Volledig eindonderzoek voor kinderen van lagere scholen Veenendaal moet de spits afbijten Drie maand celstraf voor gedetineerden Orgels Veenendaal op glad ijs Premie-spaar regeling voor bouwvakkers Kamerlid van P.v.d.A. komt naar Ede Verdachten .zaten" zo oeilijk ■eev/féyezeyd Rhenen wacht op antwoord van Mr. Deen Per jaar 500. - per man COMMISSIE-MINDERHOUD RONDT 3 JAAR STUDIE AF: Na serie inbraken in Rhenen met gestolen auto verongelukt m Instuif schoot raak met bonnenverkoop dacht ik Z& Kruis verenigingen in Wageningen fusioneren Bekendmaking NOODZAAK PRESTIGE HANDEL IN DRUGS DINSDAG 29 DECEMBER 1970 VEENENDAAL Het ziet er naar uit dat de gemeenteraad van Veenendaal gunstig zal beschikken op het verzoek om subsidie voor een zogenaamd vol ledig eindonderzoek van leerlingen van de zesde klassen der lagere scholen. Drie jaar bestudeerde een thans geheten commissie-Minderhoud de manier waarop alle schoolverlaters het beste onderzocht konden worden, terwijl de resultaten van zo'n onderzoek de beste garanties moesten geven voor een goed advies in zake verder te volgen onderwijs. Tot op heden zijn dit soort onderzoe ken slechts weggelegd voor kinderen van ouders die niet op vijfentwintig gulden hoeven te kijken. De commis sie-Minderhoud is van oordeel dat alle kinderen recht hebben op een gefun deerd advies en daarvoor wordt een volledig eindonderzoek onmisbaar geacht. De commissie-Minderhoud bestaat sinds de afschaffing van de toelatings examens en stond achtereenvolgens on der leiding van de heren Van Schaick, Steegen en D. J. Minderhoud, hoofd van de Engelenburgschool. Drie jaar wikken en wegen resulteerde eind ok tober in een verzoek aan de gemeente Veenendaal om een uniforme regeling voor alle kinderen van alle scholen. De kosten van de tests, zeventien en een halve gulden per leerling, zouden door de gemeente gedragen moeten worden. EDERVEEN Het PvdA-Tweede- Kamerlid C. Egas komt op bezoek op de nieuwjaarsbijeenkomst van de afde ling Ede, op 13 januari. De bijeenkomst wordt gehouden in Ericahorst te Ede. Speciaal aan de belangen van de be jaarden wordt aandacht geschonken. Met het oog op het partijcongres begin februari, houdt de afdeling op 28 ja nuari een openbare vergadering. De heer Minderhoud verwacht dat de gemeenteraad volledig achter de plan nen zal staan. Is het verzoek niet met aller medewerking en instemming tot stand gekomen en is het niet een demo cratische zaak dat alle zesde klassers op hun kunde en kennis getest wor den?, vraagt de heer Minderhoud. Het volledige eindonderzoek bestaat uit een psychologische test die een hal ve dag duurt. Gedurende deze test zul len worden vastgesteld: intelligentie, kwaliteiten, kundigheden en vaardighe den van het kind. In een later volgende schoolvorderingentest zal worden beoordeeld op welke wijze de leerling kennis heeft verzameld, verwerkt en hoe hij deze kennis kan gebruiken. Voor dit onderzoek heeft men twee hele dagen nodig. Geeft de gemeenteraad het gevraagde geld waarschijnlijk staat het verzoek in de januarivergadering op de agenda dan wordt de psychologische test al over één maand uitgevoerd. Het Chris telijk Pedagogisch Studiecentrum in Hoevelaken leidt het onderzoek en neemt de gegevens een tijdje mee voor de uitwerking. In april of in mei komt dan het Centraal Instituut voor Toets ontwikkeling uit Arnhem voor de schoolvorderingentest. De resultaten van deze onderzoeken worden gecombineerd met de gedachten van de hoofdonderwijzer. Deze heeft vanoudsde taak gehad de ouders te adviseren in de keuze van het vervol gonderwijs. Het is bij de snelle veran deringen in en de uitbreidingen van de onderwijsmogelijkheden en ook de gro tere behoefte aan onderwijs, noodzake lijk geworden dat een hoofdonderwijzer geruggesteund wordt door de resultaten van een deskundig onderzoek. Zijn taak zal echter blijven: advise ren, want uiteindelijk beslissen de ou ders waar hun kind naar toe zal gaan. Verstandige ouders echter hechten gro te waarde aan een deskundig advies. De heer Minderhoud verwacht dat het gros van de ouders blij zal zijn met het voorgestelde volledig eindonderzoek. Ze zullen het aanvaarden als een belang rijke dienst aan de kinderen voor hun toekomst. Deze bijzondere zorg moet een ieder toch welkom zfjn. Het volledige eindonderzoek zal de hoofden van lagere scholen beter in staat stellen goed basisonderwijs te ge ven, meent de heer Minderhoud. Ze hebben namelijk een zorg minder en daardoor kan er fijner gewerkt worden, hetgeen de leerlingen ten goede komt. In de tijd van de toelatingsexamens werd veel tijd gevraagd voor de oplei ding van kinderen die naar de middel bare school moesten. Dit klaarstomen was vaak een prestlgezaak, want hoe meer leerlingen voor het toelatingsexa men slaagden hoe beter de desbetref fende lagere school was (dacht men). De beslissing van de gemeente Vee nendaal zal verstrekkende gevolgen hebben. Het besluit is najnelijk van re gionale betekenis. In de commissie Minderhoud waren maar liefst vijftig lagere scholen vertegenwoordigd; uit Achterberg, Eist, Ederveen, Resteren, Lienden, Opheusden, Overberg, Rens- woude, Rhenen, Scherpenzeel en Vee nendaal. Zegt deze laatste gemeente ja, dan kunnen in die andere omliggende plaatsen soortgelijke verzoeken aan de gemeentebesturen gedaan worden. Als grote plaats moet Veenendaal dus het spits afbijten. De voorzitter van de commissie wijst met enige trots op de centrumfunctie die deze industriestad schijnt te gaan vervullen, ook op on derwijsgebied. SCHERPENZEEL - RHENEN De Utrechtse rechtbank heeft uitspraak gedaan in de zaak tegen de twee uit de prof. Pompe-kliniek te Nijmegen ont snapte gedetineerden, die na inbraken te hebben gepleegd in Scherpenzeel en Utrecht met hun gestolen auto veronge lukten op de Grebbeberg te Rhenen. De 27-jarige Joseph A. C. uit Sittard en de 26-jarige Johannes P. H. uit Driebergen werden veroordeeld tot een gevangenis straf voor de tijd van drie maanden. Beiden zullen weer terecht komen in de Pompe-kliniek, waar zij verbleven in het kader van een terbeschikkingstel ling van de regering. Zij waren ontsnapt op zondag 11 no- VEENENDAAL In het over dekte Valleibad aan de Sportlaan wordt momenteel nog hard gewerkt aan het muurtje rondom het grote zwembassin. Doordat op deze wijze de rand van het bad hoger wordt, kan er straks meer water in, zodat een grotere diepte tot de mogelijk heden behoort. De maatregel wordt genomen ten gerieve van de water- poloërs, die van de bond te verstaan hebben gekregen dat ze alleen nog maar wedstrijden in het Valleibad mogen spelen als de vereiste diepte gewaarborgd is. ELST De bonnenverkoop, die in de zaal van café Sportlust ten bate van duivensportvereniging De Instuif werd georganiseerd op zondagmorgen jl. is een enorm succes geworden. Er waren niet alleen belangstellenden uit Eist en omgeving; er waren ook vele duiven sportliefhebbers uit heel Nederland naar Eist gekomen om de verkoop bij te wonen. Het betrof jonge duiven en eieren. In totaal werden 28 bonnen ver kocht. De verkoop, die zeer vlot verliep, werd verzorgd door het kweekcentrum „La Paloma". Er werden prompt bedra gen van 100,tot 120,betaald per bon. De bonnen waren afkomstig van de grootmeesters Heerikhuizen uit Ede, Gebr. De Baere en De Smet Mathijs uit België. Ook de bonnen van de andere grote kampioenen werden hoog ge waardeerd en kwamen er uit met be dragen van 25,tot 67,50. Door dit grote succes is de kas van De Instuif aanzienlijk versterkt. Geachte redactie en allen wie het kerkorgel ter harte gaat. Gaarne wil ik de wens van de mij zéér goéd bekende heer A. G. Steenber gen onderstrepen. Een goed orgel is voor een kerk een rijk bezit. Zo had ik een afspraak met de heer Steenbergen gemaakt om eens met hem en de heer Kok, organist van de Pniël- kerk, naar de Sint-Willibrorduskerk aan de Nieuweweg te gaan. Helaas is wegens ernstige ziekte daar niets van gekomen. Met mijn gezondheidstoe stand gaat het langzaam de goede kant op en zo hoop ik dat orgel eens te gaan horen en bespelen. Ik ben het met. hem volkomen eens dat, wanneer men over een goed orgel beschikt, dat altijd nog beter is dan een alledaags prul te ko pen. De aanschaf van een orgel loopt recent in de tienduizenden! En als de Sint-Salvatorkerk nog niet over een complete inrichting beschikt, zoals ik uit het schrijven van mijn medestander meen te moeten opmaken, dan is zijn voorstel zeker het overwegen waard. Ik weet dat de heer Steenbergen een se rieus mens is. Als hij een mooi, oud orgel op deze wijze van de ondergang wil redden dan zeg ook ik: „Behoudt het goede!" Mag ik als aanvulling nog een op merking plaatsen? Is het wel bekend dat de Ger. Gem. kerk aan de Fluiters straat over een schitterend orgel be schikt, dat ongeveer even oud is als dat van de Sint-Willibrorduskerk?! Het is alleen maar jammer dat de akoestiek van deze kerk zo slecht is. Het zeer gave geluid van dat instrument wordt als het ware opgeslorpt door de soort plaat die de zoldering ^ekt. Een dra gende akoestiek is onmogelijk met zulk materiaal. Een houten betimmering zou daar veel toe bijdragen. Volgens mij moet de predikant ook véél te hard spreken. Maar dat went wel. Het orgel evenwel kan men niet naar believen aanpassen. Het geluid slaat eenvoudig dood. En dat is jammer voor zulk een voortreffelijk orgel. De leden van de Ger. Gem. moeten het mij maar niet kwalijk nemen dat ik hun orgel en dat van de oudste roomse kerk ter plaatse in één adem noem. Ik zou ook nog het oude orgel in de gereformeerde Brugkerk willen noe men. Ik ken dat nog uit mijn jeugd toen ik orgelles had van de vaste orga nist Jan Knijf. Er is aan het pedaal geknoeid. Dat weet ik zeker. Ik herin ner mij nog dat dat helderder klonk. Mogelijk is er een 4'stem afgehaald. Dat weet ik niet precies. Ik heb dat ook al eens met de heer Jan Hessels Mulder besproken. Helaas is het er door mijn ziekte ook niet van gekomen het nu te gaan beluisteren. Ik houd van goede, oude orgels met een belegen klank. Al vind ik het orgel in de Pniëlkerk ook meesterlijk. Laten wij afspreken dat ik, zodra ik weer helemaal terug ben, in een speciaal artikel alle Veenendaalse pijp-orgels (dus échte kerkorgels) ga behandelen. Er blijkt véél groter belangstelling te bestaan voor het koninklijk kerkorgel dan ik verwacht had. Betekent dat een goede toekomst? Laten wij dat van harte hopen. Veenendaal, Adriaan P. de Kleuver. vember. In Nijmegen stalen zij een au to, waarmee zij richting Scherpenzeel reden. Daar pleegden zij een inbraak in een garage, waar zij onder meer enige autoradio's buit maakten. Zij probeer den nog van wagen te verwisselen, maar dat lukte niet zo best. De tocht werd voortgezet naar Utrecht, waar zij een garage aan de Amsterdamseweg op het oog hadden. Maar door wegomleg- gingen konden zij die garage waar zij ook een auto hadden willen stelen niet vinden- Zij kwamen terecht in de buurt van Utrechtse sportcomplexen; in de kanti nes en clublokalen van de voetbalclubs ODIN en Kampong drongen zij binnen door ruiten te verbreken. Hun buit be stond voornamelijk uit snoep, etenswa ren en frisdranken. Voorts uit wat KNVB-toto-zegels, een voetbalbroekje en voetbalkousen. Dezelfde nacht reden aij terug naar Nijmegen. Zij kwamen echter niet verder dan Rhenen. Op de Grebbeberg vlogen zij met hun wagen uit de bocht. Johannes raakte daarbij ernstig gewond en moest in een zieken huis te Wageningen worden opgeno men; hij verbleef er enige weken. De president van de rechtbank, mr. J. W. van Eek, had nog gewezen op een merkwaardige rol, die Joseph had ge speeld in de Pompe-kliniek, waar hij een winstgevend handeltje had opgezet in soft-drugs. Hij kon er heel makke lijk aan komen in Nijmegen, had hij verteld. Over het „waarom" van hun vlucht konden zij eigenlijk weinig zeggen. „We zaten een beetje moeilijk", vertelden zij, „en dan komt van het een het an der". Beiden waren al diverse malen wegens misdrijven veroordeeld. De of ficier van justitie, mr. J. C. van den Berg, had tegen beiden een gevangenis straf voor de tijd van vijf maanden met aftrek geëist. MR. J. DEEN RHENEN Het Rhenense gemeente raadslid mr. J. Deen (PvdA) geeft in de raadsvergadering van 26 januari tekst en uitleg over het interview dat hij in november gaf aan Het Vrije Volk, en dat in Rhenen opschudding heeft ver oorzaakt. De voormalige wethouder heeft naar aanleiding daarvan al een reeks aan vallen moeten verduren, o.a. tijdens de openbare hoorzitting van de gemeente raad en tijdens de algemene beschou wing bij de behandeling van de begro ting voor 1971. Algemeen werd gesteld dat de heer Deen zowel burgemeester mr. Bosch van Rosenthal als wethouder T. van Lienden (CHU) op onoirbare wijze in het interview had aangevallen. Heel Rhenen wacht nu in spanning op het antwoord van Deen. Van de inhoud daarvan kan mede afhangen of de zetel van de PvdA in het college van burge meester en wethouders wordt geprolon geerd. VEENENDAAL IJspret in optima forma, na een paar dagen en nachten met temperaturen onder nul. Zoals op veel plaatsen in ons land heeft ook Veenendaal massaal de schaatsen uit het vet gehaald, en de eerste slagen zijn alweer achter de rug. Vooral de vijvers tussen de In dustrielaan en De Grote Pekken, en die van het park De Groene Vel den zijn in trek. Ook de ijsbaan aan de Dijkstraat maakte gisteren aan stalten om de hekken te openen. De sneeuwval van gisteravond en vannacht vergalde vandaag een deel van de pret, want wie eens een lekker baantje wil trekken moet nu eerst de schuif hanteren. Wat de kwaliteit van het ijs be treft, de politie houdt een oogje in het zeil, maar ziet momenteel geen aanleiding om mensen van de glad de vloer te sturen. RHENEN/ELST Van Spanje's aannemersbedrijf, gevestigd aan de Veenen- daalsestraat in het dorp Eist, heeft bij monde van directeur B. van Spanje voor deze streek een primeur gelanceerd in de bouwsector. Met ingang van 1 januari 1970 (dus met terugwerkende kracht) heeft dit bedrijf voor het gehele perso neelsbestand van zestig man een winstdelings-spaarregeling gecreëerd. Dit houdt in dat het personeel bij maximale prestatie -per man en per jaar 500,premie ontvangt in de vorm van een belastingvrije uitkering. Het doel van deze regeling is de ar- beidsproduktiviteit op te voeren en in stand te houden en het personeel te binden. Over vijf jaar kan men over de pre mie beschikken. Maar in uitzonderings gevallen, die met name zijn opgesomd in de regeling, kan ervan worden afge weken, zodat men ook al eerder een uitkering kan krijgen uit deze spaarre geling. Dit nieuws werd bekend gemaakt tij dens een dezer dagen gehouden perso- neelsavond, waarop de accountant van het bedrijf de regeling nader heeft toe gelicht. De aanwezige personeelsleden hebben het bericht met instemming be groet. Het bedrijf kreeg na het bekend worden van het grote nieuws al direct reacties in de vorm van aanbiedingen van nieuw personeel. WAGENINGEN De beide plaatse lijke kruisverenigingen te Wageningen Het Groene Kruis en Het Wit-Gele Kruis hebben besloten per 1 januari '71 te fusioneren. Beide verenigingen bestaan al veertig jaar. In 1969 besloten de besturen tot samenwerking op administratief gebied. De vereniging gaat nu heten „Het Witte Kruis". RHENEN Burgemeester en wet houders van Rhenen brengen ter open bare kennis: dat zij bij besluit van 15 december 1970 voorwaardelijk vergun ning voor de uitvoering van groepsver- voer binnen de gemeente hebben ver leend aan de NV Nederlandse Buurt- vervoer Maatschappij te Zeist tot uiter lijk 31 december 1973. Voor belanghebbenden staat geduren de dertig dagen na de dagtekening der beschikking beroep open bij gedepu teerde staten dezer provincie. Rhenen, 23 december 1970. B. en W. "voornoemd, De burgem. L. Bosch v. Rosen thal, De secr. W. C. Pieters.

De Vallei | 1970 | | pagina 3