Dagdromen Natuurliefhebbers slaan alarm Recreatieplan vermoordt Gelderse (Eem)vallei en leidt alleen tot lawaai en verder milieubederf Kunstmatig park tussen Ede en Maarn CRM koopt kleiputten door Adriaan P. de Kleuver KWAAD VOS AAN BANDEN MOORD Oplossing van de kerstpuzzel stedelijke bebouwing. GROENE STEPPE TOVERWOORD veluwemassief DINSDAG 29 DECEMBER 1970 zij het zo pastoraal zullen mogen hou den. 1970... Natuurbeschermingsjaar 1970. Er is meer kwaad gesticht dan goed gedaan. De lucht- en waterverontreini ging is erger dan ooit geweest. Op de vleugelen van de wind waaien de gifti ge dampen breeduit over het lage land bij de zee. Wat men daarvoor de ge prangde stadsbevolking in ruil wil ge ven is de door de eeuwen heen agra risch gebied gebleven en aan natuur schoon zo rijke Eemvallei (u beter be kend als Gelderse Vallei; een geogra fisch bekeken onjuiste benaming), onze Eemvallei. Die wil men aan de door de industrialisatie „ontheemde" stadsmen sen in gebruik geven. Men vraagt niets aan de boeren die er de dupe van zullen worden. Men overlegt niets met de natuurbescher- mingsdienst van Staatsbosbeheer. Als de gemeentebesturen uit het valleige- bied maar even hun handtekening plaatsen willen dan pas gaat het plan naar het ministerie van CRM en be- hoeft Marga Klompé er maar met de „desbetreffende" instanties over te spreken. Dan pas komen de CRM-dien- sten die wij kennen als consulaten voor Natuurbehoud en Landschapsvoorzie ning aan bod. Een vreemde wereld toch. 1970... Natuurbeschermingsjaar? 't Mocht wat! Vermoording van de vogel stand langs en op het Ketelmeer en verpesting van de Eemvallei, dat zijn de voortbrengselen. Het jaar 1970 noopt ons van ieder jaar voortaan een na tuurbeschermingsjaar te maken. Het blijft opletten geblazen! 1970... Het was me het jaartje wel! Er werd wat gesleuteld aan de vrede en elders vielen bij duizenden de slachtoffers van bruut geweld. Er werden enorme offers gebracht om hongersnood te lenigen en tien tallen grotere sommen uitgegeven aan oorlogstuig en dat alles voor het hoogste ideaal en het liefste vader land. Smook vergiftigde constant de lucht en uit de krochten van de steden gulpte smeer en afval in de rivieren, vaarten en sloten. Er is weer vakantiefeest gevierd, maar de mooie mahonietmten zijn weer ver bleekt tot alledaagse bleekgezichten. Hartje winter is het nu. Nieuwjaars dag is al weer in zicht. De ouden zeiden het zo kras: „Als de dagen lengen, gaat de winter strengen". Geen erg op wekkend beeld voor het einde van het ook alweer in de bodemloze put der historie vergleden jaar 1970. Wat is het resultaat geweest van de natuurbescherming in het afge lopen jaar? Laat ik liever vragen wat er gedaan is voor de mens. Goed, de natuurbeschermingsorga nisaties hebben hun bezittingen door nieuwe aankopen „afgerond" zo dat heet. Er is is het jaar 1970 ook wat anders gebeurd. Daarvan ben ik hevig geschrokken. In het jaar 1970 heeft men plan nen gemaakt die niets meer of min der beogen onze mooie Eemvallei de das om te doen. creatiestroken er langs en ze zullen zich thuis wanen, want homo sapiëns is een kuddedier en hokt graag knusjes bij elkaar. Laat de vallei de vallei blij ven. Wat wil men dan wel met een kunst matig park van Ede tot Maarn ten noorden van het „hazenpad?". Een groene „gordel van smaragd" wil men als een lus rond de twee grootste be volkingscentra in de vallei leggen: Amersfoort en Veenendaal, en wel in de vorm van stadsparken. Zogezegd óók bestemd als uitwijkmogelijkheden voor de lokale bevolking. Wij hebben genoeg aan de ongerepte Utrechtse heuvelrug. Met dat geval Heide Mij. is het de vos, die de passie preekt. Men wil de eenheid wél bewaren, maar men is de huid al aan het verkopen éér de beer geschoten is. Men zal toch moeten afwachten of de boeren in dit nog vrijwel gehele agrari sche gebied zonder slag of stoot hun hofsteden en landbouwgronden alsmede weilanden prijegeven opdat er boom pjes gepoot kunnen worden. Ik vind dat recreatieplan maar een gek plan. Met een paar pennestreken op een kaartje veegt men al die boeren en bij de veestapel behorende weilan den niet van de kaart. Men reserveert een deel van de vallei vóór de boeren. Maar uit de stroken van het Gooi tot het Veluwemassief en de lijn Ede- Maarn en langs de gehele stuwwallen die de vallei tot „de Eemvallei" maken én let nu goed op de gehele Rhe- nense en Wageningse Nude (inclusief het uiterwaardengebied) moet tenmin ste voor een deel de landbouw verdwij nen. Wie haalt zich nu dergelijke non sens in het collectieve hoofd: de Heide Mij.! Waarom Eemland niet aantasten en ons wél! Goed, ik kén Eemland. Prach tig mooi! Maar is de streek rond Wou denberg, Scherpenzeel, Renswoude en Ederveen/de Klomp niet even mooi. In ieder geval rijker! Als de waterschap pen wat minder met de spuit werken zou ik willen zeggen: subliem! Want dat laatste moet óók aan banden! Een heerlijk heggenlandschap wil men verknoeien en verprutsen. De Heide Mij. is voor zoiets het lichaam niet. Daar moeten landschapsdeskun digen van Staasbosbeheer aan te pas komen. Maar naar men mij verzeker de wist men daar van niets. Bij de Heide Mij. „denkt" men altijd mate rialistisch. Geld verdienen aan wat dan ook. Gemeentebesturen in en rond de Eemvallei in al haar totali teit van de Grebbedijk tot aan het Veluwemeer toe, let op deze kwalijke zaak! Het voert tot nóg meer milieu bederf en lawaai. Houdt dat weg uit onze mooie vallei. De ontheemde boeren verwijst men Als de plannen van de Ned. Heide Maatschappij voor de Gelderse (Eem)- vallei gestalte krijgen reppen de dieren zich volgens de natuurdeskundigen ij lings naar stillere oorden. O zo begrijp ik het tenminste naar voor hen gereserveerde „agrarische ge deelten", maar dat kan niet.. Dat boe renland is al in boerenhand. Je gaat toch geen boeren van hun erf zetten of hun bezit opdelen in het voor de agra riërs bestemde gebied om aan de re creatie te kunnen voldoen. Maar waar dan heen?! Héél simpel: de boeren moeten blijven zitten en een bos brand netels gereed houden voor het geval „ze" komen. Wie komen? T'ja, dat we ten ze zélf nog niet denk ik. Ik begrijp het provinciale bestuur van Utrecht niet dat men voor zulke snode plannen makerij één cent over gehad heeft. Wanneer ik dat kaartje letterlijk neem zoals het getekend werd, dan be tekent dat een evengrote moord op de unieke valleiflora en -fauna. Ik koos een paar prachtige foto's uit om eens te laten zien wat voor rijkdommen wij zouden moeten missen. Gewis! Want al dat lawaai zal de' dieren met stille trom doen verdwijnen. In dit soort pretpar ken komen geen reeën en evenmin ui len, geen kieften en geen andere weide vogels en met de flora rekent men af. De natuurbewoners meet men hoe langer hoe minder plaats toe. Het gaat om ménsen, zo stelt men. Daartegenover stel ik dat dit ten kos te gaat van moord op duizenden vogels en zoogdieren die nu nog het vallei beeld vervolmaken. Men kan en mag van mensen als ik niet verwachten dat wij achter plannen staan die van de vallei één groot pretpark trachten te maken. Uiteraard niet. Wanneer ik met gelijkgestemden een babbeltje over vroeger maak dan zijn de ach en wee's niet van de lucht. Wat rest ons dan nog? Het protest! Dat moeten wij wel. Natuurliefhebbers „kraken" nu eenmaal niet. Wij trachten onze liefde voor de natuur over te laten vonken op onze omgeving. Het is wel eens vechten tegen de beruchte bier kaai. De samenstellers van dat monster achtige plan kénnen beslist de mooie omgeving van Renswoude en Scherpen zeel niet. En evenmin de unieke boe- renstreek tussen Leusden en Hoevela ken. Wat dan wél? Men stelt dat versnip pering van ruimte voorkomen moet worden. Daar heb ik een uitstekende remedie voor. Men liquidere eenvoudig dat plan. En wat dan? Mij is ieder an der aanvaardbaar plan om het even. Als... ja als men het landschapsschoon en dorpsschoon (mét inbegrip van het boerenland rond de dorpen) maar onge schonden laat. Dat is der vaderen grond! En ik hoop voor de boeren, dat De inzendtermijn voor oplossingen van de Kerstpuzzel, „(Wie haalt uit de boom het Kerst-vers") sluit op maandag 4 januari a.s. De uitslag volgt in de krant van 9 januari. Bij het lieflijke Oranjestadje Bu ren staat, of laat ik liever zeggen stond een vervallen steenfabriek. In de directe omgeving daarvan i.s gekleid. Er ontstonden kleiputten en moerassen eii het behoeft geen verwondering te wekken dat daar een rijk natuurleven tot ontwikke ling kwam. Zo maar door de na tuur zelf. Dat is al zo'n wonder: wat er thuis hoort komt ook van zelf. Zo maar! Op de vleugelen van de wind. En ieder ingrijpen van de mens is uit den boze... Het gemeentebestuur van Buren had daar plannen mee. Die kwa men ter ore van de Vereniging tot Behoud van Natuurmonumenten in Nederland. Aan de voorzitter, te vens commissaris van de/ Koningin in Gelderland, mr. Bloemers, werd enige informatie gevraagd. Maar die wist nergens van. Toen ben ik in de pen geklommen en schreef aan mr. Bloemers een verontruste brief. Wat zich daarna achter de schermen heeft afgespeeld weet ik niet. Een telefoontje naar het Con sulentschap te Arnhem leerde dat de kleiputten bij Buren door het ministerie van CRM zijn aange kocht. Vreugde bij veel natuurlief hebbers. Misschien wel niet te Bu ren. Maarlaat ik tot troost dan zeggen dat Buren er een rijkdom door behoudt die nog maar zelden in ons land te vinden is. Dat is in de laatste week van het N70 jaar een gelukwens waard. Het mag er in 1970 dan om gespannen hebben dat blijft! Voor het jaar 2000 rekent het E.T.I. op 100.000 dagrecreanten uit de Randstad-Holland, verdeeld over 50.000 in de bossen (wanneer de landgoedbezitters dat tenminste goed vinden) en zou door stimulering „opgevoerd" kunnen worden tot 120.000 per dag. Men praat daar maar over of het een bromfiets is. Voor watersport ook 50.000 met 10.000 meerplaatsen op 300 ha. Voor de hengelsport moet nog 50 km vis water ingericht worden met voor ie dere hengelaar 10 meter. Hoe men zo iets klaren wil is mij een raadsel. In 2000 zullen lucht-... en waterve rontreiniging nóg ernstiger vormen aannemen dan nu het geval is. Denk eens aan het „Veluwemeer". Daar van had men ook zulke hooggespan nen verwachtingen en zie hoe het werd: een stinkende, vuile poel. In één woord ontstellend! Je hebt het gevoel dat de een de ander opjut met dagdromen. Als je zulke rapporten en plannen leest dan is het of heel ons land schoon en klaar als een klontje zal zijn. In het jaar 2000 zou Utrecht 11 miljoen gulden per jaar aan recrea tieve behoeften dienen uit te geven. Men wil enorme valleibrede „stads parken" creëren met grootstedelijke voorzieningen. De stadsmensen moe ten het krijgen of ze thuis zullen zijn. Oh neen, ze behoeven zich in deze heilsstaat voor niets benauwd te maken. Alles wórdt dan gedaan door ons. Dat wil zeggen door de nazaten van velen onzer, 't Is maar dat u het nu alvast weet. Men stelt het zo mooi voor: „De ingrepen moeten zorgvuldig overwogen wor den". 't Ja, dat kost dan wéér zóveel ping-ping. Men moet vooruit zien. Vele amb tenaren gaan dan de ingrepen over wegen... Pas daarna vangt het re creatietijdvak aan in al zijn gewel dige proporties en wij, valleimensen, gaan dan alleen maar rijk zitten te wezen. En dat gelooft iedereen zo maar? Het plan van de Ned. Heide Maat schappij A. is het IJsselmeer, B. is ste delijke bebouwing, BI is bijvoorbeeld de gemeente Bunschoten-Spakenburg en B2 de stad Amersfoort, de C-gebie- den heeft men zich gedacht als exten sieve recreatiezones en vestigingsplaat sen voor agrarische bedrijven. D. wor den de intensieve recreatiegebieden. Concentraties van dagrecreatie komen in de met een ster aangegeven gebie den. Driehoekjes geven de verblijfsre- creatieve concentraties aan. Het witt» gebied op de kaart blijft open weidege bied of landbouwgebied. Utrechtse Heuvelrug en Veluwemassief vormen de grenzen van het gebied. Wat is het resultaat geweest van de natuurbescherming in het afgelopen jaar? Laat ik liever vragen wat er gedaan is voor de mens. Goed, de natuurbescher mingsorganisaties hebben hun bezittingen door nieuwe aankopen „afgerond" zo dat heet. Er Ls in het jaar 1970 ook wat anders gebeurd. Daarvan ben ik hevig geschrok ken. In het jaar 1970 heeft men planne gemaakt die niets meer of minder be ogen onze mooie Eemvallei compleet de das om te doen. Dit bericht, dat ik bij dezen van har te ondersteun, ging de wereld in met de afschrikwekkende titel: „Moord". Dat is ook van toepassing op het plan van de Heide Mij. ten aanzien van het open leggen van de Eemvallei (de Geld. Val lei dus!) voor de recreatie. Ik hoop dat Bij alle narigheid een opname van een vergane wortel van een eikestomp, die een treffende gelijkenis vertoont met kop en hals van een ibis. griffioenen? Of die dan bestaan? Naar ik heb horen verluiden zijn de proeven mens maal zeekoe al aardig geslaagd en zwemt er in een grote aquariumbak al een piepklein zee meerminnetje. Of het levensvatbaar is horen wij nog.., U snapt toch wel dat dit spottend be doeld is nietwaar. Ik speelde maar even met iets onzinnigs om aan te to nen wat een onzinnig plan ter tafel is gebracht. Als ze het als 1 aprilgrap gebracht hadden had ik het kunnen appreciëren. Nu het ernst is en het óók geen sensa- tiebericht blijkt te zijn het provin ciaal bestuur van Utrecht en de recrea tiegemeenschap Veluwe moeten er om verzocht hebben nu wil ik de ge meentebesturen toch ernstig met de neus op de feiten drukken. Wat leent zich daar beter voor dan mijn laatste pagina in 1970, het jaar dat uitgeroepen werd tot Natuurbeschermingsjaar '70. (N.70) en ons er toe aan gezet heeft van ieder jaar een natuurbeschermingsjaar te maken. Wat mij het meest stoort in deze plannenmakerij is dat alléén de mens er een plaats in wordt toebedeeld. Planten en dieren staan niet op de no minatie om behouden te worden. Het gaat enkel en alléén om recreatieve doeleinden. Recreatie is het grote to verwoord om de schatkist des lands rij kelijk te laten overvloeien. Ik vind het héél loffelijk van die mannen en mogelijk óók vrouwen nu reeds aan de mens van de toekomst te denken. Ja, regeren is vooruit zien. Dat de blijkbaar niet te stuiten bevolkings aanwas in het jaar 2000 problemen met zich meebrengt en die massa gere- creëerd moet worden onderken ik ter dege. Wij leven als in de dagen van de Romeinse Caesars die hun volk onder de duim hielden onder het motto: „Geef het volk brood en spelen", en dan voeg ik er aan toe... „en je hebt geen kind aan ze". Met een bevolkingsdichtheid als toen was het nog te doen. Maar in 2000 zitten wij als haringen in eep ton verpakt in pakhuizen die flats heten. Zal er dan buiten de reeds nu veilig gestelde natuurterreinen nog „natuur" bestaan? Ik bedoel zó maar een stil ge biedje waar een mens tot zichzelf kan komen en waar de wilde bloemen de wegbermen opfleuren en in de hak- houtwallen de vogels zingen. De natuur is overgevoelig. Men kan ook geen natuur tot leven wekken. Dan bedoel ik dat men naar believen zo maar geen blauwgraslanden maken kan met hun schatten aan planten, insekten, vogels en zoogdieren. Waar immers de mens opdringt, daar wijkt het natuurleven. Een eindeloze reeks veranderingen langs natuurlijke weg is het absoluut noodzakelijke. Ie dere natuurlijke verandering had haar specifieke flora en fauna. Daarom ben ik er bang voor dat men voor wat ons dan nog met gratie gelaten is wel een# geen respect meer zal opbrengen. Ik sta niet alléén. Duizenden zijn met dezelfde gevoelens bezield. Las U eerlijk ge zegd" van E. V. van Temmen in Leer- sum over het bedreigde Ketelmeer in de IJsseldelta? de heer Temmen te Leersum stapels briefkaarten gekregen heeft, maar wat doet de bevolking van Overijssel voor ons in verband met dat onzalige recrea tieplan?! Het landschap dat al geheel de Eem vallei uitmaakt is weids en groots. Je hebt nog het gevoel in een groene step pe te wonen met alles wat er bij hoort: boerderijen, koeien, kippen en heel de handel en wandel van de autochtone mens: de boer. Ontneem dit landschap zijn agrarische karakter en het zal de naam polderland niet meer mogen voe ren. Geef de recreanten desnoods acht-baans autowegen met brede re- Onze vertrouwde vallei moet een groot recreatiegebied worden. Om de zandgronden met hun bossen en resten heideveld te sparen zogenaamd. Wie worden daarvan de dupe? De boeren! Ze zijn, nu precies de categorie mensen die onze vallei in stand hielden! Let maar eens goed op wat over dat plan van de Heidemij (voor mij mag met zulke praktijken in het vooruitzicht dat „Koninklijke" er gerust af) in een veel gelezen dagblad stond te lezen. De lui die zo'n plan op de tekentafel in elkaar flansen moesten ze met een bos brand netels bewerken. Ik sta paf. Hoe durft men! Het mooiste van alles is dat de natuurbeschermingsorganisaties en vooral de Consulentschappen voor Na tuurbescherming en Landschapsverzor ging van het Staatsbosbeheer, die direct in contact staan met het ministerie van CRM nergens van op de hoogte zijn. Ook daar is men ontdaan van dit ge durfde lees brutale plan. Wij zitten al zo met het milieubederf ln de maag en nu wordt het oppassen geblazen of ze proppen de hele vallei vol dagjesmensen. Vallei en Eemland moeten in 1985 op 16.000 dagrecreanten rekenen stelt men. Niet dat die mensen zó maar uit zich zelf komen. Neen, men haalt ze hier, per dag dus, naar toe. Hoe ze dat gaan oplossen is mij een raadsel. Wat stelt men zich voor? Om de 500 meter een kooi met gekke beesten, kruisingen tussen mensen en zeekoeien om aan zeemeerminnen en dito van de andere kunne te komen, harpijen, centauren, eenhoorns en

De Vallei | 1970 | | pagina 5