m Gert Müller Europa 's beste Eerste boksgala in Rotterdam op losse schroeven Gantwarg heeft punt op voorsprong Sij brands FC Den Bosch rammelt aan poort van eredivisie Zaalhandballers baas over Frankrijk: 12-9 Levi's winnaar Schaken in Groningen W& te Kortsjnoi titel Ad Zonderland heeft protest aangetekend Marjan Suesken zegevierde GESCHRAPT AC Milan terug aan de leiding AMSTERDAM - Alleen Baba Gantwarg: alleen aan de leiding. ZQU vandaag Anatoli Gant- warg nog kunnen stoppen. Dat is de conclusie na de voorlaatste ronde van het tweede Suiker- damtoernooi, waarin de 22-jari- ge Russische meester uit Minsk met zijn gevarieerd aanvalsspel en een subliem gespeeld eindspel Harm Wiersma tot capitulatie dwong. NADEEL 1NIEUW SYSTEEM OUDE STATUTEN GELUK TEMPO TERUGNEMEN DINSDAG 29 DECEMBER 1970 SL sport PARIJS De Westduitse internatio nal tierd Müller, is gekozen als Euro pa's beste voetballer in 1970. Müller verzamelde via een enquête tussen sportverslaggevers uit dertig landen 77 punten. De tweede plaats is voor de Engels man Bobby Moore met 69 punten. Jo- han Cruyff (met de Engelde doelverde- diger Gordon Banks en de Italiaan Mazzola zevende) is de hoogste ge plaatste Nederlander. Ook de Neder landse Israel en Van Hanegem kwamen hoog op de ranglijst. De rangschikking werd als volgt: 1. Müller (W-Dld) 77 punten; 2. Moore (Eng.) 69; 3. Riva (It.) 65; 4. Bek- kenbauer (W-Dld) 32; 5. Overath (W-Dld) 29; 6. Djadic (Joeg.) 24; 7. Cruyff (Ned.), Banks (Eng.) en Mazzola (It.); 10. Israel (Ned.), Seeler (W-Dld.), Rivera (It.) en Tsjestemev (Rus.). Vervolgens komen Lee (Eng.), Van Hanegem (Ned.) Domenghini (It.), Kindvall (Ned.) met 4 punten, Hurst (Eng.), Fachetti (It.), Ball (Eng.) en Cooper kregen allen 3 punten. Hasil komt met één punt ook nog op de lijs voor. AMSTERDAM Het eerste boksgala in het nieuwe Rotterdamse sportpaleis, dat op 1 februari zou worden gehouden, is op losse schroeven komen te staan. Tijdens de behandeling voor de president van de Amsterdamse rechtbank van een door de Rotterdamse promotor Arie Veerman tegen de Nederlandse Boks Bond aange spannen kort geding zei de namens de bond optredende mr. H. W. van Harreveld namelijk, dat het verlengen van de licentie van de heer Veerman voor 1971 hoogst waarschijnlijk niet kan doorgaan „omdat er zich het afgelopen jaar met betrek king tot de heer Veerman laakbare feiten hebben voorgedaan". De voorzitter van de NBB de heer Hofman, zei desgevraagd na afloop van de zitting, dat een dergelijk besluit „er wel in zit". „Als mijn licentie niet wordt verlengd gaat het boksprogram- ma in het sportpaleis niet door", was toen de reactie van de heer Veerman. Hoofdpartij van dat programma was aanvankelijk de ontmoeting tussen Bas van Duivenbode ,en de Spanjaard Ur- tain. Maar na diens nederlaag tegen Henry Cooper werd Urtain uit het pro gramma geschrapt. Dat kon gemakke lijk omdat in het contract met Urtain stond dat hij als Europees kampioen tegen Van Duivenbode in de ring zou moeten komen en die titel had hij aan Cooper verspeeld. De heer Veerman had nu als tegenstander voor Van Dui venbode de Westduitser Schmidtke ge contracteerd. Op de gala zouden voorts de broers Rudie en Jan Lubbers, Figh ting Mack en Nikkelen Kuyper boksen. Het kort geding was door de heer Veerman tegen de bond aangespannen in een poging een hem sinds 3 novem ber opgelegde voorlopige schorsing on gedaan te maken. De president wordt daarom gevraagd de bond te veroorde len om „binnen drie dagen na de uit spraak aan Veerman schriftelijk ter kennis te brengen dat het besluit van het hoofdbestuur tot voorlopige schor sing met terugwerkende kracht tot november is opgeheven en algeheel on gedaan gemaakt," op straffe van een dwangsom van 5000,-. De heer Veer man was door de bond 'voorlopig ge schorst naar aanleiding van een vecht- GRONINGEN Gisteren werden in Groningen de schaakwedstrijden om de, Europese Junior Cup voortgezet. De uitslagen zijn: Zevende ronde: Beljawski (Rus) Fedder (Den) 1/2-1/2; Barle (Joeg) Saverymuttu (Eng) 1/2-1/2; Üddenfeldt (Zwe) Capello (It) 1/2-1/2; Borngaes- ser (WDld) Holt (Schot) 1/2-1/2; Ribli (Hong) Kiffmeyer (WDld) 1/2-1/2; Meulders (Belg) Ermenkov (Buig) afg.; Da Silva (Port) Baljon (Ned) 10; Cox (Ier) Huss (Zwits) 1/2-1/2; Teie (Noor) Bellon (Sp) 1/2-1/2; Lehi- kohnen (Fin) Milbers (Lux) 10; Ludvigsson (IJsl) Scheichel (Oost) 10; Witt (Ned) Nemloiglu (Turk) 10; Gatt (Malta) Vassiades (Cypr) I0. Afgebroken partijen zesde ronde: Memloigu Milbers 01; Vassiades Ludvigsson 01. Stand: 1. Beljawski 5 1/2 punt; 2. Barle, Borngaesser. Capello, Fedder, Holt, Kiffmeyer, Ribli, Saverymuttu en Üddenfeldt 4 1/2; 17 Baljon 3; 21. Witt 2 1/2. ROME AC Milan heeft de leiding in de Italiaanse competitie veroverd door maandag gelijk te spelen (11) tegen Torino uit Turijn. De wedstrijd werd zaterdag wegens hevige sneeuw val uitgesteld. Milaan, dat enkele we ken geleden Napoli versloeg, heeft nu hetzelfde aantal punten als de Napoli- taanse ploeg, doch een beter doelsaldo. Stand; 1. AC Milan 11-17, 2. Napoli II-17. Tegelijkertijd kon Ton Sij brands zijn winstpogingen tegen oud-wereldkam pioen ir. Iser Koeperman niet met winst bekronen. Gantwarg gaat aldus met een punt voorsprong vanmorgen om elf uur de laatste ronde ip, waarin hij de Senegalees ontmoet. Sijbrands heeft de voor hem altijd lastige Zwit ser Cazemier als tegenstander. De uitslagen waren: Grootmeester groep, tiende ronde: Baby Sy (Sen) Hisard (Fr) 1-1; Van der Sluis (Ned) Andreiko (Rus) 0-2; Mostov (Fr) Cazemier (Zwits) 2-0; Sijbrands (Ned) Koeperman (Rus) 1-1; Drost (Ned) Smith (VS) 2-0; Wiersma (Ned) Gantwarg (Rus) 0-2. Stand: 1. Gantwarg, 16 pnt.; 2. Sij brands, 15; 3. Koeperman, 13; 4. Andrei ko 12. Meestergroep tiende ronde: Metjanski (Rus) Mermelink (Ned) 1-1; Steijn- tjes (Ned) Van Heerde (Ned) 0-2; Kaderabek (Tsj) Damelencourt (Fr) 0-2; Kemp (Sur) Pippel (Ned) 1-1; Claessens (Belg) Werner (Ned) 0-2; Bastiannet (Ned) De Jong (Ned) 2-0. Stand: 1. Hermelink, 16 punten; 2. Metjanski, 14; 3. Bastiannet en De Jong, 13; 4. Kemp, 10. RIGA GrootmeesterViktor Kort- sjnoi is in Riga voor de vierde keer kampioen van Rusland geworden. Reeds in de voorlaatste ronde was hij in pun ten onbereikbaar geworden voor zijn concurrenten. De eindstand van het 38e kampioen schap van Rusland: 1. Kortsjnoi 16 pnt.; 2. Toekmakof 14,5 pnt.; 3. Stein 14 pnt.; 4. Balasjof 12,5 pnt.; 5. Gisplis, Sawon, Karpof 12 marken) en Oddo (Italië). In de nadagen van 1970, midden in het nieuwe voetbaljaar op 3 januari kon de Stichting Den Bosch de ver- de korte voetbal va kant ie voor betaalde met een uitwedstrijd tegen het pover plichtingen tegenover de contractspe- spelers, heeft FC Den Bosch een riant geklasseerde Veendam. Iers nauwelijks nakomen. uitzicht op de eredivisie. Vier punten bedraagt nu de voorsprong op naaste concurrent GVAV, acht punten op Cambuur. dat derde staat. En de eerste twee plaatsen geven recht op promotie. Voor succesrijk Den Bosch begint Plotseling is de Brabantse ploeg be- Het bestuur telt nu, aan het einde vrijd van de zorgen, die aan het einde van dit jaar de recente successen op en van het vorige seizoen knelden. Een concludeert dat na zeven thuiswedstrij- vijfde plaats werd ter plaatse be- den de recette nog maar een fractie is schouwd als een mislukking. En: met verwijderd van het bedrag dat vorig een brutorecette van 125.000 gulden seizoen in totaal werd ontvangen. DEN BOSCH Aan drie factoren schrijft directeur J. C. van der Klink van FC Den Bosch de successen van zijn ploeg toe: „Door aankopen hebben wij meer stootkracht in de aanval gekregen". „Voorts hebben wij de hand in eigen boezem gestoken. Speelden wij vorig seizoen overwegend defensief, nu hebben wij het accent op de aanval gelegd. Dat is aantrekkelijker voor het publiek, dat nu blijkbaar weer graag naar ons elftal komt kyken". „Tenslotte is de verhouding tussen trainer Remmers, die dit jaar bij ons in dienst trad, en de spelers bijzonder prettig. Stemming en sfeer zijn aanmerke lijk verbeterd". De nieuwe aankopen van Den Bosch (Ouwens van Racing Mechelen, Kree kels van Helmond Sport en Schunck van FSC, die gedrieën de aanval vor men) zijn gedeeltelijk gefinancierd met het bedrag dat de verkoop van het jon ge talent Eef Mulders naar PSV op bracht. „Wij zagen Mulders node vertrek ken", zegt de heer Van der Klink. „Maar wij moesten schoon schip ma ken. Een derde van het bedrag hadden wij nodig om aan onze verplichtingen te voldoen. Er lag nog een map vol onbetaalde rekeningen. Een bliksemac tie gericht op het bedrijfsleven heeft ons toen aan de nodige middelen gehol pen om die drie aanvallers aan te kun nen trekken." Gemeente en bedrijfsleven hebben de stichting FC Den Bosch al enkele jaren geholpen. Er is een subsidieregeling in elkaar getimmerd, die bij een nadelig exploitatiesaldo voor dertigduizend gul den zorgt. De vorige twee jaar heeft Den Bosch dat geld hard nodig gehad. „We zullen dat geld dit seizoen ook nog wel moeten aanspreken", verzucht directeur Van der Klink. „Onze kosten zijn aanmerkelijk gestegen. Het aantal betalende bezoekers is wel aanmerke lijk toegenomen, vorig jaar gemiddeld nog geen drieduizend en dit jaar zeven duizend, maar bij een eventuele promo tie hebben wij er gemiddeld 9500 nodig om rond te komen. Promoveren wij niet, dan is een gemiddelde van 8400 bezoekers voldoende om alle kosten te dekken." Bij Den Bosch vreest men dat dit aantal niet bereikt zal worden. „Er zijn hier nogal wat mensen die een seizoen kaart van PSV hebben. Nu boffen wij nog dat wij niet gelijktijdig met deze club spelen. Maar het heeft toch een groot nadeel. Die mensen zien de ene week eredivisievoetbal, de week daarop een ploeg uit de eerste divisie. Ik heb de indruk dat men op dat eerste-divi- sievoetbal wat raakt uitgekeken." Daarnaast bestaat de kans dat Den Bosch de laatste wedstrijden minder publiek zal trekken. „Als wij de eredi visie bereiken, komen de mensen de laatste thuiswedstrijden niet meer. De spanning is er dan uit. En die laatste wedstrijden kunnen, als de strijd nog volop aan de gang is, het gemiddelde bezoekersaantal gunstig beïnvloeden. Kasstukken kunnen dan je neus voor bijgaan." Voor directeur Van der Klink is dit overigens een punt van later zorg. De sociale begeleiding van de spelers, het contact met de spelersraad, het overleg met de gemeente en het bedrijfsleven, kortom het gehele zakelijke beheer van de Stichting FC Den Bosch, komt op zijn schouders neer. Het heeft aan het begin van het seizoen geleid tot een nieuw systeem van betaling aan de spelers. „Er wordt een vast bedrag.per maand uitgekeerd. Daarnaast zijn er wed strijdpremis die gebaseerd zijn op de plaats die het elftal op de ranglijst in neemt. Aan het begin van het seizoen hebben wij met dit systeem het ver trouwen van de spelers gekregen. Zij vroegen zich toen wel af of zij er op vooruit zouden gaan, maar de winst hebben zij nu al in hun zak." partij in een discotheek in Rotterdam waarbij de heer Veerman volgens de informaties van de bond betrokken was geweest. Een van de bezwaren van de eisende partij, vertegenwoordigd door mr. G. G. Abeln, tegen de gang van zaken was, dat de bond de heer Veerman niet had gehoord alvorens de voorlopige schor sing uit te spreken. De bond nu betoog de, dat het niet mogelijk was omdat de heer Veerman (voor een andere zaak, aldus mr Abeln) tot 2 december in het huis van bewaring aan de Noordsingel in Rotterdam vertoefde en daarna met vakantie naar de Canarische Eilanden ging. De bond had hem enkele malen telefonisch trachten te bereiken en had ook eerst een telegram en vervolgens een brief gestuurd om tot een gesprek te komen. Als datum voor dat gesprek was 29 december voorgesteld. Mr. Abeln stelde daartegenover, dat het horen van de heer Veerman in het huis van bewaring heel goed mogelijk zou zijn geweest en dat de bond pas met het voorstel tot de bijeenkomst van 29 december was gekomen nadat door hem al de dagvaarding voor het kort geding was uitgebracht. De hoofdzaak voor de eisende partij is, aldus mr. Abeln dat de rechtsgang in de boks- bond gegrond is op oude statuten, die onvoldoende rechtszekerheid bieden voor een professional. „Daarom ook zijn we naar de rechter gestapt". Namens de boksbond vroeg mr. Van Harreveld de president zich in dit ge ding onbevoegd te verklaren of de ei sende partij in de vordering niet ont vankelijk te verklaren of de vordering af te wijzen. De president zal zijn oor deel op 5 januari bekend maken. DOETINCHEM Ad Zonderland, de op non-actief gestelde trainer van de Graafschap, heeft tegen zyn tussentijds ontslag protest aangetekend. Hij heeft contact opgenomen met de Vereniging van oefenmeesters, die de kwestie met het bestuur van de Graafschap gaat be spreken. UTRECHT Overtuigender nog dan in het eerste duel tegen Oostenrijk heeft het Nederlandse zaalhandbalteam zijn tweede wedstrijd tegen Frankrijk gespeeld. De voortreffelijke acties uit de eerste helft werden bekroond met een voorsprong van 93, na rust slonk de marge tot drie doelpunten 129, maar de overwinning kwam nimmer in gevaar. De grote verdienste van Neder land was dat de ploeg de mogelijkheid bezat de veruit gevaarlijkste Fransman, Christian Lelarge geheel uit te schake len en bovendien aanvallend een geheel ander concept te volgen dan zondag te gen de Oostenrijkers. De vijf veldspelers rond Guus Can- telberg, letterlijk en figuurlijk de cen trale man in de ploeg; begonnen met flitsende combinaties waarin de ra zendsnelle Bob Sondaar een constant gevaar was voor de Franse verdedigers. Na de eerste drie treffers van de rand van de cirkel gescoord (Loeffen, Son daar en Gijsbers) stelden de Fransen zich in op deze gladde acties door bij zonder „vasthoudend" te verdedigen. Het ritme stokte even, de rust ver dween en een kwartier lang zocht Ne derland tevergeefs naar openingen tot Bob Sondaar de ban brak, 41. Piet Kievit scoorde tweemaal en Henny Loeffen toonde met twee treffers aan dat Nederland ook een machtige schut ter in de tweede lijn bezit. De voorsprong groeide uit tot 93, waarbij Nederland het geluk had dat de Fransen in de eerste helft vier keer vol de paal raakten. Bovendien speelde Ger Norbart voor zover het mogelijk is tenminste in het doel nog sterker dan George van Noessel op de eerste dag. De Franse verdediging die zich duidelijk had ingesteld op de schot- kracht van Ed Hiensch realiseerde zich na rust dat de waarde van Hiensch in een ploeg waar de snelheid groot moet zijn slechts betrekkelijk is. De Fransen verlieten in de tweede helft hun te pre- ciese verdedigende speelwijze, stapten veel feller en veel vaker weg van de cirkel en ontnamen de Nederlanders daardoor de gelegenheid tot nauwelijks gehinderde spelopbouw. In die periode bleek duidelijk dat de ploeg, ondanks een opvallende vooruit gang, nog te onevenwichtig is en naast Cantelberg een man van vergelijkbare klasse mist om de spelvariaties mede te bepalen. Het Nederlandse team incas seerde de tegenslagen te stroef en liet SCHIJNDEL De Nationale kam pioene Joke van Beusekom uit Den Haag heeft gisteren te Schijndel een teleurstelling beleefd. In de finale da mesenkelspel van het badmintontoer- nooi om de Nederlandse jeugdtitels verloor de achttienjarige speelster ver rassend met 1-11, 11-3, 5-11 van de een jaar jongere Marjan Luesken. Bij de heren liet seniorenkampioen Rob Ridder uit Haarlem het niet zover komen. Hij gaf zijn clubgenoot Guus van der Vlugt geen enkele kans: 15-6, 15-2. De resultaten in de finales waren verder: Dames-dubbelspel: Marjan Luesken/Joke van Beusekom winnen van Henny Westdorp en Marjolein Kroon 14-3, 15-7; heren-dubbelspel: v.d. Vugt/Hoogland winnen van Wierts Scholz 15-7, 15-4; gemengd dubbelspel: Rob Ridder/Henny Westdorp winnen van Marjan Luesken/Guus v.d. Vlugt 15-9, 18-15. zich enkele kerert verrassen door sim pele Franse uitvallen. Nog tekenender voor het tekort aan wedstrijdervaring was dat de Fransen met een man min der konden scoren. Niettemin bezat de Nederlandse ploeg genoeg kwaliteit om in lange perioden de bal in bezit te houden en daarmee de scoringsdrift van de Fransen te beteugelen, ondanks hun fanatieke verweer. In deze afweer- slag speelde doelman Ger Norbart een hoofdrol. Hij stopte twee van de drie A Een aanval van Lee Lafayette (Imperial) op de basket van Fiat Stars. Rechts, Kees Smit (9) en op de rug gezien Bob Woudstra (14), beiden Fiat Stars. strafworpen, die aan Frankrijk werden toegekend door verbluffende reacties. De voorsprong slonk van 93 tot 117 met nog een kwartier te spelen. De Nederlandse ploeg, die al in het be gin van de eerste helft Kees Keijzer geblesseerd kwijtraakte, moest in de laatste! fase veel van het tempo terug nemen en nadat Loeffen nog een keer uit de tweede rij had gescoord, 127, dacht het team nog slechts aan het vasthouden van de winst tegen de Fransen die fel bleven spelen. Dat luk te, zij het enigszins moeizaam, 129. AMSTERDAM De Levi's, een rei zend Amerikaans basketballteam, heeft maandagavond in Amsterdam het inter nationale kersttoernooi van Fiat Stars gewonnen. De Levi's wonnen alle drie hun wedstrijden. Op de tweede plaats eindigde Imperial Gent. De uitslagen van de laatste wed strijden, die maandagavond in de Apol- lohal werden gespeeld zijn: Fiat Stars (Ned.) Imperial Gent (Belg.) 77-88 (53-39); Bamberg Barons (Amer. legerteam) Levi's (VS) 94-142 (43-75). Eindstand van het toernooi: 1. Levi's 6 pnt.; 2. Imperial Gents 4; 3. Fiat Stars 2; 4. Bamberg Barons 0 pnt. A Joe Frazier (links) en Cassius Clay zijn overeengekomen om op 8 maart aanstaande te zullen boksen om de onbetwiste zwaargewichttitel. Beide boksers zullen een garantie bedrag van 2,5 miljoen dollars ont vangen. Voor het eerst in de boks- geschiedenis zullen twee ongeslagen kampioenen om een titel strijden. Frazier is nu kampioen, Clay was het vroeger.

De Vallei | 1970 | | pagina 11