Nog geen besluit over partnerkeus van D'66 PTT kon achterstand al grotendeels inlopen Brits gewest wil geen vliegveld van Londen Huijssen stijgt, Haex daalt op CHL-lijst 'n gouden Prisma horloge een echt sieraad! Gestolen postzak op belt gevonden "Overal thee, waar we ook spelen" Mr. Hans van Mierlo lijsttrekker In februari beslissing Mét de hond naar congres van D '66 Bankhil jetten straks beter herkenbaar voor blinden V.S.-l>asis op Okinawa bestormd Westerwolde demonstreerde Piet Keizer: TWEE DODEN BIJ BOTSING Benzinestation overvÉ Verkeer naar Berlijn weer moeilijk Ook kerstpost waarschijnlijk nog op tijd HEMBRUG TOT FEBRUARI ONBRUIKBAAR Ds. Mare Boegner overleden In Spanje lijk Nederlandse gevonden Gunstige wen ding in Leningrad Lijsttrekker Beleidsplan Pamfletten roepen op tot geweld Na aanvaring V ertrou wensarts voor aangeven kindermishandeling Ook als 't geen rust is... Pickwick thee f|| van Douwe Egberts MAANDAG 21 DECEMBER I//J Van een onzer redacteuren BREDA Overeenkomstig het door het hoofdbestuur uitgebrachte advies heeft het congres van D'66 zich dit weekeinde nog niet willen uitspreken over de vraag of de partij alléén of in een samenwerkingsverband met anderen de Tweede-Kamerverkiezingen van 28 april tegemoet zal gaan. De beslissing valt pas op een congres dat eind februari gehouden zal worden. Tevoren zal het hoofdbestuur nagaan of een samenwerkingsverband dat aan een aantal door D'66 te stellen voorwaarden voldoet mogelijk is. Het congres nam zondag avond in het Bredase Turfschip met 73 tegen 22 procent (van de aanwezige leden) een in deze zin geformuleerde resolutie aan na een levendige discus sie over een viertal resoluties die over het al of niet met andere partijen samen werken handelden. Een resolutie van de afdeling van de Drechtsteden om nu al te besluiten ge heel zelfstandig de verkiezingen in te gaan, werd met 67 tegen 30 procent verworpen, evenals een resolutie van (o.a.) de afdeling Oegstgeest om in sa menwerking met het bestuur van de PvdA en eventueel andere zich pro gressief opstellende partijen een stem busakkoord voor te bereiden 85 tegen 11 procent). In de nu aangenomen resolutie wordt gesteld dat D'66 zich blijft richten op een doorbreking van de partijpolitieke verhoudingen en een democratiserng van het staatsrechtelijk en maatschap pelijk bestel. D'66 is alleen dan bereid deei te nemen aan een parlementair coalitiekabinet, (a) als de daaraan ten grondslag liggende combinatie zich voor de verkiezingen met hoofdlijnen voor een regeringsbeleid heeft gepre senteerd en als zodanig inzet is gewor den van de verkiezingen, (b) als deelne ming aan zo'n combinatie naar de me ning van D'66 in de geldende omstan digheden de snelste weg zou zijn naar een grondige vernieuwing van het par tijpolitieke en staatsrechtelijke bestel en (c) als door zo'n combinatie het be leidsplan van D'66 in belangrijke mate verwezenlijkt kan worden. Aan het begin van de zondagmiddag werd mr. H. A. F. M. O. van Mierlo met 95 procent van de stemmen als lij staanvoerder gekozen; 3 procent van de stemmen ging naar de Amsterdamse archivaris J. B. ('oorengel die zichzelf kandidaat gesteld had; de eveneens voor het lijstaanvoerderschap gekandi deerde Tweede-Kamerleden mej. mr. A. M. Goudsmit en dr. M. J. J. A. Im- kamp stelden zich voor deze functie niet beschikbaar (Irakamp: „Het voort bestaan van onze partij is me te dier baar dan dat ik deze kandidatuur zou aanvaarden"). Van Mierlo, wiens verkiezing als lijsttrekker bepaald geen verrassing was omdat hij volgens vrijwel de gehe le partij de politaieke leider van D'66 moet blijven, kreeg na de stemming een stormachtig applaus. Besloten werd dat D'66 met één landelijke lijst zal uit komen. Aan de Kamerleden kan de verplichting opgelegd worden om in voorkomende gevallen naarr,de regio te verhuizen (In de wandelgangen werd hier en daar kritiek geuit op het feit dat van de zeven Kamerleden van D'66 er zes in de Randstad wonen, alleen drs. M. Dijkstra woont erbuiten). Tijdens het congres konden de leden hun stem uitbrengen voor de definitie ve kandidatenlijst; deze stemmen wor den door de computer verwerkt, de uit slag zal rond 12 januari bekendgemaakt worden. Wie de resultaten van de voor verkiezingen bekijkt, komt tot de con clusie dat alle huidige fractieleden wel licht in de nieuwe Kamer terugkomen; onder de nieuwe fractieleden bevinden zich waarschijnlijk de heren G. Noot- eboom en partijvoorzitter J. Beekmans. De Gelderse kandidaten zijn: ir. C. M. Hupkes (Oosterbeek), J. M. A. Franse (Eist), E. Schiks (Nijmegen), S. A. Heijn (Apeldoorn) en ir. A. J. M. van Milten burg (Wageningen); de Utrechtse: dr. J. C. Terlouw (Utrecht), W. C. Fiege (Den Haag), W. G. Blaauw (Bunnik), P. van Schilfgaarde (Linschoten) en dr. R. A. de Widt (Maarsbergen). Het enkele weken geleden gepubli ceerde ontwerp-beleidsplan 1 werd op een aantal punten gewijzigd en defini tief vastgesteld; het congres begroette het plan met veel enthousiasme. Van de wijzigingen noteerdeh we o.a. een voor stel tot afschaffing van het bestaande stelsel van kinderbijslagen, kindertoe slagen en kinderaftrek. De compensatie hiervoor moet, aldus het congres, ge zocht worden in een op de echte behoefte afgestemd gezinssubsidies telsel. Het arbeidsinkomen van de ge huwde werkende vrouw moet afzonder lijk worden belast (dus geen belasting heffing over het inkomen van man en vrouw samen). De voorgestelde veront reinigingsheffing op meer dan normale uitlaatgassen kreeg geen meerderheid. Aan het begin van het congres hield mr. Van Mierlo een rede waarin hij de depressie waaraan de partij het eerste deel van dit jaar leed, me moreerde. „Het was een dal van aar zeling en twijfel bij velen, van moe deloosheid bij sommigen en zelfs bij enkelen van verbittering. Ik geloof dat we met zijn allen hard bezig zijn daar weer uit te klimmen, maar van zo'n terugblik valt allicht iets te le ren... Goed, we zijn er weer, niet al leen hier in het Turfschip, we zijn er ook weer op de politieke kaart van Nederland. Terug van een klein beet je weg geweest", aldus mr. Van Mier lo. UTRECHT De 32-jarige heer J. Rietveld en zijp 34-jarige echtgenote A. L. Rietveld-dj^n Daas uit Utrecht zijn in de nacht van zaterdag op zondag om het leven gekomen, toen zij op de Alexander-Numankade in Utrecht met hun personenauto tegen een stilstaande vrachtwagen met aanhanger botsten. Een derde inzittende van de auto, de student H. Tamminga (22), eveneens uit Utrecht werd gewond. AMSTERDAM De nieuwe serie bankbiljetten die Dé Nederlandsche Bank gaat uitgeven zal betere herken ningsmogelijkheden voor blinden be vatten. Blinden kunnen de huidige biljetten herkennen vooral door de afwijking in formaat, maar daarnaast ook doordat de waardeaanduiding wat is opgelegd op het papier. De waarde-aanduiding zal bij de nieuwe serie sterker worden opgelegd door een veelheid van stippen. Om automatische verwerking van de bankbiljetten mogelijk te maken wordt de hoogte van alle biljetten gelijk ge maakt op 70 millimeter. De biljetten van vijf gulden hebben deze hoogte al. De lengte blijft verschillend. HENGELO Zaterdag is in Hengelo bij dichte mist een roofoverval ge pleegd op een benzinestation. De dader drong op een stil moment het kantoor tje van de 35-jarige pompbediende J. H. M. M. van het garagebedrijf Bleeker binnen en sommeerde deze hem het geld uit de. kluis te geven. De overval ler verdween met 1300,- in de mist. De pompbediende kon als signalement alleen opgeven dat de overvaller een donkere bril droeg. Van een onzer redacteuren BREDA Van de honderden D'66-er* die dit weekeinde het con gres in het Bredase Turfschip (fraai congrescentrum, nu een jaar oud) bezochten heeft 36 procent „ooit" wel eens op de Partij van de Arbeid gestemd en 45 procent op de VVD: 13 procent rijdt rond in een „eend" of een Diane (dit in tegenstelling tot een onlangs gedane uitspraak dat „de" D'66-er een goed pak en als auto een „end" bezit); 28 procent bezocht nu voor het eerst een con gres van D'66; 36 procent van de congresdeelnemers bestond uit afge studeerde academici en 31 procent is lid van een kerkgenootschap. Dit zijn enkele resultaten van de razendsnelle enquêtes per votometer die ook nu weer tijdens het congres van D'66 vlak voor min of meer be langrijke stemmingen plaatsvonden. In tegenstelling tot de eerder dit jaar gehouden congressen van Rot terdam en Haarlem was deze Breda se bijeenkomst levendig en zakelijk; de stemming was voortreffelijk en men had. anders dan een paar maanden geleden, weer goede moed. Natuurlijk was er weer een kin dercrèche. Ook bevolkten niet min der dan vijf honden de congreszaal en -gangen. Enkele D'66-ers volgden daarmee kennelijk het voorbeeld van het Overijsselse statenlid S. Schuijer, die al sinds jaar en dag zijn (rustige) hond naar het congres meeneemt... NAHA Op Okinawa hebben zon dag tweeduizend betogers de Ameri kaanse vliegbasis bestormd, en er enke le gebouwtjes en tachtig militaire voer tuigen in brand gestoken. De demon stranten drongen tot 300 meter op het terrein door, hoewel door Amerikaanse militairen met traangas bestookt. Er zijn vele gewonden. Meer dan duizend man plaatselijke politie slaagde er pas na uren in, de menigte te verdrijven. Drie politieman nen werden gewond, en verscheidene betogers gearresteerd. De onlusten wa ren uitgebroken nadat een Amerikaan se militair buiten de basis een plaatse lijke bewoner had aangereden, waar door deze gewond raakte. WEST-BERLIJN Het verkeer tus sen West-Berlijn e West-Duitsland wordt sinds zaterdag, weer bemoeilijkt bij de Oostduitse controleposten. De vertragingen houden kennelijk verband met het feit, dat in West-Ber lijn de leiders van de socialistische fracties in de landdagen van de tien Westduitse deelstaten en in de West- berlijnse Senaat bijeenkomen. De Sov jet-Unie heeft al tegen deze conferentie geprotesteerd en gesteld, dat Amerika, Engeland en Frankrijk verantwoorde lijk zijn voor de eventuele gevolgen. Ook van Oostduitse zijde is gewaar schuwd, dat dergelijke bijeenkomsten een succesvol verloop van de viermo- gendhedenbesprekingen over Berlijn in de weg staan. Toen de Westduitse christen-demo cratische partij in het begin van deze maand in West-Berlijn vergaderde, leidde dit ook tot ernstige vertragingen in het personen- en goederenverkeer tussen de Bondsrepubliek en West-Ber lijn. Bij het controlepunt in Marienborn bedroeg zondag omstieeks het midda guur de wachttijd vijf kwartier. In de tijd van een uur mocht het verkeer voor nog geen drie minuten doorrijden. De autofile was toen ongeveer 300 me ter lang. ROTTERDAM De actie van de PTT zaterda m de achterstand in de bestelling in te halen is een j^root succes geworden. De achterstand was ontstaan door de stiptheidsactie, die de postbestel- lers in de grote steden en nog een aantal plaatsen hebben gehouden. Alleen de massa kerstpost kon za terdag nog niet helemaal worden weggewerkt. „De bestellers hebben er zaterdag enorm aan getrokken", zegt de heer B. A. Hartéveld, adjunct-directeur van het postdistrict Rotterdam. Alle beschikbare krachten zijn za terdag in Rotterdam, Amsterdam en Den Haag ingezet voor de bestelling. Er zijn heel wat overuren gemaakt door bestellers en hulpkrachten. „De verzending het land in vormt geen probleem. Daarin is geen ach terstand geweest. Maar nu de stipt heidsactie voorbij is krijgen wij uit het land veel post die daar tijdens de actie wat is opgehouden. Bovendien zullen veel mensen pas hun kerstpost zijn gaan versturen toen de actie afgelopen was. U kunt ervan opaan dat alle PTT'ers zich geweldig zullen inspannen om ook de kerstpost nog tijdig bezorgd te krijgen", aldus de heer Harteveld. De algemene bond van ambtena ren (AVBA) heeft besloten de stipt heidsactie van de postbestellers te schorsen tot maart. Dit is in een te legram aan de minister van verkeer en waterstaat drs. J. A. Bakker meegedeeld. De ABVA zegt dat zij tot haar besluit is gedwongen door de wet en de katholieke- en christe lijke vakorganisaties. De ABVA hield zaterdag een rustig verlopen en door ongeveer 800 PTT-beambten bijgewoonde demonstratieve verga dering in Carré in Amsterdam. ADVERTENTIE ADVERTENTIE Van een onzer redacteuren UTRECHT Het hoofdbestuur van de Christelijk-Historische Unie heeft zaterdag de definitieve advieslijst van kandidaten voor de Tweede Kamer vastgesteld en is daarbij ten aanzien van een aantal kandidaten tot een an dere conclusie gekomen dan de „com missie van wijze mannen' 'onder lei ding van oud-minister mr. V. Scholten, die haar advies kort geleden publiceer de. Opvallend is dat op de direct ver kiesbare plaatsen (1 tot en met 15). in tegenstelling tot het advies-Scholten, nu wél het Tweede Kamerlid drs. D. F. van der Mei, mevrouw ir. N. C. de Rui ter en oud-CH-jongerenvoorzitter Jac. Huijsen terechtgekomen zijn; de kandi daten staatssecretaris J. C. E. Haex, drs. G. Gerritse (CNV-secretaris) en H. Eversdijk (onderwijsdeskundige) heb ben nu een niet-direct verkiesbare plaats gekregen. De lijst gaat naar de kiesverenigin gen die er in regionaal verband over gaan vergaderen (op 30 januari); daar na wordt de definitieve kandidatenlijst vastgesteld. Op de door het hoofdbestuur vastge stelde advieslijst komt ook de naam van de onderwijsdeskundige van de huidige fractie dr. H. A. Schuring niet voor; hij had zich wel herkiesbaar ge steld. Mét hem vertrekken (op eigen verzoek) van het Binnenhof de fractie leden jonkvrouwe mr. C. W. I. Wtte- waall van Stoetwegen en C. F. van der Peijl. De advies-kandidatenlijst ziet er nu AMSTERDAM De reparatie van de Hembrug. die vrijdag is aangevaren door het Russische schip Komsomolets Uzbekistana. duurt minstens tot fe bruari, misschien wel tot maart volgend jaar. Het oostelijk spoor op de brug, dat het minst beschadigd is, zal veel eerder klaar zijn. PARIJS Ds. Mare Boegner. een markante figuur in het hedendaagse Franse protestantisme, is vrijdagavond in Parijs overleden. Hij werd 21 fe bruari 1881 geboren. Ds. Boegner was behalve predikant nog historicus en jurist. Hij was van 1948 tot 1954 de eerste voorzitter van de oecumenische raad van christelijke kerken, d.w.z. protestantse, anglicaanse en orthodoxe. In november 1962 werd hij gekozen tot lid van de Académie Frangaise. Ds. Boegner woonde het tweede Vati caanse Concilie bij, waartoe hij door Paus Johannes XXIII was uitgenodigd. Hij is ook door Paus Paulus in juni 1967 ontvangen en verklaarde bij die gelegenheid ervan overtuigd te zijn dat ..de weg naar de eenheid" onvermijde lijk was. als volgt uit: i. drs. B. J. Udink; 2. dr. R. J. H. Kruisinga; 3. mr. C. van Veen; 4 en 5 (alfabetisch) mr. W. Scholten en drs A. D. W. Tilanus; 6 en 7 (alfabe tisch) mr. C. A. Bos en mej. mr. E. A. Haars; 8 en 9 (alfabetisch) drs. A. M. de Boo en J. T. Mellema; 10 en 11 (alfabe tisch) H. Kikkert en mevr. ir. N. C. de Ruiter; 12. T. Tolman; 13. drs. D. F. van der Mei; 14 en 15 (alfabetisch) drs. A. J. van Duist en Jac. Huijsen; 16. H. Wis- selink; 17 J. C. E. Haex; 18. H. Evers- dijk; 19. drs. C. van Leijenhorst; 20. P. G. van der Weele; 21. drs. G. Gerritse; 22. mevr. mr. H. A. Strijd-Groenewe- gen. UBLINGTON (Engeland) De En gelse recherche kamt op het ogenblik de omgeving van het gehuchtje Cu- blington uit, op zoek naar een onder grondse organisatie die de bevolking van het landelijke gebied te wapen heeft geroepen, om te kunnen vechten tegen het plan om de derde grote lucht haven van loonden hier te vestigen. Enkele uren nadat een koninklijke commissie het landelijke gedeelte van Noord-Buckinghamshire had aanbevo len als de plaats voor de luchthaven, werden er pamfletten verspreid waarin werd gedreigd met gewelddaden en sa botage. Hoewel de Engelse regering nog moet beslissen of het vliegveld, dat naar wordt verwacht in de jaren tachtig 100 miljoen passagiers per jaar zal verwer ken, in de prachtige Vallei van Aylesb- vry zal komen, hebben militante bewo ners snel plannen gemaakt om hun woonsteden te beschermen. Bijna duizend huizen en winkels in zes dorpen zouden met de grond gelijk moeten worden gemaakt en worden vervangen door vier enorme startba nen, luchthavengebouwen en weg- en spoorwegverbindingen. Op de zaterdag verspreide pamfletten werd aangegeven hoe men benzinebom men moet maken, hoe barricaden moe ten worden opgeworpen, hoe wapens moeten worden gebruikt en hoe men thuis wapens kan maken die als enor me katapulten stalen kogels kunnen af vuren. Ook werd met tekeningen duidelijk gemaakt hoe Molotofcocktails worden gemaakt, een benzinebom die nog dode lijker kan worden gemaakt door de toevoeging van zeep waardoor de vlam men op het doelwit blijven geconcen treerd. In de pamfletten werd de dorpsbe volkingen aangeraden niet samen te werken met de overheid, aangeboden officiële documenten te vernietigen, water en voedsel in te slaan voor een eventueel beleg, kolen te hamsteren en benzine en paraffine te kopen. Ook werd aanbevolen maskers, deksels van vuilnisbakken en stofbrillen te verza melen om bescherming te hebben tegen gasaanvallen van leger of politie. Desmond Fennell, voorzitter van het actiecomité tegen de aanleg van het vliegveld, verklaarde niets te maken te willen hebben met de schrijvers van de pamfletten. „Dit is het werk van gek ken en straatschenners", zo zei hij. „Het is een parlementaire strijd en er is niet opgeroepen tot geweld". Terwijl de dorpelingen 35 enorme vuren stookten op de heuvels als sym bolisch protest, probeerde de politie de schrijvers van de vlugschriften op te sporen. „Hoe vervelend het ook is, wij moeten de wet handhaven en verzeke ren dat die niet wordt overtreden", al dus een zegsman van de politie. Tegen oefenterreinen WESTERWOLDE In Westerwolde (Oost-Groningen) heeft zaterdag een groot gedeelte van de bevolking gede monstreerd tegen de plannen van de regering in Westerwolde een militair oefenterrein aan te leggen. Vijfhonderd personenauto's en vrach tauto's namen aan deze massale de monstratie deel. De route ging door de gemeenten Vlagtwedde en Stadskanaal. ANN01792 vraag het uw slijter mm UTRECHT Er zouden vertrouwen sartsen moeten komen bij wie gevallen van vermoedelijke kindermishandeling kunnen worden gemeld. Deze niet-jus- titiële figuur zou overleg kunnen ple gen met instanties als de kinderbe scherming, adviezen kunnen geven en een plan voor de behandeling kunnen opstellen. Dit adviseert een commissie, samen gesteld uit vertegenwoordigers van ver schillende ministeries. De commissie, vorig jaar ingesteld, had de opdracht te zoeken naar een regeling die onder een verantwoorde hantering van het beroepsgeheim van de arts een bete re signalering en behandeling van mis handelde kinderen mogelijk maakt. HEERLEN Een voorbijganger heeft zaterdagmiddag op een stortplaats in Born een van de twee postzakken 3I1N31U3AQV Je krijgt overal, waar je komt, thee in de rust. Bij elke club. En alle spelers drinken het. Niet zo maar uit gewoonte, maar omdat je weet dat het goed is. Het lest je dorst het beste en je hebt er later bij het spelen geen last van. Het ligt niet zwaar op je maag. Ik drink het niet alleen in de rust, maar ook na de wedstrijd. Ik vind het lekker om dan 4 of 5 koppen achter elkaar te drin ken. Juist omdat ik veel vocht verlies in een wedstrijd.. Als ik hard gewerkt heb en bezweet ben, ga ik het liefst met een kop thee in mijn vaste hoekje zitten. Voor mij de beste manier om weer een beetje bij te komen. Trouwens in het buitenland vinden ze ook, dat thee het beste is in de rust. Je krijgt het overal, tot in Albanië toe, waar we laatst nog geweest zijn. Al was de thee die we daar kregen anders, een beetje zoeter. Maar dat is ook wel lekker voor een keer. Thuis drink ik 't ook veel. Vooral omdat m'n vrouw er gek op is. Ik heb wel eens een paar verschillende doosjes gehaald, om te kunnen afwisselen. Peper muntthee heb ik ook eens ge probeerd. Ik drink m'n the© zonder melk en een enkele keer met citroen. Thee een vrojiwendrank? Is voetballen een vrouwensport? Piet Kelnertot in Albanië toe gevonden, die woensdagavond bij de diefstal bij het postagentschap Heerler- baan verdwenen waren, inclusief een bedrag van 14.000,-. De gestolen post wagen een gehuurd Volkswagenbus je werd woensdagnacht door drie scholieren van een middelbare school op de Brunssumerheide gevonden en toen gebruikt voor joy-riding. De in Bron gevonden poststukken waren doorweekt. Alle aangetekende stukken bleken geopend te zijn en het geld eruit gehaald. Ook enkele geldzak jes en een metalen geldkistje waren ge opend en werden leeg teruggevonden. De overige poststukken waren nog in tact en werden nog zaterdagavond op het Heerlense politiebureau gesorteerd. MALAGA De Spaanse politie heeft zaterdagmorgen het lijk van de 25-jarige Nederlandse Sonja Lohmann in haar woning te Fuengirola bij Mala ga gevonden. Zij zou circa twe? weken geleden een natuurlijke dood gestorven zijn. Me vrouw L. was gescheiden en moeder van vier kinderen, die in Nederland wonen. MOSKOU In het proces tegen de U gedaagden in Leningrad die ervan beschuldigd worden een vliegtuig te hebben willen kapen is volgtens berich ten in Moskou plotseling een nieuwe wending gekomen. Volgens berichten uit goede bron zou een expert op het gebied van vuurwa pens hebben verklaard, het het pistool dat bij de poging tot kaping in juni werd gebruikt niet bruikbaar zou zijn geweest om te worden afgevuurd. Het openbaar ministerie zou, even eens volgens deze bronnen hebben be sloten niet verder te gaan met de kwes tie van het gebruik van vuurwapens bij tie van het gebruik van vuurwapens bij de kaping. Dit zou bijzonder gunstig zijn voor de beklaagden, omdat na deze getuigen verklaring door de expert op vrijdag de doodstraf niet langer zou kunnen wor den geëist De expert zou hebben verklaard dat het pistool dat bij de kaping van een Russisch vergeersvliegtuig in het bezit was van Eduard Koesnetsof, een van de samenzweerders, niet zou hebben kun nen worden afgevuurd. Aangezien dit het enige vuurwapen was dat bij de poging tot kaping werd gebruikt, zou het openbaar ministeriede kwestie van het gebruik van vuurwapens verder bulten beschouwing willen laten.

De Vallei | 1970 | | pagina 5