Zaterdag 50 km-schaatsrace Iedere avond op pad Van der Kolk met de „Kikvorsen" naar Amersfoort Spreekuur van CH en AR Neutje met nieuwjaar voor lantaa rnopsteker om koude te verdrijven Lampen uit na komst van de laatste trein Afscheid gemeente- personeel WIELERCROSS /TV ZAND- AFGRAVUSG Waterpolo Spreekuur burgemeester Afscheid Verkoop Collecte Gemeente Winterwerk Twee maal Gt rmier Uit de oude doos door Rik Valkenburg Mager voetbal- weekeinde VAN WOUT BLAUWKOUS. DONDERDAG 31 DECEMBER 1970 VEENENDAAL Ijs en weder die nende zal er aanstaande zaterdagmor gen een wedstrijd worden geschaatst op de vijvers tussen De Grote Plekken en de Industrielaan, waarvoor burgemees ter Bode het startschot zal lossen. Het aanvangstijdstip van de wedstrijd is gesteld op 11.00 uur, maar de deelne mers wordt verzocht zich tussen 10.30 uur en 11.00 uur te melden aan de start, waar onderandere een rugnum mer zal worden verstrekt. De wedstrijd, om een beker, zal gaan over een af stand van 50 kilometer en de deelne ming staat voor iedere rijder open. De totstandkoming van dit evene ment is in eerste instantie te danken aan Jan Overeem. ^^^Nergen^^ldus^an^bestaat^r mogelijkheid in Veenendaal om een schaatstocht te houden, of je moet de baan van een ander huren". „Er is mij al zo vaak gevraagd door schaatsvrien- den of ik niet iets zou weten te versie ren in Veenendaal en ik vind, dat het er dit jaar maar eens van moet ko men". (Jan is zelf, zoals hij zegt „een barre liefhebber"). In ijltempo zijn de voorbereidingen getroffen voor het evenement, want de zaak moest op zeer korte termijn wor den georganiseerd. Rugnummers wer den verkregen via Johan Verwoerd van de atletiekvereniging SV Arena, vrien den van Jan Overeem boden onmiddel lijk aan om hem te assisteren bij het houden van toezicht en ook het ge- meentebestmn ming. De heer Bezemer van Gemeente werken was bereid om met een veeg- machine een baan schoon te vegen op zaterdagmorgen en daarvoor eventueel personeel n te schakelen, in wordt verzocht een half uur voor aanvang van de wedstrijd (om elf uur precies) zich op te geven bij het Volks wagenbusje, dat bij de startplaats staat opgesteld. Het inschrijfgeld bedraagt 1,50 voor iedere deelnemer om de kosten te dekken. De prijzen zullen bestaan uit medail les voor de tweede en derde plaats en een beker, voor de eerste plaats. Pro minente rijders uit de omgeving had den de geruchten al vernomen en heb ben aangekondigd zaterdag zeker van de partij te zullen zijn. De organisatoren verzoeken de Vee- nendaalse bevolking alle medewerking te verlenen door zaterdagmorgen tussen half elf en twaalf uur zich niet op de baan te begeven. Het kan niet anders dan in de vorm van een beroep op wel willende medewerking, want in feite zijn de vijvers een (in dit jaargetijde) openbare schaatsgelegcnheid. Nogmaals dus, werkt mee, zodat dit evenement een groot succes wordt, dat ieder jaar herhaald kan worden. De baan zal bestaan uit twee geveeg de stroken van ongeveer twee meter breed, en zal een lengte hebben van plusminus 1000 meter. Controleurs zul len er op toezien dat er ook werkelijk door iedereen de hele afstand wordt ge reden. Volgens de berichtgeving in dit dagblad is er 'n bedrijf in Veenendaal dat be weert de produktie draaiende te hou den met bovenmiddelmatige arbei ders. Een dergelijke kwalificatie ben ik nog niet eerder tegengekomen en ik vind haar te uniek om zonder meer voor kennisgeving aan te nemen. We lezen tegenwoordig maar al te vaak over taalkundige knutselwerkjes heen. Het is, dacht ik, goed om zo af en toe eens te trachten om een steek je te doen onder de oppervlakkigheid waardoor de jachtige tijd van van daag ons heenjaagt. Dat werkt soms ontnuchterend en de nuchtere feiten vallen dikwijls tegen. Het is dan ook mogelijk dat ik voor de zich hoog genoteerd voelende ar beider een tegenvaller veroorzaak, hetgeen mij wel enigszins zal spijten maar niet verontrusten, want de des betreffende arbeider had mij voor kunnen zijn als hij de mogelijkheden tot inspraak, die een vooruitstrevend bedrijf voor zijn personeel toch zeker open zal houden, had benut. Want de arbeider van het onderhavige bedrijf heeft zich iets laten welgevallen dat ik nooit en te nimmer zou hebben genomen. Hij verkeert namelijk in de veronder stelling, dat hij niet meer de oude, verfoeide, Jan met de pet is, maar dat hij definitief een hoed draagt. Hem opgezet door zijn van waar dering vervulde directeuren. Dat nu, is naar mijn mening niet juist. Mocht de bekende Jan zijn hoofd ge dekt wanen door iets anders dan is het niet meer dan een papieren steek, een soort feestmuts. Want wat zie ik als ik het woord „bo- ven-middel-matig" uit elkaar pluis? Dat ik nog iets middelmatigs over houdt. Weliswaar is Jan boven de middenmoot uitgetild, maar het su blieme, het superieure is nog niet in hem doorgebroken. Om het in rap- port-cijfers uit te drukken: hij zit nog ergens tussen de 6 en de 10 in. En dat, terwijl zijn culturele staat al niet mis i. Op zijn arbeidsterrein verdraagt hij niet alleen een collectie kunstwerken, hij laat ze ook op zich inwerken, hij dis cussieert er zelfs over met zijn me- de-bovenmiddelmatigen. Wellicht laat hij zijn huisgenoten op die manier ook nog een kunstzinnig graantje meepikken, daarbij strikt iedere me dedeling over het arbeidsproces om zeilend want dat is geheim. Zo zwaar geheim, dat de rest van de gemeen schap van deze „galery of the non- wovens" verstoken moet blijven. Buitengesloten omderwille van het pro- duktie-proces waar niemand anders ook maar een glimp van op mag van gen en dat zou moeten om de cultuur te bereiken, want ze hangt er midden in.. Dat is niet alleen voor ons jammer, maar ook voor de arbeider die wel het voorrecht mag genieten omdat hij in de geheimen is ingewijd. Hij zou namelijk omgekeerd kunnen menen, dat hij geen toegang heeft tot het tweetal jaarlijkse uso-concerten om dat hij zodoende iets zou kunnen zien van de bedrijfsvoering van het Ver enigingsgebouw. Want voor zover mij bekend is aplaudiseren ze de musici van het uso nog steeds niet doof, de medewerkers van het progressieve bedrijf. Afgezien van een enkel schoonheids foutje dat ik in de wijze van uitdra gen heb gemeend te moeten signale ren heb ik toch wel bewondering voor het streven van deze directie. In de eerste plaats voor de originele en niet al te kostbare pogingen om het personeelsbestand op peil te houden. Personeelsadvertenties lijken mij prijziger. Zeer zeker als men ze tot de nieuwspagina's laat doordringen. Wellicht dat ik u het kunstgras voor de voeten wegmaai, maar zoudt u ons, buitengeslotenen, niet eens geblind doekt langs de discrete produktiegan- gen naar de kunst kunnen voeren? Het is niet onwaarschijnlijk dat dat u weer een goedgeplaatst stukje ople vert. Wout Blauwkous. VEENENDAAL Zaterdag 2 januari a.s. wordt de door de Ren- en Toerclub „Amersfoort" georganiseerde Mid den-Nederland-rit gehouden. De wedstrijden zullen worden verre den en verlopen op het 2150 meter lan ge parcours in de Zandafgraving van het landgoed „De Dikkenberg", gelegen aan de Oude Veense Grindweg, even buiten Veenendaal. De plaats voor het afhalen van de rugnummers en de kleedgelegenheid is het zwembad „Bergbad" aan de Oude Veense Grind weg. De starttijden en afstanden zijn de volgende: 14.00 uur: Veteranen, 3 ron den Nieuwelingen 6 ronden. 15.00 uur: Adspiranten 3 ronden, amateurs 9 ron den. VEENENDAAL Op 2 en 3 januari organiseert het Amersfoortse AZ en PC in het Sportfondsenbad te Amersfoort weer het bekende en jaarlijks terugke rende van Hazelentournooi. Op dit in ternationale waterpolo-evenement ko men diverse Europese kampioenen aan de start, maar ook het Nederlandse team onder de naam „Kikvorsen" waarin de VZC-er Gerard van der Kolk zal uitkomen. In ditzelfde team komt ook uit Mart Bras, werkzaam in het Valleibad te Veenendaal die thans in militaire dient is, en uitkomt voor de hoofdklasser Neptunus uit Amersfoort. Het van Hazelentournooi geniet een grote vermaardheid door de altijd weer sterke bezetting. Naast de organiseren de vereniging AZ en PC doet mee: de Nederlandse kampioen De Robben uit Hilversum, de West-Duitse kampioen Rote Erde uit Hamm, de Spaanse kam pioen Barcelona, de Hongaarse kam pioen Egri Dosza en de nationale for matie „De Kikvorsen". Het toernooi start in het Sportfond senbad op zaterdagavond 2 januari en gaat verder op zondagmiddag 3 januari. Zoals altijd zal dit grote waterpolofes- tijn weer een grote belangstelling ge nieten in binnen- en buitenland. Gerard van der Kolk zal ongetwij feld in de voorhoede van De Kikvorsen moeten opereren om als aangever en afmaker de nationale formatie meer stootkracht te geven. Dat is dan ook de reden, waarom de nationale trainer Harry Vriend het oog op deze sterke Veenendaalse middenvoor heeft laten vallen. Het wordt een heroptreden van Van der Kolk in de nationale equipe, want enkele jaren geleden beëindigde hij zijn internationale carrière. Een zware training en diverse andere trainingsmethoden moet hij afwerken om weer helemaal „in" te komen, doch gezien zijn fenomenale stootkracht in de voorste linie zal hij er ongetwijfeld in slagen een goede indruk achter te laten. w VEENENDAAL Slechts enkele gemeenteraadsleden gaven gisteren acte de présence in de bar-dancing Suzie Q, ofschoon het bestuur de he le raad in de gelegenheid had willen stellen kennis te maken met deze aanwinst van de ongeorganiseerde jeugd. De speciale „ouderavond" schoot dan ook aan zijn doel voorbij. Het merendeel van de bezoekers be stond gewoon uit jongeren. Wel aan wezig waren o.a. de liberale fractie leidster mevr. Buddingh, in gezel schap van haar partijgenoot De Rui ter, en drs. Hiensch van de ARP. De heren dronken een pilsje, mevrouw Buddingh hield het bij frisdranken. I LEERSUM Het spreekuur van de burgemeester van Leersum wordt ge durende de maand januari verzet van dinsdagmorgen naar maandagmorgen van 11.00 tot 12.00 uur. VEENENDAAL De C.H. en A.R. gaan maandagavond 4 januari aanstaande spreekuur houden in het Rodekruisgebouw aan de Sterke Arm. De twee prot. chr. politieke groeperin gen doen hiermee een belofte gestand die zij deden tijdens de algemene be schouwingen bij de behandeling van de begroting voor 1971. Het ligt in de bedoeling van CH en AR dit spreekuur maandelijks te hou den op de maandag voorafgaande aan de raadsvergadering die meestal op de eerste donderdag van de maand plaats vindt. Iedereen, ongeacht of men lid of geen lid is van een van beide politieke groeperingen kan dan suggesties doen, vragen stellen of klachten naar voren brengen. Het materiaal dat het spree kuur oplevert zal daags daarna onder werp van gesprek zijn tijdens het ge combineerde fractieberaad. Het ligt in de bedoeling dat het spreekuur zal worden gehouden door beurtelings een CH- en AR-bestuurslid en gemeenteraadslid. Bij CH en AR hoopt men op een be ter resultaat van de spreekuren dan re cente ervaringen bij D'66. Daar werd enige maanden geleden een spreekuur ingesteld maar die is wegens gebrek aan belangstelling inmiddels al weer ter ziele. Vanavond om half acht zal ds. G. Kaastra in de hervormde Andries- kerk afscheid nemen als predikant van de hervormde gemeente te Amerongen. 17 Januari zal ds. Kaa stra bevestige worden als pastoraal medewerker van het zendingsdiaco- nessenhuis in Amerongen. Woensdag 3 februari houdt de hervormde wijkgemeente „De Enge lenburg" een verkoping voor een or gel in het nieuwe wijkcentrum „De Hoeksteen". Met ingang van morgen, tijdens de nieuwjaarsdienst, worden in de her vormde gemeente te Veenendaal de tot nu toe gebruikelijke drie collec ten vervangen door één. De deurcol lecte voor bijzondere doeleinden blijft gehandhaafd. Van het ene of fer gaat twee-derde naar de kerk voogdij en de rest naar de diakonie. Elke predikant van de hervormde gemeente te Veenendaal (als ze er tenminste waren want met het ver trek van ds. S. P. van Assenbergh op 15 januari a.s. zijn er drie \aka- tures) heeft ruim 2500 gemeentele den te „bewerken". Midden 1970 tel de de gemeente namelijk precies 16.632 leden, volgend het kerkblad van de hervormde gemeente en de hervormde gemeente „Sola" Fide" met twee predikanten 3048 leden. Over de verschillende wijkge- meenten verdeeld zag de kerkelijke stand er zo uit: wfjkgemeente noord 2703 leden of 881 pastorale eenheden (gezinnen en alleenstaanden) mid den 2872 leden, 993 pastorale eenhe den, oost 3064 leden, 974 pastorale eenheden, zuid 3479 leden, 1054 een heden, west 2959 leden, 985 eenhe den, „De Engelenburg" 1555 leden, 612 eenheden. Zondag 17 januari wordt de twee de serie kerkdiensten gehouden in het kader van het winterwerk, uit gaande van de gereformeerde kerk, de hervormde gemeente „Sola Fide" en de rooms-katholiekekerk t e Vee nendaal. Het thema van deze tweede serie is de kerkdienst. Zondag 17 ja nuari worden de maatschappelijke invloeden op de kerkdienst behan deld. In „Sola Fide" preekt ds. J. Plas man, industriepredikant te Dieren, in de gereformeerde Petrakerk ds. A. Terlouw, industriepredikant te Veenendaal en in de rk-Salvator- kerk een uur later dan in „Sola Fide" weer ds. J. Plasman. Liturg in deze dienst is kapelaan Th. Escher. De gesprekskringen over deze diensten vinden plaats op dinsdag 19 januari a.s. bij de gespreksleiders aan huis en voor de jeugd apart in de kleine zaal van het Verenigings gebouw aan de Eikenlaan. De commissie winterwerk stelt voor om kennis te kunnen maken met eikaars kerken en predikanten dat de kerkgangers van de drie genootschappen ten zuiden van de spoorlijn de Petrakerk of de Salva- torkerk bezoeken en ten noorden van de spoorlijn „Sola Fide". Zondag 31 januari a.s. komt het tweede onderwerp aan de orde: „de preek". De straatverlichting uit de oude tijd verschilde enorm met die van nu. Baadt nu bijna elke straat in een zee van licht, vroeger was dat beslist niet het geval. Niet elk gebied kwam in aanmerking voor verlichting en waar dat wel het geval was, gold het een beperkte tijdsduur. De sfeer rond de oude verlichting was uiteraard wel een stuk romantischer dan nu. Een zwak schijnsel uit een karakteristieke lan taarn, met de een of andere gracht als decor, spreekt nu zeer tot de verbeel ding, vooral zo tegen het eind van het jaar. Het had vroeger heel wat voeten in aarde de verlichting gaande te hou den. In de oude tijd bediende men zich van lantaarnopstekers. We spraken een gepensioneerde Veenendaler, de heer S., die er een interessant verhaal over wist te vertellen. „Mijn vader was lantaarnopsteker in Gelders Veenendaal. Het was nog in de tijd van de petroleumlantaarns. Er stonden in genoemd gebied 22 van deze lampen. Goed de moeite waard dus. Mijn vader was klompenmaker en woonde op Nieuw-Amsterdam, vlakbij Jeruzalem (twee oude straten in Gel ders Veenendaal). Een paar klompen, waar je uren mee bezig was, kostten toen 40 cent. Geen „vetpot" dus. Daar om was mijn vader wel blij met zijn nevenbaan als lantaarnopsteker. Het gaf veel werk, maar het werd voor toenmalige begrippen, behoorlijk beloond. Tweemaal in de week moesten de lantaarns bijgevuld worden. Als 8-jarige jongen mocht ik dan uit school wel eens met vader mee. We hebben een speciaal karretje voor de spullen: een trapleer, petroleumbussen etc. Het was nog een heel werk eer de 22 lampen weer gevuld waren. De trap ging dan tegen de lantaarn, en boven gekomen werd de lamp voorzichtig ge vuld. Gelijk werd de lamp aangestoken en opgedraaid. Dat moest zorgvuldig geschieden. Stond hij op een te laag pitje, dan was er te weinig licht. Draai de men de pit te hoog, dan werden de glazen beroet en kwam er praktisch helemaal geen licht door. Normaal ging vader tegen schemer op pad om de lantaarns op te draaien en aan te steken, terwijl de lampen weer uitgedoofd moesten worden nadat de laatste trein aan station „De Klomp" gestopt had. De reizigers die er uitstap ten konden dan zonder in de sloot te lopen, het pad naar hun huizen vinden. Daar moesten we streng de hand aan houden. Als de trein bijvoorbeeld een kwar tier vertraging had en pas tegen half twaalf aankwam, mochten we de lan taarns niet eerder doven. We moesten per se zorgen dat de reizigers bij „licht" naar 't Veen konden lopen. de voldoening dat het stuk Veenendaal dat aan je zorgen was toevertrouwd „begaanbaar" was. En de grootste vol doening zal ook toen wel geweest zijn, dat je er een paar harde guldens mee verdienen kon. Ify ben zelf wel eens met de fiets in de sloot gereden, vlakbij „De Klomp". Ik wist dus wel wat het was om in het donker te moeten rijden. Later kwamen er gaslampen aan het Boveneind. Toen Wat voor weer of het ook was, elke avond moest tweemaal de ronde gedaan worden. Of het nu bulderend storm weer was, of spiegelglad van sneeuw en ijs, of een stortvloed van regen en ha gel, we hadden maar op trjd onze plicht te doen. Trouwens, daar dacht je vroe ger niet eens bij door. Dat vond je van zelfsprekend. Je kon de mensen toch niet in het donker laten? Bij storm deed je maar de cape om de lamp, an ders kreeg je hem niet aan. Later kreeg vader een fiets en toen liet hij de trap thuis. Hij zette dan de fiets tegen de lantaarnpaal en klom op het zadel. Dan kon hij precies bij de lamp. Dat spaarde tijd en moeite, al leen moest hij wel uitkijken dat hij de fiets goed tegen de paal zette, anders ging hij met „petrolie" en al tegen de vlakte. Je moest wel eens een heel poosje op het zadel balanceren, want de jeugd van toen was niet vies van kattekwaad. Overdag staken zij soms stiekem de lampen aan en draaiden de pit zo hoog dat de glazen één grote roetvlek leken. Dan moest dat eerst weer keurig schoongemaakt worden. Ook gooiden de jongens vaak stenen naar de ruiten, zodat deze vaak gebro ken waren. Dat moest dan weer worden doorgegeven aan de schilder, die er bij na elke dag wel een paar moest inzet ten. Het was soms een heel gemier voor dat je weer thuis was, maar je smaakte gingen de afgedankte „petroliebran- ders" naar het Benedeneind, waar tot dan toe helemaal geen verlichting was. Ik weet nog dat er elke woensdag avond, achter aan het Benedeneind, bij Gaart Hardeman een soort kerk (gezel schap) werd gehouden. Nu moesten wij van Ede de lantaarns op het Gelderse Benedeneind op het laatst om 10 uur doven. Maar de godsdienstige bijeen komst bij Hardeman ging meestal pas om kwart over tien of half elf uit. Dan wachtten wij maar zo lang. Dat kwam men in Ede te horen en toen had je de. poppen aan het dansen. We moesten en we zouden precies om 10 uur alle lam pen doven! We gingen naar Hardeman en vertel den hoe de vork in de steel zat. In het vervolg ging toen het gezelschap vroe ger uiteen en konden wij om 10 uur doven, terwijl de mensen dus toch vei lig thuiskwamen. Tegen de jaarwisseling lieten de lan taarnopstekers bij Van Hardeveld wat rijmpjes drukken met een Nieuwjaars wens er bij. Deze brachten we dan op Nieuwjaarsdag rond (en dagen daarna, want je kon bij de meesten ook nog een „neutje" krijgen en voor dat je die ach ter de kiezen had, duurde even). Koud had je het dan niet, want de nodige borrels hielpen zeker zo best tegen de koude als een schep kolen. Je haalde op deze manier nog een aardige duit op en ik vind dat ook be slist een prettige en sfeervolle herinne ring..." Rechts op de toto een oude lan taarn bij ,,De Klomp". VEENENDAAL In de kantine van de brandweerkazerne zwaaide het ge- meentepersoneel gistermiddag twee col lega's uit. Het waren de heren E. Tur kesteen en J. de Rooij, beiden employés van de gemeentereinigingsdienst. Burgemeester P. Bode, in gezelschap van de wethouders v.d. Berg en Bast- meijer, en oud-wethouder Ant. de Rui ter, bracht de beide heren dank voor het werk dat zij in overheidsdienst hebben verricht en bood hun envelop- pes met inhoud aan. De heer Turkes teen is 121/2 jaar in gemeentedienst geweest, de heer De Rooy 32 jaar. On der de aanwezigen was een goede be kende, de heer Chr. v. Rijswijk, zelf al 25 jaar gepensioneerd, in zijn kwaliteit van bestuurslid van de Bond van Ge pensioneerde Ambtenaren. Op de foto: links de heer en mevrouw Turkesteen, rechts het echtpaar De Rooij. VEENENDAAL De enige ploeg uit de omgeving, die dit weekend volgens het programma in het veld komt, is de zondagploeg van Veenendaal. Gezien de toestand van de velden, zal daar wel weinig van terecht komen, zodat de wedstrijd De Meern-Veenendaal wel op een later tijdstip zal moeten worden gespeeld. De andere wedstrijd in de 4e klasse H. is MSV '19 tegen Zwaluwen Vooruit.

De Vallei | 1970 | | pagina 3