Lillian Board overleden BENEFIETWEDSTRIJD ZONDER ALLURE Nederlandse gelegenheids formatie door gastarbeidersverslagen: 2-3 Voetbal over de grens Twee zeges Wildeboer Toto, zoals het moest Nederlanders vrijwel uitgeschakeld Duitse Lotto Nek-aaln- nek-race Sijbrands/ Gantwarg Record voor Frieke Buijs Taf eltenni steam naar Praag Zege Pijnen Nederlandse dames uit Federation Cup Fred Hemmes won in Parijs PRESTATIES KTSAV ELISABETH ENGELAND ITALIË PORTUGAL SPANJE NEC verloor van Borrusia M.G. MÜNCHEN De Britse atlete Lil lian Board, die enkele weken geleden in een wanhopige poging genezing te vinden van maagkanker naar Duits land reisde, is op Tweede Kerstdag in de universiteitskliniek van München overleden. Haar ouders waren aan het sterfbed aanwezig. Tweelingzuster Irene en haar verloofde David Emery hadden enkele uren eerder het ziekenhuis verlaten om wat te slapen. De 22-jarige atlete was maandagavond in grote haast vervoerd van de Ringberg-kliniek van dr. Josef lssels naar de u*iversiteitskliniek van München. Daar werd zij geopereerd door dr. Rudolf Zenker, de chirurg, die de eerste harttransplantatie in West- Duitsland heeft verricht. De operatie, die woensdag plaatsvond, zou zonder complicaties zijn verlopen. Op de avond voor Kerstmis echter geraakte Lillian Board in een coma waaruit ze niet meer ontwaakte. Dr. Zenker en dr. Issels hebben in het verleden openlijk kritiek uitgeoe fend op eikaars methoden om kanker patiënten te behandelen. Toch stemden beiden erin toe samen te werken ten einde het leven van Lillian Board te redden. Hun inspanningen waren ver geefs. Het overlijden van Lillian Board heeft kanker als een van de ergste be dreigingen van de mensheid weer in het middelpunt van de publieke be langstelling geplaatst. Het Britse meis je, wier buitengewoon succesvolle sportcarrière van het begin af aan werd doorkruist door ziektes en kwalen van allerlei aard, vernam pas anderhal ve maand geleden, dat zij aan maag kanker leed. Dit naar aanleiding van een t.v.-programma, waarin de metho den van de Duitse arts Josef Issels werden bekritiseerd. Haar familieleden waren een maand eerder op de hoogte gesteld. Lillian Board handelde met grote vastberadenheid. Terwijl in Enge land de nodige fondsen werden bijeen gebracht reisde zij met haar jeugd vriend, de journalist David Emery, naar Rottach-Egern om zich onder behande ling te stellen van Josef Issels. Een maand later moest de Duitse arts er kennen dat het-ziekteproces te ver ge vorderd was om nog te kunnen worden gestopt. Lillian Board was een van de groot ste atletes, die Engeland ooit heeft be zeten. Het in Zuid-Afrika geboren meisje werd tweede op de 400 meter bij de Ol. Spelen van Mexico achter de Frangaise Colette Besson. Bij de Euro pese atletiekkampioenschappen een jaar later in Athene veroverde ze twee gouden medailles. Een persoonlijke op de 800 meter, waarop ze Colette Besson versloeg, en een als lid van de Britse 4 X 400 meterploeg, die in de finale een nieuw wereldrecord liep. Haar laatste optreden op de atletiek banen werd eveneens bekroond met een wereldrecord. Eind juni van dit jaar maakte ze deel uit van de Britse (iamesploeg, die in Edinburgh tot de nieuwe recordtijd kwam van 8 min. 2 sec. Enkele weken later vertrouwde zij haar vrienden toe, dat zij waarschijn lijk nooit meer zou kunnen lopen. De Koninklijke Nederlandse Atletiek Unie heeft zaterdag bij het overlijden van Lillian Board telegrafisch zijn deelneming betuigd aan de ouders en de Amateur Athletic Association, de Engelse bond. Koningin Elisabeth van Engeland en de Hertog van Edinburgh hebben zondag een condoleance telegram ge zonden aan de ouders van atlete Lillian Board, die zaterdag in een ziekenhuis in West-Duitsland is overleden. De in houd van het zeer persoonlijjk gestelde telegram werd niet bekendgemaakt. De verslagenheid over de dood van Lillian Board is in Engeland zeer groot. DEN HAAG „FeUenoord, Ajax en PSV krijgen altijd gelijk, desnoods met be hulp van de weersomstandigheden". Deze bittere opmerking In de koffiekamer van ADO tekende min of meer de sfeer rond de met vele problemen omgeven be nefietwedstrijd ten behoeve van door voetbal invalide spelers. Dat het initiatief van de Vereniging van Contract Spelers (VVCS) en de Federatie van Betaald Voetbal Organisaties (FBO) tóch nog uitmondde in een wedstrijd, was na de Ver wikkelingen van de laatste weken (Fetjenoord en Ajax zegden af en PSV advi seerde zijn spelers niet op te treden) ongeveer de enige meevaller in de affaire. De houding van enige leden van de FBO heeft het vertrouwen van de VVCS in deze „werkgeversorganisatie" niet vergroot. De verhoudingen zijn wat minder prettig geworden, hoewel toch in eerste instantie beide instellingen belang bij de wed strijd hadden: de baten zouden immers op fifty-fifty-basis worden gedeeld. Of, zoals Karei Jansen, secretaris van de VVCS, het uitdrukte: „Deze wedstrijd is nog niet uitgespeeld". Letterlijk had Jansen op dat moment tot opluchting van de 6500 méér dan verkilde toeschouwers, ongelijk. De be nefietwedstrijd was teneinde en ze had op het harde, licht besneeuwde veld geen flonkerend voetbal gebracht. Hoe kon het ook anders? Feijenoorder Wim van Hanegem personifieerde nog de goede wil van de verplicht afwezige vedetten door de aftrap te verrichten. De goede wil van de wèl presente spe lers werd daarna gedurende twee keer drie kwartier goeddeels tenietgedaan door de onmacht om de zaak te „verko pen". Willy Lippens, het enige saillante punt van de wedstrijd zelf, was een uitzondering. Maar hij ondervond geen begrip, verstrikte zich steeds meer in solistische acties en verliet halverwege de tweede helft „geblesseerd" het veld. Het spel was toen eigenlijk al dood. In de eerste helft ging het nog best. Gedreven door de volijverige Kick van der Vall was het „Nederlands elftal" veelal in de buurt van het door Kende- resi nerveus verdedigde buitenlandse doel te vinden. Later waren de Neder landers teveel uit op persoonlijke eer, zodat Nagy en Berg door eenvoudige combinaties, geholpen door fouten van hun tegenstanders, de „gastarbeiders" een voorsprong konden geven. Arbiter Van Ravens gaf in de laatste minuut ook nog even van zijn aanwezigheid blijk door een overtreding tegen spits- speler Mansveld - egn ongebruikelijke rol voor de laatste man van ADO - vanaf de elfmeterstip door Schoenma ker te laten bestraffen. Het Haagse publiek, dat af en toe Lillian Board: medici stonden machteloos LONDEN Zeven gelijke spelen. Alsof men er in Groot-Brittannië weet van had dat de Nederlandse sporttoto tijdens Kerstmis op de Engelse wed strijden speelde. Daarnaast hadden de heren in Den Haag voor de vervangen de uitslag van een niet gespeelde wed strijd naar een drie gegrepen, zodat de eventuele „dertien goed-dader" acht kruisjes in de kolom van de gelijke spelen heeft moeten zetten. De Britten droegen ongetwijfeld de grootste verantwoordelijkheid voor die uitbarsting van onbesliste duels. Maar er kwamen excuses. Uitgerekend enkele van de mede koplopers Chelsea en Tot- lenham Hotspur zagen hun wedstrijden afgelast. In de omgeving van Londen speelde slechts een vereniging: Arsenal op het verwarmde Highburry tegen Southampton, uitslag: hoe kan het an ders een gelijk spel: 00. Leeds United profiteerde door via een zege van 8—0 op Newcastle United de voorsprong aan kop tot drie punten uit te breiden. 46.750 toeschouwers de Britten zijn in dat soort dingen erg precies waren hoogst voldaan over het optreden van de koplopers, die voor hun produktie twee strafschoppen no dig hadden. Beiae werden benut door Giles. Het derde doelpunt was van Al lan Clarcke. Met 39 punten uit 24 wed strijden heeft Leeds thans drie punten meer dan Arsenal, dat een wedstrijd minder heeft gespeeld. Tony Book, aan voerder van Manchester City, offreerde Huddersfield Town een kerstkalkoen in de vorm van een schot in eigen doel. International Colin Bell moest er aan te pas komen om de schade althans ge deeltelijk te beperken. Maar het gelijke spel, dat aldus ontstond, werd toch als teleurstellend voor het thuisspelende Manchester City ervaren. Bovendien schreef de scheidsrechter de namen op van Francis Lee en Brian Greenhalgh, een handeling, die niets met Boxing- day te maken had. Manchester United, dat drie dagen eerder uit de halve finales van het toernooi om de League-cup was gewipt door derde divisieclub Aston Villa, zorgde in de uit-wedstrijd tegen Derby County voor een onvervalste thriller. Acht doelpunten... maar aan het eind overheerste de kerstgedachte weer. Ge lijk spel: 44. Dat kwam tot stand na een achterstand van 02 en een voor sprong van 32, waarbij de drie Uni- ted-doelpunten in vier min. tijds wer den gescoord. In de Schotse eerste divisie zetten Aberdeen en Celtic hun nek-aan-nek- race voort. Aberdeen behield de voor sprong van een punt door een overwin ning met 40 op Airdrie. Celtic, dat de internationals Billy McNeil en Jimmy Johnstone buiten de ploeg had gelaten, won met 30 van Morton. Steve Cha- lers vierde zijn eerste optreden in de competitie met twee doelpunten, terwijl Willie Wallace het derde voor zijn re kening nam. Arsenal - Southampton 00; Black pool - Burnley 1—1; Coventry City - West Bromwich Albion 11; Crystal Palace - Chelsea; Derby County - Man chester United 44; Ipswich Town - Tottenham Hotspur; Leeds United - Newcastle United 3—0; Liverpool - Sto ke City 00; Manchester City - Hud dersfield Town 11; West Ham United - Nottingham Forest; Wolverhampton Wanderers - Everton 20. Catania - Cagliari 11; Fiorentina - Lazio 1—1; Foggia - Sampdoria 2—2; Internazionale - Juventus 20; Lane- rossi - Varese 31; Napoli - Verona 2—0; AS Roma - Bologna 11; Torino - AC Milan af. Na elf wedstrijden is de stand aan de kop van de eerste divisie: 1. Napoli 17 pnt.; 2. AC Milan 16 (tien wedstrijden); 3. Cagliari 15. Farense - Varzim 00; Vitoria Setu- bal - Academica 31; Leixoes - Cuf 1—0; Benfica - Sporting 51; Barrei- rense - Boavista 2—1; Torsense - Gui- maraes 22; Belenense - FC Porto 1—2. Stand aan kop: 1. Sporting 23 punten uit 15 wedstrijden; 2. Vitoria Setubal 22 uit 15: 3. Academica en Benfica 21 uit Real Sociedad - Celta 13; Granada - Sabadell 31; Malaga - Atletico Bil bao 33; Valencia - Espanol 21; Gi- jon - Zaragoza 1—1; Sevilla - Elche 21Real Madrid - Las Palmas 41. zeer luidruchtig - was het ironisch be doeld? - aanmoedigde, kwam in zoverre aan zijn trekken, dat drie van de vijf doelpunten door spelers van ADO wer den gemaakt: Couperus en Schoenma ker scoorden voor Nederland, Berg voor de buitenlanders. De opstellingen waren: Nederland: Piet Schrijvers (Thie); Drost, Mansveld, Daan Schrijvers en Vos; Van der Vall, Schoenmaker en Pahlplatz (Visser); Brouwers, Couperus en Lippens (Graaumans). Buitenlanders: Kenderesi; Gardase- vic, Ernst, Ciric (Jelinek) en ^Szefer; Berg, Kowalik en Nagy; Fernandez, B. Jensen (Mraz) en Kristensen. I 2 3 ArsenalSouthampton Ifxl BlackpoolBurnley II Ifxl CoventryW. Bromw. Alb. [~~11 Ifxl Crystal PalaceChelsea I l[X|| Derby CountyManch. Un. |[x| Ipsw. TownTott. Hotsp. Ifxll Leeds Un.Newcastle Un. [x]| LiverpoolStoke City Ifxl Manch. CityHuddersf. T. |fx| West H. Un.Nott.h. For. Ifxl WolverhamptonEverton fx|f~ Sheffield Un.Leicester C. [x] I 11 I Sunderl.Middlesbrough I II Ifxl De cijfers van sporttoto 24 zijn: deel nemers 433.875; inleg ƒ803.000, prijzenbedrag 361.350,—; eerste en derde prijs ƒ126.472,— (elk); tweede prijs ƒ90.388,extraprijs ƒ18.068,—. Er waren zondagavond geen mel dingen van dertien juist voorspelde uitslagen. De uitslag van de zaterdag gehouden trekking van de Duitse Lotto was als volgt: 2, 7, 8, 17, 20, 26. Extra getal 31. Olympisch getal 8118. AMSTERDAM Na de zondag ge speelde negende ronde in het interna tionale Suikerdamtoernooi in Amster dam is de spanning andermaal toegeno men door de nek.-aan-nek race tussen Ton Sijbrands en Anatoli Gantwarg. De Russische grootmeester zag in de zevende ronde kans om de achterstand van een punt op Sijbrands ongedaan te maken door een overwinning op Mosto- voy. Sijbrands kwam in deze ronde niet verder dan een remise tegen de Franse kampioen Hisard. Koeperman raakte een punt verder achterop door een ne derlaag tegen Baba Sy. Met een gelijk aantal punten zetten de beide koplopers zich Eerste Kerstdag de rustdag aan het diner om de dag daarop de strijd met elkaar aan te binden. In dat duel ging Gantwarg fel in de aanval. Sijbrands pareerde echter uitstekend door een juiste verdediging op te trekken. Kort nadat Gantwarg was doorgebroken tot de damlijn gaf de Nederlander zijn winstpogingen op en nam genoegen met remise. Koeperman herstelde zich door een royale, positio nele overwinning op Van der Sluis. De Amerikaan Carl Smith behaalde zijn eerste zege in het toernooi. De jeugdige Fries Harm Wiersma verloor van een agressief spelende Andreiko. In de negende ronde kwamen alleen de koplopers tot een positief resultaat. Sijbrands was wel erg gelukkig tegen Smith die blindelings in een combinatie voor beginners liep. Het stuk, dat Sij brands hiermee won, bleek uiteindelijk goed voor de winst. Gantwarg heeft om Sijbrands bij te houden ruim vijf uur moeten spelen tegen Drost. Met nog twee ronden te spelen ontmoet Sij brands nog Koeperman en Cazemier en speelt Gantwarg tegen Wiersma en Ba ba Sy. Grootmeestergroep: Stand: 1. Sijbrands en Gantwarg 14 pnt.; 3. Koeperman 12; 4. Andreiko en Baba Sy 10; 6. Smith 9; 7. Wiersma 8; 8. Cazemier, Drost en v.d. Sluis 7; 11. Hisard en Mostovoy 5. Mees ter groep: Stand: 1. Hermelink 15 pnt.; 2. De Jong en Metsanski, beiden 13 pnt. DEN HAAG Bij kringwedstrQden in Den Haag heeft Frieke Butjs van VZC zondag een nieuw adspiranten- record gevestigd op de 200 meter vlin derslag voor meisjes. De Vlaandingse legde de afstand af in 2.37.5. Het oude record stond met 2.38.7 reeds op haar naam. KROMMENIE B(j de tafeltennis- achtkampen is beslist, welke spelers en speelsters zullen worden afgevaardigd naar de open Tsjechische tafeltennis kampioenschappen, die op 30 en 31 ja nuari en 1 februari as. in Praag worden gehouden. Bij de heren plaatsten zich Carel De ken en Bert van der Helm, bij de dames Veronique van der Laan en Aukje Col- toffIn verband met studie zal Bert v. d. Helm de reis hoogstwaarschijnlijk niet kunnen meemaken. In dat geval zal hij worden vervangen door Nico van Slobbe. In de ploeg, die op 8 januari a.s. in Bel- linzona tegen Zwitserland uitkomt, is Bert v. d. Helm reeds vervangen door Nico van Slobbe, die met Carel Deken de enkelspelen voor zijn rekening zal nemen. Toegevoegd voor de dubbels is Bert Schoofs. Samen met Carel Deken komt Bert Schoofs in het herendübbel- spel en samen met Aukje Coltoff in het gemengd-dubbel GENT De Nederlandse wielrenner René Pijnen is op Eerste Kerstdag win naar geworden van een puntenwedstrijd over dertig ronden in het sportpaleis van Gent. De Fransman Alain van Lancker, werd tweede. In een koppel wedstrijd over 50 kilometer werden René Pijnen en Peter Post tweede achter de Belgische combinatie Sercu-Van Lancker, die de 50 kilometer aflegde in 1 uur 34,5 secon de. L(jn Loeveseijn eindigde als tweede in een sprintwedstrijd achter de Engels man Johnson. De Westduitser Kemper eiste de afvalwedstrijd op. Post werd daarin tweede. René Pijnen en Lijn Loeveseijn won nen zondag voor 8000 toeschouwers in het Antwerpse sportpaleis een interna tionaal omnium. Het Nederlandse duo behaalde 12 punten. De Belgen Sercu en Bracke werden tweede voor het koppel Jonson/Porter (Aus./Eng.) met 23 pun ten. De Westduitsers Altig en Wolfs- hohl werden slechts vierde met 29 pun ten. A Willy Lippens in actie bij een aanval van de Nederlanders op het doel van de gast arbeiders". Cirankiwitz kan de Duitse Neder lander niet stoppen. PERTH Het Nederlandse dames- tennisteam is in Perth uitgeschakeld voor de strijd om de Federation Cup. Op Tweede Kerstdag bereikte het team de kwartfinales door een 3-0 overwin ning op Canada, maar gisteren moesten Betty Stöve en Trudy Walhof-Groenman met 1-2 hun meerdere erkennen in Frangoise Dürr en Gail Chanfreau. Het ene winstpunt werd door Betty Stöve behaald na een driesets-zege op Gail Chanfreau: 6-4, 3-6, 10-8. Trudy Walhof werd door Frangoise Dürr verslagen met 6-8 en 3-6 en het dubbelspel ging verloren met tweemaal 3-6. Frankrijk ontmoet nu het als nummer één geplaatste team van Australië, hou der van de beker. NIJMEGEN NEC heeft zondag de voetbalwedstrijd tegen de Duitse Bun- desliga-club Borussia Mönchen Glad- bach, die werd gespeeld ter gelegenheid van het ingebruiknemen van de nieuwe lichtinstallatie in de Goffert, met 1-3 verloren. Bij de rust was de stand nog gelijk 1-1. Het was een verdiende overwinning voor de Duitsers, die op het bevroren en met een lichte sneeuwlaag bedekte veld beter uit de voeten kwamen. De doelpunten kwamen op naam van Ha- zelhekke (30), Sieloff (32), Netzer (53) en Vogts (75). De opvallendste speler was Günther Netzer. De wedstrijd werd door 5000 toeschouwers bijgewoond. PARIJS De finale van het toernooi om de Michel Bivort-beker zou gaan tussen de Nederlanders Fred Emmes en Paul van Min. In de halve finales van zaterdag versloeg Hemmes de Italiaan Paolo Bertolucci met 6-3, 1-6 en 6-4, terwijl Paul van Min met 2-6, 6-3 en 6-3 de meerdere bleef over de Frans man Jean Paul Meyer. Omdat Paul van Min gisteren met griep in zijn hotelkamer moest blijven heeft Fred Emmes het herenenkelspel gewonnen. Daar Van Min zich met Louk San ders eveneens geplaatst had voor de finale van het herendubbelspel ging de overwinning naar het Italiaanse duo Bertolucci/Zugarelli. In de eindstrijd van het damesenkel spel versloeg Nathalie Fuchs (Fr.) haar landgenote Sylvie Pruvot met 6-2, 5-7 en 6-1. In de plaats van de afgelaste finales kwamen twee demonstraties. De uitslagen daarvan zijn Herenenkelspel Meyer (Fr.) versloeg Hemmes (Ned.) 6-3, 6-2. Herendubbelspel Bertolucci/Zuga relli (It.) versloeg Sanders/Thung (Ned.) 9-7, 9-7. APELDOORN Gert Wildeboer, de Apeldoornse specialist In het veldrijden, heeft z\jn overwinningenreeks gedurende het weekeinde voortgezet. In Soestduinen bracht hij met veel bravour de traditionele Kerstcross op zijn naam en in het Bra bantse Helvoirt was hij oppermachtig bij de profs en de amateurs. In Soestduinen, waar zestig vertrek kers aan de start stonden, ging de Apeldoorner als een van de laatsten weg. Bij de eerste doorkomst lag hij op de vierde plaats; een ronde verder had hij de meute reeds achter zich. Iedere ronde werd zijn voorsprong groter en aan de finish bedroeg die 1 minuut en 45 seconden. De uitslag luidde verder: 2. A. Schef- fer; 3. C. Rutgers; 4. C. v.d. Hulst; 5. G. Scheffer; 6. D. Pos; 7. G. Hoven; 8. B. Meyer; 9. J. Heesbeen. De uitslag van Helvoirt: 1. G. Wilde boer; 2. S. Spetgens, op 1 min.; 3. C. v.d. Hulst; 4. A. Scheffer; 5. C. Zoon tjes; 6. G. Hoven; 7. C. Rutgers; Tijdens home-trainer wedstrijden in Utrecht veroverde de Apeldoorner Fred Buitenhuis de overwinning bij de ad- spiranten. Zijn broer Gijs moest bij de nieuwelingen de eerste plaats delen. Gert Wildeboer: op weg naar zijn achtste zege in dit seizoen. De negende zou gisteren volgen GRONINGEN De ranglijst in het schaaktoernooi om de Europese junio renbeker in Groningen heeft de afge lopen dagen nogal wat wijzigingen on dergaan. Met nog een voorronde te spelen is het vrijwel zeker dat naast de Russische meester Beljavski en met hem de spelers die nu vier punten verzameld hebben, zich zullen plaatsen voor de finale, waarin tien plaatsen beschikbaar zijn. De Nederlanders zijn vrijwel uitge schakeld. Baljon, die tot drie punten was geklommen, verloor zaterdag zijn ont moeting met de Italiaan Cappello na aan vankelijk goede kansen te hebben ge had. Jeugdkampioen Rob Witt zal zich waarschijnlijk niet eens weten te plaat sen voor de B-groep. In deze groep is de Spaanse kampioen Juan Bellon uit geschakeld voor de finale favoriet.

De Vallei | 1970 | | pagina 8