ANGSTPSYCHOSE IN ZUID NU VERLEDEN TIJD Fabrieksarbeider na ca. 35 inbraken achter de tralies Ruitenbreker dronk zich eerst moed in VALLEI-POP Rotterdams Jongenskoor in Andrieskerk Amerongen Jongenssopraan redde matig concert Grand Frix-strijd '71 ook in Rheiien Brainbox bij Q Bevorderingen en benoeming gemeentepolitie Zijspannen komen op Hemelvaartsdag crossen op de F rebbe berg Verlichte ijsbaan in Rhenen Vroede vaderen houden receptie bij jaarwisseling Telefoon raakt overbelast rond oud en nieuw Donderdag klaverjassen Dirigent Slordig Voorlopig voor Europabeker dacht NERVEUS SPEURHOND BURGERLIJKE STAND KESTEREN PROGRAMMA WOENSDAG 30 DECEMBER 1970 VEENENDAAL In Renswoude en Amerongen zullen de gemeentebesturen met Nieuwjaar niet recipiëren. In beide plaatsen is dat nooit gewoonte geweest. In Amerongen zal wel de burgemeester, jhr. mr. O. R. v.d. Bosch, in de gemeen teraad een nieuwjaarsrede afsteken. In Veenendaal wordt vrijdag van half twaalf tot één uur in het raadhuis een receptie gehouden ter gelegenheid van de jaarwisseling. Het Rhenense bestuur recipëert in het gemeentehuis maan dagavond van 18.30 tot 20.00 uur. Recep- tiegangers moeten gebruik maken van de ingang van het noodgebouw. Het gemeentebestuur van Leersum heeft juist een grootse receptie ter ge legenheid van de opening van het ge meentehuis achter de rug. Met ingang van de jaarwisseling '71/'72 zal ook in Leersum een nieuwjaarsreceptie worden gehouden. Tenslotte zal zaterdagmiddag van drie tot vijf in het gemeentehuis van Scherpenzeel gelegenheid bestaan burgemeester en wethouders de hand te drukken. i ARNHEM Ook dit jaar zullen weer veel abonnees gebruik willen ma ken van hun telefoonaansluiting om bij de jaarwisseling hun familieleden, vrienden en kennissen een voorspoedig 1971 te wensen. Men dient hierbij even wel te bedenken dat het aantal ge sprekken dat gelijktijdig kan worden gevoerd, afhankelijk is van het aantal beschikbare verbindingswegen en de capaciteit van de telefooncentrales. Gaat het aantal gesprekken deze capa citeit te boven dan ontstaan er opstop pingen, die vergelijkbaar zijn met de moeilijkheden die het wegverkeer on dervindt tijdens de spitsuren. De telefoondienst adviseert dan ook tussen 1 'januari a.s. 0.00 uur en plm. 02.00 uur de gesprekken zo veel moge lijk te beperken of in ieder geval over een groter aantal uren, te spreiden. Men moet zeker niet blijven proberen een verbinding tot stand te brengen als blijkt dat de apparatuur is bezet; men blijft dan n.l. bepaalde apparaten blok keren. Men voorkomt door de beperking dat dringende gesprekken van b.v. dokto ren, ziekenhuizen, politie en brandweer niet tot stand kunnen worden gebracht. VEENENDAAL In de kantine van v.v. Veenendaal beginnen donderdag middag om 3 uur klaverjas wedstrijden om prijzen. Iedereen kan meedoen. VEENENDAAL - De Veenendaalse politie kan zich op de drempel van het oude en het nieuwe jaar vergenoegd in de handen wrijven. Wat door de korpsleiding wordt gekarakteriseerd als een staaltje van voorbeeldige samen werking tussen geüniformeerde politiemensen en recher che leidde eergisteren tot de arrestatie van de 21-jarige ongehuwde fabrieksarbeider JB. uit Veenendaal en zijn bekentenis van maar liefst 35 inbraken. De jonge Veenendaler probeerde in het afgelopen jaar in de meeste geval len zijn slag te slaan in woningen waarvan de bewoners niet thuis waren. Huizen van doktoren en tandartsen waren zijn geliefde objecten nadat hij uit de krant had vernomen, dat zij we gens vakantie afwezig waren. Zijn buit bestond meestal uit kleine geldbedra gen en beloopt in totaal ruim duizend gulden. Behalve bij tijdelijk verlaten wonin gen brak B. ook in bij bedrijven zoals Setter Set, Everwear, Groenwoudts Su permarkt Kijkgrijp en bij de garages De Haas en Vonk. Bij garage Vonk ging hij in de maand september bijzonder spectacu lair te werk door in een nacht tot drie maal toe terug te komen. Met de eerste auto die hij daar ontvreemdde kwam hij maar enkele tientallen meters ver. De tweede auto bleef staan op de Sta tionssingel op een paar honderd meter afstand van de garage. Met de derde auto had hij aanvanke lijk meer succes. Daarmee reed hij via de Nieuweweg en Rijksweg 12 in de richting Utrecht. Hij was kennelijk zo nerveus geworden dat hij tijdens een inhaalmanoeuvre tegen een andere auto botste en vervolgens de vangrail raakte zodat zijn trip richting Utrecht een on tijdig einde vond. Bij zijn nachtelijke diefstallen ver brak B. meestal een ruit om de tijdelijk verlaten woningen of fabriekskantorcn binnen te komen. Soms hanteerde hij inklimming, maar in alle gevallen, zo verklaarde hij tegenover de politie, had hij het op geld gemunt. Zijn werkter rein was voornamelijk gelegen in Vee- nendaal-Zuid, waar hij door zijn regel matig optreden een angstpsychose on der de inwoners in dat deel van Vee nendaal veroorzaakte. Alhoewel de politie B. al geruime tijd op de korrel had konden nooit voldoen de bewijzen in handen gekregen wor den om hem te arresteren. Zijn meest recente activiteiten rond de Kerstdagen bij de woning van tandarts De N. en de VEENENDAAL Behalve oliebollen en appelflappen heeft Oudejaarsavond ook nog een andere attractie. Donder dagavond brengt de VPRO namelijk het eerste optreden van „The Band" voor de televisie, een uitzending die zo uniek is, dat niemand hem mkg missen! Dit is nameljjk een van de eerste malen, dat deze wereldvreemde en publiciteits schuwe mucisi een interview toestaan, terwijl de bijdrage die deze groep aan de huidige popmuziek heeft geleverd steeds duidelijker wordt. Na de gewel dige tweede L.P. is „Stage Fright" door de meeste muziekbladen uitgeroepen (met „Sunflower" van de Beach Boys) tot de beste L.P. van het afgelopen jaar. Pink Elephant, een andere naam voor Dureco, heeft bekende hits van „Shocking Blue" aangevuld met onbe kende nummers, op de markt gebracht voor een zacht prijsje. Een L.P. vol met lekker in het gehoor liggende nummertjes, hitwerk van „het ene oor in en het andere oor uit". (Wie is het wel eens opgevallen, dat het zangeresje Mariska, door vele critici aangeduid als de „sexy vocaliste", nooit en profilé staat afgebeeld op foto's en hoezen? Zou ze dan niet meer „sexy" zijn Een van de groepen van het eerste uur, The Kinks, nu optredend zonder lidwoord, dus Kinks, heeft een prachtige langspeelplaat volgespeeld, getiteld: „Part One" of „Lola versus Powerman and the Moneygoround". De gebroeders Davies staan garant voor de muziek en teksten (het leeuwen deel is van Ray). Bijzonder goed passend in het geheel staan er de hits „Lola" en „Ape Man" op, zonder dat je de indruk krijgt, dat de hele L.P. aan de nummers is opge hangen. Uitstekende, soms ironische teksten, zoals de Kinks die al jaren maken, waarin de wereld om hen heen af en toe een geweldige veeg uit de pan krijgt, luistr maar naar „Top of the pops". Voor degenen, die zonodig alle num mers moeten hebben van Crosby, Stills, Nash and Young en niet schrikken van het bedrag, ligt er in de winkel als dubbelelpee de „Original soundtrack of The Strawberry Statement". Op twee L.P.'s zijn een vijf nummers te horen van de vier artiesten, maar deze nummers stonden ook al op oudere lang speelplaten van CSN Y. Of dat alles een reden is om deze plaat aan te schaf fen is natuurlijk de vraag, ondanks IJzersterke werkjes als ;,Down by the river" (Young) en „Our House" (CSN Y). De Creedence Clearwater Revival, een groep die het het afgelopen jaar wel aardig deed, blijkt toch aan het einde van de mogelijkheden te zijn, schrjnt het. Ondanks alle inspanningen van baas Fogerty krijg je op de laatste lang- speler „Pendulum" de indruk van „Ik heb het langzamerhand wel gehoord", want van een nieuwe aanpak of zoiets is geen sprake. In de jukebox zullen de nummertjes het echter nog wel doen. Er is weer een verzamelwerk versche nen, van een Duitse platenmaatschappij, waarop naast The Who, Eric Burdon, Eric Clapton ook Golden Earring zich een plaats heeft veroverd. Het is zeker niet de beste in zijn soort, maar mis schien wel goed om eens kennis te ma ken met groepen die in Nederland niet zo erg bekend zijn. Waarschuwing: met de ogen is er niets aan de hand, het vinyl van deze plaat is inderdaad groen en zwart gestreept. (Erg apart, dat wel). LANDELIJKE TOPTIEN 1. She likes weeds, Tee-Set 2. Where have I been wrong, Cats 3. My sweet lord, George Harrison 4. See me, feel me, The Who 5. Love is all around, Sandra Andress 6. Voodo chile, The Jimmy Hendrix Experience 7. Lonely days, Bee Gees 8. Memo from Turner, Mick Jagger 9. Over and over, George Baker Selection 10. To my father's house, Les Humphries Singers VEENENDAALSE TOPTIEN 1. Over and over, George Baker Selection 2. She likes weeds, Tee-Set 3. My sweet lord, George Harrison 4. Love is all around, Sandra en Andress 5. See me feel me, The Who 6. Lonely days, Bee Gees 7. Hello darkness, Shocking Blue 8. Tears in the morning, Beach Boys 9. Voodoo chile, Jimmy Hendrix Experience 10. To my father's house, Les Humphries Singers Best verkochte L.P.'s in Veenendaal 1. Corrie en de Rekels, 2e L.P.; 2. John Woodhouse Festival: 3. Ekseption 3. Verder een prettig nieuwjaar voor iedereen, tot in 1971, maar denk eraan, het is iedere Oudejaarsavond mogelijk om oliebollen te eten, maar The Band zien, dat niet familie S. aan de Kerkewijk deden voor de politie de deur dicht. Men had inmiddels zo veel sorteer- materiaal verzameld, dat maandag avond de rijksspeurhondgeleider in de arm werd genomen. De speurhond wees tijdens de sorteerproef bij her haling B. aan aan de hand van het verzamelde materiaal. Bij het daarop volgende verhoor viel B. door de mand; en bekende vlot de bijna 35 inbraken die hij in 1970 in Veenen daal had gepleegd. B. die voor dergelijke vergrijpen nog nooit eerder met de politie in aanraking is geweest zal dezer dagen worden voorgeleid voor de officier van Justitie te Arnhem. Een motief voor zijn diefstallen kon hij niet geven. Wel verklaarde hij te genover de politie dat hij, alcorens op het dievenpad te gaan, een paar glazen pils nuttigde om zich moed in te drin ken. Dat hij desondanks gehaast te werk ging bewijzen de gevallen waar bij hij aanzienlijke geldbedragen in verschillende woningen finaal over het hoofd zag! Geboren: Dirk, z.v. C. S. van Ewijk en A. M. Louter, Kastanjelaan 29, Op- heusden (geb. te Wageningen); Jan P., z.v. B. Post en H. J. Slotboom, Ooie vaarstraat 53, Opheusden (geb. te Wa geningen); Harold D. T., z.v. P. L. C. M. Peters, Hamsestraat 56 te Opheusden; Elisabeth, d.v. M. van Voorst en D. van Leijen, Fazantstraat 75 te Opheusden. Ondertrouwd: J. H. Verdonk, Smachtkamp 63, Opheusden en N. A. Schalk, Burchtstraat 140, Nijmegen. Gehuwd: H. G. Beijer,' Ede en N. van Lent, Opheusden; C. T. Koot, Utrecht en W. van Manen, Opheusden; J. Val kenier, Dodewaard en G. H. van den Bosch, Kesteren; P. Dirksen, Echteld en D. J. P. G. Hofs, Kesteren. AMERONGEN Zo tussen Kerst en Nieuwjaar is menigeen haast mo reel verplicht om „van goede wille" te zijn. Of dat in wezen iets met Kerstfeest te maken heeft, laat ik ter beoordeling over aan de lezer. Het streven is in ieder geval een nobele zaak op zich, als het zich tenminste ook uitstrekt over de pe riode tussen Nieuwjaar en Kerst. Maar goed, deze aanloop heeft ten doel tot een beoordeling te komen van het optreden in de Andrieskerk te Amerongen door het Rotterdams Jongenskoor onder leiding van Freek Velders. Het was een wat verlaat Kerstconcert in verband met het feit dat deze 40-leden tellende groep momenteel te gast is in het Hervormd Wijkhuis te Amerongen. Men is op tournee, zogezegd. Het koor is dertien jaar oud en heeft een permanente bezetting van 40 jongens in de leeftijd van 10 tot 18 jaar. Afgaand op de mededelin gen in het programma heeft men reeds 500 maal gezongen in kerk diensten en op concerten door ge heel Nederland, België en Engeland. Men haalde de radio en televisie en er zijn grammofoonplaten uitgege ven. Dat alles wekt hoge verwach tingen. Hoe anders bleek de uitvoering. Natuurlijk zijn het allemaal heel aardige jongens en is het ontroerend te zien, hoe met overgave wordt ge zongen. Dat zijn aantrekkelijke kan ten maar het heeft met de resultaten niet zo veel te maken. Het stemmen- materiaal is beslist aanwezig en vooral de sopraanpartij mogen we prachtig noemen. Alleen bleek weer eens overduide lijk dat met het bij elkaar zetten van goede krachten nog niet een koor gevormd wordt dat dan ook werkelijk goed zingt. En na het concert kwam bij mij toch wel de gedachte op, dat het ei genlijk jammer is, deze enthousiaste jongens mee te slepen op een weg waar zij zelf weinig aan kunnen doen. In wezen is elk koor voor een groot deel overgeleverd aan de diri gent, maar dat komt des te schrij nender aan, wanneer het een kip- der- of knapenkoor betreft met zo veel mogelijkheden, die (in ieder ge val gisteravond) niet benut werden. Een beoordeling gaat dan vaak oover de ruggen van de jongens en daar pas ik voor. De organisatoren ert dirigent hebben zich wat verder volgt, aan te trekken. En daarbij heb ik in ruime mate die „goede wille" nodig. stant een goede stembeheersing te handhaven. Maar het ligt toch alleen maar aan de dirigent, er zo veel mo gelijk een eenheid van te maken wat bijvoorbeeld in „Nu zijt welle- come" niet het geval was. De stemmenverhouding binnen het koor is goed. Dat kwam duidelijk over in de legato gezongen gedeel ten. Echter, de technische gebreken neutraliseren dat voor een groot deel. De ademtechniek is beslist on voldoende en de directiediscipline laat veel te wensen over. Het gevolg is een te vaak niet gelijk inzetten en ademhalen op punten waar de mu ziek het per se niet toelaat. Bij het „Exeltate Deo" van Scar latti werd zo slordig afgebroken dat het niet puntig was (zoals voorge schreven) maar heel gewoon hinder lijk en onmuzikaal. Gezien het ver loop in een jongenskoor als dit, zal het buitengewoon moeilijk zijn con- De hele afwerking is jammerge- noeg zo slordig dat het mij moeilijk valt, die dingen uit het program ma-voorwoord zo maar te geloven, of het moest zijn dat men een „off-day" had. De dertienjarige Sjaak Oudacker heeft voor mij dit optreden gered door zijn mooie solo, hoewel in het hoge register zijn stem wat schel wordt en de baard in de keel mis schien dreigend toesluipt. Het klonk soms wat geforceerd maar was ver der aanvaardbaar. De begeleiding was ronduit droe vig. Na informatie bleek dat men de vaste kracht moest missen en men moest uitkijken naar iemand anders. Loopt er in Rotterdam geen betere kracht dan deze? Natuurlijk alle lof voor de goede bedoelingen van Rita Broerse van Elswijk, maar óf de voorbereiding was te kort óf het or gel lag haar niet, want tevreden zal ze zelf ook wel niet zijn. De regi stratie was vrijwel altijd te hard en een 16-voetsregister bijtrekken op het klavier is iets wat hier helemaal niet bij past. De orgelsoli door Jan Wijkhuizen, de plaatselijke organist, waren redelijk. Het is jammer dat ik me niet kan aansluitend bij de „onverdeeld gun stige persrecencies" die in het voor woord genoemd worden. Nogmaals, de jongens treft geen blaam. Het koor bezit mogelijkheden te over. Misschien is de leiding toch niet be kwaam genoeg. En ondanks het „goede-wille-offensief" van deze da gen moet die waarheid gezegd wor den. Ik hoop dat men het als opbou wende kritiek zal zien, want zo is het bedoeld. De waarheid kan desal niettemin keihard zijn. Jan Hessels Mulder. RHENEN „Tijdens het onlangs gehouden FIM-congres is een officiële status toegekend aan de zijspannen van de motocrosswereld. Deze erkenning hebben de zijspanrijders in feite al lang verdiend, maar in talrijke landen liet men ver stek gaan door deze groep motocrossers wat op de achtergrond te dringen". VEENENDAAL „Brainbox", een van Neerlands bloedeigen top- popgroepen komt op Nieuwjaarsdag naar Veenendaal om op te treden in de bar-dancing Suzie Q. Zij brengen er vanaf 2 uur 's middags hun reper toire. Om even wat te noemen van de oudjes: „Down Man", „Sea of De light", „Dark Rose" „Summertime", „To You „Between Alpha and Ome ga", en natuurlijk de nieuwste; „Doomsday Train", en „The Smile". Brainbox beschikt over een sologi tarist die wel eens de beste in zijn genre in ons land is genoemd, John Schuursma, die vroeger bij Rob Hoeke speelde. Zijn maats in de mu ziek zijn Cas Lux (zang), Rudi de Queljoe (sologitaar), André Reijnen (bas) en Frans Smit (drums). Over Suzie Q gesproken, van avond worden speciaal ouderen en ouders verwacht, evenals de leden van de Veenendaalse gemeenteraad. Kunnen ze ook eens zien wat daar in het omgetoverde K VS W-atelier gebeurt. Nog wat: op Nieuwjaarsdag is Suzie open tot 2 uur 's nachts. De heer J. G. G. Rauw, bestuurslid van de Motorclub in Rhenen, stelde ons enthousiast van dit nieuws op de hoog te. En hij kon dat terecht doen, want Hemelvaartsdag 1971 is opgenomen in het Grand-Prix-programma voor de zijspanklassen. „Voor het komende jaar werden tien Grand-Prix aangewezen", aldus de heer Rauw, „waarin zal worden uitgemaakt wie zich de eerste winnaar van de Eu ropa-Cup mag noemen. Voor hetzelfde geld had men hieraan een wereldtitel kunnen verbinden. Dat is echter niet gebeurd om de 250 en 500 cc niet in discrediet te brengen door de zijspan nen. Voor ons land is deze beslissing daarom zo belangrijk omdat wij in de zijspanklasse over potentiële wereld kampioenen beschikken. De gebrs. Ten Tije en Broer Dirks mogen gerekend worden tot de sterkste rijders in deze categorie. Dirks krijgt voor 1971 de be schikking over een speciale fabrieks- machine. Hij krijgt bovendien de be schikking over voldoende reservemate riaal om deze zware competitie met succes te kunnen doorstaan. Het is bekend dat de man uit Val- kenswaard zijn zinnen op dit kam pioenschap gezet heeft. Zijn jarenlange ervaring in de Grand-Prix ooit win naar van de 500 cc is voor hem van bijzonder grote waarde. De betrouwba re combinatie van de gebrs. Ten Tije, vele malen al winnaars op de Grebbe- berg, is zeker in staat om in deze com petitie hoog te eindigen. Voor dit kam pioenschap geldt waarschijnlijk dezelf de regeling als voor de Grand-Prix in de soloklasse. De beste resultaten in de helft-plus-één geldende grote prijzen is dan bepalend voor de titel. Tien landen hebben zich reeds gemeld, waarbij wonderlijk genoeg Engeland nog ont breekt". De heer Rauw kon het volledige pro gramma meedelen. Het ziet er als volgt uit: 4 april Oostenrijk, 25 april Frank rijk, 1 mei West-Duitsland, 9 mei Noor wegen, 16 mei Rusland, 20 mei Neder land (Rhenen), 23 mei Zweden, 17 juni België, 22 augustus Zwitserland en 29 augustus Denemarken. Een vooraanstaand blad op motor- sportgebied heeft al de veelzeggende uitspraak gedaan dat deze Grand-Prix in Rhenen wel is toevertrouwd aan Macro-secretaris Kroes en diens hel pers. RHENEN De jubilerende ijsclub „Rhenen" heeft gisteravond de ijsbanen op „De Blauwe Kamer" in de Grebbe geopend. De verlichting, die nu perma nent aanwezig is, behoefde slechts met één handomdraai in werking te worden gesteld. Dit is een enorme vooruitgang voor de vereniging, die voorheen altijd enkele dagen nodig had om een dergelij ke installatie aan te leggen. Het ijs is van uitstekende kwaliteit. Daar er enige sneeuw was gevallen moesten de baan vegers direct aan het werk om de stuif sneeuw te verwijderen. De mechanische ijsveegmachine doet de rest wel. Bij aanhoudende vorst vinden in het ko mende weekeinde de beloofde ijsfestivi- teiten plaats ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan. H. W. SCHOPPERS brigadier M. C. HOEKSTRA adjudant teeMjJcgezeyd In antwoord op uw verslag in „de Vallei" van 23 december j.l. namelijk „Jongens uit Overberg, verrasten be jaarden uit Veenendaal en woonwagen bewoners", ben ik zo vrij, namens de 125 bejaarden onze oprechte dank uit te spreken voor de leuke attentie in de vorm van een mooi kerststukje ge maakt door de jongens van „Kamp Overberg" onder hun bekwame vaklei der met toestemming van de directie. Ook de kinderen uit de 6e klas l.s. van de Sint Salvatorschool, voor hun eigengemaakte tekeningen met een pas sende Kerstboodschap, onze oprechte dank. De Sterke Arm 39 II, Veenendaal. VEENENDAAL Met ingang van 1 januari aanstaande worden twee politie mensen van het korps gemeentepolitie bevorderd. Brigadier M. C. Hoekstra (38) wordt adjudant en hoofdagent H. VV. Schoppers (41) schuift een rang op en wordt brigadier. Van brigadier Hoekstra kan zonder overdrijven gesteld worden dat hij een bliksemcarrière bij de politie heeft ge maakt. Met zijn 38 jaar is hij een van de jongste adjudanten in Nederland. Hij kwam op 1 april 1954 als aspirant van gemeentepolitie te Leiden in poli tiedienst. Op 1 november 1957 volgde eijn aanstelling als agent van gemeen tepolitie te Veenendaal. Ruim vier jaar later op 31 december 1961 werd hij be vorderd tot hoofdagent. Op 1 mei 1965 volgde zijn bevordering tot brigadier. Hoofdagent H. W. Schoppers diende voor zijn benoeming als agent van ge meentepolitie te Voorburg eerst zes jaar het corps van de Kon. Marechaus see. Op 1 oktober werd hij in Veenen daal benoemd tot hoofdagent. Het corps wordt met ingang van 1 januari versterkt door de komst van agent G. J. de Wit (29) uit Rotterdam. De nieuwe man voor het Veenendaalse corps was een jaar op de politieschool in de Maasstad en deed daar vervol gens een jaar praktijk. Inmiddels is door de minister toe stemming verleend het corps met nog twee man uit te breiden en het te bren gen op 44 man. Q

De Vallei | 1970 | | pagina 3