Snel reageren onderweg door melk onderweg Militieleden in Gdansk door Polen gelyncht JOODSE „KAPERS" IN HOGER BEROEP Franse wapenuitvoer slaat records Wereldprotest tegen Burgos' -graan voor Polen ■gL Prijsverlaging winterpot f4.25 Strijd in Eritrea wordt feller V.S.-leger bespiedt ook burgers Man van het jaar Over de grenzen Geweldige service voordelig uit met NS Betogingen tegen Baskenproces Rijdt veilig met melk Levenslang voor Indonesiër Tijdens opstand in Oostzeehaven: Margaret: geen scheiding VRIJ Cholera in Nigeria 2 januaridagen op uw 65+kaart Welke dagen Hoe? Hebt u nog geen 65+kaart? Dit ishet recept: Kaasfonduevan Nederlandse kaas. voordelig uit met NS Buitenlanders uit Guinee gezet Doden door sneeuw in Frankrijk WOENSDAG 30 DECEMBER IV/U ADVERTENTIE ROME Toen een chauffeur vanmorgen vroeg in de buurt van Rome benzine ging halen, viel het hem op dat de service geweldig was. Niet minder dan drie mannen ont fermden zich over hem, verrichtten alle werkjes die je maar in een ben zinestation kan verwachten en wen sten hem bij vertrek een goede reis toe. Wat de tevreden man niet wist, was dat het drietal rovers waren, die net de eigenaar van het station stevig in zijn kantoortje hadden vastgebonden. Toen de klant weg was gingen de rovers door met hetgeen waarvoor zij gekomen waren: de kas leegha len. Waarop zij verdwenen. DJAKARTA Een voormalige hoge politiefunctionaris is door een militair tribunaal in Djakarta tot levenslang veroordeeld wegens medeplichtigheid aan de mislukte communistische staats greep van 1965t Commissaris Anwas Tanoeamidjaja, die plv. hoofd van de politie in Djakarta is geweest, maakte volgens het tribunaal deel uit van de „revolutionaire raad" die de plaats van de regering had moeten innemen. Hij zal president Soeharto clementie vra gen. Bij een botsing tussen een bus en een jeep in de staat Pernambuco zijn 13 mensen om het leven gekomen, zo meldt de nieuwsdienst van het blad Jornal do Brasil. GDANSK De stad Gdansk ziet er op het ogenblik weer tamelijk normaal uit. De mensen wandelen op straat. Restaurants en bars zijn open. Bussen, trams en taxi's rijden overal. Maar de ingegooide ruiten van vele openbare gebouwen en het uitgebrande gebouw van de communistische partij in het centrum bij de Oostzeehaven her inneren nog aan de bloedige ongeregeldheden welke voor Kerstmis ontketend werden door de verhoging met 30 procent van de prijzen van voedsel en andere levensbenodigdheden. Geruchten doe nog steeds de ronde. Een 17 jaar oude Poolse jongen beweerde gezien te hebben dat zeker tien leden van de militie door de opstandige Polen in bomen zijn opgehangen. Andere politiemannen, zo vertelde hij. werden uit gekleed en in het ijskoude water geworpen. partijfunctionaris is later naar War schau overgeplaatst". Duizenden mensen stroomden samen bij het partijgebouw en begonnen dit te bekogelen met opgebroken straatstenen. Zij hielden alle passerende auto's tegen Het verlaten hoofdkwartier van de partij ziet er troosteloos uit. De deuren staan open, vensters zijn verbrijzeld. In een kamer die niet volledig uitgebrand is, ligt een mannenschoen voor een ge schroeid gordijn dat in de wind wap pert. Rond het gebouw liggen honder den tegels verspreid. Een ooggetuige vertelde aan een journalist dat het gebouw van vier eta ges tijdens de opstand een vuurzee was en dat partijfunctionarissen naar het dak waren gevlucht waar zij door mili taire helicopters werden gered. „De menigte op straat nam zo een dreigende houding aan dat partijfunc tionarissen niet naar buiten durfden te komen uit vrees gelyncht te worden" zo vertelde de ooggetuige, een oudere man. „Sommige mensen geraakten niet op het dak en kwamen in de vlammen om". In het hoofdstation tegenover het partijgebouw werd de vertrekhal ook in brand gestoken. Men is nu druk be zig met de restauratie. De lynchings zouden gebeurd zijn in de omgeving van het hoofdbureau van de partij. „De menigte was in woede ontstoken als gevolg van het wrede op treden van de politie" zo vertelde de jongeman die beweert de ophangingen meegemaakt te hebben. Andere Polen die op straat werden aangesproken, vertelden hoe politieau to's roekeloos op de menigte waren in gereden, waarbij vrouwen en kinderen werden doodgereden. „Het leek wel of zij helemaal niet letten op de mensen voor hun voertuigen", zo vertelde de oudere man. „Hier is de scheldnaam van de politie Gestapo omdat zij dezelfde methoden gebruiken" zo vertelde een 18 jaar oude student. De mensen in Gdansk sprake^ vrij over de ongeregeldheden, welke begon nen waren na een mars van arbeiders naar het partijbureau om te protesteren tegen de verhoging van de voedselprij zen. Toen geweigerd werd een delegatie te ontvangen, probeerde men de door tocht te forceren, maar een partijfunc tionaris riep de hulp van schildwachten in en schoot zelf een van de leden van de delegatie dood. „De mensen waren woedend", zo vertelde een man. „De om benzine te eisen, maakten daarvan brandbommen en staken het partijbu reau in brand. Het leger speelde slechts een beperk te rol. Wel werden tanks op strategi sche punten in de stand geparkeerd, maar de soldaten weigerden op de mensen te schieten. Een Zweedse student heeft chter be weerd gezien te hebben, dat legertanks op de mensen in Gdansk en Gdynia inreden en dat een officier in stukken getrokken was, nadat hij een 15-jarige jongen had doodgeschoten. De meeste Polen die benaderd wer den, waren tevreden dat Goemoelka als partijleider is afgezet. „Hij deugde niet omdat hij zelf te veel geld had", zo. vertelde een oudere scheepsbouwarbei- der in Szczecin. „Hij begreep niet de ramp welke de grote prijsverhogingen voor het Poolse volk betekenden". MOSKOU De advocaten van de in Leningrad veroordeelde Joodse Russen gaan vandaag naar het Opperste Ge rechtshof in Moskou voor de behande ling van het hoger beroep in deze zaak. Het is uiterst ongebruikelijk, dat een beroep in behandeling wordt genomen nog geen week nadat de uitspraak is gedaan. Het proces in Leningrad eindigde vo rige week donderdag. Twee van de elf beklaagden werden ter dood veroor deeld, negen anderen kregen vier tot vijftien jaar werkkamp. De beklaagden waren op twee na allen jood. Een van hen, Koetsnetsof, zou vol gens onbevestigde berichten hebben ge weigerd in hoger beroep te gaan tegen zijn doodvonnis, omdat hij vindt dat het hele proces illegaal is geweest. Welke indruk de protesten tegen de vonnissen in Leningrad, die in alle de len van de wereld zijn geuit, op de lei ders in het Kremlin hebben gemaakt, viel niet vast te stellen. „Niemand kan er zeker van zijn wat de autoriteiten denken", zei men in Moskou. „Maar de mogelijkheid dat de doodvonnissen zul len worden gewijzigd bestaat wel dege lijk. Misschien maken ze er langdurige vrijheidsstraffen van." In de Sowjetrussische hoofdstad LAGOS Voor het eerst zijn er nu ook in Nigeria, de dichtstbevolkte staat van Afrika, gevallen van cholera ge constateerd. Tot nu toe was Nigeria gespaard ge bleven voor de epidemie die vele Afri kaanse landen heeft bezocht. Er is offi cieel aangifte gedaan van vier gevallen van de ziekte, die enige maanden gele den ook Oost- en Zuidoost-Europa be zocht. PARIJS De Franse wapenuitvoer zal dit jaar het recordbedrag, van bijna 7 miljard frank bereiken. Frankrijk komt daardoor op de tweede plaats achter de V.S. voor andere belangrijke wapenleveranciers op de wereldranglijst, zoals de Sovjet-Unie, Tsjecho-Slowakije en Groot Brittannië. De Franse wapenindustrie geeft aan ongeveer 300.000 mensen werk. Tot de huidige klanten behoren landen als Zuid-Afrika, Maleisië, West-Duitsland, Libië, Australië en Argentinië. De wapenuitvoer wordt bevorderd door gemakkelijke kredietbepalingen, waarbij sommige kopers slechts 3,5 procent rente behoeven te betalen. Bovendien maken de Fransen andere contracten aantrekkelijk, door gemakkelijke licentieovereenkomsten. Frankrijk heeft een order voor J00 mirages van Libië, welk land praktisch geen luchtmacht heeft. Bij een enquête bleek dat 60 procent van de ondervraag den tegen die transactie was. Maar de fabrikant -Marcel Dassault, zelf een Jood, heeft in het openbaar nooit de minste aanwijzing gegeven over zijn eigen mening. Legervoertuigen zoals de 4,8 ton Panhard pantserwagen en de AMX-30 middelzware tank, hebben in het eerste halfjaar 426 miljoen frank aan deviezen binnengebracht. Elektronische apparatuur nam 288 miljoen frank voor haar rekening. ADVERTENTIE Gratis reizen Van 5 t/m 30 januari 1971 kunt u met NS op uw 65+kaart twee dagen gratis en onbeperkt reizen. Kiest u er maar twee uit: elke dinsdag, woensdag, donderdag of zaterdag in de periode van 5 t/m 30 januari is er goed voor. Door simpelweg uw 65+kaart aan het loket te laten afstempelen. Koop er dan een aan het loket. Verkrijgbaar voor iedere 65-plusser. Uw vrouw mag jonger zijn. Legitimatie en pasfoto meebrengen. De 65+reductiekaart geeft recht op reizen tegen de halve enkele-reisprijs. Een driemaandskaart kost f 20.-, voor echtparen f 30.-. Jaarkaart f 50.-, voor echtparen f 75.-. Vraagt u gelijk een januarikalendertje. In diverse Zuideuropese steden is gisteravond gedemonstreerd tegen de I Baskische nationalisten in het Spaanse Burgos. Op de joto een beeld van een dergelijke demonstratie in Kopenhagen. ADVERTENTIE MADRID Met korte stakingen, de monstraties en honderden telegrammen aan de Spaanse regering is overal op de wereld ongenoegen geuit over de harde vonnissen die een krijgsraad in het proces tegen de zestien Basken heeft geveld. In de Italiaanse steden Milaan en Genua legden de arbeiders 2 uur lang het werk neer uit protest tegen de zes doodvonnissen. Ook de Franse arbei ders hielden korte sympathiestakingen in de meeste gevallen een half uur ten gunste van de veroordeelde Bas- ken. Franse kranten, waaronder het in vloedrijke dagblad Le Monde, voorspel den gisteren dat de Franse minister van Buitenlandse Zaken, Maurice Schumann, zijn officiële bezoek aan Madrid volgende maand zal afgelasten als geen gratie wordt verleend aan de ter dood veroordeelden. Een groep van naar schatting twee honderd demonstranten forceerde giste ren, onder het schreeuwen van kreten als „Franco, moordenaar", de deuren van de Spaanse ambassade in Brussel. De betogers richtten een grote ravage aan in het gebouw en smeten het por tret van het Spaanse staatshoofd uit het raam. Voor het gebouw van het Spaanse consulaat in Rome ontplofte gisteren een bom. De schade was evenwel ge ring. Onder de vele oproepen tot clemen tie, die waren gericht tot de Spaanse WARSCHAU Polen zal volgend jaar twee miljoen ton graan van de Sovjet-Unie krijgen op grond van een handelsovereenkomst, die dinsdag in de Poolse hoofdstad is ondertekend, zo heeft het Poolse persbureau PAP mee gedeeld. Door een voorziening in het verdrag wordt de hoeveelheid graan, die Polen jaarlijks uit de Sovjet-Unie invoert, bij na verdubbeld. De maatregel die is be doeld om Polen te helpen zijn econo mische problemen te boven te komen, kwam kort na de verhoging van de voedselprijzen, die in de Noordpoolse steden tot bloedige onlusten aanleiding hebben gegeven. De overeenkomst die ondertekend werd door de Russische minister voor handel met het buiten land, Nikolai Patolitsjef en zijn Poolse ambtgenoot Janusz Burakiewicz, voor ziet in een handelsverkeer tussen beide landen ter waarde van bijna drie mil jard dollar in 1971. regering, was er gisteren ook een van het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken. Volgens Britse functionarissen is het hoogst ongebruikelijk dat het mini sterie stappen onderneemt in 'n kwestie, die het normaal als een binnenlandse aangelegenheid van een ander land zou beschouwen. Er kwamen voorts telegrammen, waarin er bij de Spaanse regering op werd aangedrongen de ter dood veroor deelden gratie te verlenen, o.a. van de Amerikaanse senator Edward Kennedy, de Venezolaanse president Rafael Cal- dera, de Zwitserse president Hans- Peter Tschudi. de aartbisschop van Barcelona, mgr. Gonzalez Martin en de Wereldraad van Kerken in Genève. ADVERTENTIE Caquelon inwrijven met knoflook. Dan 4 dl halfdroge witte wijn in de pan verwarmen tot de wijn graat bruisen. Vervolgens 500 gr fijngesneden jong belegen Goudse toevoegen, goed roeren en weer aan de kook brengen. Binden met maïzena, op smaak afmaken met zout, peper, nootmuskaat en wat kirsch. gen. Binden mi Vanaf 1 januari a.s. kost de winterpot - een heerlijke Hollandse maaltijd - nog: maar (was 4.50) inclusief bedieningsgeld en BTW. Verkrijgbaar in de meeste stations restaurants. overheerst overigens de mening, dat de autoriteiten de hele affaire achter de rug willen hebben, voor het communis tische partijcongres in maart volgend jaar. In Israël heeft men gisteren twee mi nuten stilte in acht genomen uit protest tegen de vonnissen in Leningrad. Alle verkeer kwam tot stilstand, arbeiders legden hun gereedschap neer, voetgan gers bleven op straat staan en Radio- Tel Aviv verdween uit de ether, toen het begin van de twee minuten stilte door sirenes werd aangekondigd. Israëlische leiders hebben het proces in Leningrad en de aangekondigde nieuwe processen tegen Joodse Russen veroordeeld als het begin van een cam pagne tegen de joden „die herinnerin gen oproept aan de zwarte dagen van het tijdperk-Stalin." Verscheidene westelijke ambassa deurs in Moskou, onder wie de Franse en de Nederlandse, hebben bij Sovjet- russische functionarissen uiting gege ven aan de bezorgdheid in hun landen over de doodvonnissen. De „vader" van de Russische H-bom en lid van de Russische academie van Wetenschappen, Andrei Sacharof, heeft dinsdag een beroep gedaan op president Podgorny gratie te verlenen aan de twee Russische Joden. LONDEN Een woordvoerder voor prinses Margaret van Engeland heeft gisteren berichten ontkend dat zij gaat scheiden van haar echtgenoot, Lord Snowdon. Maxine Chesire had eerder in de Wa shington Post geschreven van intieme vrienden en familieleden van Lord Snowdon vernomen te hebben, dat het paar besloten had tot scheiding. De woordvoerder van prinses Marga ret verklaarde dat het bericht in de Washington Post „beslist niet. waar" was. Lord Showdon «n prinses Margaret vierden Kerstmis dit jaar niet samen omdat hij in het ziekenhuis herstellen de is van een kleine operatie. Het paar is op 6 mei 1960 getrouwd. De laatste tijd hebben vele geruchten de ronde gedaan dat er een scheiding op komst was. Deze geruchten zijn al tijd ontkend. FRANKFORT De Westafrikaanse staat Guinee heeft maandagavond on geveer honderd buitenlanders uitgewe zen. Ongeveer de helft van hen zijn Duitsers. Zij kwamen dinsdag met een chartervliegtuig van Sabena in Brussel aan. Een aantal van de uitgewezenen was in Guinee bij de ontwikkelingshulp werkzaam. De reden voor de Guinese maatregel is nog onduidelijk. Een aantal buiten landers zou onopzettelijk verwikkeld zijn geraakt in de gebeurtenissen van vorige maand, toen uitgeweken Guineërs in samenwerking met Portugezen een in vasie op touw zetten. Een bijzondere missie van de Verenigde Naties kwam na een bezoek aan Guinee tot de con clusie dat de invasie was uitgevoerd met steun van Portugese strijdkrachten. Portugal heeft deze beschuldiging als ongegrond van de hand gewezen. PARIJS Opnieuw zijn In Frank rijk als gevolg van het winterse weer drie mensen om het leven gekomen. Tijdens de kerstdagen waren er al ze ven mensen omgekomen. In Montelimar bezweek het dak van een officierscasino onder het gewicht van de sneeuw. Twee officieren kwa men om. In het Carrouxgebergte is het lijk van een meisje gevonden dat in een sneeuwstorm was verdwaald en van kou omkwam. In Pierrelatte is een pas gehuwde vrouw haar man kwijtgeraakt. Zij wa ren, van Parijs onderweg naar Marseil le, in de sneeuw blijven steken. De man ging, hoewel dun gekleed, hulp halen en is sindsdien zoek. BEIROET (Libanon) De afkondi ging van de noodtoestand in een groot gedeelte van Eritrea, heeft internatio naal de aandacht gevestigd op de guer rilla-opstand tegen het bewind van de Ethiopische keizer Hailc Selassie, die in de afgelopen vijf jaar steeds In felheid is toegenomen. De leiders van het „bevrijdingsfront van Eritrea" (E1F) beweren dat een be langrijk gedeelte van het bergachtige en moeilijk toegankelijke gebied reeds is „bevrijd". De Ethiopische troepen zouden nog slechts de steden en de be langrijkste hoofdwegen in handen heb ben. De Syrische fotograaf Ahmad Aboe Sada, die een maand bij de guerrilla- CHICAGO, (Illinois, V.S.) Een vroegere agent van de inlichtingen dienst van het Amerikaanse leger heeft verklaard, dat zijn eenheid on danks een officieel verbod, particulie ren als Adlai E. Stevenson III, de mi litanten priester James Groppi en ds. Ralph Abernathv had geschaduwd. John M. O'Brien (26) die vroeger lid is geweest van de 113de militaire inlich- tingengroep welke uit een voorstad van Chicago opereert, getuigde voor een arrondissementsrechtbank in ver band met het geding dat door de Amerikaanse Unie voor Burgerrech ten is aangespannen tegen hoge Ame rikaanse officieren, onder wie chef staf generaal William C. Westmore- land. De unie wil een gerechtelijk be vel, dat het leger niet langer de pri vacy van mensen mag aantasten. O'Brien werd in juni ontslagen, maar hij vertelde dat hij zijn vroegere een heid de vorige maand had opgezocht en daar vernomen had dat de sur veillance voortduurt. Kolonel Joseph Walker, de comman dant van de groep en verdachte, had maandag gezegd, dat de surveillance in juni is gestaakt in overeenstem ming met een richtlijn van het leger. O'Brien zei, dat Stevenson gevolgd was voor de verkiezingen van 3 nov. waarin hij een zetel in de Ameri kaanse senaat veroverde. Een andere getuige Jared Stout, een verslaggever van Newhouse National News Service te Washington zei van een hoge legerautoriteit verno men te hebben, dat het leger compu ter inlichtingenbanken met gegevens over burgers heeft, welke gegevens „verder gaan dan voor het leger no dig is". strijders heeft doorgebracht, heeft ge zegd dat zij vrijelijk in een groot ge deelte van het gebied kunnen opereren. Sada vertelde dat op 7 november on geveer 20 guerrillastrijders het dorp Asciadira waren binnengetrokken en het spoorwegstation hadden bezet. De guerrillastrijders hielden twee treinen aan en lieten de passagiers uitstappen, aldus Sada, die deze gebeurtenissen heeft gefotografeerd. Sada zei dat de guerrillastrijders tijdens deze actie geen tegenstand ondervonden. „De rails op een spoorbrug in de buurt van het dorp, dat op ongeveer 15 km van Keren ligt. werden opgebroken en de lege treinen werden het station uitgerangeerd", aldus Sada. „Toen zij bij de brug aankwamen, stortten de treinen in een ravijn en vlogen in brand". Sada vertelde dat de rebellen, die hun bases hebben in het dunbevolkte gebied rond Asmara, Keren en Agordat, enkele Russische Kalasjnikof machine pistolen hebben, maar dat het grootste gedeelte van hun wapens afkomstig is van het door de Verenigde Staten uit geruste Ethiopische Leger. Sada beweert dat hij een groot aantal verwoeste Eritreese dorpen heeft ge zien. „De Ethiopiërs bombarderen ze eerst en daarna trekken hun troepen er binnen", zo zei hij. Eritrea, dat vroeger een Italiaase kolonie is geweest, stond van 1941 tot 1952 onder Brits bestuur. In 1952 werd het gebied, na een aanbeveling van de Verenigde Naties, geconfedereerd met Ethiopië. Het land behield zijn autono me status tot november 1962 toende Eritreese volksvergadering voor volle dige aansluiting bij het Ethiopische keizerrijk stemde. Het „bevrijdings front van Eritrea" beweert echter dat de stemming vervalst was en dat aan hangers van jhaile Selassie in de verga dering de meerderheid hadden. Het bevrijdingsfront wordt gesteund door een aantal Arabische regeringen, waaronder die van Syrië, Libië, Soedan en Irak. Saoedi-Arabië en Koeweit geven het front financiële steun voor de aankoop van wapens. Uet streven van kanselier Willy Brandt van West-Duitsland naar betere be trekkingen met de communistisehe landen van Oost-Europa heeft bange vermoedens opgewekt bij de Verenig de Staten en andere NAVO-bondge- noten van de Bondsrepubliek. Terwijl het vier mogendheden overleg over Berlijn gaande is, voelen do weste lijke geallieerden dat Brandt achter hen aan zit. De Bondskanselier heeft zijn hele „Ost- politik" afhankelijk gesteld van de ontwikkelingen ten aanzien van Ber lijn. De Bondsrepubliek zal noch het verdrag met de Sovjet-Unie noch dat met Polen ratificeren, zolang de situ atie in Berlijn niet verbeterd is. Officieel hebben de NAVO-bondgenoton van Bonn hier niets op tegen. In Brussel hebben zij begin december nog afgesproken, dat zij niet zullen meewerken aan de voorbereiding van de door de communisten gewenste Europese veiligheidsconferentie, ten zij de Sovjet-Unie instemt met het bevredigend akkoord over Berlijn. Officieel hebben de NAVO-bondgenoten van West-Duitsland niets dan lof voor de Ostpolitik van Brandt. Niet offi cieel tonen zij zich niet zo zeker. Tn Berlijn berust de verantwoordelijk heid niet bij de Duitsers maar bij de geallieerden de Sovjet-Unie. de Verenigde Staten, Engeland en Frank rijk die na de tweede wereldoorlog de Duitse hoofdstad bezetten. De vier mogendheden voeren momenteel be sprekingen over Berlijn. De Russen stellen dat er over Oost- Berlyn niet gesproken kan worden, dat het uitsluitend gaat om de toe komst van West-Berlijn. De omstandigheden waaronder de on derhandelingen plaats hebben zijn weinig gunstig. De drie westelijke ge allieerden willen de Russen zover krijgen dat de situatie in de stad ver betert. Zij willen Russische waarbor gen voor de vrijheid van individueel verkeer tussen West-Berlijn en West- Duitsland. Ook willen zy dat het ver keer tussen Oost- en West-Berlijn ge makkelijker wordt gemaakt. Elke keer als Brandt verklaart, dat een regeling van de kwestie Berlijn dient vooraf te gaan aan de ratificatie van de verdragen met de Sovjet-Unie en Polen, wordt dit door de Westelijke bondgenoten gevoeld als een aanspo ring ook al zjjn zij het met zijn woorden eens. Enige tijd geleden heeft Brandt zich over deze kwestie schriftelijk gericht tot Washington, Londen en Parijs. In de NAVO-hoofdkwartieren wordt ge zegd, dat een en ander onrustverwek- kende gevolgen kan hebben. De grote Westelijke drie zouden, onder druk van Brandt, een akkoord over Berlijn kunnen afsluiten waarhij /ij sommige van hun rechten op de stad prijsgeven. Natuurlijk wil Brandt het best mogelijke akkoord over Berlijn, dat het Westen kan bereiken. Maar er kunnen zich omstandigheden voordoen bijvoorbeeld komend voorjaar als belangrijke verkiezingen in de Bondsrepubliek worden gehou den dat Brandt grote behoefte heeft aan een internationaal succes. Een duidelijke manier om dat te bereiken, is uiteraard de ratificering van de verdragen met de Sovjet-Unie en Polen. Maar dan moet het wel eerst akkoord zijn. Wellicht dat Brandt' in die situ atie zijn bondgenoten zal moeten ver zoeken een aanbod over Berlijn te aanvaarden, dat zij zelf niet ontvan kelijk achtten. Orandt zou dan in de vreemde positie kunnen geraken, dat hij oud burgemeester van Berlijn buiten landse mogendheden zover probeert te krijgen dat zij een akkoord accep teren dat voor de Berljjners minder voordelen zou brengen dan de buiten landers hun zouden willen bezorgen. Er zjjn nog andere redenen voor het wantrouwen in het Westen ten op zichte van de Ostpolitik van kanse lier Brandt. Een daarvan is dat hij sociaal-demo- eraat is, terwijl de regeringen van do Verenigde Staten, Engeland en Frank rijk alle bestaan uit conservatieven. Daarnaast zijn er de economische voor delen voor West-Duitsland die voort spruiten uit de lucratieve handels contacten met het oosten. Dit kan leiden tot jaloezie by de zakenwereld der andere NAVO-landen. Oud Minister van Buitenlandse /aken van de Verenigde Staten, Dean Acheson, is van mening dat Brandt en andere VVesteuropeanen moeten wor den gematigd bij hun „ren naar Mos kou". Ver zullen Brandt en de anderen niet komen, tenzij over Berlijn een ak koord wordt bereikt. De vraag is slechts wat Brandt wil dat de bondgenoten zullen doen om van de Sovjet-Unie te krijgen wat zy ver langen. ï~)at er evenwel ook van Amerikaanse zijde genoeg begrip voor Brandt leeft, bewy'st zijn verkiezing tot „man van het jaar". Voor de meeste Euro peanen is Brandt bovendien de man die een opening naar het Oosten vond, en tegelijk op waardige wijze afre kende met het Duitse mcerderwaardig- heidseomplex. Voor hen is de foto van Brandt, knielend by het monument in Warschau "oor de vele miljoenen ver moorde Poolse Joden, het symbool van de weg die misschien kan leiden tot een beter begrip en mogelijk nog meer in de verhouding Oost- en West- Europa.

De Vallei | 1970 | | pagina 6