BOUW NA 1 JANUARI ZONDER CAO Bonden waarschuwen voor moeilijkheden Protestbijeenkomst Nederlandse kritiek op Spanje en Rusland Zes Kamerleden: Prinsjesdag in augustus beter Fosfaatvrije zeep van „De Klok" geen nieuwe uitvinding Trientje L. maakte met pistool schot eind aan haar nachtmerrie Amsterdam huurt Carré Wageningse fietsendieven veroordeeld SCHOONMAAK VAN AMER VLOT NIET Nederlands In itiat.ieivoorstel ingediend Geen toekomst in het fruit Staatsserretaris Kru isinga: SPAAR- PLANNEN gewone ZZ gemengde verzekering Pater gaat in hoger beroep échte ~W graan-genever die is van verhoeven! schip vergaan Minister Luns in Tel Aviv Moet hier nog een jonge Levert wezen? Goeiendag. Allemaal in de sauna OFFICIER: GRATIE MEER OP ZIJN PLAATS DAN VONNIS WERKGEVERS MET NODIG VEERTIEN PROCENT A Assurantieconcern Stad Rotterdam anno 1720 VADER EN ZOON WOENSDAG 30 DECEMBER 1970 UTRECHT De drie bonden in de bouwnijverheid weigeren de huidige cao die op 31 december afloopt met een half jaar te verlengen alleen om de loon maatregel van de regering te verwerken. „Als er een cao komt zal die nog over het jaar 1971 een schadeloosstelling voor de loonmaatregel moeten inhouden", blijkt uit een verklaring van de drie bon den in de bouwnijverheid. De tekst hiervan is gisteren tijdens een vergadering van de centrale commissie bouwnijverheid (het samenwerkingsorgaan van de drie bouwbonden) in Utrecht vastgesteld en zal deze week en maandag in de vorm van een pamflet onder de leden en op de grote bouwwerken worden ver spreid. In de publikatie zullen de nieuwe lo nen worden opgenomen, zoals die naar de mening van de drie bonden per l januari a.s. moeten luiden. Dit betekent dat de lonen met drie procent zijn ver hoogd en de extra uitkering van 400,in de lonen is verwerkt. „Het is duidelijk dat de drie bonden niet lang genoegen zullen nemen met het uitblijven van een goede bouw- c.a.o. Dat betekent dat er binnenkort ernstige moeilijkheden in het bouwbe drijf zullen kunnen ontstaan", aldus het pamflet van de drie bonden. Op de bouwvakkers wordt een beroep gedaan de bonden te steunen, zoals dat ook is gebeurd bij de actie voor de 400 gul den". De bouwbonden herinneren eraan, dat de onderhandelingen over de nieu we c.a.o. voor het bouwbedrijf zijn vastgelopen op voorstellen van de drie bonden, die in overeenstemming waren met de verklaring van NW, NKV en CNV na de loonmaatregel van de rege ring. In die verklaring staat, dat in 1971 weliswaar een matiging ten aanzien van de lonen moet worden betracht, maar dat er toch nog een reële verbete ring voor de werknemers tot stand moet komen. De drie bouwbonden, waarbij rond 70 procent van de Nederlandse bouwvak kers zijn aangesloten, menen dat het voor het bereiken van die reële verbe tering nodig is dat de regeringsmaatre gel. die een half jaar van kracht is, nog in 1971 wordt goedgemaakt. Dat bete kent dat de lonen met 1 juli 1971 be hoorlijk moeten stijgen. „De werkge vers hebben echter geweigerd redelijke uitgangspunten ten aanzien van de lo nen te aanvaarden", aldus het pamflet van de bonden. De werkgeversorganisaties in de bouwnijverheid, verenigd in de raad van bestuur bouwnijverheid, betreuren het ten zeerste, dat zij met de werkne mersorganisaties niet tot overeenstem ming hebben kunnen komen over een nieuwe tweejarige c.a.o. in de bouw, die per 1 januari aanstaande had moeten ingaan en ongeveer 300.000 bouwvakar beiders zou omvatten. Dit is dinsdagochtend op een pers conferentie in Den Haag meegedeeld door de voorzitter van de werkgevers- onderhandelingsdelegatie, de heer J. de Groot, die daaraan toevoegde, dat par tijen zich intern alsnog beraden om uit GEERTRUIDENBERG Met zes drijvende kranen en een groot aantal drijvende bakken zijn drie schoon maakbedrijven gistermorgen begonnen met het schoonmaken van de rivier de Amer bij Geertruidenberg. Zondag stroomde daar vijftienhonderd ton zwa re stookolie in, nadat een tank van de elektriciteitscentrales van de PNEM bij Geertruidenberg gescheurd was. Het werk vlotte gisteren minder snel dan was verwacht. Oorzaken daarvan waren de afnemende oostelijke wind en de wat oplopende temperatuur. Door dat laatste vertoont de olie neiging om minder vast te koeken, wat het op scheppen ervan bemoeilijkt. De afne mende wind is er de oorzaak van, dat de dunner wordende oliemassa makke lijker van de zuidelijke Amer-oever los komt. Niettemin hoopt de directeur van de PNEM, ir. F. van Melik, dat het water deze week gezuiverd zal zijn. Daarna gaan de schoonmaakbedrijven zich be zig houden met de zuidelijke oever. Inmiddels is ook al een aanvang ge maakt met het schoonmaken van het terrein van de centrales. De schade wordt nu geschat op ten minste twee miljoen gulden. de impasse te komen en alsnog tot een nieuwe c.a.o. te komen. Dit is volgens hem ook de wens van de vakbonden. Getracht zal worden met de bonden tot een nieuwe gesprek te geraken. Een ander lid van de onderhande lingsdelegatie, ir. C. J. Louw, was van mening, dat de loonmaatregelen van de regering voor de bouwnijverheid niet nodig waren geweest. Per 1 januari zullen de aangesloten organisaties de lonen verhogen, zoals toegestaan door de regering, waarbij de 400 gulden zullen worden verwerkt. Dit heeft de raad van bestuur zijn leden geadviseerd. De werkgeversorganisaties hebben begin oktober hun wensen voor een nieuwe tweejarige c.a.o. op tafel gelegd, maar deze wensen zouden naar het oor deel van de werkgevers tot een onaan vaardbare loonkostenstijging leiden. In de loop van het overleg waren partijen echter zeer dicht bij elkaar gekomen. Toen men op 18 december andermaal bijeenkwam, waren de loonmaatregelen van de regering bekend en kwamen de vakbonden met hernieuwde en volgens de werkgevers „drastische verhogin gen". Deze hielden in: drie procent op 1 januari 1971, een proeent op 1 april en 10 procent op 1 juli. Op 23 december kwamen de werkge vers toen met het volgende voorstel: drie procent per 1 januari, een procent per 1 april en 4,5 procent per 1 juli, voorstellen die aangepast waren aan de loonmaatregelen van de regering. Bij de prijsverhoging over 1971 van in to taal zes procent zouden deze voorstel len, aldus de heer De Groot, een reële verhoging van 2,5 procent hebben bete kend. Voor de bonden was dit echter niet voldoende. De laatste voorstellen van de werknemers zouden volgens werkgevers in 1971 leiden tot een stij ging van het loonniveau met meer dan 70. AMSTERDAM Tussen de Exploi tatie Maatschappij Scheveningen en de gemeente Amsterdam is overeenstem ming bereikt over het Amsterdamse theater Carré. Amsterdam zal het gebouw de komen de tien jaar van de maatschappij van de heer Reinder Zwolsman huren en de exploitatie op zich nemen. Over tien jaar zal de EMS Carré aan Amsterdam verkopen. Hiermee is het voortbestaan van dit belangrijke theater in ieder geval ver zekerd. Er zal geen verandering komen in de wijze van bespeling van Carré. De overeenstemming is bereikt op grond van een advies van oud-wethou der mr. G. van 't Huil. Binnenkort zal de Amsterdamse raad beslissen over de huur en de latere aankoop. De bedragen die hiermee zijn gemoeid, willen B. en W. van Amsterdam nog niet bekend maken. De actiegroep proces Leningrad heeft gisteravond in de Amsterdamse Koopmansbeurs een demonstratieve bijeenkomst gehouden tegen het lot van de Russische Joden en uit solidariteit met hun streven naar vrij heid. Deze bijeenkomst werd o.m. bijgewocmd door op de voorste rij links dr. W. Drees sr., pater Jan Kilsdonk en daarachter ds. J. Buskes. AMSTERDAM In Nederland duurt de stroom van kritiek tegen de vonnis sen in Burgos en Leningrad onvermin derd voort. In de Koopmansbeurs in Amsterdam werd gisteravond een protestbijeen komst gehouden tegen de veroordeling van de negen Russische joden in Lenin grad. Het woord werd o.a. gevoerd door dr. J. Buskes en dr. W. Drees. In Den Haag boden de predikanten Schoch, Bech en Van Es aan fünctiona- ADVERTENTIE rissen van de Russische ambassade een brief met 1600 handtekeningen aan. In deze brief dringen zij er bij de Sow- jet-regering op aan alle Russische jo den toestemming te geven naar Israël te emigreren. KVP-voorzitter Van der Stee heeft in telegrammen aas de ambassadeurs van Spanje en de Sowjet-Unie een beroep gedaan op de Russische en Spaanse au toriteiten om af te zien van de dood vonnissen. Gratie voor de veroordeel den in Rusland en Spanje vraagt ook de Amsterdamse werkgroep Moeders willen vrede. In een telegram aan de Spaanse am bassadeur zegt het partijbestuur van de PvdA het onmenselijk te vinden dat politiek andersdenkenden met barbaar se straffen worden uitgeschakeld. In een telegram aan president Franco dringt het partijbestuur van D'66 aan op gratie voor de veroordeelden. DEN HAAG Zes Kamerleden uit de voornaamste fracties in de Tweede Kamer willen Prinsjesdag verschuiven naar de laatste dinsdag in augustus. Een initiatief voorstel om de Grondwet te wjjzigen is onderweg naar het parlement. De Kamerleden menen dat op deze manier meer tjjd kan vrijkomen voor het par lementaire werk. De algemene politieke en financiële debatten in de Tweede Kamer zouden, als het voorstel wordt aanvaard, al begin september kunnen worden gehouden. Tot nu toe valt Prinsjesdag (de ope ning van het parlementaire jaar met de Troonrede en de aanbieding van de Miljoenennota) traditioneel op de derde dinsdag in september. De v Kamerdebat ten vinden pas drie weken later half oktober plaats. Het initiatiefvoorstel wordt ingediend door de Kamerleden Westerterp (KVP), Van Thijn (PvdA), Wiegel (VVD), Boersma (ARP), De Boo (CHU) en Van Mierlo (D'66). Deze Kamerleden, die zich de werkgroep-Ee noemen, (naar de plaats waar het boerderijtje van Hans Wiegel staat) hebben enkele maanden geleden al een nota gepubliceerd met suggesties ter verbetering van de doel matigheid van het parlementaire werk. De meeste voorstellen, o.a. het mon deling en schriftelijk stemmen, kunnen worden toegepast via een wijziging van het huishoudelijk reglement van de Kamer. Voor het verschuiven van Prinsjes dag is echter een Grondwetswijziging nodig. Minister Beernink (binnenlandse za ken) heeft al laten weten aan een der gelijke wijziging geen behoefte te heb ben. De minister meerit dat de opening GOES De heer J. H. Stoutjesdijk te Oosterland, voorzitter van de kring Zeeland van de Nederlandse Fruittelers Organisatie, en hoofdbestuurslid van deze organisatie, stopt per 1 januari 1971 als fruitteler. Hij ziet voor zichzelf geen toekomst meer in de fruitteelt. De vice-voorzitter van deze N.F.O. kring Zeeland, de heer D. J. Kardux te Steenbergen, heeft bekend gemaakt dat ook hij voor zijn functie zal bedanken. DEN HAAG „Het is niet juist dat de NV zeepfabriek „De Klok" in Heer- de, zoals zij zegt, als eerste ter wereld erin is geslaagd een wasmiddel te ver vaardigen dat geen fosfaten bevat en daardoor niet leidt tot vervuiling van het oppervlaktewater. Dat is de mening van staatssecretaris Kruisinga (Volksgezondheid). Hij zegt het in een uitvoerig antwoord op een schriftelijke vraag van twee socialisti sche Tweede-Kamerleden, Dolman en mevrouw Brautigam. In moderne wasmiddelen, aldus de onderminister, worden voornamelijk om het water te ontharden fosfaten toegevoegd. In de ouderwetse middelen werden echter geen fosfaten verwerkt. Aangezien het wasmiddel van „De Klok" geen stoffen bevat ter vervan ging van de fosfaten, kan volgens dr. Kruisinga niet van een nieuwe ontwik keling worden gesproken. Bovendien veroorzaken niet alleen fosfaten ver ontreiniging van het oppervlaktewater de slotsom dat het wasmiddel geen waterverontreiniging zou veroorzaken is dus niet gewettigd. Het grote probleem is, aldus dr. Kruisinga, door welke stof fosfaat kan worden vervangen. Zodra er een bevre digend alternatief bestaat voor het fos faat in wasmiddelen is de staatssecreta ris bereid een bepaling in het wasmid- delenbesluit te bevorderen, waarin fos- faathoudende wasmiddelen worden verboden. Het aantal verbindingen dat thans wordt bestudeerd door de ver vanging van fosfaat loopt in de vele tientallen. Alle tot dusver overwogen stoffen zouden echter tot gevolg hebben dat het afvalwater een hogere biologi sche zuurstofbehoefte zou krijgen en dat de kosten van de wasmiddelen grondstoffen aanzienlijk hoger zouden worden. Terugkeer naar de ouderwetse fos faatvrije zeeppoeders heeft ook nade len. Zij zijn ongeschikt voor de moder ne wasmachines door kalkzeepafzetting, de overschakeling naar zeeppoeders op wereldschaal zou een zeer grote vraag naar oliën en vetten teweegbrengen, die dan aan menselijke consumptie zouden worden onttrokken en tenslotte zou hierdoor de organische belasting van het afvalwater worden verhoogd, wat dus weer extra watervervuiling bete kent, aldus de bewindsman. van het parlementaire jaar zoveel mo gelijk moet zijn afgestemd op de ande re landen binnen de EEG. De zes Kamerleden willen er bij de Kamer op aandringen om het voorstel zo snel mogelijk te behandelen, zodat Prinsjesdag al in 1971 op 31 augustus kan worden gehouden. ADVERTENTIE BIJ De Waerdye all* rentebaten plu* koerswinsten aan de verzekerden, minus Vi'li voor onze bemoeiingen. Bij Stad Rotterdam Leven alle rente baten boven ViVo eveneens. Bij een gemiddelde marktrente van 8°/p, of een gemiddeld dividend plus koersstijging van 8 op Robeco- aandelen, stijgt, zowel bij Stad Rot terdam Leven als bij de Waerdye, een afgesloten spaarplan in een onge ëvenaarde mogelijkheid van f50.000.- na 30 Jaar tot f 115.000.-: stijging 130*/.. Verkoop uitsluitend via assurantie bemiddelaars. MAASTRICHT De Jezuïetenpater E. Krekelberg uit Delft, die door de Maastrichtse rechtbank tot een boete van 75 gulden was veroordeeld wegens het ingooien van een ruit van een seks- boetiek in Maastricht, gaat in hoger be roep. Hij acht deze uitspraak onrechtvaar dig, omdat de rechtbank de Nederlandse wet niet getoetst heeft aan de wet van God en van de tien geboden. ADVERTENTIE C /i/y ff ANN01792 'n zuiver ■natuurprodukt •zacht smaakvol exclusief DEN HAAG Op de rivier de Hum- ber in Engeland is dinsdagavond het 500 ton metende Nederlandse schip „Dutch Master" na een aanvaring ge kapseisd. Alle bemanningsleden zijn gered. TEL AVIV Minister Luns heeft gisteren op weg naar Teheran een korte tussenlanding gemaakt in Tel Aviv, waar hij werd begroet door de direc teur-generaal van het Israëlische mini sterie van Buitenlandse Zaken, Gideon Raphaël. Tegenover journalisten sprak de minister zijn blijdschap uit over het Israëlische besluit, terug te keren naar de vredesbesprekingen onder leiding van V.N.-bemiddelaar Jarring. Minister Luns gaat achtereenvolgens Iran, Saoedi-Arabië en Koeweit bezoe ken. ADVERTENTIE Publiktti* nummpr 2 t«r b»vord#ring van hel gebruik ven jonge jeneve- van het merk Levert De burgemeester van Heerlen, drs. F. Gijzeis, had gistermiddag een goede gelegenheid om de win terse kou te ontvluchten, toen hij in zijn gemeente een nieuw sauna bad mocht openen. Toch keek hij een beetje benauwd, toen hij bij deze opening zelf ook moest plaats nemen in een saunahokje, in het gezelschap van voor de tijd van het jaar bijzonder schaars geklede Heerlense schonen. ARNHEM De Arnhemse rechtbank heeft gisteren de 49-jarige ex-kruier Be rend C. uit Wageningen veroordeeld tot zeven maanden gevangenisstraf waar van vier voorwaardelijk, omdat hij met een flink aantal fietsen die door zijn kinderen werden gestolen een handeltje had opgezet. Een dertienjarig zoontje van de kruier, die de meeste karretjes ontvreemdde, zit nu in een gesticht. De oudste zoon van de Wageninger, de 22-jarige Ben, werd eveneens voor he ling van fietsen veroordeeld tot drie maanden waarvan twee voorwaardelijk. De rechtbank volgde bij de vader de eis van de officier; tegen de zoon was meer geëist: vijf maanden waarvan vier voor waardelijk. Een drietal mannen dat van vader en zoon fietsen of bromfietsen kocht werd veroordeeld tot 150 gulden boete en vier weken voorwaardelijk met een zelfde boete. ROERMOND „Van de doden niets dan goeds, maar in deze zaak valt me dat toch wel moeilijk", kwalificeer de de raadsman gisteren voor de Roer- mondse rechtbank de man die tijdens een familiefeestje in Venlo op 12 okto ber werd doodgeschoten door Trientje C. L. (27). Het slachtoffer, Beer B. had met haar samengewoond, was vader geworden van één van haar kinderen en had haar daarna getrouwd: het werd een huwe lijk waarin Trientje geen leven had. Vorig jaar september werd Beer tot één jaar gevangenisstraf veroordeeld: hij had door een brievenbus op Trientje geschoten, toen zij niets meer met hem te maken wilde hebben. Trientje scheidde van hem. Kort na dat hij was vrijgekomen, trok hij nog maals bij haar in. „Het is één week goed gegaan, daarna begon alle ellende weer van voren af aan", vertelde Trientje, moeder van drie kinderen, snikkend haar trieste verhaal. „Het heeft vier weken geduurd". De officier van justitie, mr. W. Uiter- waal, bleek duidelijk begrip te kunnen opbrengen voor alle ellende die Trien tje van haar man te verduren kreeg. „Dat het haar te machtig werd, is be grijpelijk. Ze had een verschrikkelijk leven. Hij heeft haar die laatste maand getreiterd, gesard en gedreigd zoals hij altijd gedaan heeft". De officier vond dat Trientje een an dere uitweg had moeten kiezen, ,,'t Gaat niet aan zich met een pistool van een medemens te ontdoen, ook al is hij een verschrikkelijke figuur". De offi cier wilde de beschuldiging van dood slag met voorbedachten rade laten val len, nadat nog eens uitvoerig was inge gaan op de gebeurtenissen die op 12 oktober tot de fatale schoten leidden. Wegens opzettelijke doodslag eiste hij een gevangenisstraf van twee jaar en acht maanden. Hij stelde aan het eind van zijn requisitoir wel uitdrukkelijk dat in deze zaak eerder gratie op zijn plaats was dan een vonnis. Het gedrag van Beer B. hield de rechtbank ruim drie uur bezig. Wie hem kende, omschreef hem als een sa dist van het ergste soort. Wanneer hij iets gedronken had, vielen zijn sar- en treiterpartijen nog langduriger en har der uit dan normaal, 's Nachts hield hij Trientje urenlang uit haar slaap. „Waarom nam u hem in september dan weer in huis?" vroeg rechtbank president mr. J. van Kort. Trientje: „Hij lag dag en nacht voor de deur en ik had een panische angst voor hem". Die panische angst, gekoppeld aan to tale uitputting, voerde de raadsman, mr. M. Moscowitz, aan voor zijn beroep op noodweerexces. De familiebijeenkomst was 's mor gens om twaalf uur begonnen. Trientje haalde om vier uur de kinderen van school. Zij maakte van de gelegenheid gebruik om een pistool op te halen dat zij, naar haar zeggen, de dag tevoren in de zitbank had gevonden. Het zou van Beer zijn. Trientje wilde het in handen van haar familie spelen, die zou er wel weg mee weten. Ze was er als de dood voor sinds Beer eerder kogels op haar had afgevuurd. Trientje kon niet meer navertellen waarom zij 's avonds om negen uur het pistool tevoorschijn haalde dat zij on der haar rok verborgen had. Beer riep op dat moment: „Schiet dan, nou, schiet maar". Dat gebeurde. Trientje herinnert zich alleen dat hij op een gegeven moment bloedend op de grond lag. De politie trof haar gillend, over haar toeren aan. De president van de rechtbank pro beerde nog een directe aanleiding voor de schietpartij te vinden. Trientje kon zich echter niets bijzonders herinneren. Spijt dat ze Beer heeft doodgescho ten, kan ze niet betuigen. „Ik vind het achteraf ellendig voor de kinderen, ook wel voor zijn familie. Maar spijt? Na alles wat ik met die man heb meege maakt, kan ik dat niet opbrengen". ADVERTENTIE

De Vallei | 1970 | | pagina 7