Een greep uit 1970 in uw omgeving: 'I:. 'lv; A -'V' VKv:' WOENSDAG 30 DECEMBER 1970 De ongeorganiseerde jeugd kwam in Veenendaal eindelijk aan onderdak in een atelier van de Kon. V.S.W. Z# bouwden er inmiddels in recordtijd de bar-daneing Suzie Q". Er is heel wat „heisa™ vooraf gegaan aan deze finale; Het structuurplan voor Veenendaal kreeg het motto .Randje Randstadmee. Velen Heten zich in het gemeentehuis voorlichten, en sommigen deden suggesties voor de toekomst, die waardevol zijn gebleken. (Op de foto burgemeester Bode achter de microfoon). Strelingen of speldeprikken VEENENDAAL Soms is een en hetzelfde nieuwsfeit voor de een een spel- deprik. en voor de ander een streling. Er zijn gebeurtenissen, die eens nieuws waren, die men graag zo snel mogelijk vergeet, andere blijven dierbaar en on- vergetelijk. Het jaar 1970 was er weer vol van. Terugblikkend ontmoet men bekende gezichten. Soms is het een confrontatie met mislukkingen, soms ook met successen. Weet u het nog? Een vraag die vaak gemakkelijker te beantwoorden is als bij wijze van geheugensteuntje een plaatje bij het praatje wordt geplaatst. ,,Er gebeurt nogal wat in zon jaar", /.egt u, maar wat is er blijven hangen? Nieuws is geen lang leven beschoren. Vaak verdwijnt het al na enkele uren letterlijk in de vuilnisbak. Een greep in dat afval van de tijd is een van onze bijdragen tot de mijmeringen waartoe het afsluiten van een jaar blijft nopen. Weet u het nog, dat drie Veenenda- lers, K. Harteveld, G. Brink en Th. Tuinstra een plan introduceerden om een zusterstad te kiezen en zo ontwik kelingssamenwerking gestalte te geven? Het leek de Zaambiaanse hoofdstad Lu saka te worden, maar het enthousiasme in Veenendaal bleef onder de maat. Weet u het nog, dat van de zomer bekend werd gemaakt dat Veenendaal zijn oude openlucht zwembad gaat ver liezen, en dat het in een camping zal worden veranderd? Weet u nog dat in de flatwijk PWA-park opschudding ontstond toen makelaar v. Wagensveld ging optreden tegen het houden van huisdieren? En weet u nog dat bij Firet nv een felle brand een miljoenenschade veroorzaakte, en in tweede instantie een vervuiling van de vijvers in het Schrijverspark? Terugzien op 1970, dat is ook namen noemen. Het is een volkomen willekeu rige keuze, die haar grondslag heeft in een stoeipartij met arphieven. Laat ons voor alle zekerheid een min of meer alfabetische volgorde aanhouden: Als eerste komt dan de heer G. v.d. Berg aan bod, Veenendaals jongste wethou der, die in B. en W. zitting kreeg in september, als uitvloeisel van de winst die de SGP bij de verkiezingen behaal de. Zijn naam werd in dit verband eer der bekend dan het oude college van B. en W. lief was. Mevrouw I. E. Clous-Veen, ook een naam die herhaaldelijk in onze kolom men moest worden vermeld. Zij werd in Hhenen de eerste vrouwelijke lijst trekker, en kwam in de gemeenteraad als exponent van de werkgroep D'66-PPR. Lang bleef ze dat niet, want kort na de wethoudersverkiezirig werd de band met haar achterban verbroken. Desondanks -beschuldigingen van „ze- telroof" werden al rondgestrooid zag zij zich genoodzaakt haar zetel mede op aandrang van de genoemde groepering te verlaten. Haar opvolging zal vermoe delijk in januari z'n beslag krijgen. Over Rhenen gesproken, ook de voor malige socialistische wethouder mr. J. Deen schuwde de publiciteit niet. In de verkiezingstijd kondigde hij aan geen wethouder meer te willen blijven: ge heimzinnigheid allerwegen. Hij zei in een verklaring o.a. dat er tussen hem en burgemeester Bosch van Rhenen te veel persoonlijke tegenstellingen ston den. Onlangs nog liet hij zich driedub bel scherp uit in een interview met een andere krant, en in januari moet hij zich daarvoor verantwoorden. Weet u het nog? Het is niet eens zo lang geleden: de worstelihg om de 400 gulden, waabvan velen achteraf alweer spijt beginnen te krijgen. Het gevecht liet onze streek niet onberoerd. Het wa ren uitputtende dagen voor de vak bondsmensen. Een van hen noemen we hier nog even: J. C. Havinga, districts bestuurder van de Chr. textielbond Unitas. Hij gaat er nu mee stoppen. Hij stapt rechtstreeks over naar het be drijfsleven zelf, als personeelschef van de Kon. VSW. Twee mannen die al een overstapje achter de rug hebben zijn de Veenen- daalse ex-wethouder Ant. de Ruiter en de Leersumer drs. A. G. W. Schapenk. De eerste zei na 25 jaar het gemeente raadswerk vaarwel, de laatste zag zich tegen alle verwachtingen in na ge compliceerde politieke manoeuvres zijn wethouderszetel ontgaan. Wie ook nog wel eeijs even mag wor den genoemd is de Renswoudse burge meester J. A. Hosang, vlak voor zijn pensioen nog fanatiek strijdend tegen het nader komende fantoom van ge meentelijke herindeling. Wat u beslist nog wel weet is, dat de gemeentelijke belastingen in Veenen daal omhoog gaan, en dat deze gemeen te sinds kort beschikt over een veel omvattend structuurplan, waarmee de hele bevolking uitgebreid heeft kunnen kennismaken. U weet natuurlijk ook nog wel dat de Bedrijfs Geneeskundige Dienst nieuw leven wordt ingeblazen, nadat het pand aan de Kanaalweg maanden en maanden ongebruikt is ge weest. En, het recentste goede nieuws: de ongeorganiseerde jeugd is onderdak, tenminste, als de gemeenteraad op 7 ja nuari het voorstel van B. en W. aan vaardt en een huurovereenkomst aan gaat met de Stichting Jongerencentrum. Voorlopig zijn de eerste evenementen in het voormalige atelier van de VSW al achter de rug. Mevrouw Clous moest in Rhenen haar gemeenteraadszetel verlaten (boven). Drs. Schapenk in Leersum, zag zich een wethouderszetel ontgaan (linksboven). Rhenens ex-wethouder Deen zette de raad op stelten links onder) en burgemeester Hosang van Renswoude vocht uit alle macht tegen de plannen tot gemeentelijke herin deling hieronder) C. v.d. Berg werd S.G.P.-wethouder in Veenendaal in plaats van de schei dende Ant. de Ruiter (CHXJ) en J. C. Havinga (rechts) besloot het vak bondswerk te verwisselen voor de stoel van personeelschef. 'Nog niet zo lang péleden werd een van de gebouwen van Firet N.V. 's nachts m de as gelegd foto boven): De Bedrijfs Geneeskundige Dienst gaat uit de as herrijzen (foto onder); het plan voor ontwikkelingssamenwerking met Lusaka werd een fiasco. Het was een initiatief van K. Harteveld, G. Brink (foto rechtsonder) en T. Tuinstra. Nogmaals een stukje Randstad in perspectief en vogelvlucht: Veenen daals hart van de toekomst (links). Het Bergbad, Veenendaals enige open lucht zwembad wordt een camping (onder). Ar "x '4 A v r f i 1 mmttm - - f?g 22 I

De Vallei | 1970 | | pagina 5