Kloos: Anti- KYP-resolutie van PvdA is 'handenbinder' Reinigingscontroleur waakt tegen rommel op de weg BOETE VOOR STRAA TBEVUILERS Even de waarheid over "De kleine waarheid" Dr. Kruisinga wil spoedbehandeling adviezen lucht verontreiniging Laat de mensen horen wat u waard bent! bon RHETORICA Arrestatie na explosie in woning 't Staat als vervolgverhaal in Twee doden bij havenongeval O PRIJSSTOF NACHTWAKER VERDREEF OVERVALLERS Zware boete voor Spaanse betogers NIEUW PAK VOOR TREIN MACHINISTEN SURINAME WIL OMBUDSMAN Tussenarrest in moordzaak Witte Huis boos over film krijgs gevangenen spreekvaardigheid Britten niet hanjr voor kwik in vis Dieven martelden advocaat UTRECHT De anti-KVP- resolutie van de Partij van de Arbeid is veel te veel een han denbinder. Dat vindt de schei dende voorzitter van het NVV, tevens Eerste-Kamerlid voor de P.v.d.A., de heer A. H. Kloos. VISCÖTELET OP ZTM ZWITSERS <4P.,..> GEEN RUZIE PROCESVERBAAL TRANSACTIE NA INSPRAAK Vrijblijvende kennismaking Vliegtuigongeluk op Maagdeneianden DINSDAG 29 DECEMBER 1970 Wie niet in de regeling zit, aldus de heer Kloos in een interview met „Ruim Zicht" van het Nederlands Katholiek Vakverbond, heeft weinig kans iets van zijn opvattingen te realiseren. De vraag, of de PvdA wel of niet met de KVP in een regering zou moeten zitten is dan ook een zaak van belangenafwe ging. De resolutie maakt die belange nafweging echter onmogelijk. Een herwaardering van de anti- KVP-resolutie is volgens de heer Kloos noodzakelijk als bij de komende ver kiezingen blijkt dat de confessionele partijen stabiel zijn of groei vertonen. Dan zou namelijk de conclusie gewet tigd zijn dat de oppositie van de PvdA niet leidt tot afkalving van de confes sionele groeperingen. „Voor mij rijst dan levensgroot de vraag of het niet beter is om een rege ring te vormen met de confessionelen, als je daar tenminste voldoende van je eigen program in terug kunt vinden. Bij een regering met de WD is dat laatste in ieder geval uitgesloten", al dus de heer Kloos. Hij vergelijkt samen regeren met de confessionelen in derge lijke omstandigheden met „beter een half ei dan een lege dop". De heer Kloos stelt verder, dat hij op A. H. KLOOS beter half ei dan lege dop ROTTERDAM Bij een ongeluk op het terrein van het havenbedrijf Frans Swarttouw aan de St. Laurenshaven in Rotterdam zijn gisteren twee haven arbeiders om het leven gekomen. Ze werden getroffen door een van 4 meter hoogte neervallende kabel van een brugkraan. De slachtoffers zijn de 44- jarige A. Plugge en de 30-jarige A. S. Mohamed, beiden uit Rotterdam. dit ogenblik niet voelt voor een leiden de rol in de PvdA. „Maar dat heeft te maken met het feit dat alleen oppositie voeren mij te steriel is. Ik ben liever creatief bezig". Over de samenwerking tussen de drie vakcentrales in een federatie zegt de heer Kloos, dat het hem niet onver schillig laat of de besluitvorming ver loopt via bonden die zich rechtstreeks bij de federatie aansluiten of dat de vakcentrales als tussenschakel blijven fungeren. De heer Kloos is voorstander van de eerste mogelijkheid, maar NKV en CNV hebben zich al heftig tegen een dergelijke organisatorische vorm verzet omdat de eigen identiteit van de vak centrales daardoor verloren zou gaan. De heer Kloos is dan ook tot de conclu sie gekomen, „dat deze mogelijkheid er waarschijnlijk niet inzit". De misschien wel grootste teleurstel ling uit de periode dat hij voorzitter van het NVV was, is voor de heer Kloos het volgens hem te langzame verloop van de organisatorische decon fessionalisering in de politiek en in de vakbeweging. T. KRIJGSMAN directeur van de Utrechtse stadsreiniging ADVERTENTIE 800 gram (4 stuks) visfilets, ansjovisboter, 4 afgestreken eetlepels Parmezaanse kaas, 8 reepjes kaas, 2 tomaten, boter of margarine. De visfilets bestrijken met ansjovisboter en In een beboterde vuurvaste schaal leggen. Op elke filet lepel Parmezaanse kaas. Rondom 4' gehalveerde tomaten; op elke tomaat een kruisje van kaas reepjes. In niet te hete oven de schotel zachtjes gaar stoven. Vraag recepten bij uw vishandelaar of bij het Produktschap ir Vis en Vlsprodukten, Waasenaarseweg 20, Den Haaja WILLEMSTAD De Antilliaanse minister van economische zaken heeft besloten voor een aantal produkten een prijsplafond af te kondigen op basis van de op 23 december geldende prij zen. Dit gebeurt om een beter inzicht te verkrijgen in de ontwikkeling van de prijzen van een aantal belangrijke le vensmiddelen e.d. en om de mogelijk heid te scheppen daarop een vergaande invloed uit te .oefenen, dan thags. het geval is. Het algemeen prijsniveau voor voe- dings- en genotmiddelen vertoont op de Antillen een zodanig stijgende lijn, dat van een verder voortzetten van deze tendens een verstoring van de stabili teit van de volkshuishouding te vrezen valt, aldus de bekendmaking. De prijsstop geldt o.m. voor brood, rijst, maismeel, suiker, thee, poederkof fie, babyvoeding, boter, margarine, spijsolie, een aantal vleessoorten, eie ren, melkpoeder, melk in blik en kero sine. DEN HAAG Bij een inbraak in een boetiek aan de Koningsstraat in Den Haag is tussen zondagmiddag en maandagochtend voor 70.000,- aan dameskleding en 12.000,- aan contant geld ontvreemd. De inbrekers hadden zich toegang tot het pand verschaft door het forceren van de toegangsdeur. ADVERTENTIE libelle DEN HAAG Twee gemaskerde mannen hebben gisteren een mislukte poging gedaan om het restaurant „Al bert's Corner" aan het Haagse Buiten hof te overvallen. De 57-jarige J. Koel, als nachtwaker- schoonmaker werkzaam bij de Alberts Corner opende omstreeks kwart over zes de achterdeur van het pand op aandringen van een man, waarvan hij veronderstelde dat het de krantenbe zorger was. Niets was minder waar. Een man met een zwarte doek voor het gezicht drong naar binnen en eiste onder bedreiging met een pistool geld. De nachtwaker, hierdoor niet van zijn stuk gebracht, begon hard om hulp te roepen. De ge maskerde vluchtte hierop weg, maar de nachtwaker wist hem vast te pak ken. Een tweede gemaskerde man stapte toen naar binnen, die zijn maat in het kwaad uit de handen van de nacht waker wist te bevrijden. Het tweetal ging zonder buit ervandoor in een blauwe personenauto. BARCELONA De Spaanse overheid heeft maandagavond zware boetes op gelegd aan 16 mannen en vrouwen, die in het begin van deze maand in Barce lona een hongerstaking van vijf dagen hebben gehouden, uit protest tegen het proces in Burgos. Een juriste, mevrouw Lidia Falcon, bijvoorbeeld heeft een boete van bijna 2000 guldén gekregen. De meeste andere boetes belopen ongeveer 10.000 peseta (ruim 500 gulden). UTRECHT Ir. T. Krijgsman, voor zitter van de Nederlandse Vereni ging van reinigingsdirecteuren is een optimist. Hij gelooft dat de straten, pleinen, grachten, havens, plantsoenen en sloten er veel schoner van zullen worden als de reinigingsdiensten vervuilers ter plekke een boete kun nen laten betalen. Misschien is hij wel een idealist, want hij houdt het zelfs voor mogelijk dat zo'n regeling de mentaliteit van de Nederlanders ook op andere punten gunstig kan beïnvloeden. Hij wijst daarbij op de praktijk. In Utrecht heeft men ervaring met rei nigingspol itie, waarvan de functiona rissen uit tactische overwegingen als reinigrngscontroleur worden aange duid. Ir. Krijgsman, directeur van de Utrechtse stadsreiniging, zegt daar over: „Je ziet het gewoon. Het aan zien van hele wijken is erop vooruit gegaan sinds onze controleurs in functie zijn. 95 procent van de men sen, die rommel op straat gooien, blijken gevoelig voor de argumenten van de reinigingsdienst. Utrecht was één van de eerste gemeen ten die een reinigingspolitie instelde. De raad stelde daarbij uitdrukkelijk dat het in de eerste plaats erom gaat dat de mensen worden voorgelicht, tactvol op hun fout worden gewezen en zonodig worden gewaarschuwd (schriftelijk). Pas bij herhaalde opzet telijke verontreiniging van de straat zou er proces-verbaal gemaakt moe ten worden. De functionarissen van de Utrechtse reinigingspolitie hebben een speciale politie-opleiding gehad en ze zijn psychologisch op geschiktheid voor hun werk getest: iemand ervan be tichten dat hij een smeerlap is zonder slaanee ruzie te krijgen is niet ieders werk. De Utrechtse controleurs drie man hebben jaarlijks contact met dui zenden mensen, die zich al te gemak kelijk van hun rommel willen ont doen, maar meer dan enkele tiental len processen-verbaal delen zij niet uit. Het betreft dan mensen die wei geren mee te werken, of die doelbe wust tegenwerken. Voor die mensen willen de reinigingsdiensten de be voegdheid zogenaamde transacties aan te gaan, dat wil zeggen bekeurin gen op te leggen die meteen betaald moeten worden. De reinigingsdirec teuren verwachten dat het ministerie van justitie dat binnenkort mogelijk zal maken. „Het is echt niet de bedoeling om met bekeuringen te gaan strooien", zegt de heer Krijgsman, „maar we moeten de mogelijkheid hebben om de men sen die dwars liggen af te schrikken." Een proces-verbaal is daar minder ge schikt voor, omdat de procedure via de officier van justitie en de kanton rechter teveel tijd vergt: tegen de tijd dat de boete betaald moet wor den is het delict alweer vergeten. Bo vendien is de justitie niet overal even geestdriftig als er processen-verbaal binnenkomen over kleinere vergrij pen op dit terrein: een huisvrouw die schillen op straat heeft gegooid, of een automobilist die zijn asbak op straat heeft geleegd. „Toch moeten degenen die weigerachtig blijven een proces-verbaal komt zelden ineens ook hier gestraft worden. En het is veel beter dat met een te doen", vindt de heer Krijgs man. Bovendien is gebleken dat de mensen op gaan passen als iets geld blijkt te kunnen kosten. Zo krijgen in Utrecht mensen die rommel op straat ge maakt hebben wel een rekening voor de kosten die de reinigingsdienst moet maken om de boel op te rui men. „Een probaat middel", aldus de heer Krijgsman. De reinigingsdiensten zien de transactie als een middel om snel kleine ver grijpen af te straffen (wie een vracht rotte tomaten in een plantsoen kie pert zal er niet met een transactie afkomen). Zij denken daarbij bij voorbeeld aan: het op straat gooien van sigaret tendoosjes, patatzakjes, papier; het naast de vuilnisbak of -zak zetten van vuilnis, die de straat kan verontreinigen of die moeilijk mee te nemen is. I vrachtwagens die lading verliezen: zand, grind, puin of die van een mod derig bouwterrein blubber de straat op rijden. het storten van tuinafval op straat of in plantsoenen het in grachten, sloten en havens gooien van vuilnis. De heer Krijgsman ziet daarbij geen heil in boetes van een rijksdaalder of vijf gulden, zoals wel wordt gesugge reerd. „Zo'n bekeuring moet minstens De heer A. J. van der Lee, een van de functionarissen van de Utrechtse reinigingspolitie op zijn in spectieronde. een tientje kosten", zegt hij, „anderi haalt het niets uit." UTRECHT Een donkerrood jasje in combinatie met een grijze broek en een donkerrode pet met een brede gou den bies, en het NS-vignet in gouden kader onder de'borstzak, zijn de voor naamste kenmerken van het nieuwe uniform voor de machinisten van de N.S. De eerste uniformen nieuwe stijl zijn dezer dagen in gebruik genomen. De conducteurs, receptionisten en op zichters kregen al eerder een nieuwe stijl uniform. Het uniform van de treinmachinist wijkt behalve de kleur op meer punten af van dat van de conducteurs. In plaats van de éenrijsluiting met de rond afgesneden voorpanden en de ingezette zakken, heeft het machinistenjasje een vierkante overslag, opgestikte zakken en op de rug een split. Volgens een kle- dingdeskundige van de spoorwegen doet het wat sportiever en stoerder aan. De machinisten hebben bij het ont werpen van hun nieuwe uniform in spraak gehad. Blauw en grijs vielen als kleuren meteen af. Tenslotte viel de balans van groen naar donkerrood door. De verstrekking van de nieuwe uni formpakketten zal geleidelijk gebeuren. Midden 1972 lopen en werken alle ma chinisten in het nieuw. PARAMARIBO De Surinaamse re gering is van plan binnen afzienbare tijd een ombudsman te benoemen. Met het oog op dit plan bevindt mr. Wer ners (tot voor kort werkzaam op het kantoor van de gevolmachtigde minis ter van Suriname in Den Haag) zich in Guyana om zich hierover te oriënteren. DEN HAAG Bij de installatie van de raad voor de luchtverontreiniging heeft staatssecretaris KruisLnga van morgen gepleit voor een zo snel moge lijke behandeling van de adviezen. Op deze wijze kan een belangrijke bijdrage worden geleverd aan een spoedige in werkingtreding van de wet op de lucht verontreiniging. Een andere overweging is dat het on bevredigend is aanvragen voor vergun ningen voor nieuwe vestiging nog te behandelen op basis van de hinderwet, aangezien de nieuwe wet inzake de luchtverontreiniging door de volksver tegenwoordiging reeds is aangenomen. Dr. Kruisinga betreurt het dat niet altijd even krachtig kon worden opge treden tegen bestaande bedrijven, die reeds een vergunning hadden. De nieu we wet zal echter na haar volledige inwerkingtreding betere mogelijkheden daartoe bieden. Zonder opsporing is bestrijding van luchtverontreiniging volslagen onmoge lijk. De staatssecretaris constateerde dat Nederland thans in het voorste ge lid loopt wat de ontwikkeling van alge meen geaccepteerde meet-methodes be treft. Er wordt naar gestreefd de eerste fase van de opbouw van een nationaal opsporingsluchtmeetnet voor het eind van het volgend jaar te hebben vol tooid. De door Nederland gebruikte metho de is zeer modern en vrijwel uniek, al dus dr. Kruisinga. Hierbij zullen volle dig automatische apparaten alle uit komsten doorgeven naar één centraal punt: het Rijksinstituut voor de Volks gezondheid te Bilthoven. Dit meetnet waarmee voorlopig één component, nl. zwaveldioxyde wordt bepaald, wordt zo opgezet dat de appa ratuur het eerst kan worden geplaatst in die gebieden waar thans nog niet regelmatig wordt gemeten en waar dringende redenen bestaan om ook daar met deze apparatuur te gaan wer ken. De volautomatische apparatuur staat al in de Rijnmond, in Twente en langs de grens bij Antwerpen. AMSTERDAM Het gerechtshof ln Amsterdam heeft gisteren in een tussen arrest het verzoek van de 34-jarige In donesische scheepswerktulgkundige Ro nald M. O. S. ingewilligd tot het privé- raadplegen van een psychiater. De pro cureur-generaal had tegen de verdachte 20 jaar gevangenisstraf en tbr geëist, wegens beroving van en doodslag op de 78-jarige Amsterdamse melkhandelaar Re(jer Royé op 21 oktober 1968- In afwachting van het rapport van de voor eigen rekening geconsulteerde psy chiater zal S. overgebracht worden naar een kliniek in Utrecht, waar een tweede onderzoek naar zyn geestesgesteldheid zal worden ingesteld. WASHINGTON Het Witte Huis heeft Noord-Vietnam er van beschul digd, Amerikaanse krijgsgevangenen te gebruiken voor propagandadoeleinden door hen een vraaggesprek af te nemen dat gefilmd is en via de Amerikaanse televisie is uitgezonden. President Nixon meent hierin op nieuw een bewijs te zien van Noord- Vietnamese inbreuk op letter en geest van de conventie van Genève inzake krijgsgevangenen, aldus het Witte Huis. ADVERTENTIE Uw zelfvertrouwen vergroten Uw spreekangst overwinnen Glashelder uw gedachten formuleren Uw persoonlijkheid versterken Uw carrièremogelijkheden vergroten Voor-de-vuist-weg spreken Onderhoudend discussiëren Mensen overtuigen Vergaderingen leiden Dit - en nog meer - leert u op onze mondelinge cursus (persoonlijkheidsvorming). De nieuwe cursus Spreekvaardigheid (zonder huiswerk) start weer half januari in neven staande plaatsen, en omvat 16 lesavonden (1 avond per week). Zij leidt op tot het diploma SPREEKVAARDIGHEID, dat in alle sectoren van het bedrijfsleven erkenning geniet. Tijdens het 20-jarig bestaan van Rhetorica volgden meer dan 40.000 dames en heren (in Nederland en België) onze cursus. Zij merken dagelijks wat een voorrecht het is om over goede spreekvaardigheid te beschikken. Zowel in hun privé-leven als in hun carrièrre. Wij nodigen u uit (zonder enige verplichting) eens een lesavond mee te maken in de plaats van uw keus. Via onderstaande bon zenden wij u hiervoor begin januari een introductiekaart. NAC 252 Inzenden als brief of geplakt op briefkaart aan: INSTITUUT.RHETORICA', Postbus 144, Dordrecht. Zend mijintroductiekaart(en) tot het geheel vrijblijvend bijwonen van uw eerste !«s SPREEKVAARDIGHEID .nr.. prov._ NEDERLAND Aalten Aibtasserdam Alkmaar Almelo Almkerk Alphen a/d Rijn Amerafoort Amstelveen Amsterdam Apeldoorn Arnhem Assen Bergen op Zoom Beverwijk Bodegraven Breda Breukelen Brielle Coevorden Culemborg Delft Deventer Dieren Doetinchem Dokkum Dordrecht Drachten Ede Eindhoven Elat (Betuwe) Emmeloord Emmen Enschede Geldermalten Geleen Gilze-RIJen Goes Gorinchem Gouda 's-Gravenhage 's-Gravezande Groningen Haarlem Harderwijk Hardinxveld/G. Heerenveen Heerlen Helmond H. i. Ambacht Hengelo s-Hertogenboich Hilversum Hoogeveen Hoogvliet Hoorn Huizen (N.H.) Kampen Katwijk aan Zee Krimpen a/d IA Leerdam Leeuwarden Lelden Maastricht Meppel Middelburg Middelharnle Nijmegen Nijverdal Oosterhout Oss Oud-Beijertand Purmerend Putten Roermond Roosendaal Rotterdam Rijswijk (Z.H.) Sassanheim Schiedam Slmpelveld Slttard Sint Nlcolaaega Sliadreeht Sneek Steenwtjk Terneuzee Tiet Tilburg Uden Utrecht Valkenburg fl_) Veendam Veen andaal Veghel Vanlo Ven ray Vlaardingen Vlissingen Voorschoten Waalwijk Wageningea Warmond Weert WinlerawlJIc Woerden Wolvega Zaandam Zelat Zevenaar Zlerikzee Zutphen Zwolle DORDRECHT, BURQ. DE RAADTSINQEL 21,TEL (01850) 37283 30388 AMSTERDAM - Verdacht van brandstichting is dit weekeinde een 40-jarige man aangehouden, nadat zich in zijn woning in de Wilhelmina Druc- kerstraat in Amsterdam een enorme ontploffing had voorgedaan. Hierbij sneuvelden de ruiten, werd de huisdeur weggeslagen en ontstonden scheuren in de binnenmuren. Een en ander speelde zich af terwijl enkele agenten voor het huls stonden. Ztj waren naar de woninggegaan naar aanleiding van een melding, dat er een gaslucht hing. Zij kregen echter geen gehoor. Ook brandde in de woning geen licht. Na de explosie troffen de politieman nen de bewoner in versufte toestand aan. Een begin van brand in de woon kamer konden zij met eigen middelen blussen. Volgens de politie had de vrouw van verdachte enige dagen eer der de woning na een reeks ruzies ver laten. LONDEN De Britse regering be sloot gisteravond tegen de verwachting in geen invoerverbod af te kondigen voor tonijn in blik. Drie grote super marktbedrijven in Engeland hadden de verkoop in de loop van de dag gestaakt. Hoewel het Britse ministerie van Landbouw bij een speciaal onderzoek aanzienlijke hoeveelheiden Methylkwik in monsters van enkele honderden blik jes vond, acht men geen gevaar aanwe zig. In de Verenigde Staten werden vori ge week een miljoen blikjes tonijn uit de verkoop genomen. Methylkwik is bij grote hoeveelheden schadelijk voor het centrale zenuwstel sel. Deze kwiksoort wordt veel gebruikt in de industrie. Wat er van overblijft wordt geloosd in de rivieren. Daardoor komt het in zee. BRUSSEL Gewapende dieven heb ben zaterdag drie uur een Brusselse advocaat, Maurice Jacobs gemarteld om hem te dwingen de combinatie van het slot van zijn kluis bekend te maken. Zij hielden brandend papier tegen zijn voetzolen en handen nadat ze zich met een pistool toegang hadden ver schaft tot het huls. De advocaat gaf echter geen krimp. Tenslotte slaagden de dieven er echter toch in de kluis open te krijgen. Ze gingen er vandoor met ruim zeshonderd gulden. Jacobs is met ernstige brandwonden in een ziekenhuis opgenomen. SAN JUAN (Puerto Rico) Een straalpassagiersvliegtuig van de Trans Caribbean Airlines is maandag in de buurt van de Harry S. Truman lucht haven in St. Thomas op de Maagden eilanden neergestort, zo heeft een woordvoerder voor het Amerikaanse federale bureau voor de luchtvaart mee gedeeld. Twee inzittenden aijn om het leven gekomen. De meeste van de 51 over levenden moesten wegens diverse ver wondingen naar het ziekenhuis, maar er behoefden slechts een paar te wor den opgenomen.

De Vallei | 1970 | | pagina 6