Veenendaals dagblad Drie doden bij brand in Amsterdam Buiten VIJFTIG PAARDEN VLUCHTTEN IN PANIEK UIT BRANDENDE MANEGE EERBEEKSE VROUW WIL 2 KINDEREN VERDRINKEN: EEN OVERLEDEN Heelsumse jongen dood door zagen in granaatkop Kamer wil meer geld voor dienstplichtigen Hernia 430.000 auto 's verkocht Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei INDELING PRODUKTEN Twee Turken dood door Iwrtsiiig bij Woudenberg Moordaanslag met hom onder auto Levenslang voor Stangl Kamer akkoord met verhoging AOW/AWW frites-saus Buitenboedel Vriend gewond in ziekenhuis OPEL EN FORD AAN DE TOP SNEEUWBUIEN Ministerie: ook verlagingén mogelijk DEN HAAG - Er heerst grote onzekerheid over de prijzen na 1 januari. HALF PROCENT VRUCHTEN j Niemand wist van wapen arsenaal op zolder DWARSGEBAKKEN In mij zit lekker 1 2 x zo veel frites-saus als in jou Maar met mij kan je garneren met lekkere frites-saus De nieuwe elegante flus (geen fles, geen bus) met 500 gram tijdelijk van 1,95 voor 1.65 nu ook in een flus RANGLIJST STIJGING Bur. voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telef. 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.), Giro 1321600. Losse nummers f 0,30; Abonnement 1,30 p.w., 5,50 p.m., f 16,25 p.kw. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opgericht in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advertentietarieven op aanvraag. DINSDAG 22 DECEMBER I970 - 44e JAARGANG no. 299 Onzekerheid over prijzen in januari Produkten waarvan de belasting toegevoegde waarde zal worden ver laagd van twaalf tot vier procent zijn o.m.: gebak, koekjes, biscuits, vruch- tenconserven, aardappelmeel cacao poeder, maizena, pudding, koffiemelk, chocolademelk, room, vla bouillon, soepen, kinder-en dieetvoeding, kant en-klaar maaltijden en in het horeca bedrijf genuttigde spijzen en maal tijden. VIER Van het twaalf-procent in het BTW-tarief van veertien procent val len o.m. snoep, alcoholische dranken, frisdranken, suiker, kleding, huis- houdtextiel, schoeisel, meubelen, elektrische apparaten, lucifers, was serijtarieven, kapperstarieven, tand pasta, toiletpapier, speelgoed, rijwie len, bromfietsen en benzine. VEERTIEN Het tarief van vier procent blijft o.m. van toepassing op brood, be schuit, ontbijtkoek, rijst, havermout, vermicelli, marcaroni, spaghetti, bak meel, aardappelen, groente, fruit, groenteconserven, jam, appelstroop, pindakaas, thee, koffie, vlees, vlees waren, vis, melk, yoghurt, kaas, eie ren, boter, margarine, elektriciteit, gas, olie, kolen, water, huishoud zeep, zachte zeep, wasmiddelen, boe ken en tijdschriften. AMSTERDAM Een uitslaande brand in een woning in de Amster damse binnenstad vanmorgen heeft aan drie mensen het leven gekost. De eerste en tweede etage en ook de zol derétage van de woning, gelegen aan de Binnen Oranjestraat hoek Brou wersgracht, brandden geheel uit. De brand was uitgebroken om tien voor negen. De brandweer rukte uit met groot materieel. TVadat ijverige veldvogelaars een paar jaar geleden reeds had den voorspeld, dat al onze grote rivieren in de uiterwaarden een be langrijke bevolking van de Kwar telkoning zouden herbergen, werd dit door recent onderzoek over 1969 bevestigd. Zij spreken zelfs van een optimale biotoop. Deze vo gel is iets kleiner dan de patrijs, doch slanker van vorm; dat we er eigenlijk maar weinig van weten, ligt voornamelijk aan de zeer ver borgen levenswijs in het hoge gras en aan het geringe vogelkundig on derzoek van het rivierengebied. Nu dit beter onder de loep genomen wordt, blijkt, dat veilig gesproken mag worden van een rivier-bege leidende soort". Kwartelkoningin geven sterk de voorkeur aan gra zige uiterwaarden, maar 'toch ook aan hooiland; ze mijden de Maas. Naar ik meen, komen ze nog altoos in het zuidelijke deel van de Gel derse Vallei waar ik hen reeds van mijn jongensjaren ken doch in veel groter aantal in Friesland voor. Niettemin zou liefst 85 procent langs de rivieren huizenmaar men mag niet uit het oog ver liezen, dat het intensieve onder zoek langs de wateren invloed kan hebben op het percentage. De on derzoekers achten het toch onwaar schijnlijk dat veel roepende kwar telkoningen de vogels laten zich opvallend druk vernemen door hen niet zouden zijn gehoord en de kans zich hierbuiten nog onbe kende populaties van enige impor tantie zouden kunnen bevinden, is niet groot. De territoria worden 's nachts via de roep ,,krek krek" afgebakend. Langs niet gemakkelijke berekenin gen komt. men voor geheel Ne derland op plm. 875 paar en ik moet zeggen, dat mij dit meevalt. In topjaren kar* er een aantal van 1000 paartjes worden overschre den. Het is plezierig, dat ondanks inkrimping van het geschikte bio toop door ontwatering en cultuur techniek deze interessante vogel zich redelijk blijkt te kunnen hand haven, 22-12-'70 A. B. Wigman. De omzetbelasting gaat dan voor 'n aantal artikelen omlaag, maar voor een groter aantal omhoog. Niemand weet echter nog precies t£ zeggen of bijvoorbeeld het koekje, waarop de omzetbelasting wordt ver laagd van twaalf tot vier procent, in derdaad goedkoper wordt (wat de wet wel voorschrijft). „Wij moeten eventjes afwachten hoe per artikel het kostenpatroon in elkaar zit", zegt het ministerie van economi sche zaken in Den Haag. De Economi sche controledienst staat klaar voor in tensieve controle op de nieuwe prijzen. Het departement verwacht inderdaad prijsverlagingen, maar het wil zich ont houden van voorspellingen over welke artikelen: „1 januari is een gebruikelij ke datum om allerlei factoren, die tot prijswijzigingen kunnen leiden, ook tot uitdrukking te brengen." Naast de omzetbelasting (BTW) die de prijzen in 1971 een half procent zal verhogen zijn dat: De loongolf van vierhonderd gulden, prijsverhoging van anderhalf procent (mag drie procent van de minister); De gestegen invoerprijzen; De huurverhoging; De sterke stijging van de vrachtkos ten (alleen de havengelden gaan al ze ventien procent omhoog, mede ook door vierhonderd gulden); De onderhoudskosten van de bedrij ven door derden en Een belangrijke stijging van de grond- en hulpstoffen. De normale loonsverhogingen, die via de normale collectieve arbeidsovereen komsten tot stand zijn gekomen, mogen in tegenstelling tot het buitenland niet in de prijzen worden doorberekend, maar dan nog zal een gemiddelde prijs verhoging van zes procent volgens het ministerie van economische zaken on ontkoombaar zijn. Een eenvoudig af treksommetje leert dan, dat van een b.t.w.-verlaging van acht procent (voor de groep artikelen, die teruggaat van twaalf naar vier procent) weinig over blijft Van de vruchtenconserven staat al vast, dat deze ondanks de b.t.w.-verla ging aanzienlijk duurder worden. Oor zaak: Tien tot vijftien procent hogere prijzen van de conserven in het buiten land. De 140 man van de economische con troledienst gaan intussen weer een drukke tijd tegemoet. Zij zullen alle prijsveranderingen aan een nauwkeurig onderzoek onderwerpen. Zelfs bij onge wijzigde prijzen van artikelen, die in omzetbelasting zijn verlaagd, zal de winkelier moeten aantonen welke kos tenverhogende factoren aan het niet verlagen van zijn prijs hebben meege werkt. De 140 economische controleurs zullen daarbij wel weer de hulp nodig hebben van andere departementen. In 1969 kregen zij, bij de invoering van de b.t.w., hulp van het ministerie van landbouw. AMSTERDAM Bij een brand in de manege Pondorosa in het Aalsmeerse deel van het Amster damse Bos zijn vannacht 28 paar den in de vlammen omgekomen. Naar schatting vijftig paarden kon den worden losgemaakt. De dieren vluchtten in paniek het Amster damse Bos en de omliggende ge meenten in. Onmiddellijk werden maatregelen genomen om te probe ren de op hol geslagen dieren van de wegen te houden. Ook de Am sterdamse politie is de hele nacht met man en macht bezig geweest met het verdrijven van de paarden, die op en in de omgeving van de Amstelveenseweg in het zuiden van de stad rondzwierven. Een paard dat op de Amstelveenseweg in bot sing kwam met een auto moest worden afgemaakt. Verschillende geparkeerde auto's werden bij de jacht beschadigd. Volgens de poli tie waren enkele paarden kreupel. De politie heeft de verkeersweg dooT jiet Amsterdamse Bos voor auto's gesloten. Het vuur, dat in de aan het woon huis vastgebouwde stal woedde werd bestreden door de brandweer korpsen van Aalsmeer en Amstel veen. Bertus Budding en zijn vriend Jan Renema had den eenaantal granaten gevonden op de Ginkelseh ei- de bij Arnhem. De granaten dateer den uit de Tweede Wereldoorlog. WOUDENBERG Bij een ernstig verkeersongeval op Rijksweg 12 (Vee nendaal-Duitse grens) onder de ge meente Woudenberg zijn dinsdagmor gen twee Turkse gastarbeiders, die in West-Duitsland woonden, om het leven gekomen. De slachtoffers zijn de 36- jarige Mehmet Samur, afkomstig uit Tokat (Turkije) en gewoond hebbende in Duisburg (W.-Duitsl.) en de 26-jarige Drukoglu Mahmut, afkomstig uit An kara. Het ongeluk gebeurde toen de perso nenwagen, waarin de slachtoffers ge zeten waren, door onbekende oorzaak onder een op de vluchtstrook gepar keerd staande trekker met oplegger reed. De personenauto werd totaal ver woest. Een derde inzittende, eveneens een Turkse gastarbeider, werd bij het ongeluk niet levensgevaarlijk ge wond. Hij werd overgebracht naar het Juliana-ziekenhuis in Veenendaal. Vermoedelijk waren de Turken, na een bezoek aan Nederland, op de terug weg naar West-Duitsland. (Van een onzer redacteuren) EERBEEK/DIEREN Een 29-ja- rige vrouw uit Eerbeek heeft maandag middag in ernstig overspannen toe stand gepoogd haar twee zoontjes en zichzelf van het leven te beroven. Zij pakte de kinderen, de tweejarige Hans en de vierjarige Casper op de fiets met de bedoeling door verdrinking een einde aan het leven te maken. Zij heeft geruime tijd langs het kanaal ge reden en stopte tenslotte bij een beek in de buurt van Angerlo. Daar hield zij de kinderen lange tijd met de hoofdjes onder water. Toen ze zich ervan overtuigd had dat de kinderen niet meer bewogen wilde ze zichzelf verdrinken maar raakte in paniek omdat ze in de ondiepe beek (40 centimeter water) geen uitvoering aan haar voornemen kon geven. Ze rende naar een dichtbijgelegen boerenhoeve waar ze het schokkend relaas aan de landbouwer Van B. vertelde. Deze haastte zich naar de beek en paste on middellijk mond-op-mond-beademing toe. Op het moment dat hij geloofde niet te kunnen slagen de levensgeesten op te wekken kreeg hij assistentie van een buurman. Deze constateerde dat het lichaam van het oudste jongetje be woog waarna men in ijltempo politie, dokter en GGD belde. Aan het feit dat er binnen twee mi nuten een dokter aanwezig was is het te danken dat het kind waarschijnlijk in leven blijft. Gisteravond nog werd ernstig voor zijn leven gevreesd omdat de lichaamstemperatuur bijzonder laag bleef maar vanmorgen was men in het Velpse ziekenhuis optimistisch gestemd over de levenskansen. Voor het tweeja- ig zoontje kwam de hulp van de land bouwer te laat. De 29-jarige mevrouw H. was de laatste maanden ernstig overspannen. Zij werd enkele weken geleden in een ziekenhuis opgenomen, nadat ze reeds geruime tijd onder behandeling van een zenuwspecialist had gestaan. Ze werd vorige week uit het ziekenhuis ontsla gen, omdat men meende dat de vrouw voldoende tot rust was gekomen. In de eerste dagen na haar terugkeer, toen ze gezinshulp had, leek het er inderdaad op dat de opname een succes was ge weest. De dag dat de gezinshulp ver trok kwam de ommekeer. Tegen de po litie vertelde ze vannacht dat ze aan vankelijk met het plan had rondgelo pen om alleen zichzelf van het leven te beroven. Daarna rijpte bij haar het idee dat de kinderen na haar dood ook geen leven zouden hebben en besloot ze ook hen te verdrinken. Zij is opgeno men in de Apeldoornse St. Joseph- Stichting. Met het gerechtelijk vooron derzoek is inmiddels een begin ge maakt. In Eerbeek heerst grote versla genheid omdat de familie H. een nor maal gezinsleven leidde en goed bekend stond. (Van een onzer verslaggevers) HEELSUM Bij het demonteren van *en 22 nini-granaat is maandag avond de 15-jarige Bertus Budding uit Heelsum (gemeente Renkum) gedood. Zijn even oude vriendje Jan Renema is niet levensgevaarlijk gewond naar het Wageningse zieken huis „Ziekenzorg" vervoerd. In de woningen van de jongens heeft de politie een forse partij oorlogstuig aangetroffen, waaronder pantser- en brisantgranaten. alsmede mitrailleur munitie. De projectielen liggen voor 't grijpen op de Ginkelse heide en langs de uiterwaarden van de Rijn. Het on- ADVERTENTIE NATUURWIT, BOERENBRUIN. BOERENROG. PUNTJES EN BOLLEN, KRENTEN-ROZIJNENBROOD. KRENTEN BOLLEN. SCHIMMERT Maandag is in het Limburgse dorp Schimmert met een bom een aanslag gepleegd op de 44-jarige koopman L. Mooten. Toen de heer Mooten om kwart over tien in zijn auto stapte om deze even te verplaatsen deed zich een explosie voor, die alle ruiten aan de achter kant van de woning, waar de wagen geparkeerd stond, deed sneuvelen. Tien mm. dikke glassplinters drongen in de houten lambrizering in de gang. De heer Mooten bleef ongedeerd. Officier van justitie mr. Gonsalves zei maandagavond het misdrijf, waar schijnlijk een poging tot moord, zeer hoog op te vatten. De dader heeft to taal geen rekening gehouden met an dere personen in de woning van de heer Mooten. Over de aard van de explosieven is nog niets bekend. Wel is een accu gevon den, die tegen de onderkant van de auto was aangebracht. Samen met de explosieven moet het een constructie zijn geweest, die pas dan werkt, wan neer de wagen in beweging komt. geval gebeurde in de tuin van het slachtoffer. Met een ijzerzaag probeer de Bertus de kop af te zagen van een in een bankschroef geklemde granaat. Jan stond op enige afstand omdat hij het zaakje niet vertrouwde. Bij de ontploffing, die door de vrijko mende hitte van het zagen werd ver oorzaakt werden beide knapen getroffen door rondvliegende granaatscherven. Bertus liep zeer ernstige verwondin gen aan gezicht en bovenlichaam op (hij stond gebogen over de bankschroef), maar wist zich. gesteund door zijn vriend, tot vlakbij de weg te slepen. Daar zakte hij in elkaar en overleed. Jan werd in allerijl naar het zieken huis gebracht. Daar bleken zijn verwon dingen aan het bovenlichaam mee te vallen. De gemeentepolitie van Renkum heeft direct een onderzoek ingesteld in de wo ningen van de knapen. Op Zolder werden grote hoeveelheden ontplofbaar mate riaal gevonden en meegenomen. Hoewel het slachtoffer afkomstig is uit een gezin met tien kinderen heeft de familie nooit iets gemerkt van de lugu bere verzameling. Men vermoedt dat in nog meer huizen oorlogstuig ligt opgeslagen. DUSSELDORP Frans Stangl, de oud SS-commandant van het concen tratiekamp „Treblinka" in Polen, is in Dusseldorp tot levenslange gevangenis straf veroordeeld wegens zijn aandeel in de moord op duizenden Joden in het kamp. DEN HAAG De K.V.P.'er Maenen heeft gisteren bij het defensiedebat In de Tweede Kamer voorgesteld de wedde van dienstplichtige militairen met ingang van 1 juli volgend jaar alsnog met 25 gulden per maand te verhogen. Dat zou minister Den Toom dan 7,5 miljoen gulden extra gaan kosten. Het voorstel-Maenen kan rekenen op flinke steun van de hele Kamer. De socialist Wieldraaijer drong aan op tenminste een stucturele verhoging. De anti-revolutionair Walburg was wat voorzichtiger: hij vond wel dat de wedde geleidelijk moet worden ver hoogd, maar was bang dat dat ten koste zou gaan van de bewapening. De heer Walburg lanceerde een plan netje om steeds drie brigades van de landmacht achter de hand te houden door ze eerder met klein verlof te stu ren. De diensttijd zou dan volgens het ar-Kamerlid kunnen worden beperkt tot maanden. Maar dan moet wel ieder een die goedgekeurd is in dienst. De heer Wieldraaijer wilde de om vang van de krijgsmacht verminderen door de nadruk te leggen op de doel matigheid. Hij pleitte voor een dienst tijd van een jaar. Militairen met klein verlof zouden vaker moeten deelnemen aan grote oefeningen, vond hij. De liberaal Koudijs schetste een zeer somber beeld van de stand van de Ne derlandse defensie en van de Navo. Volgens hern is er, als de defensieuitga ven blijven dalen over een aantal jaren nog nauwelijks geld om een geweer te kopen. De heer Koudijs sprak van „grote tekortkomingen die de gevechts kracht wezenlijk hebben aangetast. Ook de afgevaardigden Jansen (KVP) Walburg en Kikkert. (CH) achten een behoorlijke verhoging van de defen sie-inspanning in de volgende kabinet speriode onvermijdelijk. De heer Ste- merdink (PvdA) meende daarentegen dat de defensie goed in de hand kan worden gehouden, als de huidige da lende tendens blijft bestaan. De aangekondigde uitbreiding van de Nederlandse bijdragen aan de Navo (150 miljoen gulden in vijf jaar) kreeg van vrijwel de hele Kamer steun. „Dit initiatief kan leiden tot een klimaats verbetering tussen de Verenigde Staten en de andere landen van de Navo", prees de heer Jansen de minister. Ook de heer Stemerdink had weinig bezwaar tegen de exta bijdrage, die on dermeer bestemd is voor het verbin dingssysteem en de bescherming van vliegtuigen. Hij verzette zich wel tegen de gedachte dat de 150 miljoen boven op het defensieplafond komen. De PvdA dient hierover waarschijnlijk nog een motie in. De heer Jansen drong er bij minister Den Toom op aan bij de aankoop van materieel zoveel mogelijk samen te werken met België en Frankrijk. De heren Stemerdink en Koudijs wilden van staatssecretaris van Es (marine) meer gegevens over het grootscheepse vernieuwingsplan voor de marinevloot. De heren Schuitenmaker (DS'70) en Vonhof (VD) pleitten voor een pen sioenregeling voor degenen die in het verzet hebben gezeten of in een con centratiekamp terecht kwamen. DEN HAAG De Tweede Kamer Is maandagavond akkoord gegaan met de verhoging per 1 januari van de AOW en AWW en met de verhoging van de inkomensgrenzen van de ziekenfonds verzekering voor bejaarden. Eerstgenoemde uitkeringen zullen met 7 procent worden verhoogd. Een motie van de socialist mr. Van Lier om de uitkering ineens aan bij standtrekkers met honderd gulden te verhogen en een amendement dat beoogde de uitkering ineens aan invali den werklozen en zieken op tenminste 300,- te brengen inplaats van de 210 als door de regering voorgesteld, wer den door minister Roolvink van de hand gewezen. Als de AOW-AWW-verhoging nog deze week door de Eerste Kamer zou worden aanvaard, zou uitbetaling in ja nuari kunnen plaatsvinden. De extra bijstandsuitkeringen zijn al verstrekt of zullen dezer dagen worden uitbetaald. ADVERTENTIE "TT AMSTERDAM De Neder landers hebben dit jaar samen iets meer dan 430.000 auto's (per sonenauto's en combinatiewagens) gekocht. Dat zijn er ruim 90.000 méér dan in 1969: een stijging van 25,9 procent. Het wagenpark is daarmee op circa 2.650.000 apto's gekomen. Een jaar geleden waren het er 2.350.000. Sindsdien kwamen er niet alleen 430.000 stuks bij, maar werden er ook plm. 130.000 ge sloopt. Het aantal in Nederland ver kochte auto's stijgt van jaar tot jaar, steeds met ongeveer 20*/i. Dit jaar ligt het stjjgpercentage daar dus flink boven. Voor een belangrijk deel is de fiscus voor de extra stijging „ver antwoordelijk". Naar schatting twintigduizend Nederlanders kochten nu al een auto, in plaats van in het komende voorjaar, om de aangekondigde belastingver hogingen voor te zijn. De eerste plaats op het lijstje van de best verkochte merken is, net als vorig jaar, voor Opel. Volkswagen eindigde vorig jaar als nummer twee. Dit jaar is Volkswagen gedaald, tot een vier de plaats. DAF raakte van de vierde naar de vijfde plaats. Hieronder het ranglijstje en de aantallen van de tien meest ver kochte merken. De verkopen van de laatste dagen van het jaar zijn geraamd, zodat kleine afwij kingen in de definitieve cijfers mogelijk zijn. 1. Opel55.011 2. Ford51.684 3. Flat47.647 4. Volkswagen 42.072 5. Citroën38.475 6. Renault36.536 7. Simca34.691 8. DAF27.709 9. Peugeot19.142 10. Austin/Morris 15.373 Weersverwachting van het KNMI van dinsdagavond tot woensdagavond, opgemaakt te 11.15 uur: Heldere nacht met overwegend lichte vorst. Morgen overdag half tot zwaar bewolkt met sneeuwbuien. Middagtem- peraturen iets boven het vriespunt. Matige, morgen tijdelijk krachtige noor delijke wind. Morgen: Zon op: 08.47 uur; onder: 16.31 uur. Maan op: 03.18 uur; onder: 12.53 uur.

De Vallei | 1970 | | pagina 1