TIPS ROND DE KERST Het is geen pop BIJNA DRIE MILJOEN NAAI MACHINES IN ONS LAND Slaolieprijzen flink omhoog DUUR OLIEBOLLEN BAKKEN Onderzoek kinder- LEE REMICK HERTROUWD mishandeling Ook in België Het is tijd om in paniek te raken. We rennen en vliegen rond met ballen en denne- groenmet linten en kalkoenen en kerstkaarten voor voor de gan se familie. En donderdag aan- stftande om vijf uur is het uur nul: dan sluiten de winkels en moeten we de in kopen hebben ge daan vor vier da gen. PaniekNeen, we moeten ons opstellen als mannen: hoofd koelverstand op volle toeren en agenda onder de arm. BOON MET KLEIT EXTRA LAMPJES PAS OP KAARSEN FLINK DREK KALKOEN BROOD DE KERST DE BAAS 0 Ik heb eens even bedacht voor welke problemen het ganse vrouw volk van Nederland komt te staan in de komende dagen en informeerde her en der naar de beste oplossingen. Hier gaan we: De kerstboom: Wilt u nog keuze 'hebben, dan dit weekeinde kopen. Er wordt dit jaar iets nieuws verkocht: dennetjes met kluit. Deze gerooide bomen zijn in doorsnee een paar gulden duurder dan afgezaag de bomen, maar hebben voordelen. U zet de boom met kluit het jutezak je blijft er om heen in een emmer met zand. Houdt het zand goed vochtig en voilé: de boom valt niet uit en kan na bewezen diensten in huis worden over gezet in de tuin, als blijvend groen. U kunt deze boom ook meteen ingraven in de tuin en er buitenverlichting in aanbrengen hetgeen voor de boom na tuurlijk beter is dan verblijf binnens huis. Van boomkweker D. Molenaar in Rotterdam Rotterdam-Hillegersberg kreeg ik verdere adviezen: „Zet u de boom in de tuin, dan een flink gat gra ven en ruim vullen met zand. Zet de kluit erin, dek af met zand en aarde. Het jutezakje weer om de kluit laten, dat verteert straks. En liefst planten op een hoge, droge plek." „Nog een advies", aldus de heer Mo lenaar, „wilt u de boom overhouden, dan maar ten hoogste één week in huis, houden anders droogt hij toch teveel uit." Om uitdrogen een tikkeltje tegen te gaan kunt u de boom iedere dag be sproeien met de plantenspuit. Oppassen voor de versiering en vergeet het liever, wanneer u elektrische kerst boomverlichting hebt! Kalkoen: na de diepvriezer 24 Elektrische kerstboom verlichting: uur ontdooien. Volgens de Consumentengids van de- Kinderen en vlammetjes: houdt ze verre van elkaar. cember laat de veiligheid van verlich tingen hier en daar wel wat te wensen over. Vraag dus bij aanschaf zeer goed advies en laat eventueel demonstreren in de winkel. Nog een paar tips van de Consumentenbond Haal reservelampjes in huis. Trek bij het verwisselen van een lampje de stekker uit het stopcontact. Let op dat metalen slingers niet in aanraking kunnen komen met de kerst boomlichtjes. Welke verlichting ook wordt ge bruikt, een boom is minder brandge vaarlijk als hij in vochtige aarde of zand staat. Laat een fitting niet zonder lampje. Trek bij brand eerst de stekkers uit het stopcontact of draai de hoofdscha kelaar om. Daarna pas bluswater ge bruiken. Een brandblusapparaat kan meteen worden gebruikt. Zorg dat kinderen niet bij de draad kunnen komen en daarmee de boom kunnen vellen. Brood: foefjes om het na de Kerst nog mals te hebben. Er zijn vrouwen die dol zijn op warenhuizen hoe grott hoe liever. Die daar zelfs een hele middag kunnen zoek- brengen. Ronddwalend, rondneuzend, roltrappend, stofjes, sieraden, cosmetica en keramiek keurend, koffie drinkend, snoepend en druk heel druk converserend. Met een aanhang van zusters, tantes, nichten, grootmoeders, dochters en logés en niet te vergeten allerhande klein formaat kroost, tot heel prille baby's toe. Het mag van mij, daar niet van: een mens zijn zin is een mens zijn leven, en lege warenhuizen zijn ook ook maar een trieste affaire. Maar ik hoop het nimmer te beleven dat een gastvrouw mij bij wijze van traktatie zo'n middagje .winkelen aanbiedt. Tenzij ik na een kwartier mocht onderduiken in de afdeling boeken en tijdschriften waar ik heel zelden een plukje winkelende dames heb aangetroffen. En nooit of te nimmer een kinderwagen met sluimerende inhoud: die daar toch stellig veiliger en rustiger zou staan dan temidden van een schuifelende babbelende menigte. Zo'n slapende baby heeft overigens veel voor op de volwassen toeschouwster met een zware tas aan de arm, die op zoek naar een bepaald artikel moe en Warm haar weg wringt tussen beuzelende en treuzelende vrouwen. Haar hoofd bonst van de hitte, de volte de onfrisse atmosfeer zo'n klein wicht sluimert onbekommerd verder onder de huif van de dekentjes. Gelukkig maar voor jonge moeders zonder oppas, die ook eens willen profiteren van een voordelige aanbieding. Maar als zo'n kinderwagen beheerd wordt door een struise groot moeder, die met een koppeltje bedaagde buurvrouwen de passage blokkeert dan vraagt die toeschouwster zich af of zo'n vrouw met een ervaring van stellig dertig jaren daarin niets geleerd heeft. Een achtertuintje met het kleinste streepje zon zou beter parkeer plaats zijn dan dit mensenpakhuis met de warmste, benauwdste en, wit weet, besmettelijkste lucht van de hele stad. Temeer waar twee of drie kennelijk verkouden neuzen onder de kap worden gestoken om een glimp van een argeloos kuifje op te vangen. Maar oma zegt niet, wat elke zuster op de kraamafdeling haar zou ingeprent hebben: Niet van zo dichtbij op de baby ademen, dames. Integendeel, haar rond gezicht straalt van trots over zoveel belang stelling. En in het voorbijgaan vangt de toeschouwster nog juist haar vergenoegde toelichting op: Jaja, dat is nou ons kind. Ook dat nog, ons kind, met zeven pond nadruk op het bezittelijk voornaamwoord, dat hier zijn naam alle eer aandoet. Ons kind die betiteling is misschien nog schadelijker dan de warme onfrisse atmosfeer rond dat halfopen mondje. Want dit ogenblik gaat tenminste voorbij. Na sluitingstijd zal oma's kleinkind weer kans krijgen op een hapvol frisse buitenlucht. Maar dat kaartje ,,ons kind" zal nog jaren en' jaren, rpisschien een levenlang, aan dat tengere halsje blijven hangen. Het familiebezit, het ongevraagde middelpunt van een bewonderende, misschien aanbiddende kring die ons kind zal insluiten als een verguld kooitje. Een onvermoeibaar koor, dat voortdurend zijn lof zingt, en waarbij oma, daar ziet zij wel naar uit, fors de toon aangeeft. Want dit klaarblijkelijk haar eerste kleinkind is vooral in de wieg gelegd om haar aan een nieuwe levensvulling te helpen. Een vrouw in de kritieke fase tussen middelbare leeftijd en ouderdom. Een beetje uitgepraat met opa, een beetje uitgepoetst op haar meubeltjes, een beetje verschrikt door de stilte na de trouwerij van de enige telg. Maar opgeleefd zodra zij vernam dat de derde generatie op komst was, en maandenlang fervent in de weer met de breipennen en de luiermand. Van verveling en leegte levenslang geen sprake meer: ons kind, hoe klein ook, is de levende pop waarmee zij niet moe wordt te spelen. Waarvan zij misschien heimelijk wenst, dat die niet al te gezwind aan de wieg, de kinderwagen, de sokjes en slobbroekjes zal ontgroeien, want: zo klein zijn ze eigenlijk het liefst. Zij bedoelt: het handelbaarst, het afhankelijkst, het knuffelbeestje dat alles met zich laat doen. Zo'n peuter in de box, die zich manhaftig aan de rand probeert op te trekken om op eigen wankele voetjes te staan is eigenlijk al veel te hard op weg een zelfstandig wezen te worden. En dat zou oma in haar hart toch zo bitter spijten want dan viel er zo bedroefd weinig meer te spelen. Hoogstens nog te verwennen, om een klein beetje van dat afhankelijke vast te houden. Wat krijgt oma dan? Voor een snoepje, een speeltje, een blinkende step, een blinkende rijksdaalder, een grammofoonplaat, een foto toestel veel niet genoeg. Ons kind heeft maar te kikken als er niet gauw een tweede pop in de wagen ligt loopt oma alle kans zijn karaktertje even grondig te bederven als zijn kleine longen in het warenhuis. Terwijl zij, met een beetje meer wijsheid en minder bezitsinstinct, zo'n heerlijk almachtig, alles begrijpend wezen zou kunnen blijven voor datzelfde kind, al draagt het een baard. KAARSEN: zet ze niet op plekken waar kinderen ze kunnen grijpen, houdt lucifers verre van kinderhanden het zal de eerste kerstboom niet zijn die brandt en zet kaarsen ook niet op bijvoorbeeld een schoorsteen, waar behang makkelijk in brand kan vlie gen. Laat nooit kaarsen branden in een vertrek waar niemand is. Wikkel op de voet van kaarsen die in een houten kandelaar moeten, aluminiumfolie, dat voorkomt brandende kandelaars. DE KAPPER: Maak als u dat nog niet deed, pijlsnel een afspraak. Zit de kapper „vol", regel dan iets met vriendinnen voor thuis-krullerij. Was pruiken van echt haar nooit zelf. Kerstboom: nu ook met kluit te koop. INKOPEN DOEN: wanneer heb ben de winkeliers nog „alles" en wan neer is het het minst druk? Ik heb mijn licht opgestoken op het hoofdkantoor van Albert Heijn en hoorde het volgende. De eerste dagen van de week zal het waarschijnlijk flink druk zijn, net als op de koopavon den, omdat veel mensen hun kerstgrati ficatie al kregen en veel voedsel in blikken gaan aanschaffen, alsmede fles sen wijn en andere dranken voor de kerstdagen. Rustig is het doorgaans de dag vlak voor Kerstmis, maar wie dan nog inko pen moet doen, loopt natuurlijk het ri sico dat vele zaken al zijn uitverkocht. Rustig is het echter ook meestal 's mor gens zeer vroeg. DE KALKOEN: Diepvrieskalkoe nen moeten 24 uur ontdooien. BROOD: Heel Nederland eet met Kerstmis en de daaropvolgende zondag brood van donderdag. Het Station voor Bakkerij en Maalderij in Wageningcn leerde me hoe we zelfs zondag dat brood nog mals op tafel kunnen bren gen. We moeten liever „heel" dan gesne den brood nemen, dat droogt punt één al minder snel uit. Wie een diepvries- kast of -kist heeft, stopt het brood daarin tot het nodig is. Na het ont dooien is het als vers. Wie dit niet he^ft, kan het brood als het helemaal koud is verpakken in een plastic zak. Goed afsluiten. Eh een goed sluitende broodtrommel doet ook al heel wat, mits op een koele plek gezet. Nog een foefje: we pakken oud brood in een natte doek en leggen dat een minuutje of twintig aldus verpakt in een matig warme oven,. Het komt er uit als heerlijk opgepept brood en dat blijft het dan drie uur lang. Daarna wordt het euhter nog „ouder" dan het al was. Het maakt niet uit, of we bruin of wit brood nemen. Het zogenaamde weekeindbrood bevat meer vet dan normaal, heeft daardoor een fijnere structuur en blijft zodoende langer mals dan gewoon brood. En tot slot: oud brood is natuurlijk geweldig om er toast van te maken. De Nederlandse vrouwen hebben met haar allen twee komma negen miljoen naaimachines. Daarmee verwerk ten we of lieten verwerken twee jaar geleden bij voorbeeld even zeventig miljoen vierkante meter stof en voor die stof legden we toen samen vijfhonderd miljoen gulden op de toonbanken van de stoffenwinkels. En wat we ermee deden? Bijna de helft van de giganti sche hoeveelheid stof verwerkten we tot kledingstukken, de rest ging op in het zogenaamde „huishoudtextiel". Zo, dus we snorren wél wat af op onze naai machinerieën, want er komen nog steeds zeer veel „zelfnaaisters" bij. En helemaal niet alleen om dat het veel goedkoper is om zelf een jurk te maken dan een gelijkwaardige jurk kant en klaar te kopen. Zo staat het tenminste in een rapport, dat het internatio naal Wol Secretariaat en het Nederlands Katoeninstituut hebben laten opstellen na een uitvoerig markt onderzoek ondèr de vrouwen van Nederland. Het financiële voordeel dat zelf maken oplevert, speelt wel degelijk een grote rol, maar wij voeren meer motie ven aan voor het kruipen achter het naaimachien. Zelf kleding maken, zo zeiden wij tijdens het marktonderzoek, is gewoon erg leuk, het geeft voldoening en je kunt er je creativiteit in kwijt. En daarom kochten wij vorig jaar vier en een half mil joen knippatronen. SvTlir ^V*S8s*vrifS5 De prijzen van slaolie zijn in het af gelopen jaar sterk gestegen. Voor de keukenprinsen en -prinses sen heeft het Consumenten Contact Or gaan een prijsvergelijking gemaakt van de meeste in de handel zijnde soorten slaolie, die voor het bakken van o.a. oliebollen worden gebruikt. Bij Centra (Brillant), De Gruyter en de goedkope soort van V D (Venda) gingen de prijzen ongeveer met 40 pro cent omhoog ten opzichte van vorig jaar. Onderstaand een overzicht van de merken en prijzen p. liter slaolie, waar bij tussen haakjes de prijsstijging in procenten is aangegeven: Centra (Brillant) f 1,84 (40 pet.), De Gruyter f 1,84 (40), V D (Venda goed koop) f 2,00 (40), Albert Heijn (Goud- merk) f 1,68 (29), Simon de Wit (Goud- merk) f 2,25 (26), Simon de Wit (Groen- merk) f 1,99 (25), Spar slaolie f 2,16 (23), Co-op (Groenmerk) f 1,59 (21), Edah (Sandial) f 1,65 (18), V D (Venda duurder) f 2,32 (16), Calvé (middelgrote fles) f 2,94 (16), Albert Heijn (Zonne bloem) f 2,20 (15), Calvé (kleine fles) f 3,52 (15), Duyvis (kleine fles) f 2,29 (12), Duyvis (middelgrote fles) f 2,70 (12) en Spar arachide-olie f 2,46 (12). Veel geringer waren de prijsverhogin gen bij: Brinkers (literprijs) f 2,11, Végé f 2,22, Vivo f 2,40, Gouda's Glorie f 2,42, Reinders twee soorten van f 2,50 en f 2,85 en Romi maisolie f 3,10. LONDEN De Amerikaanse film actrice Lee Merick, die 33 jaar oud is, is in Londen tijdens een eenvoudige en rustige ceremonie getrouwd met de 30- jarige Britse filmregisseur William Go- wens. Beiden waren reeds eerder getrouwd geweest. Lee Remick heeft uit haar eer ste huwelijk een dochter van 11 en een zoon van 9 jaar. Een van de films die haar bekend hadden gemaakt was „Anatomy of a murder" waarin zij de hoofdrol speelde met James Stewart. HILVERSUM Van de ongeveer 4600 Nederlandse huisartsen heeft 36 proeent in zyn praktijk gevallen van kindermishandeling, d.w.z. het toebren gen van lichamelijk letsel meegemaakt. Psychische kindermishandeling wordt door 45 procent van de huisartsen ge rapporteerd, zo blijkt uit een door de NOS gehouden onderzoek. Van de huisartsen vindt 67 procent schending van het beroepsgeheim ver antwoord, als daarmee herhaling van kindermishandeling kan worden voor komen. Bijna de helft van de Neder landse huisartsen vindt het zinvol om een meldingsplicht in te voeren ter be strijding van de kindermishandeling. De artsen in de grote steden worden aanzienlijk vaker geconfronteerd met gevallen van kindermishandeling dan op het platteland. In de stad heeft 40 procent van de artsen ermee te maken gehad, op het platteland 29 procent. Voor zover het controleerbare geval len betrof bleek in 51 procent van de gevallen de vader de dader van de mis handeling te zijn. In 29 procent was de moeder de schuldige en in 6 procent van de gevallen beide ouders. BRUSSEL Het Belgische ministe rie van Economische Zaken heeft mee gedeeld dat het indexcijfer van de con sumptieprijzen in het land in november met 0.34 punten is gestegen van 114,70 in oktober tot 115.04 punten in novem ber. Het indexcijfer is beïnvloed door prijs verhogingen van brood, eieren, kabel jauw, aardappelen, kolen en prijzen van de wasserijen en door de daling van de prijzen van braadkippen.

De Vallei | 1970 | | pagina 11