Het beeld van deze oude, bij een bosbrand verteerde boom, en het jonge stekje in de hand van een kweker, is In vele opzichten symbolisch voor het nu bijna afgelopen jaar 1970. Het was het jaar, dat in het teken stond van de natuurbescherming een wijd begrip, dat vele problemen raakt In de wereld waarin wij leven, in ons milieuen in de samenhang der dingen. Oók de samenhang In de verhoudingen tussen het oude en het prille, hetgeen gevestigd is en wat nieuw Is en nog groeien moet Etgenlfjk Is het vreemd, dat we na jaren bezig te zijn geweest met kappen en hakken juist dit jaar begonnen zijn met koste wat koet weer bomen te planten. In de jongste stpd van Nederland, 't nieuwe Lelystad van oostelijk Flevoland, staan bij woningblokken van drie jaar oud bomen van vijftien jaar. Die hebben duizenden per stuk gekost, maar we vonden het de moeite en het geld ruimschoots waard. We ontdekten ons milieu in het jaar, waarin de aantasting van dat milieu vele malen de frontpagina's haalden. Het was wat laat en traag, maar we zijn toch gaan beseffen, dat ons leven existeert bij datgene, dat we bezig zijn te vernietigen. Het sombere beeld van een toekomst, waarin de „koning der schepping" nog uitsluitend zal zijn omringd door aas- en alles- eters, heeft de mens van '70 - vooral de jonge mens sterk aangesproken. Ons milieu is een goede graadmeter voor ai datgene wat we bereikt hebben in onze pogingen om te komen tot de oplossing van onze eigen beschavingsproblemen. In die pogingen springt bij deze jaarwisseling het beeld naar voren van de aarde, waarin de oude boom verteerde en een jonge stek tot wasdom zal moeten komen. Dat is niet zómaar een kwestie van normloze opvolging. Het Is een óverdraehtl Overdracht van oud naar nieuw

De Vallei | 1970 | | pagina 11