zekerheid! Bonden willen loonexplosie' Spion Cicero in armoe gestorven RUSTIGE KERSTMIS IN HELE WERELD TWEE MAN GESTOKEN, ÉÉN DOOD Razzia's in Athene Ook België sluit grens voor onze eieren Verkeer eiste veel doden ZO LANG ZE IN DE GROEI ZIJN! Brand maakt 4 gezinnen dakloos BERNHARD JR. WERD 1 JAAR E.M.S. WIL MONORAIL AANLEGGEN Nieuwe processen verwacht Koppelbaas zou 4 ton hebben verduisterd Willy Brandt is ..man van 'f jaar'' Beschuldiging werkgevers: Glad water Rechter mr. R. veroordeeld tot f 1000 boete en jaar niet rijden DUIZEND TON STOOKOLIE STROOMDE IN DE AMER Eind december weer over Hem bru» Speelhuishouder gedwongen geld terug te geven Zwaar gewond bij gasexplosie ■n Heerlen PROTESTEN Daar hebben kinderen evenveel recht op. Goed dat Liga er is. Voor alle kinderen: IN AMSTERDAM Duitsers gaven vals geld MISLUKTE AANSLAG TE BETHLEHEM IMPASSE MAANDAG 28 UcL>civiwci\ Protest in hele wereld tegenvonnis Leningrad MOSKOU/DEN HAAG In de gehele wereld is een storm van protesten op gestoken tegen de doodvonnissen die twee Russische Joden in het proces in Leningrad tegen zich hebben horen eisen. Zo vallen niet alleen krachtige geluiden te horen van officiële personen in Israël, maar ook regeringsleiders van landen als Zwitserland, Engeland, Denemarken, Australië, België en Noorwegen hebben duidelijk laten blijken het niet eens te zijn met de in hun ogen ongerechtvaardigd hoge straffen die zijn uitgesproken. Zelfs de Italiaanse communistische partij, normaliter een trouw volgeling van het Kremlin, heeft de Russische leiders gevraagd de doodvonnissen niet uit te voeren. De protesten worden bovendien hier en daar overstemd door berichten van ophanden zijnde nieuwe processen te gen de Joodse burgers in Rusland. Zo zal op 29 december een tweede proces in Leningrad plaatshebben tegen Joden die op dezelfde dag werden gearres teerd als de veroordeelden van nu op beschuldiging van medeplichtigheid aan de poging tot vliegtuigkaping. Nog een proces tegen Joden is in voorbereiding in Kisjinef, de hoofdstad van Moldavië. Nadere bijzonderheden hierover ont breken op dit moment. Hoewel nog niet zo snel verwacht, werden de vonnissen in het op 15 de cember begonnen proces in Leningrad afgelopen donderdag al uitgesproken. Het Russische persbureau Tass kwam toen met de mededeling dat twee ver dachten waren veroordeeld tot de kogel en de negen anderen tot in totaaal 101 jaar werkkamp. De twee ter doo ver oordeelden zijn de 43-jarige ex-piloot Mark Dymsjits en de 30-jarige Edoeard Koeznetsof. Zij zouden zich sinds eind 1969 actief hebben beziggehouden met de vorming van een misdadigersbende en de voorbereiding van een roofover val op een vliegtuig om daarmee naar het buitenland uit te wijken. Op 15 juni hadden ze geprobeerd „deze misdadige actie uit te voeren op een wijze die de levens der piloten in gevaar bracht". Koeznetsofs vrouw, de 26-jarige Silva Zalmanson, werd tot 10 jaar werkkamp SITTARD Verdacht van verduiste ring van vier ton wordt vandaag de 32- jarige koppelbaas J. M. uit Sittard voor de officier van justitie te Maastricht voorgeleid. De dag voor Kerstmis, toen zijn vijftig bouwvakarbeiders die in Duits land werken hun weekgeld kwamen ha len, was er nog maar tienduizend gulden in kas. Dertig mensen zijn zonder loon naar huis gestuurd. Uit een onderzoek van de politie bleek dat M. ruim een jaar geen premies voor sociale verze keringen van zijn arbeiders heeft be taald. De compagnon van de koppelbaas die ook een groothandel in sex-artike- len heeft, M. uit Heerlen, heeft een aanklacht wegens oplichting voor vier honderdduizend gulden tegen J. M. in gediend. De koppelbaas wordt er te vens van verdacht cheques te hebben vervalst. HE1LOO Bij een verkeersongeluk in het Noordhollandse Heiloo zijn za terdagmorgen een zestienjarige jongen en een driejarig meisje om het leven gekomen. De heer N. W. Sibbald uit Alkmaar raakte met zijn auto door het gladde wegdek in een slip en botste frontaal tegen een tegenligger. Zijn zoon Anto nio en zijn kleindochtertje Natasja P. Sman werden op slag gedood. Elders in ons land kwamen bij ver keersongelukken tijdens de kerstdagen en het afgelopen weekeinde de volgen de personen om het leven: de 62-jarige J. Zwaan uit Westwoud, de 44-jarige P. J. Peetom uit Opmeer, de 21-jarige P. van Vliet en zijn negentienjarige broer B. van Vliet uit Zuid-Scharmerwoude, de 67-jarige J. Wilderom uit Amster dam, de 53-jarige mevrouw W. H. Kou- seband-Ferra uit Amsterdam, de 79-jarige mevrouw G. Torenburg-Sche len uit Amsterdam, de 78-jarige me vrouw A. H. ten Broek-van der Stal uit Amsterdam, de 49-jarige L. Salomons uit Naarden, de 23-jarige T. Bongers uit Apeldoorn, de 22-jarige J. Vestjens uit Budel, de 48-jarige H. T. M. Frie- ling uit Zelhem, de 23-jarige L. Grun- derbeek, de 65-jarige mevrouw E. Mi- la-Krausz uit Den Haag, de achttienja rige V. R. L. Ernst uit 's Gravenvoeren (België), de 53-jarige J. A. de Rooij uit Den Bosch, de achttienjarige H. van Dijk uit Doniawerstal, de 37-jarige M. Bos uit Harderwijk, de 68-jarige J. Verheijden uit Schinnen, de 61-jarige mevrouw S. Douma uit Hilversum en de 24-jarige D. W. NEW YORK De redacteuren van het Amerikaanse tijdschrift „Time" heb ben de Westduitse Bondskanselier, Willy Brandt, gekozen tot „man van het jaar". Deze Newyorkse uitgeversmaatschappij gaf zondag als reden daarvoor, dat Brandt in 1970 als „vernieuwer" naar voren is gekomen en de meest hoopvolle visie voor Europa sinds het begin van de koude oorlog heeft ontwikkeld. Hij is de eerste Duitse staatsman die zich bereid toont de volle consequenties te trekken uit de Duitse nederlaag van de Tweede Wereldoorlog, zo werd ge zegd. veroordeeld, haar broer Izraël tot 8 jaar. Naar verluidt moet een tweede broer van Koeznetsofs vrouw nog voor de krijgsraad verschijnen in verband met de affaire. Hij zou reservist zijn in het leger. Drie der beklaagden zijn door de aanklager „zeer gevaarlijke recidi visten" genoemd. Officieel is totnutoe niet bekend, of de veroordeelden al gebruik hebben ge maakt van hun recht op beroep bij het opperste gerechtshof. Als dit eventuele beroep niet-ontvankelijk wordt ver klaard, dan kunnen de twee ter dood veroordeelden nog een verzoek tot gra tie indienen bij het presidium van de Opperste Sovjet. In Israël veroorzaakten de doodvon nissen een grote schok. Premier Golda Meir deed een beroep op het geweten van de wereld en alle vrijheidslievende mensen de vrijlating van de veroor deelden te eisen. De vonnissen zouden geen einde maken aan de strijd van de Russische Joden om een Joods leven te leiden en naar Israël te emigreren, zo verklaarde zij. De Israëlische opperra- bijn Jitzhak Nissim waarschuwde voor de Israëlische radio, dat de Sovjet-Unie de Joden met een nieuwe slachting be dreigde nadat zij er niet in geslaagd was hen geestelijk te vernietigen en tot assimilatie .te brengen. Verder kwamen er vanuit de gehele wereld reacties van regeringsleiders, van Joodse organisaties en van studen ten waarin voornamelijk het politieke karakter van de veroordeling werd be nadrukt. Zo schreef de Zwitserse rege ring onder leiding van president Hans-Peter Tschudi een brief aan de Russische ambassadeur waarin „de her ziening van deze onmehsejijke vonnis sen" wordt gevraagd. Premier Per Bor- ten van Noorwegen zei „diep geschokt" te zijn. Zijn Deense collega Hilmar Baunsgaard vond dat men „tegen de veroordelingen stelling moet nemen" en de Belgische regering deed een beroep op de regering in Moskou clementie te betrachten. De Australische premier John Gorton zond een boodschap aan Oe Thant, waarin hij het proces kriti seerde en zei dat het „verontrustënd was dat alles achter gesloten deuren moest worden afgehandeld". Verder vonden er in vele steden in de wereld, ook in Nederland, protestde monstraties plaats, georganiseerd door Joodse organisaties of door studenten, voornamelijk Israëli's. Ook in Nederland heeft het proces in Leningrad grote verontwaardiging gewekt. In de Koopmansbeurs in Am sterdam zal dinsdagavond een protest bijeenkomst worden gehouden, waarin het woord zal worden gevoerd door o.a. prof. W. Drees en ds. J. Buskes. De Amsterdamse studenten predikant dr. A. A. Spijkerboer heeft namens 23 Nederlandse predikanten in een brief aan de Russische ambassade in Den Haag protest aangetekend. John kardinaal Heenan, de katholieke aartsbisschop van Westminster, heeft zaterdag een telegram gezonden naar de Sovjet-Unie waarin hij aandringt op een verzachting van de vonnissen. De Oostenrijkse Liga van verzetstrij ders heeft' telegrafisch een beroep op Sovjet-president Podgorny gedaan om „de middeleeuwse straffen" die in het proces in Leningrad werden opgelegd, ongedaan te maken. Twee dagen gele den heeft de Oostenrijkse Liga van slachtoffers van het nazibewind een soortgelijk telegram aan Sovjet-premier Kosygin gestuurd. ADVERTENTIE LIGA DEN HAAG De centrale verbonden van werkgevers hebben een beroep op hun leden gedaan zich aan de loonmaatregel van de regering naar geest en let ter te houden. „De loonmaatregel is genomen om te komen tot matiging van de loonontwik keling in 1971", zo schrijven de bonden. „Die noodzaak onderschrijven wij vol ledig. Dat dit doel wordt bereikt is een gezamenlijk belang van het gehele Ne derlandse bedrijfsleven, waaraan alle betrokkenen dienen bij te dragen". „In een aantal gevallen waarin de loononderhandelingen al begonnen zijn, blijken de vakbonden zich weliswaar bij de loonmaatregel als zodanig te wil len neerleggen. Zij komen daarnaast echter met zulke buitensporige eisen voor na de werkingsperiode van de maatregel, dat het erop lijkt alsof men de door henzelf voorspelde loonexplosie na 1 juli hoe dan ook wil waar maken", zo waarschuwen de werkgeversverbon den. Zij voegen eraan toe dat men open CHICAGO Brandweerlieden kunnen binnenkort beschikken over „glad water" dat door toevoeging van een in 1968 ontdekt chemisch middel, aanzienlijk sneller stroomt als gevolg van een zeer geringe wrijving. Dr. Edward Blum van het „Rand-Institute" in New York, die dit meedeelde bij de opening van de 137ste bijeenkomst van het Ameri kaans genootschap voor debevorde- ring van de wetenschap in Chicago, sprak van een „machtig nieuw wa pen om branden te bestrijden en le vens te sparen". De kracht van het water neemt zeventig procent toe. New Yorkse brandweerlieden heb ben de uitvinding al met succes be proefd. Er zijn ook andere toepassingen van het middel mogelijk, onder meer bij de bierbrouwerij. AMSTERDAM Een felle uitslaan de brand heeft op de ochtend van Eer ste Kerstdag vier gezinnen in de Quel- lijnstraat in Amsterdam dakloos ge maakt. Twee aan het uitgebrande pand grenzende percelen liepen zo zware wa terschade op, dat 4ij op last van de brandweer werden afgesloten. DOKKUM De 65-jarige alleenwo nende weduwe D. van Veen-Zijlstra is zondagmiddag in haar woning ver brand. Aangenomen wordt dat zij te dicht bij een straalkachel heeft gezeten waardoor haar kleding vlam vatte.' ROTTERDAM Twee employees van de Esso-raffinaderij in Rotterdam zijn zaterdag zwaar gewond toen brand ontstond in een pompinstallatie. EERDE Zeven inwoners van het Brabantse Eerde werden Kerstavond dakloos toen door nog onbekende oor zaak het pand waarin zij woonden door brand werd verwoest. DEN HAAG Een opslagplaats van een groothandel in cosmetische artike len in Den Haag is zaterdag uitgebrand. De schade wordt geraamd op 200.000 gulden. ROTTERDAM Bij een brand in een bakkerij in Rotterdam is gistermid dag voor een halve ton schade aange richt. EMMEN Een brand heeft in de nacht van Eerste op Tweede Kerstdag een deel van het veilingcomplex Spes Nostra in de as gelegd. Schade een half miljoen gulden. MIDDELBURG Twee gezinnen zijn dakloos geworden toen op Eerste Kerstdag brand uitbrak in 'een huis aan het Molenwater in Middelburg. DEN HAAG De 79-jarige C. Grif fioen uit Den Haag bezweek gisteren aan de brandwonden die'hij had opge lopen toen hij een kip stond -te braden. Hij struikelde en trok in zijn val een brandende oliekachel om. MÜNCHEN Elyesa Bazna, een Turk, die een van de beroemdste Duitse spionnen was, die in de 'iweede Wereldoorlog on der de codenaam „Cicero" werkte, is in München op 66-jarige leeftijd gestor ven. Hij stierf in diepe armoede. Als spion heeft Cicero gewerkt in Ankara, waar hij huisknecht van de Britse ambassadeur was. Gemeld is dat hij meer dan 400 geheime gealli eerde documenten heeft weten te fotograferen en deze aan de nazi's heeft verkocht. Hij zei dat de Duitsers hem betaald heb ben met 300.000 vervalste Britse ponden. Kleerborstel en ca mera behoorden tot de voornaamste uitrusting van Cicero, die als hij door de Duitsers was ge loofd, misschien de gehele loop van de Tweede We reldoorlog zou hebben veranderd. De kleerborstel als te ken van zijn functie als huisknecht en de camera voor het verfilmen van geheime documenten in de kluis van de ambassa deur. Zijn grootste vangst was toen hij de plannen en codes voor D-day ont dekte en aan zijn Duitse opdrachtgevers doorgaf. Waarom hebben de Duitsers van deze zulke belangrijke gegevens geen gebruik gemaakt? Volgens sommige zegs lieden was de oorzaak de wedijver tussen de ver schillende afdelingen in het Berlijnse hoofdkwar tier van de inlichtingen diensten. De legerspionage en SS vertrouwden elkaar niet. Anderen zeggen dat de Duitse spionageleiders toen nog steeds niet over tuigd waren dat Cicero, die een 400 geheime do cumenten had geleverd, waaronder die van de top conferentie met Churchill, Roosevelt en Stalin te vertrouwen was. Na aflevering van de plannen voor D-day, pak te Cicero zijn koffers en verdween naar Zuid- Amerika, waar hij later werd gearresteerd wegens het uitgeven van vervalst geld. Toen hij tenslotte in Duitsland terugkeerde, werd zijn aanvraag voor een staatspensioen door de Westduitse regering afge wezen. Nadat hij de film, waar in de Britse acteur James Mason de rol van spion huisknecht vervulde ge zien had, zou hij gezegd hebben: „Ik vond het wel spannend, maar niet waarheidsgetrouw." APELDOORN Er was vrijdag behalve kerstfeest ook een ver jaardagsfeest in Apeldoorn. Prins Bernhard junior, de tweede zoon van prinses Margriet en mr. Pieter van Vollenhoven, vierde zijn eerste ver jaardag. De jarige is hier gefotogra feerd door zijn vader. ARNHEM De Haarlemse rechter mr. H. G. Rambonnet is door het ge rechtshof in Arnhem veroordeeld tot dizend gulden boete en een jaar ont zegging van de rijbevoegdheid. Het ge rechtshof achtte hem alleen schuldig aan het in gevaar brengen van het ver keer. Volgens het gerechtshof heeft de Haarlemse rechter in een auto gereden met slipgevaarlijke banden, toen hij met de achttienjarige bromfietser Henk Lammers op 21 februari 1968 in botsing kwam. De jongen overleed aan de ge volgen. Het hof achtte dood door schuld niet bewezen, en evenmin dat de Haar lemse rechter op het ogenblik van het ongeluk zijn auto niet kon besturen door drankmisbruik. GEERTRUIDENBERG De rivier de Amer is zondagmorgen over een af stand van ongeveer zes kilometer ver ontreinigd door een hoeveelheid stook olie van circa duizend ton. De olie was afkomstig uit een tank op het terrein van de elektriciteitscen trale van de PNEM in Geertruidenberg. Deze scheurde omstreeks acht uur 's ochtends door onbekende oorzaak open. Het grootste deel van de ongeveer veertienduizend ton olie die in de tank zat, werd opgevangen in twee noodre- servoirs. Men kon niet voorkomen dat toch een flinke hoeveelheid over een dijk heen de Amer in stroomde. Vandaag zullen deskundigen van de oliemaatschappij en de leverancier van de tank proberen de oorzaak van de lekkage te achterhalen. Ir. F. van Melick van de Amer-cen- trale schatte de schade op één tot twee miljoen gulden. HAMBURG/LONDEN De wereld bevolking heeft Kerstmis zo rustig ge vierd als in jaren niet het geval ge weest Ls. Dat gold in het bijzonder ook voor de voornaamste spanningsgebie- den. Vietnam en het Midden-Oosten. Bijna 15.000 pelgrims en toeristen waren naar Bethlehem gekomen om Kerstmis te vieren bij de geboorte- plaatst van Christus. Na een aanslag met een handgranaat aan de rand van Bethlehem en een beschieting met ra ketten vanuit het gebied rond de stad op de dag voor Kerstmis, waren onge woon scherpe veiligheidsmaatregelen getroffen. De Arabische guerrillastrij ders hadden bovendien met aanslagen gedreigd, maar van incidenten is verder geen melding gemaakt. Paus Paulus heeft in de Sixtijnse ka pel, die met de fresco's van Michelan gelo is gedecoreerd, de kerstnachtmis opgedragen. Deze werd in overeenstem ming met de traditie bijgewoond door het diplomatieke korps bij het vaticaan. In zijn toespraak zei de Paus onder meer dat hij pessimistisch zou zijn over de toekomst van de wereld, als er niet de vreugde van het kerstfeest was en de verwachtingen die daarmee gepaard gaan. Paus Paulus heeft later in zijn bood schap tot de wereld op de eerste kerst dag verklaard dat de mensheid zichzelf moet bevrijden van „het eeuwenoud vergif" der zelfzucht, haat, strijd en ei genbelang. De Paus sprak vanaf het balkon vgn de Sint Pieter. Hij merkte op, dat so ciologen en staatslieden aangedrongen hadden op eenmaking van de wereld. „Alles wijst ons er op, dat wij de hin derpalen uit de weg moeten ruimen, die de naties scheiden." Kardinaal Wyszinski, de primaat van GRONINGEN „Als ik het goed heb gedaan zijn ze beiden dood." Met die woorden meldde de 22-jarige zee man-metselaar G. D. uit Groningen zich zaterdagnacht even voor drieën op het hoofdbureau van politie. Twintig minuten daarvoor had hij met een uitbeenmes twee barbezoe- kers neergestoken. Kort na aankomst in het ziekenhuis overleed één van hen, de 23-jarige Groninger portier Harry Gaasendam. Het tweede slachtoffer de twintigja rige magazijnbediende Hermannus Vermaning, werd in de linkerlies ge troffen en verkeert na een spoedope ratie buiten levensgevaar. De drie mannen, allen ongehuwd, bezochten op de avond van Tweede Kerstdag enkele bars en waren allen „behoorlijk onder invloed van alco hol", aldus de politie. UTRECHT Waarschijnlijk 30 de cember kan het treinverkeer over de Hembrug over één spoor worden her vat. De brug is vorige week ernstig beschadigd door een aanvaring. De re paratie van het andere spoor kan nog wel enkele maanden duren. Polen, heeft in zijn kerstpreek opgeroe pen tot nationale verzoening na de on lusten van de vorige week in het noor den van Polen. De kardinaal veroordeelde niemand en zei zelfs, dat de kerk een zekere mate van verantwoordelijkheid droeg in deze situatie. Door het'" wakker schudden der gewetens, zo s£rak hij, zouden de (jongste) gebeurtenissen moeten leiden tot vestiging van een werkelijke democratie in Polen. In haar traditionele kerstboodschap heeft koningin Elizabeth II van Enge land, dit jaar nadruk gelegd op „de his torische banden, die de naties en bur gers van het Gemenebest, „de belang rijkste multiraciale gemeenschap ter wereld", verbonden". (Volgende maand wordt in Singapore een bijeenkomst gehouden van premiers van de landen van het Britse Gemenebest). Zinspelend op de betrekkingen tussen de rassen, nodigde de Britse vorstin al le burgers der Gemenebestlanden uit, hun naasten te behandelen als zij zelf door hen behandeld zouden willen wor den. „Dit is de werkelijke zin van het kerstfeest", zo besloot zij." moet staan voor redelijke voorstellen van de vakbonden die gebaseerd zijn op noodzaak tot matiging van 1971. Waar dit niet het geval is, adviseren zij hun leden: Liever voorlopig geen con tract dan een te hoog contract. In dergelijke gevallen kan een defini tief standpunt van werkgevers beter worden opgeschort tot een later tijdstip in 1971. Intussen zijn al de onderhandelingen over een nieuwe cao voor het bouwbe drijf vastgelopen. Dit is de eerste cao voor 250.000 werknemers die na de loonmaatregel aan de orde is. De moeilijkheden zijn ontstaan bij het be palen van de loonstijging na 1 juli, dus wanneer de loonmaatregel niet meer van kracht is. De werkgevers zijn bereid om 4.5 procent meer te geven, maar de vak bonden gaan hiermee niet akkoord. Zij zeggen dat er dan geen sprake is van een werkelijke inkomensverbetering. Op dit punt is men gestruikeld. De vakbonden hebben zich niet over een percentage uitgelaten. ATHENE De Griekse veiligheids politie heeft met Kerstmis een razzia gehouden onder politieke tegenstanders van het kolonelsbewind. De meeste ar restaties werden verricht in Athene en Saloniki. Onder de arrestanten bevinden zich een vroegere rechter, Christos Sartzeta- kis, (40), een advocaat, Koetsoiorgas (50) en een vroeger parlementslid, Ioannis Alevras (57). Sartzetakis heeft het onderzoek ge leid in de zaak van de moord op het linkse parlementslid Grigorios Lambra- kis, dat in 1963 in Saloniki om het le ven werd gebracht. De dood van Lam- brakis bracht een politieke crisis te weeg, die leidde tot de val van de radi cale premier Konstantijn Karamanlis. Toen het leger in 1967 naar de macht greep werd Sartzatakis ontslagen we gens „daden, die onverenigbaar waren met de status van zijn ambt." AMSTERDAM De 35-jarige W. H. M. uit Beverwijk is in de nacht van woensdag op donderdag door de Amsterdamse politie aangehouden om dat hij onder bedreiging een speelhuis houder had gedwongen het door hem verloren geld terug te geven. De Beverwijker had in een speelhuis in Amsterdam-Zuid 960 gulden verlo ren. Hij maakte zich daarover kwaad en eiste het geld terug. De bankhouder gaf de man zijn geld terug, maar toch ontstond een vechtpartij, waarna M. nog eens duizend gulden uit een geld kistje haalde en het huis verliet. BARNEVELD Ook België heeft een invoerverbod op Nederlandse eie ren gelegd. Dat gebeurde op de eerste kerstdag, ruim een dag nadat Duitsland weigerde om in verband met de in ons land opgetreden pseudo-vogelpest de invoer van Nederlandse eieren nog ver der toe te staan. Men heeft de maatre gel in kringen van legpluimveehouders wel aan zien komen, temeer omdat in Duitsland de vrees was ontstaan dat via België tich Nederlandse eieren zou den worden ingevoerd in de Bondsre publiek. Hoewel de maatregel voor de leg pluimveehouders niet plezierig is, ver andert die aan de voor Kerstmis ont stane toestand niet zo erg veel. De uit- DEN HAAG In juni moet Sche- veningen een monorail rijk zijn. De Ex ploitatie Maatschappij Scheveningen (EMS) voert onderhandelingen met de gemeente Den Haag en het Hoogheem raadschap Delfland over de aanleg en een route door de duinen. De lijn wordt drie kilometer lang en gaat door de badplaats, de duinen en over de pier. De bedoeling is dat er zeven treinstellen van elk zeven wa gons op de monorail worden ingezet. Elk treinstel zal 78 passagiers a twee gulden per persoon kunnen vervoeren. De monorail, die enkele meters bo ven de grond loopt, moet een extra at tractie voor Scheveningen gaan vormen. voer naar België was niet zo bijzonder groot. Intussen blijven de pluimveehou ders de komende week met een partij van rond de twintig tot vijfentwintig miljoen eieren zitten die nooit in eigen land zullen kunnen worden wegge werkt. De Belgische maatregel bena drukt als het ware, aldus verschillende legpluimveehouders, de rampzalige si tuatie die door de Duitse maatregel al was ontstaan. In een telegram aan de minister van landbouw, ir. P. Lardinois, hebben B. en W. van Barneveld, waar de eierprijzen aanzienlijk zijn gedaald, gewezen op de catastrofale situatie in de legpluimveehouderij waarbij werd gewezen op de grote ongerustheid die men koestert aangaande de vergoedin gen die voor het afslachten van pluim veestapels, nodig vanwege besmetting met de pseudo-vogelpest, zullen worden ontvangen. Ook de afvoer en vernieti ging van gestorven pluimvee dreigt problemen te gaan veroorzaken. Inmid dels worden op hoog niveau zowel in Brussel als in Bonn stappen onderno men tegen de Duitse maatregelen die naar men verwacht niet eerder dan over een week of drie weer ongedaan zouden kunnen worden gemaakt. HEERLEN In de Heerlense wijk Treebeek is gisterochtend via de riool buizen gas de huizen binnengedrongen. In een van de woningen deed zich een ontploffing voor, waarbij een zwaar gewonde viel. Het slachtoffer werd door de keuken deur naar buiten geslingerd. Binnen een straal van tweehonderd meter werd alles afgezet, omdat er kans op meer explosies was. De gas- toevoer is lange tijd gestremd geweest.

De Vallei | 1970 | | pagina 5