Veenendaals dagblad Buiten NINA EN FREDERIK BRENGEN KERSTDAGENDOOR IN DRENTE Aanneming van belasting voorstellen door senaat nog onzeker union hermocel de luxe Raadselach tige moord op taxichauffeur lekker lui SwTreffer rrr Ontvoerders dreigen Bucher te doden Remm Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Koningin Wilhelminawoud HAEX: KORTER IN DIENST KAN NIET frites-saus Lichte vorst GEWAPENDE OVERVAL OP POST KANTOOR IN BABBERICH DEN HAAG De Kamer blijft van mening dat een ver hoging van de wedde van dienstplichtigen noodzakelijk is. Minister Den Toom, die fel gekant is tegen het amende- ment-Maenen (dat per 1 juli een weddeverhoging van f 25,- per maand beoogt) lijkt echter van aanvaarding door de Kamer geen halszaak te willen maken. Onze planten in woord en beeld I VERSCHILLEND NIET TERZIJDE GRAPJE Ter gelegenheid van de feestdagen EEN OF MEER BOMEN PLANTEN JOODS NATIONAAL FONDS Koehandel met gevangenen De nieuwe elegante flus (geen fles, geen bus) met 500 gram tijdelijk van 1,95 voor 1.65 nu ook in een flus Winterse kerst Bur. voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal. Telef. 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.), Giro 1321600. Losse nummers 0,30; Abonnement 1.30 p.w.. 5.50 p.m.. 16,25 p.kw. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei" opgericht in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advertentietarieven op aanvraag. WOENSDAG 23 DECEMBER I970 - 44e JAARGANG no. 300 Meer soldij voor dienst plichtigen haast zeker Op de vraag, wat hij zou doen als het amendement wordt aanvaard (en dat zal vrijwel zeker gebeuren) antwoordde de minister van Defensie: „Als ik op 1 ju li nog minister ben en ik ga nü niet weg, zal het ook worden uitgevoerd. Maar ik blijf het ernstig ontraden". DEN HAAG De regering kan niet Ingaan op de aandrang uit de Tweede Kamer om tot verkorting van de diensttijd over te gaan en het aantal parate brigades te verminderen. Staatssecretaris Haex (landmacht) gaf hiervoor dinsdagavond, tijdens de be grotingsbehandeling in de Kamer, drie redenen: „Krachtens NAVO-afspraak moet Nederland zes parate brigades op de been houden en de diensttijd op 16 maanden houden; Vermindering van de paraatheid heeft nadelige invloed op de crisisbe heersing; De onder-minister moest dan ook de desbetreffende suggesties van PvdA- en AR-zijde met klem van de hand wijzen. Hij deelde nog mee dat een particu lier adviesbureau begonnen is alle landmachtonderdelen buiten het Leger korps op taken door te lichten, daarbij uitgaande van functionele verantwoor delijkheden op personeels-, materieel en financieel-administratief en opera tioneel terrein. Medio volgend jaar zal dit bureau (Bakkenis en Spits) een in terimrapport uitbrengen en rond de jaarwisseling 1971/72 eindrapport leve ren. l>ij het bepalen van de bloemen en plantennamen (ik beperk mij tot de echt in 't wild levende flora) hebben de natuurvrienden altoos veel gemak en plezier gehad van de determineer-boeken door Oudemans, Heukels, Suringar, Hei mans en Thijsse e.a. floristen. Een nadeel vooral voor de leek was, dat ze nauwelijks anders dan in zwart-wit tekeningen geïllus treerd waren. Daarom mag het wel in de krant, dat de laatste maand van 1970 ons met niet min der dan twee voortreffelijke aan vullingen in natuurlijke kleuren verraste, die een kostelijke aanvul ling der voorafgaande botanische uitgaven bezit. Een paar jaar stond dominee W. Keble Martin met ,,Thieme's Flora in kleuren" inhoudende bijna 1500 afb. hoog in aanzien, doch thans wordt die inge haald door het veel uitvoeriger „Bloem enen Planten van Eu ropa" door Oleg Poluuin (Zomer en Keuning: 1000 specimina in kleurenfoto's en 280 lijntekenin gen 65,-), alles eerste, klas werk. Het is 't eerste boek dat, zoals prof. dr. H. C. D. de Wit van de Landbouw Hogeschool in het voor woord zegt, een eerste poging waagt het enorme, moeilijk be gaanbare, eindeloos gevarieerde en steeds aantrekkelijke terrein van over onze grenzen te openen. Voor Nederlanders is dit een be langrijke aangelegenheid want tal loze plantenvrienden kijken graag in hun vakanties in andere land schappen rond, omdat onze eigen wilde vegetatie hen hoe langer hoe minder mogelijkheden biedt door de penetratie van de mens. Deze in hun landstaal geschreven zeer betrouwbare flora met hun foto's van hoge kwaliteit, de „vreemde" namen naast de Hollandse en tal van andere moderne visies zal on danks de niet te verachten prijs, haar weg wel vinden. Het boek aldus prof, de Wit natuurlijk in de bibliotheek der Landbouw Ho geschool „maar we lenen het niet uit; we willen het bij de hand hebben en vinden, dat men zoiets zeif behoort te beziten...." Curieus! 23-12-1970 A. B. Wigman Ook gaf hij de Kamer deze raad ten aanzien van alle Ingediende moties, al wilde hij een motie inzake de extra uit kering aan de marechaussee nog wel eens in het kabinet aan de orde stellen. WD, KVP, CHU en PvdA kwamen met een gezamenlijke motie, die beoogt de ƒ500 gulden, die aan rijks- en ge meentepolitie wordt uitgekeerd vanwe ge de zware lasten die op hun schou ders zijn gelegd aan alle leden van de koninklijke marechaussee uit te keren, voorzover zij in de territoriale sector dienst doen en metterdaad bijstand hebben verleend. De PvdA vroeg de Kamer als haar mening uit te spreken dat de doelstel lingen van het Navo-infrastructuurpro- gramma uit een oogpunt van een effec tieve defensie-opbouw zinvol zijn doch niet dienen te leiden tot een verhoging van de defensie-uitgaven. Bij de bepa ling van het defensieplafond dient voor de komende periode overeenkomstig deze uitgangspunten te worden gehan deld. In een tweede motie gaf de PvdA- fractie te kennen dat het defensiebeleid zodanig gericht dient te zijn dat binnen twee jaar de diensttijd tot 12 maanden wordt teruggebracht. Ook diende de PvdA een motie in waarin wordt aangedrongen op het de partement van defensie een horizontale structuur in te voeren. De vier regeringspartijen denken verschillend over het voorstel. De WD'er Vonhoff zei niet onsympathiek tegenover het voorstel van de heer Maenen te staan, maar het verweer van de minister had hem aan het denken gezet. Dit laatste gold ook voor de AR-fractieleider Biesheuvel. De heer Kikkert (CHU) steunde het amende- ment-Maenen echter volledig. Minister Den Toom voelde in eerste aanleg niets voor een voorstel dat het Rijk in 1971 op 7,5 miljoen gulden extra zou komen te staan. Dat geld wilde de heer Maenen halen uit de besparing van kosten die zitten in het verschil tussen de geschatte en werkelijk aan wezige sterkte van militair personeel in 1971. De minister ontraadde aanvaarding van het voorstel maar hij sprak niet het „onaanvaardbaar" uit. Anders dan bij een motie kan de regering een amendement niet terzijde leggen. De begroting moet dan worden gewijzigd. Indertijd weigerde minister Den Toom de aangenomen motie van de KVP'er Maenen uit te voeren, waarin de regering werd gevraagd de definitie ve wedderegeling per 1 januari 1971 af te ronden. Minister Den Toom gaf zich gisteren allerminst gewonnen. „Als het voor- stel-Maenen wordt aanvaard, betekent dat een verdere verslechtering van de verhouding tussen de exploitatiekosten en de investeringen van defensie", zei hij. Sinds het optreden van het kabi net-De Jong in 1967 is de soldij (nu wedde), die toen 104 gulden bedroeg, in de afgelopen vier jaar verdubbeld, zei de minister. Op 1 januari zal de wedde op 240 gulden worden gebracht en in 1971 komen daar enige keren nu nog onbekende percentages bij. Minister Den Toom zei dat de Nederlandse dienstplichtige soldaat nog altijd de best betaalde in Europa is. De regering ziet geen reden om nu veranderingen aan te brengen in de vertiale opbouw van het ministerie van Defensie. Minister Den Toom was het ook oneens met mr. Imkamp van D'66 die in een volgend kabinet een burger en geen militair op Defensie wil zien. Volgens de minister mag een ka binetsformateur niet bij voorbaat in zijn keus worden beperkt. Het zou ook een vorm van discriminatie zijn. „Mis schien heeft de kabinetsformateur straks behoefte aan ook nog een mili tair op financiën," grapte de heer Den Toom, SCHIPHOL Voor baron en ba ronesse Van Pal- landt, als zangduo internationaal be kend onder de na men Nina en Fre- derik, wordt het dit jaar een Neder landse kerst. Gis teren kwamen de Van Pallandts met hun drie kinderen op schiphol aan. Daarna vertrok ken zij naar het Drentse dorpje De Wijk. De zwager van Frederik, Go- dert de Vos van Steenwijk, tweede secretaris bij de Nederlandse am bassade in Parijs, ontvangt de fami lie Van Païlandt daar als gasten op zijn landgoed Voor wij ck. Hoewel er al lang geruchten cir culeren dat het tus sen Nina en Fre derik tot een breuk zou zijn gekomen, wilde het echtpaar daar gisteren geen commentaar op ge ven. DEN HAAG Er is kans dat de Eerste Kamer vandaag niet akkoord gaat met de voorstellen tot wijziging van de loon- en inkomstenbelasting. Bij de openbare behandeling van deze voorstellen van minister Witteveen en staatssecretaris Grapperhaus (Financiën) kwam dinsdagavond onverwacht veel en felle kritiek daarop naar voren, niet alleen van de zijde van de oppositia maar ook van de liberale regeringspartij. De confessionele regeringspartijen zullen zich, mogelijk met enkele indivi duele uitzonderingen, uitspreken voor aanvaarding van deze voorstellen. Tij dens het debat werd van de zijde van de PvdA- en van de PSP-fracties in de Eerste Kamer het niet-aanvaardbaar daarover reeds uitgesproken. De overige fracties in de Kamer na men aan het debat niet deel. Een voor lopige berekening leert, dat de voor stellen bij een voltallige Kamer slechts een meerderheid kunnen ver krijgen van drie stemmen, althans wanneer naast de WD ook de fracties van de PPR, CPN en Boerenpartij zich in hun geheel tegen aanvaarding van deze belasting-voorstellen zullen uit spreken. De Eerste Kamer zal zich niet verzet ten tegen de voorgenomen wijziging van de omzetbelasting, tegen de invoe ring van een „wiebeltax", noch tegen de verlenging van de tijdelijke verla ging van de suikeraccijns. De WD-kritiek op de voorstellen in zake dc loon- en inkomstenbelasting werd onder woorden gebracht door mr. ADVERTENTIE ADVERTENTIE n luxe motras voor redelijke prijs ROTTERDAM De moord op de 54-jarige Rotterdamse taxichauffeur J. Dijks man, gisternacht gepleegd, heeft tot een demonstratie van zijn collega's geleid. Gisteravond blokkeerden taxichauffeurs van acht tot negen uur de Coolsingel In Rotterdam. Vanmorgen om tien uur deed de dagploeg dat opnieuw. Voor de politie is het motief voor de moord nog duister. Gistermiddag is be kend geworden dat het slachtoffer al zijn geld nog bij zich had. De heer Dijksman, die gisternacht omstreeks drie uur bewusteloos en met Ingeslagen schedel in zijn auto werd gevonden op de Mathenesserlaan, vlak bij de hoek m^t de Heemraadssingel, is gistermiddag in het ziekenhuis Dijkzigt overleden. Hij is niet meer bij kennis geweest. Hij moet met een hard voorwerp op het hoofd zijn geslagen. Het wapen is niet gevonden. Vermoedelijk heeft de heer Dijksman nog geprobeerd de sla gen, die hem van achteren werden toe gediend, af te weren met de hand. Van die hand is de pink afgeslagen. Onmiddellijk na de overval heeft de politie drie Zuidslavische arbeiders Aangehouden. Kort voor de heer Dijks man werd gevonden waren de drie, on der 't bloed hun pension binnengestapt. Dit pension ligt op nog geen vijftig me ter van de plek van het misdrijf. De Zuidslaven waren alle drie gewond. Een van hen had een flinke hoofdwond. Tegen de politie vertelden zij dat zij gevochten hadden in een nachtclub aan de 's-Gravendijkwal, nauwelijks een kwartier lopen van het pension. Vol gens de politie is daar omstreeks het opgegeven tijdstip inderdaad flink ge vochten. Hoe zij thuis waren gekomen wisten zij geen van drieën. Zij hadden nogal wat gedronken. Om kwart over twee gisternacht heeft de meldkamer van de Taxi Telefoon Centrale voor het laatst contact gehad met „Kappie" Dijksman. Hij meldde toen dat hij „op stappers" had. Dat wil zeggen dat hij klanten van straat had opgepikt. Hij stond op dat moment op de hoek van de Nieuwe Binnenweg en de Claes de Vrieselaan. Kort voor drie uur werd hij door de heer Loch enkele honderden meters verder gevonden, bewusteloos, en ba- ADVERTENTIE dend in het bloed. De heer Loch is be heerder van een pension waar zeventig Zuidslavische arbeiders wonen. De heer Loch: „Het was een en al bloed. De hele voorbank was besmeurd. Hij heeft niets meer kunnen zeggen. Hij rochelde wat. Ik vond hem min of meer' bij toeval. Omstreeks half drit was een stel Zuidslaven thuis geko men. Zij zaten onder het bloed. Een van hen was er zo erg aan toe dat ik het beter vond hem naar een zieken huis te brengen. £e vertelden dat ze gevochten hadden in L'Ambassadeur. „Toen ik naar buiten ging om een taxi aan te roepen zag ik er vlak bij eentje staan. Ik ging er naar toe. Toen zag ik de chauffeur liggen. Ik bracht het meteen ih verband met die Zuidsla ven. De politie heeft ze onmiddellijk erna meegenomen. kunt U in het BIJ NAZARETH IN ISRAËL Deelnemers ontvangen het zeer fraaie, speciaal voor deze gelegenheid door Otto Treumann ont worpen certificaat. Opgaven aan Joh. Vermeerstraot 22 - Amsterdam-Zuid Telefoon 719123 - Postgiro 59700 EEN BOOM KOST 7.50 RIO DE JANEIRO Een nieuw communiqué van de Braziliaanse que- rilla's dreigt, dat de ontvoerde Zwitser se ambassadeur Giovanni Bucher ern stig gevaar loopt voor zijn leven, als de regering niet snel toegeeft aan de eis van de guerilla's dat 70 politieke ge vangenen worden vrijgelaten. De Bra ziliaanse regering wil maar 51 gevange nen loslaten. Het communiqué, dat door een dag blad in Rio werd ontvangen na een anoniem telefoontje, stemde er echter mee in zes van de op de oorspronkelij ke lijst genoemde personen door andere te vervangen. De oorspronkelijke zes wilde de regering niet vrijlaten. ADVERTENTIE sv De boodschap was ondertekend door Bucher en was gedateerd op de wijze die de regering als eis had gesteld voor erkenning van haar echtheid. Het dag blad heeft het communiqué doorgezon den naar de autoriteiten. „Wij zijn vastbesloten onze beslissing ten aanzien van het voltrekken van de doodstraf uit te voeren, indien de on derhandelingen worden afgebroken", aldus het communiqué. Er wordt geen termijn gesteld waar binnen de Braziliaanse regering moet antwoorden. Onder „afbreken der onderhandelin gen" zegt het communiqué te verstaan: 1. Uitblijven van reactie van de zijde der dictatuur (de regering). 2. Hervatting van politiespeurtocht naar de schuilplaats der ontvoerders. Ook afwijzing van de laatste eisen zal worden gezien als afbreken der on derhandelingen, aldus waarschuwt de boodschap. Ambassadeur Bucher (57), is op 7 de cember ontvoerd. De regering heeft sindsdien ingestemd met de vrijlating van 51 personen die voorkwamen op de door de guerilla-beweging gepubliceer de lijst van 70 politieke gevangenen. Maandag heeft de regering officieel verklaard 19 van de 70 niet te kunnen vrijlaten, omdat zij terecht moeten staan voor moord en medeplichtigheid aan ontvoering, of wegens deze misda den reeds veroordeeld zijn. Enkelen van de genoemde 19 wilden, aldus de regeringsverklaring, het land niet ver laten, anderen zaten niet in de gevan genis. Weersverwachting van het KNMI tot donderdagavond: Perioden met zon en hier en daar een sneeuwbui. Zwakke tot matige wind in hoofdzaak tussen noord en oost. Van nacht lichte tot matige vorst, morgen overdag temperaturen om het vriespunt. Morgen: zon op 08.47, onder 16.32 u. Maan op 04.35, onder 13.10 u. J. de Wilde, die sprak over een „kreu pel wetsontwerp". De heer De Wilde uitte kritiek op de gang van zaken rondom het totstandko men van de voorstellen, waarbij hij stelde, dat de gekozen procesorde vol komen in strijd is met het belang van de aan de orde gestelde materie. De tijdsduur, waarbinnen deze belasting- onderwerpen op de tafel werden gelegd en moesten zijn verwerkt, noemde hij „nergens naar lijkend". Het pakket, aldus de liberale woord voerder, geeft geen mogelijkheid tot een verantwoorde afweging van ons voor of tegen. Hij constateerde voorts dat het doel van het wetsontwerp, namelijk vereen voudiging, als gevolg van de behande ling in de Tweede Kamer, verder ver wijderd is dan ooit. Principiële kritiek uitte hij op de nieuwe voorgestelde re-* geling van de forfaits en op de forfai taire aftrekposten en op de aftrekrege ling ten aanzien van de eigen woning. Hier wordt gesold met de beginselen, die achter onze be lastingheffing liggen, zo concludeerde hij. Mr. De Wilde verweet staatssecreta ris Grapperhaus, dat deze het belang rijker vindt om dit ontwerp van wet erdoor te halen, dan zich te laten leiden door de waarde van de argumentatie. BABBERICH Een ongeveer twintigjarige man heeft gisteren in het Gelderse grensplaatsje Babberich een overval gepleegd op het hulppostkan toor. Hij ontkwam met enige duizen den guldens. (Een veel groter bedrag bleef in de brandkast liggen). De poli tie vermoedt dat de overvaller Duits land in is gevlucht. De overval speelde zich in heel kort® tijd af. De echtgenote van de kantoorbeheer der, mevrouw Kleinpenning, zag plotse ling door het loketje dat haar van de ruimte voor het publiek scheidde, een handvuurwapen op zich gericht, terwijl heftig werd gerammeld aan de deur tussen beide ruimte. In paniek schoof zij de knip van de deur, waarop de jongeman de eigenlijke kantoorruimte binnenkwam en, mevrouw Kleinpen ning met zijn wapen bedreigend, een greep deed in de geldlade, waarin de minder grote coupures worden gebor gen. Vervolgens zocht hij een goed heen komen in een kleine rode auto, op de achterkant waarvan de nationaliteits- letters CH werden gesignaleerd. De politie waarschuwde zo snel mo gelijk alle grensposten in de omgeving. Mevrouw Kleinpenning was door het gebeurde zo overstuur geraakt, dat zij nog niet in staat was ook maar een vaag signalement te verstrekken. (Van onze weerkundige mede werker). Het komende kerstweekeinde zal winters en in sommige gebieden wit zijn. We blijven in een onsta biele stroming van Poollucht, waarin opklaringen en storingen met bewolking en sneeuwbuien el kaar opvolgen. Tijdens opklaringen kan het 's nachts tot matige vorst komen, vooral in gebieden waar sneeuw ligt. Vanmorgen vroeg meldde vliegveld Twente al 6, Eelde 8 graden Celcius. In Gelderland la gen de minima veelal tussen 2 en 4 graden Celcius. Het koude weer speelt zich af aan de oostelijke flank van een stationair hogedrukgebied bij Ier land. Een depressie bovenL midden- Italië versterkt de winterse situa tie. De laatste maal, dat er tijdens Kerstmis sneeuw viel was in 1968. Veel meer tot de verbeelding spreken de witte Kerstmissen van 1961 tlm 1964.

De Vallei | 1970 | | pagina 1