Over de grenzen V.S.door hinderen verkeer bij Berlijn Britten hebben vreemde keuze voor de populariteit HANOI GEEFT LIJST GEVANGENEN Kritiek Poolse pers op Gomoelka Stangt wacht nog in Oostenrijk vonnis Inflatie Demonstraties voor Franco VOGELPEST IN KLEEF Twee tweelingen in 14 dagen Hitler en Heath in categorie „Haat en Angst*' Opvangcentrum voor Molukkers die terugkeren naar Indonesië Weer tumult hij proces-Manson Mao laat Brit Amerikaonvolledig Maanwafjentje voor Apollo 14 vrij WOENSDAG 23 DECEMBER 1970 Twijfel aan goede trouw Russen WASHINGTON/PARIJS/BERLIJN De Amerikaanse redering heeft de Sovjet-Unie verweten dat de viermogendhedenbesprekingen over Berlijn wor den bemoeilijkt door het hinderen van het verkeer naar West-Berlijn. „De Westelijke geallieerden menen dat dit hinderen van het verkeer vragen oproept over de Russische bereidheid de toestand rondom Berlijn te verbeteren en de rust in de stad te bevorderen", aldus de Amernkaanse regeringswoordvoerder Robert McCloskey. Hij zei dat de SPD-bijeenkomst in Berlijn, waartegen de Oostduitse actie zich richt, niet ongewoon is en niet in strijd met de belangen van het viermo- gendheden-overleg. Op de vraag of de Amerikaanse rege ring met deze verklaring de eerlijke bedoelingen van de Russen in twijfel wil trekken, antwoordde McCloskey, dat dat overmijdelijk is, „want het hin deren van het verkeer kan de onder handelingen niet bevorderen." De Westduitse kanselier Willy Brandt heeft boodschappen gestuurd aan Frankrijk, Engeland en de Verenigde Staten over de komende besprekingen tussen de beide Duitslanden over onder meer vervoersproblemen naar Berlijn, zo is in Parijs vernomen. Vandaag zul len de Westduitse staatssecretaris Egon Bahr en zijn Oostduitse collega Michael Kohl hierover in Oost-Berlijn overleg gen. Volgens diplomatieke kringen in Parijs, zijn de Oostduitsers bereid met Bonn een „doorgangs"regelmg te slui ten voor het verkeer van en naar West-Berlijn. De Westduitsers zouden echter, met het oog op de rechten van de westelijke geallieerden in Berlijn, voor Amerikaanse krijgsgevangenen, staan op een regeling door de grote vier, waarna de beide Duitslanden de technische details zouden regelen. Op de bijeenkomst van SFD-leiders in West-Berlijn is verklaard dat de be- DUSSELDORP In verband met het voorkomen van vogelpest zijn het gehe le district Kleef en delen van de di stricten Mörs en Geldern besmet ver klaard. Op kosten van de landsregering moeten er op grote achaal inentingen tegen de ziekte worden uitgevoerd. Verder besloot de landsregering de invoer van eendagskuikens en de door voer van gevogelte door Noordrijn- land-Westfalen met onmiddellijke in gang te verbieden. In Groot Brittanniö zijn van augustus tot december 2.252 gevallen van vogel pest geconstateerd. In Nederland zijn sinds het begin van december 159 ge vallen geregistreerd. MADRID Gisteren zijn in zeven Spaanse provinciale hoofdsteden de monstraties voor generaal Franco en zijn bewind gehouden. Daaraan is in totaal, volgens pfflciële gegevens, deel genomen door een kleine 400.000 men sen. Ondanks het feit dat duidelijk blijkt dat deze opleving van nationalisme en anti-communisme van hogerhand is georganiseerd, duidt de grote opkomst in de pro-regeringsbetogingen er op dat Franco toch nog een bijzonder grote aanhang heeft. In het centrum van Barcelona heeft dinsdagavond echter ook een honderd tal mensen tegen het proces in Burgos betoogd. Zij riepen „vrijheid" en „am nestie" en gooiden met stenen de ruiten in van een Spaans-Amerikaanse bank. De politie verdreef hen. Er zijn geen arrestaties verricht. lemmeringen van het wegverkeer in strijd zijn met de geest van het West duits-Russisch verdrag. Volgens een van de SFD-leiders Karl Wienand, is Oost-Duitsland pas tot de vertragings acties overgegaan, na zich van de steun van Moskou te hebben verzekerd. Gisteravond was het verkeer van de grenspost Helmstedt naar Berlijn weer vrijwel normaal, maar uit de richting Berlijn kwam nauwelijks verkeer. Bij andere overgangsposten stonden ook nog kilometerlange rijen wachtende au to's. ADVERTENTIE PORT ELIZABETH Een Afrikaan se vrouw te Steynburg. in het oosten van de Kaapprovincie, heeft vier we ken geleden een tweeling gekregen. Maar in het afgelopen weekeinde volgde tweeling nr. twee. Volgens een arts was het zeer zeld zaam, dat er zulk een lange period» lag tussen de twee geboorten. Moeder en haar viertal maken het uitstekend. LONDEN Britten he bben een vreemde voorkeur. Drie da- pen voor de viering van zijn ge boortedag eindigde Jzue-Cristus in een Britse enquête over de helden van alle tijden, op de tweede plaats achter Winston Churchill. Op de derde plaats volgde de vermoorde Ameri kaanse president John F. Kenne dy. gevolgd door de zeeheld Ho ratio Nelson en Jeanne d'Arc. De enquête werd gedurende een maand gehouden onder 3.500 bezoekers over de wassenbeel den in het museum van madame Tussaud, waarbij hen gevraagd werd rangschikkingen te maken in verscheidene oategorieën zoals schoonheid", ,.haat en angst", ,,moed en ondernemings zin" en helden en heldinnen", moeite de tweede categorie te dat Mao Tse-Toeng twe ede werd winnen, maar wel was vreemd dat Mao Tse-Toeng tweede werd, gevolgd door Enoch Powell, de Britse volksvertegenwoordiger die gekleurde immigranten naar Azië en West-Indië tuil terugstu ren. President Nixon werd iner- de, maar om de vijfde plaats ging het warm toe. Vice-presi dent Spiro Agnew, Dracula, de legendarische vampier en minis ter-president Edward Heath deelden deze. Tot mooiste werd uitgeroepen Elizabeth Taylor (38). gevolgd door Sophia Loren (36), Raquel Welch, Brigitte Bardot en Mari lyn Monroe, die reeds acht jaar dood is. Neil Armstrong, de eerste man op de maan, ging strijken met de eerste plaats in de afdeling ,,moed en ondernemingszin" voor niemand minder dan Albert Einstein, de ontdekker van de relativiteitstheorieNa hen volg de Buzz Aldrin, die met Arm strong op de maan heeft gewan deld, Sir Francis Chichester, de Engelse zeiler die op 66-jarige leeftijd alleen rond de wereld is gezeild en madame Curie, die met haar echtgenoot Pierre het raduim heeft ontdekt. Bij de politieke figuren bepaal den de bezoekers de volgende rang: orde: John F. Kennedy, mevrouw Golda Meir, premier van Israël, Robert Kennedy en Martin Luther King. De Olympisch» hardloopster Lilian Board, die voor haar le ven in een Beierse kliniek vecht, sprak tot de verbeelding van de kiezers. Zij werd eerste bij de sportpersoonlijkheden voor Mo hammed Ali Cassius Clay) en de drie Britse voetballers George Best, Bobby Moore en Bobby Charlton. De uitslag in de afdeling amu sement was: Frank Sinatra, Mo- recambe and Wise, Britse t.v. komieken, Bob Hope, Cilla Black en Andy Williams. De vreemde keus is de afde ling kunst was vervolgens: Sir Malcolm Sargent, dame Mar got Fonteyn, Jimi Hendria en Pablo Picasso met pas op de vijfde plaats Ludwig van Beethoven. PARIJS/WASHINGTON De Noord- vietnamese legatie in Parijs, heeft ver tegenwoordigers van de Senatoren Ed ward Kennedy en William Fullbright en van de contactcommissie offi ciële lijsten ter hand gesteld over een totaal van 368 Amerikaanse mili tairen die door de Noordvietnamezen gevangen zijn genomen. Van dit aantal zijn er inmiddels 20 overleden volgens de Victnamezen 15 aan de gevolgen van neerschieten van hun vliegtuigen en 5 door ernstige ziek te—en zijn er 9 vrijgelaten. De vertegenwoordiger van de con- ADVERTENTIE tactcommissie, Rennie Davis, deelde In Parijs de pers mee, dat de families van de 339 in krijgsgevangenschap vertoe vende Amerikanen reeds alle zijn inge licht, en dat de officiële lijst geen nieu we namen bevatte. In april van dit jaar had de mede voorzitster van de contactcommissie, de Amerikaanse Cara Weiss, reeds de na men van 335 gevangenen gekregen, waarop op 22 november een aanvulling van 4 namen werd gekregen. Amerikaanse regeringsfunctionaris sen hebben na vluchtige bestudering van de lijst verklaard, er niet van overtigd te zijn dat daarin alle in Noord-Vietnam gevangenen gehouden Amerikaanse militairen voorkomen. Tegenover de Noordvietnamese offi ciële lijst van 368 gevangenen staat een officiële Amerikaanse lijst van 378 ge vangenen in Noord-Vietnam. 78 in Cambodja en 3 in Laos, in totaal 459. Daarbij komt nog dat 403 Amerikanen na luchtacties boven Noord-Vietnam officieel als vermist zijn opgegeven. Het Amerikaanse totaal voor gevange nen en officieel vermisten in geheel In dochina bedraagt 1.552. Rennie Davis, een van de „acst van Chicago" die terecht hebben gestaan wegens hun aandeel in de onlusten tij dens de democratische partijconventie van 1968, verklaarde door de Noord vietnamese gedelegeerde Mai Van Bo zelf te zijn ontvangen. De Noordvietnamezen wisten niets af van eventuele vermiste Amerikanen, zo hadden zij hem gezegd. Davis veron derstelde dat zij bij het neerschieten van hun vliegtuigen om het leven wa ren gekomen en him lijken niet waren geborgen, dat zij misschien wel in zee terecht waren gekomen of in Zuid-Chi- na, in Zuid-Vietnam of elders. Bo had volgens hem in elk geval geen ant woord willen geven op vragen over de officiële Amerikaanse vermistenlijst. DJAKARTA Nederland heeft. In donesië bijna 150.000 gulden verstrekt voor de bouw van een centrum, dat als tijdelijk huisvesting zal dienen voor Molukker» die uit Nederland repatrië ren. A Tijdens een dinsdagavond gehou den kerstfeest in het Parijse Ne- cker ziekenhuis voor alle kleine pa tiëntjes, gaf de Franse zangeres Mi reille Mathieu (r.) kerstcadeautjes aan de peuters, die daarvoor uit hun bedjes mochten komen en een plaats je kregen op schoot bij de verpleeg sters. WARSCHAU - Na df onrust en on geregeldheden van vorige week en de wijzigingen in de spits van de Poolse verenigde arbeiderspartij leek dinsdag het leven In Polen zijn normale loop te hervatten. De donderdag uitgevaardigde be schikking op grond waarvan politie en leger toestemming kregen onmiddellijk de vuurwapens te hanteren, hetgeen praktisch op het afkondigen van de staat van beleg neerkwam, werd dins dag ingetrokken. Het vliegverkeer naar en Szczecin is hersteld en sinds dinsdagmiddag kan men met ook met deze laatste stad weer telefoneren en telexen. In de ha vens wordt weer gewerkt en buiten landse schepen mogen weer binnenva ren. Uit goedingelichte bron is vernomen dat binnen afzienbare tijd, wellicht woensdag al, een bijeenkomst van het Sejm, het Poolse parlement, zal plaats vinden om wijzigingen in de regering goed te keuren die volgen op de in de partijtop aangebrachte mutaties. Vol gens genoemde bron. zal maarschalk Marian Spychalski, het staatshoofd, die zondag zijn zetel in het politieke partij bureau verloor, waarschijnlijk worden vervangen door premier Jozef Cyran- kiewicz. Deze heeft zijn plaats in het politburo behouden. Men ziet de huidi ge vice-premier Pjotr Jaroszewicz, als mogelijke opvolger van Cyrankiewicz De Poolse pers kritiseerde dinsdag het beleid van Gomulka zonder diens naam te noemen. De dialoog tussen de leiding van de partij met de arbeiders klasse en de rest van de bevolking was onder de oude leiding verbroken. Er werden steeds vaker eenzijdige beslui- DUSSELDORP Fran* Stangl. de vroegere SS-commandant van het con centratiekamp Treblinka in Polen, is in Dusseldorp tot levenslange gevangenis straf veroordeeld, wegens zijn aandeel in de moord op tenminste 400.000 Jo den. De 62-jarige Stangl, die voor de rech ter heeft verklaard dat hij „slechts zijn plicht als politieman" had gedaan. luis terde zonder enige emotie naar de rechter, die Treblinka beschreef als „een fabriek van de dood". Stangl, die in 1942 en 1943 de leiding van het kamp heeft gevoerd, is in 1967 in Brazilië gearresteerd na door zijn schoonzoon aangegeven te zijn en uit geleverd aan West-Duitsland. De Braziliaanse autoriteiten hebben echter als voorwaarde voor de uitleve ring gesteld, dat de straf van levens lang verzacht zou worden, zodat Stangl ook in zijn geboorteland Oostenrijk te recht kan staan voor oorlogsmisdaden. Een woordvoerder voor de minister van Justitie van Noordrijnland-Westfa- len zei dat de premier van de deelstaat. Heinz Kühn, zich aan deze voorwaarde zou houden, als hij tenminste via offi ciële kanalen een petitie om verande ring van de straf ontvangt. Kühn kan de straf omzetten in een gevangenisstraf van tussen de 5 en 50 jaar. Ook Oostenrijk heeft Brazilië om uit levering van Stangl verzocht, maar het Westduitse verzoek kreeg voorrang, omdat de Westduitse aanklacht tegen de oud SS-er zwaarder was. Stangl moet in Oostenrijk terecht staan in verband met ?ijn aandeel in het euthanasie programma in het con centratiekamp Hartheim tijdens de tweede wereldoorlog. Een functionaris van het ministerie van Justitie in Wenen heeft gezegd, dat Oostenrijk pas om uitlevering van Stangl zal vragen, als hij zijn straf in West-Duitsland heeft uitgezeten. ten in besloten kring genomen, aldus de Poolse pers. Georges Marchais, de plaatsvervan gend secretaris-generaal van de Frans» communistische partij, heeft kritiek ge leverd op de recente onlusten in Polen en gezegd dat het oproer slechts schade kon toebrengen aan het „aanzien van het socialisme." Men vraagt zich af, hoe een dergelijk oproer tegen het regime mogelijk is, zonder grote fouten. LOS ANGELES Het proces rond hippieleider Charles Manson in Los Angeles heeft gisteren weer tumulteuze momenten te ziengegeven, die eind- digden met de definitieve verwijdering van drie mede-verdachten uit de rechtszaal. Zij zullen tot het einde van het proces niet meer in de zaal worden toegelaten. Verwacht wordt dat dit ein de niet meer ver weg is. Het tumult begon toen de 22-jarige Susuan Atkins met veel lawaai trachtte openbare aanklager Vincent Bugliosi het spreken te beletten. Op last van de rechter werd zij uit de zaal verwijderd, doch juist toen zij langs Buglioso liep, greep zij de eerste bladen van zijn ma nuscript en verscheurde ze. Bugliosi ontstak in woede, schold haar uit met de woorden „jij teef" en haalde uit voor een fikse klap die haar echter niet raakte. Nadat het vijf minuten rustig was geweest sprong Patricia Krenwinkel op en schreeuwde de verslaggevers toe: „Eens zullen jullie allen nog eens door je eigen leugens worden opgevreten", waarop ook zij werd verwijderd. Leslie van Houten tenslotte stond en kele minuten later op en zei tegen de jury dat ze zich tegen de verklaringen van de openbare aanklager wilde ver weren. Ook zij werd daarop met zachte drang uit de rechtszaal geleid. Charles Manson was dinsdag niet aanwezig. De reden daarvoor was niet bekend. De meisjes moeten nu afzon derlijk opgesloten de behandeling ver der volgen. WASHINGTON De astronauten van de Apollo-14 zullen, als zij op de maan geland zijn, een wagentje met twee wielen langs een 120 meter hoge helling, die bezaaid is met rotsblokken ter grootte van een auto, omhoog trek ken. Op de top van deze helling, die een hoek van 12 tot 15 graden met het maanoppervlak maakt, bevindt zich de kam van een krater, waar de astronau ten hopen maanstenen te vinden, die dateren uit de tijd van het ontstaan van de maan. Tijdens hun eerste maanwandeling zullen Mitchell en Shepard een aantal wetenschappelijke apparaten installe ren, die langer dan een jaar gegevens naar de aarde zullen sturen over zaken als maanbevingen, meteoriet-inslagen, magnetische velden en straling. Tijdens de tweede wandeling, die na een rustpauze van negen uur in de maanlander Antares gemaakt zal wor den, geologisch veldonderzoek verrich ten. Het doel van deze wandeling is de kraterrand op ongeveer 800 meter van de landingsplaats. ADVERTENTIE \T ijf grote economische o waarschuwen voor dc gevaren, waarmee Europa wordt bedreigd: de wijdverspreide inflatie, die het leven speil van de volkeren bedreigt, die de nationale economieën ondermijnt en die het vertrouwen van het publiek in papiergeld ondergraaft. Inelatie en arbeidsonrust waren in 1970 de grote economische problemen van Europa en het grootste deel van de overige wereld. Uit een onderzoek van Associated Press blijkt, dat beide problemen ook in het grootste deel van 1971 vermoedelijk nog zullen meespelen. Vrijwel elk land is in zekere mate ge troffen, In sommige landen, in het bijzonder in Groot-Brittannië, Dene marken, Nederland en Zweden, grijpt de inflatie wild om zich heen. Andere regeringen slagen erin haar binjicn redelijke perken te houden. België en de Duitse Bondsrepubliek waren in 1970 bij machte aan de inflatie het hoofd te bieden, maar het is een gro te vraag of dit beide landen ook in 1971 zal lukken. Het Internationale Monetaire Fonds (IMF), de organisatie voor economi sche samenwerking en ontwikkeling (OESO), de economische VN-commis- sie voor Europa (ECE), de Europese gemeenschappelijke markt (EEG) en de Europese vrijhandelszone (EVA) bepleiten alle onmiddellijke maatre gelen tegen de inflatie bij voor keur op internationaal niveau. j£r z(jn twee belangrijke inflatiety pes: De kosteninflatie, waardoor de prijzen door een loonronde in snel tempo stijgen en waardoor het voor deel van zo'n loonronde weer wordt uitgewist en De inflatie, die wordt veroorzaakt door een grote vraag naar goederen, waarbij de geldhoeveelheid bij het publiek groter is dan het goedlren- aanbod. De inflatie is in sommige landen en wel in het bijzonder in Groot-Brittannië een automatisme geworden. De Britse vakbonden nemen thans in hun loon eisen een „inflatieverwachting" op. Zij tellen het percentage van de ver wachte prijsstijgingen op bij he per centage van de verhoging sinds de laatste eis en leggen er vervolgens enkele procenten op om een reële loonsverhoging te krijgen. Hetzelfde schijnt in 1970 in Zweden en de Duit se Bondsrepubliek te zijn geschied. economisten *(jn het oneens over de oorzaken en de geneeswijze, maar niet over het resultaat. loeiden de looneisen tot hogere prijzen of omgekeerd? Zal een loonstop een einde aan de rare maken? Hogere belastingen? Krap geld of een combinatie van deze drie punten? En hoe lang kan de deflatoi- re dosis gehandhaafd worden zonder dat een ernstige recessie met grote werkloosheid ontstaat in landen, die thans alles op alles zetten om de werkgelegenheid voor een ieder te handhaven? Andere economisten bepleiten een vol komen andere aanpak: zet alle beper kingen overboord. De daaruit voort spruitende industriële hausse, zo be togen zij, zal leiden tot een grotere produktie per arbeider, waardoor de industrie in staat zal zijn de prijzen te verlagen. Maar Groot-Brittannië probeerde dat in 1964. Het grootste tekort op de buitenlandse betalings balans was het gevolg. Anderzijds probeerden Groot-Brittannië het van 1966 tot 1969 ook met een streng toezicht op lonen, prijzen en kredietverlening alsmede op de staat suitgaven. Dat ging gepaard met de zwaarste belastingdruk uit de ge schiedenis van het land. Door dit bit tere geneesmiddel sloot 's lands beta lingsbalans voor het eerst sinds 1961 met een batig saldo. Maar de commissie van de EEG maakt zich zorgen over de inflatie in de zes lid-staten Frankrijk, de Duitse Bondsrepubliek, Italië. Nederland. België en Luxemburg. De commissie rist maatregelen om de jaarlijkse prijsstijgingen tot 2,5 3 pet. te be perken. Zij is van oordeel, dat de maatregelen ter bestrijding van de inflatie voorrang moeten krijgen. De toestand in Groot-Brittannië werd ingewikkeld door de nederlaag van de Labourregering op 18 juni. De conservatieven beloofden dc prijzen te zullen verlagen en ook het staat stoezicht op de industrie te zullen verminderen. Premier Edward Heath heeft herhaaldelijk verklaard te gelo ven, dat industrie en vakhonden de inflatie moeten bestrijden en niet de regering. Maar tegen het einde van het jaar be pleitten economisten en industriëlen een loonstop en eisten de vakbonds leiders een streng toezieht op de prij zen. JJehoudens de inflatie was 1970 toch een redelijk kalm economisch jaar en het eerste, waarin voor het eerst sinds tenminste vijf jaar geen internationale monetaire of goudcrisis ontstond. Maar gezien de slechter wordende toestand van de Ameri kaanse betalingsbalans en gezien het feit, dat de Britse exportprijzen op de wereldmarkten sieeds mincicr aan trekkelijk worden, is het uiterst twij felachtig of deze gunstige toestand in 1971 gehandhaafd zal blijven. De EEG maakte in 1970 een begin met twee verstrekkende taken. Het begin van onderhandelingen met vier kandidaten voor het lid maatschap (Groot-Brittannië. Dene marken. Ierland en Noorwegen) en besprekingen over de uiteindelijk* creatie van een gemeenschappelijke munt. Tegen de tijd. dat de gemeenschap- pëlijke munt wordt ingevoerd 1978 of 1980 hopen de kandidaten van thans lid te zijn en zal de EEG de Verenigde Staten in economische macht overschaduwen. LONDEN China heeft gisteren een Brit, David Johnston (56), vrijgelaten. Johnaton. voormalig directeur van een bank fei Shanghai, was in 1968 gearres teerd op beschuldiging van spionage. Er zitten nu nog vier Britten in Chi na gevangen. Over hun lot is niets be kend.

De Vallei | 1970 | | pagina 6