Veenendaals dagblad Scherpe reacties verwacht Zes Baskische verzetsstrijders tot doodstraf veroordeeld Buiten Wereld verstomd en verbijsterd na vonnissen Moderne formules vinden voor het doen en laten van Koninklijk Gewapende overval op incasseerder Lifter rooft auto en geld van meisje Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei ÉÊÊtÊLi T totaal 519 jaar gevangen isstraf Man in borst geschoten TANKERS GEBROKEN Prins Claus in interview: Aanhoudend winters Af en toe sneeuw J MV. BURGOS - Het bestuur van de (verboden) Spaanse communistische partij, heeft gisteravond het Spaanse volk opgeroepen tot een algemene staking. Aanleiding hiertoe was het doodvonnis dat Spaanse militaire rechters hadden uitgesproken over zes Baskische verzetsstrijders. Drie van hen werden zelfs tweemaal ter dood veroordeeld. Hollands water VEROORDEELDEN GEVANGENISSTRAF OLIEBOLLEN APPELBEIGNETS Hannisse, Meeuw veroorzaakt autobotsing ONDERAAN INSPRAAK IN ZEE Buit ruim 30.000 WAGEN TERUGGEVONDEN BIJ NIJKERK Bur. voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telef. 08385-10550 (adm.). 10757 en 10955 (red.). Giro 1321600. Losse nummers 0,30; Abonnement 1.30 p.w„ 5,50 p.m., 16,25 p.kw. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei" opgericht in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advertentietarieven op aanvraag. DINSDAG 29 DECEMBER I970 - 44e JAARGANG no. 303 Francisco-Javier Izco De La Iglesia .k. Joaquin Gorrostidi Artola F.duardo Uriarte Romero José-Maria Donrosoro Ceberio Mario Onainoia Nachiondo Francisco-Javier Larena Martinez OPROEP TOT STAKEN IN SPANJE NA VONNISSEN Voor de overige tien van de zestien verdachten werden gevangenisstraffen uitgesproken tot in totaal 519 jaar. Een verdachte, een vrouw die na de verhoren in een psychiatrisch ziekenhuis moest worden opgenomen, kreeg vrijspraak. Bovendien kregen de verdachten boetes tezamen van een miljoen pesetas 50.000). Het vonnis moet nog bevestigd worden door de bevelhebber van het militaire district Burgos, waaronder de krijgsraad valt. Mocht deze het vonnis goedkeu ren. dan staat nog een beroep open op het Spaanse staatshoofd Franco. De vonnissen, die allen zwaarder zijn dan de eis, hebben bij advocaten, Spanjaarden. Basken en in het buitenland, een golf van afgrijzen doen opgaan. Men verwacht vooral van Baskische zijde uiterst scherpe reacties. Vermoed wordt, dat de vonnissen zo hoog zijn uitgevallen, omdat de be klaagden „geen spoor van berouw" hebben getoond, maar integendeel tij dens het proces de politie nog hebben beschuldigd van martelingen tijdens de verhoren. De advocaten, die de vonnissen HTegen het einde van het jaar pleegt de Shell haar afnemers te verrassen met een aardig goed- uitgevoerd boekje, dat meestal ge richt wordt op een of ander facet van het buitenleven. Doorgaans is zo'n .Journaal" van histoids ch-cul- turele aard; van de laatste jaren heb ik o.m. bewaard de werkjes over archeologie GH. Knap), oude en nieuwe wegen, oude haven steden; deze twee door dr. J. M. Fuchs, die ook het pas verschenen Shell Journaal van Hol land's water'' schreef. We derom is het een prettig geïllus treerde uitgave van deze Amster damse publicist, die ons Neder land populair schildert als een bij zonder waterrijk deel van Europa, dat een stempel zette op ons volks karakter en onze economische ont wikkeling beïnvloedde. In deze pre mie wordt speciaal aan het Na tuurbeschermingsjaar N 70 aan dacht besteed en het is stellig goed daarop te attenderen, want ook in dit opzicht dienen wij zuinig om te springen met ons waterbezit. Om het verband tussen water en le ven, tussen water en levende na tuur extra te onderstrepen, is dit Journaal opgedragen aan de Ver eniging v. Vogelbescherming, die zich reeds zeventig jaar inzet voor de hoede van wiek en sneb, waar bij vaak speciaal aandacht werd geschonken aan de weide-, wad den-, polder-, moeras- en watervo gels, want zij vormen onmisbare onderdelen van onze landschappen. Vanouds heeft Holland uitgeblon ken in deze fauna en Fuchs zag kans uit oude folianten en docu menten wat schaarse gegevens bij elkaar te brengen, o.m. over het vermaarde bos van Zevenhuizen bij Rotterdam, waarvan reeds anno 1472 werd gemeld dat het „seer vol gevogelte" was. Er staat een interessant kaartje en de antieke afb. van een lepelaar bij, alsook bij een ander hoofdstuk een 17e eeuwse gravure van een eenden kooi. En verder vinden we er ve lerlei over beurt- en binnenvaart schepen, trekschuiten, veenderijen, beekjes en nog veel meer, alels in bonte variatie en plezierig om in de Kerstvakantie te lezen. 29-12-70 A. B. WIGMAN „monsterachtig" noemden, hebben ge weigerd deze te ondertekenen. Na het van kracht worden zijn de vonnissen binnen twaalf uur uitvoer baar. Mocht de militaire bevelhebber de vonnissen niet bevestigen, dan zal een nieuw proces voor het hoogge rechtshof van het leger noodzakelijk zijn. Een van de veroordeelden moet bui ten de doodstraf en zijn aandeel in de boete die ook op de familie verhaalbaar is, een extra-boete van 500.000 pesetas (25.000) betalen wegens wat genoemd wordt „gewapende diefstal". De veroordeelden zeiden nadat hun door de advocaten het vonnis was mee gedeeld, dat deze willekeurige uit spraak hun overtuiging niet aantastte en dat van het fascisme alles te ver wachten is. Francisco Javier Izo, 29, twee dood vonnissen, drukker, getrouwd met Jone Dorronsoro, ook een verdachte. Izo werd 5 januari 1969 gearresteerd na een mislukte poging Maria Aranzazu Arruti (24) uit de gevangenis van Pam plona te bevrijden waar zij wegens po litieke vergrijpen was ingesloten. Op 30 jan. 1969 werd hij door de krijgsraad in Pamplona veroordeeld tot 40 jaar ge vangenisstraf, welke hij nu uitzit in Burgos. Voor de krijgsraad in Burgos is hem tenlaste gelegd Meliton Mazanas, hoofd van de politieke politie in Irun, te hebben doodgeschoten op 2 augustus 1968. Eduardo Uriarte, twee doodvonnissen. Een 25 jaar oude vrijgezel die economi sche wetenschappen in Bilbao studeer de. Hij bevond zich in de Carabanchel gevangenis buiten Madrid sinds zijn ar restatie op 11 april 1969 in Mogrovejo in de provincie Santander. In Burgos is hij beschuldigd van samenzwering tot moord, banditisme, terrorisme, een roofoverval en het vervoer van spring stoffen. Joaquin Gorostidi, 26, een automon teur geboren in Tolosa, provincie Gui- puzcoa, getrouwd met Itziar Aizpurua, ook een verdachte in Burgos. Hij werd 21 maart 1969 gearresteerd en naar de gevangenis in Burgos overgebracht. Te- lastleggingen: samenzwering tot moord, vervoer van springstoffen en banditis me. Chomin Dorronsoro, 29, onderwijzer en broer van Jone Dorronsoro. Hij werd op 7 december 1968 in Mondrago BURGOS De vonnissen van de krijgsraad in Burgos hebben Spanje, maar ook de gehele wereld verstomd doen staan en verbijsterd. Men begrijpt niet dat het regime van Franco, dat thuis al wankel staat en op de hulp van de wereld is aangewezen voor een stabilisatie van de economie dergelijke bloeddorstige uitspraken heeft kunnen doen. De eerste spontane reactie was die van de door de Basken ontvoerde en weer vrijgelaten Duitse consul in San Sebastian, Eugen Beihl, die pleitte voor gratie aan de veroordeelden. Uit Vaticaanstad wordt gemeld dat de vonnissen bij de Paus „de diepste emoties hebben opgewekt." De Osser- vatore Romano, het blad van het Vati- caan herinnert aan het beroep dat de Paus reeds eerder heeft gedaan ten gunste van de veroordeelden. De Nederlandse regering had bij monde van de ambassadeur in Madrid reeds de verontrusting van het Neder landse volk bij de regering van Franco uitgesproken. Deze stap zal niet worden herhaald. De Westduitse regering heeft evenals de Franse en Engelse aan Franco medegedeeld, geschokt te zijn door de hardheid en wreedheid van het vonnis. De voorzitter van het Duitse vakverbond D.G.B. heeft zijn ontstelte nis over de vonnissen kenbaar gemaakt. De Belgische regering en de vereni ging van internationale juristen te Genève hebben om verzachting van de vonnissen gevraagd. De wereldvermaarde Spaanse schil der Pablo Picasso, die reeds in balling schap leeft, heeft de overhandiging van zijn beroemdste schilderij: „Guernica", dat de misdadige aanval van Duitse vliegers op de oude Baskische hoofd stad aan de kaak stelt, uitgesteld tot een later tijdstip. De Baskische regering in balling schap te Londen heeft verklaard, dat „men nu alles te verwachten heeft," en dat de reactie in Spanje en vooral in Baskenland catastrofaal zal zijn. Zes Franse Nobelprijswinnaars heb ben zich in protest tegen de vonnissen in Burgos en Leningrad verenigd. De Oostenrijkse regering heeft de Spaanse gezant in Wenen ontboden en hem medegedeeld dat de Oostenrijkse regering verwacht dat de vonnissen zullen verzacht worden. Harm Buiter, secretaris van de Inter nationale Unie van Vrije Vakverenigin gen heeft in een telegram aan Franco een beroep gedaan de vonnissen te ver zachten. In Brussel werd de Spaanse ambassade geplunderd en bezet. In Londen houden Basken voor de Spaan se ambassade een sit-down staking. Ie ren sloten zich bij hen aan. Zij riepen in koor: „Franco moordenaar." Uit alle steden in Italië vooral uit Rome worden protestdemonstraties ge meld. De Italiaanse regering diende een Verzoek tot verzachting van de vonnis sen in. (Guipuzcao) gearresteerd. Een krijgs raad in San Sebastian veroordeeld hem tot 20 jaar gevangenisstraf wegens het plaatsen van een bom in het bijkantoor in Eibar, van eert krant in Bilbao. In november 1969 werd hij door het hof voor de openbare orde opnieuw tot 13 jaar gevangenisstraf veroordeeld we gens het illegaal lidmaatschap en vier jaar wegens illegaal wapenbezit. In Burgos werd hem een samenzwering tot moord, banditisme en illegaal wa penbezit tenlaste gelegd. Francisco Javier Larena, 25, vrijgezel. Op 21 maart 1969 gearresteerd. In Bur gos werd hem een samenzwering tot moord, banditisme en illegaal wapenbe zit tenlaste gelegd. Mario Onaindia, 29, bankbediende. Hij werd op 9 april 1969 in Bilbao gearresteerd. De tenlastelegging tegen hem luidde samenzwering tot moord, banditisme, terrorisme en illegaal wa penbezit. De overige vonnissen luiden Jesus Abrisqueta, 21 jaar, totaal 62 jaar gevangenisstraf wegens banditis me, terrorisme en onwettig wapenbezit. Victor Arana, 27, 70 jaar wegens re bellie, onwettig bezit van wapens en explosieven, terrorisme en verzet bij arrestatie. Pater Julian Calzada, 35 jaar, 12 jaar wegens hulp aan banditisme. Jose-Antonio Carrera, 27 jaar, 12 jaar wegens rebellie. Juana Dorronsoro, 28, echtgenote van José Dorronsoro, 50 jaar wegens bandi tisme, terrorisme en illegaal wapenbe zit. Pater Huan Echave, 37 jaar, 50 jaar wegens banditisme, terrorisme en on wettig bezit van wapens en explosie ven. Enrique Guesalaga, 27, 50 jaar we gens banditisme, terrorisme en illegaal bezit en vervoer van wapens. Gregorio Vicente Lopez Isasuegui, wegens rebellie 30 jaar. Iciar Aizpurua, 27, wegens rebellie 15 jaar. Maria Aranzazu, 24, vrijgesproken wegens gebrek aan bewijs. De leider van de Baskische organisa tie Anai-Artea de Monzon, zei in St. Jean in Frankrijk bij de Spaanse grens dat „de gevolgen van dit vonnis ver schrikkelijk zwaar zullen zijn." In het centrum van San Sebastian zijn verscheidene auto's omgeworpen en de ruiten van een spaarbank inge gooid uit protest tegen de vonnissen in Burgos. Volgens ooggetuigen werden de vernielingen aangericht voordat de po litie kon ingrijpen. Achterkerkstraat 24 boven aan de Markt, tel. 10183 De verdedigers van de 16 Bas kische nationalisten, die voor een krijgsraad in het Spaanse Burgos te rechtstonden verlaten hier hun hotel om in het gerechtsgebouw de tekst van de vonnissen in ontvangst te ne men. Zes van de verdachten werden ter dood veroordeeld. NEW YORK Op de Atlantische Oceaan worden tenminste 27 zeelieden vermist, nadat twee tankers in tweeën waren gebroken. Van de Panamese tanker Chryssi (30.000 ton) moet het achterschip on middellijk zijn gezonken. Er zijn in ie der geval nergens noodsignalen van het schip opgevangen. De boegsectie werd gisteren toevalligerwijs ontdekt op 400 kilometer ten zuidoosten van Bermuda. Zeventien opvarenden werden door een Noors schip uit reddingboten opge pikt. Twee sloepen met 21 bemannings leden worden vermist. De ramp met de Chryssi'moet zich zaterdag hebben vol trokken. Van de Finse tanker Ragny (17.000 ton) worden zes opvarenden vermist, onder wie de kapitein. Ook deze tanker is op Tweede Kerstdag op duizend kilometer ten oosten van New York gebroken. Aangenomen wordt dat de vermisten zich op het voorschip van de Ragny bevinden. Van het achterschip zijn 31 opvaren den gered door de Amerikaanse bulk carrier Platte. Bij deze actie is een be manningslid van de Platte omgekomen LEERDAM Een meeuw is maan dagavond op de Rijksweg Den Bosch-Utrecht onder Leerdam door de cabineruit van een Duitse vrachtauto met aanhanger gevlogen. De bestuurder daarvan verloor de macht over het stuur, waarna de combinatie via de vangrail tegen een pekelwagen tot stil stand kwam. Een zesjarig jongetje, dat naast de bestuurder van de combinatie meereed schoot met zijn hoofd door de voorruit en werd met enige verwondin gen overgebracht naar een ziekenhuis. De veroorzaker van de moeilijkheden werd dood op het wegdek aangetroffen. UTRECHT Prins Claus is voorstander van het zoeken naar nieuwe formules voor het openbaar optreden van de leden van het Ko ninklijk Huis. Het gaat hem daarbij speciaal om „meer mogelijkheden om volwaardig deel te nemen aan normale werkzaamheden die geheel los staan van staatkundige activitei ten". Alle aanleidingen tot een conflict tussen het Koninklijk Huis en de re gering moeten worden vermeden. Maar, zo zegt de prins in een inter view met het blad „Ruim Zicht" van het Nederlands Katholiek Vakver bond, met die grondregel als uit gangspunt zijn wellicht toch nieuwe en modernere formules te vinden voor het doen en laten van leden van het Koninklijk Huis, die beter passen in de huidige maatschappij. Zo erg optimistisch toont prins Claus zich daar evenwel niet over: „De leden van het Koninklijk Huis zullen wat betreft inspraakmogelijk heden wel altijd onderaan de lijst staan. Dat is wel eens moeilijk te accepteren. Je zou soms dolgraag eens iets willen zegen over een be paalde zaak. Doodgewoon, omdat je meent iets zinnigs naar voren te kunnen brengen dat een bijdrage kan zijn in de meningsvorming. Maar in verreweg de meeste geval len hoed je je daarvoor, omdat er wellicht commentaren of interpreta ties aan worden verbonden die niet je opvattingen maar je status als lid van het Koninklijk Huis in het ge ding brengen". De prins ziet daar voor nog geen oplossing. „Het is nu eepmaal een feit, dat mensen die in spraak uitoefenen meestal een be paald (groeps)belang vertegenwoor digen. En dat is een positie, waarin leden van het Koninklijk Huis niet verzeild behoren te raken". Over buitenparlementaire acties naar aanleiding van problemen op het gebied van de milieuhygiëne en de ruimtelijke ordening zegt de prins, dat deze acties onder het be grip „inspraak" vallen als ze worden gevoerd door mensen die zich sterk bij de problemen betrokken voelen en die ook goed weten waar ze over praten. Overigens kan inspraak op het terrein van de milieuhygiëne volgens hem alleen maar effectief zijn, als men bereid is er ook de financiering bij te betrekken. „Als je dat niet wilt is inspraak een loze kreet waar de overheid onmogelijk veel mee kan doen". De „Raad van advies voor de ruimtelijke ordening", waarin de prins zitting heeft als lid van het presidium, heeft dit jaar twee advie zen uitgebracht die betrekking heb ben op inspraak van de bevolking. In verband daarmee stelt de prins, dat voor die inspraak bij de bevol king een zeker minimum aan kennis van en inzicht in de beleidsvraag stukken nodig is. „Als wij het leef baar houden van ons land steeds sterker ervaren als een van de grote toekomstvraagstukken, dan legt ons dat de plicht op, iedere burger te wijzen op zijn verantwoordelijk heid". Volgens de prins kan het on derwijs hierbij een belangrijke rol vervullen. In het interview zegt de prinsv er- der, dat het net iets voor Nederland zou zijn om voorop te lopen bij het ontwikkelen van luchthavens in zee, waarbij dan misschien ook een com binatie mogelijk is van luchthaven en containerhaven. „Een mooi natio naal project na voltooiing van de Deltawerken", aldus prins Claus, die erkent dat het een dure zaak zou worden, maar die daaraan toevoegt dat terwille van het behoud van een ,goed leefklimaat in de toekomst steeds vaker Voor allerlei problemen oplossingen zullen moeten worden aanvaard die zeer kostbaar zijn: „Dat is de prijs voor zuivere lucht, schoon water en stilte". DEN HAAG Maandagmiddag is in Den Haag een incasseerder beroofd van een tas met dertig a veertig dui zend gulden. De incasseerder, de heer G. van de Wiel (50) uit Zoeterwoude, raakte in gevecht met zijn met een pistool of een ander wapen gewapen de overvaller. De heer Van de Wiel kreeg met dit wapen een klap op het hoofd waarop hij zich gewonnen moest geven. De heer Van de Wiel is in dienst van Menken Melk NV en haalt per auto geld op bij de verkooppunten in Den Haag. Toen hij maandag om vier uur bij een melkzaak wilde uitstappen stopte naast hem een groene Ford Cortina waarin twee mannen zaten. De man naast de bestuurder (volgens omstanders een plm. 1.85 m lange fi guur van 25 a 30 jaar met donker uiterlijk en een snorretje) stapte uit en wilde de tas grijpen onder de ui troep „Hier het geld". De overvaller en de incasseerder geraakten in ge vecht tussen de beide auto's. De da der sprong in de auto, die met draaiende motor gereed stond. De auto werd aan het begin van de avond door de politie op het Ko ningsplein in Den Haag aangetroffen. Hij bleek te zijn gestolen in de nacht van zondag op maandag. VWVWWWWVWSA/S^WWV^VWWS/VWSA<V RODEN De negentienjarige uit Ro den afkomstige automobiliste A. de Boer is een ervaring rijker en een illusie ar mer geworden. Onder bedreiging van een pistool dwong een lifter die ze had meegenomen, haar uit haar vrijwel nieuwe Mercedes 220 D te stappen. Daarna beroofde hij haar van haar geld en ging hij er met de auto vandoor. De wagen is teruggevonden in de buurt van Nijkerk. v De politie gelooft dat het een man uit Groningen is die al eerder op dergelijke wijze een vrouw heeft afgeperst. VROOMSHOOP In Vroomshoop b(| Den Ham zijn vier mannen aangehouden in verband met een schietpartij waarbij een man een pistoolschot in de borst op liep. Na een borrelpartij in de woning van H. G. ontstond zondagavond een con flict tussen het viertal en G. De vier mannen verlieten het huis. Een van de vier haalde een pistool tevoorschijn en loste een schot door het venster van de woning van G. Deze werd in de borst getroffen. Ernstig gewond is hij in een zieken huis opgenomen. De politie zoekt thans uit wie van de vier het schot heeft ge lost. (Van onze weerkundige mede werker) Een depressie boven Polen heeft in een uitgebreid gebied sneeuw gebracht. In Gelderland werd van morgen op de meeste plaatsen twee tot vier centimeter gemeten, in Friesland tien tot twaalf centi meter. De laagste temperatuur was vanmorgen 4 graden C in Zuidoost-Nederland. Deelen meld de 3 graden. De vooruitzichten wijzen op aan houdend koud weer met een neer slagpauze voor een volgend mini mum uit Frankrijk die de kans op sneeuw in de loop van morgen weer doet toenemen. Hoge luchtdruk boven Groenland (1042 millibaar) verhindert dat de warme lucht een eind aan de vorst periode kan maken. Alleen in Italië en op de Balkan wordt het 's mid dags 10 tot 15 graden C. In het verleden is vaak gebleken dat koude en strenge winters wer den voorbereid door sneeuwval van betekenis in december, in januari en februari volgde dan strenge vorst. Weersverwachting van het KNMI tot woensdagavond: Vrij veel bewolking met af en toe sneeuw. Meest lichte vorst. Zwakke tot matige wind, in hoofdzaak noordooste lijk- Morgen: zon op 08.48, onder 16.87; maan op 10.33, onder 19.09 uur.

De Vallei | 1970 | | pagina 1