Veenendaals dagblad Buiten Burgos aarzelt met tekenen vonnissen leven „Mijn BENZINE 2,7 CENT DUURDER Studentenrellen in Turkije: RIJEXAMEN DUURDER lekker lui Sw Treffer Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei President Ned. Bank: volgend jaar ontknoping met Jacqueline Kennedy Joegoslaaf „neemt het niet langer'' ONS NIEUWE FEUILLETON Annie M. G. Schmidt en H. Bannink maken weer musical Stakingen en acties in geheel Spanje FASCIST EN OUDSTRIJDER OOSTFRONT Beeldhouwer Miletic wil zijn werk vernietigen Koude jaar wisseling Opklaringen 1 INFLATIE H.H. ADVERTEERDERS ZATERDAG 2 JANUARI Jaar uit, jaar in 1 STAKING GEEN CLEMENTIE OTVS 1VTFTTWF FFTTTT T FTOTXT 5 gelegenheid tot het wisselen van gelukwensen Bur. voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal. Telef. 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.). Giro 1321600. Losse nummers f 0,30; Abonnement 1,30 p.w., 5,50 p.m., 16,25 p.kw. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opgericht in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advertentietarieven op aanvraag. WOENSDAG 30 DECEMBER I970 - 44e JAARGANG no. 304 ZIJLSTRA: „LOONEXPLOSIE IN '71 MOETEN WE VOORKOMEN" AMSTERDAM Dr. J. Zijbtra, president van de Nederlandsche Bank, verwacht dat in 1971 de spanningen, die zich in onze econo mie voordoen zullen ontladen. Dat kan op twee manieren, zei dr. Zijlstra gisteravond in een inter view voor „Televizier Magazine": De ketel kan springen dan zijn de spanningen weg, maar de slacht offers van de scherven liggen er; we kunnen ook proberen het vuur te temperen dan nemen de span ningen ook af." Onze economie bevindt zich vol gens dr. Zijlstra in werkelijk ern stige mate in overbesteding. „veel ernstiger waarschijnlijk dan we drie maanden geleden nog dachten." Daarin speelt de 400 een niet onbelangrijke rol: „Uit een oogpunt van nationale middelen was en is die 400 er eenvoudig niet. En als die dus wel betaald wordt dan bete kent dat, dat tot dat bedrag prak tisch een betalingsbalanstekort wordt gecreëerd." Maar eveneens speelt een rol dat de investeringen uitbundiger zijn dan was aangeno men- Bovendien gaat de wereldeco nomie wat verflauwen. „Op zichzelf is dat nog niet zo verschrikkelijk, maar als de Nederlandse economie, die zelf nu al onevenwichtig is, ge troffen wordt door een stootje van buiten, dan komt die stoot harder aan dan wanneer we zelf solide op onze benen stonden", aldus dr. Zijl stra. Over een eventuele loonexplosie na de zesmaandse loonmatigingspe riode liet dr. Zijlstra zich wat voor zichtig uit. „Ik dacht dat het niet strikt nodig was dat er een zeer ex plosieve ontwikkeling van de lonen zou optreden. De werkenden, de niet-werkenden, de mensen die het van collectieve voorzieningen moe ten hebben, de woningbouw, zij al len zullen lijden onder een nieuwe loonexplosie. Daarom moet dieeen- voudig niet gebeuren." Ons land beleeft een mate van loon- en prijsstijgingen die meer dan normaal is. „We hebben een prijsstijging, die, 1969. '70 en '71 te zamen genomen, in de buurt van de zes procent ligt; dat is natuurlijk een afschuwelijke zaak. „Prijsstijgingen tot een procent of vijf zou ik willen noemen de nog omkeerbare fase van de inflatie. Vijf per jaar, dan is nog de-escalatie mo gelijk. Bij tien procent of meer prijsstijging per jaar krijgt die in flatie een proces, een aspect van voltooidheid. Dan krijg je het niet meer teruggedraaid. Dan is de ont wenning misschien even dodelijk als het doorgaan", aldus dr. Zijlstra in het interview met Parool-redacteur E. Peereboom. Dr. Zijlstra noemde het beangsti gend dat wij en een aantal andere landen in de westelijke wereld be ginnen te schuiven in dat grensge bied tussen de nog omkeerbare in flatie en de waarschijnlijk niet meer omkeerbare hyper-inflatie. Dr. Zijlstra zei dat hij hieraan als president van de Nederlandsche Bank betrekkelijk weinig kan doen. „De Nederlandsche Bank kan de kredietkraan wat meer dichtdraaien, wat minder wijd openzetten, maar dan moet het natuurlijk aan de kant van de regering ook ondersteund worden." Dr. Zijlstra vindt dat in 1971 de overbesteding moet worden beëin digd. „Daartoe is de wiebeltax van de regering een bruikbaar middel. Maar het is maar een middel, het gaat beslist niet ver genoeg naar mijn vaste overtuiging. De SER heeft dat ook geadviseerd." AMSTERDAM „En nu naar bed is de titel van een nieuwe Nederland se musical, waaraan momenteel wordt gewerkt door Annie M. G. Schmidt (tekst) en Harry Bannink (muziek). Het is de bedoeling, dat deze musical begin november 1971 in Carré in pre mière zal gaan. Voor de hoofdrollen zijn Mary Dres- selhuis, Conny Stuart, Frans Halse- ma, Jenny Arean en John Koch aan gezocht. Producent van „En nu naar bed" is John J. Crane. Annie M. G. Schmidt en Harry Ban nink werkten al eerder samen bij de musical „Heerlijk duurt het langst". Hiermede maken wij u erop op merkzaam dat advertenties voor de krant van op donderdag 31 december om 10.00 u. in ons bezit dienen te zijn. Adv. Expl. Teder, die buiten woont en zijn ogen de kost geeft, weet dat we van het langer worden der dagen eigenlijk pas wat gaan merken te gen de laatste week van januari of daaromtrent. Haar opvolgster Sprokkelmaand schiet beter uit de slof, want dan lengen ze zeven kwartier en dit kun je aan het la ter opsteken der lamp en 's mor gens aan weldra overbodig kunst licht duidelijk zien. In de volks- weerkunde wordt Louwmaand door de ouderwetse buitenman op de voet gevolgd; dit valt op aan vele toepasselijke rijmpjes en school versjes. Bemerken we dus in de eerste maand des jaars relatief weinig van langer licht, wèl treft januari vaak door pittig en kittig weer soms met sneeuw soms wat! We krijgen een beetje het wat!. We krijgen een beetje het gevoel, dat we de onaangenaam ste periode van de winter achter de rug hebben en dit besef wordt versterkt, naarmate we verder fe bruari ingaan. Dat komt, omdat de klok van moeder Natuur heel anders loopt, dan die van de kunst matige almanak of kalender en we soms al iets voorjaarsachtigs in de lucht proeven, terwijl door onze zakagenda pas enige blaadjes ver derop van de officiële lente gewag wordt gemaakt. Ik zie liever over enkele weken aan de als goud uitstoelende katjes van de haze laar. dat zich onafwendbaar een andere tijd aandient en nog wat later wordt hij geholpen door de purperen dovenetel, het eerste sneeuwklokje en misschien een premature pirus japonica. Aan de berken strekken zich de katjes evenzeer, doch mooier dunkt mij hier de pastelachtige, paarsig vio lette gloed, die om boom en stek ervan wazigt, want het berkehout kan al in de heel prille lente bij zonder teer kleuren. 30-12- 70 A. B. WIGMAN MADRID In Burgos doet het gerucht de ronde, dat de militaire com mandant van het district Burgos, lt.-gen. Tomas Garcia Rebull. zou overwegen de vonnissen in het proces tegen de 16 Baskische seperatisten niet goed te keuren. Dit zou betekenen dat het proces verwezen zou worden naar de hoge krijgsraad in Madrid. De grond voor dit gerucht schijnt te zijn de onverwachte traagheid waar mee het leger, de vonnissen van de krijgsraad behandelt. De documenten met de vonnissen en hun motiveringen zouden nog steeds bij de griffier van de krijgsraad zijn. ADVERTENTIE Garcia jrebull zou dus niet eerder dan vandaag een kans krijgen de von nissen goed te keuren en generaal Franco kan pas openlijk handelen, na dat hij de documenten heeft ontvangen. Van de zijde van het leger wordt vernomen, dat Garcia Rebull er niet veel voor voelt de doodvonnissen te on dertekenen, als deze meteen daarop door Franco gewijzigd zouden worden. Dit zou hem tot schurk maken, terwijl de regering uit de explosieve zaak als menselijk te voorschijn zou komen. In regeringskringen verluidt echter dat Franco alle zes doodvonnissen zal wijzigen en dat dit nog vandaag zal gebeuren. De advocaten van de vijftien in Bur gos veroordeelde Basken hebben gene raal Franco in een telegram verzocht „om wille der gerechtigheid" geen er Doodvonnissen ten uitvoer te laten leg gen. Een tweede telegram zonden zij aan de directeur-generaal van het Spaanse gevangeniswezen om te protes teren tegen de beletselen die de direc teur van de gevangenis van Burgos hun in de weg legt. De advocaten werden dinsdag slechts een voor een toegelaten en mochten alleen met hun eigen cliënt spreken. Met felle stakingsacties hebben 1000 Spaanse arbeiders gisteren in de Baski sche havensteden geprotesteerd tegen de zes doodvonnissen in het proces te Burgos. Op de scheepswerven van San Sebas tian en Bilbao lag het werk nagenoeg stil. Er werd ook gestaakt In de plaat sen Pasajes, Renteria en Eibar. Er wer den grote protestbetogingen gehouden. In de gehele Baskische provincie zijn sterke politieeenheden op de been. Tot dusver is geen melding gemaakt van incidenten, maar er heerste gisteravond een gespannen toestand. In Barcelona reden dinsdagavond cir ca 70 auto'e toeterend door de straten. Hun claxons klonken op het ritme van am-nes-ti-a. De politie greep in en ar resteerde verscheidene automobilisten, onder wie de bekende Spaanse zanger en gitarist Paco Ibanez. Het Spaan kabinet is gisteren, onder voorzitterschap van generalissimo Franco, in bijzondere zitting bijeen ge weest om zich te beraden over de ge volgen van het proces tegen de Baski sche nationalisten dat over de hele we reld een golf van protesten heeft losge slagen. Bij het kabinetsberaad van gisteren was ook de Nationale Raad aanwezig. Deze bestaat uit zeventien leden, die worden gereiruteerd uit vertegenwoor digers van het leger, de kerk, het hoog gerechtshof en andere instanties. Zijn taak is het staatshoofd van advies te dienen in belangrijke staatszaken. De zes Basken, die ter dood zijn ver oordeeld, willen sterven en wensen niet dat hun vonnissen verzacht worden, zo werd gezegd in een brief die van een van de veroordeelden afkomstig zou zijn en die in St, Jean De Luz werd gepubliceerd. ,Wij hopen vurig dat geen clementie zal worden verleend. Wij zijn revolu tionairen. Wij willen sterven voor de waardigheid van de mens en de vrij heid van ons Baskische land", zo werd in de brief gezegd. De inhoud van de brief werd bekend gemaakt door Teleforo de Monzon een vooraanstaande Baskische woordvoer der die een bemiddelende rol heeft ge speeld in de vrijlating van de West- duitse consul Eugen Beih De Monzon wilde niet zeggen wie van de zes ter dood veroordeelde Basken de brief had geschreven. Hij geloofde ech ter dat de schrijver zijn brief had ge steld in de geest van zijn kameraden „die allen even kalm n vastbesloten zijn als hhij". Luitenant-generaal Tomas Garcia Rebull, de commandant van het zes de Spaanse militaire district, dat zijn hoofdkwartier in Burgos heeft, is op 21 feb. 1907 geboren in Vina- roz. In 1934 werd hij lid van de Spaanse fascistische Falange-partij in Tanger, dat toen onder Spaans bestuur stond. In de tweede wereldoorlog heeft hij als majoor gediend in de blauwe divisie, die door de Spaanse dictator Franco naar het front in Rusland was gestuurd om de legers van Hit- Ier te helpen. Ieder jaar woont Garcia Rebull in de Spaanse hoofdstad trouw de her denkingsdienst voor Hitier bij. In 1963 werd hij bevorderd tot brigadier-generaal. In 1967 werd hij generaal-majoor en in 1970 lt-gen, toen hij werd be noemd tot commandant van het zes de militaire district. Garcia Rebull is nationale afge vaardigde van de Spaanse veteranen geweest, commandant van de eerste pantserbrigade en lid van het be stuur van de „oude garde" van de Falange. Hij is lid van de Cortes, de Spaan se fascistische variatie van een par lement. *00000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000^ „Sommige vrouwen zijn geboren om koningin te worden, of iets dat daar mede gelijk staat. Jacqueline Bou- vier-Kennedy-Onassis is een van die vrouwen. Zij is geboren om aller aan dacht tot zich te trekken; waarheen ze ook gaat. steeds zijn aller ogen op haar gericht. Zij staat altijd in het mid delpunt en toch...houdt zij zich op een afstand." Zo begint het boek dat wij, vandaag te beginnen, als feuilleton publiceren. Het beroemde boek van Mary Barelli Callagher: „Mijn leven met Jacqueline Kennedy". Een boek dat al in vele ta len vertaald is omdat Mary Barelli niet alleen wéét waarover ze schrijft want ze was acht jaar lang privé-secretares- se van Jacqueline Kennedy, maar ook omdat ze haar hart in dit boek gelegd heeft: heel haar liefde voor deze vrouw die met zoveel gratie haar taak als Amerika's first lady vervulde en die door een poel van leed gegaan is toen in Texas het fatale schot John F. Ken nedy doodde. Mary Barelli heeft dit al les meegemaakt en dóórgemaakt en ze heeft kans gezien die emoties in haar verhaal vast te leggen. Bovendien is dit een boek dat beter dan welk ander verhaal ook inzicht '00000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000! geeft in het zware leven dat een Ame- rikaanse president en zijn gezin in het Witte Huis leven. Het tekent John F. Kennedy, in de ogen van de schrijfster „een moderne ridder zonder vrees of blaam", en het tekent de mensen die mét hem de zo abrupt afgebroken Kennedy-periode hebben gemaakt. Door de ogen van een insider krijgt men inzicht in Amerikaanse verhoudin- 5 gen en in het oordeel van die kringen die invloed hebben in het doen en la- ten van dit machtigste land ter wereld. Zo is „Mijn leven met Jacqueline Kennedy" meer dan alleen een boeiend verhaal - het tevens een stuk- je geschiedschrijving. En daardoor is het ook een feuilleton voor mannen! Van heden af op pagina 2. Waar mo- gelijk geïllustreerd. 0000S De prijs van gewone en superbenzine gaat I januari 2.7 cent per liter om hoog. Dit is het gevolg van de hogere accijns en b.t.w. (respectievelijk drie en twee procent), die de oliemaatschappij en van de minister van economische zaken mogen doorberekenen. In de prijsverhoging zit 0,3 procent margeverbetering voor de dealers. Gas- olie voor dieselauto's en LPG gaan vijftig cent per honderd liter omhoog. Een liter superbenzine gaat nu van 1 januari af in ons land gemiddeld 66,1 cent kosten, een liter gewone 63.3 cent. In de drie „benzinezones" van Neder land ligt de prijs op Nieuwjaarsdag als volgt: Zone I (Utrecht, Zuid-Holland, be halve Goeree-Overflakkee en Noord- Holland beneden Castricum): Super 65,8 gewone benzine 63 cent; 0 Zone II (Gelderland, Overijssel, Limburg, Noord-Brabant. Goeree Over- flakkee en rest Noord-Holland): 66,3 en 63,5 cent; Zone III (Friesland, Groningen, Drenthe): 66,8 en 64 cent. In totaal is de benzine sinds 1 juni in vijf fasen 6,7 cent per liter duurder ge worden, waardoor nu al aardig op de zeventig cent voor de super wordt afge stevend. Op 1 juni ging de prijs 0,6 cent omhoog, een maand later 0,7, 3 augus tus 1,2 en 22 augustus 1,5 cent. ADVERTENTIE De burgemeester van Veenendaal en mevrouw Bode-Klootwijk geven gaarne aan ingezetenen op vrijdag I januari 1971 van 11.30 uur tot 13.00 uur in het Raadhuis ANKARA Twee Turkse politieagenten die op wacht stonden bij de Ameri kaanse ambassade in Ankara, zijn vannacht ernstig gewond door schoten, die door onbekenden vanuit een passerende auto werden afgevuurd. Een agent werd door vier kogels getroffen. Waarnemers menen dat de aanslag het werk is van linkse studenten. De politie gelooft dat de aanslag be doeld was als protest tegen de dood van een linkse studentenleider, die gisteren het leven had verloren in een gevecht met rechtse „studentencommando's". Twee weken eerder was er ook al een student bij gevechten op straat om het leven gekomen. Die gevechten hebben geleid tot harde schermutselingen van de studenten tegen de politie. Het Turkse hoger onderwijs ligt ei genlijk al twee jaar lang volkomen door elkaar, als gevolg van allerlei de monstraties, geweldplegingen en boy cots. Het totale aantal ingeschreven Turkse studenten bedraagt 140.000. Van de universiteit van Istanboel zijn zes faculteiten gesloten nadat daar gis teren een aula door een dynamietont- ploffing werd verwoest. De technische hogeschool te Istanboel is weer open, nadat daar het onderwijs een tijdlang was geboycot. Die school vormt een centrum van samenzwering van waaruit protestacties en aanvallen op buitenlandse ondernemingen in de stad worden georganiseerd en uitge voerd. De drie universiteiten van Ankara zijn in de afgelopen twee jaar herhaal delijk gesloten, nadat daar gevechten hebben plaatsgehad tussen linkse en rechtse groeperingen die elkaar de macht betwisten. De regering is thans bezig een wets ontwerp samen te stellen waarbij wordt verboden dat op de universitei ten en hogescholen door de studenten organisaties aan politiek wordt gedaan. AMSTERDAM De Joegoslavische beeldhouwer Slavomir Miletic gaat al zijn werk vernietigen als hem „voor 1 januari geen recht is gedaan". Hij heeft dit aangekondigd in telegram men aan de Kroon en de regering. Miletic heeft al jaren moeilijkheden met een aantal gemeenten over de kwaliteit van zijn werk. Hij werd in 1963 bekend door de dramatische ge beurtenissen rond zijn enorme beeld „De houtwerker", dat door de ge meente Zaandam werd geweigerd. Later ontstond er een conflict tussen de gemeente Hellevoetsluis en Miletic over zijn „Deltabeeld". Miletic zegt in het telegram dat zijn reputatie en zijn carrière door al deze slepende affaires zijn vernietigd. Vandaar de vernietiging van zijn werk, die moet worden gezien als de „concretisering van een bestaande si tuatie". „Deze situatie is een gevolg van het afwentelen van verantwoordelijkhe den door autoriteiten en kunstmilieu ten nadele van een persoon en zijn werk". Vannacht heeft Miletic in een Amster damse rouwstalhouderij een eigen „expositie" geopend. DEN HAAG Het rij-examen wordt duurder. Met ingang van 4 januari worden de inschrijfgelden voor de rij-examens over de gehele linie met 1,50 verhoogd. De verhoging is door de minister van Verkeer en Waterstaat vastgesteld. ADVERTENTIE lakens en slopen 0 Publieke belangstelling bij de kopie van het beeld van ,,De Houtwerker" van de in Amster dam wonende Joegoslavische beeldhouwer Slavomir Miletic. De beeldhouwer liet het beeld van nacht door een kraanwagen op het Amsterdamse Haarlemmerplein plaatsen, uit protest tegen het hem z.i. aangedane onrecht. (Van onze weerkundige medewerker) Het koude weer blijft aanhou den. Ook met ,,oud en nieuw" zul len noordoostelijke winden lucht aanvoeren, waarin het vooral in nacht en ochtend tot vorst komt. Op de meeste plaatsen in Gelder land is aanvankelijk lichte vorst te verwachten. Later zal het matig vriezen, vooral waar het opkluart. Een depressie boven de Alpen geeft kans op enige sneeuw, die naderhand een meer buiig karak ter krijgt. Ook op wat langere termijn be zien blijft West-Europa in de gieep van de winter, dank zij het zich handhaven van een hogedruk- gebied bij IJsland. In Denemarken neemt de vorst momenteel toe: komende nacht wordt daar plaatselijk -11 graden C. verwacht. De ongemakkelijkste overgang beleefden we van 1962 op '63, toen Europa geteisterd werd door zwa re sneeuwstormen bij temperaturen onder —5 graden C. Weersverwachting van het KNMI van woensdagavond tot donderdagavond, opgemaakt te 11.15 uur. Opklaringen, maar voornamelijk in de kustprovincies ook enkele sneeuwbuien. Meest lichte tot matige vorst maar in het uiterste noorden van het land tem peraturen om het vriespunt. Overwegend matige noordelijke wind. Zon op 08.48, onder 16.38. Madn op 10.54, onder 20.40.

De Vallei | 1970 | | pagina 1