Veiligheid kampeerders onvoldoende verzekerd Presentiegelden voor partijkas k L Uitweg „de Luchtdiscussie H. Stoer: Burgemeester te laconiek opgetreden Nog meer subsidie voor Renswouw9 Autolampen staan vaak verkeerd afgesteld Voorstel Gem. Belangen zelfstandige winkeljuffrouw tuinl ouw oe V Demonstratie vervaardiging kerststukjes Cursussen van ,de WerkwinkeF Jong en oud vierde al kerstfeest Kerstzang van Hosanna VEILING GELDERMALSEN Uitslag loterij van B.Y.R. VALLEI? B«lt m dan «van a.u.b. voor Vaenondaal Yeel geslaagden in alleihad Bromfietser gaf geen voorrang Jongens uit Overberg verrasten bejaarden en woonwagen bewoners Cross weer sportief evenement Poking tot inbraak Conclusie na keuring GESPANNEN Bonketbakkerij HUIZE SCHUURING 10550 V"'7M- 11079 WOENSDAG 23 DECEMBER 1970 RENSWOUDE Burgemeester J. A. Hosang zal op aandringen van gemeen teraadslid H. Stoer (CHL') onderzoeken of het ministerie van CRM niet een bedragje over heeft voor de verbetering van een uitweg van de camping De Lucht. Ook zal de burgervader eens gaan praten met de Coöperatie. De raad ging gisteravond namelijk niet zonder meer akkoord met de mededeling dat de gemeente geen verdere stappen tot verbetering van de weg naar „De Lucht" moet doen. De heer Aalbers (CHU) vuurde een groot aantal vragen af op de voorzitter. Hij stelde vast dat de gemeente te laat was en dat de middenstand nu een strop zou lijden. Partijgenoot Stoer vond dat de gemeente niet sterk stond, maar er moest toch een oplossing ko men. want de veiligheid van de kam peerder in geval van brand was bij lange na niet genoeg verzekerd. De heer Stoer verweet burgemeester J. A. Hosang veel te laconiek geweest te zijn en de zaak een beetje op zijn beloop te hebben gelaten. C. AALBERS fCH) te laat RENSWOUDE Alle raadsleden waren het er gisteravond over eens: het voorstel van B. en W. tot subsidiëring van de sportvereniging Renswouw was erg mooi. uitstekend en prachtig. De beste pleiter was de CH-er Stoer die de sportmensen wel een extraatje gunde. Hij wist dat de vereniging een forse reserve had gekweekt, voornamelijk dankzij de forse contributies. Nu vrees de de heer Stoer dat door de subsidie regeling dat potje zou interen. Daarom moest één artikel in de ontwerpregeling tarieven gymnastieklokaal en subsidie sportvereniging enigszins worden ge wijzigd. De subsidie moest z.i. bedragen: „per jaar maximaal het exploitatietekort van één jaar, verhoogd met 500.- ge durende de eerstvolgende tien jaar." Het college van B. en W. had voorge steld de helft boven het tekort uit te keren. Het warme pleidooi voor een bloeiende en financieel gezonde vereni ging pakte de rest van de raad en ook het college van burgemeester en wet houders. De heer Vermeulen zag de noodzaak van een goede regeling en hij wilde wel meegaan met Stoer's plan. Dus werd het hele voorstel, met de verhoging, zonder hoofdelijke stemming aanvaard. Burgemeester Hosang deelde mee dat de controle op de ledenlijsten van de sportvereniging noodzakelijke voor waarde voor subsidiëring soepel uit gevoerd zou worden, met het gewenste vertrouwen in de eerlijkheid van de sportvereniging. r- RENSWOUDE De Ned. Ver. van Huisvrouwen kon men dinsdagavond ijverig aan het werk zien. Men was na melijk bezig met het vervaardigen van kerststukjes. Na de opening met enkele zakelijke opmerkingen door de presidente me vrouw Lohmeyer, werd het woord ge geven aan mevrouw Beenhakker, die een genie bleek te zijn in het maken van diverse modellen kerstgebakjes en -stukjes. Met dennegroen, hulst en an dere attributen vermengt met een flin ke dosis handigheid draaide zij voor treffelijke werkstukjes in elkaar. Na de pauze, kregen de dames de gelegenheid hun kunnen te tonen met wat meer moeite kwamen er toch verschillende leuke werkjes voor elkaar. Op 22 januari gaan de dames weer vergaderen. Er zal dan een discussie gehouden worden over kleed- en zak geld. Ook het Visie-raadslid E. Zweers wil de de toegankelijkheid tot de kampeer gelegenheid voor brandweerauto's ver beterd zien. In de drukke tijd zitten in De Lucht ongeveer drieduizend mensen op een kluitje en daar mocht wel wat voor gedaan worden. De heer Zweers had ernstige kritiek op de houding van RHENEN' Op veler verzoek start het creatief centrum De Werkwinkel Wageningen vanaf 6 januari voor Rhe- nen en omstreken een drietal cursus sen, 2 voor kinderen, 1 voor volwasse nen. Er wordt onder leiding van ervaren medewerkers gewerkt met allerlei ma terialen. bijvoorbeeld papier, klei, kar ton. verf, textiel. Deze cursussen zijn bedoeld voor ie dereen, die er plezier in heeft, aanleg is niet nodig. De cursussen zijn op woens dag, de kinderen 's middags, de volwas senen 's avonds, 12 weken lang. Vanaf september komen er ook ge richte cursussen, bijvoorbeeld boetse ren, timmeren, tekenen en schilderen, naaldwerk, weven, sieraden maken, vrij toneel. In de openbare bibliotheek aan de Groeneweg in Rhenen is van 21 de cember tot 4 jan. een kleine tentoon stelling van werkstukken van deelne mers aan de Wageningse cursussen van de Werkwinkel. Men kan er te recht tijdens de openingstijden van de bibliotheek. RHENEN In de Grebbestad is al op verschillende plaatsen een begin ge maakt met de kerstfeestvieringen. De afdeling Rhenen van de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen had Otto Sterman op bezoek, die talrijke stukken negerproza en -poezie declameerde. De afdelingen Rhenen en Eist van het CNV en CNB vierden met de kin deren van de leden kerstfeest in Irene en Pniël. In het gebouw van de Neder landse Protestantenbond voerden kin deren een kerstspel op. LIENDEN De chr. gemengde zang vereniging „Hosanna" geeft op eerste Kerstdag 25 december 's avonds om half acht in de Ned. Herv. Kerk een Kerst-zangdienst, waarbij onder leiding van de heer T. van der Leeden uit Wa geningen het Kerstoratorium „Het Licht der Wereld" van H. W. de Wolff zal worden uitgevoerd. Medewerking aan dit programma ver leent de sopraan-soliste mevr. C. C. van der Water-van der Have en de tenor J. van Binsbergen, beiden uit Lienden. Ds. Van Wijnen zal een meditatie over het Kerstgebeuren houden, organist is de kerkorganist de heer A. van Omme ren. De toegang is vrij. C7 RHENEN' Gisteravond en ook maandagavond hield de afdeling Rhe nen van de vereniging voor Veilig Ver keer in de grote garagehallen van de NBM een gratis verlichtingskeuring op auto's. Meteen werden de handen, de bedradingen en de ruitenwissers „mee genomen". Voorzitter J. Verwoert vertelde dat er beide avonden met vier groepen is ge werkt, zodat de wachttijd zo kort mo gelijk was. De eerste avond was onge veer 70 pet. van de verlichting niet in orde. De monteurs zorgden meteen na de keuring voor herstel. Voornamelijk ging het om onjuist gerichte verlich ting. Enkele wagens hadden een geheel foutief lampensysteem. In sommige ge vallen had men ruim een kwartier no dig om de zaak bij te stellen. Over het algemeen was de heer Ver woert tevreden over de banden, alhoe wel er altijd nog wagens tussen door liepen met spiegelgladde banden. Hij vond de keuring in alle opzichten nood zakelijk. Op de eerste avond boekte de vereni ging zeventien nieuwe leden. Er kwamen zelfs automobilisten uit Wageningen met hun auto's voor de keuring. Hun standpunt: „Och, we had den het gelezen en het kost niets, waarom zouden we dan die kans niet waar nemen". de heer Van Dijk die belanghebbende was en niet wilde meewerken. Dat deze zich uit het overleg had teruggetrokken vond de heer Zweers geen stijl. Voorzitter burgemeester Hosang schetste de gespannen sfeer waarin de beide partijen Schimmel en Van Dijk in augustus met eikaar „gesproken" hadden. De houding werd steeds agres siever tot er op het laatst helemaal geen land meer met de heren te bezei len was. Naar de mening van wethouder Ver meulen had de heer Schimmel gelijk gehad. Van Dijk moest een stukje grond afstaan voor de aanleg en verbe tering van de weg naar het kampeer terrein. De burgemeester, die het gesprek wel wilde kappen, stelde voor de zaak aan te houden. Hij zag plotseling enig licht: het kan nog wel goed komen. In een volgende vergadering zal hij medede ling doen van de resultaten van een gesprek met de Coöperatie, welke in stelling ook een duit in het zakje kan doen, en het ministerie van CRM. BURGEMEESTER HOSANG te laconiek? RENSWOUDE Het raadslidmaat schap moet liefdewerk zijn zo meende de heer Van Raay, lid van de fractie Gemeentebelangen. Hij was tegen ver hoging van de presentiegelden zoals in een ontwerp gisteravond door het colle ge van B. en W. was voorgesteld. De heer Van Raay vond dat raadsleden in dienst van de gemeente stonden, maar dan toch In hun vrije tijd. Hij kreeg een beet,je bijval, van zijn fractiegenoot Stutvoet. De heer Zweers was het gedeeltelijk met hem eens. Op verzoek formuleerde de heer Van Raay een tegenvoorstel dat niet voldoende steun kreeg. Volgens burgemeester Hosang was het een onmogelijk idee dat nooit goed gekeurd zou worden. Gemeentebelan gen wilde alle presentiegelden ineens afschaffen en daarvobr in de plaats een 'bedrag tn de partijkas van de zitténde' politieke partijen laten storten. Van dat geld konden dan mooi „reclamecam pagnes" gehouden worden voor de ver kiezingen. Het voorstel ging minder ver dan de aanpassing van de presentiegelden Coöp. Veiltngsvereniging „Geldermalsen en Omstreken" G.A. Noteringen van maandag 21 dec. 1970. Appelen: Goudreinette: II 65/75 30 35, 75 85 36—42, II 85/90 38—40. I 65/75 34_37, 75/85 3a—47, 85 90 39-A5. Rode Goudr. II 65/75 33—37. 75 85 43—51, 85 op 40—47; I 65/75 35—45, 75 85 49—64, 85 op 4857. Cox Orange P.: I 60/65 27—35, 65/70 36—50, 70/75 42—57, 75 80 48—54. Golden Del. II 60/65 15—16, 65/70 17—20, 75/80 19—22, 70/75 19—25; I 60/65 20—24, 65/70 21—30, 70/75 24—35, 75/80 26—34. Jonathan II 65/70 14—16, 70 75 18/24, 75/80 17—23; I 60/70 12—16. 65/70 18—30. 70/75 29—35, 75/80 31—35. Lom- barts Calv. I 65/70 15—16, 70/80 18—23. 80 op 20—21. Ingrid Marie II 60 70 20—21, 70—80 32—35, I 60 '70 25—26, 70 80 42—44. Peren: Legiponts I 55 60 3439, 65/75 46—50, 75/85 54—55. Conference I 55 60 29—35, 60/70 39—46, 70/75 50—51. St. Remy II 60/70 30—32, 70/80 32—35. Bre- derode I 55'60 25—27. 60/70 39—46. 70 80 45—53. Gieser Wildem. I 50 60 53—58, 60/70 85—90. Dov. du Com. I 60/70 68— 70, 70 80 68—72, 80 op 62—68. Fabrieks- appelen Blanke Doordraai f 13,30 per 100 kg. Jonathan Doordraai f 9.90 per 100 kg. RHENEN Ten overstaan van nota ris S. J. Vleer vond de trekking van de verloting plaats uitgeschreven door de biljartvereniging BVR. De 22 prijzen vielen op de volgende nummers; Fiets 1482, stofzuiger 1288. transistór- radio 2176, broekpak lt36, mixer 1734, efrijkijzer 1473. tuinstoel 2245, kristal len vaas met verzilverde voet 1347, schemerlamp 2495, twee pond runder rollade 1109, een liter cognac 1370, olie- 'amp (glas) 1943, taartbon 1521, sigaret- tenstandaard 1395, pot met sigaren 1649. fles wijn aperitief met glas 2424, set bierglazen 2445. halve liter bessenjene ver oplll9 en op 1369, elektrische ga- saansteker 1106, lepel vaasje 1105, bon voor vlees 2339. zoals B. en W. dat op papier gezet had den. Ieder lid van een commissie -krijgt in het vervolg voor het bijwonen van een vergadering dertig gulden, evenveel als een raadslid dus. Gemeentebelangen kreeg aantekening tegen gestemd te hebben. ADVERTENTIE GEVRAAGD Bij voorkeur boven 18 jaar. Veenendaal. KAPEL-AVEZAATH De meisjes vereniging Renata, kort na de oorlog in Kapel-Avezaath opgericht, gaat in 1971 het 25-jarig bestaan vieren. Hoewel Re nata niet zoveel aan de weg timmert, heeft de vereniging toch een vaste plaats in het dorp verorverd. Het be stuur heeft dan opk gemeend ter gele genheid van het jubileum eens goed aan de bel te trekken. Hetgeen dan ge beurt in de vorm van een verloting om wat gelden bij elkaaar te krijgen. Tot 17.30 uur 19.30 uur Zatord. v. 16.30-17.30 u. Voor Rhenen 3328 Nwo Voenandaalsewog I59 VEENENDAAL Ruim 250 kinderen «R Veenendaal. Jutphaas en Rhenen hebben in het Valleiblad hun proeve van bekwaamheid afgelegd voor het verkrijgen van het A. of B. zwemdiplo ma. Dat geschiedde onder het toeziend oog van de KNZB consul de heer E. van Asselt met als toezichthouders de heren W. Kok en H. Uri. Uit Veenendaal slaagden 64 jonge zwemmers voor het A. diploma en 62 voor het diploma B. Uit Rhenen kwa men in het Valleibad 36 A-zwemmers en 32 B-zwemmers aan de start. Vier kandidaten van deze groep moesten worden afgewezen. Uit Jutphaas slaag den veertig kandidaten voor het A.- diploma en 18 voor B. Van deze groep moesten drie kandidaten worden afge wezen. VEENENDAAL Het kersver- se echtpaar De Haas-De Kleuver, j dat dinsdagmiddag op het raadhuis I te Veenendaal in het huwelijk trad start zijn huishouden met een gast tijdens de kerstdagen. Het kreeg een geit als huwelijkscadeau aan geboden van een vriendenclub, die hiermee een belofte gestand deed. De afspraak was dat het lid van de club dat het eerst in het huwe- i lijk zou treden dit vierbenige cadeau zou ontvangen. Drika de geit vond het prettig dat zij tot het jonge gezin De Haas gaat behoren. Zij proefde eerst van het bruids boeket en deed daarna een enthou- i siaste uitval naar de groenbeplan- ting m de hal van het raadhuis. Antwoord aan mevr. F. JK. de R.: Dank voor üw hartelijke brief. Het is ons bekend, dat het tuinbouw artikel door zeer velen met interesse wordt gelezen. De vele vragen over bloemen en planten die ons gesteld worden, getuigen er van. Dat u ook „Ons tuinbouwhoekje" onderhoudend en leerzaam vindt, is mede een goede stimulans om onderhou dend te blijven. Wij wensen het met u, de kennis van Flora's kinderen, zowel voor huis als tuin, te vergroten en de liefde voor alles wat leeft nog meer te doen toenemen. Dat alles zou ons een waar genoegen zijn. Uw vraag ga ik hier in het algemeen beantwoorden, zodat meer lezers er hun voordeel mee kunnen doen. Uw „Vallota purpura" heeft in augustus zeer lange tijd met ro de bloemen gebloeid; uw vraag is: hoe moet ik de plant in de winter behandelen, enzovoort. Hier het antwoord: de Vallota is lid van de Amaryllisfamilie, hoe wel de bloemstengel minder hoog wordt dan van de Amaryl lis (30 cm. ongeveer), kan een krachtige bol wel 2 of 3 van deze stengels voortbrengen, die elk 4-6 bloemen kunnen dragen. De plant heeft in de zomer veel wa ter nodig en eens per week be mesting. Om haar in bloei te krijgen moet zij zo licht en warm mogelijk staaji. Laat de plant na de bloei vooral niet aan haar lot over, zij heeft dan niet zoveel water meer no dig, maar verwaarlozen mag men haar niet, want de Vallota behoudt in de winter haar blade ren. Let dus op, dat de potkluit niet uitdroogt! U mag de plant wel wat koeler zetten, echter steeds in het volle licht. In het voorjaar zult u nieuwe groei constateren, het is dan wel wenselijk de bol te verpotten in goede potgrond, verkrijgbaar in elke tuinbouwzaak. Zet de bol- z dat deze niet geheel in de aarde komt; met een vierde gedeelte moet de bol er boven uitsteken, dus 3/4 gedeelte in de grond en 1/4 gedeelte er boven. Hierna zet men de plant weer in het licht en op een warme plaats, en geeft haar geregeld water en be mesting. Vol spanning kan men dan de bloeitijd tegemoet #ien. Uw vraag over de IJzervaren, be treffende bladeren met bruine plekken er in, wijst er op, dat u deze varen in de felle zon heeft laten staan. Onthoud voor eens en altijd, dat varens het zonlicht schuwen. Door de felle zon ko men er brandvlekken in het blad. Hoewel de ijzervaren de sterkste van alle kamervarens is is zij niet bestand tegen de zon. Haar Latijnse naam is: Cyrto- mium falcatum (ijzervaren)af komstig uit Japan. Zij is een sterke groeier en doet het ook zonder warmte uitstekend. Zij heeft met alle varens gemeen, dat zij de zon schuwt, zet. haar dus in een koele, luchtige kamer, waar weinig of geen zon komt doordringen, geeft geregeld lauw water en af en toe bemesting. Het is goed de bladeren eens stofvrij te maken door ze af te spuiten met lauw water, 's Win ters zeer matig gieten en een vorstvrije plaats is dan reeds voldoende. Over varens in de kamer worden nog wel eens klaagliedjes gezon gen. De meeste liefhebbers staan er eenvoudig niet bij stil, hoe de varens in de natuur groeien. Behandel de varen zoals ik u vertelde en het klaaglied zal verstommen Uw laatste vraag kan ik als volgt beantwoorden In uw tuin moeten de Coniferen vertellen van de altijd levende natuur. Zij zijn met de dennen en sparren in het bos een levend symbool van de onsterfelijkheid van moeder natuur. Zij geven te vens een beschutting aan onze gevederde vriendjes, onze gezel lige wintergasten. Wat die ..ra re" Latijnse namen betreft, daar kom ik nog wel eens op terug. U kunt nu alvast onthouden dat de woorden ,,luttea" of ,,aurea" wijzen op goudkleurig, ..argento of argentum." op zilverkleurig; ,.glauca" wil zeggen min of meer blauw; ,,niger" is donker (zwart); ,,repens" is kruipend; ..nana" is laag; excelcais hoog; ,,robusta" is breed; ..al- ba" is wit „pyramidalis" is pira midevorming. Al doende leert men en de echte liefhebber (ster) vindt er plezier in om uit de doolhof der Latijnse woorden de groeiwijze, de kleur, etc. te leren kennen. Brengt u maar eens een bezoek aan een kwekerij met grote sortering en zoekt daar een weg in de inge wikkeld aandoende Latijnse na men van de Coniferen. Ik hoop met de beantwoording van deze vragen alle liefhebbersf- sterswegwijs te hebben ge maakt. Rest mij nog. alle lezers en lezeressen een Vrolijk Kerst feest toe te wensen. K J. GRIJSEN-RHENEN VEENENDAAL Gisteren is het 22e kerstvolleybaltoernooi in een drietal sportzalen weer van start gegaan. Het is bedoeld de leerlingen van mavo en havo een sportieve verstrooiing in de kerstvakantie te geven. Op de eerste dag werd met volle inzet door de teams gestreden waarbij het supporterslegioen zich traditiegetrouw even fel weerde a'.s de apelers en speeleters binnen de lijnen. VEENENDAAL De bromfietser S. van E. uit Veenendaal kwam gisteren in het Julianaziekenhuis terecht na een ongeval op de ventweg langs de Rem- brandtlaan hoek P. Potterstraat. Van E. kwam in botsing met een vrachtwagen bestuurd door H. H. H. uit Veenendaal omdat hij geen voorrang verleende. Hij kreeg een hoofdwond en een gebroken enkel, VEENENDAAL Een tien tel Jon gens uit de Rijksinrichting voor Jon gens „Overberg" hebben maandagavond in 125 gezinnen van Veenendaalse be jaarden en in het woonwagencentrum te Rhenen op hun manier de kerstge dachte uitgedragen en beleefd. Daartoe in staat gesteld door een Veenendaalse R.-K. sociale instelling hadden de jongens in hun vrije tijd een groot aantal fraaie kerststukjes ver vaardigd. De kinderen uit de 6e klas van da Sint Salvatorschool hadden een per soonlijke kerstgroet op papier gezet voor de oma's en ope's en de bewoners van het woonwagencentrum. Hun brieven hadden zij ri.fkett#k ver sierd met allerlei tekeningen. De „Overbergse" jongens zijn bij het rondbrengen van hun werkstukken voor allerlei verrassingen komen te staan. Sommige bejaarden vertrouwden aanvankelijk de zaak niet en zij deden vrij afwijzend of hielden de deur slechts op een kiertje open. Toen hun eenmaal duidelijk was geworden wat de bedoeling van dit onverwachte be zoek was. bleken de reacties bijzonder hartelijk en spontaan. Een aantal bejaarden nodigden de jongens binnen op de koffie uit, ande ren wilden hun dankbaarheid voor deze onverwachte kerstgroet tot uiting bren gen door geld of sigaretten te geven. Een bejaard echtpaar verkeerde in de veronderstelling, dat deze act-ie werd ondernomen door een jeugd t.v. pro gramma en men informeerde of de ac tie soms ookrechtstreeks werd uitge zonden op de beeldbuis. In 125 Veenendaalse geainnem van bejaarden alsmede in de 28 wagens, die momenteel in het woonwagencentrum aan de Middelbuurtseweg staan, zal Kerstmis 1970 voor jong en oud een aparte herinnering blijven door deze geslaagde actie. RHENEN De Rhenense atletiek vereniging „Arena" organiseerde in het afgelopen weekeinde op de Grebbeberg de laatste van de uit drie wedstrijden bestaande cross-competitie van het di strict West I. Daar de totaal uitslagen van de DTC even op zich lieten wach ten kon het wedstrijdsecretariaat van „Arena" pas gisteren de uitslagen vrij geven. Het was weer een sportief eve nement met 175 atleten. Bij de veteranen voerde het parcours evenals bij de heren over een sterk gol vend terrein met een lengte van 6 km. D. de Klinker van Hellas bevestigde opnieuw dat hij de beste was met een ruime voorsprong op H. Verkerk uit Rhenen, die tweede werd. De Rhenense atleet werd evenals in Hilversum fraaie tweede. A. Smits van Hermes behield ook nu de derde plaats. De Amersfoortse atlete Ide van de Bremer, die regelmatig bij Arena traint, is op een duidelijke wijze kam pioene geworden door ook nu met een voorsprong van ongeveer 150 m op L. v. Aalderen van Tempo te eindigen. Op de derde plaats eindigde clubgenote T. Oosterhuis. In de groep jongens-B werd K. Vis- scher uit Edam eerste voor J. Janse uit Zaanland, terwijl diens clubgenoot J. Stolk een goede indruk maakte door in de laatste tweehonderd meter zeker vier man te passeren en de derde plaats te veroveren. Bij de jongens-A won Ton Geutjes van Fit, bij de meisjes-A won Thea Nieuwenhuizen. .Dames 3000 M: 1. Hilde Dix van BAV, 2. Ria Berg van Altis, 3 M v. Ingenegeren van Fit. Heren 6000 M: 1. J. den Hollander, (Hellas) 2. D. v. Wilgenburg (Fit), 3. H. Hilbink (Tempo). De prestatieloop voor inwoners van Rhenen werd gewonnen door Jan Hoksbergen. Gerjo Spans werd tweede en Dick ter Haar bezette de derde plaats. VEENENDAAL Na een weekend te zijn weg geweest kwam de familie D. aan de Schimmelpenninckstraat gis teren tot de ontdekking, dat er poging tot inbraak was gedaan. De ruft in de actherdeur was vernield. Kennelijk la de inbreker gestoord want er werd niets vermist.

De Vallei | 1970 | | pagina 5