Maakuit eten' zes procent goedkoper LUNS WEER OPREIS KINDERBIJSLAG AOW EN AWW WEER OMHOOG Consumentenbond boos op JATA Ik kom de kinderkamer verwarmen! Onderzoek na overlijden van zwaargewonde Paratyfus in kimler- inrichting bij Arnhem WITTE POMPEN MINDER IN TREK DREES Jr. VOORGEDRAGEN AES LIJST TREKKER DS'70 Met 3 en 7 procent Attentie! Oudejaarsavond 21 uur ADVIES VAN HORECAF: f 75,- boete voor steen door ruit van sexboetiek NEDERLAND W ERD VOLLER Naar Koeweit Saoedi-Arabïè en Iran Kort geding om boekverkoop onder vaste prijs Reeds 100.000 bezoekers bij Dali-expositie Personeel ziekenhuis zou hulp geweigerd hebben Ertstrein maakt proefrit over Hembrug Jongelui stalen f 14.000,- AMSTERDAM Horecaf, de organisatie van werkgevers in hotel-, restaurant-, café- en aanverwante bedrijven heeft haar leden aangeraden de prijzen van de maaltijden en andere etens waren op 1 januari met 6 procent te verlagen. Het advies is gegeven met het oog op de plannen van de regering om de omzetbelasting op het eten buitenshuis te verlagen van 12 tot 4 procent. STIMULANS Surinaine's oudste krant ven AOW KINDERBIJSLAG Vereniging Boekhandelaren contra Star Boekerij VERHOEVEN'S MISVERSTAND DINSDAG 29 DECEMBER 19/0 Die verlaging zou op zich een prijs verlaging van zeven procent betekenen, maar het ministerie van Economische Zaken heeft ermee ingestemd dat voor de gestegen kosten één procent mag worden doorberekend. Aangenomen mag worden dat het ho recabedrijf het advies zal opvolgen. De bedrijfstak, die twee jaar geleden bij de invoering van de btw een gevoelige terugslag kreeg, heeft zich namelijk grote moeite getroost om in het lagere tarief te komen. Toch zullen de prijzen lang niet altijd met zes procent omlaag gaan. Stijging van grondstoffenprijzen (vlees, vis, groente bij voorbeeld) mag veelal wor den doorberekend en kan de btw-verla- ging deels teniet doen. „Als er niets overblijft voor de con sument", aldus de heer G. E. van Goor, voorzitter van Horecaf, „dan slaan we een bijzonder slecht figuur tegenover regering en parlement bij wie we bij wijze van spreken de deur hebben plat gelopen om tariefsverlaging te beplei ten." Daar komt bij dat het bedrijf dat de b.t.w.-verlaging niet doorberekent, kans loopt op de vingers getikt te wor den door de Economische Controle dienst. „Ik verwacht dat de prijzen voor de maaltijden in het hele land omlaag zul len gaan", aldus de heer Van Goor. Daar zijn sterke aanwijzingen voor. De Horecaf werd namelijk bij het bekend worden van de voorgenomen tariefs verlaging overstroomd met verzoeken om uit te rekenen hoeveel de prijzen moeten zakken. „We hebben het advies ook gegeven om een chaos te voorko men", licht hij toe. De Horecaf heeft het bedrijfsleven gevraagd de prijsverlaging opvallend duidelijk te etaleren: door de oude prijskaarten te handhaven en daarop de lagere prijzen naast de oude te ver melden. „We hopen", zegt de heer Van Goor, „da de maatregel een stimulans voor het publiek zal zijn om meer bui tenshuis te gaan eten. Vergeet niet dat de verlaging in feite acht procent om vat omdat het twaalf procents btw- MAASTRICHT Het ingooien van de etalageruit van een sexboetiek was niet de enige manier voor Jezuïetenpa ter E. K. om inbeslagneming van de tentoongestelde artikelen te bereiken. Met deze motivering heeft de recht bank van Maastricht maandag de pater veroordeeld tot een boete van 75,—. De pater wierp de „steen des aan stoots" op 2 augustus jl. in de Brussel sestraat te Maastricht. Hij zei te heb ben gehandeld uit innerlijke drang om dat de' in de etalage uitgestalde sex- artikelen aanstoot gaven en de overheid daartegen niet optrad. Tijdens de rechtbankzitting beriep de Jezuïet zich op overmacht, noodweer of noodweerexces: hij moest wel zoiets doen. De rechtbank gaf hem echter geen gelijk. tarief na 1 januari veertien procent zal bedragen." De heer Van Goor, directeur van Krasnapolsky n.v. (waartoe ook de Am sterdamse restaurants Poolen en het Havenrestaurant behoren), geeft zelf het goede voorbeeld: hij verlaagt zijn prijzen zelfs met zeven procent. „Ik kan de gestegen kosten op een andere manier opvangen", zegt hij. ADVERTENTIE 1) Hartig hapje: Toastje met stukje gemarineerde haring of rolmops. Garneren met tomaat. 2) Kippers: Zó op 't brood óf even bakken met mes puntje botertif kort konen in bodempje water. 3) Bokking: Gefileerd of gesneden. Garneren met dun schijfje augurk. 4) Maatjesharing: In mootjes op toast (met stukje tomaat). Cocktail: 1 dl. room, 2 dl. tomatenketchup, 4 dl. mayonaise en naar .smaak sherry of cognac. PARAMARIBO De NV Drukkerij en uitgeverij DAG heeft bekendge maakt, dat het uitgeven van het dag blad „Suriname" per 1 januari 1971 zal worden gestaakt. „Suriname" is Surina- me's oudste krant. Hoofdredacteur is Percy Wijngaarde, die zijn vader Jan Wijngaarde opvolgde. Het blad is in DEN HAAG De Internationale or ganisaties van consumentenbonden (IO- CU) heeft een grote actie op touw gezet tegen de Internationale organisatie van luchtvaartmaatschappijen (IATA). Volgens de consumentenbonden wordt de concurrentie in do luchtvaart door het optreden van de IATA sterk belemmerd. De IOCU heeft de hulp in geroepen van de economische en de so ciale raad van de Verenigde Naties. Bij de IATA zijn vrijwel alle lucht vaartmaatschappijen uit de niet-pom- munistische landen aangesloten. Deze organisatie houdt zich onder meer bezig met het vaststellen van tarieven voor de burgerluchtvaart. De Nederlandse consumentenbond heeft al eerder geprotesteerd tegen wat hij noemt het machtsmisbruik van de IATA. De bezwaren richten zich ook tegen de Rijksluchtvaartdienst, „die trouw de aanwijzingen van het kartel uitvoert en de activiteiten aan niet- kartelleden aan banden legt". De luchtvaarttarieven worden vol gens de bond hoger gehouden dan no dig is. „Dit alles onder het motto dat door lagere tarieven de vervoerszeker- heid door de lucht in gevaar komt", aldus de bond. DEN HAAG De bevolking van ons land is dit jaar met 1,2 procent toege nomen tot 13,1 miljoen, zo heeft het Centraal Bureau voor de Statistiek uitgerekend. De zuigelingensterfte daalde met 4,5 procent; de sterfte bij geboorte met 2,6 procent. De bruto-uurlonen van volwassen mannen namen met 12 procent toe in Industrie en bouwwereld en met 13 pro cent in de landbouw. De prijzen stegen echter met 4,5 procent (voeding 5 pro cent, kleding 3 procent, huur 5 procent). De Consumentenbond meent dat het huidige geregelde luchtverkeer bijna uitsluitend is aangepast bij de behoefte van zakenlieden en grote artiesten. „Maar", zo wordt opgemerkt, „er zijn ook anderen die willen vliegen en die stellen andere eisen". DEN HAAG De uitkeringen AOW en AWW zullen per 1 januari met zeven procent omhoog gaan. De kinderbijslag zal met drie procent stijgen en de WAO- uitkering arbeidsongeschiktheidsverze kering) met 3,12 procent. Het maximum-dagloon, waarnaar de uitkeringen ingevolge de WAO, de ziektewet en de werkloosheidswet wor den berekend, zal worden verhoogd van 96,20 tot 99,20 per dag. Voorts is een wetsontwerp goedge keurd, dat hef mogelijk maakt aan de mensen die een uitkering van de WAO, ziektewet of werkloosheidswet genieten, een uitkering van maximaal 210 in eens te geven. Verwacht wordt, dat dit bedrag in januari zal worden uitge keerd. De AOW- en AWW-uitkeringen zullen in de eerste plaats met drie procent wor den verhoogd in verband met de aan passing van de loonindex per 1 decem ber 1970. Er zal twee procent wegens aanpassing per 1 januari aan worden toegevoegd en twee procent wegens voorindexering. De maandelijkse uitkeringen zullen met ingang van 1 januari de volgende zijn 0 AOW gehuwden: 532,50 (was 496). 0 AOW ongehuwden: 375,50 349,50). 0 AWW weduwen met kinderen: 532,50 (ƒ496). Q AWW weduwen zonder kinderen: ƒ375,50 (ƒ349,50). Wezen tot 10 jaar: ƒ120 (ƒ111,50). 0 Wezen van 10 tot 16 jaar: 178 165,50). 0 Wezen van 16 tot 27 jaar: 232 (ƒ215,50). In januari zullen degenen die AOW- of AWW-uitkeringen genieten, nog eens drie procent over de oude uitkering krijgen. Dit is de achterstallige ver. hoging van 1 december 1970. De kinderbijslagen zullen worden ge bracht op 0 13J>,72 (ƒ131,04) voor het eerste kind; ƒ153,66 (ƒ148,98) voor een tweede en derde kind; ƒ205,14 (ƒ198,90) voor een vierde en vijfde kind; ƒ226,98 (ƒ219,96) voor een zesde en zevende kind; 251,16 (ƒ243,36) voor een achtste en elk daarop volgend kind. WORKUM Maandagmorgen heeft men in Workum het lichaam gevon den van de 54-jarige mejuffrouw R. Spijksma. Het lag in de sloot achter haar woning in Workum. De vrouw is waarshijnlijk donderdag te water ge raakt zonder dat iemand het gemerkt heeft. Buren hadden ook geen argwaan, omdat men dacht dat zij de kerstdagen bij familie doorbracht. SCHIPHOL Minister Luns is gis termiddag van Schiphol naar het Mi- den-Oosten vertrokken voor officiële bezoeken aan achtereenvolgens Iran, Saoedi-Arabië en Koeweit. Met de staatshoofden en regeringsleiders van deze drie landen zal hij besprekingen voeren over de politieke situatie rond de Perzische Golf in verband met de toenemende Russische activiteit in dit gebied en over de betrekkingen van de ze landen met Nederland, terwijl het conflict tussen Israël en de Arabische wereld eveneens ter sprake zal komen. Op de heenreis zal minister Luns een tussenlanding maken in Tel Aviv, waar hij een onderhoud zal hebben met zijn ambtsgenoot Eban en diens naaste me dewerkers. „Ik maak deze reis uitdrukkelijk niet als bemiddelaar in het Israëlisch-Ara- bische conflict, doch zal mij beperken tot het doorgeven van boodschappen, waardoor misverstanden misschien voorkomen kunnen worden, verklaarde de heer Luns bij zijn vertrek. ARNHEM De Nederlandse Vere niging tot Bevordering van de Belangen des Boekhandels heeft een kort geding aangespannen tegen de in Culemborg gevestigde Star Boekerij, die in haar te Arnhem, aan de Steenstraat, gevestigde boekwinkel boeken zou hebben ver kocht tegen lagere dan de officieel vastgestelde prezen. Het geding wordt woensdagmiddag 30 december behan deld voor de president van de Utrechtse rechtbank. De Star Boekerij heeft filialen onder meer in Arnhem, Tiel, Zutphen en Ter- borg. Alleen in Arnhem, zo deelde een woordvoerder van de boekerij mee, worden diverse boeken tegen lagere prijzen verkocht. Het gaat onder meer om boeken als „Pot voor mijnheer" van Max Tailleur, „Een gegeven paard" van Hildegard Knef, „De klop op de deur" van Ina Boudier Bakker, diverse delen van „Arendsoog", „Pinkeltje" enz. „Alleen in Arnhem", zo werd mede gedeeld van de zijde van het Culem- borgse bedrijf, „hebben wij een aantal werken afgeprijsd, maar uitsluitend omdat precies tegenover ons pand sinds kort is gevestigd een boekhandel van „Boek en Plaat", die met leden werkt en daardoor dat zal dan wel blijken tegen lagere prijzen boeken aan de man ko n brengen. Uit oncurrentie- overwegingen moesten wij wel lager gaan verkopen. In andere filialen van ons gebeurt dat niet. In Tiel deden we het even tijdelijk, maar dat was ter gelegenheid van de opening van de zaak aldaar". DIESSEN De 20-jarige verkoop ster C. A. M. van Gils is maandagmor gen in haar woonplaats Diessen met haar personenauto achterop een gepar keerd staande truck met oplegger ge reden. Zij was op slag dood. ADVERTENTIE Met DRUgasar gasverwarming, op de buitenlucht aangesloten door een opening in de buitenmuur, fe. Meer dan 60 verschillende uitvoeringen fik van kkin tot groot! Prijzen vanaf f299,-. Ék Vraag ongefrankeerd de gratis brochure aan bij Koninklijke Fabrieken Diepenbrock Reigers N.V., Antwoordnummer 17, Ulft. Minister Luns (links, met hoed) lette er bij het vertrek op Schip hol zorgzaam op, dat zijn vrouw en de echtgenote van de Iraanse am bassadeur een goed plaatsje op een opstapwagentje kregen. ADVERTENTIE ANNO 1792 vraag het uw slijter ROTTERDAM De Salvador Dali- tentoonstelling in het museum Boymans van Beuningen in Rotterdam heeft maandagmorgen haar 100.000ste bezoe ker ontvangen. Het is de kunstschilder André Donders (26) uit Antwerpen, die werd verwelkomd door hoofdconserva tor mevr. R. Hammacher-van den Brande van de afdeling moderne kunst van het museum. Zij bood de kunst schilder de tentoonstellingscatalogus aan, waarna de heer Donders een kleu- renreproduktie van één van de belang rijkste werken op de tentoonstelling uitkoos („kannibalisme in de herfst"). BOXTEL De inspectie van de volksgezondheid in Den Bosch heeft een onderzoek gelast naar de hou ding van personeel van het St. Li- duïna-ziekenhuis in Boxtel. Het personeel zou donderdagavond lange tijd hebben geweigerd de bij een aanrijding in St. Oedenrode zwaar gewonde heer J. van Rooij (53) uit Den Bosch te behandelen. Een uur na het ongeluk ovèrleed hij. De heer Van Rooij werd door een par ticuliere ziekenvervoerder, de heer A. Bongers uit St. Oedenrode, naar het ziekenhuis gereden. In de auto zat ook een zoon van de zwaargewonde. De heer Bongers: „De receptioniste van het ziekenhuis liet ons niet binnen omdat wij geen verwijskaart van een arts hadden. Nadat ik gedreigd had de patiënt naar een ziekenhuis in Den Bosch te rijden, mochten we wel binnen en werden we naar het EH- BO-afdeling verwezen. Daar hebben wij zelf de patiënt uitgekleed. Pas na twintig minuten nam een zuster de patiënt van ons over. Toen ik weg ging kwam ik bij de ingang van het ziekenhuis de dokter die eerste hulp moest verlenen tegen. Het heeft on geveer een half uur geduurd voordat de patiënt hulp kreeg". Dokter W. Filippini, geneesheer-direc teur van het Bossche St. Caroluszie- kenhuis, die met het onderzoek belast is, gelooft in eerste instantie dat er sprake is geweest van een misver stand. „De receptioniste had donderdagavond kort voordat de heer Van Rooij werd binnengebracht, gehoord dat vanuit Liempde een overledene naar het zie kenhuis werd overgebracht. Zij dacht dat de heer Bongersmet d e overlede ne was aangekomen. Toen de heer Bongers vertelde dat hij een gewonde bij zich had, vroeg de receptioniste of ARNHEM Op het tehuis voor geestelijk gehandicapte kinderen, 's Kooningsjacht, in de bossen b(j Arn hem heerst een paratyfusepidemie. De driehonderd kinderen van het tehuis zullen drie weken in quarantaine moe ten blijven. Vermoedelijk is door het voedsel de ziekte binnengekomen; vijftien a twin tig kinderen blijken al de besmetting te hebben opgelopen. De ziekte levert nauwelijks gevaar op. Paratyfus C is een besmettelijke darmziekte dfe vrij snel weer over kan zijn. Kinderbezoek is voor deze periode verboden. Ouders kunnen wel komen, als zij zich aan een serie zeer strikte richtlijnen willen onderwerpen. DEN HAAG De houders van witte pompen zijn niet enthousiast over de gang van zaken in 1970. De stichting waarin de pomphouders zijn verenigd, zegt, dat het totale marktaandeel van de witte pompen in 1970 met één pro cent is teruggelopen tot 12 procent. Zij noemen als oorzaak: de enorme reclamecampagnes van een aantal ge vestigde maatschappijen, die de lucht verontreiniging voor hun acties hebben aangegrepen. De kleinere merkmaatschapp'ijen met een veel kleiner marktaandeel dan de vrije pompen, die geen reclameacties hebben gevoerd, zagen naar schatting een afzet van honderd miljoen liter benzine naar de grotere broers gaan. De stichting is wel tevreden over het beeld dat de automobilist heeft over de vrije benzine. „Het is praktisch wel tot elke benzineverbrui- ker doorgedrongen, dat de vrije benzine afkomstig is uit de raffinaderijen van de gevestigde maatschappijen", aldus de stichting. Uit een enquête is gebleken dat 36 procent van de toekomstige kopers van nieuwe of gebruikte auto's van plan zijn om Shell-benzine te gaan gebrui ken; zeven procent gaf de voorkeur aan Esso, zeven procent aan Chevron en ze ven procent aan vrije benzine. Voor de andere merken was weinig belangstel ling (zes procent). Een groep van 37 procent van de toekomstige autorijders had nog geen voorkeur voor een be paald merk. UTRECHT Een met 200 ton erts geladen trein zal vanmiddag een proef rit maken over het herstelde spoor van de Hembrug. Als de proef slaagt, zal dit spoor woensdag in gebruik worden ge nomen. Zoals bekend is de Hembrug op 18 december na een aanvaring ernstig be schadigd. Het volledige herstel van de brug zal zeker tot eind februari of be gin maart duren. De proefrit is nodig om het herstelde spoor op doorbuiging en dergelijke te controleren. EINDHOVEN Twee Eindhovense jongelui hebben tegenover de politie in hun woonplaats bekend verantwoorde lijk te zijn voor een diefstal van 14.000, bij de firma Louis van den Heuvel in huishoudelijke artikelen in de binnenstad van Eindhoven. De jongelui, de 20-jarige H. B. B. en de 19-jarige H. W. v. d. B. hadden hun slag geslagen in de nacht van 27 op 28 november. Door middel van enkele in een tas gevonden sleutels hadden zij zonder moeite een greep kunnen doen in de kluis van de firma, waarin de loonzakjes klaar lagen. Een bedrag van 30.000 dat ook voor het grijpen lag zagen zij over het hoofd. Van het gestolen geld was niets meer over. Van de B. had van zijn aandeel ondermeer een nieuwe auto gekocht en had er goede sier mee gemaakt in Eindhoven. er bij het ongeluk een arts was ge weest", aldus dokter Filippini. Nadat de heer Bongers toen gedreigd had de patiënt naar een ziekenhuis in Den Bosch te zullen rijden, heeft de receptioniste, aldus dokter Filippini, de patiënt naar de EHBO verwezen. „De dienstdoende verpleegster heeft onmiddellijk een arts gewaarschuwd. Deze heeft de patiënt terstond onder zocht maar voordat hij hulp kon ge ven overleed de man aan inwendige bloedingen". „We zitten met deze zaak erg in de put", aldus dokter Filippini, „maar ik zie nu nog niet welke fouten er in het ziekenhuis zijn gemaakt. Iedereen heeft correct gehandeld. In eerste in stantie is er slechts sprake geweest van een misverstand". DEN HAAG Prof. dr. W. Drees jr. staat als eerste op de advieslijst van DS '70 voor de Tweede-Kamerverkie zingen. Deze ontwerp-kandidatenlijst is opgesteld door een commissie van „on- afhankelijken" uit de partij „Democra- tisch-Socialisten '70". Tweede is het reeds zittende Twee de-Kamerlid mevr. S. van Vcenen- daal-van Meggelen. Nadat de afdelin gen deze voordracht hebben behandeld, zal op 12 en 13 februari het congres van D.S.'70 de definitieve kandidaten lijst vaststellen. Op 12 februari zal prof. dr. Drees jr. als lijsttrekker zijn eerste politieke rede houden. In kringen van D.S.'70 verwacht men met prof. dr. Drees jr., over wiens kan didatuur reeds geruime tijd werd ge speculeerd, een krachtige stembusmag neet te hebben gevonden. Het staat vast dat hij het Tweede-Kamerlidmaat schap zal aanvaarden als hij wordt ge kozen en dan ook zijn functie van the saurier-generaal bij het departement van financiën zal opgeven. De thans 48-jarige oudste zoon van oud-premier dr. W. Drees, is op het ogenblik met vakantie, op safari in Midden-Afrika. Als lid van de Partij van de Arbeid heeft prof. dr. Drees nooit een politieke functie willen aanvaarden en heeft hij zich trouwens in het geheel niet op po litiek terreip bewogen. Na zijn economische studie aan de Economische Hogeschool in Rotterdam kwam hij eind 1945 bij het Centraal Planbureau en sindsdien is hij steeds ambtelijk werkzaam geweest. Tot twee maal toe was hij als financieel adviseur in Indonesië en intussen was hij bij het Internationale Monetaire Fonds in Wa shington. In 1955 werd hij onderdirec teur van het Centraal Planbureau, om een jaar later in dienst te treden bij het ministerie van financiën als direc teur van de rijksbegroting. Verleden jaar werd prof. dr. Drees bevorderd tot thesaurier-generaal, schatkistbewaarder en kassier van het Rijk. In 1955 promo veerde hij in Rotterdam op een Engels proefschrift over de Nederlandse over heidsuitgaven in de na-oorlogse perio de. ADVERTENTIE De laatste treinen vertrekken omstreeks Nederlandse] Spoorwegen]

De Vallei | 1970 | | pagina 7