Veenendaals dagblad Onder druk wereldopinie Botsing bij Ede eist drie levens Amateur voetbal afgelast Buiten Rusland wijzigt doodvonnissen in vijftien jaar dwangarbeid DIT WAS HET JAAR VAN DE VERBORGEN" OORLOGEN MILITAIREN GRA VEN INGESNEEUWDE FRANSEN UIT Stervende man in sneeuw kreeg geen hulp Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Suiker drie cent duurder Eban: „Stel geen eisen vooraf"1 zal onze courant niet verschijnen LOONSTIJGING IN '70 CIRCA 13 PROCENT Backen genaast in Chili J Vrijheidsstrijd of alleen maar bruut geweld? Vannacht werd -14 gemeten Zeven auto's in brand9 groot aantal gewonden Jaar uit, jaar in 2 i MADRID - Het Spaanse staatshoofd, generaal Franco, heeft de zes in Burgos ter dood veroordeelde Baskische nationalisten gratie verleend. VREUGDE MINISTERIE: i tl Bur. voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal Telef. 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.), Giro 1321600. Losse nummers f 0,30; Abonnement 1,30 p.w., 5,50 p.m., 16,25 p.kw. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei'' opgericht in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advertentietarieven op aanvraag. DONDERDAG 31 DECEMBER I970 - 44e JAARGANG no. 305 VOOR DE 6 BASKEN VEENENDAAL Bij een ketting botsing op Rijksweg 12 zijn vanmorgen in Ede. op 3 km afstand van Veenen daal drie mensen omgekomen. Een nog onbekend aantal personen werd ge wond. Zeven auto's zijn in brand ge vlogen. Byna de volledige politiekorpsen van Ede en Veenendaal werden ingezet. Op de noordelijke rijbaan ontstond een kilometerslange file. Het verkeer uit de richting Utrecht werd bij Veenendaal naar de oude rijksweg gedirigeerd. Ook de bandweerkorpsen van Vee nendaal en Arnhem werden te hulp ge roepen, alsmede de rijkspolitie te Drie bergen. Ambulances uit Ede en omlig gende plaatsen hebben zich naar de rampplaats begeven. Het ongeluk begon toen een vracht auto met aanhanger „schaarde" en dwars op de weg kwam te staan. Hierna botsten achteropkomende auto's tegen dit obstakel op elkaar. De weersomstandigheden ter plaatse waren ongunstig. Behalve met gladheid had het verkeer te kampen met mistig weer. DEN HAAG De KNVB heeft alle wedstrijden voor de zaterdag- en zon- dagamateurcompetitie afgelast. Ook hebben alle afdelingen de wed strijden voor zaterdag en zondag afge last, terwijl de wedstrijden van de B- elftallen betaald voetbal eveneens geen doorgang zullen vinden. Tn deze tijd van het weldra begin- nende nieuwe jaar worden we nauwelijks verwend met bloeiende fleur en daarom halen we tevree het hart op aan de schuchter ver- J schijnende tooi van 't klein-kruis- j kruid, hangerbloempjevogelmuur, herderstasje en een enkele made- lief allemaal nogal onbeduidend, schriel en onaanzienlijk van pre- sentie, maar toch tevreden door J de stille wandelaar begroet, even- t als de hardgroene eikvarentjes in 2 de weekhoutwal bij ons huis. Er beginnen in de loop der maand J uitlopers, groeipieken en bladsche- J den van allerlei wilde kruiden door het dorre afval heen te breken. Ze t zien soms paarsneuzig van de kou, doch zijn even dapper en onver- vaard als de vroeg-bloeiende hees- ters en bomen, waarvan de knop- j pen beginnen te zwellen. Harde t vorst moge haastigheid en over- 2 ijling een poos afremmen, op zon- nige, luwe dagen werken ze onver- 5 droten voort. Op de akkers zien wij de boer stalmest aanvoeren en verspreiden, zodat de prikkelende ammoniakgeur over de scheivoor 2 hangt. Het ontgaat ons niet, dat bij gunstig weer wordt voortgegaan met poten, inkorten, verplanten en J snoeien, terwijl secure amateur- 1 tuinders het oofthout zuiveren van velerhande ongerechtigheden. Er komt weer werk aan de winkel, doch blinde ijver schaadt weieens. J Buitenlui met een klein eigen- of buurbedrijf je, hebben mooi de tijd, om een perceeltje kwazen, erwtjes, 2 bonestokken en zwaarder gerief tot het vreeën van wei- of bouwland 5 bij de bosbaas uit de hand te ko- J pen of als ze menen hun slag voordelig te kunnen slaan doen ze dat op de openbare houtveilin- 2 gen. We zien in de loop van louw- 2 maand de molshopen slechten, maar er moge een enkele optimis- j tische hovenier, zoals wijlen de 1 Lange Hendrik, al spinazie en ra- dijs zaaien, de meesten wachten 2 nog wat en dit is verstandig, want 2 hardlopers zijn doodlopers. 31-12-70 A. B. WIGMAN GRATIE Franco heeft de negen doodvonnissen drie van de mannen werden ieder twee maal ter dood veroordeeld veranderd in gevangenisstraffen van dertig jaar. De bekendmaking van de gratieverlening geschiedde na een tweede bijzonde re vergadering van de Spaanse ministerraad, die op 17.00 uur begon en waar aan alle 19 leden van het kabinet deelnamen. Het besluit van Franco is gekomen onder de druk van een golf van internatio nale protesten en betogingen tegen de doodvonnissen, die door een militaire recht bank in Burgos waren geveld. De zes ter dood veroordeelden behoorden tot de groep van zestien Baskische nationalisten, die in het begin van de maand te Burgos werden berecht. De mannen, wier doodvonnissen zijn gewijzigd, zijn allen leden van de Bas kische revolutionaire beweging E. T .A. Een van hen is de 29-jarige Francisco Javier Izco, die twee keer ter dood ver oordeeld werd. Hij kreeg een doodvon nis voor het aandeel, dat hij gehad zou hebben in de moord op inspecteur Me- liton Manzanas, hoofd van de politieke politie in San Sebastian en een tweede doodvonnis op grond van een beschul diging van „banditisme" in het kader van zijn activiteit bij de ETA. Dezelfde vonnissen en op vrijwel de zelfde gronden kregen de 26-jarige Joa quin Gorostidi en de 25-'jarige Eduardo Uriarte. De drie andere ter dood veroordeel den zijn een keer ter dood veroordeeld en wel voor het aandeel, dat zij gehad zouden hebben in de moord op inspec teur Manzanas. Deze drie zijn de 22-jarige Mario Onaindaa, de 29-jarige José Dorronsoro en de 25-jarige Fran cisco Larena. De begenadigden moeten hun straffen in een burgerlijke gevangenis uitzitten. Generaal Franco heeft van zijn recht tot het verlenen van gratie gebruik ge maakt ongeveer 50 uur na de afkondi ging van de drastische vonnissen in het proces voor een krijgsraad te Burgos tegen 16 Baskische separatisten. De strengheid van de vonnissen, die maandagavond in Burgos werden be kendgemaakt, hadden de vrees doen ontstaan, dat slechts enkele van de doodvonnissen gewijzigd zouden kun nen worden. Van de overige tien Basken, die in Burgos terechtgestaan hebben, onder wie twee r.k. priesters, hebben er ne gen gevangenisstraffen gekregen van in totaal 351 jaar. Een beklaagde is vrijge sproken. Spaanse ballingen, die woensdag voor de Spaanse ambassade in Londen pro testeerden begonnen te dansen en te zingen toen het nieuws van de gratie verlening tot hen was doorgedrongen. In Bonn heeft een woordvoerder van de Westduitse regering het nieuws „met grote opluchting en voldoening" ont vangen. De bisschop van San Sebastian, mgr. Jacinto Argaya, heeft verklaard, dat het besluit van Franco zeer veel zal bijdragen tot de vrede in de Baskische provincie Guipuzcoa, waar reeds drie maanden de noodtoestand heerst. Ook de woordvoerder van het Vati- caan heeft verklaard, dat de gratiever lening „opluchting en voldoening" heeft teweeggebracht. Het hoofd van een Baskische hulpor ganisatie in Saint Jean de Luz riep op getogen uit: „Wat een overwinning. Onze vreugde is groot." Volgens premier Per Borten van Noorwegen is het besluit van Franco afgedwongen door de wereldopinie. „Ik ben blij te zien, dat de openbare me ning werkelijk iets kan bereiken in dergelijke gevallen. Over een vermindering van de ge vangenisstraffen voor de overige ver oordeelden in Burgos is tot dusver niets bekend gemaakt. Hoewel zij in totaal tot 351 jaar veroordeeld zijn, zullen zij ieder waarschijnlijk niet meer dan 30 jaar moeten uitzitten, aangezien dit de hoogst mogelijke gevangenisstraf in Spanje is. Generaal Franco, heeft gisteravond voor radio en tv in een toespraak ge zegd, dat de „steun van het volk in Madrid en in de provincie zijn gezag zo DEN HAAG De consumentenprijs van suiker zal met ingang van 2 jan. worden verhoogd van ƒ1,17 tot ƒ1,20 per kg. Deze verhoging is hoofdzakelijk het gevolg van het nieuwe BTW-tarief voor suiker (14 i.p.v. 12 procent). De prijs is tot stand gekomen in overleg met het Ministerie van Economische Zaken. had versterkt," dat hij gratie had kun nen verlenen aan de terdoodveroordeel- den van Burgos, ondanks de ernst van de begane misdaden. Franco, die gedurende wintig minu ten staande voor de televisiecamera's sprak, zei „dat hij het volk niet in de steek zou laten zolang God hem tijd schonk het land te leiden." „De successiewet, de goedkeuring door het parlement van de benoeming van de prins van Spanje als opvolgfer en de steun die het volk heeft betuigd bij de bezoeken van Juan Carlos aan Spanje garanderen het voortbestaan van het bewind", aldus Franco. In het Spaanse Baskenland was de vreugde woensdagavond algemeen. In straten en in cafés, op kantoren en in fabrieken omhelsde men elkaar en ve len lieten hun tranen de vrije loop. Het besluit betekende een terechtwij zing van de verstokte conservatieven in Franco's eigen kabinet, misschien zelfs zijn eigen vice-president, admiraal Luis Carrero Blanco, die optreedt als pre mier. De realist Franco zwichtte voor de wereldopinie en de politieke realiteit in Europa. Een aantal leden van het Spaanse kabinet verzette zich krachtig tegen de doodvonnissen. Deze groeft werd aange voerd door twee leden va'n d katholieke lekenorganisatie Opus Dei t.w. de mi nister voor Planning Laureano Lo- pez-Eodo en de minister van Buiten landse Zaken Gregorio Lopez Bravo. FRANCO gratie onder pressie JERUZALEM De Israëlische mi nister van Buitenlandse Zaken, Abba Eban, heeft in Jeruzalem de Arabieren opgeroepen met Israël aan de onder handelingstafel plaats te nemen, maar geen voorwaarden vooraf te stellen. Zij dienden volgens de minister de moed te hebben naar een geheel nieuwe opzet van de betrekkingen met de Joodse staat te streven. Hij zei VN-bemiddelaar Gunnar Jar ring op de hoogte te hebben gesteld van de bereidheid van Israël het vrede soverleg te heropenen. Het wachten was nu op antwoord van Jarring. ADVERTENTIE Morgen, Nieuwjaarsdag Onze kantoren zijn die dag gesloten. De Directie. MOSKOU Het Russische hooggerechtshof heeft de doodvonnissen tegen twee Russische Joden omgezet in straffen van 15 jaar dwangarbeid. Beide man nen waren schuldig bevonden aan verraad, wegens poging tot het kapen van een verkeersvliegtuig. Edward Koeznetsov zag het doodvon nis gewijzigd in 15 jaar werkkamp met „bijzonder streng regime" en Mark Dymsjits kreeg 15 jaar „streng regime". Drie van de overige negen beklaagden, die in het proces van Leningrad tot dwangarbeid waren veroordeeld, kregen vermindering van straftijd. De overige zes behielden hun straftijd. Vanmorgen kwam de officiële beves tiging van het bericht, dat gisteren al door het Deense communistische blad „Land og folk" was gepubliceerd. Het Russische hooggerechtshof zette vanmorgen de behandeling in hoger be roep voort van het proces tegen 11 per sonen die veroordeeld zijn wegens po ging tot kaping van een verkeersvlieg tuig. Ambtenaren van het hof weerden evenals woensdag op de openingsdag buitenlandse correspondenten uit de rechtszaal, maar maakten wel bekend dat sommige familieleden van de be klaagden werden toegelaten. Eén van de belangstellenden die een plaats in de zaal heeft gekregen is de natuurkundige Andrei Sacharov, die heeft meegewerkt aan de ontwikkeling van de Russische waterstofbom en zich de laatste tijd heeft ingezet voor uitbreiding van de burgerlijke vrijheden voor de Russen. Sympathisanten hadden hun wake voor het gerechtsgebouw ook donder dag voorgezet, ook al is gistermorgen een vrouw meegenomen door de KGB (geheime politie). Zij deelde de pers mee dat zij goed was behandeld en dat de autoriteiten haar hadden verteld dat haar verzoek om naar Israël te mogen emigreren, in behandeling was genomen. Ook had zich volgens haar de volgen de conversatie ontsponnen: politie: „Weet u waarom u bent aangehouden?" Mevrouw Mostkova: „ja wegens het praten met buitenlandse corresponden ten." In Burgos zijn mensen ter dood ver oordeeld, zij het dat (onder druk van de wereldopinie) de vonnissen niet zullen worden voltrokken. Veroordeeld omdat deze Basken in hun driftig ageren voor meer onafhankelijkheid, in hun be grijpelijk verlangen om los te komen uit de dictatoriale greep van een generalis simo, hun toevlucht genomen hebben tot geweld. Waarbij een politieman het le ven verloor. Dat was geweld met een politieke achtergrond... Ook in Leningrad zijn mensen ter dood veroordeeld. Russische Joden die het dit jaar al zo vaak gebruikte middel van vliegtuigkaping hebben beproefd om weg te vluchten uit een land waarin ze niet als volwaardige burgers konden le ven. Een land dat zijn burgers de meest elementaire beginselen van de vrijheid verbiedt. Ook zij namen hun toevlucht tot geweld en ook bij hun actie vielen onschuldige mensen als slachtoffers. Ook: geweld met een politieke achter grond... En ook in Nederland staan jonge mensen terecht. Zuid-Molukkers die in hun strijd voor een politiek ideaal het geweld niet geschuwd hebben en ook hier werd een onschuldige politieman het slachtoffer. Er zullen geen doodvon nissen uit voortkomen en buiten onze grenzen zullen geen protestbetogingen worden georganiseerd tegen het Neder landse regime. Desondanks: ook hier geweld met een politieke achtergrond... Drie feiten ze leiden gedrieën tot één conclusie: er is in deze wereld meer oorlog dan men denkt. Oorlog die niet is verklaard en die niet als zodanig wordt erkend. Maar die wel degelijk be staat in de harten van hen die ze voeren en die zich uit in hun daden. Juist dit jaar 1970 heeft dat telkens en telkens weer duidelijk gemaakt. En de vraag die we in het nieuwe jaar 1971 meenemen is deze: zijn deze soort uitbarstingen van geweld te voorkomen of als het een maal zover is te genezen? Waarom hebben we juist deze vraag uitgekozen om u in deze laatste be schouwing in dit jaar voor te leggen? Want Burgos, Leningrad, Wassenaar het lijken incidenten die zichzelf oplos sen, die morgen weer vergeten zijn. Ter wijl andere, veel ergere en veel bloedi ger oorlogen doorgaan. In Vietnam en in de nabuurlanden waar men ook al haast van een reguliere oorlog kan spreken. In het Midden-Oosten waar alleen al in Jordanië dit jaar duizenden doden vie len. Dat zijn toch belangrijker wereldvra gen die eerdër om een oplossing roepen dan die paar incidenten die ons toeval lig aan het einde van dit jaar bezig hou den. Men kan ons ook vragen of de van jaar op jaar toenemende criminaliteit niet een veel ernstiger probleem is. Of het niet veel benauwender is dat de agressiviteit, het eigen-rechter-spelen de wereld van vandaag lijkt te overspoelen. Dat zijn mentale problemen waarvoor men misschien de welvaart of de ver eenzaming, de angst om de toekomst of de onlustgevoelens om de leegheid van onze samenleving verantwoordelijk kan stellen. Dan heeft men immers de symp tomen bij de kop waaraan deze zieke wereld ten onder dreigt te gaan. Heel andere problemen kan men aan de orde stellen: onze eigen zorgen over de verdeling van de welvaartskoek; de wereldzorgen om het niet te loochenen feit dat de rijke landen steeds rijker worden en de arme steeds armer. En men kan ook de zorg om de conjunc tuur hier onder rangschikken: de ver slechterende conjunctuur die voorzichtig laveren vereist wil men niet een nieuwe wereldcrisis onder ogen moeten zien. Het zijn stuk voor stuk vragen die het overdenken op een dag als deze waard zijn we geven het graag toe. En toch houden we ons bij Burgos, bij Lenin grad, bij Wassenaar. Waarom? Omdat het naar onze mening hier gaat om het meest essentiële dat een mens heeft: zijn vrijheid. Om die vrijheid hebben we een verschrikkelijke wereldoorlog uitge vochten en we hebben de mensen die op een duivelse manier die vrijheid aan vochten als oorlogsmisdadigers veroor deeld. We hebben er onze helden uit overgehouden, mannen wier namen met gulden letters in.onze geschiedenisboe ken vermeld zijn: een Churchill en een De Gaulle, een Eisenhower en een Karei Doorman. En de gefusilleerde verzets strijder op wiens graf we elk jaar nog kransen leggen. Voor diezelfde vrijheid vechten de Basken van Burgos, de Joden van Le ningrad, de Ambonezen van Wassenaar. En heus niet zij alleen. Denk aan de zwarte bewoners van Zuid-Afrika en Rhodesië; de opstandigen blank en zwart in de Ver. Staten: de gekerker- den in Zuid-Amerika; de door de Chine zen onder de voet gelopen Tibetanen. En zijn we Tsjecho-Slowakije vergeten? En de doden van de Berlijnse muur? ZIJ allen vechten en vochten voor diezelfde vrijheid: de vrijheid om mens te zijn. Heus, er zijn meer oorlogen dan men denktl Vraag niet van ons dat wij u de grens van '70 naar '71 over brengen met een passend antwoord op de vraag waar de grens ligt tussen vrijheidsstrijd en on wettige gewelddadigheid we weten het niet. De gedachte In zulke zaken recht te moeten spreken is huivering wekkend! Wél weten we dat er geen vrede in deze wereld zal kunnen zijn als aan de rechtmatige vrijheidsdrang van de mens geen recht gedaan zal worden. In Spanje en in Rusland en in Neder land en overal in de wereld. Dat recht om mens te kunnen zijn legt tevens een plicht op: de plicht om ook onze naasten die mogelijkheid te geven. Soms bekruipt een mens een gevoel van machteloosheid als hij een opsomming als hierboven gegeven leest. Machte loosheid omdat we deze wereld maar niet kunnen ombuigen. Begin dan bij het begin het is onze wens voor u in 1971: maak van dat recht om mens te zijn gebruik. Niet in de laatste plaats door ook uw naaste dat recht te geven! DEN HAAG De gemiddelde loon stijging heeft in 1970 12,9 13,4 procent bedragen. Hierbij is inbegrepen de 400-uitkering", voor zover zij in 1970 werd verstrekt. Evenals in 1969 ging in 1970 de stij ging van de loonsom per werknemer die van dev arbeidsproduktiviteit ruim schoots te boven, zo zegt het ministerie van sociale zaken en volksgezondheid. De stijging van de arbeidsproduktiviteit was in 1969 4,0 procent en in 1970 5 procent. Het reëel vrij besteedbaar loon (van werknemers met twee kinderen en met een nominaal looninkomen juist bene den de laagste premiegrens der sociale verzekeringen) steeg in 1970 met 5,8 procent (in 1969 met 1,5 procent). BERLIJN Een Amerikaan is in Oost-Berlijn gearresteerd omdat hij een Oostduitse grenswachter heeft geslagen. Een woordvoerder voor het Ameri kaanse gezantschap in West-Berlijn identificeerde de gearresteerde Ameri kaan als Ronald F. Mudd. „Al wat wij kunnen zeggen", aldus de woordvoerder, „is dat hij (Mudd) nog steeds daar is. Hij krijgt de normale consulaire hulp". SANTIAGO President Salvador Allende van Chili heeft de nationalisa tie van alle bankinstellingen i zijn land aangekondigd. In een toespraak voor radio en televisie deelde hij mee, bin nenkort een wetsontwerp aan het Con gres te zullen voorleggen inzake over neming van „het hele bankwezen" door de staat. Wat buitenlandse banken in Chili be treft, zal de regering streven naar over eenkomsten die gebaseerd zijn op de belangen van het land en rekening houden met hun rechten. De overne ming moet in januari haar beslag krij gen. Bij alle banken zullen echter don derdag al regeringsinspecteurs worden geïnstalleerd. De regering zond enkele dagen gele den ook al een wetsontwerp inzake na tionalisatie van de kopermijnen (in handen van Amerikaanse maatschap pijen) naar het Congres. Er staan nog meer nationalisaties op het programma. Die had de socialistische president al voor zijn ambtsaanvaarding op 3 no vember jl. aangekondigd. A Journalisten, Joodse verwanten en geheime agenten in burger op het trottoir voor het gerechtsgebouw van het hooggerechtshof in Moskou, waar het hoger beroep van de Joodse „vliegtuigkapers" wordt behandeld. PARIJS De Franse regering heeft het Vreemdelingenlegioen te hulp ge roepen om de mensen te redden die op gesloten zitten als gevolg van zware sneeuwval. De stad Montélimar in het zuidoosten van Frankrijk is gpheel van de buiten wereld afgesneden. Zware sneeuwban- ken versperren de wegen. Troepen van het Vreemdelingenlegioen zullen nu de militaire eenheden gaan helpen die al dagen vergeefs tegen de sneeuw hebben gevochten. Het enorme pak sneeuw, dat in Frankrijk en vooral in het Rhoönedal is gevallen, heeft tot nu toe aan zeker vijf mensen het leven gekost. Er zijn talrij ke gewonden. In het Rhönedal zitten duizenden au to's in de sneeuw vast, sommige al drie dagen. Duizenden andere automobilis ten zijn voorlopig in scholen, kazernes en raadhuizen ondergebracht. Door speciale treinen, die zijn ingezet op het traject dat langs de autoweg door het Rhönedal loopt, zijn meer dan achtdui zend mensen in veiligheid gebracht. In Montélimar, waar 7.000 sneeuw- slachtoffers zijn ondergebracht kwamen vier mensen om het leven toen het dak van een kazerne door de sneeuwvracht instortte. Een automobilist is doodge vroren uit zijn wagen gehaald. Over heel Frankrijk verspreid zitten vermoedelijk bijna tweeduizend men sen vast in hun auto's. Er zijn zwange re vrouwen bij en baby's. Twee vrou wen hebben in een ingesneeuwde auto het leven aan een kind geschonken. Men verwijt de overheid, dat zij de wegen niet tijdig voor het verkeer heeft gesloten en te lang heeft gewacht met de reddingsmaatregelen. De autori teiten zeggen, dat zulk een sneeuwval nog nooit is voorgekomen en dat ook de weerkundigen zoiets niet hadden ver wacht. WEERT Doordat medische hulp uitbleef is de 61-jarige K. Brouns in Weert aan een hartaanval overleden, nadat hij meer dan twintig minuten in de sneeuw had gelegen. Toen er op een gegeven ogenblik Iets aan zijn fiets haperde, stapte de heer Brouns af. Voorbijgangers zagen, hoe hij plotseling naast zijn rijwiel in el kaar zakte. De man stierf maandagmiddag in de vrieskou, terwijl omstanders artsen vroegen met spoed om hulp te verle nen. Het ziekenhuis in Weert wilde aanvankelijk geen eerste hulp verlenen. De assistentes van de artsen die wer den gebeld, zeiden dat men naar de huisarts van de heer Brouns moest bel len. Zij bleven ook voet bij stuk hou den, toen werd gezegd, dat een ster vend mens moeilijk naar de naam van zijn huisarts kan worden gevraagd. Toen het ziekenhuis weigerde medi sche hulp te verlenen, werd ten einde raad de politie gebeld Die was onmid dellijk aanwezig. Toen enige tijd later op last van de politie, een ziekenwagen arriveerde, was de heer Brouns reeds overleden. De geneesheer-directeur van het zie kenhuis in Weert, dr. J. van Daal, geeft toe dat de beoordeling vanuit het zie kenhuis niet juist is geweest. Volgens hem was er zelfs een kans geweest dat de heer Brouns was blijven leven wanneer er onmiddellijk medi sche hulp was verleend. (Van onze weerkundige medewerker) Vannacht beleefde Nederland de laagste temperatuur tot nu toe in deze winter. De vliegvelden Twen te en Beek brachten het tot —14 graden C., Eelde en Eindhoven 13, De Bilt 12, Schiphol en Doetinchem 11 en Rotterdam 8 graden C. In Apeldoorn werd het binnen de bebouwde kom niet kouder dan 5 a —6 graden. Het weer blijft de komende dagen koud met van tijd tot tijd een Noorzee storing met enkele sneeuwbuien. Gedurende de nacht moet gere kend worden op matige vorst, ter wijl in gebieden waar het langdurig opklaart opnieuw strenge vorst te verwachten is.

De Vallei | 1970 | | pagina 1