Rapport geeft n somber beeld van stille armoede Groot aantal alleenstaande werkende vrouwen heeft het bijzonder mo li HJBPPI Eén jaar garantie op onverslijtbaar jurkje Storm van protest om nieuw uniform mist trol? op AMSTERDAM HEEFT Particulier initiatief ZWEMSCHOOL VOOR KLEUTERS IN 'N OUDE FABRIEK „Muiterij" op Sark m Cardin-servies Redelijk lil!V' DEN HAAG - Ik ben boog schutter, dus een vechter- tje, weet Trees Rietbergen van zichzelf. De 750 gulden, die zij netto per maand verdient, ver antwoordt zij steeds zorg vuldig in 'n ruitjes-school schrift. Zij betaalt vijftig gulden aan 9t ziekenfonds, 120 aan huur, 125 aan voeding, twintig aan ver warming (olie) en 25 aan gas, licht en water. Van de resterende 420 gulden moeten dan nog de diverse reparatiekosten, stomerij, abonnementsgelden voor de krant, en de lidmaatschapsgelden voor schouwburg en enige verenigin gen af. Goed leven mmmmm MM* 'v Hoe lang dacht u, mag een vrouw met een jurk doen voordat de naden knappen, de ellebogen door de mouwen steken en de hele zaak zo'n beetje in rafels hangt? Laat ik nu altijd gedacht hebben dat een jurk van een beetje kaliber toch best een paar jaartjes meegaat, zo je er tenminste niet iedere dag mee op staat en in bed springt. Mis. De firma Monsante in Frankrijk be roemt zich er op de „onverslijtbare jurk te maken. Met garantie: voor één jaar Via de scholen Tuinbad Zo'n mannetje In een teil Meisje in sloot In opdracht van minister Roolvink van Sociale Zaken en Volksgezondheid heeft het Instituut voor Toegepaste Sociologie in Nijmegen een rapport samengesteld over de levensomstandigheden van de oudere ongehuwde vrouw. Het onderzoek naar de salariëring, de woon- en leefomstandigheden leverde een somber beeld van stille armoede, waardoor op kleding en voeding moet worden bezuinigd. Eén van die vrouwen is mej. Trees Rietbergen (44 jaar), werkzaam bij het museum voor het onder wijs in de rang van administratieve ambtenaar A. Zij krijgt 750 gulden schoon in de hand per maand. Volgens het rapport komt veertig procent van de negenhonderd ondervraagde vrouwen maximaal slechts aan 'n maandsalaris van zeshon- dend gulden. Die ondervraging vond in 1968 plaats; Wij spraken met mej. Rietbergen, „Het is krap aan, maar het gaat", con cludeert mejuffrouw Rietbergen. Haar vakanties combineert zij vaak met cursussen van de volkshoge school. Door haar werk op de afde ling biologie van het museum heeft zij veel belangstelling voor lezingen op natuurgebied. Evenals de ondervraagde vrouwen in het rapport eet zij heel zuinigjes. „Ik loop alle koopjes af", bekent zij. Van roomboter is geen sprake. Jurken van honderd gulden zijn niet betaalbaar en haar uitgaansgarderobe dateert van tien jaar terug. Maar dat hindert haar allemaal niet zo. Wat haar opstandig maakt zijn de slechte woonomstandigheden. Voor de etage op de eerste verdieping, waar zij twee kamers en een keuken heeft, trok zij driehonderd gulden voor een opknapbeurt uit. Alles leek koek en ei, want ook de huur was redelijk. Maar de twee ou de, ongehuwde dames, die eigenares zijn en beneden wonen gingen ineens tot een huurverhoging over van 160 gulden in de maand. Vechtjas Riet bergen schakelde de huuradviescom missie in, die constateerde dat tachtig gulden een aanvaardbaar bedrag is. Trees Rietbergen maakte er uit eigen beweging 120 gulden van, maar het onheil was al geschied. Plagerijen voor de deur ('s avonds om elf uur afgrendelen) ontaardden al gauw in pesterijen. De hoofdschake laar wordt 's avonds uitgedaan, mej. Rietbergen krijgt intensieve controle op haar bezoek en op haar gebruik van elektriciteit. Aanschaf van koel kast en wasmachine zijn verboden. Er is zelfs een handgemeen ontstaan, waarbij de bril van juffrouw Ri' bergen sneuvelde en waarbij zij een gezwollen lip opliep. Om een lang droevig verhaal kort te maken, Trees Rietbergen, 44 jaar oud en in het trotse bezit van enige on langs aangeschafte meubeltjes, moet weg. Niet weer naar een kamer met een hospita, zegt ze vol overtuiging. Maar wat dan? Zij heeft al haar hoop op een twee kamerflat gevestigd. Vier jaar geleden, toen zij veertig was, heeft zij zich onmiddellijk laten inschrijven, met tot nu toe zeer provere resultaten. De flat in de buurt van haar werk, die in maart gereed komt telt 25 twee kamerflats. Er zijn zeshonderd gega digden voor. Behalve dat, komt de maandelijkse huur op 270 gulden. Maar mej. Rietbergen is bereid haar vrijheid duur te betalen. Er zal dan maar weer moeten worden geschre ven. Over de beleving van het ongehuwd zijn is Trees Rietbergen nuchter. Het rapport meldt dat waar het gaat om het inkomen en de vrije tijd mannen positief reageren op het ongehuwd zijn. Zij reageert echter minder gun stig wanneer het het zelfstandig wo nen betreft, waarin meer vrouwen dan mannen blijken te slagen. „Ik ben alleen", zegt Trees Rietbergen, die van familie niet veel steun ont vangt, „maar dat kun je ook zijn wanneer je getrouwd ben. Ik zorg ie der weekeinde iets om handen te hebben. Ik heb veel aan de vrijgezel- lenbond, ik volg veel lezingen en ik ga vaak naar musea". lozen lijden stille armoede. Niet zel den gebeurt het dat men van nog geen vierhonderd gulden in de maand moet rondkomen omdat ziekte geen uitzondering op hogere leeftijd een beletsel vormt voor het wer ken voor hele dagen. Voor al die mensen, die anoniem willen blijven, zijn de moeilijkheden vaak niet te overzien. Trees Rietbergen wil hoger op. „Het werk dat ik hier doe laat een hogere rang toe. Per slot van rekening ben ik een vechtertje", zegt ze nogmaals, „en nog jong..." Vergeleken bij vele, oudere leden van de bond heeft zij een goed leven. Tal- 99 Eén jaar, dat is ook niet veel, zou de kwaliteit van on ze spullen dan zo hard achteruit vliegen? Ik heb soms 'n donkerbruin vermoeden van wél, maar met dat ene jaar garantie zit het natuurlijk een beetje anders. Zo'n on verslijtbare jurk wordt gewoon geacht na een jaar nog perfect te zitten en er goed uit te zien en dat is al heel wat. Vijftig van die zogenaamd onverslijtbare jurken zijn on langs getoond in Parijs. Ze werden getekend door ont werpers in Europa en Amerika en allemaal gemaakt uit synthetisch materiaal. Over ontwerpen gesproken: de Parijse couturier Pierre Cardin heeft zijn eerste serviezen afgeleverd. Hij heeft er een aantal ontworpen op verzoek van de beroemde porseleinindustrie in Limoges. Dit alles is voor Pierre Cardin, toch modeontwerper van professie, niet zo erg vreemd. Hij ontwerpt behalve kleding voor mannen en ten ]urk die onverslijtbaar heet te zijn. Nou ja, met vrouwen ook tassen en handschoenen, brillen en sieraden één jaar garantie. en zelfs meubelen. v <5: AMSTERDAM - Volgens de Cana dian Pacific Airli nes heeft de nieuwe midi-mode van de CP A-stewardes sen een storm van verontwaard iging ontketend onder de passagiers, die re gelmatig met deze luchtvaartmaat schappij reizen. De talloze protesten tegen het nieuwe uniform zijn reeds uitgegroeid tot een nationale Canadese aangelegenheid, al dus CPA. Menige Canadees is zich reeds met de zaak gaan bemoeien en heeft zijn stem ver heven tegen de dwingelandijvan de modebeheersers. Zij had het natuurlijk niet moeten doen. Het was een vorm van zelfkwelling die haar naderhand weer duur te staan zou komen. Waarom was zij niet rustig thuis gebleven. Bij de schemer lamp, met een zacht neuriënd muziekje op de achtergrond en haar naaiwerk op schoot. Zij had immers alle tijd aan zich om het veilig te verstoppen eer Herman thuis kwam. Hij zou moe en wat verstrooid in zijn luie stoel onderuit zijn gezakt. En zij zou onder het theeschenken geroutineerd gelogen hebben over het interessante boek dat zij bijna uitgelezen had. Met de beloning van een tevreden knikje dat zij zich zo verstandig aan dokter's raad hield. Niet met lege handen voor zich uit zitten te staren en eindeloos piekeren over het gemis waaraan zij veel te zwaar tilde. Tien jaar getrouwd en nog altijd geen kind. Ach ja, Herman was lief en hartelijk, hij hield van haar en vond het wel goed zo samen. Maar zij had hem op haar vijfentwintigste niet getrouwd om samen genoeglijk oud te worden aan weerskanten van de tafel. Een kind wilde zij, om haar te vergoeden wat zij in haar vreugdeloze jeugd had gemist. En hij leek haar zo'n beste vader. Zij hield zichna die moeilijke perioden van huilbuien en doffe moede loosheid aan hun stilzwijgende afspraak: het onderwerp te laten rusten. En zij bewonderde en haatte tegelijk de tact waarmee hij alles vermeed wat haar gedachten weer op dat oude spoor kon zetten. Zij speelde het spel mee om zijn argwaan te sussenmaar hij wist niet dat zij zich alleen op de been hield door een illusie. In de lange uren dat zij alleen was zich een zwangerschap dromen en alles voorbereiden om het kind te ontvangen. Zij had moeten vechten met de aandrang om een positiejapon te kopen dan mocht het haar eens heel en al de baas worden. Maar een luiermand kon geen kwaad; een koffer vol met wat zij in lange uren breien en naaien had opgetast stond verstopt op zolder. Toen was het 'speelgoed aan de beurt: wollige konijntjes, een lapjeskat en nu een pop met toebehoren. Dddrvoor had zij vandaag de auto geleend oni naar de stad te rijden. Wat inkopen doen, vertelde zij die goeierd van een Herman, en hij vond het weer best. Rapportenvergadering na schooltijd: hij nam de trein wel vandaag, het zou wel laat worden. Hoe kon hij, elke dag tussen de kinderen, en nooit eens jaloers op hun vaders. Zij parkeerde de auto ergens in de buitenwijken en haastte zich nerveus door de helderlichte winkelstraten een verfijnde martelgaing alle etalages schenen erop berekend haar te kwellen, of was het haar overgevoelige verbeelding die enkel maar speelgoed zag? Zij werkte plichtmatig haar lijstjk af: de banketbakker, de boekhandelaar, de sportzaak en de kleine winkel in een stille achterstraat het allerlaatst. Alles écht mevrouw met de hand gemaakt: Kathe Krüse zou er trots op geweest zij. Nee, geen pakpapier de doos moest naast haar staan in de auto, zonder deksel, dat zij' het blozende blonde kopje af en toe kon toelachen. Zij schakelde de motor in en reed opgelucht weg door de laatste buitenwijken. Er begon een dichte en dichtere mist te zijgen zij moest zo snel mogelijk thuis zien te komen. Daar rezen de donkere flat gebouwen al, hoge donkere klompen steen en dan de open weg door de weilanden, En onverwacht stond daar, midden op het natte trottoir, het kind. In de kille schijn van de lantaren. Stil, onaangedaan, als was het daar neergezet tot nader order. Zonder het te beseffen remde zij en bracht de wagen tot stilstand langs de stoeprand. Daar stond haar droomkind, rank en blond in het ruige manteltje, zilverig van fijne mistdruppels. Haar trillende hand reikte naar het raampje en schoof het open: Weet je de weg niet? Het kind kwam geen stap nader, schudde alleen het hoofd. Ik moet wachten. Ik woon hier. Waarom ga je dan niet naar binnen? Mijn moeder is nog niet thuis. En ik heb mijn sleutel vergeten. En heb je hier al die tijd staan wachten? Néé, wij hadden feest. In de gymzaal. Het kwam er stug en bijna volwassen uit. Zij constateerde feiten, geen spoor van beklag. Ik had mijn andere jas aangedaan. En de sleutel zit in mijn windjack. Een sleutelkind-pendelaartje van een lege school naar een flat waar niemand thuis was. Wil je niet zolang in de auto wachten? Je wordt zo nat. Het kind deed een paar stappen naar links om naar het nummerbord te kijken. Dan drukte het vakkundig de kruk omlaag. En bleef staan staren naar de open doos met een vreemde geringschattende glimlach. De pop verhuisde haastig naar de achterbank. In de behaaglijke warmte van de kleine lichte ruimte kwam zowaar een gesprek op gang. Al leek het meer op een kruising tussen een alleenspraak en een verhoor. Die pop was zeker voor haar dochtertje? Geloofde die nog in Sinterklaas? Dat was toch gewoon een verklede vent die het voor geld doet. Haar moeder zou wel wat meebrengen uit de zaak. zij kreeg er korting op. Haar vader zou het wel vergeten. Die woonde nou bij zijn vriendin. Misschien dat hij een postwissel stuurde als hij geld had tenminste. Kon zij een pop-plaat voor kopen Néé, geen plaatje van een pop al wou zij die ook wel hebben. Maar dan geen baby, maar een échte. Zo een die lopen en zingen kon. In een maxi-jurk en alles erbij, pruikjes en zo. Zij was al negen, in de klas hadden er een paar al een pick-up. Hadden ze meegebracht vanmiddag Onverwacht greep de kleine hand naar de kruk. Daar komt de bus aan, Nou moet ik eruit. En eer het portier dichtsloeg, met een knipoog: Bedankt voor de lift. Het kind stond weer op het trottoir. Roerloos, op haar hoede: een klein uitgeslapen vrouwspersoon. De kleine auto suisde over de natte weg. De vrouw aan het stuur glimlachte nog wat verwezen. De hunkering was voorbij. Haar kind lag veilig weggeborgen in een toekomstdroom: onbedorven, argeloos. Voor het ogenblik was er enkel een trouwe, vermoeide man. Neuriënd stak zij de sleutel in het slot van de huisdeur. De mist was opgetrokken. Maar meteen met de deur in huis: „Iedere dag", zo hoor ik in Amster dam van zwemleraar Theo Miller, „verdrinkt er een Nederlands kleu tertje. Wel, dat is precies één kleu tertje teveel en daarom hebben we nu dit, hier". Theo Millers bruine en zwaar behaarde arm zwaait rond in de nieuwste zwemschool van Amster dam. Het is een oud fabriekspand, dat hij huurde en op eigen kosten inrichtte als zwemschool met vier in structiebadjes voor kleuters. Die zwemschool, midden in de Jordaan, is pas open gegaan, maar nu al krij gen er iedere week een dikke 3500 kleuters steeds een half uur zwemles. De kinderen komen niet alleen uit Amsterdam, maar ook uit Zaandam en andere gemeenten. Hun ouders betalen voorlopig zo'n negentig- gul den voor een zwemcursus die een heel schooljaar duurt. En de kinderen worden voor die prijg ook nog eens gehaald en gebracht met autobussen. Het loopt allemaal via de kleuter scholen, zo'n zestig tot nu toe zijn er die meedoen. De kindertjes van die scholen verkeren daardoor in de unieke positie, dat zij al op erg jonge leeftijd met het water vertrouwd worden gemaakt. Zoals iedereen weet, is dat in ons land een vrij moeilijk punt. We hebben veel te weinig zwem- en instructie- baden en daardoor kan het gebeuren, dat bijvoorbeeld 47 procent van alle kinderen die de Nederlandse lagere scholen verlaten, nog niet eens het eerst zwemdiploma heeft kunnen halen, zoals een enquête van drie jaar geleden uitwees. Met kleutertjes is het in veel gemeen ten helemaal moeilijk: de zwembaden al vaak zo volgeboekt, dat er geen kleuterscursus meer bij kan. Of die kleutercursus is al zo vol, dat men een jaar op een wachtlijst moet. Vorig jaar al had Theo Miller in Am sterdam een piepklein zwemschooltje, waar hij kleuters ook weer klassi kaal via hun scholen les gaf in een klein bad. Zo'n bad dat je ook in je privé-tuin kunt laten ingraven en dat negen en een half bij vier en halve meter meet. Theo Miller heeft de zaak nu dus grootser opgezet in dat oude fabriekspand. Vier zwembaden, vier zwemleraren in vaste dienst, drie leraren die af en toe komen lessen en zijn vrouw die ook meewerkt. „Het heeft me uiteraard een geweldi ge hoop geld gekost waterzuive ringsinstallatie, kortom een hele ma chinekamér moest erbij maar we hopen dat we rond komen," zegt hij. „Ik ben gelukkig een idealist. Ik ben gewoon zo'n mannetje dat zegt: kun nen die kinderen hier pas in de vijfde klas van de lagere school met zwem lessen beginnen? Okay, moeten we snel veranderen, maar dan ook doen." Behalve voor de kinderen die al op een kleuterschool zitten, heeft Theo Mil ler ook cursussen voor peuters van een jaar of drie. „Ja", zegt hij, „want zo met twee en een half jaar beginnen kinderen hun grote ontdekkingsreizen en dan is water natuurlijk iets dat geweldig trekt. Met alle kans, dat er weer eens eentje verdrinkt. Niet alleen in een sloot, maar hoe vaak hoor je niet, dat er een kind is verdronken in een teil met water?" Kleine kinderen doen soms heel vreemd in water en verdrinken erin, terwijl dat in theorie eigenlijk onmo gelijk is. In een teil met maar een klein beetje water bijvoorbeeld. Maak de kinderen dus zo vroeg als kan vertrouwd met de nattigheid, vindt Theo Miller. Zo leert hij de kinderen bijvoorbeeld hoe ze moeten doen als ze waar en hoe dan ook kopje ondergaan: water niet ins likken, maar uitspuwen, enzovoort. Gewoon, spelenderwijs tijdens de les- En hij is het niet eens met mensen, die zeggen dat het niet veel zin heeft om een klein kind al zwemmen te leren, omdat het toch in paniek raakt als het in het water valt. „Ik heb een fijn voorbeeld", zegt Theo Miller. „Een van onze leerlingetjes, een meisje van drie, viel in een brede sloot. Een passerende mevrouw zag haar daar ineens de schoolslag doen en haalde haar uit het water. Niemand weet hoe lang ze daar rond zwom, maar toen iedereen heel be zorgd stond te doen zei ze opgewekt: U hoeft niet ongerust te zijn hoor, ik kan toch zeker zwemmen!" SARK (Kanaaleilanden) Een be scheiden. muiterij is aan het opkomen op het eiland Sark, dat behoort tot de Britse Kanaaleilanden. De heerseres van Sark is de 86-jarige Sybil Hathaway, die als titel „dame" voert. Zij werd heerseres van het kleine eiland, waar thans 560 mensen wonen, toen haar vader, 43 jaar geleden, over leed. Maar haar zoon, sir Vyvyan Geau- mont, beweert nu dat dit onuist is ge weest en dat de titel had moeten over gaan op een neef, een zoon van Sybil Hathaway's oudste zoon. Sir Vyvyan voegt hieraan toe dat het hier geen per soonlijke aanval op zijn moeder betreft „maar alleen maar een poging om de zaak constitutioneel recht te trekken". Geaumont heeft reeds bij de Britse „Privy Council" gevormd door de koningin, enige ministers en raadgevers een petitie ingediend, waarin hij vraagt vast te stellen wat nu precies de status van zijn moeder is, alvorens even tueel een rechtbank te benaderen, maar het Britse ministerie van Binnenlandse Zaken heeft doen weten, dat men het verzoek van Geaumont van de hand wijst. Deze is nu. van plan om desnoods ook de minister zelf, Reginald Maudling, voor het gerecht te dagen.

De Vallei | 1971 | | pagina 10