Vier man gepakt LAA TSTE MAAL HELLO DOLL Y 30% Mevrouw King niet naar Palaver" Ha fijn...een borrel van f loryn! Protestgolf tegen vonnis Leningrad houdt aan EGYPTE WANTROUWT ISRAELS TERUGKEER Allergisch voor „haast alles" Doodstraf Over de grenzen Moskou: anti Sovjet-actie van Westen Oorzaak van nachtvrees geïsoleerd Doodstraf geëist in proces-Tate Aartsbisschop van Conakry in arrest i PHILIPS ieuwjaarskaart met L.S.D. Peking; en Moskou geïnteresseerd in Indonesië inventumlaatu kiezen-, elektrische boven of onderdeken! méér licht op tafeL _voor dezelfde stroomkosten 'ARGENTA SUPER LUX de lamp met het speciale Hchtvenster aan de onderzijde JONGE EN VIEUX... RASECHTE SCHIED AMMERTJES VREDESVOORWAARDEN GENOEMD PROTEST RECHT INVENTUM DINSDAG 29 DECEMBER 1970 V er dachten van moord op Laporte in arrest MONTREAL De Canadese politie heeft gisteren in Montreal vier mannen gearresteerd, die ervan worden verdacht de minister van Arbeid van de regering van de provincie Quebec, Pierre Laporte, te hebben vermoord. Het lijk van de minister werd een week na zijn ontvoering in de kofferbak van een auto gevonden. Drie gearresteerden rijn Paul Rose (27), een leraar, en zijn broer Jacques Rose (23) en Francis Simard (23), die zich alle twee journalist noemen. De mannen waren gewapend, maar zij bo den geen tegenstand toen de politie hun verblijfplaats een oude boerderij in het dorp St. Luc, dertig kilometer ten LOS ANGELES De openbare aan klager Vineent Bugliosi heeft gevraagd Charles M. Manson en drie van zijn vrouwelijke medeverdachten te veroor delen wegens moord. Dit houdt de doodstraf in. Hij beschreef Manson als „een „dic tatoriale maharadja van een stam van hielenlikkende slaven, die bereid waren zijn moorden voor hem uit te voeren". Bugliosi vertelde de jury-leden: „Charles Manson en alleen Charles Manson had een motief voor deze moorden, het enige motief van de ande ren was te doen wat Charlie zei. Het proces tegen Manson en zijn aanhangsters wordt gevoerd wegens de moord op de actrice Sharon Tate en -nog zes mensen. De eerste verdediger Paul Fitzgerald zei in zijn slot-pleidooi dat er een goe de kans is dat iemand anders dan Man son en zijn drie vrouwelijke medever dachten de moorden hebben gepleegd. „Ik heb er geen bewijs voor, maar het is een redelijke veronderstelling". Hij wees erop dat nog nooit vastgesteld is van wie de bril is die in de villa van miss Tate werd gevonden. Verder merkte hij op, dat Bugliosi de Jury gezegd had: „Als u het niet zeker weet, dan kunt u deze verdachten niet veroordelen". Hierop stelde hij met klem vast: „Wij weten niet zeker wie wie vermoord heeft". Fitzgerald probeerde tegen Bugliosi diens betoog te gebruiken, dat het ro botten geweest waren die op bevel van Manson hadden gemoord. Hij zei dat robotten niet schuldig kunnen zijn aan moord met voorbedachte rade, zoals Bugliosi de jury verzocht heeft vast te stellen. zuidoosten van Montreal binnenviel. De identiteit van de vierde gearres teerde staat nog niet vast. De mannen hadden zich verschanst in een tunnel, die onder de betonnen vloer van de boerderij was uitgehakt. In de tunnel zes meter lang en 1,2 meter breed was een grote voorraad voedsel opgeslagen. De politie hield de boerde rij, die officieel leeg stond, al geruime tijd in de gaten. Gistermorgen vroeg ontdekte zij een lichtschijnsel in het huis, ofschoon er niemand binnen was gegaan. Steen voor steen werd daarna het huis onderzocht, waarna de schuil plaats van de drie mannen werd gevon den. Op 18 oktober werd een arrestatiebe vel uitgevaardigd tegen Paul Rose. Dit was een dag nadat het lijk van de ont voerde jninister Pierre Laporte was ge vonden. Een week later werden ook ar restatiebevelen uitgevaardigd tegen Francis Simard, Jacques Rose en Ber nard Lortis. De laatste is op 6 novem ber in Montreal aangehouden. Op de hoofden van alle drie stond een losprijs van vijftigduizend dollar. Paul Rose werd ook gezocht voor de ontvoering van de Britse diplomaat Ja mes Cross, die op 3 december werd vrijgelaten, nadat zijn ontvoerders had den geprofiteerd van een regeringsaan bod voor een vrijgeleide naar Cuba. J LOME (Togo) Volgens berichten in de pers alhier is in het afgelopen week eind mgr. Jean-Marie Tcidimbo, de aartsbisschop van Conakry, gearres teerd. De aartsbisschop zou enkele malen hebben geweigerd over het radiostation van Conakry, de hoofdstad van Guinee, een verklaring af te leggen waarin hij zich aansluit bij de versie van de rege ring over de aanval op 22 november, die onder meer door Portugese huursol daten op Guinee zou zijn uitgevoerd. In de persberichten wordt het ver moeden geuit dat de aartsbisschop er van is beschuldigd met die huursolda ten te hebben samen gewerkt. ADVERTENTIE A De langstlopende musical heeft zondag na een recordaantal van 2.844 voorstellingen afscheid geno men van Broadway in New York. Ethel Merman, de laatste „Dolly" staat naast Stanley Adams (r.), pre sident van de Amerikaanse vereni ging van componisten, auteurs en pu blicisten. Jerry Herman (l.) ontving van hem een gedenkplaat. De muziek en gedichten van Hermqn werden sinds 16 januari 1964 in Hello Dolly gespeeld. UTRECHT Mevrouw Coretta King, de echtgenote van de vermoorde Ame rikaanse negerleider komt niet naar Nederland om aanwezig te zijn op „Pa laver", de grote jongerenmanifestatie van de stichting Jeugd en Bijbel, die zaterdag a.s. in Utrecht wordt gehou den. Mevrouw King is druk bezig met de voorbereiding van een herdenkingscon ferentie, gewijd aan het werk van haar man. Mevrouw King zou op „Palaver" samen met een Indonesiër, een Chileen en Nederlanders spreken over de bete kenis van de Bijbel voor haar. De plaats van mevrouw King wordt nu ingenomen door ds. E. Santi, een concertviolist, die de vader werd van de wezen in Napels, dr. Doan Than Lyem, een rooms-katholieke Noordviet- namees, die zich in Zuid-Vietnam inzet voor het herstel van verwoeste dorpen en pater Vincente José Rafael, die niet meer terug mag naar zijn vaderland Angola. ADVERTENTIE lull TIM minw'iw Feestelijke borrel... zo'n rasecht Schiedammertje uit de grote distilleerderij van Dirkzwager. Er is zonnige vieux en zuivere jonge van Floryn. Extra zorgvuldig gedistilleerd en mild van smaak. Fijn om puur te drinken. Pittig in longdrinks. Of u hem kort drinkt of lang, u houdt met Floryn een heel goed glas in de hand. Dat proeft u weL FLORYN UIT DE GROTE DISTILLEERDERIJ VAN M. DIRKZWAGER-SCfflEDAM MOSKOU De vloed protesten te gen de vonnissen die in Leningrad zijn uitgesproken over in meerderheid Joodse verdachten blijft aanhouden. De Sovjet-Unie beschuldigt als ge volg daarvan het Westen van „een on gebreidelde anti-Russische campagne". De Nederlandse ambassadeur in Mos kou, mr. A. R. Tammenoms Bakker, heeft de Russische regering kennis ge geven van de verontrusting die in Ne derland bestaat over de gang van zaken bij het achter gesloten deuren gevoerde proces, waarin twee Joodse beklaagden de doodstraf kregen. CAIRO De Egyptische president, Sadat, heeft verklaard, dat het besluit van Israël, de Jarring-besprekingen te hervatten, slechts een manoeuvre was, met het oog op hef rapport dat de VN-bemiddelaar zeer binnenkort bij de Veiligheidsraad der VN moet indienen. De bedoeling van „deze manoeuvre" was duidelijk: het vermijden van een blaam en het verkrijgen van een nieu we verlenging van het bestand. „Als de tegenpartij ernstige pogingen RIO DE JANEIRO Nieuwjaars kaarten hebben als „dekmantel" gefun geerd voor LSD-smokkel van Amerika naar Brazilië, zo is in Rio de Janeiro vernomen. De LSD bevond zich in de kaarten die bestonden uit twee perfect op elkaar geplakte velletjes papier. De smokkel kwam aan het licht doordat het de Braziliaanse PTT opviel, dat een grote hoeveelheid nieuwjaarskaarten door een en dezelfde afzender aan ver scheidene personen in Guanabara en Sao Paulo was verstuurd. Er zijn enkele arrestaties verricht, en de Braziliaanse politie heeft interpol en haar Amerikaanse collega's ingelicht. DJAKARTA Volgens het Indonesi sche militaire blad Chas doen China en Rusland alle mogelijke moeite hun in vloed in Indonesië te herstellen. De Indonesische autoriteiten hebben onlangs grote hoeveelheden Chinees propagandamateriaal voorzien van een portret van Mao Tse-toeng, in beslag genomen. De Russen hadden via hun ambassade in Djakarta brochures en ander propagandamateriaal verspreid onder de plattelandsbevolking. Volgens het persbureau Antara heeft het leger op Zuid-Sumatra een onder grondse communistische beweging op gerold. HOUSTON Een in de natuur voor komende stof die angst voor duisternis veroorzaakt is in een laboratorium ver vaardigd. Die stof Scotophobin onstaat in de hersenen van proefdieren wanneer zij kunstmatig bang in het donker worden gemaakt. Dr. George Ungar, onder wiens lei ding Scotophobin kunstmatig is ver vaardigd, gelooft dat dit resultaat de eerste stap is op weg naar de ontrafe ling van de geheimen van de scheid- kundige processen die zich tijdens het leren voordoen in de hersenen. Scotophobin werd eerst gewonnen uit de hersenen van ratten die bang voor duisternis waren gemaakt en daarna in het laboratorium van dr. Ungar nage maakt. Zowel het natuurlijke als het nagemaakte Scotophobin veroorzaakte na inspuiting bij andere ratten angst voor duisternis. doet om de resolutie van de Veilig heidsraad toe te passen, zullen wij van onze kant onze pogingen in die richting voortzetten. Maar wij zullen ons ver zetten tegen elke manoeuvre die ten doel heeft het bestand voor de derde keer verlengd te krijgen en ons zodoen de te beroven van ons recht, ons gebied te bevrijden", aldus Sadat volgens het Egyptische Persbureau voor het Mid den-Oosten. Egypte zal nimmer diplomatieke be trekkingen met Israël aanknopen. Dat heeft president Sadat verklaard tegen over James Reston, van de gezagheb bende New York Times. Sadat nbemde voor het eerst de Egyptische vredes voorwaarden puntgewijs op: Israël moet elke centimeter grond afstaan die het in de Zesdaagse Oorlog van juni 1967 op Egypte veroverde; De Grote Vier Amerika, Rus land, Engeland en Frankrijk moeten de vredesregeling garanderen; De resolutie van de Veiligheids raad, waarin „de stadia van de oplos sing van het hele probleem worden ge noemd", moet worden gevolgd; Egypte is bereid „onmiddellijk" over Israëls recht op doorvaart door de Golf van Akaba en de Straat van Tiran te onderhandelen; Het recht van Israël op vrije door vaart door het Suez-Kanaal hangt af van de oplossing van het vraagstuk van de Palestijnse vluchtelingen. Sadat had president Nixon schrifte lijk laten weten dat „als Amerika vrede wil en niet achter „Israëls expansie- droom" staat, het hele probleem binnen 24 uur kan worden opgelost door de bemiddelaar van de VN, Gunnar Jar ring". Israël heeft gisteren definitief beslo ten weer deel te nemen aan het vrede soverleg met de Arabieren in New York. Begin september trok Israël zich uit dë door Jarring geleide besprekin gen terug omdat Egypte het bestand langs het Suez-Kanaal had geschonden. Het besluit weer aan het overleg deel te nemen, is gisteren eenstemmig door het kabinet genomen. De regering van Nieuw-Zeeland heeft lat^n weten dat zij hoopt dat de strenge vonnissen nog herzien zullen worden. In verscheidene andere landen hebben regeringsleiders soortgelijke verklarin gen afgelegd. Een bekend Amerikaans advocaat, Meivin Belli, wil het volgende proces in Leningrad, eveneens tegen Russische joden, bijwonen. Hij heeft de Russische regering toestemming daartoe gevraagd en wacht nu op antwoord uit Moskou. Dat tweede proces er is intussen zelfs al sprake van een derde, eveneens tegen voornamelijk Joodse burgers zou op 6 januari beginnen. Er zouden negen Joden terechtstaan en het proces zou verband houden met dat van de afgelopen weken, waarin mensen te rechtstonden wegens een poging om met een gekaapt vliegtuig naar het bui tenland uit te wijken. Bij monde van het officiële Russische persbureau Tass protesteert de Sov jet-Unie tegen wat zij noemt deze po gingen tot inmenging. De protesten, aldus Tass, zijn georga niseerd door het internationale zionis me. „De feiten van het proces kunnen de zionisten niet verdoezelen", zegt de verklaring. „Maar zij proberen nu de indruk te vestigen dat de beklaagden niet hebben terechtgestaan wegens hun misdaden maar wegens het feit dat som migen van hen toevallig Joodse burgers van de Sovjet-Unie waren". De voorzitters van NVV, NKV en CNV, de heren Kloos, Mertens en Lan- ser, hebben een telegram gestuurd aan de Russische vakbeweging in verband met het proces in Leningrad tegen de Joodse vliegtuigkapers. Zij verklaren dat de Nederlandse vakbeweging zich aansluit bij de uit alle delen van de wereld afkomstige uitingen van verbij stering en verontwaardiging over het proces in Leningrad. Een woordvoerder van het Vaticaan heeft meegedeeld dat de heilige stoel „stappen ondernam" om te trachten het leven te redden van de Joden die te Leningrad ter dood zijn veroordeeld en clementie te verkrijgen voor de ande ren die lichtere straffen hebben ont vangen. Zestig Russische Joden hebben maan dag om recht „en niet om genade" gevraagd voor de twee mannen, die in het kapingsproces in Leningrad ter dood zijn veroordeeld. „Het storten van het bloed van onze broeders zal ons niet tegenhouden of bang maken", al dus de verklaring van de zestig Russi sche Joden. De Belgische communistische partij heeft een boodschap aan de Sovjet-par tij gezonden, waarin aangedrongen wordt op clementie voor de twee ter- doodveroordeelden in Leningrad. De verklaring waarschuwt dat arrestaties en processen niet de beste manier zijn voor de strijd tegen het zionisme. CONFINER (Colorado V.S.) Mejuffrouw Dorothea Petrovich is een eeuw te laat geboren. Zij is allergisch voor vrijwel alle moderne dingen waar de mens van vandaag mee moet leven, zoals tientallen soorten medicijnen, chemicaliën, cosmetica en onge veer alle petroleumprodukten die er zijn. Zij woont nu al geruime tijd in een caravan ergens hoog in de bergen, waar de lucht zuiver is, maar als er een auto voorbij mocht gaan is het meteen mis, en moet zij huilen, niezen en hoesten als zij niet onmiddellijk haar draagbare zuur stofapparaat in werking stelt. „Ik leef al zeker tien jaar als een soort van kluize- nares". zegt de ongelukkige. Mej. Perovich, die uiteraard haar werk als onderwijzeres niet kan doen, hoopt nog eens een huis in de bergen te hebben maar dan een dat 100 procent van „ou derwetse" materialen is gemaakt gewoon hout, glas en steen, zonder ook maar een centimetertje kunstprodukt. ADVERTENTIE Da's fantastisch! Bovendien nog extra veilig, want I Inventum dekens hebben een trafo voor veilige zwakstroom. v.a. f. 110.- u kunt ar op rekenen! IJet woord „geschokt" duidt niet de goede geestesgesteldheid aan, waar in de wereld het vonnis in Leningrad over de Joodse vliegtuigkapers heeft vernomen. Eigenlqk mag men het geen kaping noemen en de beschaafde wereld heeft dan ook met afgrijzen vernomen dat voor een niet gelukte poging tot kaping, liefst twee maal de doodstraf is uitgesproken. Landen, waarin het de burgers niet vrfl staat zich vry te bewegen, lokken het misdrijf van vliegtuigkaping uit en men kan dan ook nauwelijks van schuld spreken, zo er al van schuld sprake is. Het is immers ook nog heel goed mogelijk, dat de bekentenissen die de veroordeelden in Leningrad hebben afgelegd, gedwongen of door geweld sterk overdreven waren. Dictaturen zyn in dergelijke show-pro cessen zeer sterk. Processen hebben bijna altyd een dubbele bodem. De justitie dient immers niet om de ge rechtigheid te dienen maar om nuttig te zijn voor het politieke systeem. Vonnissen worden niet in de raads kamer geveld maar in de regerings gebouwen. De verslagen uit Lenin grad verschillen in wezen niets van die welke in de jaren 1926-1938 van de politieke processen in de Stalin- tljd gegeven werden. De beklaagden bekennen allemaal, vragen gratie en zeggen de autoriteiten dank voor hun milde behandeling. In Burgos mochten de veroordeelden tenminste nog openlijk zeggen dat zij gemarteld waren. T\e achtergrond van het proces in Leningrad is de stelselmatige ont- rechting van de Joden in de Sovjet- Unie. Aanvankelijk waren de communisten totaal niet anti-semitisch. Integendeel. Een groot deel van de bolsjewistische leiders was zelfs Joods, een Radek of Trotzky. In de eerste jaren na de revolutie was het Joodse leven in de Sovjet-Unie dan ook uitgebreid. Joodse kranten en theaters, Joods cultureel leven bloei den. Niet het godsdienstig leven. Dat werd toen al onder de vaan atheïsti sche propaganda onderdrukt. Maar steeds meer nam het anti-seml- tisme toe. Met de veroordeling van Trotzky tot staatsvijand nummer een, nam Stalin het bestrijden van het Jodendom langzaam maar zeker ter hand. Misschien heeft hij het moorden van de nazi's niet eens op dit punt onwelwil lend bekeken. Het verbieden van het gedicht van Jeftoesjenko: „Babi Jar", FRANCO Kerstmis met doodstraf over de moord op duizenden Joden in de Oekraïne, spreekt boekdelen. De stichting van een „eigen Joodse staat" ergens in Siberië, was niet meer dan een farce. Er kwamen er nauwelijks enkele duizenden. Met het Joodse artsenproces van Stalin, vlak voor diens dood werd het hoog tepunt bereikt. T~laarna werd het anti-semitisme niet minder effectief, maar wel wat ver- borgener. De Joden vormen slechts iets meer dan een procent van de bevolking van de Sovjet-Unie. Cijfers over de bevol king zijn na de laatste volkstelling niet gepubliceerd, maar tien jaar ge leden was het officiële aantal iets meer dan twee en een' kwart miljoen. Volgens Israëlische schattingen wonen er 3.5 miljoen Joden in de Sovjet- Unie. In dit getal zijn dus ongeveer een hiiljoen meer mensen opgenomen, die de staat niet als Jood erkent. Elk jaar wordt een beperkt aantal visa voor emigratie verleend, meestal om mensen in staat te stellen zich bij hun verwanten te voegen. Maar de meeste emigranten zyn economisch en mili tair van geen belang meer voor de staat. Naar verhouding krijgen de Jo den een tamelijk groot aantal van deze visa. Maar dat is by lange na niet genoeg voor de wensen die leven onder de Joodse bevolking. Het is voo.r een Jood steeds moeilijker om in Rusland zich te kunnen ontplooien. De slui pende vervolging maakt hen het le ven steeds lastiger en daarmee stijgt natuurlijk de wens naar emigratie. Vele Joden zitten gevangen alleen maar om het feit dat zy een visum hebben aangevraagd. Vooral in de Baltische staten is die wens gekoppeld naar een leven in vryheid, die de Russen nooit hebben gekend. Het is best mogclyk dat het proces in Leningrad en de volgende processen er toe zyn opgezet om die wens tot vertrek een beetje te matigen. Of dat zal lukken is nauwelijks de vraag. Eerder zal de wens nog toe nemen. at het proces in Burgos betreft is hier ook van een gerechtelijke moord sprake. Er is geen schijn van bewijs geleverd dat de veroordeelden ook maar iets met de dood van een chef van de geheime politie te maken hebben. Ook hier moet intimidatie de beweegreden zyn. Maar by Franco zou het vonnis wel eens als een boemerang kunnen wer ken tegen zyn wankele troon. V7oor de oorlog was er een reclame plaat in de verkiezingsstrijd. De spreuk er op luidde: „Hitler of Mos kou; de galg of het hakblok". De schryver ervan \^»s profetisch be gaafd.

De Vallei | 1970 | | pagina 8