Veenendaals dagblad Ziekte als voorwendsel machtsgreep nieuwe leiders in Polen Buiten Vernieuwing in gehele partijtop In vesteringsaftrek wettelijk mogelijk maken Retiiïa Bucher waarschijnlijk voor Kerstmis vrij Minister stelde in 't Harde praatpalen in gebruik Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Veel doden bij hotelbrand Scheiden deed (bijna) lijden Raketten op Jeruzalem Vechtpartijen met Molukse jongeren in Rotterdam frites-saus Laat standje voor McNamara FRANSEN NIET GEWENST IN MIDDELBURGSE BARS NK\ -voorzitter bepleit Sov j et-vliegtuig neergestort Weer drie hippies gearresteerd Bomaanslagen in Granada Kanarie-boek WARSCHAU Polen heeft zondag een nieuwe partijtop gekregen door het aftreden van eerste secretaris Wla- dyslaw Gomoelka en vier andere leden van het politieke burau na een week van hevige ongeregeldheden in ver scheidene steden. DEMONSTRATIE Wellicht meer effect dan loonpauze9 De nieuwe elegante flus (geen fles, geen bus) met 500 gram tijdelijk van 1,95 voor 1.65 nu ook in een flus ,In '72 proeven met automatische verkeersgeleiding KOU-INVAL Iets lagere temperaturen Bur. voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telef. 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.), Giro 1321600. Losse nummers 0,25; VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opgericht in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advertentietarieven op aanvraag. MAANDAG 21 DECEMBER I970 - 44e JAARGANG no. 298 GOMOELKA AFGEZET EDWARD OIEREK WASHINGTON Een subcommissie van de Amerikaanse Senaat is na een onderzoek van acht jaar over het pro ject van de bouw van de bommenwer per TFX, beter bekend onder de naam F-lll, tot de conclusie gekomen, dat de Amerikaanse oud-minister van Defen sie Robert McNamara, miljarden dol lars verspild heeft en afbreuk heeft ge daan aan de Amerikaanse defensie. De F-lll, waarvan de mechanische gebreken talloos zijn geweest, is slechts op beperkte schaal in Vietnam ge bruikt. De voor de marine bestemde versie moest buiten bedrijf worden ge steld. In haar rapport verklaart de subcom- ntissie van de Senaat, dat McNamara zich niet storend aan het advies van deskundigen, een contract heeft geslo ten met de General Dynamics voor de produktie van de F-lll. Twee adviseurs van McNamara zijn eveneens in gebre ke gesteld. Zij waren in dienst van de General Dynamics voordat zij bij de Amerikaanse defensie kwamen werken. Aanvankelijk werd vastgesteld dat 1726 toestellen van het type F-lll zou den worden gebouwd voor een totaal bedrag van 5,8 miljard dollar. Tenslotte zullen te rekenen tot eind 1972 slechts 538 toestellen vervaardigd worden voor de prijs van 7,9 miljard dollar, GOUDA Op het station in Gouda is zaterdag de heer A. Wolf uit Boskoop 51 jaar oud om het leven geko men, toen hij probeerde in een rijdende trein te springen. Hij viel tussen het perron en de trein. WTc houden in ons land honderd- duizenden kanaries in kooi of volière, maar hebben slechts één echte in 't wild (Oost- en Zuid- Nederland, doch zeldzaam en moei lijk in de boomkronen te ontdek ken, want daar zitten deze vogel tjes graag te zingen en ook bouwen ze vrij hoog hun nest). Zo'n Europese kanarie is nog wat kleiner dan het sijsje en in Duits land heet hij ndar de lokroep ,,Gir- litz", maar kan bovendien verdien stelijk zingen. Nooit zal zo'n vogel het evenwel zo ver brengen als zijn soortgenoten in gevangenschap, want het is ongelooflijk, wat de verwoede kwekers in zang en kleur weten te bereiken. De kanaries zo als wij ze kennen, zijn pas 500 jaar gedomestificeerd en in het pas- verschenen vademecum van A. Rutgers ,,Het grote Kanarieboek (Uitg. Littera Scripta manet te Gorssel: 80 kleurplaten en vele te keningen, groot formaat, f 47,50) lees ik, dat de richting van de kleurkweek nog meer aanhangers in W.-Europa teltdan de fok van zg. postuur-, frisé- en bossu- kanaries. Nieuwe perspectieven werden geopend door de combina tie van kleur en voordracht, krui singen met andere dikbekjes etc. De schrijver heeft zijn leven lang een uitgebreide studie gemaakt van huisvesting en verzorging van uit heemse vogels. Hij schreef vele boeken en kleinere handleidingen; als de voornaamste zou ik willen noemen de 4-delige .Encyclopedie v.d. Vogelliefhebber"Menige uit gave werd voorts vertaald. Zijn Vogelparadijs in kleuren" (10 delen) dat zijn voltooiing na dert, heb ik steeds met ingenomen heid aangekondigd, evenals ik het dit kanarieboek doe, dat de materie breed en serieus behandelt, zoals de moeilijke erfelijkheidszaken waaraan een groot gedeelte van dit fraai-uitgevoerde werk is gewijd en waarop de liefhebber niet uitge studeerd raakt. 21-12-70 A. B. Wigman. Opvolger van Gomalka, die „wegens moeilijkheden met de bloedsomloop, waardoor hij niet goed meer kan zien" in een ziekenhuis is opgenomen, is de 57-jarige technocraat Edward Gierek. Deze had zich volgens welingelichte kringen in de Poolse hoofdstad fel verzet tegen de prijsverhogingen die de aan leiding vormden tot de uitbarstingen van woede in de afgelopen week. Gierek, een voormalig verzetsstrijder tegen de nazi's in België, die na z(jn terug keer naam maakte als brenger van welvaart in het kolenmjjngebied van Silezië, verklaarde zondagavond voor radio en televisie, dat de kwestie van de prijsstijgin gen, het economisch plan voor 1971 en het vijfjarenplan opnieuw zullen worden' bezien. MIDDELBURG Enkele Mid delburgse bars hebben sinds kort een bordje voor het raam hangen, waarop staat: „Les francais n'as pas entree ici", oftewel „Fransen niet gewenst". Deze maatregel is vooral gericht tegen werknemers van het Franse bedrijf Pechiney in het Sloegebied. Deze Franse gas tarbeiders zouden zich volgens de caféhouders hinderlijk gedragen, ruziemaken en vrouwen lastig val len. De caféhouders voelen zich ge dupeerd, omdat andere vaste klan ten wegblijven door deze scher mutselingen. Barhouders in Vlissingen over wegen eenzelfde houding tegen de ze Fransen aan te nemen als hun Middelburgse collega's. De Vlis- singse commissaris van politie vindt deze manier van handelen discriminerend. Hij kan de hou ding van de caféhouders beslist niet toejuichen. Dé Middelburgse politie heeft tot nu toe slechts en kele malen hoeven in te grijpen bij vechtpartijen, waarbij Fransen be trokken waren. De leiding van Pe chiney heeft aan de Vlissingse commissaris toegfezegd, maatrege len te zullen nemen tegen die Franse werknemers over wie klachten binnenkomen. De politie van Middelburg, die evenmin over het geval te spreken is, is voornemens deze week een gesprek te arrangeren tussen de betrokken bar-exploitanten en de werknemers van Pechiney. „Er zijn problemen die niet op welo verwogen wijze zijn opgelost", aldus Gierek, „de prijsstijgingen hebben de koopkracht van de arbeidersmassa ver minderd. Wij zullen deze kwestie op nieuw bezien". Het socialisme en het bondgenoot schap met de Sovjet-Unie zouden ech ter niet worden opgegeven. „In tegen deel, wij zullen onze banden met de Sovjet-Unie en de andere socialistische landen versterken". Met Gomoelka zijn afgetreden. Bo- leslaf Jaszczoek, een economisch des kundige die In hoofdzaak voor de prijs verhogingen verantwoordelijk zou zijn, Zenon Kliszko, de top-ideoloog van de partij, maarschalk Marian Spychalski, die wel staatshoofd blijft, en Ryszard Strzelecki, die belast was met de orga nisatorische kwesties binnen de partij. Hun opvolgers zijn: de 56-jarige ge neraal Mieczyslaf Moczar, oud-hoofd van de geheime politie die als partijse cretaris verantwoordelijk is voor de veiligheid en de strijdkrachten, gene raal Pjotr Jaroszewicz, Stefan Olszofski en Edward Babiuch. Voorts werd Jan Szydlak tot lid van het politieke bureau benoemd. De wijzigingen zijn een overwinning voor de technocraten onder leiding van Gierek en de „partisanen" onder leiding van generaal Moczar. De partisanen vormen een militante nationalistische groep binnen de partij, die voor het grootste deel bestaat uit oud-verzets strijders. Ofschoon het in Polen dit weekeinde rustig is gebleven, is de avondklok in Gdansk en Szczecin nog altijd van kracht. Volgens officiële berichten zijn er bij de ongeregeldheden van de afge lopen week twaalf mensen om het le ven gekomen. Maar volgens een Zweeds journalist zouden alleen al in Gdansk tenminste honderden doden zijn gevallen. In ziekenhuizen langs de kust zouden duizenden gewonden lig gen. „Het centrum van Gdansk is na vier dagen van gevechten een ruïne en op de rede liggen Russische oorlogs schepen", aldus een verslag in het Zweedse blad Expressen. De Zweedse journalist deelt verder mee dat een grote politiemacht in Gdansk is samengetrokken. De Poolse overheid heeft alle moeite gedaan om te verhinderen dat ook maar iets van de gebeurtenissen in Gdansk bekend zou worden, schrijft hij. Van hemzelf werden zaterdag alle films en filmrollen, die hij in zijn auto verborgen had, door de politie aan de grens met Oost-Duitsland in beslag ge nomen. In een verslag over de ongeregeldhe den schreef de Zweedse journalist Karlsson onder meer: „Alle ooggetuigen beweren dat slechts weinig soldaten van hun wapens gebruik maakten. Toen zij bevel kregen het vuur te ope nen, schoten zij in de lucht. Maar de politie was volkomen zonder genade. Zij schoot recht op de demonstranten in. Veel vrouwen en kinderen werden gedood of gewond". Twee andere Zweedse journalisten die door de Poolse politie in Sloepsk waren gearresteerd, zijn zonder bevel tot uitwijzing uit vrije wil in Zweden teruggekeerd. Na een verhoor werden hun filmrollen in beslaggenomen. De journalisten zeiden in Sloepsk te hebben geconstateerd dat in het cen trum de ruiten van tal van gebouwen waren gebroken en dat in sommige ge bouwen brand gewoed had. In de stra ten patrouilleerde een groot aantal mi litaire wagens. Radio-Szczecin heeft meegedeeld dat het personeel van de werven Warski en Gryfia „de bezetting van hun bedrijven heeft opgeheven", en dat men heden weer aan het werk is gegaan. Dit is de eerste maal dat werd verno men, althans officieel, dat deze werven bezet werden gehouden, ook na de te rugkeer van de rust in de stad na da gen van geweldplegingen, verleden week. TUCSON (Arizona VS) Bij een fel le brand die uitbrw op de vierde ver dieping van het Pioneer International hotel, zijn ten minste 28 personen, on der wie twee kinderen, om het leven gekomen. Het vuur sloeg zeer snel over naar de bovenste zeven verdiepingen. De meeste van de 112 gasten sliepen, toen er alarm werd gegeven. Een aantal bewoners sprong het raam uit en vond de dood, verschillende wer den zeer ernstig en een enkele licht ge wond. In plaatselijke ziekenhuizen zijn 30 gewonden opgenomen. Toen de brand uitbrak werd op de begane grond in de grote balzaal een kerstdiner gehouden waaraan 650 per sonen deelnamzm.hAllen konden het ge bouw bijtijds en ongedeerd verlaten. De oorzaak van de ramp is nog niet bekend. Een beeld van de verwoesting als gevolg van de relletjes in Polen. Het ge bouw van de N.O.T. de Poolse bond van werktuigkundigen in Gdansk dat een prooi van de vlammen werd. UTRECHT Een zeer innige omhel zing is een 23-jarige Rotterdammer zondagavond bijna noodlottig gewor den. Hij vertrok voor vier maanden naar Zwitserland en hij was op het station Rotterdam-CS zo intens bezig afscheid van zijn verloofde te nemen, dat hij niet merkte, dat de Interci ty-trein naar Utrecht vertrok. De automatische deuren waren al ge sloten toen hij op de trein sprong en hangende aan de buitenkant ver dween hij richting Utrecht. Gelukkig werd hij opgemerkt door een NS-er op een wachtpost vóór station Rotterdam-Noord, die het eerstvol gende sein op onveilig zette, zodat de trein moest stoppen. Als dat niet was gebeurd, had hij tot Utrecht aan de deur moeten hangen, want de Intercity stopt niet in Gouda en Woerden. De Rotterdammer hoef de de ietwat buitenissige manier van reizen nu „maar" acht minuten vol te houden. Hij was nog op tijd in Utrecht om oveg te stappen op de Holland-Italië Express. De Intercity kreeg, evenals enkele trei nen uit tegenovergestelde richting, een paar minuten vertraging. AMSTERDAM In Amsterdam heb ben zaterdagmiddag twee tot driedui zend mensen gedemonstreerd tegen het francoregime en het proces tegen de zestien Basken in Burgos. Onder de de monstranten bevonden zich vele Spaan se gastarbeiders, deels van buiten de hoofdstad. JERUZALEM Zondagmorgen zijn in de Joodse sector van Jeruzalem twee katoes ja-raketten geëxplodeerd. Een van de raketten veroorzaakte schade aan een flatgebouw. De andere kwam op een onbebouwd terrein terecht. Er zijn volgens de politie geen slachtoffers. De door Arabische guerillastrijders afgevuurde Russische raketten zijn te recht gekomen dichtbij de plaats waar de nieuwe residentie van president Zal- man Sjazar wordt gebouwd. Een van de raketten is niet tot ontploffing gekomen en heeft een diep gat geslagen nabij een postkantoor, waar op het moment van de inslag veel publiek aanwezig was. Het was de eerste aanval van de Pa lestijnse commando's sinds verscheide ne maanden. Veiligheidstroepen en po litie stellen een onderzoek in. Vermoed wordt dat de projectielen in de omge ving van Beit Jala of Bethlehem zijn afgeschoten. CALCUTTA Zaterdagmiddag is een Sovjet-hulpvliegtuig neergestort terwijl het op weg was van Dacca in Oost-Pakistan naar New Delhi in India. Allen aan boord, 17 personen in totaal zijn omgekomen. Het waren vermoede lijk allen Russen. Het ongeluk had plaats bij het vlieg veld van Panagar, dat ongeveer 160 ki lometer ten noordoosten van Calcutta li^t. De machine was vermoedelijk, na in.'Dacca hulpgoederen te hebben afge leverd, terug op weg naar Moskou. Kort voordat het toestel op het veld van Panagar zou gaan landen vloog een van de motoren in brand. Het stortte neer terwijl de piloot trachtte een noodlanding uit te voeren. ROTTERDAM In Rotterdam is het zondagavond op enkele plaatsen tot on geregeldheden gekomen tussen Zuidmo- lukse en Nederlandse jongeren. Tijdens een treffen tussen deze twee groepen in de omgering4 van het Centraal Station moester, cie ruiten van gewapend glas van het autb'busstation aan het Delftse- plein het ontgelden. Onbevestigde geruchten deden de ronde, dat zondagmiddag een Zuidmo- lukker zou zijn doodgereden door een automobilist en dat deze na de aanrij ding zou zijn doorgereden. De automo bilist zou zich zondagavond in het bus station hebben bevonden. Bij discobar El Corro in de Leeu wenstraat kwam het eveneens tot een treffen tussen Zuidmolukkers en Ne derlanders. Hier sneuvelde een ruit. Enkele weken geleden hebben zich in deze bar ernstige ongeregeldheden voorgedaan. Zondagavond wist de ver sterkte politie met tactvol optreden er ger te voorkomen. Op verschillende punten in de stad, o.a. de uitvalswegen hield de politie au to's met Zuidmolukkers aan. De inzit tenden werden gefouilleerd en de auto's op vuurwapens doorzocht. Omstreeks kwart over twaalf was het weer rustig in de stad. AMSTERDAM Op een woonschuit, gemeerd in de Oude Schans te Amster dam brak gistermorgen vroeg brand uit. Een nog onbekend 23-jarig meisje kwam daarbij om het leven. ADVERTENTIE UTRECHT NKV-voorzitter Mer- tens meent dat moet worden bekeken of voor de investeringen niet een soor- gelijke regeling kan worden getroffen als nu voor de lonen is neergelegd in artikel 10 van de Loonwet. „Een inves teringsmatiging kan op sommige mo menten een nuttige functie vervullen en wellicht heel effectiever zijn dan een loonpauze", zei hij maandag in Utrecht op de verbondsraadsvergade- ring van het NKV. Als veroorzakers van conjunctuurschommelingen spelen de investeringen een belangrijke rol. Téveel investeringen kunnen leiden tot overspanning op de arbeidsmarkt, te weinig tot werkloosheid. De NKV-voorzitter stelde, dat de eco nomische onderbouw niet helemaal ge zond is en dat daardoor de bestrijding van conjuncturele fluctuaties onnodig wordt bemoeilijk. De prijsinflatie kan niet worden teruggedraaid zonder aan dacht te besteden aan het probleem van de welvaartsverdeling. Zolang dat niet gebeurt, zullen vanuit de verschillende groepen eisen op tafel worden gelegd, die bij elkaar opgeteld de mogelijkheden verre overtreffen. Is het een wonder, aldus de heer Mertens, dat de vakbeweging, die de toegang tot de vermogensgoederen praktisch ge blokkeerd ziet, soms verschijnt met looneisen die uit het oogpunt van .en verantwoorde omvang van de consump tieve bestedingen wellicht over de schreef gaan? Europese beslissingen op sociaal-eco nomisch terrein zullen door de vakbe weging niet worden aanvaard als zij daarop niet net zoveel invloed krijgt als nu op het nationale vlak en als er niet minstens een ten dele gekozen Eu ropese parlement komt. Bij internatio nale fusies en concentraties van bedrij ven zullen de ondernemers alleen op de medewerking van de vakbeweging kunnen rekenen als die voldoende in spraakmogelijkheden krijgt. De huidige Europese vakbondsstruc tuur en -activiteiten zijn volgens Mer tens niet toereikend. Hij pleitte voor spoedige oprichting van een permanent samenwerkingsor gaan tussen het Europees Verbond van Vrije Vakverenigingen en de Europese organisatie van het „Wereldverbond van de arbeid" (waarbij NKV en CNV zijn aangesloten). .RIO DE JANEIRO Er zijn sterke aanwijzingen dat de twee weken gele den ontvoerde Zwitserse ambassadeur in Brazilië, Giovanni Bucher, nog vóór Kerstmis zal worden vrijgelaten. Volgens Zwitserse diplomaten in Rio de Janeiro hebben de onderhandelingen tussen de ontvoerders en de regerng over de vrijlating van een 57-jarige ambassadeur een beslissend stadium bereikt. De ontvoerders eisen in ruil voor Bu- chers vrijlating de invrijheidstelling van zeventig politieke gevangenen die naar Chili, Algerije of Mexico gevlogen moeten worden. In de nacht van zaterdag op zondag is men begonnen met het bijeenbrengen van de zeventig politieke gevangenen die tegen de Zwitserse ambassadeur Bucher zullen worden uitgewisseld. Aldus heeft het Franse persbureau AFP in Rio de Janeiro vernomen. 99 't HARDE Vanmiddag heeft mi nister Bakker in het rayon 't Harde het eerste gedeelte van het praatpalennet in Nederland in gebruik gesteld. De mi nister deelde daarbij mee dat waar schijnlijk in 1972 op Rijksweg 13 (Den Haag Rotterdam) en het aansluiten de deel van Rijksweg 4 tussen Leid- schendam en Rijswijk praktijkproeven kunnen worden genomen met een auto matische werkend verkeersgeleidings systeem. Ons land loopt op dit gebied zeker niet achter bij landen als bijv. Amerika en Engeland, aldus de be windsman. Wijzend op Rijksweg 28 (langzamer hand de showroom van onze wegen bouw volgens de minister), die niet al leen de mooiste maar ook de meest complete autosnelweg is, wees de be windsman op het ontbreken van pleis terplaatsen. Het terrein voor de pleis terplaats bij Nunspeet is inmiddels bouwrijp gemaakt. De bouw van het eerste weggebonden weg-restaurant, dat via een tunnel voor automobi listen uit beide richtingen toegankelijk wordt, kan thans beginnen. Tenslotte kwam de minister nog te spreken over de auto met de schone motor en releveerde, dat volgend jaar in de EEG voor nieuwe auto's een grens zal worden gesteld aan de ver ontreiniging van de uitlaatgassen door koolmonoxyde. Inhakend op de proeven van Philips met de z.g. Sterlingmotor (de schone heteluchtmotor) zei minister Bakker benieuwd te zijn naar het re sultaat van de praktijkproeven, die Philips volgend jaar gaat nemen met deze motor als aandrijvingsbron voor een soort autobus, of liever: een rijdend laboratorium. LOS ANGELES De politie van Los Angecs (Californië) heeft drie vrouwe lijke leden van de „hippiefamilie" van Charles Manson gearresteerd. Het zijn de 27-jarige Catherine Share, de 22-jarige Lynette Fromme en de acht tienjarige Ruth Morhouse. De drie meisjes worden beschuldigd van moord. Zij zouden hebben gepro beerd een vrouwelijke getuige in de zaak-Manson Manson staat met drie meisjes terecht voor de moord op de filmster Sharon Tate en zes van haar gasten door middel van een dodelij ke hoeveelheid LSD om het leven te brengen. MADRID In de Spaanse stad Gra nada zijn zaterdagavond twee aansla gen met Molotof-cocktails gepleegd, een op een filiaal van de „Hispano-Ameri- cana"-bank, de andere op een vak bondskantoor. De explosies richtten slechts lichte schade aan. In de industriestad Manresa verhin derde de politie een betoging van circa 800 mensen. Er werden verscheidene arrestaties verricht. (Van onze weerkundige mede werker). De luchtveredeling is in het weekeinde veranderd. Een uitge breid hogedrukgebied met een cen trum van 1045 millibar ten Westen van Schotland heeft een ander maximum boven het continent overvleugeld. Tussen een Schots maximum en een depressie boven Finland voeren noordwestelijke tot noordelijke winden poollucht naar onze omgeving. Hierin komen en kele buien met hagel en natte sneeuw voor. Het weer blijft de komende 2 tot 3 dagen aan de koude kant, met in de nacht en ochtend overwegend lichte vorst. In Gelderland zijn mi nima tussen 1 en —4 graden Cel- clus mogelijk. De maxima blijven hier op een niveau van 3 tot 5 graden Celcius boven nul. In Denemarken wordt vannacht al 7 graden C. verwacht. De win tersportcentra in Midden-Europa krijgen nu waarschijnlijk de sneeuw, waar men zo vlak voor Kerstmis om zit te springen. Weersverwachting van het KNMI van maandagavond tot dinsdagavond, opge maakt te 11.15 uur. Perioden met zon, maar ook enkele buien, waarvan sommige met hagel. Vannacht overwegend lichte vorst en morgen overdag iets lagere temperatu ren dan vandaag. Matige tot vrjj krachtige wind uit noordwest tot noord. Morgen: Zon op: 08.46 uur; onder: 16.31 uur. Maan op: 02.04 uur; onder: 12.40 uur.

De Vallei | 1970 | | pagina 1