mallorcaanse Palma. Onafgebroken glijden zijn ogen niet óver, maar dóór het pu bliek, alsof hij elk ogenblik iets vindt, waarin hij moet ingrijpen. In de afgelopen weken is dat nog al eens gebeurd. Edmonson is name lijk behalve schaker ook de privé- bewaker van het schaakwonder Bob by Fischer en omdat deze jongste grootmeester die de wereld ooit in het schaakspel gekend heeft, een heel lastig manneke is, die ieder ogenblik zegt uit concentratie te zijn, doet Ed monson zijn plicht. Hij laat fotogra fen verwijderen uit de schaakzaal, hij stormt op een toeschouwér aa.n, die te dicht bij het idool Fischer komt, of hem wat vraagt, en klapt zoals de vorige week is gebeurd schaakzakboekjes dicht van men sen die op de publieke tribune willen meegenieten van het verloop der partijen. Zelden is er in de wereld van het schaken zóveel toegegeven aan zóveel klachten en nukken van één enkele schaker, die dan weliswaar tot de allergrootsten behoort, maar van wie toch verwacht mag worden dat hij begrijpt dat er ook nog ande re schakers op deze wereld leven en ook mensen die stilletjes in een hoekje achter de touwen een spelle tje willen mééspelen. JTischer heeft het Interzonale schaaktoernooi, dat de vorige week in Palma de Mallorca werd ge houden, als een voorbereiding op het wereldkampioenschap met glans ge wonnen. Kenners die zijn partijen hebben nagespeeld en geanalyseerd, zijn De nieuwe ster aan het schaak- firmament: de jeugdige interna tionale meester Hübner die in Mal lorca zijn grootmeesterstitel kreeg. voor zover zij nog niet overtuigd wa ren van Fischers genialiteit met stomheid geslagen over zóveel scherpzinnigheid van deze jonge Amerikaan. Vrijwel iedereen ziet in hem straks de tegenstander van de Russische wereldkampioen Spasski en (hoewel daarover alleen maar ge fluisterd wordt vanachter de hand palm) óók de nieuwe wereldkam pioen. Maar Fischer is een lastige jongen voor zichzelf misschien heel erg maar goed, dat mag hij zijn. maar ook voor andere schakers en voor het publiek, dat overigens in Palma vrijwel uitsluitend bestond uit schakers die drommels goed weten wat concentratie betekent, omdat zij zoals een groot aantal grootmees ters en internationale meesters ruime ervaring hebben in grote toer nooien. Waarom dan toch dat sikkeneuri ge van zo'n groot man? Qver deze Bobby gaan vele ver- - halen, die zoals dat meestal gaat iedereen kent, maar waarvan niemand de oorsprong weet. Het is een slechte gewoonte, maar goed, het gebeurt: als iemand op de nominatie staat om wereldkampioen te worden, dan wordt zijn doopceel gelicht. Zo wil iedereen van deze jonge schaker, die niet alleen opvalt door zijn bijna bovenmenselijke prestaties, maar ook nog doordat hij een bijzonder lastig portret is, weten „hoe het alle maal zo gekomen is." 'Edmond Edmondson, Fischers be schermheer. zegt alleen te weten dat Bobby al heel vroeg schaakte en op 14-jarige leeftijd kampioen van de United States was en dat hij niet op zaterdag speelt, omdat hij behoort tot een Amerikaanse secte die te ver gelijken is met de Zevendedags adventisten. Iedereen eerbiedigde de eis die Fischer stelde op grond van zijn levensbeschouwing. Van scha kers had men ook niet a rijers ver wacht, maar het begon wel te irrite ren. toen Fischer met nóg een hele waslijst andere eisen kwam: zoals bijvoorbeeld dat er ook niet op de publieke tribune mocht worden ge fluisterd J-Jaast niemand kan geloven dat Edmondson en Fischer samen bezig zijn met een stukje „promo tion!' of zo men wil „image-buil ding". Of 't moet zo'n keihard spel letje zijn dat de moeilijke jeugd van Fischer daarin geen bezwaar is. Fi scher maakt eerder de indruk van een miskend genie te zijn. die nu hem de kansen worden geboden de wereld eventjes wat zal laten zien. In Amerika heeft hij niet veel kansen gehad, maar kennelijk is hij meer naar de voorgrond geschoven toen bleek dat hij iets méér kon dan alleen Amerikaanse schakers ver slaan. Sinds jaar en dag bezitten de Rus sen de hegemonie op de vierenzestig velden. De training van Fischer en zijn begeleiding wijzen er op dat de Amerikaanse schaakbond er wel wat aan gelegen is deze jongeman in het Zie zaterdag; 19 december 1970 1 6UCLER 3 IVKOV V IZ 4 MINK Ml 2 2 5 JIMENEI 0 0 6 UITUMEN M M 1 RUBINETT1 I 8 UHLMINN M 9 AIMING V 10 S T TL ES W. tmi7' 11 FISCHER 12 FILIP HORT 14 HUEBHER 15 SMYSLIW 18 4DDISÜ \7 GlIGORIC 0 18 PANNO^J la RESHEYSKY 0 21 NARANJA 0 111 l t - Jr. - 'mBsm 2' 3/. 4 4 5 Idbbx l j&cJher tegen de achtergrond van het scorebord tn Palma. 2 2 3 3 3 4 4 5 5 123 PORTISCH 124 MECK1NG strijdperk te zien tegen de beste aller Russen. De zes beste schakers van Palma zullen volgend jaar opnieuw tegen elkaar uitkomen in een toernooi dat aangevuld wordt met de Russische grootmeesters Petrosjan en Kortsj- noj. Uit die acht moeten er vier vol gens een afvalsysteem overblijven en tenslotte na een tweekamp komt de schaker tevoorschijn die de wereldkampioen Spasski mag uitda gen. JTischer is er natuurlijk nog niet. Maar hij is, zeggen insiders, zó fabelachtig knap, dat het geen twijfel lijdt dat hij Spasski zal ontmoeten, van wie de Amerikaan overigens al één keer verloor. Edmond Edmond son zegt daarbij ter verduidelijking dat zijn ster rijzende is en dat Pe trosjan dat al heeft ervaren: Fischer won drie keer van deze grote Rus en speelde slechts eenmaal remise. Maar schaken is nu eenmaal niet alleen een kwestie van denkkracht en fighting spirit. Fischer heeft ze allebei, maar hij schijnt te tobben met de concentratie evenals met de lichamelijke-conditie, waarvan in een groot toernooi, zoals nu in Mallorca gespeeld is. geweldig veel wordt geëist. Vijf en een halve week. bijna dag-in-dag-uit achter het bord met een heel straf trainings schema daar nog tussendoor, schijnt zelfs de professionele schaker door de diepte te halen. JJe Amerikaanse grootmeester Evans is niet voor niets óók toe gevoegd aan Bobby Fischer. Hij is voor de kampioen wat Salo Muller en Michels samen voor Ajax zijn. Evans speelt de partijen van Fi schers tegenstanders zeer nauwkeurig na, probeert de zwakke plekken te ontdekken en assisteert Fischer be halve bij zijn afgebroken partijen ook in de fysieke training. Evans is dan ook zo druk als een klein baasje en dartelde in het Auditorium van Palma onvermoeibaar rond als de kloek van één kuiken. Dan is er nog een man die onaf-, scheidelijk is van Fischers zijde. Het is de Amerikaanse miljonair Duro ver, van wie gezegd wordt dat hij renteniert, maar uit een passie voor het Amerikaanse schaaktalent van toernooi naar toernooi achter Fi scher aanloopt. Hij, Evans en Ed mondson zijn de enige drie, die tij dens een toernooi waaraan Fischer deelneemt voor de kampioen „aan spreekbaar" zijn. Natuurlijk alleen dan als Fischer zijn partij beëindigd heeft. Dat gebeurde onder andere zater dag jl. toen Fischer maar één zet nodig had om zijn laatste partij tegen de Argentijn Panno te winnen. Alle deelnemers aan het toernooi waren al in de laatste fase van de eindstrijd, toen Fischer zijn lange be nen onder de eerste tafel schoof. Hij had wederom dispensatie gekregen om op zaterdag tot zeven uur 's a- vonds niet te spelen. Prompt om ze ven uur kwam Fischer binnen, boog zich diep over zijn witte stukken, dacht een half uur na. zette toen c2-c4. drukte de klok in en ver wachtte vervolgens de tegenzet van de Argentijn. Die kwam, maar niet aan het bord. Panno bewoog zich nerveus tussen de andere spelers door, confe reerde druk gesticulerend, maar deed geen zet. Hij was het kennelijk oneens met de organisatie die hem vo,or dit laatste duel van het toer nooi zo lang had laten wachten. Het vlaggetje van Panno's klok viel dan ook prompt en Fischer won zonder slag of stoot. De stemming in het Auditorium was weg. Er heerste een sfeer, die vergelijkbaar is met die tijdens een Zuidamerikaanse voetbalfinale, al leen met dit verschil dat de schakers hun armen en benen bij zich hielden Fischer en Panno kwamen elkaar herhaaldelijk* tegen, maar er werd geen woord gewisseld. De elite van diepe denkers zij die er zich op kunnen beroemen te beschikken over uitzonderlijk hoge IQ's gedroegen zich als kwajongens die elkaar zo juist in de kleuterklas een blauw oog geslagen hadden.... [n Palma de Mallorca, waar in december nog menig blote bad gast zich laaft aan het smetteloze palmenstrand, lag het voer voor psy chologen in de schaakarena hoog opgetast zeker als een schaak- meester-psycho-analyticus met zeker heid staat te beweren, dat de op komst van vooral het jeugdig schaaktalent in Mallorca een uiting is van agressiedrift in symbolen... Er zal nog wel het een en ander over het Mallorcaans men zegt ook wel Mallorcees evenement Grootmeester Evans: Fischer's secondant. nagalmen. Behalve Fischer schoot er nog een schaker tegen de azuren schaakhemel omhoog, namelijk de 23-jarige HübnetHübner uit West- Duitsland, die als tweede eindigde achter Fischer en daarmee tijdens het toernooi zijn grootmeesterstitel veroverde. En wat te zeggen van de jonge Braziliaan Mecking (18), die weliswaar niet bij de eerste zes be hoorde, maar toch met een serie zeer goede partijen en overwinningen zijn kandidatuur stelde voor dit toernooi. In de wandelgangen van het Audi torium loopt nóg zo'n grootmees- ter-in-dop: het Zweedse jongetje An dersen. Het leek er op dat hij met de hakken over de sloot het toernooi in Mallorca nog zou halen, maar hij viel af. Parmantig stapte hij nu tus sen de grootmeesters door ijverig partijen noterend en naar verluidt ij verig schaak studerend. ^Iwéér zo'n wonderkind. De schaakwereld kent er zo een stuk of wat. Van sommigen hoort men nooit meer, anderen zoals Fischer klimmen steeds hoger naar de top vanwaar het uitzicht straalt van het duel met de wereld kampioen. Vroeger was dat misschien anders, maar nu is het duidelijk dat die top uitsluitend de full-prof schakers is voorbehouden. Daarom hebben schaakbonden en organisatoren van grootmeester-toer nooien mogelijk zoveel lankmoedig heid ten aanzien van Bobby Fischer en welke grootmeester dan ook die lastig, onverdraagzaam of humeurig is. Dat hoort bij genieën die optimaal willen, of moeten functioneren. 0f .of...misschien valt dat func-. tioneren van het menselijk brein in de toekomst wel mee, als mis schien de computer ons een hoop denkwerk uit het hoofd neemt en he le ritsen combinaties en vooruit-den kertjes in enkele seconden door het elektronisch brein kan laten gaan. De Nederlandse oud-werelkam- pioen schaken, dr. Max Euwe en zijn vriend, de internationale meester W. J. Muhring, hebben kort geleden een partij schaak gespeeld tegen zo'n computer. 't Ding was geprogrammeerd door een aantal Amerikaanse grootmees ters. 't Was een verrukkelijke partij, vertelde Muhring ons. De computer won, dank zij een fabelachtig in derdaad onmenselijk vermogen om uit de duizenden combinaties de eni ge of de enkele goede te kiezen. Computerdeskundigen die ook schaken, zijn van mening dat de mens eigenlijk nog niet helemaal op de hoogte is hoe de computer in het schaakspel optimaal kan functione ren en wat samenspel kan zijn tussen de zet, die voortspruit uit het denk werk van een mens en die welke de computer berekenen kan na 't ding volgestopt te hebben. 't Lijkt een beetje griezelig. Zal de computer nu ook nog dat kostelijke spel en de competitie van twee den kers verstoren door het de devalue ren tot het druk-knop-systeempje van een miniatuur-auto-racebaan In de huiskamer? Geen zorgen, geloven wij. Wat de computer ook zal kunnen, één ding blijft zijn zwakste punt, namelijk de verbinding met stopcontact. Trek de stekker er uit en speel een heerlijk spelletje schaak. gchaaklief hebbers zijn er ge weldig veel en het legertje groeit ondanks de televisie! hebben het volgend jaar nog wat te wachten. Het interzonale duel van Mallorca is, zoals gezegd, een voorpostenge vecht. In mei van het volgend jaar komt het vervolg: de kwartfinales. Daarin zullen Hübner en Petrosjan tegen elkaar uitkomen, de jonge ster tegen de routinier. Vhlmann, de Oostduitser ontmoet een van de gro ten van Mallorca, de Deen Larsen. Fischer zal waarschijnlijk niet veel moeite hebben met de Rus Taima- nov en waarschijnlijk een heel boeiend duel wordt de ontmoeting tussen de Russen Geiler en Kortsj- noj, die nooit de hoogste titel hebben bereikt, maar al decennia lang bezig zijn vlak onder de top de aanval voor te bereiden. Uit deze achtkamp komen de vier besten wéér tegen elkaar, dan de twee en voor de finale, die vermoe delijk in het land van de wereldkam pioen (Rusland) zal worden gehou den, zal de schaakwereld wel even op de tenen gaan staan. Voor de afwisselihg alleen al zou het niet onaardig zijn als Fischer naar Moskou zou gaan. Daar zal dan Edmondson weer bij zijn, ook Evans en Durover, de free-lance sup porter. Of daar het spelletje van „Pas op, schaakboekjes dicht!" door de Amerikanen kan worden ge speeld, valt te bezien. Russen scha ken graag en veel, ook op de tribune en zullen zich waarschijnlijk door uitsmijter Edmondson niet laten im poneren. Spanning zal er dus wel zijn niet alleen om hetgeen binnen de rand om de zwart-witten velden ge beurt, maar ook in de prestige sfeer, als Amerika misschien de kans krijgt het van miskend talent naar parade paardje opgevijzelde idool als kandi daat naar voren te schuiven. Het is ten strengste verboden een foto van Bobby Fischer te nemen. Deze plaat werd heitnelijk gemaakt toen de Amerikaanse wond er-schaker aan zijn laatste partij bezig was en na lang nadenken zijn eerste zet deed. De eerste en de laatste, want zijn tegenstander weigerde aan de andere kant van het bord plaats te nemen. Zij met de zeer hoge IQ's f

De Vallei | 1970 | | pagina 9