Veenendaals - dagblad Na vrijlating van consul Beihl Buiten Nieuwe arrestatie wegens moord op taxichauffeur Pech na pech ISRAEL TERUG NAAR OVERLEG Ijzige witte Kerstmis in Europa Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Treinramp in Brazilië Vier gewonden bij zelf maken van vuurwerk bomen planten BRAZILIË GEEFT TOE Op heterdaad Joegoslaven vrijgelaten STAPEL BALKEN VERPLETTERT JONGEN Nixpn stopt ontbladering KONINGIN WILHELMINAWOUD Aanhoudend koud BURGOS/MADRID/ST. JEAN DE LUZ - Met de vrij- lating van de ontvoerde Westduitse consul Eugen Beihl schijnen de militaire 'rechters in Burgos nu ook aan de onzekerheid over de vonnissen tegen de 16 Bas- kische nationalisten snel een einde te willen maken* .Hf/jC ONZEKER Oud-president Sjvernik overleden Algemeen wordt verwacht: NIET STRENG ZATERDAG 2 JANUARI Baby stikt in wieg Lichte vorst Bur. voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telef. 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.), Giro 1321600. Losse nummers 0,30; Abonnement 1,30 p.w., 5,50 p.m., 16,25 p.kw. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opgericht in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advertentietarieven op aanvraag. MAANDAG 28 DECEMBER I970 - 44e JAARGANG no. 302 Burgos in afwachting van Basken-vonnis Volgens advocaat José Antonio Echabarrieta komen alle verdedigers in het proces heden om 16.00 uur in het militaire hoofdkwartier in Burgos bij een om de vonnissen te vernemen. Zij hebben daartoe een telegram ontvan gen van luitenant-kolonel Nicolas Hor- ta, de rechter van instructie, die zich samen met vier andere militaire rech ters nu al 18 dagen over de veroorde ling heeft beraden. Hoewel officieel hiervan niets is be kendgemaakt. schijnt het ongewoon lange uitblijven van de vonnissen toch wel direct in verband te staan met de ontvoering en de vrijlating van Eugen Beihl. Welingelichte kringen in Burgos meldden zondag, dat de vonnissen na de vrijlating van Beihl mogelijk nog zijn gewijzigd. Zij meenden dit te kun nen opmaken uit het feit dat luite nant-kolonel Horta zondag de hoop had uitgesproken binnen enkele uren met de vonnisverklaringen te kunnen ko men. Later had hij echter gezegd dat een en ander onmogelijk was. De ver klaringen waren nog niet klaar en daarna moesten ze nog op papier wor den gezet. Voor consul Beihl hééft het proces in Burgos, waarbij hij ongewild direct be trokken was geraakt, in ieder geval een verrassend goede afloop gehad. Verras send, omdat de ontvoerders, allen leden van de Baskische separatistenbeweging ETA, aflopen woensdag nog nieuwe ei sen hadden gesteld. Een van die eisen was dat in Burgos geen doodstraffen zouden worden uitgesproken. De vrijlating van Beihl op eerste kerstdag werd door de ontvoerders in een communiqué gemotiveerd als een gebaar waarmee de ETA de hele we reld wil tonen, dat zij geen „onverant woordelijke en bloeddorstige bende" is die zich erin verlustigt mensen te do den, of zij nu rechtstreeks vijanden van haar zaak zijn of niet. Beihl zou zijn ontvoerd, om het leven van de in Bur gos terechtstaande Basken te redden en om de wereld opmerkzaam te maken VS'Jij worden de laatste jaren nogal eens geconfronteerd door op merkelijk fotowerk uit de levende natuur van een jonge generatie. Zij publiceren hun uitkomsten met smaak en gerechtvaardigde trots: in willekeurige volgorde en zonder pré zou ik willen noemen: Ver donk, Jan v. d. Kam, De Weijer, Hazelhoff, Dwarshuis en W. H. van Schieveen. De een zit met kijker en camera achter het wild heen, de ander put zijn geduld uit bij een vogelnest, wéér een ander volgt de moeilijke kunst der ,,wait and see" fotografie en soms reist men tot in Zweden onvervaard de kroenekra- nen voor film of dia tegemoet. Niet zelden profiteren handel en in dustrie voor hun reclame en propa ganda van de resultaten, waarvan we in de meeste gevallen middels een kalender, 6 a 12 maal 's jaars plezier beleven. Door de verzeke ringsmaatschappij ,,De Stad Rot terdam 1720" wordt er thans een uitgegeven met eerste klas foto werk van de Apeldoomer W. H. van Schieveen, die ons op het eer ste blad van 1971 al verheugt met het prachtige portret van een ree geit in de sneeuw, dat mij herin nert aan sommige opnamen van Pierre Didier. Aan de invasie van de notenkrakers herinnert het onderwerp voor maart-april; de vogel is haast levensgroot en zeer natuurgetrouw. Van de viervoeters compareren op de artistieke kalen der een halfwas vos, een das kwaliteitsfoto! en een fraaie twaalfender, silhouetteren tegen de ondergaande zon op de Dassenberg of daaromtrent. Er komt bij zulke opnamen een goede dosis geduld, kennis en artistiek gevoel te pas; dit alles bezit v. Schieveen in hoge mate en van de uitkomsten genie ten o.a. de mensen op kantoren en scholen, in huis- en wachtkamers. Zij behoeven zich nauwelijks aan de reclame te ergeren, want die staat er zo onopvallend op, dat je haar haast niet ziet. 28-12-1970 A. B. WIGMAN. Dolgelukkig bekeken op Eerste Kerstdag mevrouw Beihl en doch ter Lucia (l.) de eerste foto van haar man en vaderde Westduitse consul Eugen Beihl-Schaffer. De foto werd gemaakt voor de Westduitse televisie nadat Beihl in Wiesbaden was aange komen. op het bestaan van de Basken en hun strijd om onafhankelijkheid. Waar Beihl sinds zijn ontvoering op 1 december precies gevangen is gehouden is niet bekend. Vlak voor zijn vrijlating „ergens op Spaans grondgebied" reed hij met zijn ontvoerders een half uur of een uur in een auto voordat hij aan twee Duitse verslaggevers werd over gegeven. Twee man van een Duitse tv-studio in Parijs stelden zich vrijwil lig ter beschikking van de ETA en werden later volgens afspraak vrijgela ten op het moment dat „Beihl zich er gens in Zwitserland, België of West- Duitsland bevond". Ook zij zeiden geen bijzondereden te kunnen geven over hun korte gevangenschap. In het Duitse Wiesbaden aangekomen verklaarde Beihl zelf, dat hij de tijd had moeten doden in een klein vertrek dat van alle daglicht verstoken was. Hij was drie of vier maal naar een an dere plaats overgebracht, geblinddoekt of voorzien van een ondoorzichtige bril. Zijn bewakers die hem dag en nacht in het oog hielden waren gemaskerd. Beihl zei een menselijke behandeling te hebben gekregen. Hij had geen haatge voelens jegens zijn ontvoerders. Zaterdagmiddag is Beihl weer terug gegaan naar zijn standplaats San Se bastian. Hoe de vonnissen in Burgos zullen luiden is voorals nog niet te voorspel len. Van de 16 verdachten zijn er zes beschuldigd van medewerking aan de moord op Meliton Manzanes, hoofd van de politieke politie in San Sebastian in 1968. De openbare aanklager van de militaire rechtbank heeft op 9 decem ber tegen hen de doodstraf geëist. De overige tien zijn beschuldigd van „ter rorisme, subversieve activiteiten en il legaal bezit van vuurwapens en explo sieven." Zij hebben tezamen 724 jaar gevangenisstraf tegen zich horen eisen. Het proces heeft zowel in Spanje als in de gehele wereld tot massale protes tacties geleid. Later hadden in Spanje op grote schaal ook demonstraties plaats ter ondersteuning van het beleid van Franco. In hoeverre deze acties in vloed op het verloop van het proces hebben gehad is niet bekend. Dat de militaire rechters op de vrijlating van de ontvoerde consul hebben gewacht, alvorens een uitspraak te doen, wordt algemeen als vaststaand aangenomen. Men ziet er ook een slecht voorteken in. ROTTERDAM Het onderzoek naar de moord op de Rotterdamse taxichauf feur J. Dijksman heeft een onverwach te wending genomen. Nadat eerst drie en daarna één Joe goslaaf waren aangehouden en vrijge laten arresteerde de politie in de nacht van eerste op tweede kerstdag de 24-jarige Rotterdammer K. R. Hij is al eens meer voor een dergelijk misdrijf veroordeeld. Chauffeur J. Dijksman is op tweede kerstdag gecremeerd. Alle vijfhonderd Rotterdamse collega's en deputatiess uit Amsterdam, Den Haag en Utrecht vormden een indrukwekkende rouw stoet van acht kilometer. Ruim ach thonderd auto's reden mee in de stoet naar het crematorium in Rotterdam- Zuid. 's Avonds riep de politie via de tele visie mogelijke getuigen op zich te mel den. Het politieonderzoek dat zich aan- BELO HORIZONTE (Brazilië) Reddingsploegen hebben zondag 25 lij ken geborgen uit een trein die bij Ube- raba in de rivier de Dourados is gestort van een hoogte van 40 meter. 30 përsonen uit de trein hebben bij het ongeluk ernstige verwondingen op gelopen. SIDDEBUREN Op een houtopslag plaats in Siddeburen is zondagmorgen de 12-jarige jongen J. Elzinga door een instortende stapel balken bedolven. Hij overleed ter plaatse. De jongén speelde met een aantal an dere kinderen op de opslagplaats. Toen hij tussen twee stapels balken avn 2 1/2 meter hoogte doorliep stortte één der stapels in. vankelijk concentreerde op vier Joegos laven, leek toen te zijn vastgelopen. De gearresteerde Joegoslaven zijn op eerste kerstdag naar huis gestuurd. Zij bleken niet bij de moord op de taxi chauffeur betrokken te zijn. Volgens de recherche klopt het ver haal van de Joegoslaven dat zij hebben gevochten in een nachtclub vlak bij de plaats waar de heer Dijksman in de nacht van maandag op dinsdag zwaar gewond in zijn auto werd aangetroffen. Een van de Joegoslaven raakte daarbij bebloed. Donderdag werd nog een vier de Joegoslaaf, die in hetzelfde pension woont als de drie anderen door de poli tie in bewaring gesteld. Ook die is vrij gelaten. De Joegoslaven zijn van de nachtclub naar huiss gelopen en hebben geen gebruik van een taxi gemaakt. ROTTERDAM De pechdui- vel heeft een Rotterdams ouder paar tweede Kerstdag niet met rust gelaten. De ellende begon, toen vrij dagavond hun anderhalf jaar ou de zoontje een pan warme soep over zich heen kreeg en snel naar een ziekenhuis moest worden ge bracht. De ouders brachten het kind in hun eigen auto, begeleid door een politiepatrouille, naar het Zuiderziekenhuis in Rotter dam. Op de binnenplaats van het ziekenhuis reed de vader, door zenuwen overmand, zijn auto to tal loss tegen de gevel van de kliniek. Man en vrouw raakten daarbij gewond en moesten met snijbranders uit de volkomen verwrongen wagen worden ge haald. Een politieman slaagde er eerst nog met veel moeite in het kind uit de auto te krijgen. Hij nam het jongetje op zijn arm om het naar de kliniek te brengen. Met zijn rug probeerde de poli tieman de toegangsdeur te ope nen, maar hij viel met het kind kind door de ruit naar binnen, doordat de deur van binnen naar buiten op«i ging. Zondagavond maakten het jon getje, zijn ouders en de agent het goed. MOSKOU Nikolai M. Sjvernik. president van de Sovjet-Unie van 1946 tot 1953 is op 82-jarige leeftijd in Mos kou overleden. Tass zei niet op welke dag Sjvernik overleden was of wat de doodsoorzaak was. Sjvernik is vele jaren lid geweest van het Politbureau en van 1930 tot 1944 stond hij aan het hoofd van de Russische federatie van vakbonden. JERUZALEM Het Israëlische kabinet zal vandaag vrijwel zeker besluiten tot hervatting van de indirecte vredesonderhandelingen onder leiding van V.N.- bemiddelaar Jarring. Het laatste obstakel daartoe werd zondag verwijderd, toen het bestuur van de nationale religieuze partij de op een na grootste partner uit de regeringscoalitie een motie verwierp van militante jongeren, waarin verzet tegen een terugkeer naar het vredesoverleg werd bepleit. Het partijbestuur aanvaardde een compromisformule, die waarschijnlijk be helst dat de N.R.P.-ministers zich van stemming zullen onthouden. Tegenstem men zou ongetwijfeld een regeringscrisis teweegbrengen. ZWIJNDRECHT In Zwijndrecht zijn vier scholieren gewond geraakt bij het zelf maken van vuurwerk. Van een vijftienjarige jongen werden vier vin gers van de linker hand gerukt, toen een glazen pot met fosfor ontplofte. De jongen werd ook in het gezicht gewond. Een zestienjarige vriend liep een ern stige wond aan het rechteroog op. Van een zeventienjarige jongen moest de neus worden gehecht. De vierde jongen liep wat glaswonden op. WASHINGTON President Nixon van de V.S. heeft de geleidelijke ver mindering gelast van het gebruik van alle ontbladeringsmiddelen in Vietnam. Tegen heta.s. vooarjaar zou dit gebruik gestaakt moeten zijn. Nixon heeft zijn besluit telefonisch aan zijn minister van Defensie, Laird, meegedeeld die op zijn beurt de Ameri kaanse ambassadeur in Saigon, Bunker, en de opperbevelhebber der Ameri kaanse troepen in Zuid-Vietnam, gene raal Creighton Abrams, op de hoogte heeft gesteld van de opdracht van de Amerikaanse president. ADVERTENTIE Ter gelegenheid van Nieuwjaar kunt u één of méér in het bij Nazareth in Israël. Deelnemers ontvangen het zeer fraaie speciaal voor deze gelegenheid door OTTO TREUMANN ontworpen certificaat. Opgaven aan JOODS NATIONAAL FONDS Joh. Vermeerstraat 22 - Amsterdam Zd. - Telefoon 719123 Postgiro 597000. Eén boom kost f 7.50 Onder zeer grote belangstelling is zaterdagmorgen het stoffelijk overschot van taxichauffeur J. Dijksman, die in de nacht van maandag op dinsdag in zijn taxi om het leven werd gebracht, gecremeerd in het crematorium aan de Maeterlinkweg in Rotterdam-Zuid. Ongeveer 800 taxi's volgden de rouwstoet. LONDEN Sneeuw en een ijzige wind hebben van de Europese witte Kerst mis een van de koudste van de jong ste tijd gemaakt. Sneeuwstormen hebben in Groot-Brit- tannië het verkeer ontwricht. Volgens de meteorlogisjche dienst was het in sommige delen van Groot-Brittannië de koudste kerstmis sinds 1938. Soortgelijke berichten kwamen uit andere delen van Europa. Milaan en Turijn meldden de eerste zware sneeuwval van dit seizoen. In sommi ge wintersportplaatsen daalde de temperatuur tot -23 C. Het was war mer in Zuid-Italië. maar zware re genval heeft overstromingen bij Ro me veroorzaakt en grote delen van Sicilië zijn geteisterd door spring vloeden. Het grootste deel van Zweden is bedekt met een dik pak sneeuw en ook De nemarken meldt sneeuwval. Voor het eerst in vele jaren heeft het aan de Spaanse Middellandse zeekust gesneeuwd. In het noorden van het land kampt men met vorst en sneeuw, maar ook in Zuid-Spanje is het ongebruikelijk koud. De Franse skiërs klagen dat op de win tersportplaatsen in de Alpen en el ders niet voldoende sneeuw ligt. Na de sneeuwstormen van de kerstda gen, is de temperatuur in Joego-Sla- vië weer boven het vriespunt geste gen. Zelfs de Etna en de bergen van Mallor- ca dragen nu witte toppen. Voor het eerst sinds acht jaren konden de kin deren in Barcelona weer sneeuwbal len gooien. Van de Sierra Nevada in Andalusië tot voorbij Scandinavië was het ideaal weer voor de winter sport. Tegelijkertijd zijn in Europa buitenge woon veel verkeersongevallen geno teerd. In Zweden eiste het verkeer 27 doden en 50 gewonden. In Milaan de den zich alleen al in de nacht van zaterdag op zondag 50 verkeersonge lukken voor. t In het dik onder de sneeuw liggende Engeland werd gewaarschuwd de au to thuis te laten en zoveel mogelijk van het openbaar vervoer gebruik te maken. Zelfs op de kanaaleilanden en de kust van Cornwall, waar het altijd zacht is, vroor het zondag vier gra den. Het grootste deel van het Engel se kerstprogramma, waaronder de paarderennen, moest worden afgelast. Ook in West-Duitsland eiste het ver keer door gladheid talrijke doden en zwaargewonden. In Moskou vroor het zondag 15 graden terwijl de Russen hun inkopen voor oudejaar deden. Grote pakken sneeuw vielen zondag in Oostenrijk, tot vreugde van de ski-liefhebbers. In Nederland is er nog geen sprake van een bijzonder strenge vorst. In Leeu warden vroor het op Eerste Kerstdag elf graden® op Tweede Kerstdag zes graden en gisteren negen graden. Het heeft in het noorden ook danig ge sneeuwd. Elders in het land is er van een Witte Kerstmis niet of nauwe lijks sprake geweest. De ziekenhuizen in het noorden hebben handen vol werk gehad. Het Diaco- nessenziekenhuis in Leeuwarden kreeg alleen donderdag al ruim veer tig pols-, enkel-, arm- en beenbreu ken te verwerken. Er Is ook al flink geschaatst. De drukte op de wegen is de afgelopen dagen erg meegevallen. Van Extra drukte was nauwelijks sprake. Alleen de Spoorwegen hebben het druk ge had. Op het IJsselmeer en de kanalen inhet noorden van het land zal het ijs spoedig de scheepvaart gaan hin deren. -Rijkswaterstaat deelde gistermiddag* mee dat het ijs op deze wateren vrij snel toeneemt. Op het IJsselmeer is in het westelijk deel de ijsvorming het sterkst. Voor Hoorn en Den Oever moet al reke ning met hinder gehouden worden. De parlementsfractie van de grote arbeiderspartij sprak zich zondagavond met algemene stemmen voor terugkeer naar de besprekingen uit. Hoewel ver wacht wordt dat de definitieve beslis sing van het kabinet vandaag al valt, wordt ze misschien pas dinsdag offi cieel bekendgemaakt, wanneer het par lement daarvoor bijeenkomt. Israël had in augustus in New York al een begin gemaakt met de indirecte vredesbesprekingen met Egypte en Jor danië, maar trok zich al na de eerste gespreksronde terug met de beschuldi ging, dat Egypte het bestand had ge schonden door nieuwe raketinstallaties langs het Suez-Kanaal te vestigen. Israël stond er aanvankelijk op dat de bewuste raketten werden wegge haald, maar het heeft deze voorwaarde inmiddels als niet te verwezenlijken la ten vallen en zich bereid verklaard tot hervatting van het overleg indien be paalde andere garanties waren verkre gen. Daartoe behoorden naar verluidt verzekeringen van Amerikaanse mili taire en economische hulp en de toe zegging dat tijdens de besprekingen geen druk op Israël wordt uitgeoefend. H.H. ADVERTEERDERS Hiermede maken wij u er op op merkzaam dat advertenties voor de krant van op donderdag 31 december om 10.00 u. in ons bezit dienen te zijn. ADV. EXPL. AMSTERDAM In Amsterdam is een baby van vier maanden in de wieg gestikt. Het slachtoffertje, Tanya Vis ser, was met het hoofd in de voering van de wiegbekleding verstrikt geraakt. RIO DE JANEIRO De Braziliaanse regering heeft zaterdag aangekondigd bereid te zijn in totaal 64 politieke ge vangenen vrij te laten in ruil voor de ontvoerde Zwitserse ambassadeur Gio vanni Bucher. De Braziliaanse regering hield echter vast aan haar afwijzing van 13 vrij te laten gevangenen en vroeg de ontvoer ders deze dertien namen door andere te vervangen. In een aankondiging die was onderte kend door minister van Justitie Alfredo Buzaid, werd gezegd dat de 13 nieuwe namen moeten voldoen aan de voor waarden die de regering voor vrijlating heeft gesteld. Deze voorwaarden hou den in dat er geen mensen zullen wor den vrijgelaten die zijn veroordeeld of beschuldigd van moord of deelneming aan andere ontvoeringen. In de bekendmaking werd ook her haald dat de regering de wens van de gevangenen op de lijst die het land niet willen verlaten, zal respecteren. Donderdag gaf het ministerie van het leger verklaringen van drie gevangenen op de lijst vrij die verklaarden dat zij liever in de gevangenis zouden blijven. (Van onze weerkundige mede werker) De winter gaat door. Ook mor gen en waarschijnlijk overmorgen zal het in Gelderland blijven vrie zen. Er wordt, zolang er veel be wolking is, meest lichte vorst ver wacht. Die wolken hangen samen met een actieve depressie (995 m i li- bar) in het Alpengebied, die naar het Noord-Noordoosten koerst. Ons land blijft aan de koude kant van dit minimum, dat kans geeft op enige sneeuw. Een zeer krachtig hogedrukgebied boven Zuidoost- Groenland, (1046 millibar) breidt zich in zuidoostelijke richting uit. Dit wetttigt de verwachtingdat de winter ook in het nieuwe jaar wel van zich zal doen spreken Tijdens het kerstweekeinde kreeg Leeuwarden de meeste sneeuw: 14 cm, en werden daar de laagste temperaturen gemeten, t.w. 11 graden Celcius op anderhalve me ter hoogtK en 17 graden Celcius vlak boven de sneeuw. Weersverwachting van het KNMI tot dinsdagavond Zwaar bewolkt en overwegend droog met lichte vorst. Matige tot krachtige wind tussen oost en noordoost. Morgen: zon op 08.48 uur, onder 16.35 uurf maan op 09.24 uur, onder 16.12 uur.

De Vallei | 1970 | | pagina 1