Gerard Draayer uit Twello won Gelderse schaatstitel Ard Schenk - Atje Keulen STERREN KWAMEN VAN HET IJS Feijenoord sportploeg van 't jaar Handbalcoach Mraz ziet Nederland als grote uitdaging Schaats- kalender Miljoenendans tussen Clay en Frazier Terreinen bespeelbaar VOETBALPROGNOSE Nederlaag voor Trudy Walhof DEFINITIEF OP 8 MAART Grieken eren Lilian Board Ijshockeyers verloren weer Wedstrijden om gouden schaats9 Tussen KNVB en NOS nog geen akkoord DONDERDAG 31 DECEMBER 1970 OCHTEN/IJZENDOORN Jui chend stak de 19-jarige Gerard Draaij- er uit Twello zijn armen omhoog, toen hij tijdens de 5000 meter hardrijden over de eindstreep gleed. Zijn tijd was niet om over naar huis te schrijven, maar toch zag het er naar uit, dat hij zich Gelders kampioen kon noemen. Immers, op de 500 en 1500 meter had deze scholier wel mooie tijden ge maakt. Met spanning stond hij dan ook op de uitslag te wachten van mede-fa voriet Wim Huiberts uit Dodewaard. Toen deze finishte wezen de chronome ters een tijd van 8.55.5 aan. Hij kwam enkele seconden tekort voor de hoogste trap van het ere-podium. GERARD DRAAIJER De beslissende rit op deze afstand ging tussen de plaatselijke favoriet Henk van Tuil en Arie Garritsen uit Lochem Henk van Tuil pas her steld van een hersenschudding reed een goede wedstrijd, maar toch moest hij de Achterhoeker laten voorgaan. Zij maakten de beste tijden op deze „af stand van de waarheid". Garritsen werd eerste in 8.45.8 en Van Tuil twee de in 8.49.2. Zo kreeg Gelderland een kampioen, die geen enkele afstand won. Niettemin behoorde hij tot de getipte favorieten, want vorig jaar werd hij landskampioen bij de junioren. De tijden waren matig op de door de sterke wind beheerste baan. De 36 deel nemers aan deze provinciale kampioen schappen gaven zich tot het uiterste. De 500 meter was voor Wim Huiberts uit Dodewaard, die de goede tijd van 44.7 maakte. Gerard Draaijer (Twello) en Jan Hoorneman uit Brummen reden de sprint resp. in 45.2 en 45.3. De uitslag op deze afstand was: 1. W. Huiberts Dodewaard 44.7; 2. G. Draaijer Twello 45.2; 3. J. Hoorneman Brummen 45.3; 4. H. Staal Arnhem 46.0; 5. A. van Leeningen Zutphen 46.2; 6. G. Slakhorst Steenderen 46.6. Bij de 1500 meter werd de wind krachtiger. Niettemin werd er verwoed gestreden en lange tijd zag het ernaar uit, dat Van Tuil deze afstand ging winnen. Later zou hij merken, dat er nog zes vóór hem waren. Het was de kampioen van vorig jaar, Arie Duyn uit Zutphen, die deze afstand won in 2.26.7. De overige uitslagen op deze afstand waren: 2. J. Hoorneman 2.27.3; 3. H. Staal 2.27.5; 4. G. Draaijer 2.27.6; 5. C. Slakhorst 2.28.5; 6. A van Leeningen 2.28.8; 7. H. van Tuil 2.28.9. Wim Huiberts uit Dodewaard kwam op deze afstand niet verder dan de Jle plaats in een tijd van 2.31.8. De 5000 meter moest de beslissing brengen. De afstand werd gewonnen door A. Garrit sen uit Lochem in 8.45.8. Overige uitslagen: 2. H. van Tuil ATHENE Ter nagedachtenis aan de op Tweede Kerstdag overleden En gelse atlete Lilian Board zal zondag op alle Griekse sportvelden een minuut stilte in acht worden genomen. PERTH De Nederlandse tennisster Trudy Walhof-Groenman heeft woens dag in Perth in de eerste ronde van de internationale kampioenschappen van West-Australië in twee sets verloren van de Australische Lesley Hunt. 8.49.2; 3. A. Duyn 8.54.8; 4. W. Huiberts 8.55.5; 5. G. Draaijer 9.01.0. Het algemeen klassement was als volgt: 1. en Gelders kampioen G. Draaijer 148.500 pnt.; 2. W. Huiberts 148.850 pnt.; 3. A. Garritsen 149.147 pnt.; 4. H. van Tuil 149.853 pnt.; 5. A. Duyn 150.680 6. C. Slakhorst 150.790 pnt.; 7. H. Staal 151.477 pnt.; 8. J. Hoor neman 151.480 pnt. HILVERSUM Ard Schenk en Atje Keulen-Deelstra zijn via een door de AVRO gehouden enquête, waaraan 56 sportjournalisten en sportexperts deelnamen, gekozen tot sportman en sportvrouw van het jaar. Eindhoven en Feijenoord verdienden de titels van sportstad en sportploeg van het jaar. Ard Schenk, die al eerder in 1966, samen met Kees Verkerk tot sport man nummer één werd uitgeroepen, liet dit jaar o.m. voetballer Rinus Israel en wielrenner Joop Zoetemelk achter zich door zijn gouden medailles bij de Ne derlandse-, de Europese- en de wereld kampioenschappen hardrijden op de schaats. presl I-Deel: Friezin Atje Keulen-Deelstra tijdens de Neder landse- en de wereldkampioenschappen (twee eerste plaatsen) leverde, hadden op de deskundigen een zó diepe indruk gemaakt, dat zij als tweede schaatsen- rijdster (na Stien Kaiser in 1967) tot sportvrouw van het jaar werd uitver koren. Voor de 14de keer werd ook de sport stad van het jaar aangewezen. Eindho ven verdiende zijn zesde titel doordat in deze plaats wonende sportlieden 12% Nederlandse kampioenschappen behaal den, hetgeen bij een inwonertal van 188.000 2451 punten opleverde. De titel van sportploeg van het jaar ging naar Feijenoord voor de voortref felijke prestaties en de daarvan uit gaande propaganda in het jaar 1970, die culmineerden in het veroveren van de Europese beker voor landskampioenen en de intercontinentale beker. De uitslagen van de verkiezingen: Sportman: 1. Ard Schenk (schaatsen) 210 pnt.; 2. Rinus Israel (voetbal) 122 pnt.; 3. Joop Zoetemelk (wielrennen) 61 pnt.; 4. Lau van Ravens (scheidsrechter) 11 pnt.; 5. Aalt Toersen (motorsport) 6 pnt. Sportvrouw: 1. Atje Keulen-Deelstra (schaatsen) 296 pnt.; 2. Wilma van den Berg (atletiek) 56 pnt.; 3. Linda de Boer (zwemmen) 48 pnt. Sportploeg: 1. Feijenoord 281 pnt.; 2. Nederlands hockeyteam (heren) 64 pnt.; 3. Nederlands amateur-voetbalelftal 55 punten. AMSTERDAM Na het succes van het Nederlandse zaalhandbalteam in het Utrechtse toernooi heeft Jarislav Mraz, de Tsjechische coach van de Nederlandse ploeg, het gevoel op de goede weg te zjjn. Met de nationale herenselectie, maar ook voor zichzelf. Jaren geleden verkondigde Mraz tjjdens een trainersstage in Tsjecho-Slowakye een aantal van zijn gedachten voor een groep collega's uit Oost- en West-Europa. „Wat u wilt", klonk uit zjjn gehoor, „is te verwezenlijken in een aantal Oostbloklanden, maar zeker niet in het Westen, waar de mogelijk heden van de spelers veel kleiner zjjn". Voor Jarislav Mraz, een vriendelijke, eerzuchtige veertiger, lag met die opmerking een uitdaging op tafel; die hij graag wilde aannemen. Mraz, niet geremd door een valse bescheidenheid: „In Oosteuropese landen wordt onbegrijpend gelachen wan neer ik vertel, dat ik met Nederland naar de Olympische Spelen van München wil en dat de spelers slechts twee keer per week kunnen trainen". Als trainer bij Slavia in Praag, een gewone amateurclub, oefenden we vier keer in de week. Ik ben er echter van overtuigd, dat een goede trainer ook onder omstandigheden als bijvoorbeeld in Nederland dat kan bereiken. De feiten lijken Mraz, die in septem ber 1971 naar Tsjecho-Slowakije terug moet, maar hoopt op toestemming uit Praag om een jaar langer te blijven, gelijk te geven wat Nederland betreft. Dat hij een goede trainer is bewees hij al vijf jaar geleden als coach van het Tsjechi sche team. De jonge ploeg werd toen in het toernooi om het wereldkampioenschap slechts verslagen door Roemenië en eindigde op de derde plaats. Voorwaarde voor succes van de coach is natuurlijk de bereidheid van de spe lers zich volledig in te zetten. Die wil bezitten de Nederlandse tophandballers. Mraz: „Vorig jaar wilden de spelers in plaats van één keer per veertien dagen graag wekelijks trainen. Het verbond bezat de financiële middelen daartoe niet en de geselecteerden bleken toen bereid zelf de lasten te dragen. Dat het NHV later toch geld bleek te kunnen en willen vrij maken was een bijkom stigheid". Mraz, die in september 1968 met een contract voor drie jaar naar Nederland kwam, en die naast de A-selectie van de heren ook nog de dames- en de bei de jeugdploegen leidt, had tijd nodig. Hij werd geconfronteerd met een dua listische bond, die zowel het langzaam stervende veldhandbal als het, vooral internationaal, sterk groeiende „zeven handbal" koestert. Hij vond een tegen stelling tussen Noord (Holland) en Zuid (Limburg). Hij moest een aantal tacti sche schema's en speelpatronen van de grond af opbouwen. Na anderhalf jaar werden de resultaten zichtbaar. Maar de groei kon slechts gedeeltelijk zijn. Het team, dat aanvankelijk een halve wedstrijd sterk kon spelen en na rust traditioneel terugviel, werd goed ge noeg voor de volle periode van zestig minuten. Maar een belangrijk interna tionaal toernooi bestaat uit een reeks wedstrijden in een korte periode en tot Utrecht bleken de Nederlandse heren niet in staat na een goede wedstrijd er onmiddellijk nog een te laten volgen. In begin 1969 gingen de twee uitwed strijden tegen Oostenrijk achter elkaar verloren. Eind 1969 volgde voor de kwalificatie van het wereldkampioen schap in Utrecht het sensationele gelijk spel tegen West-Duitsland. „Dat was", vertelde Mraz, „met de overwinning van de dames in Katowice op Honga rije het grootste succes uit mijn hand balloopbaan". Twee dagen later echter verloren de Nederlandse heren met 10—22 van West-Duitsland. Die lijn kan met enkele cijfers gemakkelijk worden onderstreept: 19/2/'70: Frankrijk - Ne derland 1314, een dag later Frankrijk - Nederland 13—11; 10/3/'70 Nederland - Japan 1718, 24 uur later Nederland - Japan 1523; 20/ll/'70 Zwitserland - Nederland 1313, de volgende dag Zwitserland - Nederland 1211. Die gewoonte is in Utrecht doorbro ken. Jaroslav Mraz koos de ploegen voor dit toernooi. Frankrijk en Oosten rijk, omdat het in 1969 nog tegenstan ders van gelijke kracht waren, en Fin land, omdat het Nederlands team aan het begin van zijn werk hier in 1968 in Helsinki op een verschrikkelijke ma nier aan de kant was gezet. „Die scalp wilde ik terug hebben", verduidelijkte Mraz. Hij kreeg zijn succes en zijn re vanche, maar is te veel realist om met onbeperkte voldoening op Utrecht terug te zien. „De resultaten van Utrecht hebben mij optimistisch gemaakt wat betreft onze kansen in het Olympische kwalifi catietoernooi in Spanje, begin 1972. Ik zie niet, waarom wij de winst van Utrecht niet verder zouden kunnen uit bouwen. In de groepswedstrijden zullen wij worden geconfronteerd met op nieuw Frankrijk en Oostenrijk. In het komende 'jaar zal onze ploeg verdedigend sterker moeten worden, meer ervaring moeten opdoen en een groter incasseringsvermogen dienen te krijgen. Nu het team bewezen heeft aanvallend tot talrijke variaties in staat te zijn zal de opbouw van de verdedi ging minder moeilijkheden opleveren. Verdedigen is niet moeilijker dan aan vallen en vooral met de offensieve plannen hebben wij succes gehad. Frankrijk bijv. verloor zijn kracht te gen ons voor een groot deel doordat de gevaarlijke schutter Lelarge werd uit geschakeld. Wij hadden echter iedere wedstrijd een andere topscorer: Hiensch, Loeffen en Cantelberg waren ieder een dag onze gevaarlijkste schut ter. De Fransen hebben alle wedstrij den van ons en van Oostenrijk op beeldband (de Nederlandse videorecor der was een dag stuk) opgenomen. Ik heb daarmee rekening gehouden en be paald niet alle mogelijkheden van de ploeg laten zien. Frankrijk zal in maart tegen Bulgarije spelen, de grote onbe kende in onze kwalificatiegroep in Spanje. Ik moet de Bulgaren ook gaan bekijken en de ontwikkeling van Frankrijk en Oostenrijk bijhouden. Maar ik weet niet, of ik naar Bulgarije en Frankrijk zal kunnen gaan. Het is nogal ver en duur. Het incasseringsver mogen van de ploeg heeft een zware test gehad in de wedstrijd tegen Frank rijk. Keizer viel geblesseerd uit en ik was een van mijn twee linkshandigen kwijt. Daardoor ontstond een bepaalde crisis, een lichte vorm van paniek in het team. Een van de oplossingen zou zijn het contingent linkshanders te ver groten door bijv. gebruik te maken van Rob Janssen, Dick Elenbaas of Wim Hofman. Maar de ploeg zal zelf ook zo'n tegenslag moeten kunnen verwer ken. Ik ben daarbij geconfronteerd met een voor mij vreemd probleem. Van de bank vertelde ik een van de wisselspe lers wat er gedaan moest worden. Het merkwaardige was, dat die boodschap niet overkwam". „In Oosteuropese landen zou de ploeg onmiddellijk doen wat een nieuwe man zegt. Spelers daar ervaren de medede lingen als een opdracht van de coach, zonder meer. Hier denkt men in de eer ste plaats: aan opdrachten van die of die heb ik geen boodschap. Een Neder landse mentaliteit vraagt een andere aanpak. Dat heb ik geleerd. Een nieuw ingezette speler vertelt nu mijn in structies eerst aan Guus Cantelberg of Wim Budding en die zeggen het dan verder. Op die manier gaat het goed. Onze spelers missen ook nog de erva ring en het inzicht om zich in te stellen op de wijze van arbitrage. In de slot wedstrijd bleken de scheidsrechters be reid veel strafworpen te geven. De Fin nen, die het waarschijnlijk ook zo in eigen land gewend zijn, maakten er on middellijk gebruik van. Die van ons niet. In een vergelijkbare sfeer waren er meer onvolkomenheden. Ik propa geer het ruwe handbal bepaald niet, maar wanneer blijkt, dat het wordt ge tolereerd moet je mee kunnen gaan zonder overigens revanche-overtredin gen te maken. Een impulsieve speler, Hein Gijsbers, kon dat op een gegeven moment niet. Hij nam revanche, werd uit het veld gestuurd en strafte daar mee de gehele ploeg. Een international behoort een kerel te zijn, die lachend kan incasseren". Jaroslav Mraz kan dat zelf ook. De tweeslachtigheid in het Nederlandse handbal is voor hem geen punt meer. „De overwinning van Utrecht zal ik niet gebruiken om meer interesse voor het „zevenhandbal" te verkrijgen ten koste van veldhandbal. Mijn standpunt is bekend, het is verder een zaak van de Nederlanders. Ik hoop natuurlijk wel, dat er een oplossing wordt gevon den. In de huidige ontwikkeling wordt in Nederland nog te weinig aandacht aan het kleine handbal gegeven. Wan neer een vereniging als Niloc besluit geen veldhandbal meer te spelen zijn er in een lange periode geen andere mogelijkheden. Een winstpunt zou al zijn, wanneer het seizoen in de zaal wordt verlengd. Ik heb er echter alle hoop op, dat in het komende seizoen, het vóór-Olympische, een middel kan worden gevonden, dat de voorbereiding van de ploeg goed zal doen". Borussia Mönchen Gladbach heeft zich geplaatst voor de achtste finale van het toernooi om de Duitse voetbal- beker. De Duitse kampioen won de re play tegen SV Alsenborn met 31. In de achtste finales komt Borussia Mön chen Gladbach op 20 februari uit tegen Hertha BSC Berlijn. ROTTERDAM Alle terreinen van (le betalende voetbalclubs waren gister middag voor onmiddellijke bespeling in een goede conditie. Als de weersomstan digheden dus gunstig blijven kan er zon dag 3 januari een normaal programma worden afgewerkt. Zaterdag wordt hier over beslist. KOPENHAGEN In het internatio nale ijshockeytoernooi te Kopenhagen verloor Nederland ook zijn laatste wed strijd. Frysk uit Oslo won met 6-3. De tussenstanden waren 1-0, 2-1, 3-2. Voor Nederland scoorden Wijleman, Manuel en Koekoek. De eindstand is: 1. Hon garije, 2. Malmö, 3. Frysk (Oslo), 4. Denemarken, 5. Nederland. NIEUW-AMSTERDAM Zaterdag 2 januari zullen, ijs en weder dienende, in het sportpark „Veenoord" te Nieuw-Amsterdam (Drente) de jaarlijk se wedstrijden om de gouden, de zilve ren en de bronzen schaats worden ge houden. De organisatie verwacht min stens vijftig deelnemers onder wie ook misschien kernploegleden die zich zullen wagen aan de afstand van 4000 meter. DEN HAAG Op de schaatskalen- der van de KNSB staan voor de ko mende dagen de volgende evenemen ten: 31 december: Hazerswoude-dorp: afvalwedstrijd he ren, aanvang 14.00 uur; Uithoorn: toertocht 20, 40 en 60 km. Start tussen 10 en 16 uur in Uithoorn en De Kwakel. Ook op 1, 2 en 3 janua ri. 1 januari: Zijderveld (Zuid-Holland) af valwedstrijd heren-senioren; 2 januari: Hoog Blokland: kortebaan- wedstrijd heren senioren. Zuid-Beyerland: nationale kortebaan- wedstrijd heren senioren. Ouderkerk a/d Amstel: koppelwedstrijd paren 20.000 uur; Westzaan: nat. kortebaanwedstrijd he ren om kampioenschap Zaanstreek 14.00 uur. Vriezen veen: gew. kamp. langebaan meisjes A en B 13.00 uur; Soest: Petersbaan 50 km rondenwed- strijd 14.00 uur; Elburg: gew. kampioenschap langebaan Jongens A en B, 13.00 uur; Ammerstol: nat. langebaan dames/ meisjes A., aanvang zaterdag 13.30 uur, zondag 13.00 uur; Wissenkerke: gew. kamp. langebaan dames en heren 11.00 uur; Haarsteeg: gew. kamp.schap langebaan heren 11.00 uur; Geervliet: ronden wedstrijd 13.00 uur; Molenaarsgraaf/Brandwijkkortebaan wedstrijd jongens A en B, 14.00 uur; Bergambacht: nationale kortebaanwed strijd heren, 14.00 uur; Lekkerkerk: drie waarden kortebaan wedstrijd heren, 14.00 uur. 3 januari: Zutphen: open nat. langebaanwedstrijd heren/jongens A en B, 11.00 uur. Westzaan: gew. kampioenschap korte- baan jongens A en B. Oud-Avereest; nat. langebaanwedstrijd heren, IJ.00 uur; Schijndel: gew. kamp.schap langebaan dames, jongens A en B, meisjes A en B, 11.00 uur; Jubbega: nat. langebaanwedstrijd jon gens A en B, 11.00 uur. Lekkerkerk: nat. kortebaanwedstrijd heren 14.00 uur. NEW YORK Het langverbeide boksgevecht om het wereldkampioen schap zwaargewicht tussen titelhouder Joe Frazier en Cassius Clay zal defini tief plaatsvinden op zondag 8 maart 1971 in de Madison Square Garden in New York. Dit is woensdag tijdens een persconferentie in bijzijn van beide boksers meegedeeld door Harry Mark- son, de directeur van Madison Garden. Zowel Cassius Clay, die zich Moham med Ali laat noemen, als Joe Frazier heeft het contract voor het gevecht reeds getekend. Met de confrontatie tussen beide on geslagen boksgiganten Frazier werd in 26 gevechten niet verslagen tegen Clay in 31 zullen enorme bedragen zijn gemoeid. Men verwacht een totale opbrengst van 36 miljoen gulden. Clay en Frazier ontvangen een garantiebe drag van 9 miljoen gulden het hoogste uit de geschiedenis van de bokssport. Het „gevecht van de eeuw", leek eerst in Houston te worden onderge bracht in het immense Astrodome met een capaciteit van 60.000 plaatsen. De Madison Square Garden in New York won het echter toch, omdat de prijzen van de plaatsbewijzen er veel hoger zijn, zodat het verschil in aantal ver kochte kaarten wordt gecompenseerd. De 19.000 toegangskaarten voor 8 maart variëren in prijs van 75 tot 450 gulden. Na het tekenen van het contract gin gen Frazier en Clay elkaar te lijf tij dens een lunch, hoewel er nog geen klappen vielen. Clay riep: Als hij me een pak slaag geeft, is hij de beste. We zullen het nu eens even uitzoeken. We zullen zien, wie de ware kampioen is. Als Joe Frazier mij verslaat, zal ik De uitslagen van de wedstrijden die woensdag in Presov werden gespeeld voor het Europees kampioenschap ijs hockey voor junioren zijn: Tsjecho-Slo wakijeWest Duitsland 8-0 (5-0, 0-0, 3-0); Rusland-Noorwegen 16-0 (5-0, 8-0, 3-0). voor hem knielen en zeggen: „Jij bent de grootste", Maar hij heeft geen schijn van kans van mij te winnen". Frazier antwoordde beheèrst met: „Ik voorspel, dat het gevecht geen vijftien ronden zal duren. Ik zal hem raken. Het zal afgelopen zijn ergens tussen de eerste en de tiende ronde". In strijd met zijn gewoonte weigerde Clay bekend te maken, in welke ronde hij zijn tegenstander knock out wenst te slaan. Wel had hij gedurende de lunch voortdurend het hoogste woord, zittend aan het hoofd van de tafel. Fra zier, die vijf stoelen van zijn babbelzie ke collega af zat, maakte slechts in het begin af en toe een opmerking. Op een gegeven moment kreeg hij duidelijk genoeg van Clay's geklets en concen treerde hij zich verder op zijn roast- beef. DEN HAAG Tussen de Koninklij ke Nederlandse Voetbal Bond en da Nederlandse Omroep Stichting is nog geen akkoord bereikt over de betaling voor het uitzenden van radio/tv-flitsen, In afwachting van een definitieve rege ling zal de NOS de reportages van voetbalwedstrijden op de gebruikelijke wijze blijven verzorgen. Door beide partijen was in eerste instantie gesteld, dat men voor 31 december van dit jaar tot een besluit wilde komen. Thans is deze termijn verlengd. De heer H. Zon, die samen met de heer J. Coler namens de KNVB in de onderhandelingscom missie zitting heeft verwacht, dat men het in de eerste of tweede week van januari eens zal worden. „De sfeer van de onderhandelingen is in elk geval goed", aldus de heer Zon. EREDIVISIE AZ '67 FC Utrecht2 Haarlem Feijenoord2 Ajax Go Ahead1 Holland Sport NEC3 NAC MVV.1.3 0 psv ado3 FC Twente DWS1 Sparta Volendaml Excelsior Telstarl EERSTE DIVISIE Blauw Wit GVAV3 HVC SC Cambuur2 SVV De Graafschap3 DFC Wageningeni Vitesse Willem II3 FSC Helmond Sport1 0 Heerenveen Heracles2 Veendam FC Den Bosch3 TWEEDE DIVISIE VVV Hermes DVS1 SC Drente RBC3 NOAD Baroniel PEC Limburgia1 AGOW De Volewijckers3 Gooiland EDO1 ZFC RCHI Roda JC Eindhoven3 De wedstrijden met ervoor staan op het totoformulier voor zondag a.s.

De Vallei | 1970 | | pagina 9