Gouds bedrijf kan vraag van scholen bijna niet bijhouden DE KLEIFABRIEK VAN EUROPA STAAT IN NEDERLAND Programma's voor de vrije middaguren Tom Poes de en erf- paehter Tienduizenden handen kneden wekelijks klei Onze gastarbeiders en onze feestdagen TELEAC VOOR WISKUNDIGEN programmaos VANAVOND Wama's kegelen Twee documentaires au KRO MORGEN Uitreiking van W essd Ilcken Prijs MARTEN TOONDER S I RIP UIT DE KERKEN DINSDAG 22 DECEMBER 1970 GOUDA Geen kwaad woord over oud-minister Cals. Vingerling. Nederlands enige kleiverwerkende industrie, zal wijzer wezen. Voor dit Goudse bedrijf was de invoering van de mammoetwet een enorme uitkomst: handenarbeid op vele scholen. „Kijk. door de mammoetwet is werken met metaal, hout en klei verplicht ge steld. Klei heeft de voorkeur. Wat is er goedkoper dan klei? Het kost zoiets van 35 cent per kilo", zegt de heer P. H. Barriël, verkoop-directeur van Vingerling. Onderwijs Het Goudse bedrijf heeft een enorme vinger in de pap van het onderwijs. Op sociale akademies wordt met klei ge stoeid, op middelbare scholen, op huis houdscholen, technische scholen, basis scholen en kleuterscholen wordt weke lijks een uurtje in de klei geprikt. In de loop der jaren zijn de leerlin gen geconfronteerd met andere normen. Het stukje schoolvlijt hoeft niet langer te neigen naar een volmaakt technisch wérk je. Een leerling kan een haan boetseren, waarvan de veren op voor treffelijke wijze zijn gekopieerd. Prachtig, een acht. Een andere leerling kan een lompe kip zonder kop boetse ren. Ook een aoht. Immers de leerling zegt iets met zijn werkje. Zelfstandig Creativiteit is iets anders geworden. Het is een zelfstandige bezigheid ge worden. waarbij de leerling zijn hele denkwereld kan betrekken. De leerling is minder kwetsbaar en heeft daardoor meer plezier in dit kunstige werk. Creativiteit is „in". Overal in het land worden creativiteitscentra gesticht. Vingerling kan met grote moeite aan de snel opgekomen vraag voldoen. „We moeten breken met de Goudse traditie. De werknemers zijn gewend anderhalf uur tussen de middag vrij te hebben. Daar stoppen we mee. We kun nen wat betreft de ruimte niet meer uitbreiden. We gaan de produktie uit breiden door het invoeren van ploegen diensten. Op 4 januari starten we met twee diensten. De produktie wordt hierdoor met vijftig procent verhoogd. In april stappen we over op continu dienst. wat een verhoging van 50 pro cent betekent." Record Vingerling, die een monopoliepositie in Nederland heeft en de hegemonie in Europa bezit, moet haar produktie- apparaat meer dan verdubbelen. Op de wereldranglijst van export van ruwe klei neemt het Goudse bedrijf de twee de plaats in. Nederland is dus het grootste kleiverwerkende land van de wereld. ..Het gekke is. dat Nederland ook d grootste gebruiker is geworden. Vroe ger was dat Zweden, waar de huisvlijt hoogtij vierde. Daar werd enorm veel aan creatieve vrijetijdsbesteding ge daan. Nu is het Nederland. België volgt op de voet. Volgend jaar moeten we onze blikken op Duitsland richten. Door een nieuwe onderwijswet wordt op 26.000 scholen aan handenarbeid ge daan. Dat zal eenzelfde sneeuwbalreac tie hebben als in Nederland", aldus de heer Barriël. Vingerling levert jaarlijks voor twee miljoen gulden klei aan het onderwijs in Nederland. Daarnaast levert het be drijf onnoemelijke hoeveelheden half fabrikaten aan keramische industrieën in Nederland. Duitsland. België. Frank rijk. Israël, de Scandinavische landen en Finland. Ze heeft een jaarlijkse om- '.et van ruim zes miljoen gulden. Aan de ene kant is het eigenlijk merkwaardig, dat wij de hegemonie in Europabezitten. Een geintje: wij halen ruwe klei uit onder andere het Duitse Westwald. Wij verwerken de ruwe klei. De halffabrikaten verkopen we dan weer aan de keramische industrie in het Westwald". „Vroeger had elk keramisch bedrijf zijn eigen wijze van kleibereiding. Bij de produktie (bakken, glazuren) ben je enorm afhankelijk van de uitzettings coëfficiënt van de klei. Iedere keer is het een spanning of het produkt zonder scheuren uit de oven komt. Men heeft daarom liever een constant halffabri kaat", aldus de heer Barriël. er gelen „Mooi wat er in de kranten staat. Ze vergeten echter, dat ik de oprichter van het bedrijf been. bromde de 88-jarige Samuel Vingerling op het feest ter ge legenheid van het zeventigjarig bestaan van het bedrijf. Samuel Vingerling kocht het bedrijf aan de Goudse Erasmusstraat indertijd voor 7974 gulden en 25 1/2 cent. De koop werd onder toezicht van notaris Hendrikus Groenendaal in café Het schaakbord gesloten. De achttienjarige Vingerling was eigenaar van een krijt- maalderij. Vingerling begon al spoedig met de verwerking van klei. Bij stukjes en beetjes kocht hij een aantal pandjes om zijn bedrijf uit te breiden. De grote klap heeft de heer Vingerling echter niet meer intensief meegemaakt. Hij had zich teruggetrokken in een pension in Zeist. „Samuel Vingerling was nooit voor één gat te vangen", zegt de heer Bar riël. In de oorlog lag de kleiverwerjdng plat. Vingerling is toen kaarsen gaan produceren." Verkorreld Honderden papieren zakken met ru we klei worden op de Goudse Turfsin- gel verladen. Binnen een mum van tijd worden de zakken op een immense berg gestort. Wie denkt, dat ruwe klei een natte brij is, komt bedrogen uit. De ruwe klei uit Engeland, Frankrijk en Duitsland heeft meer van een verzame ling droge klonten grond. Nadat de grondstof is fijngemalen en via explo sies is gedegradeerd tot minuscule kor rels. wordt ze pas nat gemaakt. „We produceren achttien standaard kwaliteiten voor het onderwijs en de vrijetijdssector. Voor de keramische in dustrieën maken we zo'n honderdvijftig soorten", zegt de heer Barriël. „Mensen hebben veelal een geheel andere opvatting over de verwerking van klei. Vorige week belde een man. die in jullie krant het bericht over de uitbreiding van de zaak had gelezen. Uit Tiel kwam die man geloof ik. Hij zei: „Jullie hebben gebrek aan klei. hè? Ik heb op mijn land een meter dikke laag van die drab liggen. Kom het maar halen." Nou ja, weet die man veel. Je kunt het hem niet kwalijk ne men. Er is maar één kleiverwerkende industrie in Nederland. Veel aan de weg getimmerd kan er niet zijn". Verplaatsen Het is zo goed als zeker, dat Vinger ling zijn produktiebedrijf zal moeten overplaatsen. „In de eerste plaats om dat ons bedrijf in een saneringsgebied ligt. De gemeente zei, dat hier tussen nu en over 25 jaar een brug zal worden gebouwd. De kantoren blijven hier in elk geval. Vingerling blijft een Gouds bedrijf". Overwogen wordt het produktiebe drijf over een beperkt aantal jaren dicht bij de Nederlandse keramische industrieën te brengen, ofwel in Bra bant en Limburg. De werktijden worden korter. Vrij etijdsbesteding wordt belangrijker. Op Hei enige plekje in Nederland waar een broodje" klei uit een machine wordt geperst. Vinger- lings verkoopdirecteur P. H. Bar riël (links) neemt een proefje van de klei, die vermoedelijk over enige weken in een creatief cen trum of een school tot een leuke of foeilelijke sculpture wordt omge- vorrndf. de scholen zal steeds meer aan hande narbeid worden gedaan. Kortom, er zal veel en veel meer met klei worden ge stoeid. Vingerling moet ondanks de for se uitbreiding met het oog op de toe komst aan een nieuwe vergroting den ken. „Wij hebben de ruimte nodig", zegt de heer Barriël. In januari gaat Teleac, de Stich ting Televisie Academie, een begin maken met een wiskunde-cursus over integraal- en differentiaal rekening met de bedoeling om in ruime kring een indruk te geven van methoden van de wiskunde, die steeds weer bij de praktische toe passingen worden gebruikt. De cur sus is in beginsel geschikt voor ieder die een wiskundige voorkennis heeft op redelijk niveau (men denkt daar bij aan leraren van het voortgezet onderwijs) en heeft een uitgesproken didaktisch karakter. De Groningse hoogleraar dr. J. C. H. Gerretsen die de redactie en presentatie verzorgt, zal zich niet louter tot de theorie beperken maar ook enkele spreken de toepassingen behandelen. Boven dien wordt inzicht gegeven in de wijze waarop de analoogmachine in dit onderdeel van de wiskunde func tioneert. Door Teleac zal een sylla bus worden uitgegeven welke tij dens de cursus zal verschijnen. Vóór de eerste les ontvangt iedere cursist een résumé van elke les. De kosten zijn 9.50. Uitzendingen zaterdags tussen half tien en tien uur 's och tends met: herhaling op dinsdag na het laatste NOS-journaal via Neder land 2. Vandaag begint voor de meeste scholieren de kerstvakantie, voor de tele visiemakers in Bussum aanleiding om van heden af gevarieerde middagpro gramma's op het scherm te brengen. Moeders van schoolgaande kinderen zullen hen er dankbaar voor zijn. De programma's zullen in de regel twee uur in beslag nemen, te weten van half drie tot half vijf, 's woensdags blijft het gebruikelijke aanvangsuur drie uur en kan de uitzending (zoals morgenmiddag) uitlopen tot over half zes. de NOS heeft vanmiddag de rij geopend met onder meer het be roemde Engelse verhaal „Richard Whittington Esquire", de arme jon gen die burgemeester van Londen wilde worden. Een uitstekend begin waarmee jong èn oud zich kunnen vermaken. De NCRV komt morgenmiddag eerst met twee herhalingen: het pro gramma over de realties tussen mens en huisdier dat anderhalf jaar geleden is uitgezonden en het „kijk je achter de schermen van Please Sir" dat veertien dagen geleden veel belangstelling trok. Dan twintig mi nuten country- en westernmuziek, een komisch filmpje uit Rusland en het typische kinderprogramma „Kijkkast" met onder meer Gompie en z'n vriendjes. Ook de Tros komt donderdag met haar eigen specifieke kinderpro gramma Hoelabaloe - gasten zijn nder meer het kinderkoor De Leid- se Sleuteltjes. Vooraf een wat senti menteel Engels verhaal over een jongen en zijn duiven, vijf minuten Laurel en Hardy en „Zoo", een ob servatie van mensen in Artis van Bert Haanstra. Vrijdag, zaterdag en zondag zijn er de specifieke kerstprogramma's, de maandagmiddag neemt de NOS dan weer voor haar rekening. Eerst is er een documentaire over de ri vier de Verdon in Zuid-Frankrijk en daarna komt „Jack en de Bones- taak", een sprookje met veel muziek dat zich afspeelt op het Amedikaan- se platteland anno 1890. Tot slot is er de Deense poppenfilm „De De Vara-radió geeft morgenavond een rechtstreekse uitzending van de uitreiking van de Wessei Ilcken Prtys, de grote prijs van Nederland voor de jazz. die dit jaar gewonnen werd door Willem Breuker. Plaats van handeling is gebouw Frascati in Amsterdam en men zal ook de be kroonde musitus zelf kunnen beluis téren. TELEVISIE NEDERLAND I 18.45 (K) NOS: De Woefs en de La- maars. 18.55 (K): Journaal. 19.04 AVRO: TopPop: Popshow. 19.30 Tips voor je toekomst, progr. over beroepsvoorlichting. 20.00 NOS: (k) Journaal. 20.20 AVRO: Peyton Place, TV- feuilleton. 21.10 (K) :Mu ziek is troef: geva rieerd muziekprogr. en ke- gel-kwis. 22.00 AVRO's Televizier-Magazine. 22.50 (K): Liederen in Kerstsfeer. 22.55 NOS: (K) Journaal. 23.00-23.30 TELEAC: Modelbegrip in wetenschap en techniek - les 12 (herh). NEDERLAND II 18.45 NOS (K): De Woefs en de La- maars. 18.55 (K): Journaal. 19.04 Den Haag vandaag. 19.09 Kunstrubriek. 19.30 KRO (K): De dwaze wereld van Tommy Cooper, TV-serie. 20.00 NOS (K): Journaal. 20.20 KRO (K): De Schuld, afl. 13 uit de TV-serie Mod Squad. 21.35 (K): De Klop op de deur, TV-feuilleton. (21.10-21.35 Brandpunt Special). 22.30 Onderwijskansen voor ieder een? (Neem nou Zweden), do cumentaire. 7062 Beneden in de kloof was he koud en tochtig, maar de Gorrelgrot was gelukkig niet moeilijk te vinden door de rookwolken die er uit opstegen en i bewezen, dat de spelonk bewoond was Ze werden veroorzaakt door een vuurtje dat Grit had aangelegd om haar oud" botten een beetje warm te houden. „Wie is daar?" riep ze kijverig „Wa! kom je doen? Ken ik jou niet ergem van?" ..Dat kan wel", zei Tom Poes. „We hebben elkaar ontmoet op Bommelstein. toen heer Ollie daar een feestje gaf Ik kom over de erfpacht praten. Kunt u mij ook zeggen wat voor een talent u ei genlijk hebben wilt?" Het oude mens stond op en loerde hem met roodgerande oogjes aan. „Nee", kraste ze. „Dat wil ik niet! Pra ten wil ik alleen maar met Bommel, en dat talent moet van hèm zijn. Als hij zich te deftig voelt om zelf te komen moet hij het zelf maar weten. De week begint op te schieten, en mijn geduld is uitgeput. Dat van mijn zoon trouwens ook. Zeg maar tegen Bommel, dat hij vlug moet zijn!" „Maar..." begon Tom Poes. Zijn ver dere woorden waren onverstaanbaar om dat er vanuit het binnenste van de spe lonk een rommelend gedonder opsteeg, dat snel nader kwam. Het akelige geluid werd door de wanden efi de druipste nen weerkaatst, zodat het niet mogelijk was nog een verstandig woord te zeggen. En bovendien verscheen er nu uit een zijgang een sterk lichtschijnsel, dat de onprettige omgeving in een felle gloed zette. sneeuwkoningin" naar het bekende sprookje van Hans Christian Ander sen. Het gaat over twee kinderen, Gerda en Kaj. Als Kaj een glas scherfje in zijn oog krijgt ziet hij alles verkeerd: het kwade lijkt goed en al het goede ziet hij als kwaad. Het onverwoestbare duo de Wama's vormt vanavond de kegel-gasten in het programma, van Pim Jacobs Muziek is troef' (Tien over negen. AVRO via Ned. 1). Niet minder belangstelling zal er bestaan voor Albert Mol. die muzikale herinneringen ophaalt aan zijn Afrikaanse safari. Andere muzikale gasten: The Se crets. Tobi Rix met zijn ..toeterik" de kunstfluiter Jan Zijdel en tot. slot Mieke Telkamp met twee bij zondere kerstliederen. In deze dagen van huiselijke fees ten brengt de KRO-televisie twee documentaires op het scherm over onze gastarbeiders. De eerste heet „Hier en daar een Turk" en wordt zaterdagavond uitgezonden, de tweede aflevering volgt dinsdag en heet „Hier en daar een Marok kaan". Dal speciaal twee Islamieti- sche landen werden gekozen heeft te maken met het feit dat gastarbei ders uil deze landen een levenspa troon hebben dat duidelijk verschilt met dal van gastarbeiders uit chris telijke landen als Spanje, Portugal en Italic. Zij vormen bovendien de grootste groep in ons land. Voor de aflevering van zaterdag hebben regisseur Joost Tholens en cameraman Peter Bos dagenlang twee Turken gevolgd, Emin Demir en Mehmet Karaaslan, zowel tijdens hun werk als in hun vrije tijd. Bei de Turken werken in Enschede op een textielfabriek. Emin Demir woont in Aydin, waar hij afgelopen zomer trouwde. Mehmet Karaaslan komt. uit Izmir enkele honderden ki lometers van Aydin verwijderd. Peter Bos en Joost Tholens film- 23.00 NOS (K): Journaal. 23.05-23.35 TELEAC: En Francais - les 1. DUITSLAND I (Regionaal progr.: NDR: 18.00 (K) Documentaire film. 18.30 (K) Actua liteiten. 18.45 (K) Zandmannetje. 18.55 (K) Nordschau-magazine. 19.26 (K) Novellen aus dem Wilden Wes ten, TV-serie. 19.59 Progr.overzicht. WDR: 8.20-8.45 Schooltelevisie. 18.00 (K) Gestern gelesen. TV-serie. 18.30 (K) Voor de kleuters. 18.40 (K) Ac tualiteiten en nieuws. 19.25 KDrei im Morgenland, TV-serie). 20.00 (K) Journaal en weerbericht. 20.15 (K) Spelprogr. 21.00 Achteinhalb, Ita liaans-Franse speelfilm. 23.15 (K) Nieuws, commentaar en weerbericht. DUITSLAND II 18.05 (K) Actualiteiten en muziek. 18.40 Amusementsprogr. 19.10 (K) Abenteuer im Regenbogenland, TV-serie. 19.45 (K) Nieuws, actuali teiten en weerbericht. 20.15 (K) Filmreportage. Aansluitend: Kort nieuws. 21.00 (K) Invasion von der Wega. TV-serie 21.50 (K) Culturele kroniek. 22.35 (K) Journaal, weerbe richt en wintersportweerbericht. TELEVISIE NEDERLAND I 15.00-17.35 (ged. K.): Vakantie- en kinderprogramma. DUITSLAND I 10.00 Nieuws. 10.05 Journaal van gisteravond. 10.30 Unser Mond, TV-serie. 11.00 Die Umschau. 12.05 Muziek voor de jeugd. 12.50 Interna tionaal persoverzicht. 13.00-13.30 Journaal. 15.10 (K) Voor de kinde ren. 17.00 (K) Idem. 17.10 Discussie. 17.55-18.00 (K) Nieuws. DUITSLAND II 15.20 (K) Sissi, Oostenrijkse speel film. 17.05 (K) Voor de kinderen. 17.25 (K) Wintersportweerbericht. 17.30 (K) Journaal en weerbericht. 17.35 (K) Voor de oudere generatie. Aansl.: liefdadigheidsoproep. RADIO HILVERSUM I NCRV: 7.00 Nieuws. 7.11 Het le vende woord. 7.16 (S) Op het eerste gehoor: klassieke muziek (gr). (7.25 Horen en zien; 7.30 Nieuws; 7.32-7.50 Hier en Nu: actualiteiten). TROS: 8.00 Nieuws. 8.11 Als dat zou kun nen: verzoekplatenprogramma. (8.30-8.32 Nieuws; 9.00-9.10 Gymnas tiek voor de huisvrouw). 9.35 Voor de kleuters. 9.50 Vier eeuwen mu ziek, muzikale lezing. 10.15 Voor de vrouw. 11.00 Nieuws. 11.03 Aktua- magazine: nieuws, nieuwtjes, repor tages, commentaren en muziek. 11.55 Mededelingen. KRO: 12.00 (S) Van twaalf lot twee: gevarieerd progr. (12.22 Wij van het land; 12.26 Mede delingen t.b.v. land- en tuinbouw; 12.30 Nieuws; 12.41 Actualiteiten; 13.00-13.05 Raden maar...). 14.00 Huisbezoek. pastoraal gesprek. NCRV: 14.10 (S) Klassieke muziek (gr). 15.00 In 't zilver: progr. voor oudere luisteraars. 16.00 Nieuws. 16.03 Voor de kleuters. 16.30 Jeugd land: gevarieerd jeugdprogr. 17.30 NCRV en Bloc: actueel progr. met muzikale illustratie. (Overheidsvoor- licht.: 17.50 Terzake. Volkstelling den niet alleen in Nederland, maar ook in Aydin en Icmeler, waat Meh met met vrouw, kind, broer en ver dere familie deze zomer op vakantie was. De bedoeling van deze documen taire is een moment-opname uit het leven van twee vrij willekeurig ge- gozen gastarbeiders te geven; te la ten zien wat zij doen. wat zij den ken. hoe zij leven en waar zij van daan komen. Het verhaal wordt ver teld met hun eigen woorden, in hun eigen taal. Op dinsdagavond 29 december richt de belangstelling zich op twee Marokkanen: Mohammed Lachab en Mehmet Elmarzak, resp. uit Oujda en Salé. Mohammed Lachab is de enige van de vier geportretteerde gastarbeiders die niet op vakantie ging. Hij onderhoudt de verbinding met zijn familie per post. Ook voor deze documentaire werd gefilmd in het land van herkomst, bij de vrouw en schoonvader van Mohammed La chab. Mehmet Elmaiv.ak. ondergronds mijnwerker in Heerlen, werd ge volgd tijdens zijn vakantie in Salé bij zijn vrouw en kinderen. Onom wonden vertelt zijn vrouw voor de camera, wat zij van het gastarbei ders-probleem vindt. 1971. Spreker: drs. L. J. S. de Jonge, hoofd van de afd. alg. tellingen van het Centraal Bureau voor de Statis tiek; 18.30-18.41 Nieuws). NOS: 19.00 Openbaar 'Kunstbezit. 19.10 Mbrele Herbewapening: Kerstmis keerpunt!, lezing. NOS: 19.20 Géén wereld of één wereld, discussie. 19.50 Progr. voor blinden en slechtzienden. 20.00 (S) Radiophilharmonisch orkest: mo derne muziek. 21.20 Adventsconcert door Oost-Nederlands Kamerkoor en instrumentalisten. 22.30 Nieuws. 22.3 8(S Cosa Nostra ook uw zaak. 23.55-24.00 Nieuws. HILVERSUM II VARA: 7.00 Nieuws. 7.11 Ochtend- gymn. 7.20 (S) Dag woensdag!: mu ziek en informatie, (pl.m. 7.33 Van de voorpagina). VPRO: 7.54 Deze dag. VARA: 8.00 Nieuws. 8.11 Actua liteiten. 8.22 (S) Dag woensdag (ver volg). 9.00 VARA-radioweekblad voor de woensdagochten mei om 9.35 Waterstanden; om 10.45 Voor de kleuters; om 11.00 Nieuws en om 11.03 Koffiepauze. 12.00 (S) Licht en semble met zangsolisten. 12.25 (S) Brass Band Magazine. 13.00 Nieuws. 13.11 Actualiteiten. 13.25 Speelruim te, met om ca. 13.45 Gesproken por tret; om ca. 14.00 Op^-etlemuziek om ca. 14.35 Kinderkoor; ca. 14.50 Imitaties, hoorspel; ca. 15.40 Een grote naam van nu: profiel in mu ziek; 16.00 Nieuws; 16.03 In mijn tijd, gesprek; ca. 16.30 In de Toon zaal. 17.02 NOS: Oude liedjes. 17.20 NOS: Uriesco-magazine. VARA: 17.40 Nederlanders maken muziek. 17.55 Mededelingen. 18.00 Nieuws. 18.11 Actualiteiten. 18.20 Uitzending van de Kath. Volkspartij. 18.30 (S) Klink Klaar, zonder nonsens. 19.30 Nieuws. 19.35 Buitenlands week overzicht. 19.45 (S) Tango-rumba or kest met zangsolisten. 20.10 (S) Me lodieën Express: licht orkest, met vocale ensembles en zangsolist. 20.30 (S) Metropole orkest. 20.55 Vragen- vuur: een bekende Nederlander beantwoord vragen van jonge men sen. 21.10 Het Oproer Kraait: rebelse liedjes van altijd en overal. 21.40 (S) Stereo-Pop. 22.30 Nieuws. 22.3/) Nieuws. 22.38 Mededelingen. 22.43 Actualiteiten. 12.55 (S) Uitreiking Wessei Ilckenprijs 1970. 13.55-24.00 Nieuws. HILVERSUM III AVRO: 9.00 Nieuws. 9 02 Van Meet af aan....: lichte platen. 10.00 Nieuws. 10.03 Radiojournaal. 10.06 Arbeidsvi taminen populair verzoekplaten- progr. (11.00 Nieuws). 12.00 Nieuws. 12.03 Zet 'm op: een vrolijk platen- progr. (13.00 Nieuws). 14.00 Nieuws. 14.03 Gimmick: een duidelijk her kenbaar platenprogr. 15.00 Nieuws. 15.03 Muziek Boetiek. 16,00 Nieuws. 16.03-18.00 Lichte platen. (17.00 Nieuws; 17.02-17.05 Radiojournaal). Ned. Herv. Kerk Aangenomen naar Kampen: J. van Wier te Nieuwerkerk a. d. IJssel. Bedankt voor Jaarsveld: C. van Bart te Putten. Gereformeerde Kerken Nog niet beroepbaar, maar wel be reid 's zomers de kerken te dienen: kand. E. Noort. Karl Marxstrasse 49 te Göttingen (Did.). Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt Bedankt voor Urk en Nagele: B. d# Vos te Ten Boer.

De Vallei | 1970 | | pagina 9